E weer ■eusder kranb touwen in de Bijstand willen een vuist maken Havik plaatselijk nieuws UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen ENSDAG 27 MAART 1991 ,Je bent nooit eens zonder zorgen" komen. Wij liggen erg dichtbij een wolkenzone, die de eerder genoemde depressie naar het noor den duwt. Een front wist gisteren tot aan Parijs door te dringen, maar zal bij ons weinig nattigheid kunnen afleveren. Het wordt weer naar het zuiden terug ver wezen onder pressie van het hogedrukimperium bo ven noordelijk Europa, dat later versterking gaat krij gen vanaf de Oceaan. Wel zal de kans op vorst aan de grond in de tweede week- helft weer groter worden. Dan gaat ook de tempera tuur overdag, die eerst ongeveer 12 graden be draagt, weer iets omlaag. Voorzichtig in de richting van de Pasen kijkend, zal een terrasbezoek er wel licht niet inzitten. Enigs zins koele dagen lijkt mij op dit moment het meest waarschijnlijk. Maar ver regenen zullen de feestda gen ook niet, althans zoals het er nu naar uitziet. En met de zon erbij en niet al te veel wind is het buiten al snel uit te houden. Op Eerste Paasdag stellen wij in mijn nieuwe woon plaats Lobith-Tolkamer ons Weerkundig Educatief Centrum voor het publiek open. U bent welkom vanaf 10.00 tot 1600 uur. Verder zijn wij de gehele paas week geopend. In het Cen trum kunt u een expositie zien van Renk Ruiter, foto graaf van het Gelders Landschap, u kunt de weerkundige instrumen tenkamer bezichtigen, er zijn een viertal seizoenen kamers ingericht met weerbijzonderheden en klimatologische gegevens en u kunt natuurlijk mijn eigen weerkamer bekij ken met satellietbeelden en weerkaartenontvangst. In de jaren zestig ging het er even op lijken dat de ha vik geheel uit ons land zou verdwijnen. Niettegen staande felle vervolging door jagers, in de jaren voor de oorlog, wisten de vogels zich nog wel te handhaven, maar tegen de kwistig gebruikte vergif ten in de landbouw waren ze niet opgewassen. Aan het eind van de jaren zestig waren er nog slechts enkele tientallen paren over. De broedre- sultaten waren slecht; veel legsels kwamen niet uit. Dit verschijnsel deed zich ook in andere Europese landen voor. In de eieren werden hoge residuen van DDT en andere bestrij dingsmiddelen gevonden. Na het verbod op het ge bruik van die bestrijdings middelen en een wette lijke bescherming van de vogel, ging de stand weer zienderogen vooruit en men schat het aantal broedparen thans op ruim zeshonderd, waarvan de helft op de Veluwe en de Utrechtse Heuvelrug. De havik is een onstui mige en mooie vogel, bo vendelen donker, boven en achter het oog een lichte streep, onderzijde wit, dicht donkerbruin dwars gestreept en de staart gebandeerd. Het nest van de havik, de horst, wordt door de beide seksen hoog in de bomen gebouwd, soms wel op een hoogte van 25 meter, in een stevige takvork, van takken, twijgen en loof. Het oude nest wordt meer malen als fundering ge bruikt. Tijdens het broe den worden de randen van het nest hoger door het toe voegen van groene twij gen. De drie tot vier eie ren, die in april of mei worden gelegd, worden door het wijfje gedurende ongeveer vijf weken be broed, nu en dan afgelost door het mannetje. Als de jongen zijn uitgeko men zijn ze aanvankelijk spaarzaam bedekt met grijs dons, later wolliger. Het mannetje brengt het voedsel naar het nest waar het wijfje ze voedt. Door dat het mannetje geen er varing heeft met het voe den van de jongen bete kent de dood van het vrouwtje in deze periode een zekere dood voor de jongen. Later gaan beide ouders op jacht. Het zoeken naar prooi doen ze met een snelle, vlugge vleugelslag, afge wisseld met een glij vlucht. De jachtwijze be rust op een snelle verras singsaanval