an een bak met spijkers totn echte piano Benzinestation obstakel bij uitbreiding van Hamershof ■eusiler krrnit lannenkoor De Valleizangers viert het eerste lustrum plaatselijk nieuws 7 fSDEN - Het Leusdens mannenkoor De Valleizangers :aat vijfjaar. Dat gaat gevierd worden met een jubileum- ert en enkele uitvoeringen. Dirigent Joop Schrijer en loxzitter Fake Schonewille zijn druk bezig met de voorbe- ingen. Aanleiding voor een gesprek met beiden, i een jubileum hoort een te- hof, oe Hakhorst, De Krakhorst. ilik. Hoe zijn De Valleizan- van de grond gekomen? inewille memoreert hoe een mensen van de Tankwerk- s in een koor zong dat ter ging. Eén van de koorleden [hij regelmatig op zijn volks- ttje ontmoette vroeg hem eni- jtijd later of hij voelde voor de :hting van een mannenkoor iusden. Zo kwamen ze met vijven bijeen ui een keetje het Valleikanaal. „En daar op een gegeven moment witte rook uit", zegt Schone- monter, naar analogie met érkiezing van een paus m het ;aan. „We richtten het koor noemden het ter ere van het lortekeetje De Valleizangers. iolsten Joop Schrijer, de diri- van het Tankwerkplaatskoor ilBno, en die wilde wel, maar noesten er zich op zijn minst ig man bij De Valleizangers den. Zo'n vierduizend folders ben we rondgebracht in zuid ïntrum, Acherveld, Stouten- en een stuk van Amers- Het werd De Kom, waar we al spoedig uitgroeiden. Bovendien bleek dat de vrijdagavond toch wel een bijzonder slechte avond was om te repeteren." „We hadden een jaar gedraaid. In de winter was het geen pro bleem, maar kwam je rond de vakantieperiodes, dan was het: Jongens, het spijt me wel, maar vrijdagavond ga ik weg voor een long weekend. Op 15 mei 1986 verhuisden we naar De Hakhorst, alwaar we op donderdagavond gmgen repeteren. We verloren een aantal mensen, maar er kwa men ook weer mensen bij." njdag 1 november 1985 was en informatie-avond in De naast de katholieke kerk. 'ond ik aan de ene kant een ar, want dan zou je het stem- unnen krijgen van katholiek rkkoor. Dat wilden wij met. varen daar met dertig man. c vielen er acht af. Eén was als een kwartel, anderen en niet op vrijdagavond re en. 10 januan 1986 hielden eerste jaarvergadering, en ten we diverse afspraken ilkaar." 'e zijn weer aan het folderen in, en al gauw was het be- tweeéndertig man. Dat was ilecht. Maar waar zou er e zijn om te repeteren? We in De Kom, de kerk aan de irsveldseweg De Konings- Optreden „Op 20 juni 1986 hebben wij ons eerste optreden voor de familie gedaan. Wij hebben maar even m De Hakhorst gezeten, want De Hakhorst werd verkocht. 21 au gustus 1986 zijn wij in de Groen- horstschool begonnen. Daar zit ten we nu nog steeds. December 1986 hebben wij, samen met en kele andere koren, een voor ons eerste officieel optreden ver zorgd voor de kerstzangdienst m de Sint Jozefkerk. Alle jaren werkten we mee aan de Cultura- de." „Op dit moment zijn we uitge groeid tot tweeënvijftig man. Het is altijd een heel gezellig koor geweest. Van het begin af aan. De gemiddelde leeftijd van de koor leden ligt tussen de vijftig en vijf envijftig jaar. We hebben enkele mensen van achter in de twintig, vóór in de dertig. Hoe krijg je meer jeugd erbij? In eén keer komen ze soms. Dan heb je er zo'n vijf bij. Joop heeft goede ideeën. Elk jaar houden we een open avond voor de liefhebbers en be langstellenden en altijd blijft er dan een aantal mensen hangen." nf Joop Schrijer geeft aanwijzingen. (Foto: Hans Verhorst) „Op de Culturade hebben de mensen ons beluisterd. De stap is dan moeilijk. Wel mteresse, maar nog met komen. Dan op de repe titie er achteraan, en dan krijg je er meestal weer een paar mensen bij. Er schijnt toch veel schroom te zijn bij de mannen dat ze vóór moeten zingen. Moet ik bij de piano een toonladdertje zingen? Als ze dat vragen hebben ze angst om dat te moeten doen. Bij vrou wen schijnt dat veel minder pro blemen op te leveren." „Een nieuw lid proberen we op zijn gemak te stellen. Dat lukt al tijd aardig. Het zijn meest mensen hier uit de regio en het is dus vreemd als je memand kent