'Een architect ontwerpt, maar een bouwer moet het realiseren1 Hoe bedrijvig is Leusden? Bouw- en Aannemingsbedrijf J. Bloemendal BV P§V;W!|$ j-hh^r Bloemendal heeft eigen timmerfabriek Serie over ambacht en dienstverlening NDERDAG 11 APRIL 1991 bedrijfsreportage LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De emeente Leusden, in oppervlakte de grootste in de provincie Utrecht, is in de afgelopen rintig jaren explosief gegroeid. Het aantal woners is met enkele tienduizenden geste en, waarbij de concentratie heeft plaats ge- ad in het centrum van het voormalige, char- ante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnerin- >n en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook zouden we ze graag terug willen brengen tar de dag van vandaag. De realiteit van ledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven aan. Van de oudjes van weleer hebben we scheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrij en in en om het oude Hamersveldse hebben ider de druk van de financieel-krachtige on tnemingen van buitenaf helaas moeten afha- •n, maar gelukkig heeft een aantal zich kun- m handhaven. Zij krijgen een plaats in de srie, die de Leusder Krant wil gaan presen- en. Historie, ontwikkeling ën hoe het verder 1 gaan in de serie, die de Leusder Krant wil tan presenteren. Historie, ontwikkeling en >e het verder zal gaan met de bedrijven, die au wortels hebben binnen de gemeentgrenzen Leusden. Op welke wijze hebben zij zich innen handhaven en welk perspectief bestaat tn opzichte van marktpositie en werkgelegen- iid? t ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze el gegroeide gemeente, zo kan van vele kan- n worden vernomen van de zijde van de ewcomers". Problemen met de werving van edewerkers zijn er niet of nauwelijks, de wo- ngbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehou- n met de behoeften aan de centrale ligging m de gemeente blijkt in vele gevallen een van belangrijkste factoren te zijn geweest bij de eoze van de plaats van vestiging, en voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden lig bij de aktiviteiten van de overkoe pelende organisatie van de ter plaatse geves tigde ondernemers, de Bedrijvenkring Leus den. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciële dienstverlening; (groot)handelsbedrijven; industrie en ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aange sloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren uiteraard de banken, de advo caten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed gescha keerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen binnen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap als de onze, waarin de hartslag van de hedendaag se economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopen de bedrijven in Leusden. De lezer wordt mee genomen binnen de muren van een bedrijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organisatie en werk kracht schuil gaat. De jeugdige PaulBloemdaJ zwaait deze dagen de scepter over het bloeiende Leusdense aannemersbedrijf. (Foto. Hans Verhorst) ISDEN - Deze gemeente mag er zich op >n in oppervlakte de grootste te zijn in ►vincie Utrecht. Het lijkt daarom interes voet, per rijwiel, danwel gemotoriseerd irkenningstocht te maken door deze im- gemeente, waarvan de grenzen reiken iersfoort en Barneveld tot Wouden- 'n tocht leidt dan tot een al even inte- tte ontdekking: waar men gaat of staat Ie reiziger bouwwerken tegen met de lur van Bloemendal. Een naam van een ir, die hier zijn wortels heeft maar door in heen zijn kansen greep zich een naam rerven tot ver buiten de regio. •uw- en aannemingsbedrijf J.Bloemen- is niet meer weg te denken uit het enbestand van de gemeente Leusden, iet dertig jaar geleden niet zonder suc- jn ankers uitwierp. Reden om eens te met de oprichter en de huidige direk- igerieflijke - natuurlijk zelfgebouwde - woning [oprichter treffen we Joop Bloemendal (61) en ije echtgenote Anna. Een royale biljarttafel intrum van het woonvertrek noodt verleidelijk gezellig partijtje, maar dat is deze keer even de orde: het gaat om een terugblik naar de v/aann de ondernemende uitvoerder van het idnjf Heijligers dertig jaar geleden besloot om iliteiten, opgedane ervanng en onmiskenbare us dienstbaar te maken ten behoeve van een ie nchten bedrijf. Bloemendal overdacht zijn eigen nog jonge n. Die zag er als volgt uit. Na zijn dagelijkse tmheden drie jaar lang avondstudie bij de ig Bouwkundig Instituut (SBI) in Amersfoort et aannemersdiploma. Daarna nog eens twee rvolgopleiding voor het BNA-diploma opzich- otaal dus zeven jaar studie van zijn 22e tot zijn Waarom, zo meende Bloemendal, zou ik met kennis en ervaring niet zelf een bednjf gaan ebeurde dan ook. Op 1 oktober 1961 werd op het startschot gelost, maar van emge aktiviteit was voorshands nog geen sprake. Wel had Bloemen dal m Leusden-Zuid een bouwterrein gekocht van tweeduizend vierkante meter voor 28.000 gulden, maar voorlopig moest nog worden gewacht op de nodige vergunningen. 