'Het hoeft geen wereldklasse te zijn, maar het moet wel verantwoord zijn' Meningen HET WEER IN DE REGIO Lente in aantocht leisrten krant Kievitsei Jozefkerk Kunststichting Sint Elisabeth bestaat 12 Vz jaar Kleine veldkers DONDERDAG 11 APRIL 1991 plaatselijk nieuws teem uit. We zoeken zelf mensen uit, noteren het als we ergens ge schikt werk zien, en we krijgen ook een hoop aanmeldingen. Die worden dan door de bestuurs commissie op kwaliteit bekeken. In het begin waren we misschien iets minder kritisch. Je merkt wel als je geen goede kwalitiet hebt dat de aandacht verslapt. Het hoeft echt niet altijd wereldklasse te zijn, maar het moet wel verant woord zijn." „Onze eerste expositie was van Bert Snijders, schilderijen ver vaardigd met gips. Ik weet nog dat we dat heel toepasselijk von den vanwege de gipspootjes! De tentoonstelling werd officieel ge opend door de heer Gudde In het begin deden we nog wel eens een opening hier en daar. We vonden dat dat erbij hoorde. Dat is minder geworden, omdat de belangstelling bij die openingen niet zo groot was." „Wel als er iemand uit Amers foort exposeerde. Toen Tmeke Goedhart exposeerde kwam haar ruime vnendenkrirg opdraven. Maar voor een kunstenaar uit Friesland komt er nauwelijks ie mand méekijken. De belangstel ling uit het ziekenhuis is wel aar dig, maar toch met zó dat ze alle maal naar zo'n opening komen. We doen het nog wel eens: na Pasen is er met ons 12'/2 jarig jubileum een speciale opening. En als de artiest het zelf wil kan het natuurlijk ook altijd." Map Voorzitter Van der Werf: „We hebben een map gemaakt waarin staat wat de kunststichting is, wat de bedoeling is, welke de kosten en voorwaarden zijn. Het werk dient op tijd te worden gebracht. De kunstenaars kunnen het zélf ophangen. Dat hoeft niet. Er zijn foto's bij, zodat de mensen er een idee van krijgen hoe groot de hal is en hoe de inrichting er uit ziet. Al die gegevens krijgt men thuis. Ze brengen het, en moeten het ook weer ophalen. Onze medisch fotograaf kan bij de inrichting hel pen." „We hebben een wagentje met een hamer, spijkers, kettingen, een emmer, spons, zeem en schoonmaakmiddelen. Eén van ons is altijd aanwezig, stel dat er nog iets te vragen is. We moeten de mensen wel eens afremmen met de hoeveelheid die men neer wil zetten of op wil hangen. Soms hebben ze twee kisten vol mee genomen, en dat moet er dan alle maal m. Dat vind ik met leuk, want sommige dingen komen veel be ter uit wanneer je er maar weinig van neerzet of ophangt dan wan neer je de vitnnes of de ruimte helemaal volbouwt. Dat is eigen lijk het enige waar we nog wel eens op moeten letten. De eerste die in de vitrines kwam was Adme van Houten. Ei genlijk zou ze nog eens gerehabi liteerd moeten worden, want toen hadden we nog geen licht in de vitnnes. Er kwam heel weirug licht op de objecten, en dat vond „Van de 10% die we van de kunstenaars vragen proberen we bij elke exposant één of meer dingen te kopen. Zo proberen we ons kunstbezit uit te breiden. Als het werk er een jaar hangt wisse len we, en gaat er werk van de zesde bijvoorbeeld naar de vier de of de vijfde etage. Leuk 0131 te vermelden is ook dat we laatst geld hebben gekregen van het Anjerfonds dat kunstenaars en culturele activiteiten steunt." „Het fonds kon met bijdragen aan de kosten van de schilderijen voor de ziekenkamers, maar wil de wel een schenking doen als die ten gunste van het goed expo seren van het werk van de kun stenaars kwam. Wij hadden slechte verlichting, en stelden dat we graag betere verlichting wil den hebben waardoor het voor Deze rubriek staat open voor schriftelijke reacties (kort, bon dig en actueel) op artikelen in de Leusder Krant. De redactie be houdt zich het recht voor brieven in te korten of zonder opgaaf vein