Van kleine importeur tot wereldfirma T Hoe bedrijvig is Leusden? Familiebedrijf De Vor sinds 1977 Werkmaatschappij van Cebeco Gebr. de Vor b.v. Achterveld: De Vor kijkt over de akkers heeri Serie over ambacht en dienstverlening WOENSDAG 20 MAART 1991 bedrijfsreportage LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De gemeente Leusden, in oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaren explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden geste gen, waarbij de concentratie heeft plaats ge had in het centrum van het voormalige, char mante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnerin gen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we ze graag terug willen brengen naar de dag van vandaag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrij ven in en om het oude Hamersveldse hebben onder de druk van de financie el-krachtige on dernemingen van buitenaf helaas moeten afha ken, maar gelukkig heeft een aantal zich kun nen handhaven. Zij krijgen een plaats in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presen teen. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de gemeentgrenzen van Leusden. Op welke wijze hebben zij zich kunnen handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegen heid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze snel gegroeide gemeente, zo kan van vele kan ten worden vernomen van de zijde van de „newcomers". Problemen met de werving van medewerkers zijn er niet of nauwelijks, de wo ningbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehou den met de behoeften aan de centrale ligging van de gemeente blijkt in vele gevallen een van de belangrijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden lig bij de aktiviteiten van de overkoe pelende organisatie van de ter plaatse geves tigde ondernemers, de Bedrijvenkring Leus den. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciele dienstverlening; (groot)handelsbedrijven; industrie eh ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aange sloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren uiteraard de banken, de advo caten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed gescha keerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen binnen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap als de onze, waarin de hartslag van de hedendaag se economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopen de bedrijven in Leusden. De lezer wordt mee genomen binnen de muren van een bedrijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organisatie en werk kracht schuil gaat. ACHTERVELD - 'Ik kom van de boerderij. Mijn vader had een agrarisch bedrijf in Lexmond, waar op den duur geen plaats was voor mij en mijn beide broers; daarvoor was het te klein. Dus zei mijn vader tegen mij en mijn broers: de boerderij heeft echt niet zoveel toekomst, dus ga maar studeren. Dat hebben we gedaan en nu sta ik dus aan het hoofd van een bedrijf. Maar van het feit dat ik een boerenzoon ben profiteer ik nog elke dag. Ik spreek de taal van de boeren en in mijn vak is dat een groot voordeel'. Cees de Vor is direkteur van een multifunctionele onderneming, in den lande bekend als Gebr.de Vor-Achterveld BV. Het bedrijf is wat de man aan de top met zo'n kleine honderd vijftig medewerkers noemt 'een handelshuis', dat zich aanvankelijk bezig hield met de import en verkoop van landbouwtrekkers, maar zich in de loop der jaren op basis van de conjuncturele omstandigheden op een breder terrein heeft weten te ontwikkelen. Willem de Vor,oudere broer van de huidige direkteur, startte het bedrijf in het midden van de vijftiger jaren in de hoofdstad. In een kantoorpand aan de Amsterdamse Herengracht begon hij een importbedrijf van gebruikte landbouwtrekkers uit Engeland. Enkele jaren later kwan zijn jongere broer Cees, de huidige direkteur, in het bedrijf en 1 april 1957 geldt als de geboortedag van de hedendaagse BV Gebr.de Vor. De geschiedenis van de onderneming vermeldt dat de gebruikte trekkers, die uit Engeland werden ingevoerd en in de Amsterdamse havens lagen opgeslagen, aan diverse landbouwme- chanisatiebedrij ven werden verkocht in de