Bouwen in westflank van Leusden te duur Zakennieuws „Wij zijn al sinds jaar en dag op zondag open" Achtmaanden cel geëist sssissertjes Het Vliet en Pondriehoek blijven over Wethouder Vroon opent nieuw onderkomen Achterveldse bibliotheek Fotostudio Verhoeff Jeanique Mode riietsers gewond Gereedschap gestolen LEUSDEN - De gemeenteraad is het eens met de conclusie, dat bouwen aan de westkant van Leusden te duur is. Daarom wordt vooral gekozen voor woningbouw in het Vliet en als het niet anders kan in de Pondriehoek. Bouwen langs de hoofdwegen is volgens de gemeenteraad niet helemaal uit gesloten. De politieke partijen zullen op voorstel van wet houder De Jongh van Ruimtelijke Ordening wachten met een uitspraak hierover, totdat het Verkeersplan is vastge steld. Daarin wordt het hoofverkeerswegennet van Leusden vastgelegd. Met deze uitspraak komt een ein de aan de discussies over de structuurschets van Leusden. De gemeente had voor het opstellen van dit stuk het bureau Zandvoort aangetrokken, die in dne fases zou onderzoeken hoe Leusden zich tot het jaar 2000 zou moeten ontwikkelen. De provincie wilde begin vorig jaar grootschalige woningbouw, maar al gauw werd duidelijk dat de Leusdense politi ci alleen wilLen bouwen voor ei gen behoefte. Het aantal bouwlokaties is daarom zeer beperkt en dat maakt de grond schaars. Grote verschillen over hoe en waar er gebouwd moet worden, waren er maandagavond tijdens de extra vergadering van de commissies Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu niet. De meeste kritiek op de plannen kwam van de PvdA, die ondermeer vindt dat er in het Vliet geen bedrijven mogen komen, zoals burgemeester en wethouders voorstellen. Op die manier zou op een goedkope en efficiënte wijze een 'geluidswal' ontstaan. De huizen achter de bedrijfsgebouwen zou den door deze buffer gevrijwaard blijven van geluidshinder. Ineke Jansen van de PvdA vindt echter dat er zoveel mogelijk huizen ge bouwd zouden moeten worden. Daarin werd zij ook door de ande re partijen gesteund, die vinden dat het aantal woningen per hec tare hoger kan zijn, dan nu in de plannen staat aangegeven. Toch hadden de meest raadsleden geen bezwaren tegen bedrijven in het Vliet. Tom Geijsberts van D 66 zag nog wel een kleine mogelijkheid om in het westen te bouwen. „Er zijn in dat gebied dne plekken aangegeven, waar woningen zou den kunnen verrijzen. Door de aanwezigheid van het Burge meester Burning sportpark en de hoofdleiding van het gasnet is dat echter zeer kostbaar. Door in het meest zuidelijk deel in de west flank te bouwen, zouden daar toch enkele honderden woningen gerealiseerd kunnen worden," vond hij. Wil van de Kar (CDA) wilde woningbouw langs de Noorderin slag niet uitsluiten, maar dan moet wel het verkeersplan zijn vastge steld. Haar partijgenoot Jan Konij nenbelt wilde de indruk vermij den dat het CDA al te gemakke lijk zou kiezen voor woningbouw in de Pondriehoek. „Alleen als het niet anders kan en er behoor lijk onderzoek is vemcht," bena drukte hij. Wethouder Com Verduin van Milieu wees de gemeenteraad op de waarde die het zogenaamde Amsterdams Bosje in Het Vliet als natuurgebiedje heeft. „Voordat de gemeenteraad hierover be slist, moet zij goed beseffen wat zij opoffert," hield zij de raadsle den voor. Zij citeerde uit een rap port van de Hoevenlakense bio loog W. Knol, die in 1985 over het Amsterdams bosje schreef: „In de regio zijn mijn geen voorbeel den bekend van dergelijk fraai ontwikkelde Elzen/Vogelkers- bossen. Alleen al uit dat oogpunt is bescherming dnngend ge wenst." Verduin reageerde daarmee op uitlatingen van Joop Kool van Leusden '90, die zich afvroeg waar het bosje nu precies lag en wat de waarde er nu van was. Met haar opmerkingen wilde Verduin bereiken dat de raad goed zou beseffen, wat zij zou opofferen als zij zou besluiten tot het laten ver dwijnen van het bosje ten behoe ve van de woningbouw. De gemeenteraad zal volgende week de discussies over de structuur van Leusden afronden. Daarmee komt ook een einde aan de opdracht aan het bureau Zand voort, die niet meer verder zal gaan met de derde fase van het onderzoek. LEUSDEN - Een 19-jarige in woner