vanuit de dekking, een tactiek die alleen mogelijk is in een landschap met veel afwis seling van bossages en open plekken. In het wes ten van het land komen ze daarom niet voor. De prooi bestaat uit gro tere vogels als vlaamse gaaien, kraaien, houtdui ven en zelfs fazanten en wilde eenden, soms ook eekhoorns, konijnen en hazen. Toch bestaat zijn voedsel voornamelijk uit een handjevol soorten: in de winter de houtduif en in het broedseizoen vlaamse gaaien en kraaien. Hij zoekt zjn buit altijd op grote afstand van de horst. Het vrouwtje is duidelijk groter dan het mannetje en weegt gemiddeld 1.3 kg en het mannetje 0.9 kg. Het is een zeer nuttige vo gel voor het evenwicht in de natuur; hij zorgt er on der andere voor dat de kraai-achtigen binnen de perken blijven. Omdat hij wel eens een konijn, haas of fazant bemachtigt is hij bij jagers niet geliefd. Ook duivenhouders zien hem liever niet. Niettemin zijn we blij dat het deze vogel weer goed gaat. G. van Leeuwen jSDEN - De Werkgroep Vrouwen in de Bijstand Leusden n het tweede jaar van zijn bestaan wat meer naar buiten 0 treden. „Wij noemen ons de VIBs", zeggen de vrouwen end, „maar dat mag je niet als kop gebruiken, want dan iedereen: Nóg meer VIBs, er zijn al zoveel VIPs in jden!" Meerdere malen zijn er al bijstandsgroepen in iden opgericht, maar ze zaten weinig hecht in elkaar en Iwenen na enige tijd. Wil en Bep zijn samen met Aly, Hanny, Ali, Monica, Truus en Rita druk doende om de jestaande VIBgroep hecht te doortimmeren, zodat de wen een ijzersterk vertrouwen in elkaar opbouwen en vuist naar buiten kunnen maken. Deze maand zijn de ilemen rond de mensen in de bijstand weer actueel; door nieuwe wet van 'Den Haag1 raakt de gemeentelijke rheid een aantal mogelijkheden kwijt om belastingen t te schelden aan mensen die dat niet kunnen betalen, lerdag neemt de raad een voorstel aan, waarin een tal van die kwijtscheldingsmogelijkheden wordt terug- ra aid. (De geïnterviewden in dit verhaal wensen om nen van privacy anoniem te blijven.) et maken van een vuist lijkt lard nodig, want het leven t steeds duurder en uitke- jgerechtigden moeten conti- ot moewordens toe, veel rie - naast de zorgelijke zorg iet summiere basisbestaan - n in het invullen van formu- en het altijd weer opnieuw iken van gemeentelijke sten en instanties. ging ooit naar een landelij- eenkomst van Vrouw Kerk ederde Wereld en raakte er- overtuigd dat mensen die aan jkant van de samenleving it dreigen te komen zich n groeperen om sterk te Jorri Verduin maakte in die ekend dat tot de bijstands- (Chtigden in Leusden 55% ren behoren. s ouderling vond Bep dat de jets van zijn geloof en steun waar maken en toen vanuit ponciliair Proces een bij- dsgroep werd gestart besloot imen met Wil haar schouders tonder te zetten. Zij benader- jerscheidene vrouwen per- jk en er bleek een grote jstelling voor de proble- ik te bestaan. i;Je ziet dan al heel snel het werkt als mensen met gaan praten, als mensen i hun hoekje blijven zitten, staat een netwerk van ver houding, van mensen die iclkaai luisteren, die zorgen K De vrouwen zeiden ook )teèn. We kunnen mets naar iteil doen als we niet eerst een Ihtè groep zijn. We moeten 9 snel gaan. We moeten over Hl informatie beschikken, Hkaar aan het werk gaan en geheel en al kunnen ver- Hn." I hebben elkaar onze ver- rerteld, en op een gegeven ut merk je: die worden be grepen. Iedereen was boos. Ie dereen wilde wat doen. Als je bij elkaar komt krijgt je woede een bepaalde vorm ,en je boosheid wordt omgezet in een positieve energie. Je gaat naar het ge meentehuis, en je staat daar in je uppie in dat zweetkamertje. Als je weet dat je gesteund wordt door de groep voel je je een stuk be ter." „Hoe makkelijk mensen