staat, waarin zij verkeerden. Cees de Vor over die tijd: *We hadden een open showroom, dat was de haven'. Een van de regelmatige afnemers in die dagen was de firma J.Kooy in Achterveld. Toen de eigenaar van dat bedrijf kwam te overlijden besloot de familie over te gaan tot verkoop van het bedrijf. Toen de gebroeders De Vor dat ter ore kwam besloot men tot aankoop en tot vestiging in Achterveld. Willem de Vor zou de zaken in Amsterdam voortzetten, Cees ging zich bezighou den met de nieuwe vestiging. Het bedrijf telde toen vier(!) werknemers. Tor 'Een aantal zaken. We moeten de ontwikkelin- 'olgen (- wijst naar een aantal tijdschriften en triften op zijn bureau -). Er zal veel moeten en gelezen om te weten wat er om je heen ge- Beurzen moeten worden bezocht. Vroeger ik dat zelf, maar gelukkig kan ik dat aan andere ame medewerkers overlaten, zodat ik af ben van inge vliegtuigreizen, hangen in wachtkamers legvelden en altijd weer diezelfde onpersoonlij- telkamers. Maar wat blijft is als ondernemer: de open houden!' getal 145 heeft anno 1991 overigens wel een idere betekenis gekregen. Direkteur De Vor niet zonder trots melding kunnen maken van het dat de omzet inmiddels kon stijgen tot het respec- bedrag van 145 miljoen gulden over het afgelo- kjaar, maar ook het aantal medewerkers heeft ifer bereikt; in de hoofdvestiging in Achterveld ip dit moment 85 mensen werkzaam, in de zes elders in het land - Heerhogowaard, Zuid- ier, Buiuuk, Ermelo, Barneveld en Heythuysen :estig. lotiveerde mensen', aldus de direkteur. 'Hier in irveld komen vrijwel alle medewerkers uit de en het is opmerkelijk, zo groot de motivatie is. Er grote bedrijfsloyaliteit; men voelt zich met de 'erbonden. Niemand is ooit te beroerd om lam- tè werken dan stnkt noodzakelijk is of een extra- g te leveren'. ke staf t management van Gebr.de Vor BV-Achterveld terkt zich door korte lijnen. Direkteur Cees de 5 daarover zeer concreet in zijn beleidsvisie. 'Ik 'p)i mensen om mij heen zeg maar als stafmede- Met hen stem ik het beleid af, want alleen (en mens dat niet in een gegroeid bedrijf als dit. irlijk blijf ik uiteindelijk verantwoordelijk als di- dat mag duidelijk zijn. Maar ik heb wel prak tijkmensen om mij heen nodig, geen academici, zoals in veel bedrijven. In een bedrijf als het mijne zeg ik: je moet eerst een goede koopman zijn en als je dan daarna doctorandus wil worden ga je je gang maar...' Over de toekomst: 'Moeilijk om te zien wat er over een aantal jaren gebeurt. Maar voorlopig ziet het er voor De Vor best uit. Ik verwacht dezer dagen de vergunning voor de bouw van een belangrijke uitbrei ding: een nieuwe showroom en een uitgebreider kan torencomplex. Want het moet allemaal wat beter, mo derner. Ik hoop dat het nog dit jaar zijn beslag kan krijgen'. En het perspectief wat het bedrijf betreft? 'Natuurlijk is iedere ondernemer voorzichtig, maar ik durf best te zeggen, dat mede gezien het uitsteken de personeelsbestand, het opvallend weinige ver loop, het feit, dat iedereen en ikzelf niet m de laatste plaats blij mag zijn dat we hier in Achterveld een perfekte plaats van vestiging hebben gevonden, maar vooral dat de perspektieven zodanig zijn dat we abso luut kunnen vaststellen, dat we verder kunnen gaan uitbreiden'. Goede keus De overname van het bedrijf van Kooy is een geluk kige greep gebleken. Direkteur Cees de Vor: 'We hadden het niet beter kunnen doen; geografisch blijkt het nu elke dag nog zo ontzettend belangrijk, dat we hier m de gemeente Leusden zijn terecht gekomen. Voor de leverantie van de door ons verkochte pro- dukten zijn regelmatig drie grote vrachtwagencombi naties en tien servicewagens de weg op en waar kan men dan beter zitten dan in het hart van het land. Een pnma vertrekpunt als je alle delen van het land moet bedienen'. Willem de Vor, iniatiefnemer en dus grondlegger van het bedrijf, heeft helaas de voorspoedige ontwik keling van het bedrijf met lang mogen volgen. Een slopende ziekte verplichtte hem de aktiviteiten in ACHTERVELD - De Vor heef zich sinds de iftiger jaren een naam verworven m agrarische igen in ons land op basis van kennis van zaken, 'aring en betrouwbaarheid. Die reputatie, iënt men