hard rijdende auto's e grootste boosdoeners ITTïltl Dode na val in freesmachine |ging verkeersongevallen zet door SERVA VOLVO Niet langer open Tuinman struikelt O Kinderfeest bij Kohlmann Inbrekers bij Zeeman op heterdaad gepakt O Deze week in de Leusder Krant SBBO-omwonenden nog niet tevreden OPGAVEBON Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Konijntje in de betering MOLENAAR CITROEN Als Groeneveld z'n monturen aanprijst, prijzen we ze eerst af. Gun uw ogen Groeneveld IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WATJE PERSOONLIJK RAAKT r: n krant: WOENSDAG 20 MAART 1991 - 22e JAARGANG NO. 47 8 J HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV bEN - Onder toeziend oog van enkele belangstellen- is zaterdag op de Brink bij boerderij 't Claeverenblad nde geplant, ter gelegenheid van het zilveren huwe- bileum van Koningin Beatrix en Prins Claus. Nadat neester Panis met behulp van een kraanmachine de Ikluiten gewassen boom in het plantgat had geplaatst, lie boom liefderijk van grond voorzien door respectie- k de oudste en de jongste bewoner van de Brink, de. 72- jarige meneer Hulspas en de 4-jarige Aukje Hilderink. Met het plaatsen van de boom komt het gemeentebestuur tege moet aan een verzoek van de Koningin. Tegelijkertijd kon een wens van de bewoners van de Brink worden gehono reerd. Die wilden graag een boom op het plein. Met het plaatsen van de boom is een bedrag van 4.000,- gemoeid. De firma Combigroen uit Nijkerk leverde de boom en de vakkennis. (Foto: Hans Verhorst) >EN - Het aantal verkeersongelukken binnen en bui- bebouwde kom is in 1990 aanmerkelijk gestegen. Die liet zich al zien bij een tussentijdse telling vorig jaar, wordt nu bevestigd door de laatste cijfers die deze door de gemeente werden bekendgemaakt. Het totaal ongevallen steeg van 414 in 1989 naar 472 vorig jaar. het aantal slachtoffers nam toe van 73 naar 95. „Een tellend resultaat," noemt een gemeentelijk ambte- leze ontwikkeling. „Ondanks de inspanningen die wij om Leusden verkeersveiliger te maken, moeten wij iteren dat dit niet gelukt is." omsten van de tellingen te teleurstellender, omdat leente subsidie knjgt van )verheid, als zij erin slaagt aantal ongelukken in een laten afnemen. Leusden enige tijd mee aan deze te '-25 procent actie', die heeft het aantal ongeval- 25 procent te laten afne- ït blijkt nu echter dat het ngevallen met 14 procent nomen. Lichtpuntje is dat 10 geen doden te betreu- Dat waren er in 1989 nog ens de gemeente is dat teer te wijten aan het toe- aan het njgedrag van de ise verkeersdeelnemers, 'ender voor dat gedrag is fel mensen, dat na een on naar het ziekenhuis moest n gebracht. Dat aantal steeg van 80 naar 113. Dat is een stijging van maar liefst 41 procent. Van die slachtoffers hoefden er overigens maar 31 in het zieken huis te blijven. De rest kon na behandeling naar huis. De meeste ongelukken worden veroorzaakt door automobilisten, die in botsing komen met andere verkeersdeelnemers of met ob stakels als bomen en lichtmasten. „Uit het soort ongeval kunnen wij vaak opmaken wat de oorzaak is. Meestal gaat het daarbij om te hard njden. Botsingen tussen twee of meer auto's kwamen het meest voor. Die categorie nam maar liefst 39,8 procent van het aantal ongevallen voor zijn reke ning. Botsingen van auto's met lichtmasten of bomen kwamen ook vaak voor. Bij 22 procent van de ongevallen was dat de oor zaak. Bij het langzame verkeer, zoals fietsers en voetgangers is het aantal ongevallen veel lager." Er wordt op dit moment ge werkt aan een aantal punten in Leusden, die als gevaarlijk be kend staan. Meest bekende voor beeld is het kruispunt Maanweg/ Arnhemsweg, dat dit jaar ingrij pend gereconstrueerd zal wor den. Op het gemeentehuis ver wacht