rij hebben de mooiste leelzaal van Leusden' Zakennieuws Sissst Isssissertjes NFSG-collecte Kijken naar aanleunwoningen - chtofferhulp Eemland ïkt medewerkers 5 'imavi collecte Luchtkussen Roemenië-hulp Spar-ontbijt Amerika-actie 0* (uwe Achterveldse speelzaal Klem Duimpje 1 Steen voor aula heidscontrole De ho°9st genieten snelheid be droeg 98 kilometer per uur, ter wijl 70 kilometer daar is toege staan. Gewonde bij aanrijding Andrew Carnegie 3NDERDAG 11 APRIL 1991 plaatselijk nieuws TERVELD - Peuter- kaal 'Klein Duimpje' in irveld is er met de ver- tg van het vroegere ele-Kruisgebouw aan ntje naar de voormali- leuterschool Hummel- aan de Walter van kfoortstraat behoorlijk oruitgegaan. „Ik durf praak aan dat we nu oiste peuterspeelzaal hele gemeente Leus hebben," constateert jtter Wim Tolboom te- louder Com Verduin van opende maandagoch- F ïe nieuwe accommodatie, met de peuters en de die het speciale feestpro- \y ia verzorgde. In een op- iet de clown en een grote voorop, ging het van de >euterspeelzaal naar het onderkomen, dat kon betrokken doordat de van Hummeltjeshonk zijn jTeerd' in de naastgelegen efbasisschool. Tolboom: isten al geruime tijd dat sltjeshonk zou vrijkomen, e de gemeente Leusden r maakten dat wij er wel iar hadden dat de peuter al zou worden onderge in Hummeltjeshonk, kon l snel en soepel worden ld." de medewerking van de nte Leusden is Tolboom k goed te spreken. „Niet alleen uit beleefdheid. Men is ons goed behulpzaam geweest. Daar om hebben we de ambtenaren die bij het peuterspeelzaalwerk zijn betrokken, de eerste ochtend in het nieuwe onderkomen uitge nodigd om, nadat de peuters weer naar huis waren, samen met leidsters, bestuur en ouderraad koffie te drinken." De verhuizing was wenselijk. Het Wit-Gele-Kruisgebouw had dnngend een flinke onderhouds beurt nodig, zegt Tolboom. „Bouwkundig was het pand zo langzamerhand een bouwval. Het dak had eigenlijk al vervangen moeten worden. Op het laatst moesten we af en toe de verwar ming weer aan de praat zien te krijgen." 'Klem Duimpje' bestaat sinds februari 1974. Hoofdleidster Leontine van Wieringen is er van af het eerste uur bij betrokken. „Op initiatief van enkele ouders zijn we begonnen in Ons Gebouw aan de Hessenweg. De eerste paar weken was de peuterspeel zaal m een van de kleedkamers, daarna konden we in de kelder van Ons Gebouw terecht. We moesten wel elke dag de speel tjes opruimen, want wij waren met de enige gebruiker van de kel der." Na een half jaar, in augustus 1974, kon de peuterspeelzaal ver kassen naar het Wit-Gele-Kruis gebouw, dat ruim zestien jaar lang werd gehuurd van de rooms-katholieke parochie voor de speciale prijs van een gulden per jaar. De speelzaal is een vanzelf sprekendheid geworden. „Er is hier in Achterveld amper een kind dat met naar de peuterspeel zaal is geweest als het met vier jaar naar de basisschool gaat." Op het ogenblik worden 56 peuters opgevangen, die doorgaans twee ochtenden m de week present zijn onder het toezicht van twee leidsters en een stagiaire. Sinds de jaarwisseling is de peuterspeelzaal vijf ochtenden per week geopend. Hoofdleid ster Leontine van Wieringen: „Daarvoor hadden we vier och tenden peuterspeelzaal. Afgezien dan van een korte periode dat we drie morgens open waren, omdat het kindertal terugliep. Zelfs wa ren hier een tijdje peuters wel kom, die in Leusden op een wachtlijst stonden. Tegenwoor dig hebben we zelf weer een wachtlijst van een paar Achter veldse kinderen. De toeloop is deels te verklaren uit de nieuw bouw in Achterveld, maar ook merken we dat de gezinnen weer groter worden. Drie kinderen per gezm is op het ogenblik heel ge woon." 