waarschijnlijk niet ten onrechte, was in gevolg van inzet en volharding. De boeren !den het aan bij ene Willem de Vor gebruikte kkers te kopen. Toen de loonwerkers in de iger jaren vroegen om grondverzetmachines ging De Vor die importeren en leveren. Later «wam de penode waarin ook buiten de land je bouwsector een markt ontstond voor import en verkoop: graafmachines, wielladers, kipwagens, 'rkheftrucks, kleinere trekkers en zelfs vuilnis- tgens. de overdracht van het familiebedrijf aan tebeco Handelsraad in 1977 -overigens met vol- rfg behoud van naam en werkwijze- is een -HWal commerciële aktiviteiten behouden geble ven waar nei de naam van De Vor betreft in de regio. Zo is bijvoorbeeld sinds drie jaar het van naam en faam bekende hotel-restaurant De Witte Holevoet in Scherpenzeel eigendom van de fami lie. Cees de Vor: 'Het gaat uitstekend met het hotel, dat op dit moment met alleen grondig wordt gerestaureerd, maar ook nog eens wordt uitge breid met tien hotelkamers. We werken hard om het hotel weer zijn oude, vertrouwde, gerenom meerde naam terug te laten knjgen en dat gaat in alle opzichten de goede kant op!' Verder houdt Cees de Vor zich buiten het be drijf in Achterveld bezig met het importbednjf van Fendt-caravans - betere zijn er echt niet' - en de import en verkoop van luxe touringcars van het merk Cetra onder de naam 'Intrabus'; beide laat ste bedrijven zijn gevestigd in Barneveld. Allesdoener De Vor, die zich nauwelijks rust gunt: 'Ach, je moet toch ook in je vrije tijd bezig blijven....' Amsterdam te stoppen. Hij heeft nog enkele jaren mogen beleven dat het met Gebr.de Vor-Achterveld BV voortreffelijk ging, mede als gevolg van het feit, dat hij een uitstekende reputatie genoot bij relaties in binnen- en buitenland. Maar door een noodlottig ver lopen operatie kwam hij in 1971, twintig jaar geleden dus al weer, te overlijden. Inmiddels kwam het bednjf in Achterveld als ge zegd tot bloei. De verkoop van gebruikte trekkers vertoonde snel stijgende omzetcijfers, hetgeen mede te danken was aan het feit, dat met de overname van de vorige eigenaresse, de firma Kooy, het dealer schap was overgenomen van een in die dagen nog vrijwel onbekend merk landbouwtrekkers van de Beierse producent Fendt. Toen De Vor zich met Fendt ging bezighouden lukte het redelijk snel van dit merk de grootste dealer van het land te worden en dat resulteerde in een direkt kontakt tussen direkteur Cees de Vor en de Duitse direktie. De Vor had slechts één doel: als importeur van Fendt te kunnen gaan werken. Uiteindelijk is hem dat in 1964 gelukt en van dat moment af heeft het bedrijf Gebr.de Vor BV een niet onaanzienlijke commerciële ontwikkeling te zien gegeven. Wereldfirma Wie het twintigduizend vierkante meter uitgestrek te bedrijfsterrein aan de Hessenweg in Achterveld betreedt wordt via het parkeerterrein onmiddellijk geconfronteerd met een indrukwekkend aantal land- bouwwerk- en voertuigen, m hoofdzaak trekkers. De oorsprong van het bednjf dus, want zo was immers Willem de Vor m de vijftiger jaren begonnen met zijn handel vanaf de Amsterdamse Herengracht. Ook op het gebied van industriële voertuigen levert De Vor en breed assortiment, waaronder volkhef trucks van het Japanse merk Komatsu. Maar anno 1991 zijn het niet meer de tweedehands jes uit Engeland, opgeslagen in de havens van de hoofdstad, maar het via De Vor groot geworden merk Fendt uit Duitsland, dat een belangnjk deel van de Nederlandse markt beheerst. Fendt mag zich vanwe ge de duizenden, uiteraard meuwe trekkers, die via Achterveld hun weg naar de nationale akkers vonden, rekenen tot de drie meest verkochte merken m ons land. Maar Cees de Vor stelde zich niet tevreden met de Beierse landbouwtrekkers. 