van Amersfoort die op drie plaatsen in Leusden had in gebroken en elders had ge stolen hoorde dinsdag voor de Utrechtse rechtbank acht maan den cel waarvan drie voorwaar delijk tegen zich eisen. Mocht de man schuldig worden bevon den dan heeft officier van justi tie mr. J. Spee geen bezwaar te gen een omzetting van een on voorwaardelijke vrijheidsstraf in onbetaalde arbeid ten alge mene nutte. De Amersfoorter en zijn mede daders werden begin apnl vorig jaar tijdens een inbraak bij een coöperatie aan de Hamersveld- seweg, waar hondervijftien gul den was gestolen, op heterdaad betrapt en na een korte achter volging door een weiland in de kraag gegrepen. Tijdens zijn verhoor bekende de man een maand eerder te hebben inge broken in een kledingzaak aan de Grutterij en een winkel aan de Brouwerij, beiden te Leus den. Door de dieven werd uit beide zaken een partij kleding gestolen, in het laatstgenoemde geval voor circa drieduizend gulden. Het leverde de Amers foorter in totaal vijfhonderdvijftig gulden op. Ook uit winkels in Woudenberg bleek de man le vensmiddelen en haarverzor- gingsartikelen te hebben ont vreemd, diefstallen die de offi cier in zijn eis 'meenam'. Raadsman mr. F. Weijzen bracht de delikten in verband met de zeer strenge opvoeding die de Amersfoorter thuis had genoten. Door het verlies van vertrouwen in anderen was de verdacht een 'vergaande onverschilligheid' gaan vertonen. Celstraf zou dit proces alleen maar verergeren, aldus de advocaat, die daarom voor een alternatieve straf pleitte. Hoewel mr. Spee verklaarde te gen dat laatste voorstel geen be zwaar te hebben haastte hij zich de andere kant van de medaille te belichten. "Er zijn in deze maatschappij nu juist burgers die het vertrouwen in de mens heid verliezen door mensen als deze verdachte Dat zijn vooral middenstanders, die continue het slachtoffer van inbraak zijn. Mensen die hard moeten wer ken om hun zaak draaiende te houden", aldus luidde de reac tie van de officier op mr. Weij- zen's woorden De rechtbank zal uitspraak doen op 26 maart. UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen ERVELD - De al sinds «staande bibliotheek (hterveld heeft einde- i eigen gebouw. Af- zaterdag opende Ier Vroon de nieu- bliotheek in Achter- er zich in te schrijven Hij kreeg van het be lt de bibliotheek het maatschap aangebo- Ëothecaris Van Laar pt gepaste trots rond, t veel planten en blauw-witte kleuren •erde bibliotheek. In maanden is de voor- i kleuterschool onder iht van de gemeente Het is de eerste keer dat de Achterveldse 'bieb' een zelfstandig onderkomen heeft. De bibliotheek is al in 1906 opgericht en was toen gevestigd m de 'rekenka mer' van het woonhuis van meester Baaiman. In 1932 werd de bibliotheek ver huisd naar de 'naaikamer' van Huize St. Joseph. In 1951 kreeg men daar een eigen afdeling, op de gang. Ook de koffiekamer van 'Ons Gebouw' heeft nog een poosje dienst gedaan als bi bliotheek. Om dan via de kelder van 'Ons Gebouw' eindelijk een eigen stek te krijgen. „De bibliotheek is nu eindelijk bereikbaar voor ouderen, invaliden en mensen met kinderwagens of rolstoelen", aldus biblio thecaris Van Laar. „De ge heel door vrijwilligers gelei de grotere bibliotheek is een aanwinst voor de ge meenschap. Op zondag morgen is de bibliotheek al geopend smds 1906. Leiden is hiermee dus zeker geen voorloper zoals onlangs in een televisie-programma werd gemeld. Men ging op zondag open om de mensen na de kerkgang gelijk de mogelijkheid te bieden om boeken te halen. De mensen uit vooral de buitengebie den hadden daar verder geen tijd meer voor. Omdat men op zondag met de Gel derse wagen, de fiets of ge woon lopend naar het dorp was gekomen, voor de kerkdienst, kon men dit mooi combineren." In de loop van dit jaar hoopt men de bibliotheek te automatiseren. Men krijgt dan een data-lijn met de provinciale hoofdvestiging in Nieuwegein waar de centrale voor alle provinciale bibliotheken is gevestigd. Hierdoor kan men de lezers sneller be hulpzaam zijn bij aanvragen van boeken die men zelf niet in voorraad heeft. Men weet dan gelijk of ze nieuw be steld moeten worden of dat men ze kan lenen van een andere bibliotheek