SB Irootste bezuinigingsoperatie lit Leusdense geschiedenis ouw ouderenwoningen van start Meer woningen en winkels in nieuw plan Hamershof Rapport ziet kansen voor Gelderse Vallei SALOMONS S BDU Valleicommissie presenteert ontwerp-visie issenbalans komt hard aan op gemeentehuis SERVA VOLVO KEUKENS Deze week in de Leusder Krant Leusdense statenleden r: OPGAVEBON n Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden txm Konijntje in de Wetering IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WATJE PERSOONLIJK RAAKT HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV knnnls WOENSDAG 13 MAART 1991 - 22e JAARGANG NO. 46 v ERVELD - Met het leggen van de eerste steen, is agmiddag het officiële startsein gegeven voor de bouw 24 aanleunwoningen bij het bejaardenhuis St-]oseph in |lerveld. De woningen zijn bedoeld voor oudere mensen, eigen huis willen verlaten, maar nog niet in een denhuis willen. In de woningen van de vier verdiepin- hellende Esveldflat, zoals het complex gaat heten, kan men zelfstandig wonen, maar het is mogelijk een beroep te doen op de diensten van het verzorgingshuis. Zo zal waar schijnlijk een noodoproepinstallatie geïnstalleerd worden. De woningen zijn ontworpen door architect Henk Schat en worden gebouwd door aannemer Van Hoogevest uit Amers foort. de eerste steen werd vrijdag gelegd door G. Hilhorst, voorzitter van het bestuur van de stichting Huize St-]oseph. LEUSDEN - „In de Gelderse Vallei zijn duidelijk kansen aanwezig voor een verdere uitbouw van bepaalde, kansrij ke vormen van niet-agrarische bedrijvigheid, zoals handel, transport, distributie en zakelijke dienstverlening." Tot die conclusie komt de Valleicommissie in het concept-rapport 'Functieveranderingen'. Het rapport wordt vanmiddag (woensdag) officieel gepresenteerd tijdens de vergadering van de commissie in Veenendaal. Het rapport is één van de port 'Functieveranderingen' zijn bouwstenen voor een door de commissie op te stellen toekomst visie en plan van aanpak voor de hele Gelderse Vallei. De Vallei commissie is een samenwer kingsverband van gemeenten, provincies en een aantal ministe ries die moet proberen voor het gebied als geheel beleid te ma ken. In de Gelderse Vallei is sprake van een sterke bevolkingsgroei door een hoge natuurlijke aanwas van de eigen bevolking en een hoge vestigigsdruk van buiten het gebied. Tussen 1980 en 1990 wa ren Leusden, Veenendaal, Barne- veld en Renswoude in verhou ding de grootste groeiers. Vol gens de Valleicommissie kan de aanwas, behalve in de gebruike lijke nieuwbouwwijken aan de bestaande dorpen en steden, deels opgevangen worden door nieuwe, zeer ruim opgezette woonmilieus buiten de bestaande kernen. Gedacht wordt hierbij aan 'seniorencomplexen'. Maar de Gelderse Vallei trekt met alleen veel nieuwe bewo ners. Ook voor de economische bedrijvigheid blijkt de Vallei aantrekkelijk. Volgens het rap- in de Vallei „duidelijke kansen aanwezig voor een verdere uit bouw van bepaalde kansrijke vormen van met-agrarische be drijvigheid." Genoemd worden transport, distributie, handel en zakelijke dienstverlening. Omkeren Uitgebreid gaat het rapport in op de recreatie in de Gelderse Vallei. De recreatie daar kan met los gezien worden van de aan grenzende randmeren en natuur gebieden. „Staan op dit moment de verblijfsrecreanten m de rand gebieden van de Vallei als het ware met de rug naar de Vallei en het gezicht naar de Veluwe en Utrechtse Heuvelrug toe, met meer op hun behoeften en activi teiten aansluitende extensieve re creatiemogelijkheden zal ook de Vallei ontdekt kunnen worden." Ruim driekwart van van de klei nere verblijfsrecreatiebedrijven in het centraal Veluws natuurge bied heeft geen uitbreidingsmo gelijkheden op eigen terrein. Voor enkele van die bedrijven kan verplaatsing een oplossing