redenen te weigeren. Anonieme brieven zullen ongelezen in de prullemand verdwijnen. Brieven dienen gestuurd te worden naar Redactie Leusder Krant, t.a.v. Gerrit Jeuring, Asschatterweg 19, 3831JT Leusden. De heer Van Leeuwen reageert op het kievitsei van Johan de Graaf. Eierenzoeken is uit de tijd en dat weet zo langzamer hand iedereen. Zelfs de burge meester heeft het in ontvangst nemen van het eerste ei afge schaft. Toen ik verleden week de krant uit de bus haalde was het eerste wat mij opviel een grote foto op de voorpagina van een jongen. Zeker een flinke jongen, die een hondje uit het water heeft gered, een gewonde eens heeft ver zorgd, of iets in die geest dacht ik. Groot was mijn verbazing en te leurstelling toen ik het onder schrift en het bijbehorend artikel had gelezen. Hoe is het mogelijk, dat in deze tijd, nu de natuur on der een enorme druk staat, dit soort dingen nog plaatsvindt. Ge lukkig zijn er ook veel kinderen en volwassenen, die de handen uit de mouwen steken om te red den wat er nog te redden valt. Bijvoorbeeld door het helpen bij het oversteken van padden, zee hondjes redden, ohevogels ver zorgen en ga zo maar door. En dan zijn er dus ook mensen, die de kunstenaars aantrekket werd om hun werk hier te e seren, en het werk ook bete: komt. Zonder problemen onze verlichtingsinrichting het Anjerfonds vergoed." De doelstellingen van de fc stichting werken dus echt bestuur krijgt goede rea men leeft mee met het gebe De vrijwilligers die het orga ren vinden het nog steeds om te doen. Dat moet ook, wa gaat een hoop tijd zitten u maken van afspraken en he ganiseren van de expositie; alles moet in de vrije tijd ges den. Op 4 apnl hangt er als leumtentoonstelling werk va: Tsjechisch kunstenaar aai wand, en in de vitrines sta* werk van een Nederlands; kunstenares. voor de 'sport' of uit winsü het tegendeel doen. En dan is zo'n jongen er ooi trots op: 'We hebben er sair heel wat gevonden. Soms v- pen we ze, maar meestal ete ze op!' Als hij dan zo'n hc heeft, kan hij van mij nog we boterham krijgen. Jammer jou jongen, dat jouw foto zo< in de krant heeft gestaan. Ni iedereen op straat je herke en er zullen maar weinig me zijn, die jou een flinke ver: den....! Aan de andere kant is het vo ook een geluk, dat alle kraiü een archief worden bewaar: er dan over enige tijd geen ten meer boven onze weik buitelen, kan je altijd in h chief deze krant nog opzoek kijken hoe een kievitseitje i zag. Hopelijk schaam je je dan ai G.van Leeuwen Leusden Pia Steiiunann wijst op ee: tief onderschrift bij de fot de pastoraal werker en di van de Sint Jozefkerk, flj maart) Dank voor het goede artike het honderd vijftig jarig be van de Sint Jozefkerk. Een foutje zit mij echte: dwars: een foutief ondersch de foto van het pastore Daar worden Jos van Os ij raai werker) en Han van ij (diaken) leden van de kerl genoemd. Die term kenner onze protestantse zuste: broeders, in de katholieke spreekt men van kerkberi parochievergadering! Pia Steinmann Leusden zij vervelend: het werk kwam niet optimaal tot zijn recht." Hoe komt de stichting aan zijn inkomsten? Liesbeth Klaassen: „Wij vragen 10% van de eventue le verkoop, en dat is alles. De verzekering en de kosten voor het drukwerk worden door het ziekenhuis betaald. Daarnaast hebben we m het begin wat spon soracties gedaan. We schreven bepaalde zaken aan die aan het ziekenhuis leverden, de specia listen en huisartsen kregen een bnefje. Van enkelen kreeg je al tijd iets." „Later wezen we m het infor matieboekje voor patiénten op het bestaan van de kunststichting, en vroegen wij of ze. als ze uit dankbaarheid iets wilden doen, geld wilden storten in het perso- neelfonds of in dat van de kunst stichting. Voor de kunststichting hebben we één keer iets gekre gen. De meeste patiénten storten wel een bedrag in het perso- neelsfonds. De bedragen in dit laatste fonds worden besteed aan leuke dingen voor het personeel. „Op den duur hebben ze bij voorbeeld uit dit fonds een cara van kunnen kopen. Met dat per- soneelsfonds hebben we nu een afspraak dat 10% van de jaarop brengst aan de kunststichting wordt geschonken. Dat wisselt van 200.