in de re gio. Het ligt tevens in de be doeling om m de ruime nieuwe bibliotheek voor- leesmiddagen voor kinde ren te gaan organiseren. Ook aan de Kinderboeken week en de Boekenweek kan men nu echte aandacht gaan besteden. De bibliotheek heeft op dit moment ongeveer 9.000 boeken waarvan 3.000 kin derboeken. In de biblio theek is een assortiment boeken aanwezig waar me nig bibliothecaris trots op zou zijn. Men kan er terecht voor zowel romans als stu die-boeken. Zelfs kookboe ken kan men er lenen. Voor zitter Van Burgsteden ver meldde nog dat op de ope ningsdag meer meuwe le den waren ingeschreven dan in het gehele vorige jaar. Van de ongeveer 3000 inwoners van Achterveld zijn er op dit moment ruim 700 lid van de bibliotheek. Maar hij verwacht dat dit aantal snel zal groeien. De verbouwing van de kleuter school tot bibliotheek heeft de gemeente 300.000,- ge kost. Anjo Eggenhuizen - Drie licht gewonde kers vermeldde de ba- f een drietal aanrijdin- ndag op de Leusdense kruising Lockhorster- Igenbergerweg negeer- lomfietser met passagier (stoplicht en werd op de [geschept door een op- automobilist. De ier en zijn passagier kwamen er met licht letsel vanaf. Op de Driftakkerweg was een ongelukkige manoeuvre van een fietser de oorzaak van een aanrij ding tussen een bromfietser en de fietser. De bromfietser, die bij de aanrijding ten val kwam, is met onbekenden verwondingen afge voerd naar het ziekenhuis. Op de Hamersveldseweg raakte een inhalende bromfietser een auto met het pedaal van haar vervoermiddel. De vrouw wilde twee fietsers passeren, maar werd zelf ook ingehaald door een automobilist. Er was geen licha melijk letsel. LEUSDEN - Voor de tweede keer in korte tijd is bij een agrarisch bedrijf op de Heetvelderweg in gebroken in een schuur en ge reedschap gestolen. In dit geval verdwenen een slijp- en een boormachine. Het gereedschap lag opgeslagen in een schuur. Het is niet bekend of die was afgeslo ten. De politie heelt de zaak in onderzoek. er Vroon wordt bij de opening van de Achterveldse bibhotheek bij wijze van officiële 9 ingeschreven als erehd. (Foto: Hans Verhorst) Het inteneur van de nieuwe Achterveldse bibhotheek, die sinds kort is gevestigd in de voormalige kleuterschool Het Hummeltjeshonk. (Foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Onder toeziend oog onder meer van wethouder Joost de Jongh zijn maandag in Den Treek de contracten getekend, waarmee een overeenkomst wordt bekrachtigd om een begin te maken met de restauratie van het zogenaamde Koetshuis. Het Koetshuis, dat bewoond wordt door het Leusdense echtpaar Buiten, is hard aan een opknap beurt toe. Met het geld van het Nationaal Restauratiefonds kan op korte termijn met de restaura tie worden begonnen. (Foto's: Hans Verhorst) LEUSDEN - Op het bedrijventerrein 't Ruige Veld is donderdag de eerste paal geslagen voor een nagelnieuwe fotostudio voor Fotografie Jan Verhoeff. De studio krijgt een oppervlakte van 200 m2. „Daarmee worden onze mogehjkheden voor de portret-, gezins-, groeps- en bruidsfotografie aanmerkelijk verruimd. In onze zaak in De Hamershof heb ik nu krap 12 m2 voor dit werk ter beschikkmg Dat is eigenlijk te weinig", aldus Jan Verhoeff. die zowel in Leusden als in Hoevelaken een zaak heeft. Verhoeff: „De studio moet voor beide zaken gaan werken en daarom hebben we lang gezocht naar een lokatie daar ergens tussen in. Met deze plek zijn we eigenlijk bijzonder tevreden. In de nieuwe zaak zullen ook mogehjkheden worden gecreëerd voor nieuwe loten aan de stam, zoals industriële- en reclame fotografie. Verhoeff: „In de nieuwe studio kan ik bijvoorbeeld zo een auto naar binnen rijden om te fotograferen. Naar verwachting zal de bouw aan het eind van de zomer worden afgerond. In augustus'september moet de studio geopend worden. Op de foto slaat Tilly Verhoeff de eerste paal voor de nieuwe studio. (Foto: Fotografie Jan Verhoeff) LEUSDEN - In winkelcentrum De Hamershof wordt woensdag 20 maart de damesmodezaak Jeanique Mode geopend. De zaak voert een assortunent uit de 'betere middenklasse' voor de leeftijdscategorie vanaf ongeveer 25 jaar. Het is de derde zaak van eigenaresse Hopdie ook