'Kijk, we zijn jarenlang afhankelijk geweest van de landbouw.Maar een aantal jaren geleden heb ik mij gerealiseerd, dat er een moment zou komen, dat die markt zich op zijn best zou stabiliseren, dat er geen groei meer zou mogen worden verwacht. Dan moet je als een bedrijf als dit met meer volledig afhankelijk zijn van de boerenstand. Dat brengt je tot de noodzaak om andere wegen in te slaan, meuwe aktiviteiten te ontwikkelen en andere sectoren te zoeken. Zo kwa men we terecht bij het interne transport, de leverantie van vorkheftrucks, maar ook kleine trekkers,die voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. Maar daarvoor moet je verder kijken in de wereld. Dat hebben we dus gedaan'. En zo wordt dan een bedrijf in Achterveld gewild of ongewild een wereldfirma. De markt op In alle nuchterheid en eerlijkheid, de man van het Utrechtse boerenbedrijf eigen, schetst Cees de Vor de verder ontwikkelingsgang van zijn succesvolle be drijf. Wil je een nieuwe wegslaan in je beleid dan zal je op pad moeten, de markt op. Dat heeft hij dus gedaan. De marsroute leidde naar Japan: reisdoel Tolrio. In 1975 lukte het De Vor de import te verkrijgen van de Japanse Kubota-trekker. Het is een kleine trekker, die minder wordt gebruikt in de landbouw, maar wel nuttig is voor tuinders, gemeenten en semi-overheids- ïnstellingen. Kubota geldt al een groot aantal jaren als de meest verkochte Japanse trekker. De Vor heeft ten behoeve van dit merk tal van import-agenturen ver kregen en is nu inmiddels m de gelegenheid om een groot aantal gebruiksmogelijkheden aan te bieden. Maar Japan bleek meer te kunnen bieden. Toen Cees de Vor eenmaal de doolhof had gevonden in de gigantische metropool, die de miljoenenstad Tokio heet, vond hij tevens de weg naar de gigantische onderneming Komatsu, op een na de grootste produ cent op wereldniveau van vorkheftrucks. Ook van dit bedrijf kreeg hij het fiat voor import naar ons land. Direkteur De Vor: 'In een bedrijf als het onze blijft het noodzakelijk initiatieven te ontwikkelen. We doen niet alleen met Japan, maar ook met een land als Korea zaken. Ik heb daar opdrachten afgesloten met betrek king tot de import van grondverzetmachines en ook die kontakten verlopen uitstekend. Verder is en blijft het noodzakelijk je als ondernemer te oriënteren. Ik ga naar beurzen en kom dan tot zaken bijvoorbeeld met de Verenigde Staten over de levering van profes sionele veegmachines'. ACHTERVELD - In 1977 werd het familiebedrijf Gebr.de Vor BV benaderd door Cebeco Handels- raad in Rotterdam, de nationale aan- en verkoop- coöperatie voor land- en tuinbouw, die zich bleek te mteresseren voor overname van het Achter- veldse bedrijf, dat zich sterk aan het uitbreiden was. Direkteur Cees de Vor: 'In eerste instantie voelde ik daarvoor niet veel en beschikte dan ook afwijzend. Maar na rijp overleg werd toch beslo ten om het aanbod te aanvaarden. Een van de overwegingen daarbij was dat niet alleen de con tinuïteit van het bedrijf op langere termijn zou zijn gewaarborgd, maar dat ook de overname grotere mogelijkheden zou bieden, wat later ook bleek toen sprake zou worden van meer specialisatie in de landbouwmechanisatie'. Ter verduidelij lang: Cebeco Handelsraad is een marktgericht coöperatief concern, een over koepelende organisatie van vijftig regionale aan- en verkoopcooperaties, waarbij in totaal 50.000 boeren en tuinders zijn aangesloten. In Cebeco zijn de economische aktiviteiten ondergebracht in meer dan honderd werkmaatschappijen, die in tien sectoren zijn ondergebracht. De Vor in Ach terveld is een van die honderd werkmaatschap pijen sinds in 1977 werd besloten het aandelenka pitaal onder te brengen in Cebeco Handelsraad. Heeft De Vor daarmee tegelijkertijd een stuk eigen verantwoordelijkheid en onafhankelijkheid prijsgegeven? Cees de Vor: 'Dat zou men kunnen veronder stellen, maar dat is niet het geval. Ik ben als direkteur aangebleven en heb binnen Cebeco volledig vrijheid van handelen behouden. Dat we het als werkmaatschappij bovendien uitstekend blijken te doen is nog recent gebleken tijdens een door Misset uitgevoerd onderzoek onder twintig Nederlandse importeurs van gelijkwaardige pro- dukten in de agrarische sector, waarbij wij als eerste en dus beste uit de bus kwamen met be trekking tot serviceverlening, betrouwbaarheid en dergelijke. Wat Cebeco betreft geloof ik dat we met de overdracht van de aandelen een goede zaak hebben gedaan'. Duizenden trekkers van het Duitse merk Fendt vonden in de loop der jaren via Achterveld hun weg naar de Nederlandse landbouwbedrijven.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9