ook zeggen: Ga maar in de bijstand, als je er niet kunt komen, hoe makkelijk mannen hun vrouwen na een echtscheiding tot de bij stand veroordelen, hoe snel er luchtig wordt gezegd: Oh, die zit in de bijstand, die heeft haar hand maar op te houden: voor de meeste vrouwen is het een verne dering, een altijd terugkerende ergernis om ten overstaan van een ambtenaar de intiemste ge gevens op tafel te leggen." In het eerste jaar hebben de vrouwen veel gelezen, informatie verzameld, het Landelijk Steun punt bezocht, een subsidietje ver kregen voor stencils en het ma ken van een informatieboekje en -map. De vrouwen stuurden aan op de keuze of ze een praatgroep wilden worden of een informatie punt wilden zijn om naar de ge meente dingen door te sluizen en mee te denken. Ze kozen voor de laatste optie. Eén keer in de twee maanden komen ze bijeen met de wethou der en het hoofd van de Sociale Dienst. Drie vrouwen vormen de afvaardiging van de werkgroep, van wie één wisselend is. Er werd een afgevaardigde naar de Vrou wenraad benoemd. Er werd ge start met een Open Avond. De werkgroep opereert met drie poten: naar de kerken, de ge meente en de bijstandsvrouwen toe. De vrouwen stellen uitdruk kelijk dat ze constructief bezig willen zijn om heel gedegen ten ijs te komen en geen energie te verliezen. De verstandhouding De Leusdense Vrouwen in de Bijstand willen in het tweede jaar van het bestaan van de groep meer naar buiten treden: „Ik jank liever in een Cadillac dan in een stadsbus." (Foto: Hans Roggen) met de gemeente is totnutoe uit stekend. Zo nu en dan wordt er vooraf advies aan de groep ge vraagd. Drie vrouwen woonden een Volkshogeschoolweekend bij over de thema's Sociale Vernieu wing en Macht-Onmacht. Wat houdt de vernieuwing in? Hoe buig je onmacht om? Kwijtschelding Ali heeft vorige week bij de behandeling van een gemeente lijk voorstel om de kwijtschel dingregeling te versoberen, dui delijk aangegeven dat op een kwijtscheldingsformulier wel aangegeven wordt dat, wanneer je schulden hebt die af te trekken zijn, en dat je een bepaald klem spaartegoed mag hebben sinds kort, maar dat als je niet voor kwijtschelding in aanmerking komt je één gulden drie keer moet uitgeven. Het Rijk zegt: die gulden is voor ons, de provincie zegt: die gulden is voor ons, en de gemeente zegt: die gulden is voor ons. Zij heeft toen gevraagd aan de commissieleden van Finan ciën: Kunnen jullie een gulden drie keer uitgeven? Daarom zijn ze nu in elk geval aan het proberen om iets in die zin te wijzigen dat kwijtschelding voor méér mensen mogelijk wordt en niet alleen voor iemand die schulden heeft. De werk groep ervaart het als zéér on rechtvaardig dat mensen die heel zuinig zijn en f 100.- per maand proberen te sparen voor vervan ging van huishoudelijke appara tuur (ze worden allemaal geacht zodanig te sparen) gestraft wor den. Ze vragen kwijtschelding van een bepaalde belasting, moeten opgeven wat ze gespaard hebben. Doen ze dat, dan wordt er gesteld: Je hebt dus geld om die belastmg te betalen. Als je zegt: ik heb een koelkast, een wasmachine of een fiets gekocht die ik hard nodig heb, en je hebt schulden, dan zak je onder het bijstandsniveau en krijg je kwijt schelding." Een der vrouwen: „Je kunt wel stellen dat de gemeente ook met de rug tegen de muur staat, maar ik vind dat de gemeente zich hard moet maken voor mensen met een minimum inkomen naar het Rijk toe en moet zeggen: Jullie kunnen ons wel wat opleggen, maar zo werkt het niet. Als alle mensen zich samen sterk maken lukt dat. Ze knjgen heel veel meer macht nu door de Sociale Ver nieuwing. De gemeente zou kon- takt opnemen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en er is een overleg gaande in de regio