'Klein Duimpje' neemt deel in de Stichting Kindercentra Leus den, vooral voor overleg en de financiële regelingen met de ge meente Leusden. Het bestuur van de Achterveldse peuterspeelzaal is verder geheel zelfstandig. Waar nodig krijgt de leiding hulp van de ouders. „Met activiteiten als Sinterklaas en Kerst," aldus Tolboom. „En eens per jaar heb ben de peuters een schoolreis- je-tussen-aanhalingstekens, naar de kinderboerderij in De Glind." LEUSDEN - Wethouder Vroon heeft de eerste steen gemetseld voor de aula op de algemene begraafplaats Leusden aan de Vlooswijkseweg. De bouw van de aula zal nog dit jaar worden afgerond. LEUSDEN - In de week van 21 tot en met 27 april zal iedere Nederlander worden gevraagd een bijdrage te geven aan de collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Dit jaar bestaat het fonds zestien jaar. In die jaren zijn vele sportaccom modaties aangepast en toegankehjk gemaakt voor gehandicapte sporters. De afdeling Leusden kan nog enkele vrijwilligers gebruiken voor de collecte. Men kan zich opgeven bij de heer Dokter, Maunts- laan 14, Leusden-zuid. Telefoon: 94 09 15. LEUSDEN/ACHTERVELD - Nadat 8 maart 1991 de officiële eerste steen voor bovengenoemde bouw is gelegd, is nu een maand later op maandag 8 april 1991 reeds het hoogste punt bereikt. ers van Klem Duimpje nog wat onwennig m hun nieuwe lokaal. Op de achtergrond in het midden, er Wim Tolboom met rechts naast hem wethouder Com Verduin en hoofdleidster Leontme van jen. (Foto: Jan Pit) Deze snelle bouwtijd is mogelijk door het gekozen bouwsysteem, te weten de betonnen gietbouw- wanden, die 's middags in een stalen kist worden gestort en de volgende morgen worden ont last. Vrijwel direct kan hierop een prefabbetonnen schilvloer worden gehesen, waar direct achteraan de installateurs hun leidingen kunnen leggen. En dus twee dagen nadat de wand- bekisting is geplaatst, wordt het beton op de schilvloer gestort De uitvoering is in handen van het Amersfoortse bouwbedrijf Van Hoogevest b.v terwijl het ontwerp van de Reeuwijkse ar chitect Henk Schat BNA is. De woningen leunen echt tegen het hoofdgebouw aan. De royale lift, die als schakel tussen de twee gebouwen komt, is voor zo wel het bestaande hoofdge bouw als voor de nieuwe aan leunwoningen "Esveld" te ge bruiken. De verwachting is, dat in oktober 1991 de 24 woningen door de huurders kunnen wor den betrokken. Het ligt m de bedoeling de wo ningen op met al te lange termijn toe te wijzen aan gegadigden. Voordat de toewijzing gaat plaatsvinden zullen enkele infor matie-bijeenkomsten gehouden worden voor geïnteresseerden. Tijdens deze informatie-bijeen komsten zal nader worden uit eengezet hoe de toewijzingspro cedure zal verlopen. Tevens zal uitvoerige informatie over de womngen worden gegeven, over de huur, de servicekosten enz. De eerste bijeenkomst is belegd voor alle ingeschrevenen uit Achterveld en alle ouderen uit Achterveld. De directie van Stichting Huize Sint Joseph Achterveld nodigt alle ouderen uit Achterveld uit voor het bijwonen van deze in formatie-bijeenkomst op 23 april a.s. in de recreatiezaal van Huize Sint Joseph. De zaal is om half twee open, zodat belang stellenden eventueel vooraf nog de tekeningen kunnen bekij ken. De bijeenkomst begint om 14 uur. 3C SN - Bij een snelheids- e, die de politie woens- de Groene Zoom en de leester Van der Postlaan y' (houden, zijn 25 automo- op de bon gegaan. De gemeten snelheid be- 80 kilometer per uur, iO kilometer is