van die vijftig kerels. De eerste avond krijgen ze de koffie van ons koor. Is er iemand jarig, die tracteert, dan krijgt zo iemand ook nog wat lekkers mee. De tweede avond mag hij zijn koffie zelf betalen, de derde ook, en de vierde avond mag hij zeggen of hij wel of geen lid wordt." „Als iemand lid wordt wordt hij geïnstalleerd. Zoals je vroeger bij de padvinders je das kreeg, knjg je nu je stropdas en word je wel kom gezongen in de club. Vanaf die tijd mag je ook je contributie betalen; 15,- in de maand." „In de eerste vier weken wordt er gezegd: Ga jij maar bij de bas sen staan. Dan zegt zo'n man al gauw: Dat is veel te laag, of als hij bij de baritons stond: Dat is te hoog. De één verdwijnt naar de tenorenkant, de ander naar de tweede bassen. Zo proberen we iedereen in zijn waarde te laten en komt iedereen na een paar repetities daar waar hij het beste tot zijn recht komt. Soms komt iemand m de pauze even naar de piano toe. De spreekstem is num mer één, de zangstem nummer twee. Na drie weken zit ieder op zijn plek." Repertoire „Wat zingen we? We zijn gelijk begonnen met het kerstrepertoi re voor ons optreden in de Sint Jozefkerk. Toen kwam direct de reactie: Willen jullie volgend jaar weer zingen? En wilden we vol gend jaar weer zingen, dan moesten we ons echt toeleggen op een kerstprogram. Want ja, met een stel wildvreemde kerels bij elkaar heb je in een paar maanden geen koortje gevormd en een avondvullend programma, daar hoef je al helemaal niet over te denken! Dus je zou door middel van een stukje liturgie, een stukje zingen, een stukje declamatie, een stukje samenzang een kerst avond kunnen vullen." „Zo zijn we aangeland bij me vrouw Mous van het Smt Jozef Bejaardentehuis in Achterveld. We zijn met het Evangelisatie koor op de grote kerstavond in de Joriskerk gekomen. Mevrouw Schuring van De Nijenstede kwam daar op ons af met de vraag; Willen jullie ook een keer bij ons komen zmgen? En zo gaat het balletje aan het rollen. Voor een heleboel koorleden is het toch de schroom overwinnen, en dat kun je het beste in een bejaar dentehuis doen, want daar kun je je geen bult vallen. Je hebt er altijd een zeer welwillend ge hoor." „Daar haakt dirigent Joop Schrijer op in: „De eerste muzi kale ontwikkeling, het program ma dus, hangt toch samen met de mensen die je krijgt, die op het koor al komen. Dan moet je ïnho- ren wat een beetje m de lijn ligt van de verwachtingen. De geluk kige omstandigheid was er toen en is er nog, dat een paar mensen eerder in koren gezongen heb ben. Mf»ar voor het grootste ge deelte van de koorleden was het echt helemaal nieuw. Die worden niet geplaagd met het verleden!" „De mensen m Leusden ken nen elkaar in het algemeen niet. Zo'n kerstprogramma is dan een mogelijkheid om bindend te werken, omdat je dat in verschil lende tehuizen en kerken doet. Maar we zijn ook direct begon nen met musical-delen. En een grote verscheidenheid aan volksliederen, Nederlands, Duits, Russisch. Ook zijn we meteen ge start om wat vrij te zmgen. Dat we zmgend de bühne opkomen. Om de koorleden vrij te maken, zodat het statische element niet zo inge burgerd ging worden. Dat stati sche van een mannenkoor is het ouderwetse eraan." „We bestonden nog niet zo lang toen we in Amersfoort voor het vijfentwinitg jang bestaan van de Heilige Geestkerk werden uit genodigd. Daar hebben we zowel kerkelijke liederen als volkslie deren gezongen. Kort daarna zijn we in de muziekschoolaula op getreden. De vaste pianist Wim Wakelkamp heb ik van het begin af aan bij dit koor kunnen betrek ken en behouden. Wij zijn erg gelukkig met hem. Hij voelt ons goed aan, en is een kei in begelei ding en spelkwaliteit." „Met het groeien van het koor en de interesse m de koorzang konden we het programma hoe langer hoe meer breder gaan op- bouwen. Er kwamen ook concert- matige werken bij. Er kwamen j wat frivolere liederen bij. Ik denk onder andere aan een persiflage op een jachtpartij van Henk Jak- ma. Maar daarnaast zmgen we ook Grieg, puur klassieke man nenkoorzang. Ook zmgen we ca