'Dus ben ik maar op het terrein aardappelen gaan verbouwen, want je moet toch iets doen met zo'n lap grond. Welnu, we rooiden met de hele familie aan het eind van dat eerste jaar zeventig mud en die verkocht ik voor tien gulden elk'. Het jaar daarop ging het bedrijf echt van start. De eerste projekten werden uitgevoerd: de bouw van een etagewoning boven een winkel aan het Julianaplein m Amersfoort, een bungalow van 32.000 - m de begin jaren zestig werd nog gecalculeerd op basis van uurlo nen van vijf gulden! - en weer later de bouw van twintig woningen op Walstro. STABILITEIT Als Joop Bloemendal, die vijfjaren geleden is terug getreden als direkteur en de leiding van het bedrijf volledig heeft overgedragen aan zijn zoon Paul, de destijds door hem gestichte onderneming moet ka rakteriseren spreekt hij van een stabiel bouw- en aannemingsbedrijf. 'Onze grote kracht heeft altijd ge legen in de kwaliteit van het produkt', verklaart Joop Bloemendal niet zonder gepaste trots. Hij wijst op een aantal interessante, vaak ook qua bouwstijl impone rende projekten, die onder zijn leiding zijn verrezen. In dat verband wijst hij ook op de relatie tussen archi- tekt en aannemer. 'Die moet je m de loop der jaren opbouwen. Het is vaak zo geweest dat er bouwwerken waren, kerkgebouwen bijvoorbeeld, waaraan colle ga's met wilden beginnen omdat deze wat de uitvoe ring betreft niet al te eenvoudig waren, zeer gecompli ceerd vanwege de architectonische opzet. In dat soort situaties is het meermalen voorgekomen dat de archi tect tegenover de desbetreffende opdrachtgever heeft gezegd: Maar dat gaan we straks uitvoeren met onze eigen aannemer Wij dus'. Bloemendal sr kijkt met plezier terug op de kwart eeuw, waann hij het door hem in 1961 opgerichte bedrijf heeft geleid en mede bepalend is geweest voor het gezicht van het van Hamersveld tot Leusden getransformeerde dorp. Zijn eigen ouderlijke wonmg stond aan de Asschatterweg, ter hoogte van het huidi ge kruispunt met de Middenweg. Een eenvoudig schilderij getuigt daarvan nog aan de wand in de woning m Leusden-Zuid.' 'Ik denk dat ik meer ben «w.' geweest dan zo maar een eenvoudige aannemer. Vaak heb ik gemerkt dat de mensen, zowel de archi tecten als degenen, die de opdrachten gaven, mij ook beschouwden als een bouwkundig adviseur, een raadsman. Dat heb ik eigenlijk altijd heel belangrijk gevonden. Je moet mij namelijk ook met zien als een timmerman; daarvoor ben ik in dienst van de firma Heilijgers ook begonnen in een te zelfstandige functie. Ik heb altijd leiding willen geven aan een team van deskundige medewerkers, mensen die op hun eigen terrein perfekt hun vak verstaan. Zo was het altijd en zo is het nog nu mijn zoon het bedrijf leidt'. KERKEN EN SCHOLEN Het bouw- en aannemingsbedrijf, destijds gesticht door Joop Bloemendal, heeft als gezegd met het reali seren van een omvangrijk aantal kleinere en grote bouwwerken in Leusden in met onbelangrijke mate bijgedragen tot de bouwkundige vormgeving van de gemeente. Om een greep te doen uit het omvangrijk aantal projekten: - het bejaardenhuis 't Hamersveld aan de Asschat- tersweg met het bijbehorende projekt bejaardenwo ningen; - het voormalige zwembad Bavoort: - de Montessorischool 't Ronde; - de basisscholen De Hobbit en De Heerd; - een aantal industriegebouwen - en hallen; - de kantoor-unit van de Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg; -tal van bungalows en onder architectuur gebouwde woningen; - bejaardenwoningen achter huize St.Jozef te Achter veld; - villa's en geschakelde bungalows, onder andere aan de Walstro, alsmede - een groot aantal kerken, waaronder de Marcuskerk aan de Asschatterweg, de Kruiskerk m Nijkerk en twee kerkgebouwen in Huizen. Bloemendal, schert send: 'Als een architect eenmaal wist dat je een goede kerk kon bouwen rolde je van de ene kerk m de andere...'