toege in snelheidscontrole aan lemseweg zijn donder- lag 749 automobilisten üleerd. Zevenentwintig bleken te hard te rijden. Tulpenrally In verband met de Tulpenrally, die zaterdag in Barneveld werd gehouden, heeft de politie in Achterveld een snelheidscontro le gehouden. Er werden 495 au to's gecontroleerd, waarvan er 38 te hard reden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 89 kilome ter per uur, waar 50 kilometer was toegestaan. N - Door de toenemen dheid van Slachtoffer- n deze organisatie nog ital nieuwe medewer- iruiken. In de herfst jn de laatste regionale te, Eemnes, een nieuwe opgericht. füwe vrijwillige medewer- tvangen een opleiding [eveer tien dagdelen. Het jdoeling de cursus in juni [tonden. Slachtofferhulp aangesloten bij de lan- 8>rganisatie, stelt zich ten phtoffers van misdrijven iersongevallen adequate Rieden. keen luisterend oor vol doende, vaak wordt informatie vertsrekt over allerlei zaken. De vnjwülhge medewerkers bege leiden mensen bij het bezoeken aan de rechtbank of verlenen as sistentie bij het invullen van for mulieren. In 1990 heeft slachtofferhulp Eemland 845 slachtoffers bijge staan. dit was mogelijk door de inzet van veertig medewerkers. Mensen, die interesse hebben in het werk van Slachtofferhulp, kunnen voor inlichtingen en op gave bellen in Leusden: 638710 Ook kan men schrijven naar Slachtofferhulp Eemland, Van Asch van Wijckstraat 45 (politie bureau), kamer 204, 3811 LP Amersfoort. Simavi-collecte, in Leisden gehouden van 17-23 heeft met behulp van honderd collectanten. 5501,50 «bracbr. De landelijke inzamehngsactie stond in het teken Ifw verbeterwg van het medisch transport in de Derde Namens het collecte-comité Leusden bedankt G. Wiertz 'er voor de gulle giften. vervolg van pagina 1 ineens een zware delegatie op de stoep stond. Burgemeester Hus- tinx van Beek en Donk en zijn ambtgenoot Parus uit Leusden kwamen in eendrachtige samen werking de Leusdenaar huldigen. Hustinx: „Toen ik hoorde van de reddingsactie van Van de Berg, heb ik onmiddellijk contact ge zocht met de heer Panis. Samen hebben we besloten hem voor te dragen voor een onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds." Henk van de Berg ontving de onderscheiding, een fraaie pla quette, uit handen van de Leus- dense burgemeester. Namens de gemeente Beek en Donk kreeg Van de Berg een fraai bprd. De hoofdrolspeler vond het zelf allemaal prachtig, maar vond desondanks dat hij gedaan had, wat iedereen zou moeten doen in so'n situatie. Henk: „Ja, daar sta je eigenlijk met bij stil. Je handelt gewoon. Ik zit dagelijks langs de weg en dan kom je wel vaker dit soort dingen tegen. Ik probeer dan altijd te helpen. Het is me overigens wel eens opgevallen, dat niet iedereen er zo over denkt. Laatst bij een ongeluk op de snelweg zag ik een hoop colle ga's snel de andere kant opkij ken." LEUSDEN - Een inwoonster van Leusden raakte donderdag bij een aanrijding op de kruising Ha- mersveldseweg/Noorderinslag gewond aan het hoofd. De vrouw kreeg bij het opnjden van de kruising geen voorrang van een plaatsgenoot. De vrouw is met on bekende verwondingen afge voerd naar het ziekenhuis. Andrew Carnegie werd op 25 november 1835 geboren in Dunfermline (Schotland) als zoon van een handwe ver. Als gevolg van de industriële revolutie emgreer- den zijn ouders met hem - 13 jaar oud - naar Pitts burgh. Als telegrafist trad hij in dienst bij de Pennsylvania Railway Company, waar hij al spoedig een leidingge vende fünctie verwierf. Met de invoering en exploitatie van nieuw matereeel bij de spoorwegen, zoals