zijn. Volgens de Valleicommissie ligt voor het kamperen bij de boer een zonnige toekomst m het verschiet. Bij 54 bedrijven in de Gelderse Vallei konden kam peerders vorig jaar terecht. Mo menteel voorziet de Kampeerwet m een maximum van vijf sta-plaat- sen. per sta-plaats levert dat de boer zo'n zeshonderd gulden op. In de nieuwe ontwerp-kampeer- wet wordt dit aantal landelijk ver hoogd tot tien, terwijl het daarbij mogelijk wordt dat meer bedrij ven vrijstelling krijgen. M - „Een bezuinigingsoperatie van een omvang, die en nog niet eerder heeft gekend," kenschetst wethou- [Vroon van Financiën de gevolgen van de Tussenbalans. :n Haag wordt de komende jaren fiks gesneden in de rheidsuitgaven en dat zal de gemeente de komende tijd merken. In vier jaar tijd moet Leusden meer dan 1 oen gulden inleveren. Daarin is overigens wel de bezui- ng van 539.000,-- begrepen, waartoe de gemeenteraad ovember vorig jaar al besloten had. Door de Tussenba- komt daar nog eens ongeveer hetzelfde bedrag bij. gedrag is zeker, maar de ko- de maanden zou daar nog ïens meer bij kunnen komen. Ie bekendmaking van de be- igmgen, dinsdag op het ge ntehuis, was nog niet bekend reel geld Leusden minder |t als gevolg van een herver- tg van middelen tussen de eentes in Nederland. De er- tg heeft echter geleerd, dat dergelijke herverdeling de e gemeentes geld oplevert le kleine plaatsen juist geld ok zal het njk waarschijnlijk Ier geld beschikbaar stellen specifieke doelen. Hoe >t de vermindering van deze inaamde doeluitkeringen is, dinsdag nog niet bekend. Dat lt ook voor het bedrag dat Haag' in eigen portemonnee houdt, omdat zij de komende ja ren een aantal taken afstoot en de uitvoering daarvan aan de ge meentes overlaat. Daarom wil wethouder Vroon dat de ambtenaren op het ge- meetehuis voor half mei op zoek gaan naar een bedrag van 1,5 miljoen gulden, dat bezuinigd kan worden. Dat is meer dan het be drag dat als gevolg van de Tus senbalans moet worden opge hoest. Voor een deel moet reke ning worden gehouden met de eerder genoemde bezuinigingen, waarvan de grootte dus nog niet bekend is. Een andere reden is volgens Vroon dat de gemeente raad echter half mei de gelegen heid moet krijgen om te kunnen kiezen tussen de dingen die zij wel wil laten doorgaan en de ta ken die kunnen worden afgesto ten. „Daarbij mag niets buiten schot blijven," geeft Vroon de ernst van de situatie aan. „Tot nu toe konden wij ons beperken tot het verlagen van bedragen, die voor een aantal zaken beschik baar waren. Ook kon er gescho ven worden in de begroting of konden dingen worden uitge steld. We moeten nu echter fors gaan snijden in de uitgaven." Vroon wil zich niet wagen aan een uitspraak over hoe de opera tie concreet voor de Leusdenaren zal uitpakken. Belastingverho ging sluit hij niet uit, ondanks het feit dat dergelijke verhogingen in november ook al zijn aangekon digd. Over eén zaak is Vroon wel zeker. „De reserves zullen niet aangesproken worden," zegt hij resoluut. Bij eerdere discussies over dit onderwerp wilde met name de PvdA de mogelijkheid van een greep uit de reserves bespreekbaar maken. De partij vindt dat Leusden beschikt over aanzienlijke reserves (ongeveer 70 miljoen), waarvan een deel best gebruikt zou mogen worden. „Wie ons beleid hierover kent, weet dat wij hieraan niet begin nen. Wel kijken wij bijvoorbeeld regelmatig kntisch naar het Fonds Bovenwijkse Voorzienin gen. Als dan blijkt dat een aantal voorzieningen niet meer actueel zijn, komt dit beschikbaar voor nieuw beleid." Het totale bedrag, dat op de Leusdense begroting staat, is ongeveer 50 miljoen gulden. De bezuiniging, waar Leusden nu mee wordt geconfronteerd, is dus 2 procent van dat bedrag. Van de begroting moet volgens Vroon het geld, dat bedoeld is voor on derwijs en de sociale uitkeringen