Eemland om één lijn te trek ken." „Er wordt gezegd: We mogen met aan inkomenspolitiek doen. Ik heb al jaren gezegd: Waarom int de Sociale Dienst niet? Waar om mag je die belastingbiljetten met als uitkeringsgerechtigde in leveren bij Sociale Zaken? Zij gaan niet over financiën. Dus dat lever je beneden in, waardoor twee afdelingen volstrekt langs elkaar heen werken. Wij willen graag dat iemand met een sociale uitkering sowieso in aanmerking voor vermindering of kwijtschel ding komt." Een andere vrouw stelt: „Ik wil die Zuiveringsheffing wel beta len, maar dan zou ik een hogere uitkering moeten hebben, want anders kan het niet. Dat zou de gemeente misschien wel willen, maar dat mag de gemeente niet doen, want dët is inkomenspoli tiek." Alle vrouwen zeggen dat het elke maand worstelen met de for mulieren, het drie keer per jaar invullen van een papierwinkel voor de belastingen en het elke keer opgeven van je onmogelijk heden aan hen vréét. Eén vrouw zegt: „Toen ik in het begin in deze groep kwam was ik zo labiel als het maar wezen kon. Als ik de tweede zin las wist ik met meer wat in de eerste zin stond. Ik was medicijnverslaafd, zolang ik in mijn huis woonde moest ik goed blijven. Voordat je in de Sociale Dienst komt knjg je een enorme klap. Ik kon met vechten." „Toen ik in de bijstand kwam heb ik een renteloze lening ge kregen. Elke maand werd er 84.- op mijn uitkering ingehou den. De uitkenng kwam pas na dat ik een maand alleen woonde. Dus ik kreeg daar bovenop nog 400.- schuld, want ik had geen suiker, ik had mets m huis. Ik heb geen cent gekregen van mijn ex- echtgenoot. Ik had vloerbedek king, gordijnen nodig, ik moest de huur vooruitbetalen. Veel din gen heb ik toen gekregen. Van de vakantietoeslag heb ik een boor machine gekocht. Het is heel moeilijk om iemand om hulp te vragen. Je wilt het liever allemaal zelf doen. Ik ben hartstikke trots dat ik nu veel kan!" Kinderbijslag Alleenstaanden blijken slech ter af te zijn dan vrouwen die kin derbijslag krijgen, hoewel die hun eigen moeilijkheden hebben. „Mijn kinderbijslag noemde ik altijd mijn eigen noodfondsje. Je moet leren met de bijstandsuitke ring rond te komen, hoe moeilijk dat ook is. De kinderbijslag heb je niet alleen voor de kinderen no dig, maar voor alle andere din gen: cadeautjes, uitjes, kleding. Dat zijn dingen die je voor je kin deren doet. Alle dingen worden steeds duurder. Wat me op het ogenblik opvalt is dat ik de ene week zoveel voor een pakje thee betaal, veertien dagen later zit er opeens weer zes cent bovenop. Het is sluipend." „Wat ik frustrerend vind is dat je constant aan het rekenen bent. Elke cent die je uitgeeft moet van tevoren bekeken zijn. Je kunt nooit eens zeggen: Nu ga ik eens Altijd naar de uitverkoop... Als je even m de bijstand zit is het geen probleem, maar als je er jaren in zit besef je dat je nooit eens gewoon kan meedraaien m de maatschappij. Je bent nooit zorgenvrij." Een andere vrouw lacht als ze vertelt: „Op een avond hebben we kreten op vellen papier laten schrijven. Een luidde: Ik jank lie ver m een Cadillac dan in een stadsbus. Zelf hanteer ik de kreet, om te laten horen hoe omvangrij ke de taak van het opvoeden en verzorgen van de kinderen is: Mijn hoeksteen heeft me nodig! Wij zijn als onvolledig gezin net zo goed een hoeksteen van de maat schappij als een volledig gezin. Je zorgt in je uppie voor een gezin. De volle last van het gezin valt op je: je overlegmogelijkheid is weg." Kapot „Stel je spaart de voorgeschre ven 101.- per maand. Opeens gaan tegelijkertijd je stofzuiger, koelkast en wasmachine kapot. De algemene opinie is dan: er bestaat een Noodfonds, en de vrouw doet daar een beroep op om de meest elementaire huis houdelijke apparaten te kunnen kopen." „Ik zit nu acht jaar in de bij stand. Dus heb ik acht jaar 90.