wmkels heeft in Nijkerk en Hoevelaken. Hop: „Ik heb altijd al een winkel in Leusden willen hebben. Maar tot nu toe kreeg ik daartoe geen kans." Het heeft Hop wel verbaasd dat het erg moeihjk is gebleken om goed personeel te krijgen. Hop„Ik heb voornamehjk personeel uit Hoevelaken moeten aannemen.De dagelijkse leiding berust bij me vrouw Simmerman uit Leusden en mevrouw Rememan uit Hoevelaken. Hop: Wij gaan een vrij exclusieve collectie voeren. Er zullen nooit meer dan twee dezelfde kledingstukken in de winkel te vinden zijn. Ook voor bijpassende accessoires en bijouterieën kunnen de klanten bij Jeanique Mode aan de Grutten] 8a terecht Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '...De lente is zo goed als begonnen en daarmee ook de 'tuinierkoorts', waar veel mensen in deze tijd van het jaar aan hjden. Het symptoom is een een onbedwingbare drang om te snoeien, wieden, maaien en zaaien. Maar de rotzooi, die dat oplevert, moet ergens naar toe en daarvoor zijn in Leusden de zogenaamde tuinvuüstortplaatsen aange legd. Niet iedereen weet echter hoe deze unieke voorziening op de juiste wijze gebruikt dient te worden. Er zijn mensen die denken, dat je er grofvuil in plaats van tuin vuil kan brengen. Ouders en onderwijzers van basisschool t Palet ergeren zich al emge tijd aan deze houding. De lèerlingen van een aantal groepen kijken dagehjks op de vuilstort naast de school en dat kan naniurhjk nooit een goed voorbeeld voor later zijn. De gemeente wil de stortplaats niet opheffen, omdat het probleem zich overal voordoet en het vuil regelmatig weggehaald wordt... De Medezeggenschapsraad van 't Palet houdt echter voet bij stuk en eist dat de stortplaats wordt opgeheven Toch geven de ouders toe dat het met om een gemakkelijk oplosbaar probleem gaat. „De oplos sing zou kunnen zijn een attitudeverandering van de bewoners, die hun vuil storten. Ik veronderstel echter niet. dat de gemeente een langduri ge cursus 'sociale vaardigheden' voor enkele mwonders uit Leusden- Zuid zou willen bekostigen,zegt voorzitter J.H. W. Kuyper van de Medezeggenschapsraad. Toch lijkt dat niet zo'n gek idee. Laat de daders een aantal lessen volgen in 't Palet is onze suggestie. En dan het liefst in het lokaal, dat uitzicht biedt op de rotzooi. Als dat niet leidt tot een attitudeverandering helpt volgens ons mets meer en zal de school zich bij de situatie moeten neerleggen... '...Er is trouwens deze week nog meer 'groen leed' te melden. Eind vong jaar organiseerde de Culturele Raad een expositie van werk van Leusdense kunstenaars in de kelder van het gemeentehuis. Hanneke de Winter, een van de deelneemsters, had daar het plantaardig!?) object "Vrij-heidtentoongesteld. De schoonmaakploeg heeft dit kunstwerk kennelijk niet als zodanig herkend, want tijdens de schoon- maakwerkzaamheden heeft iemand het object omgestoten, waardoor er onherstelbare schade ontstond. De Raad eist nu van de gemeente een vergoeding van f 250,--, want volgens haar is het werk onder verantwoordelijkheid van de gemeente gebeurd. En dat terwijl de schoonmakers nog wel uitdrukkehjk de opdracht hadden gekregen het kunstwerk ongemoeid te laten. De Culturele Raad kan echter bewijzen, wie de daders zijn, want de vlek in de vloerbedekking, waarop het kunstwerk met opzet was geplaatst, was na het schoon maakwerk verdwenen!...' '...Vorige week maakten wij in deze rubriek melding van een meuw vleesprodukt De ouderenorganisatie De Zuidzij organiseerde een lezing over zebrabiefstuk. Sindsdien kwam er op de redactie nog een melding van een bijzonder produkt. Dit keer gaat het om een wel erg lokaal drankje. 'Leusdens kippenfruit' heet het en het is te krijgen bij een van de slijterijen in De Hamershof. Uiteraard is het produkt getest op de redactie en wij kunnen melden dat het zeer smakelijk is. Het gaat om advocaat met vruchten. Voor degene, die nu geprikkeld zijn om het drankje te kopen, hebben wij nog wel een waarschuwing. Overmatige consumptie zorgt vooreen tijdelijk spraakgebrek. Wij hebben gebrui kers de naam van de alcoholische versnapering horen verbasteren tot 'kiphikkefruif...

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3