worden afgetrokken. Dat is onge veer 11 miljoen. Het effect van de bezuiniging is dus eigenlijk veel groter dan die 2 procent. „We zullen dus zorgvuldiger moeten omgaan met ons geld," zegt Vroon op de vraag of het door de maatregel niet heel erg moeilijk wordt voor Leusden om eigen beleid te voeren. „We be schikken nu eenmaal niet meer over een volle zak met geld." Bosbouw Eén van de functies die in het kader van de versterking van de ruimtelijke kwaliteit van de Vallei volgenshet rapport als optie in beeld komt, is die van de bossen. Als de gronden hiervoor eerst verworven moeten worden is een bedrijfseconomische exploitatie een moeilijke opgave. Volgens de rijksoverheid moet in de Vallei echter ruim honderd hectare bos worden aangeplant. De opstellers van het rapport stellen dat de aan plant gecombineerd kan worden met recreatie (tussen Putten en Voorthuizen, bij Zeumeren, bij de Maanderplas en langs recreatie ve routes), stedelijke ontwikke lingen, landbouw, natuur- en landschapsbouw en waterwin ning. Ook de gebieden tussen vervolg op pagina 3 IJMBUIGINGSOPERATIE: .„Be uinigen"... LEUSDEN - Niet alleen het gebied ten zuiden van de Hamers- hof zal bij de uitbreiding van het winkelcentrum worden betrokken. Het hele terrein tussen de Noorderinslag, Burge meester van de Postlaan en de Hamersveldseweg zal bij de plannen worden meegeteld. Dat is het belangrijk ste resultaat van het uitstel van de uitbreiding, waartoe de gemeente vorig jaar besloot. Dat uitstel was nodig, omdat er een discussie gaande was over de toekomst van Leusden, waarbij de mogelijkheid van grootschalige woningbouw niet werd uitgesloten. Dat zou dan ingrijpende gevolgen hebben voor het winkelcentrum, dat in dat geval meer zou moeten groeien dan aanvankelijk de bedoeling was. Inmid dels is bekend geworden, dat er tot het jaar 2000 niet meer dan ruim 1000 woningen gebouwd zullen worden. Nu dat bekend is, kan ook worden begonnen met de uitbreiding van de Hamershof. „Ik ben blij dat we gewacht heb ben met de plannen," zegt wet houder De Jongh. Wij weten nu meer dan vorig jaar en dat heeft wel degelijk consequenties voor de bouwplannen." Een van de ge volgen is dat er minder luxueuze huizen zullen komen, dan project ontwikkelaar MBO m eerste in stantie wilde. „Onze grond is schaars en we moeten er zuinig mee omgaan. Dat betekent ook dat er 'dichter* gebouwd moet worden," zegt De Jongh. Hoeveel huizen er zullen komen, kan hij nog niet zeggen. „Dat is afhanke lijk van het aantal woningen dat elders in Leusden nog gebouwd zal worden." Het is inmiddels wel duidelijk - geworden, dat er meer opper vlakte beschikbaar komt voor winkelruimte, dan in de oor spronkelijke opzet gedacht was. „Toen gingen we nog uit van 4350 m 2," zegt De Jongh. „Dat wordt nu ongeveer 6000 m 2. Daarbij komt nog ongeveer 700 m2 voor de zogenaamde loketfunctie, die no dig is voor ondermeer banken en dergelijke. Ook zullen er enkele duizenden vierkante meters be schikbaar komen voor kantoor ruimte." In het uitbreidingsplan zal ook het nieuwe politiebureau komen, waarvan de bouw geheel door de Rijksgebouwendienst zal worden betaald en worden uitgevoerd. Volgens De Jongh staat Leusden bovenaan de lijst van deze dienst en is de bouw van het bureau nu zo goed als zeker. Daarmee komt een eind aan de slechte huisves ting van de politie, een situatie die al jarenlang een doorn in het oog is voor de betrokkenen. „In het nieuwe deel zullen voor al winkels komen die duurzame gebruiksartikelen verkopen," kondigt De Jongh aan. „Voor su permarkten is er bijvoorbeeld geen plaats, want die zijn er in het oude deel van het winkelcentrum al voldoende." Volgens hem is er bijvoorbeeld nog wel ruimte voor een viswinkel en zal een reform winkel ook welkom zijn. „We zullen samen met de win keliersvereniging een