Rijke Roomse leven Lisiduna in Schotse stijl loog muzikaal niveau olistenfestival DWS WOL viert jubileum met feestweek ZAKELIJKHEDEN LIESHOUT bv Kohlmann heropend Kopie Druk naar Leusden-Zuid Ontbijtshow bij De Spar Jeanique Mode leusder krant Jeugdige oplichters Winkeldieven aangehouden vervolg van pagina 5 leis ook pastoraal werk- .,ln het Pastoraal Plan liggen de inten op het samen kerk zijn. die zin geeft het een stuk ver- lenheid met de historie, met :en die telkens in hun leven gezocht hebben van open van verwijzing ook naar wat léér is tussen hemel en aarde, 'n oude kerk is dan juist in een wbouwwijk misschien ook teken. In het Pastoraal Plan >eren we zeker te zeggen hoe waar kunnen maken op dit tent hoe mensen van een (j gemeenschap in een nieuw- ^WWwijk, waar de meesten zo neergepoot en nog nauwe- wortels hebben, iets voor el- kunnen betekenen." ke Roomse leven Wij hopen dat het leven nu nog |er is. Het is misschien niet he- paal eerlijk om de term 'dat pe Roomse leven', waarvan we l vooral de buitenkant zien, zo te ttuiken. Misschien hebben nsen van toen, wat wij nu zo kkelijk met meer zien, toch binnenkant ook daarin geleefd. We hebben de bui- ikant afgeschud, en we hopen I we misschien wat meer ge- ongen zijn om te zoeken waar dan eigenlijk om gaat. We dien niet in uiterlijkheden blij- steken. De mensen van toen «wijt ik dat met. hoor. Ik vind het niet eerlijk om zo over een andere tijd te oordelen." Jan Burger: „De cultuur en het gezag waren anders. Er waren grote standsverschillen, en die zag je in de kerk ook terug. De individualiteit en de eigen verant woordelijkheid van de mens heb ben meer waardering gekregen. Er is een totale culturele verschui ving geweest op vele punten. Vroeger behoorde de pnester- ambtsdrager tot de weinigen die een behoorlijk hoge opleiding hadden genoten. Zo'n priester was al gauw een geweldige auto riteit op allerlei religieuze en le vensterreinen." „Nu volgt iedereen die maar enigszins kan een middelbare school. Als je wilt ga je zelfs uit hobbie theologie studeren. Zo iets was aan het begin van deze eeuw niet denkbaar. Het was al leen de elite die dat kon. Inder daad waren ook factoren die u noemt van invloed als het grote kindertal, de geringe inkomens, de grote inkomensverschillen. De kerk heeft m het maatschap pelijk draagvlak meegespeeld, van bevestigend tot ook wat on dermijnend en emanciperend." „Denkt u aan de bekende deal nissen de kerk en Philips: hou jij de mensen arm, dan hou ik ze dom. Het is wat gechargeerd ge zegd, maar er zit zeker een kern van waarheid in." Soort parochie „Vroeger was de Sint Jozefpa rochie een typische platteland sparochie, bestaande vooral uit boerderijen langs de Hamers- veldseweg. Amersfoort lag ook 'verder weg' dan nu. De smid woonde centraal, besloeg de paarden en dergelijke. De laatste dertig jaar is dat drastisch veran derd. Alle nieuwbouwwijken zijn gevestigd op weilanden. De smid begreep dat hij beter op centrale verwarming kon overgaan dan zich bezighouden met de hoefij zers." „Er is een heel andere be roepsbevolking m Leusden geko men. Het opleidingsniveau en de manier van denken van de men sen zijn anders geworden. Met alle spanningen die dat in de ge meente heeft gegeven en ook binnen onze parochie. Nog steeds zijn er diverse stromingen herkenbaar. De parochie is heel heterogeen geworden. Waarbij we nog steeds heel gevoelig zijn voor de aanwezigheid van de oude Hamersvelders die op ver schillende mameren heel aktief zijn in de parochie. In elk geval leeft bij de nieuwe groep, de im port zeg maar, het respect voort dat de Hamersvelders zorg heb ben gedragen voor deze kerk en de kerk in stand hebben gehou den. Ik denk ook dat je mag zeggen dat zij ervoor gezorgd hebben