nons, niet zo zeer op de uitvoerin gen, maar om inzingmatenaal te hebben. Daarmee worden de stemvorming en de ademha lingstechniek opgebouwd. Tij dens het instuderen van de num mers geef ik steeds de techni sche hoedanigheden aan. Ik ben ervan overtuigd dat ik de achter stand in de muzikale ontwikke ling van het Nederlandse publiek niet kan inhalen. Ik heb daarom de keuze gemaakt om niet een muziekcursus in de breedte te houden, maar toegespitst op de composities waar we mee bezig zijn." In de loop van de jaren hebben we zes a zeven uitvoeringen per jaar gegeven. De Leusdense Val leizangers reageren: Wat boeit ons dat! Dat soort band is er nu gaan ontstaan, dat men het met meer missen wil! De verschei denheid in de muzikale vormge ving waarborgt dat voor de één dit voor de ander dat aantrekke lijk is." „Wat ook het boeiende van De Valleizangers is is dat je een vrij breed programma kunt opbou wen. Dat gaat door. Men heeft wel voorkeuren, maar die liggen erg verspreid. Het is niet een groep die persé iets afdwingt. Doordat we mensen aannemen die door elkaar genomen graag willen zin gen kan het ook. Totnutoe heb ik maar van twee leden afscheid moeten nemen, die het echt met konden. De grote groep heeft wat meer tijd nodig om de nummers m te studeren. Weinigen kunnen van het blad lezen. Het fijne is dat de mensen die wat meer routine hebben hen bijstaan. Zo voeden we elkaar muzikaal op." „Gelukkig", zegt voorzitter Fake, „heb je m het bestuur van een vereniging denkers en doe ners. Allebei heb je nodig. De doeners heb je nodig: er moet een piano meegenomen worden, er moet koffie gezet worden, we hebben een jaarvergadering, er moeten folders verspreid wor den. We gaan ergens zmgen: hoe is de zaalindeling? Hebben ze een piano? Hoe is regel dit, hoe regel dat? Hoe is de akoestiek? Daar hebben wij weinig verstand van. Dus daar moet Joop voor mee. Dan moet naar zo'n zaal toege gaan worden, en meestal is dat een kwestie van overdag." „Wij hebben in Amersfoort en Leusden de naam dat als wij er gens gaan zingen wij de zaak maanden van tevoren in orde hebben met spotjes, zaalindeling, kleding (gnjze broek, wit over hemd, blauwe blazer) steps en verhogingen. En dat werkt uitste kend. Iedereen weet zijn stekkie. De bassen gaan naar die kant, de tenoren naar die kant. Hij weet precies dat hij daar moet staan, hij daar." „In het begin hadden wij een oude piano van De Kom. Volgens Joop was dat een bak met spij kers. In De Hakhorst hebben we de piano van het gemengd koor gehuurd. In de Groenhorstschool hadden ze 'een bak met grint'. Toen hebben we nog een tijdje een piano van één van de koorle den mogen gebruiken. Daarna heeft het bestuur gezegd: We ste ken ons hoofd m de strop, en we kopen zelf een piano. Die is nu m ons bezit, en daar zijn we zo trots op als een aap met zeven staarten! Nu dubben we nog over koorkle- ding, maar dat is toch voor het verre verschiet! Subsidie krijgen we met: we moeten alles zelf be kostigen!" Op donderdag 21 maart geven De Valleizangers een try-out van hun jubileumconcert in de Wintertuin van Rusthuis De Lichtenberg. Anco Mali Volgens de kalender is het nog geen lente, maar als we om ons heen zien kun nen we in de natuur heel veel tekenen waarnemen die bewijzen dat het voor jaar al is begonnen. Langs de slootkanten en in de bennen bloeien speen kruid en klein hoefblad. Merels en spreeuwen sle pen het nestmateriaal en al meer dan een week gele- den is in mijn tuin een paartje staartmezen be gonnen met de bouw van een nest. Nu hoop ik maar dat deze poging succes zal hebben want dat deze me- zesoort zo dicht bij de hui- zen zo broeden is, tot nu toe, een grote uitzonde ring. De laatste tijd krui nen we echter constateren dat steeds meer vogelsoor ten de bewoonde wereld y °P gaan zoeken. Zo ver telde een dezer dagen een e(1 buurtgenoot me dat verle den jaar in zijn tuin, in een nestkastje, een boomkle- W ver had gebroed, y Maar nu terug naar de staartmeest. Deze is de ■H kleinste mees en weegt slechts acht tot tien gram, maar heeft een staart