Tliet en Pondriehoek bestemd voor huizen „Als de klachten eerst verergeren, weet ik dat ik het goed heb gedaan" ■e—silen krant oo many miles from home'... Ontevredenheid over ophalen kadavers ZAKELIJKHEDEN. sssissertjes LIESHOUT bv Vesten en hoofdwegen in Leusden van de baan Veiligheid voor comfort - Klassiek homoeopathe Willy de Jong opent praktijk - Autoshow 'Leusdense' zegel tentoongesteld E ir huis. ENSDAG 13 MAART 1991 plaatselijk nieuws JSDEN - Bouwen in het westen van Leusden of langs de fdwegen is te duur. Daarom zullen de komende tien jaar eveer 1100 woningen verrijzen in het laatste deel van Ruige Veld, het Vliefhet nieuwe deel van de Hamershof l de zogenaamde Pondriehoek. Dat laatste alleen als de erhuishouding van dat gebied dat toelaat. Tot die con- koroen burgemeester en wethouders na maandelange jussies over de toekomst van Leusden en na het onder dat het bureau Zandvoort in opdracht van de gemeente verricht. gemeenteraad met deze isie instemt, komt er een ban de discussie, die vorig feel wat Leusdenaren heeft gehouden en die onder zijn stempel heeft gedrukt gemeenteraadsverkiezin- j maart vorig jaar. Aanvan- was er sprake van de bouw 110.000 huizen en werden kties genoemd zowel in het ten, westen als zuiden van ten. De discussie en de pro- f kwamen op gang na het bekend worden van de provin ciale nota's 'De toekomst gete kend' en 'Sporen naar de toe komst'. Daarin werd Leusden uit drukkelijk genoemd als gebied waar grootschalig gebouwd zou kunnen worden. De aantallen van vorig jaar zijn dus nu teruggebracht tot de over zichtelijke hoeveelheid van ruim 1000 huizen. „De grond is schaars, dus moeten we er zuinig mee omgaan," zegt wethouder De Jongh van Ruinmtelijke Ordening m een toelichting. Die schaarste blijkt onder meer ook uit de afwij zing van het westelijke gebeid van Leusden als worungbouwlo- katie. „Er moet daar een sport complex worden opgeofferd en er ligt een hoofdleiding van het gasnet. Bouwen zou ons een ne gatief saldo van 12 miljoen gulden opleveren," legt De Jongh uit. Dat financielke nadeel geldt in mindere mate ook voor het bou wen langs de Leusdense hoofd wegen. „Daar is wel ruimte om te bouwen, maar dan moeten we wel opnieuw een hoofdwegen- structuur aanleggen en zorgen voor geluidwerende voorzienin gen. Het negatieve saldo van dne miljoen gulden, die ons dat kost, vinden we teveel," zegt De Jongh. Het benutten van de overige lokaties is overigens niet hele maal zonder problemen. Voordat besloten kan worden om de Pon driehoek te gebruiken moet er dus eerst een onderzoek gedaan worden naar de waterhuishou ding daar Maar ook bij het Vliet is een obstakel te nemen. Het Am sterdams Bosje dat daar ligt, is een stuk natuur dat De Jongh het liefst gespaard zou zien. Als dat niet kan, is hij evenwel bereid het gebiedje op te offeren ten behoe ve van de woningbouw. Hoeveel woningen er op elke lokatie zal komen, is nog met be kend. Dat is ondermeer afhanke lijk van het onderzoek dat nog gedaan moet worden in de Pon- dnehoek en van de beslissing het Amsterdams Bosje al dan niet te sparen. Er wordt in ieder geval geschat, dat het aantal woningen dat in het nieuwe deel van de Hamershof gebouwd gaat wor den, uitkomt op 230. Zeker is wel, dat de gemeente niet meer doorgaat met de ont wikkeling van de structuurschets. Daarmee is het bureau Zandvoort vong jaar begonnen, zodat de ge meente een antwoord zou heb ben op de provinciale woning bouwplannen. Het onderzoek is echter zeer kostbaar en gezien de aantallen woningen, die burge meester en wethouders nog in Leusden willen bouwen, ook niet meer nodig. Lmerikaanse echtgenoot