dat deze parochie in een financieel goede situatie verkeert." „Dat is op zich kenmerkend voor deze parochie dat hij finan cieel gezond in elkaar zit. Menige parochie kan zich op allerlei ter rein veel minder veroorloven. Nee, landbezit hebben we gehad. We hebben nog wel wat, maar niet veel meer. We hebben ook nog enkele huizen. De boerderij en hebben we langzamerhand al lemaal afgestoten. Die werden verpacht en gaandeweg ver kocht." „We zijn in het njke bezit van een kerkhof. In een nieuwbouw- gemeente zoals Leusden dat langzamerhand geworden is is dat natuurlijk heel bijzonder. Bij oude dorpen wordt er steeds van- uitgegaan dat er zo'n kerkhof is. We hebben het hier nog steeds kunnen behouden. We hebben een aantal jaren terug het kerkhof zelfs nog kunnen uitbreiden. Je merkt hoe dat bindend werkt dat mensen hier hun gestorvenen dichtbij hebben." Pastor De meuw benoemde pastor Dr Henk Bloem (hij promoveerde in de bijbelwetenschap op een proefschrift over de Verrijzenis verhalen in het Mattheus-evan- gelie) werkte voor Leusden twaalf jaar in een nieuwbouwwijk in Zeist. Plaatste het bisdom hem over naar Leusden? Tegenwoor dig bestaan er mengvormen, zegt hij, van zélf kiezen en een bisdom dat probeert te dirigeren. Hij moet zich nog inwerken in Leus den en de parochianen leren ken nen. Hij is zich ervan bewust dat er in een parochie veel 'klusjes' zijn te doen. Bloem: „De pastores zijn als vrijgestelden aan de ene kant LEUSDEN - De vereniging Welzijn Onderen Leusden (WOL) viert in april haar 10- jarig bestaan. Voor de week van zaterdag 20 tot en met vrijdag 26 april heeft de WOL daarom een aantal feestactiviteiten georganiseerd. Op zaterdag 20 april is er van 14.00 tot 15.00 uur een receptie in het gebouw van de WOL aan de Hamersveldsweg 2 a. Maandag 22 april krijgt het zwemmen voor ouderen in de Octopus een feestelijk tintje. Op die dag is er ook een bridgedrive vanaf 11.00 uur. Inschrijven bij ontmoetingscentrum De WOLboom tot 7 apnl. Telefoon: 948426. Dinsdag 23 april is er een busreis naar de Biesbosch. Onderweg zal er ondermeer gestopt worden in De Lage Zwaluwe. De bus haalt de deelnemers op bij huize Sint Joseph in Achterveld (8.30 uur), de WOLboom aan de Hamersveldseweg 2 a (9.00 uur), en De Woelige Hoek, Prinses Irenelaan 1 in Leusden- Zuid (9.30 uur). De kosten bedragen 30,-. Inschrijven kan op de dne adressen, waar de bus ook zijn vertrekpunten heeft. Voor de thuisblijvers is er die dag in de WOLboom een activiteitendag met onder meer een biljartwedstrijd, dammen, schaken enzovoort. Woensdag 24 april krijgt het zwemmen in De Octopus weer een feestelijk tintje. Van 14.00 tot 17.00 uur is er een sportmiddag in de Korf. Daarbij zal ondermeer een nieuw bowlspel getoond worden. Ook geeft Dona van de Burg een demonstratie volksdansen. Donderdag 25 april is er een dia-voorstelling over Leusden in Vroeger Tijden. De voorstelling begint om 9.30 uur, wordt verzorgd door J.M. Schouten uit Achterveld en is in de WOLboom. Om 11.30 uur begint in de WOLboom een klaverj aswedstrijd. De feestweek wordt op vnjdag 26 april afgesloten met een koud buffet en een 'warme' bingo. Aan het buffet kunnen maximaal 50 personen deelnemen. De kosten zijn 5,-- per persoon. Na betaling van dit bedrag is deelname verzekerd, waarbij overigens wel het pnncipe vol vol geldt. Het buffet begint om 11.00 uur en is inde WOLboom. 