- tot 800.-. Van de schenkingen bij het tienjarig be staan -er was toen een grote sponsoractie onder leiding van de heer Huizinga van de Bonds spaarbank- toen we het beeld dat nu voor het ziekenhuis staat kochten hebben we nog wat re- servegeld overgehouden." De voorzitter: „Ook hebben we wat geld gehad van de Vrienden van Elisabeth. We wilden zo graag wat meer werken hebben om de ziekenkamers te decore ren. Voor zes afdelingen heb je heel wat nodig. Er hingen alleen gescheurde posters en ansicht kaarten. Aan de Vrienden van Eli sabeth maakten we kenbaar dat we minstens 10.000.- nodig had den om een behoorlijk aantal grafische werken te kunnen ko pen. Zij zeiden: „Wij willen 5.000.- geven, op voorwaarde dat de ziekenhuisdirectie dit ook doet." „We gaven netjes op wat we wilden doen, en van beiden kre gen we het benodigde geld. Daar hebben we zeker zestig werken voor gekocht. Enkele artiesten hielpen ons voor niet al te veel geld. Een groot aantal ziekenka mers is daar nu mee versierd. Onder andere met werk van Guus Kuit, Ben van der Land, Gerda Smit uit Eindhoven." Jac. van der Werf: „We vonden de grote hal kaal en ongezellig." (foto: Hans Verhorst). gangspunt. Dat willen wij ook niet zijn, omdat we op deze wijze veel meer mensen bereiken, niet al leen het genchte bezoek dat al leen een bepaald genre zou wil len zien. We merken dat juist die vanatie de gewenste aandacht krijgt. Personeel en patiénten hebben de nodige op- en aan merkingen: „Oh, wat vreselijk wat er nu hangt!", of "Oh, wat ont zettend mooi!" Het begin Afgetast werd wat een verant woorde manier was om het expo- sitiewerk ter hand te nemen. De kunstsector was geen afdeling van het ziekenhuis. Het zieken huis", aldus dokter Van der Werf, „heeft het altijd wel goed gevon den, maar wij staan er toch eigen lijk los van. We mogen de ruimte gebruiken, en bepaalde service zaken, ze zijn heel welwillend voor ons, maar onze kunststich ting is per slot geen ziekenhuis commissie. Dan moet je wel we ten wat je gaat doen. Als je wat koopt: van wie is het dan? Is het van ons? Is het van het zieken huis? We hebben geïnformeerd bij Peter Reurslag hoe je zo iets zou kunnen aanpakken. Naar aanlei ding van Reurslags advies heb ben wij toen voor de stichtings vorm gekozen. Dan zit je aan een aantal bestuursleden vast. We hebben nu een bestuur van zes mensen, van wie er dne in het ziekenhuis werkzaam moeten zijn. We willen het contact met het ziekenhuis vasthouden (naast voorzitter en secretaris vormen penningmeester Han Wiersema en de leden An Bles-Koopmans, Marcel Willems en Inge van den Thillaert het bestuur)." „In het begin", aldus Mevrouw Klaassen, „gingen we alles zelf bekijken, halen en ophangen. We waren nog niet zo handig. We gingen soms helemaal naar Gro ningen om de dingen op te halen. Je leert op den duur een hoop, ziet ook hoe het bij anderen gaat, en dan groeit daar een bepaald sys- AMERSFOORT - De Kunststichting Sint Elisabeth, die de kunst binnen het Amersfoorts ziekenhuis brengt, bestaat \2Vz jaar. Het idee voor de stichting, die zich ten doel stelt exposities te organiseren in de hal van het ziekenhuis, en met aangekocht werk patiënten- en personeelsruimten te verfraaien, ontstond ten tijde van de viering van het 400-ja- rig bestaan van het Sint Elisabeth Ziekenhuis. De voorzitter van het stichtingsbestuur Jac. van der Werf en de secretaris Liesbeth