men, dat op dit kruispunt na de reconstructie het aantal on gevallen aanmerkelijk zal afne men. Toch is dit volgens een ge meentelijk ambtenaar niet het emge dat moet gebeuren. „Een deel van de ongelukken gebeurt op wegvakken, waarvan het beheer ruet onder de verant woordelijkheid van de gmeente valt. Zo worden de ongevallen, die op het stuk A 28, dat langs de Leusdense gemeentegrens loopt, op onze 'rekening' bijgeschreven. Toch hebben wij niet de moge lijkheid om de verkeerssituatie daar veiliger te maken. Dat geldt ook m belangrijke mate voor de Arnhemsweg nissen Wouden berg en Amersfoort. Wij moeten daarom binnenkort maar eens met Rijkswaterstaat om de tafel zitten om te zien hoe wij dat kun nen oplossen." RUTO'S RIJDEN TE HARD: ..Zoef, Zoeff'... AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 tel. 033-630154 Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond LEUSDEN - Leusden hoort ruet tot de gemeentes, die mogen experi menteren met het verruimen van de wmkelsluitmgstijden. De ge meente had zich begm februan aangemeld voor dit expenment van het ministerie van Economische Zaken. Leusden staat ook met op de reservehjst. Het ministerie wees donderdag 10 plaatsen aan, die aan de proefneming mogen meedoen. Leusden wilde graag toestemming krijgen om het aan de winkehers zelf over te laten, hoe laat zij sluiten. Op die manier zou dan duidehjk moeten v/orden of er een mogelijk heid is om een avondwinkel te openen. De kans dat Leusden bij de uitverkoren plaatsen zou horen, was overigens genng. Het ministerie had namehjk alle gemeentes in Nederland uitgenoodigd voor het experiment in te schrijven. Het aantal deelnemers is echter beperkt tot 10. LEUSDEN - Bij werkzaamheden in de berm langs de Torenak- kerweg is dinsdagmorgen om streeks elf uur de 41-jarige J. van de H. uit Hilversum dodelijk verongelukt bij een bedrijfson geval. De man, een werknemer van de Groenstichting van de wijk Rozendaal (Eurowonin gen), is vermoedelijk gestrui keld en kwam daarbij in een freesmachine terecht. Het slachtoffer liep daarbij dusda nig ernstige verwondingen op, dat de man stierf. Volgens de politie was het slachtoffer vrij wel op slag dood. Een onderzoek van de techni sche recherche en de Arbeidsin spectie heeft geleerd, dat er van een ongeluk sprake was en dat de veiligheidseisen zijn nage leefd. Het personeel van de Groen stichting was in de berm langs de Torenakkerweg/hoek Ardennen bezig met het opruimen van boomstronken van gekapte bo men. Voor die werkzaamheden werd een freesmachine gebruikt, die de stronken verbrijzelt. Op het moment dat het ongeval plaatsvond, wilde één van de werknemers juist de machine stil zetten. Daartoe was de frees, draaiend, uit de grond gehaald. Toen de man de machine afzette, is het slachtoffer waarschijnlijk gestruikeld en in de machine te recht gekomen. LEUSDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks kwart over twee, vier knapen uit Utrecht, in leef tijd variërend van 15 tot 18 jaar, op heterdaad betrapt bij een in braak in een textielsupermarkt in De Hamershof. De verdach ten, allen afkomstig uit Utrecht, zijn dinsdag na verhoor vrijge laten. 0 Automobiel bedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 25 occasions LEUSDEN - Ter gelegenheid van de feestehjke heropening van de verbouwde speelgoedzaak Kohlmann Intertoys in De Hamershof, treedt het duo Elly en Sonja zaterdag (23 maart) op met een Kinder show. De show omvat ondermeer een goochelact, sneltekenen en een poppenkast. Tussendoor zullen rasechte clowns het hooggeeerde pubhek vermaken. Het kmderprogramma duurt van 13.00 uur tot 16.00 uur. begin een nieuwe lenle met een nieuwe bril! Lir<lelieveld heeft binnen haar collectie een 'groot aantal monturen geselecteerd die