's Middags is er een bingo onder leiding van J. Kramer. Deze begint om 15.00 uur en is inde WOLboom. LEUSDEN - De politie heeft don derdag in De Hamershof twee 14-jarige jongens aangehouden, die met een gestolen bankpasje LEUSDEN - In winkelcentrum De Hamershof zijn woensdag twee mannen aangehouden, die in di- geld probeerden op te nemen bij een bank. Toen een employee de zaak met vertrouwde en de politie waarschuwde, namen de jongens de benen. Agenten konden de jeugdige oplichters uit Amers foort in het winkelcentrum inre kenen. De jongens bleken goede bekenden van de politie. verse zaken spullen hadden mee genomen zonder te betalen. Door opvallend gedrag trokken de twee de aandacht van een pa trouillerende agent. De politie hield het tweetal daarna scherp m de gaten en hield ze uiteindelijk aan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimmiiiiMi Nieuws uit het bedrijfsleven LEUSDEN - In de Hamershof werd afgelopen vnjdag de speelgoed winkel van Intertoys heropend na een grondige verbouwing. Wethou der De Jongh verrichtte de openingshandeling. De verbouwing leverde Intertoys 30m2 meer verkoopruimte op. Door een nieuwe indeling van de winkel onstond 30% meer plank ruimte, waardoor Intertoys het assortiment pluche beesten flink kon uitbreiden. Ook de collectie poppen kon hierdoor flink worden ver groot. Het houten speelgoed dat eigenaar Kohlmann zelf uit Duitsland laat komen, heeft nu ook een veel groter assortiment. Kohlmann heeft tevens de beveiliging van de winkel zo laten per fectioneren dat diefstal haast onmogehjkis geworden. Video-camera 's houden dag en nacht de winkel in de gaten. (Foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Wethouder Joost de Jongh heeft afgelopen vrijdag de officiële openingshandeling verricht van Kopie Druk in winkelcen trum De Bieshaar in Leusden-Zuid. Het bedrijf, dat voorheen gevestigd was m een woonhuis op de Kuperssingel maar daar niet kon blijven, is na maandenlang getouwtrek tussen de eigenaar en de gemeente verplaatst naar Leusden-Zuid. Eigenaar Roel ten Hove en zijn vrouw Regina zullen vanuit Leusden- Zuid met alleen kopieerdrukwerk verzorgen. In Leusden-Zuid is nu tevens een verkooppunt voor allerlei kantoorartikelen, waarbij de verkoop en het onderhoud van nieuwe en gebruikte kopieermachines een belangrijke plaats zullen innemen. (Foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Bij de Spar m winkelcentrum De Biezenkamp wordt zater dag 30 maart een 'Ontbijtshow' georganiseerd. Vroege vogels kunnen zich tussen 7.00 uur en 8.30 uur 's morgens laten verwennen met een compleet verzorgd ontbijt. Warme broodjes, jus d'orange, koffie, thee, een gekookt eitje en vele soorten beleg zullen op de feestelijk gedekte tafels niet ontbreken. Het ontbijt is gratis. Volgens een woordvoerder van de Spar is de actie mede bedoeld om de verwachte Paasdrukte enigszins te spreiden. LEUSDEN - In winkelcentrum De Hamershof is vorige week woensdag de damesmodezaak Jeanique Mode geopend. De zaak specialiseert zich in kledmg uit de 'betere middenklasse' voor een doelgroep vanaf 25 jaar. De winkel m Leusden is de derde zaak van eigenaresse Hop, die ook winkels heeft in Hoevelaken en Nijkerk I IIIlllllllllllllllllIII Mill III!Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OENSDAG 27 MAART 1991 Mirella van Valkengoed op alt sax wist het karakter van haar werk goed te treffen. Harald de onversaagde, gespeeld door Henk Schouten op euphonium, wist zowel de zaal als de jury te boeien. Jurrien Hilverts op bu gel, vorig jaar nog gepromo veerd naar een hogere afdeling, bewees dat hij die afdeling goed aankan, een paar punten meer en hij was weer gepromoveerd Natasha Blom op de trom liet niet alleen horen dat ze goed kan spelen, maar liet ook zien hoe je applaus m ontvangst moet ne men. Erna Bomers met een goede ver tolking van haar Ballade, op de hoorn; hier zit toekomst in. Hugo Huisman het op zijn trombone horen, weinig moeite te hebben met Troubles. Cees Blom speelde zijn Con certo voor trompet met overtui ging, een moeilijk werk, dat ook in de hoogste afdeling niet zou misstaan. Anita