elen is op dit moment nog ergens' in Saoudi-Ara- )p één van de militaire elden hielp hij de bom erpers en gevechtsvlieg- klaar te maken voor hun rlijke missies boven Irak. woont met haar dochter- rtney gedurende de perio- haar man weg is, bij haar s in Leusden. De afgelo- veken schreef zij in De er Krant hoe het voor yas om hier in Leusden de elingen van de Golf- af te moeten wachten, man moet hijnlijk de komende len nog in Saoudi-Arabië ilijven, maar het karwei is en de eerste troepen weer terug in Amerika, im deze week de voorlo- ,tste aflevering. Als de kkelingen in de Golf daar ding toe geven, zal de se- olgd worden. de meeste soldaten is de voorbij, maar voor mij is is afgelopen als Jeff weer Feitelijk is er dus nog voor mij veranderd, hoewel er toch een groot verschil is. De spanning van de oorlog is er niet meer en het lijkt erop dat het nu veihg is. Woensdag had ik Jeff aan de telefoon. Hij rekent erop dat hij 45 tot 60 dagen moet wach ten voor hij ook weg mag. De troepen die het eerst gestuurd werden, mogen ook het eerst weg, dus voorlopig moet hij nog blijven... ...Hij hoeft zich trouwens niet te vervelen, want hij heeft zijn han den vol aan de dingen die moeten gebeuren na de oorlog. Er moet van alles opgeruimd worden en voor de mensen die weg mogen, moet ook nog van alles geregeld worden. Hij maakt dus lange da gen. Maar dat betekent ook dat hij straks een lange véLkantie kan nemen. De jongens die in het Golf gebied zijn geweest, krijgen extra dagen... ...Bush heeft gezegd dat hij de troepen weer terug in Amerika wil hebben voor 4 juli, de onaf- hankehjkheidsdag van de Ver enigde Staten. Dat moet een groot feest worden, tk hoop dat ik daar ook bij kan zijn. Voorlopig bhjfik echter nog in Leusden en bhjf ik de dingen doen die ik de afgelo pen weken heb gedaan. Een avond in de week werk ik in een cafetaria. Ze hebben al aan mij gevraagd of ik op Konmginnedag kan werken, fk ga ervan uit dat ik dan nog hier ben. Toch reken ik erop dat ik voor de zomer weer in Florida zit. Jeff zal waarschijnlijk vanuit Saoudi-Arabie terugkeren naar zijn oude thuisbasis daar. Dan moet ik zorgen, dat ik daar ben, voordat hij terug is. Ook wil ik snel een huis vinden, want ein ders zijn wij afhankehjk van de tijdelijke huisvesting die de basis te bieden heeft... Helen en haar dochtertje Cortney: ...Naar huis... LEUSDEN - Onder het motto 'slikken of stikken' hebben de landbouworgansaties zich neergelegd bij de verplichting om kadavers aan de openbare weg te leggen, voordat deze door het verwerkingsbedrijf Cebeson worden opgehaald. Deze regeling geldt sinds kort. Daarvoor haalde het verwer kingsbedrijf de dode dieren weg van het erf. De boeren vin den dat deze regel gehandhaafd moet blijven. Dode dieren langs de kant van de weg zou volgens hen bij het pu bliek negatieve reacties oproe pen. De Cebeson beroept zich echter op een landelijk contract dat is agesloten tussen de Vereni ging van Nederlandse Gemeen tes en de bedrijven die de kada vers verwerken. Die worden gra tis opgehaald en het zou voor de bedrijven te duur worden als zij de kadavers van het erf moeten ophalen. Er is nu een compromis gevon den, door de boeren de kans te geven de dode dieren op een plek te leggen die vanaf de open bare weg bereikbaar is en die niet verder dan een wagenlengte van die openbare weg verwij derd is. LEUSDEN - „Veiligheid gaat voor comfort," vond de meerderheid van de gemeenteraadscommissie Verkeer donderdagavond. Vanaf de publieke tribune had me vrouw B. Dirks van de Verkeers- groep Leusden kritiek geuit op de reconstructie van het kruis punt Groene Zoom/Burgemeester van