Klaassen hielpen deze voornamelijk medische tentoonstelling met stands opbouwen. Drie kunstenaars ex poseerden toen enig werk, en geconstateerd werd dat het kunstfacet van deze expositie ook mensen in het ziekenhuis aansprak. Telkens wanneer de heer Van der Werf en mevrouw Klaassen, tijdens de inrichting van de jubi leum-expositie, het ziekenhuis betraden vonden ze de grote hal opeens erg kaal, ongezellig en leeg. Aan die ongezelligheid, die ook andere mensen was opge vallen, besloten zij iets te gaan doen. Hoe? Werd er iets aange kocht en werd dat opgehangen, of kon er iets beweeglijkers wor den opgezet? Ze besloten het idee van wisseltentoonstellingen te gaan realiseren om de entree van het ziekenhuis gezelliger te maken, en wat afleiding te geven aan de mensen die dagelijks in de hal moeten wachten. De grote hal is niet alleen een doorgangs ruimte, maar wordt intensief ge bruikt voor bezoek, door kliniek- bezoekers die er even een köpje koffie dnnken, en 's avonds zitten de patiënten er vaak. Gebleken is inmiddels dat de binnen het ziekenhuis gehaalde kunst de nodige gespreksstof oplevert. „Daarom proberen we ook iedere keer iets anders te brengen", zegt de voorzitter. „Fi guratief, non-figuratief. Het mag wel een beetje opvallen. Het hoeft niet te shockeren, maar je moet laten zien dat er iedere keer weer iets anders gebeurt. Men zegt wel eens tegen ons: „Jullie hebben altijd zulke heterogene tentoon stellingen!" Maar wij zijn geen galerie met een bepaald uit- Keramiek van Maijan Timman te zien op de jubileumtentoonstelling in het Elisabethziekenhuis. loo^0Ï°oo00°o<b 60 n Oo O O O 00 door Jan Versleegl Maart 1991 heeft de hoog ste trede in het klassement van de warmste eerste len temaanden sinds tenmin ste 1706 veroverd. Werd het in 1990 met 8.5 al een record, de afgelopen maand kreeg een gemid delde van 8.8 graden. Het is daarbij erg opvallend dat er sprake is van een zeer jeugdige top vijf. Op de derde plaats zien we 1957 (8.4), vierde staat 1989 (8.3) en vijfde 1981 (8.1). Naast warm was de afgelopen maand kurk droog, de droogste sedert 1953. In Leusden werd 27 mm afgetapt, in Achter veld 22 mm. Niet alleen de afgelopen maand heeft zich onsterfelijk gemaakt in de klimaatboeken, maar ook het voorbije eerste kwartaal heeft zich zeer opmerkelijk gedragen. In de beginfase van januari kwam het hemelwater op veel plaatsen met bakken uit de lucht en lokaal kon over de eerste tien dagen meer dan 100 mm worden genoteerd. Daarna zette een droge periode in, die in feite nog steeds voort duurt. We beleefden daar door het droogste kwar taal sedert 1972. Naast droog was het tijdvak vrij warm, afgezien van het koude slippertje in het be gin van februari, dat zo langzamerhand als een vergissing van de natuur mag worden beschouwd. Voor de voorjaars schoonmaak, als die van toepassing is, zal het de komende dagen prima weer zijn. April gaat zich snel richten op de lente, die inmiddels is gearri veerd. Een krachtig hoge- drukgebied neemt bezit van het zuidelijk deel van Europa en stuurt een apart filiaal op pad via de Alpen richting Polen. Vervol gens gaat het systeem con tacten leggen met een an der drukmaximum boven Rusland. Daarentegen moeten de depressies op nieuw lijdzaam toezien dat hun rol op het vasteland van ons werelddeel voor lopig weer is uitgespeeld. Wel diept een van de rad draaiers sterk uit tussen IJsland en Schotland, maar dat heeft voor ons alleen maar positieve gevolgen. Er komt een zuidelijke stroming op gang, waar mee warme lucht op trans port wordt gezet in noor delijke richting. De ther mometer zal dan ook vanaf vandaag dagelijks beter in vorm geraken en tegen het aankomende weekeinde mag de kwikdraad de 20 gradengrens gaan over schrijden. Het is duidelijk dat bij een