- per maand kunnen sparen, dat wordt je geacht te doen. Want dat heb ik moeten doen om dit soort calamiteiten te kunnen opvangen. Niemand geeft dus thuis, en ik moet een lening afsluiten. Dat doe je bij de Volkskredietbank en daarvan is de rente 18%. Het kre diet is in het geval van die drie apparaten die tegelijk kapot gaan ongeveer 1.800.-. Het bedrag dat je normaal zou kunnen sparen geef je daarna iedere maand af aan je lening. Dus je hebt geen ruimte meer om te sparen: voor een alleenstaande is de uitkering 1.148,03 per maand." Met de sociale vernieuwing wordt er vanuitgegaan dat vrou wen met kinderen boven de 12 jaar eerder naar de arbeidsmarkt gaan. In Leusden is dat boven de 16 jaar. „Als je echter al een baan kunt krijgen word je dermate ge kort op alle fronten! Na twee jaar mag je een bepaald bedrag zelf houden, en knjg je aanvullende bijstand. Aan de ene kant worden mensen gestimuleerd naar de ar beidsmarkt te gaan, aan de ande re kant word je financieel zo vre selijk gekort dat je zegt: Je bekijkt het maar, ik ga weer terug in de bijstand! Je mag maar een klem percentage van het geld houden en wordt van alle andere voorzie ningen uitgesloten. Je hebt ook geen recht meer op de eenmalige uitkering bijvoorbeeld. In con- creto kan het zelfs betekenen dat je onder de grens komt", aldus Wü. Alle vrouwen zijn het erover eens dat het onbegrip van de maatschappij ten aanzien van de vaak uitzichtloze positie van bij standsvrouwen heel moeilijk voor hen is. „Je leeft van mijn belas tinggeld", knjgen ze te horen. .Jullie parasiteren op de maat schappij: ga werken!" Te weuug is bekend dat iedere gehuwde vrouw die niet buitenshuis werkt de staat ook een x bedrag per maand kost, zeggen ze. Wie informatie wil over de bij stand voor vrouwen of de Leus dense VIBgroep kan bellen naar 943890 of 943837. Blijven probe ren: de vrouwen doen veel vrij willigerswerk en zijn slechts op bepaalde tijden thuis bereik baar. Anco Mali (advertentie) woedde een storm en de temperatuur wees in Bar celona slechts 11 graden aan, even laag als bij ons. Wij kregen ook een winde rige veeg om de oren en dat was maandag. Tussen het genoemde hogedruk- gebied en de iets naar het noorden opdringende de pressie stak een krachtige tot harde noordoosten wind op, die schrale lucht aanvoerde. Een verblijf buiten de deur was zeker niet aangenaam. We mo gen van geluk spreken dat een dergelijke situatie op de weerkaart niet medio januari op de mat is neer gelegd. Dan zou de beren muts geen overbodig kle dingstuk zijn geweest. Door de droogte van de af gelopen tijd woedde op en kele plaatsen kleine zand- stonnpjes. De af en toe pit tige wind en schrale lucht geven het weerbeeld op dit moment een weinig lenteachtig karakter en daar zal in de komende da gen weinig verandering in le vorige rubriek ging ïr blindelings van uit de tweede tien-daagse van maart record- zou zijn verlopen, is ook inderdaad het 3 ffeval geweest. In de Bilt We*d een gemiddelde ge noteerd van 10.5 graden en f dat is 0.5 boven het absolu- r te record uit de tweede de cade van 1957. Opvallend daarbij is, dat ook de eer ste tien dagen recordwarm deze eeuw waren. Maart maakt zich daar- ioor wel onsterfelijk in de klimaatboeken. In het af gelopen weekeinde kwam ij verandering in de tot dan toe thermisch positie- uitspattingen. Boven .andinavie ging de druk ►is omhoog en boven de Middellandse Zee ont- •tond ter hoogte van de Spaanse oostkust een diepe depressie. De late overwinteraars en de f 7*?®ge vakantiegangers ■ebben aldaar een luguber u®1 schouwspel beleefd, «angs de Catalaanse kust

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7