Smal op haar hoorn toonde wilskracht door ook door te gaan op momenten dat het even wat minder lukte; dat is echt knap. Esther Eggenkamp op altsax speelde de titelsong van de tv- serie Medisch Centrum West, ook de jury kon het waarderen. Jolanda van de Braak, eveneens op altsax, toonde met haar goede techmek aan, dat de ap pel met ver van de boom valt Mario Blom kwam wat aarzelend op gang met zijn tromsolo, maar gaf daarna blijk uit het goede drummershout gesneden te zijn. Timo van Valkengoed speelde op zijn tenorsax de Serenade van Haydn, mooi van klank en stem ming. Ilka Steenbeek, op de altsax, leek weer superieur te zijn met haar vertolking van het zeer moeilijke, maar mooie werk Sa rabande et Allegro. De jury waardeerde de muzikale voordracht van Piece en forme de Habanera door Theo Steen beek op sopranino, met net een puntje meer. Dat ene puntje was goed voor het hoogste aantal punten van de dag en dus de wisselbeker. De woordvoerder van de com missie Solistenfestival bena drukte nog eens, dat niet het winnen of verliezen van een be ker het doel van deze dag was. Verliezers zijn er met. klusjesmensen om lijntjes in stand te houden, achter mensen aan te lopen. Wat dat betreft ligt er altijd veel werk als pastor. Ik hoop dat wij onszelf voldoende in de hand hebben om ook aan de inhoude lijkheid te kunnen toekomen. Ik wil graag vanuit mijn bijbelstudie proberen het kerkzijn samen in houdelijk diepte te geven. Jan (Burger) zei net iets over de band van de kerk met de Hamersvel ders. Ik denk dat de groep Ha mersvelders nog heel sterk voelt: dit is onze kerk. Eén van de uitda gingen, die ik ook via het Pasto rale Plan zie, is hoe dat gevoel van 'dit is onze kerk' ook verder de nieuwbouwwijken m kan." „Mensen die hier meuw inge komen zijn vinden een kerk waar van ze denken: hoor ik daar nou bij? Mensen krijgen soms nauwe lijks de kans om ergens in te groeien. Ik denk dat daar heel veel mensen m de parochie mee bezig zijn. Er zijn welkomstgroe- pen, contactgroepen. Tot mijn ta ken zal het ook behoren om te proberen deze gemeenschap open te houden en te maken dat de verbreding lukt. Die verbre ding zou een mooi geschenk zijn voor de 150 jaar oude Sint Jozef kerk!" Anco Mali LEUSDEN - Vrijdagavond was het weer tijd voor de jaar lijkse uitvoering van muziekvereniging Lisiduna. Ditmaal niet in de kantine van het Pongebouw, maar in de Korf. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat Lisiduna het accent legt op de moderne onderhoudende muziek. Dit zou het programma van deze avond moeten onderschrijven. De avond begon met het jeugd orkest. Dit orkest heeft tot doel de aspirant-muzikant vertrouwd te maken met het musiceren in groepsverband. Er werden mu ziekstukken opgevoerd met een verschillend karakter, die met veel enthousiasme werden ge speeld. Het niveau is veelbelo vend voor de toekomst. Het op treden werd besloten met een disco-nummer. Na het optreden van het jeugd orkest deelde wethouder Vroom een onderscheiding van de Ko ninklijke muziek-federatie uit aan de secretaris Anton Veenendaal. Veenendaal kreeg deze onder scheiding omdat hij zich al 25 jaar inzet voor Lisiduna. Hiervan heeft luj 20 jaar een bestuursfunktie vervuld. De drumband, onder leiding van Henk Kikken, het zien dat zij in 1990 terecht Nederlands kam pioen is geworden in hun afde ling. Zij wisten het volume goed aan te passen aan de omstandig heden van de zaal. Roben Vlugge wist het publiek te verrassen met zijn Pierrot uitvoering, waann hij de pauze aankondigde. Bij het nummer Scotland-medley kwam de drumband geheel in Schotse stijl de zaal in marcheren, Het uniform was verruild voor een Schotse outfit en maakte de uit voering van de medley nog over tuigender. Het orkest had