van ongeveer negen centime ter, vandaar de naam. In sommige streken wordt hij ook wel pijpekopje of pijpje genoemd. Inder daad lijkt hij met zijn, in verhouding, lange staart on het bolvormige lijfje wel wat op een tabakspijp. Door hun geringe gewicht zien ze kans insekten en spinnen te zoeken op het uiteinde van dunne twij gen, waar een ander en zwaarder familielid niet kan komen. Koolmezen zoeken de bovenkant van de bladeren af, pimpelme zen nemen de onderkant voor hun rekening en staartmezen dus de uiter ste takjes. Zo heeft ieder in de groep zijn eigen werk terrein. Als eerste van alle meze- soorten begint de staart- mees, soms al eind maart en in ons geval reeds be gin maart, met de nest- bouw. De plaats van het nest is heel verschillend en kan variëren van één tot twintig meter boven de grond, in de vorken van takken in bomen, in strui ken en klimplanten. Maar doorn- en braamstruiken genieten wel de voorkeur. Het nest, ongeveer 23 bij 12 cm groot, is een solide bouwsel met een smalle zij-ingang aan de boven kant en het kost de beide partners ongeveer twe we ken om het te bouwen. De wanden, die 1V4 tot ZVi cm dik zijn, bestaan bijna ge heel uit mossen en schors vezels, bijeengehouden door spinrag en cocon weefsel en bedekt met stukjes schors, zodat het bijna niet te onderschei den is van de stam of stronk waaraan het is be vestigd. Verder valt op dat de vogels in staat zijn om een enorme hoeveelheid kleine veertjes te vinden, tot zo'n 2000, waarmee ze de binnenkant van het nest bekleden. Het mannetje helpt niet al leen met de bouw van het nest maar ook met het uit broeden van de acht tot twaalf witte eieren met bleekrode stippen, die na twaalf dagen uitkomen. De jongen blijven 15 tot 18 dagen in het nest en vlie gen dan uit. Ze blijven wel bij de ouders en helpen bij het grootbrengen van een tweede legsel. Paren, die zelf geen jongen hebben, doen dat ook zodat het niet vreemd is om jongen ge voed te zien worden door drie, vier of zelfs zes vol wassen vogels. Na de broedtijd zien we ze in groepjes, vaak families, rondzwerven. In de winter hebben ze de gewoonte om in groepen te overnachten, waarbij ze een bal vormen. Tegen de schemering groeperen ze zich bij elkaar met de staarten naar buiten. Zo houden ze zichzelf en el kaar warm tijdens de koude winternachten. G. van Leeuwen LEUSDEN - Het benzinestation aan de noordkant van de Ha mershof wordt door de meer derheid van de gemeenteraad als een sta-in-de-weg gezien bij de uitbreiding van het winkel centrum. „Een planologische miskleun," was een veelgehoor de opmerking tijdens de extra commissievergadering maan dagavond over de uitbreiding. Vorig jaar tekende de gemeente een overeenkomst met project ontwikkelaar MBO, die m datzelf de jaar met een plan kwam. De discussies over de toekomstige woningbouw in Leusden zorgde echter voor uitstel. MBO kwam met een meuwe versie, waarbij niet alleen de zuidkant is betrok ken, maar waarbij ook de noord zijde is meegenomen. Dat leidt tot een flinke uitbreiding van het aantal m2 dat voor winkelruimte, woningbouw en kantoren be schikbaar is. Maar dan moet wel eerst ge zorgd worden voor een oplossing van het tankstation, dat als een lastig obstakel wordt beschouwd. Daarom deden een aantal raads leden de suggestie om de exploi tant van het station een plek el ders in Leusden aan te bieden. „Waarom met bij de nieuwe aan sluiting op de A 28, een plek die voor een benzinestation zeer aantrekkelijk is," was de sugges tie. Ook het nog te ontwikkelen bedrijventerrein De Horst werd als meuwe vestigingsplaats ge noemd. Wethouder de Jongh van Ruimtelijke Ordening raadde een dergelijke oplossing echter sterk af. „De genoemde plekken zijn mderdaad zeer aantrekkelijk," gaf hij toe. „Maar dat geldt ook voor eventuele andere gegadig den. De lokaties zouden daarom moeten worden aangeboden aan de hoogste bieder. Als wij het zomaar aan de eigenaar van het Totalstation zouden aanbieden m ruil voor de plek bij de Hamers- hof, zou de gemeente een be hoorlijk financieel verlies