slaap wagens, verdiende hij een vermogen dat nog vermeer derde door grondspeculaties in verband met oliewin ning. In latere jaren volgde de oprichting van een aantal staalfabrieken rondom Pittsburgh die verenigd werden in de Carnegie Steel Co. Tevens beschikte het concern over eigen steenkool- en ijzerertsmijnen, een spoor weg- en een scheepvaartmaatschappij. In 1901 werd het geheel opgenomen in de United Statew Steel Co., de grootste staalonderneming ter wereld. Carnegie wijdde zich daarna uitsluitend aan het beheer van zijn reusachtige vermogen waarvan hij grote delen beschikbaar stelde voor het verschaffen van kapitaal aan instellingen van sociale en opvoedkundige aard. Zo werden openbare bibliotheken in de Verenigde Staten, Canada en Engeland bekostigd, pensioenfondsen voor arbeiders gesticht en instellingen voor wetenschappe lijk onderzoek opgericht. In het bijzonder zijn geboorte plaats Dunfermline werd ruim bedacht. Daarnaast bekostigde Camegie ook verscheidene bouwwerken. Zo schonk hij in 1903, 1,5 miljoen dollar voor een paleis voor het Permanente Hof van arbitrage dat in 1913 als het Vredespaleis in Den Haag geopend werd. zeer bekend is ook de Camegie Hall in New York, een concertzaal voor bijna 3000 toehoorders. Het totaalbedrag aan door hem gestichte instellingen ge schonken werd bij zijn dood in 1919 op 350 miljoen dol lar geschat. In 1904 zond Andrew Camegie een team van mensen om hulp te bieden na een explosie in de Harwick Collie ries in de buurt van Pittsburght, een explosie die aan 178 mensen het leven kostte. Bij terugkeer rapporteer den zij Andrew Camegie onder meer over twee man nen die bij reddingspogingen het leven lieten, hun vrouw en jonge kinderen achterlatend. Naar aanleiding hiervan richtte hij onmiddellijk een nieuwe roganisatie op ten gunste van hen wier leven in gevaar kwam bij zelfopofferende reddingsdaden. Dit zijn, zo verklaarde Camegie, de ware helden in een geciviliseerde maatschappij. Hij riep toen in het leven 'The Camegie Hero Fund Commission' voor Noord- Amerika en schonk en stichtingskapitaal van 5 miljoen dollar. Opdracht: hen, die met eigen levensgevaar an dere het leven hebben gered, of ernstige pogingen dar- toe hebben aangewend, te bevrijden van geldzorgen die het gevolg zouden zijn van hun heldenmoed door het verlenen aan hen of hun nabestaanden van tijde lijke ondersteuning. Met hetzelfde doel stichtte hij in de jaren 1908-1911 nog dergelijke, geheel zelfstandige fondsen in zijn geboorteland Engeland, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Neder land, België, Zwitserland en Italië. Het Camegie Heldenfonds voor Nederland werd ge sticht op 26 juni 1911 en bestond derhalve in 1986 75 jaar. bouwtje, dat ooit bij het gelijkna mige ministerie m gebruik was, aan de Ambachtsweg leek één van de weinige alternatieven voor de motorclub, hoewel het op voorhand duidelijk was dat op die plek van permanente bewoning geen sprake kon zijn. Het be stemmingsplan stond dat niet toe en het strookte met met het ge meentelijk beleid om dat m de toekomst eventueel wel mogelijk te maken. Deslaiuettemin leek die plek in ieder geval tijdelijk soelaas te bieden, zodat de mo torclub de tijd kreeg om zelf naar alternatieven te zoeken. Na de nodige strubbelingen m het onderhandelingsproces, j waarbij ook omwonenden zich te gen de komst van de club keer- den, leek een broos compromis bereikt, waarin de partijen zich konden vinden. De uitwerking daarvan was vastgelegd m een zogenaamde gebruikersover eenkomst, waar specialisten uit de raadsfracties zich