de Postlaan. Dit kruispunt wordt zo gemaakt, dat de fietsers een aantal meters moeten omrij den. Ook zullen zij geen voorrang meer hebben op de automobilis ten. De commissie vond deze be zwaren echter niet zwaarwegend. „Door de reconstructie wordt de veiligheid aanzienlijk verbeterd. Dat de fietsers daarvoor een beetje comfort moeten inleveren, moeten zij maar voor lief nemen," was de mening die overheerste in de commissie." Voorthuizen en Putten en tussen Barneveld en Achterveld komen daarvoor in aanmerking. Uit een recent verschenen on derzoek blijkt in een aantal stu diegebieden in de Vallei zestig procent van alle bebouwde per celen met (meer) in gebruik te zijn bij geregistreerde agrariërs. Het gaat daarbij om gemiddeld zo'n 13,5% van de beschikbare grond. Van de in totaal 535 voor malige agrarische bedrijfsgebou wen m de zes onderzochte deel gebieden (waaronder Wouden berg) wordt 93% nu gebruikt als woning. Zestig procent van de bijgebouwen wordt gebruikt als garage of opslag in relatie tot het wonen. De staat van onderhoud is goed; slechts dne procent van de hoofdgebouwen is bouwvallig. Bij de bijgebouwen is dat percenta ge wat hoger; tien procent. Veel bedrijven worden ook nu al ge confronteerd met de aanweig- heid van niet-agrarische funsties binnen tweehonderd meter af stand. „In dergelijke situaties zal een toename van niet-agrarisch ruimtegebruik in veel gevallen nauwelijks extra (hinderwet)be- perkingen opleveren voor de landbouw ter plaatse." Volgens de Valleicommissie moet geko zen worden voor clusteren van niet-agrarische activiteiten. Zone ring is daarbij een goed handvat. Ideeënschets Na de inventarisatie van de mo gelijkheden komt de Valleicom missie m de verkenning met een 'Ideeenschets'. Om de woningbe hoefte op te vangen wordt bij voorbeeld gedacht aan geheel nieuwe, ruim opgezette senio ren-complexen. Volgens het rap port kunnen die nieuwe woonwij ken direct grenzend aan de bos- en natuurgebieden aangelegd worden. Dit vraagt om een zorg vuldige inpassing in het land schap, bijvoorbeeld in combina tie met bosbouw. Van belang is daarbij ook nog dat de gebieden per openbvaar vervoer bereik baar moeten zijn. Voor de niet-agrarische bedrij vigheid in de sectoren handel, transport en distributie zijn de mogelijkheden beperkt. Moge lijkheden voor kleinschalige be drijven- en/of kantorenparken ziet het rapport echter bijvoor- beel wel in het gebied langs de Pon-lijn tussen Leusden en Amersfoort. Het rapport is vanmiddag on derwerp van gesprek in de Val leicommissie, die bijeenkomt in het gemeentehuis van Veenen- daal. LEUSDEN - Sinds 15 aart 1991 heeft Leus- len er een gediplo- eerde Klassiek ho- eopathe en voetre- exzone-therapeute bij. illy de Jong heeft ein- lelijk haar ideaal van een praktijk aan huis kunnen realiseren. Zij leeft een hele omweg emaakt voor zij uitein- lelijk bij de homeopa- hie terecht kwam. Zij gon als moeder van ee kinderen weer te studeren. Was huis vrouw, studeerde biolo gie, zat op kantoor en in ien milieu-werkgroep, it was allemaal toch iet wat zij zocht. Uit eindelijk ging zij stude- n voor homeopathe. ie studeerde af met een riptie over dromen en omeopathische mid delen. Ze deed tussen door nog een dromen- fherapeuticum van een aar en heeft haar studie iu volbracht. Zij wil graag vertellen wat haar vak inhoud, en wat een cliënt verwachten kan van een homeopaat. De Jong: „Het eerste consult begint met een gesprek van onge veer anderhalf uur. Daann praten wij over de hoofd- klacht(en). Belangrijk in de klassieke homeopathie zijn de zo genaamde modalitei ten. Dat wil zeggen de ver anderingen van de