leiden." Forse kritiek op het nieuwe plan kwam van WD-raadslid Ton Voortman. Hij verbaasde zich over de gang van zaken, die tot nu toe was gevolgd. MBO had de gemeente om uitstel gevraagd, omdat zij de mtslag van de discus sie over de woningbouw in Leus den wilde afwachten. Volgens Voortman was het meuwe plan echter het zoveelste rapport, hoe wel de gemeenteraad m het re cente verleden toch zelf met een duidelijk plan voor het gebied was gekomen. „Het lijkt of we weer van voren af aan beginnen," zei hij tegen zijn partijgenoot wet houder de Jongh. Die was echter blij met het mtstel, omdat nu dui delijk was geworden, dat er niet alleen aan de zuidkant van het winkelcentrum uitgebreid zou moeten worden, maar ook aan de noordkant. „Ook is nu duidelijk hoeveel woningen er in het win kelcentrum gebouwd moeten worden," zei de wethouder. Een voorlopige schatting gaat uit van 230 huizen. door Jan Versieegt Eens was maart berucht om zijn soms koude staart, waarin de winter de laat ste grillen liet zien. Niet zelden werd de kou in de eerste lentemaand voort gezet of juist ingeluid en de bekende voorjaars buien bedekten het land schap soms nog met een wit tapijt. In strengere winters van allure konden zelfs de schaatsen uit het vet blijven. De laatste tijd is maart echter de kluts volledig kwijt. Het kwik gedraagt zich alsof het be gin mei is. Dit keer gaat het er wel heel erg ruig aan toe. Vandaag sloten we de tweede tien-daagse periode af en het zal nie mand verbazen dat dit tijd vak, net als het eerste, een topklassering in het klas sement van deze eeuw gaat afdwingen. In maart 1990, toen de thermometer toch ook niet kinderachtig met de kwikdraad om sprong, bedroeg het ge middelde ruim 10 graden. Op dit moment echter lig gen we daar nog een graad boven. De Bilt noteerde over de eerste helft van deze'maand een gemiddel de van 9.4, tegen 4.0 nor maal. We hebben daar door een ruime voor sprong opgebouwd in ver gelijking met vorig jaar, toen de maand zichzelf op de hoogste plaats van het erepodium in deze eeuw wist te brengen. Maar een vroeg voorjaar is in de re gel wel fnuikend. Immers elke lente kent wel zijn ei gen koudegolf en naarma te die verder in de tijd weet toe te slaan, geeft dat een extra klap aan de na tuur. Vorig jaar nog wer den we in april op zware nachtvorsten getrakteerd, waarbij menig fruitbloe- sem in de Betuwe flink werd beschadigd. Het ziet er naar uit dat we ook nu niet aan een thermische neergang zullen ontko men. Of de inzinking van betekenis gaat worden is nog onzeker, aangezien de lange termijn prognoses de laatste dagen nogal wat zwabberig zijn. De depres sies op de Oceaan toonden de laatste tijd weinig be langstelling voor het vasteland van Europa. Ze denderden op Ierland af en vervolgens werd de route IJsland-Noorwegen inge slagen. Door die koers be reikten de fronten ons meestentijds in afgezwak te vorm. De regenmeters waren dan ook vaker met stof gevuld dan met water. Afgezien van het sneeuw- festijn op 15 februari, toen er op de meeste plaatsen 14 tot 16 mm neerslag viel, bleven de kranen dicht. Bij activiteiten, die de land bouw tijdens de mooie da gen ontplooide, traden verstuivingen op die eer der in het hartje van de zomer thuishoren. Giste ren kwam hierin verande ring. Een depressie trok via Schotland naar het noordoosten en gaf de wind meer impulsen. Er viel ook regen en het bleef zacht. Vanaf morgen vindt de natuur het even wel letjes wat de warmte be treft. De wind verhuist naar de noordwesthoek en gaat via Schotland koude re lucht aanvoeren. Er kunnen buien ons taan, die in een later stadium met hagel gepaard kunnen gaan. Vooral de boven lucht ondergaat een be hoorlijke afkoeling. Ook de nachten, die de laatste tijd extreem zacht waren, worden kouder. Dan zal maart een wat normaler beeld laten zien. In het weekeinde verwachten de rekenbreinen de opbouw van een hogedrukgebied in onze omgeving. Dat geeft vooral zondag zicht op periodiek wat zon bij een iets hogere tempera tuur.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7