dergelijke ont wikkeling op de weer kaart een kans op regen van betekenis vrijwel uit gesloten. En dan ziet het er naar uit dat de regenme ters de volgende dagen wederom leeg zullen blij ven. Grote overwinnaar zal de zon zijn, want die zal ruimschoots aan bod ko men. Vanaf vandaag kan de vooxj aars vlag dus uit en zoals het er gisteren naar uitzag, zal de plezie rige tendens tot aan vrij dag kunnen aanhouden. Of we de beide (vrije) week- enddagen ook zonnig doorkomen is nog onzeker. De computers voorzien la ter een wisseling van de wacht door een nieuw ho- gedrukgebied, dat in actie gaat komen boven de Brit se Eilanden. Dat zou een meer noordelijke stroming teweeg kunnen brengen en dat geeft nu eenmaal zicht op wolkenvelden en automatisch lagere tempe raturen. Laten we eerst maar eens genieten van een thermisch aantrekke lijk aprilcadeautje. Tot een van onze eerste voorjaarsbloeiers behoort zeker de Kleine Veldkers. Niet dat het door een uit bundige bloei de aandacht trekt, integendeel, het is een zeer onooglijk plantje met een, zo mogelijk, nog onooglijker bloempje. We kunnen het aantreffen op alle mogelijke en zelfs op de onmogelijkste plaatsen; in weg- en dijkbermen, kwekerijen tuinen en plantsoenen, in grindpa den en tussen de voegen van stenen. Als daar door bespuiting met bestrij dingsmiddelen alle 'on kruid' is gedood, brengt zij in een paar weken een nieuwe generatie op de been. De plantjes die we nu vin den zijn tegen de vorige winter ontkiemd, bloeien nu met uiterst kleine, witte bloempjes en voor het laatste knopje is uitgeko men, zijn de eerste vrucht jes, hauwtjes, al rijp. Op vallend is dat de hauwen boven de bloeiende bloe men van dezelfde tros uit steken. Van die hauwen komen de kleppen, door uitdroging, onder enorme spanning te staan en bij de minste aanraking laten ze aan de voet los en rollen bovenwaarts op. Doordat dit plotseling en met kracht gebeurt, worden de zaden ver weg geslingerd. Dat er in dit jaargetijde nog weinig insekten zijn maakt voor de bevruch ting niet veel uit want bij de soort is zelfbestuiving regel. De Kleine Veldkers is oor spronkelijk een Euraziati- sche soort die als cultuur volger kosmopoliet is ge worden. Tegenwoordig komt ze door het gehele land algemeen voor. Men meent dat de wetenschap pelijke naam, Cardamine, afgeleid moet worden van het Griekse Kar dia, hart, en damao wat temperen of verzachten betekent, dus een kruis dat bij hartkwa len kan worden aange wend en dan pijnstillend kan werken. Het is echter niet bekend dat het ooit als zodanig is gebruikt. De soortaanduiding hirsuta, behaard, is niet recht dui delijk want het plantje is zo kaal dat we een flinke loep nodig hebben om een haartje te ontdekken. Als plaatsvervanger van de verwante soort Water kers werd de plant als sa lade gebruikt. De plant be vat namelijk zeer veel vi tamine C, wat in vroeger tijden zeer belangrijk was in het voorjaar na een win ter van ingemaakte en ge- zoute groente. Voor ge neeskundig gebruik werd die eigenschap aange wend als middel tegen scheurbuik en daarvoor zeer geroemd. H. Hondius (1621) drukt het zo uit: Al de kerse die men heeft Die of 't land of 't water geeft Is te samen seer gepresen Om de scheurbuyck te ge- nesen. De Oude Grieken schijnen dit kruid voor iets heel an ders te hebben gebruikt. Ze maakten van de bla deren een soort moes en namen dat na hun drink gelagen om hun kater kwijt te raken. Dit middel zou het vocht uit het li chaam trekken en de geest weer helder maken. Fuchs (1543) wist nog een manier om gebruik te maken van de plant: Wanneer men ie mand wakker wilde ma ken moest men het sap, vermengd met azijn, in de neus druppelen. Wij we ten wel een minder om slachtige manier. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 12