klacht door allerlei oorzaken, bij voorbeeld stijfheid van ge wrichten of astmatische klachten die verergeren door vochtig weer. Dat is een tamelijk gewoon gege ven. Zou dit bij een ander soon patient zo zijn, dan is dat een heel bijzonder symptoom en heel bruik baar om het juiste middel te vinden." „Naast de hoodklacht wordt naar andere klachten geïnformeerd. Spijsverte ring, hormonaalstelsel, en dergelijke wordt nage vraagd. Ook welke ziekten er in het verleden zijn ge weest, zodat je een bepaal de ontwikkeling in een ziektegeschiedenis kan ont dekken. Ook familiaire ziekten zijn van belang. Ver der vraag je naar de menta le en emotionele toestand. Hoe men omgaat met teleur stellingen of boosheid. Zelfs het functioneren van het ge heugen en concentratiever mogen spelen een rol." „Uiteindelijk heb ik 'in beeld' hoe de ziekte van deze cliënt er in zijn totaliteit uitziet. Het individueel ziek tebeeld moet passen op het geneesmiddel. Dit kan ik dan weer nazien in allerlei boeken, bijvoorbeeld de Materia Medica. Daarin staan de symptomen met het bijpassende genees middel precies beschre ven." Repertorium „Een klassiek homeopaat bezit een repertorium waarin allerlei symptomen staan en bij welke genees middelen deze symptomen horen. Het is een zeer indivi duele benadering van de zieke. Zo kan het dus gebeu ren dat tien clienten met een maagzweer allemaal eer. ander geneesmiddel krij gen. Dat is het verschil met klinische homeopathie waar men snel hetzelfde genees middel krijgt. Als de symp tomen zich in de eerste in stantie verergeren weet ik dat ik het goed heb ge daan." „Bij acute ziekten werk je volgen de Wet van Hermig, genezen van boven naar be neden, van binnen naar bui ten. Van vitale organen naar minder vitale. In omgekeer de volgorde van het ver schijnen van de symptomen, verdwijnen ze ook weer." „Er zijn wel duidelijke grenzen aan het kunnen van een homeopaat. Ik zal altijd vragen of een client zijn huisarts heeft ingelicht over zijn bezoek aan mij. Ook zal ik mensen met bijvoorbeeld hartklachten naar de huis arts sturen. Over ongenees lijke ziekten zal ik geen uit spraak doen, deze mensen moeten naar een specialist. Net als levensbedreigende acute situaties. Dan moet men de huisarts bellen. Ik kan iemand met een hartin farct met helpen. Ook heb ik beperkingen bij zware dia beten of epileptische clien ten met hoge dosis zware medicijnen." Hoofdwet „De 'hoofdwet' van de klassieke homeopathie is Si- milia Similibus Carentur. Dat wil zeggen het gelijksoorti ge geneest het gelijksoorti ge. Ofwel een stof die bij gezonde mensen een ziekte veroorzaakt, geneest die ziekte bij een persoon met dezelfde klachten." „Door de hoge verdun ningen die bij de medicijnen toegepast worden draagt het medicijn alleen de ei genschappen van de plant of stof in de vorm van ener gie. Van de oorspronkelijke stof is meetbaar niets meer te vinden. In de homeopa thie blijkt dat juist de ver dunde en gepotentieerde stoffen de typisch genezen de werking hebben. Gene zen is een energetische dy namische kwestie." In de homeopatische ge neeswijze worden verschil lende methoden onder scheiden. De klassieke ho meopathie werkt altijd met één middel, in hoge con centraties, tegelijk. Er wor den geen complexe midde len voorgeschreven. Ook behoeft de cliënt het middel maar één keer in te nemen. Er wordt een aantal voe dingsmiddelen verboden zoals koffie, zwarte (gewo ne) thee en ook pepermunt/ menthol of snoepgoed met die smaak. Dit zijn allen stoffen die het geneesmid del kunnen beïnvloeden in zijn werking. In de klinische homeopa thie vaak wordt er een mid del voorgeschreven