dinsdag over bogen. De inhoud daarvan werd dinsdagavond echter op voorhand door de motorclub on dubbelzinnig van de hand gewe zen. Weinig begrip In de commissie bestond wei nig begrip voor de handelwijze van Renamed. CDA, WD, PvdA, GPV/SGP en D66 stelden zich achter het college op en onder steunden het voorstel van de ge bruikersovereenkomst, zonder ook maar één toezegging in de richting van de club te doen. Al leen Leusden'90 wees de gebrui kersovereenkomst af. Woord voerder Gjalt van Riezen meende dat de beschikbaar gestelde ruimte m het gebouw volstrekt onvoldoende was om de club goed te huisvesten. „De ruimte is nu ongeveer net zo groot als mijn woonkamer. Daar kun je met goed fatsoen geen 25 motorrij ders huisvesten", vond Van Rie zen. Hij steunde daarmee de eis van de club om het hele gebouw (inclusief twee ruimten, die nu voor andere doeleinden worden aangewend) in gebruik te krij gen. Bovendien vond Van Riezen, dat er geen gebruikersovereen komst, maar een huurcontract moest komen. „De club heeft op deze manier alleen maar plichten en geen enkel recht", aldus Van Riezen. Hij suggereerde dat de voorgestelde constructie alleen maar was bedoeld om op een elegante wijze van de motorclub af te komen. Als Renamed volhardt in de op stelling, die de club dinsdag koos, kan dat de gemeente nog in een lastig parket brengen. Om op tijd met de woningbouw te kun nen beginnen, heeft de gemeente de grond rond het oude clubhuis voor de zomer nodig. In de ge bruikersovereenkomst was voor zien dat Renamed het oude club huis begin mei zou verlaten. Nu die overeenkomst niet getekend lijkt te worden, zal Renamed in ieder geval het oude huurcontract aan de Valleilaan willen uitdie nen. Dat contract loopt nog tot 1 oktober van dit jaar. In een eerder stadium heeft de verhuurder van het clubhuis, de stichting Soccle, zich met bereid getoond aan die overeenkomst te willen tornen. Dat wil zeggen dat de grond niet eerder dan aan het begin van de herfst beschikbaar komt en dat is voor het geplande bouwproject veel te laat. Renamed lijkt met de starre op stelling echter ook het eigen doodvonnis te hebben getekend. Gezien de reacties in de commis sie is het niet waarschijnlijk dat de politiek nu nog bereid zal zijn me dewerking te verlenen aan het zoeken naar een oplossing voor het probleem. LEUSDEN - Intermeubel Lieshout, Hamersveldseweg 22, houdt vrijdag 12 apnl een themadag rond hoofdkussens. Op deze dag zijn er demon straties van het Swissflex-kussen. Dit luchtkussen is zo samengesteld dat de voering steun geeft aan het hoofd en nek, maar de buitenkant voelt zacht aan. Doordat het ingebouwde luchtkussen regelbaar is zorgt deze voor een individuele aanpassing ter hoogte van de halswer velkolom. Kortom: optimale hchaamssteun en een maximaal slaap comfort. LEUSDEN - Leusdenaar Willem Schakel heeft actie gevoerd voor Roemenië. Schakel heeft ervoor gezorgd, dat een extra vrachtwagen vol met goederen naar het bedreigde gebied kon rijden, de actie door de slager is gehouden in het kader van de regionale actie van de Stichtmg Vriendenkring Oost-Europa. LEUSDEN - Bij Spar-Biezenkamp was onlangs een ontbijtshow. Op zaterdag van 7-8.30 uur was er voor iedere klant een gratis ontbijt. Reeds voor de openingstijd stonden er al vijftien mensen voor de deur. Bedrijfsleider Ruud aldenzee: „Er was een keur aan lekkernijen, van diverse broodjes tot het beroemde paasbrood met amandelspijs. Ook konden de mensen kiezen uit warme en koude dranken. In totaal hebben 512 personen deelgenomen, ruim honderd meer dan vorig jaar. De