branche- commissie instellen, die moet toe zien op een goede verdeling van de soorten winkels over het win kelcentrum." Een branchebe scherming voor de eerste jaren, waarbij het onmogelijk is dat er twee gelijksoortige winkels m hetzelfde deel komen, behoort volgens De Jongh tot de mogelijk heden. „De taak van de gemeente moet hierbij echter niet overschat worden," waarschuwt hij al bij voorbaat. „Wij zullen hierbij zeer terughoudend zijn." AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 tel. 033-630154 Op één punt sluit de wethouder een afwijking van het huidige be leid niet uit. „Het zou in de toe komst mogelijk kunnen worden, dat er voor parkeren betaald moet worden. Dat is in het geval, dat de exploitatie van parkeer voorzieningen de gemeente geld gaat kosten. De gebruiker zal dan moeten betalen." Hoeveel par keerruimte er zal komen, kon hij nog met zeggen. „Dat is mede afhankelijk van het aantal huizen, dat er gebouwd zal worden. Voor de bewoners zullen we uiteraard oplossingen moeten zoeken als et gaat om de kosten van parkeren." Automobiel- \ff bedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 Occasionshow! VOOR BETER BOUWEN EN WONEN Amersfoort Fluorweg 63 Telefoon 033-611945 De oorlog is afgelopen. He len en dochtertje Cortney zijn in de laatste aflevering van 'Too many miles from home'm afwachting van de thuiskomt van Jeff. Pag. 3 Boeren blijven ontevreden over de nieuwe regeling voor het ophalen van kadavers. Pag. 3 In De Korf voerde Amnesty International aangrijpende eenakters op. Teleurstelling was er bij de organisatoren van het evenement over de geringe publieke belang stelling. De thuisblijvers kregen ongehjk. Pag. 7 Zo stemde Leusden afgelopen woensdag. Een over zicht per stemdistnct. Pag. 9 Roda zaterdag bhjft, ook na het gelijkspel tegen SSVU, een belangrijke titelkandidaat. KNVB kijkt uit; Roda komt eraan! Pag. 11 LHV is na zondag ineens weer in beeld voor promo tie. Trawer Theo Geerding vertelt over het hoe en waar om m "Buiten 't spel'. pag LEUSDEN - In de woensdag gekozen Provinciale Staten van Utrecht zullen de komende vier jaar twee Leusdenaren zittmg hebben. Zowel gedeputeerde en PvdA-hjsttrekker Jippe Hoek stra, als Ada Hofman (ook PvdA) werden herkozen Beiden maakten ook al deel uit van het vorige 'provinciale parlement'. Raadshd Evehen Blom (CDA) en ambtenaar Albert Moens (Groen Links), die ook op verkiesbare plaatsen stonden, haalden het ruet. Blom (24e op de CDA-hjst) zag haar fractie geconsoh- deerd op 19 zetels. Groen Links bleef eveneens stabiel op 4 zetels. Moens stond zesde op die lijst. Omdat het aantal mwoners van de provincie de afgelopen vier jaar tot boven de miljoen is gestegen, waren er bij de Statenver kiezingen van afgelopen woensdag vier extra zetels te verdelen. De WD hjkt het meest van die uitbreiding te hebben geprofi teerd. De Liberalen gingen twee zetels vooruit. Ook de Centrum Democraten hebben op één van de extra zetels beslag weten te leggen. Met name Groen Links en het CDA hebben de zeteluitbreiding met kunnen uitbmten. Beide fracties stéibiliseerden zich respec- tievehjk op 19 en 4 zetels. De Partij van de Arbeid zakte ver terug van 16 naar 10 zetels), terwijl D66 in de pas liep met de landehjke resultaten (zes zetels winst; van 5 naar 11 zetels). (advertentie) Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen Onze nieuwe abonnees verrassen wij met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in1 JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam: Adres: Postcode: Plaats Telefoon: Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13.50 half jaar 26,25 |aar 49,90 Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar BDU bv, Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 21,3770 VB Barneveld

Leusder Krant | 1991 | | pagina 1