maar er worden geen medicijnen voorgeschreven voor de to tale mens. Alleen de klacht wordt behandeld. In de complex homeopa thie wordt veel gebruik ge maakt van complexmidde len, dat wil zeggen een ge neesmiddel bestaat uit meerdere planten of stoffen. Meestal zijn dit geneesmid delen m de D-potentie, ver dunningen 1 op 10. Terwijl de klassieke homeopathie werkt in de C-potentie ver dunningen 1 op 100. Nadelig van homeopathie is dat als zon'n complexmid del niet werkt men vaak ge lijk zegt dat homeopathie niet werkt. Hetzelfde geldt voor zelfmedicatie uit boekjes. Meestal werkt dat niet zo als de mensen ver wachten. De Jong: „De bedoeling van goede homeopaten is een aanvulling te zijn op de normale medische weten schap. Veel artsen zien ons als een bedreiging, dat is jammer en hoeft ook hele maal met. Een goede ho meopaat zal mensen die bij een dokter horen daar altijd naar toesturen. Wij werken meer met psychische symptomen. Die tellen voor ons het zwaarst bij het zoe ken naar een geneesmid del. Ik hoop dat ik met de huisartsen in Leusden een fijne samenwerking krijg. Op het mveau van de ho meopathie." Willy de Jong-Oudejans is te vinden op de Land weg 54, Leusden. Tele foon: 945523. Behandeling alleen op afspraak. Willy de Jong: „Ik hoop op een goede samenwerking met de Leusdense huisartsen." Nieuws uit het bedrijfsleven LEUSDEN - Ford-dealer 'Auto Leusden'houdt van vrijdag 15 tot en met zaterdag 23 maart eem 'Scorpioweek' In de showroom van Auto Leusden aan de Klokhoek 16 Ezijn de hele week diverse uitvoeringen van het grootste Europese Ford-model te zien. Tegelijk met de Scor- pioshow loopt er een lease-actie. Ook is het speciale 'Executive-pak- ket', dat bedoeld is voor alle Scorpiomodellen, beschikbaar. LEUSDEN - Leusdenaar Hans Kentie ontwierp vong jaar een postzegel naar aanleiding van het 100-jang bestaan van de Ar beidsinspectie. Deze zegel en de schetsen, die aan het definitie ve ontwerp vooraf gingen, zijn nu te zien in een tentoonstelling m het Postmuseum m Den Haag. Op de expositie zijn alle postzegels te zien, die in 1990zijn uitgebracht. De tentoonstelling is tot en met 9 juni en is open van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Het Postmuseum is aan de Zeeweg 82 in Den Haag Sissers is een rubriek voor het Tdeine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '...Ondernemers maken regelmatig de balans op van de zaken, die zij in de afgelopen periode hebben gedaan. Meestal gaat dat over winst en verlies, maar het kan ook over andere dingen gaan. Gerda van de Hengel van slijterij Herman van de Hengel (met winkels in De Hamers- hof en De Biezenkamp), maakte bijvoorbeeld de balans op van de december feest da genSinterklaas en Kerstmis dus. Een periode die voor de middenstand zeer winstgevend kan zijn. Als iedereen tenmin ste wB meewerken. En aan die bereidheid ontbreekt het volgens Gerda soms bij de winkeliers van De Biezenkamp. In een brief aan de winkeliersvererung beklaagt zij zich over het gebrek aan samenwer king onder haar collega-ondernemers. „In december bleek maar weer eens wat een 'eenheid' we hebben in ons winkelcentrum, "schrijft zij sarcastisch...