een modern programma. De Bohemian Rhap sody, een nummer 1 uit de zeven tiger jaren van de popgroep Queen was daar een duidelijk voorbeeld van. Het populaire „Moment for Moncone" maakte indruk in de zaal. Het orkest bouwde duidelijk naar een cli max die kwam in de vorm van twee zuidamenkaanse nummers, waar een grote rol voor de drum mers v/as weggelegd. Als afslui ting kwam het vuurwerk van een nummer waarin Michael Jack son's plaat bad centraal stond. Dingent Martin de Boer was na afloop van het concert tevreden met hetgeen gepresteerd was. Het samenspel van orkest met de meuwe dirigent is hoopvol voor de toekomst. Het karakter van de vereniging veranderd in muziekstijl. Dit komt ook tot uiting in de optredens. De vereniging geeft deze zomer veel openlucht-optredens in de ge meente Leusden. Degene die de uitvoering niet mee hebben ge maakt kunnen dan ook konstate ren dat de muziekvereniging zich aangepast heeft aan de moderne tijd. (advertentie) tticentratie bij de klarinettisten van Lisiduna. (Foto: Jan Pit) H TER VELD - Muziekvereniging Door Wilskracht Sterk i weer terugzien op een zeer geslaagd solistenfestival, Iwerd gehouden in hun clubgebouw 'De Moespot'. I pianobegeleiding was weer in de vertrouwde handen i mevrouw Nijenhuis, die tevens een enorme steun is Leest bij het instuderen van de muziekstukken, irdie van de Braak kondigde de deelnemers op een be ne manier aan, vergezeld van een korte toelichting op tte spelen werken. gemiddelde muzikale ni- lag duidelijk weer iets ho- t dan bij voorgaande afleve- n. ii de 29 deelnemers behaal den zelfs een eerste pnjs en de overige 13 deelnemers kregen allen een goede tot zeer goede tweede prijs toegekend door het vakjury lid. Enkele van de meest opvallende uitvoeringen werden vertolkt door Bas de Zeeuw en Danny Wouters op trom, die beiden in hun afdeling de dagprijs, in de vorm van een beker, mee naar huis mochten nemen. Co Huppelschoten, die een gave uitvoering liet horen op zijn baritonsax van het werk Izegrim. Na een afwezigheid van 2 jaar mag dit zeker een hoogstandje genoemd worden. Evenzeer van klasse, waren de solo's van de bassisten Cees Blom en Wim Wouters, die bei den reeds senior achter de naam )assisten van DWS: Cees Blom en Wim Wouters. Het tweetal bleek ens de jaarlijkse uitvoering nog stevig uit de voeten te kunnen op de ire blaasinstrumenten. (Foto: Hans Verhorst) hebben staan, maar spelen of het nog jonge kerels zijn. Hun vertol kingen van respektievelijk Air Varie en Stabat Mater werden dan ook beloond met het hoog ste aantal punten in hun afdelin gen en dus de beker. Had Hein-Ries van de Hengel het tweede deel van zijn werk Sonatinen net zo muzikaal ge speeld als het eerste deel, dan was het zeer goed mogelijk ge weest dat hij met de wisselbeker naar huis was gegaan. Rinus Eggenkamp op eu phonium speelde een vrijwel vlekkeloze Song van Purcell. Met iets meer flair was dit optre den een rechtstreekse promotie geworden. Opvallend was ook de fraaie cor- netsound van Paul Eggenkamp, de mooie bugelklank van Mar cel Eggenkamp en de ritmiek en klank van het duo Joop v. Bek- kum en Jos Hoefkens, beiden op trompet Gerdie van de Braak, met veel techniek op de bugel, had ook nog de ondankbare taak, het spits af te moeten bij ten. Het onbevangen spel op de trom door Petra Wouters, Siem v. Wienngen met een zeer muzi kaal begin en een mooie hoorn- klank. Heidie Janssen op trom pet, begeleid door piano en bu gel, speelde Heimwehmelodie, het bloed kruipt enz. Martijn Lunter speelde Le Cygne op euphonium, met een muzika liteit die je op zijn leeftijd nog met verwacht. ontelbare woonoplossingen INTER-/1/IEUBEL Hamersveldseweg 22, Leusden, tel. 941331 I

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9