bedrijfsleider belooft dat dit paasontbijt een traditie zal worden. „Maar dan wellicht in een restaurant op wielen, want de ruimte in de winkel wordt te klem voor zoveel mensen. LEUSDEN - De Amenka-actie, die reisbureau Star travel heeft gehou den bhjkt een dermate groot succes te zijn, dat besloten is de actietijd te verlengen tot 30 april. Iedere passagier, die voor 1 mei een reis boekt naar amenka komt m aanmerking voor een gratis ticket. Directeur Verdouw: „Ik heb met durven dromen, dat deze actie zo'n succes zou worden, wij hebben een ware hausse aan boekmgen verricht. De opmaat-reizen, dus afwijkend van de standaarden, begint zijn vruchten af te werpen De belangstell- ling richt zich voornamehjk op de 'sunshine state Californie'. Met Delta Airlmes kun je al voor achthonderd gulden een maand lang onbeperkt vhegen binnen de States. In combmatie met de KLM, die het laagste tarief naar de USA biedt kan je voor nog geen vijftienhonderd gulden een maand lang onbeperkt rondreizen. Voor meer informatie: Star Travel, Kooikersgracht 2, Hamershof (951544). Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). De beredengroep van de rijkspolitie district Utrecht is de laatste tijd goed bezig In een regionale actie is men momenteel bezig allerlei waardevolle zaken te merken. U weet wel, een postcode hier en een postcode daar en na diefstal komen de spullen - wellicht eerder- bij de rechtmatige eigenaar terug '...door personeel van de beredengroep wordt gratis de postcode en het huisnummer van de eigenaar gegraveerd op een daarvoor ge schikte plaats. Maar nu gaat de politie toch wel erg verdonderdag 11 apnl van 16.30 tot 18 uur worden er paardnjzadels gemerkt bij manege Den Treek aan de Waterlooweg. Het bericht vermeldt niet of alle zadels in aanmerking komen, maar wij vermoeden toch dat het gaat om de meer nieuwe modellen. Immers, welke dief wil er nu een bereden zadel9 De dief neemt dan toch hever gewoon het paard mee '...met om het een of ander, maar het blijft natuurlijk toch een vreemde naam voor een ruitergroep, de beredengroep van de rijkspolitie '...Die gymclub blijft de gemoederen bezig houden Nu probeert men een voet tussen de deur te knjgen bij de Hoge School van Midden Nederland aan de Larikslaan De directie laat weten het verzoek tot het huren van zaalruimte nog m overweging te hebben. Er wordt door de jongens van de club nu gesproken over een soort actief sfeertheater, waarvoor grote belangstelling zou bestaan. De schoolleiding wikt en weegt, maar zal deze week een beslissing nemen. De gymclub blijkt inderdaad zelf ook steeds beter theater te kunnen spelen Dat was even glunderen voor de heer Vein de Berg. Twee burge meesters. veel persmuskieten, afgeladen kamer met familieleden en bekenden en een overdaad aan fhtshcht. Voor een dappere redding van een bejaarde vrouw kreeg deze Leusdenaar een onderscheiding van het Camegie Heldenfonds. De vrouw, inmiddels m de zeventig, fietst weer als nooit te voren. Gelukkig voor haar kon Van de Berg goed zwemmen Het blijft toch maar tobben in medialand. Liet vorige week een regionaal dagblad het enkele malen gedeeltehjk afweten door techni sche mankementen, het 'Kampsjoemaal' van korfbalclub Antilopen maakt het deze week helemaal bont 'Een ernstige storing heeft het ons vandaag onmogelijk gemaakt een aantal redactiepagina's te produce ren. In verband daarmee moeten wij helaas een aangepaste krant uitgeven'. Tot zover de redactie. De aangepaste krant bleek uit éen velletje A4 te bestaan

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3