* '...Wat zit Gerda dwars? In de donkere dagen vóór Kerst mogen de winkeliers profiteren van een aantal extra koopavonden. In de Biezen kamp schijnt men daar echter niet enthousiast voor te worden. „Enkele van ons vonden het niet eens nodig ook maar 1 extra koopavond open te zijn," klaagt de drankenverkoopster. Zelfs het licht laten branden voor collega's, die wel open wilden zijn, was niet eens mogelijk. En de kerstversiering was volgens haar helemaal om te huilen Tot overmaat van ramp waren er op 24 en 31 december zelfs enkele winkels de hele dag dicht. Geen goede beurt voor de winkeliers van de Biezenkamp, die volgens Gerda van de Hengel niet beseffen waf zy missen aan extra omzet. Om maar niet te spreken van het onbegrip dat de houding van de winkeliers bij de klanten oproepf. „We komen te kneuterig en te eigenwijs over" is de vrees van de briefschrijfster... '...Misschien dat het verlies aan omzet goed gemaakt kan worden door het op de markt brengen van nieuwe produkten. Zebrabiefstuk bijvoorbeeld. De Stichting Zuidzij uit Leusden-Zuid, die activiteiten verzorgt voor ouderen verzorgt binnenkort een lezing, waarbij dit een van de centrale onderwerpen is. Hoe Zuidzij aan dit onderwerp komt, blijkt niet uit het persbericht dat de stichting naar de redactie stuurde. Volgens een deskundige op de redactie gaat het waarschijnlijk om een gemakkelijk te verwerken vleesprodukt. ,Je kunt de biefstuk gewoon bij de strepen afsnijden," was het commentaar. Een suggestie voor initiatiefrijke ondernemers? Er is in Leusden al een slager, die biolo- gisch-dynamisch vlees verkoopt. Daar moet nog gemakkelijk een slager bij kunnen, die gespecialiseerd is in tropische vleeswaren... '...Over initiatieven gesproken. Soms krijgen die nog een onverwacht staartje. Vorige week stond in deze krant een foto van een bijzondere geboorte-aankondiging. Evert-Jan Schouwstra wilde de hele buurt laten weten, dat hij vader van een dochter was geworden. Vanaf het dak van zijn Eurowoning tot aan de grond schreeuwde een spandoek zijn bhjdschap over het heugelijke feit uit. Op het doek was een ooievaar te zien met een baby in zijn bek. Ernaast hing de tekst 'It's a girl'. Het doek was van boven naar beneden 8,30 meter lang en 4.70 breed... '...Het viel niet alleen de krant op, maar ook de Tros. Op 27maart zal het gevaarte daarom te zien zijn m de Ooievaarsjo, een programma dat gaat over alles wat met babies te maken heeft. Evert-Jan is door dit 'succes' geïnspireerd en heeft zijn idee aangemeld bij de redactie van het Guiness Book of Records. Mocht zijn initiatief niet beloond worden met een eervolle vermelding, dan kunnen wij hem een alternatief bieden. Bij deze verklaren wij zijn aankondiging tot 'Grootste geboor- tekaart van Leusden'...* Leusdenaren kunnen trouwens nog een ander record breken. Dat van jonge bomen planten. Koningin Beatrix en prins Claus vierden deze week hun zilveren huwelijksfeest. Een nationaal geschenk wil den zij niet, maar hun suggestie aan her Nederlandse volk is massaal aan de slag te gaan om ieders leefomgeving te verbeteren. Dus bijvoorbeeld door het planten van bomen. Het hoofd van de gemeen telijke afdeling Groen lijkt echter niet gelukkig te zijn met deze aanbeveling. Als alle Leusdenaren de suggestie van het koninklijk paar 2ouden opvolgen, zou dit betekenen dat er 27.000 bomen in de gemeente bij zouden komen... '...De man schijnt er nu al nachtmerries van te krijgen. Volgens ons maakt hij zich echter zorgen om niks. De gemeente wil zelf ter gele genheid van het koninklijke huwehjksfeest een boom op De Brink planten. Dat heeft in de gemeenteraad inmiddels geleid tot vragen van pohtici, die de hele operatie te duur vinden of die van mening zijn dal er ook nog wel andere plekken in Leusden zijn, die w aanmerking komen. De chef Groen zou dus eerder bang moeten zijn voor de ruzie die over het planten van bomen kan uitbreken, dan over het het planten zelf...' (advertentie) INTER-/MEUBEL ontelbare u Hamersveldseweg 22 woonoplossingen Leusden, tel. 941331

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3