we u gr.mg willen aanprijzen. En om dal extra aantrekkelijk te maken, hebben we llmk afgeprijsd Met de helft om precies te /.i|n Komt u even kijken? Zorg wel dar u er snel bij bent. want volgende maand is deze aanbieding weer voorbij! GROENEVELD sOs Leusden, De Grutterij 3 De plaats des onheils aan de Torenakkerweg is afgezet voor nader onderzoek, dat nog geruime tijd in beslag nam. (Foto: Hans Verhorst) De daders, F A. (15). B.B. (16). AR. (18) en K.R. (17), hebben de inbraak bij Zeeman inmiddels be kend. De jongens wilden een kluis in het kantoor van de zaak open breken. Toen dat niet lukte, werden pogingen m het werk ge steld de kluis in zijn geheel weg te nemen. De politie werd door een om wonende getipt over de inbraak. Toen de politie op de plaats des onheils arriveerde, zagen agen ten de vier uit de winkel weg vluchten. Twee werden, na een korte achtervolging, onmiddellijk in de kraag gevat. De anderen konden later in de buurt van het winkelcentrum worden aange houden. Het viertal is daarna op het politiebureau ingesloten en voorgeleid aan de Officier van Justitie. De bibliotheek m Achterveld beschikt emdeUjk over een eigen onderkomen. Zaterdag het wethouder Bram Vroon zich bij wijze van officiële handelmg inschrijven als hd. De 'bieb' maakte hem meteen ere-lid. Een verslaggever van de Leusder Krant nam zaterdag een kijkje in het voormalige gebouw van kleuterschool Hummeltjeshonk. Pag. 3 Het mannenkoor De Valleizangers bestaat vijf jaar. Reden voor een terugblik naar het reilen en zeilen in de eerste periode, die bepaald succesvol is geweest. Anco Mali gmg op zoek en vond onder meer een pianist, die begon met een 'bak met spijkers', maar die via een 'bak met gnnd' uiteindelijk opklom naar een echte piano. Goos van Leeuwen, natuurkenner bij uitstek, verhaalt in zijn rubriek Mirunatuurtje va het wel en wee van de staartmees Pag. 7 De Achterveldse firma De Vor, specialist in landbouwmechani satie, speelt de hoofdrol in de tweewekehjkse rubriek over het Leusdense bedrijfsleven. Pag. 9 Roda-zaterdag nadert de KNVB-klassen met rasse schreden. Een even zwaar bevochten, als spectaculaire 3-3 tegen naaste bela ger De Merino's hield de Leusdenaren in kansnjke positie. Nog vier wedstrijden. Pag. 11 LEUSDEN - De omwonenden van de streekschool SBBO m de wijk Zwanenburg, die kampen met parkeeroverlast van de school, zijn niet tevreden met het pakket maatregelen, dat wet houder De Jongh de buurt onlangs bij een bezoek toezegde. Dat schrijven de bewoners in een bnef aan de wethouder De Jongh stelde onder meer een parkeerverbod voor buiten de vakken, een duidelijk verwijzing naar parkeergelegenheden elders en het open stellen van de achterdeur van de SBBO als alternatieve toegang. De bewoners zijn bang dat die maatregelen uitemdelijk niet afdoende zullen zijn. „De enige mogelijkheid om de problemen effectief te bestrijden bestaat uit het mstellen van een algemeen parkeerverbod, met ontheffmgen daarvan voorde buurtbewoners", zo schrijft de bewonerscommissie. De bewo ners zijn bang dat het voorgestelde parkeerverbod buiten de vakken de problemen alleen nog maar zullen verergeren. „De totale parkeercapaciteit zal daardoor verminderen, maar de parkeerdruk op de wijk niet. Dat leidt tot verdere toename van agressiviteit en andere misdragwgen van SBBO-bezoekers", al dus de bewoners. (advertentie) Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen. Onze nieuwe abonnees verrassen wij met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in1 JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,50 half jaar 26,25 jaar 49.90 l Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar: BDU bv. Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld

Leusder Krant | 1991 | | pagina 1