. BOUWTEAM In 1978 werd binnen de gemeente overgegaan tot de oprichting van een Stichting Bouwteam. Deeelne- mers waren de aannemers- en bouwbedrijven Bloe mendal, Van Buuren, Van der Belt, Hertzinger en Van Ruitenbeek, alsmede de makelaardij Schoeman. Het doel van het samenwerkingsverband was te komen tot de realisatie van grote projekten met daarnaast het behoud van de eigen zelfstandigheid. Het eerste grote gezamenlijke projekt betrof de bouw van een complex van zeventig woningen. Daarmee bewees de stichting ^rnendal bij een 'artists-impression' van weer een volgend bouwproject. (Foto: Hans Verhorst) binnen de gemeente een goed alternatief te kunnen bieden voor de grote nationale bouwondernemingen. Het mag duidelijk zijn dat de energieke Joop Bloemen dal tot de initiatiefnemers van het bouwteam behoor de. Maar naast de uitbouw van zijn eigen bednjf ont plooide hij tal van andere aktiviteiten in bestuurlijke zin. Zo was (en is hij nog) voorzitter van de huurcom- missie, voorzitter van de afdelmg Amersfoort van het NVOB, het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw, penningmeester van de Bednjvenknng Leusden, voorzitter van het opleidingsinstituut voor jonge bouwvakkers en secretans van de SBBO, de Stichting Beroeps Begeleidend Onderwijs, de Leus dense school, die enige duizenden studenten telt. De opleidmg van jonge mensen binnen zijn vakgebied heeft hem altijd na aan het hart gelegen. GOEDE OPVOLGER Het laatste moet welhaast de oorzaak zijn geweest van het feit, dat Joop Bloemendal vijf jaar geleden bij zijn afscheid als direkteur in zijn zoon Paul een voor treffelijke opvolger heeft gevonden ondanks diens jeugdige leeftijd (26) op dat moment. Paul werkte al vanaf zijn dertiende jaar tijdens zijn vakanties en op vrije dagen m het bednjf van zijn vader. Daardoor heeft hij het vak van binnen en van buiten leren ken nen. Bij zijn afscheid na 25 jaar heeft de heer Bloemen dal sr de wens te kennen gegeven dat de door hem uitgezette lijnen en de gevestigde kwaliteitstraditie op de vertrouwde basis zouden worden voortgezet. Heeft de zoon in de afgelopen vijf jaar kans gezien dat te realiseren? Paul Bloemendal, m zijn eenvoudige direktiekan- toor op het industrieterrein aan de Ambachtsweg: 'Inderdaad is dat het geval geweest al hebben zich binnen het bednjf wel emge veranderingen voltrok ken. Om te beginnen moet worden vastgesteld dat er in deze penode sprake is geweest van een goede economische ontwikkeling. Dat heeft de mogelijkhe den geschapen voor bepaalde nieuwe ontwikkelin gen ook in het bedrijf als het mijne Zo is meer dan voorheen een belangnjk accent komen te liggen op het onderhoud van woningen en andere projekten Daarvoor zijn alleen al zes mensen in vaste dienst en zijn er dagelijks vijf wagens de weg op. Er is bijvoor beeld een kontrakt met de Woningstichting Leusden voor het onderhoud van 1500 woningen en een ander met Centre Pares voor het onderhoud van de vakantie bungalows in de Eemhof EIGEN RISICO De jonge ondernemer legt uit waarom het noodza kelijk is om naast het volgen van bestaande wegen ook meuwe m te slaan. 'De meuwbouw is discontinu en sluit niet altijd aan met beleid en werkwijze; je bent dus teveel afhankelijk van 'toevalsfactoren'. Vandaar dat we het m toenemende mate moeten zoeken in utili teitsbouw m eigen ontwikkeling en wel voor eigen rekening en voor eigen risico. Zo hebben wij inmid dels in de Princenhof dne panden kunnen realiseren en beginnen eind van deze maand op een zelfgekocht bouwterrein van 1050 vierkante meter in het Ruige Veld aan de bouw van een kantoorpand, dat eind van het jaar klaar moet zijn. Wat De Horst betreft, daar is alles nog afhankelijk van het uitgiftebeleid'. Binnen het kader van het hedendaagse beleid ziet direkteur Paul Bloemendal tot behoud van de conti nuïteit dne aspekten van betekenis: 1. onderhoud - een stabiele factor vanwege de kon trakten; 2. ontwikkeling - het zelf maken van plannen; 3. de markt - wat komt er op je af (architekten, op drachtgevers) en wat zoek je zelf op. Toch zijn er ten opzichte van de periode 1961-1986, de eerste 25 jaar van het bedrijf, paralellen aan te wijzen. Paul: 'Ik ben blij met de kring van vaste klanten; die blijven namelijk. Ik ben in een gezond bedrijf gestapt met een gunstige ontwikkeling achter de rug. In de personele sfeer is het allemaal wat moeilijker. Het is niet eenvoudig goede vakmensen te krijgen. Ik moet daarop alert blijven, want instroming van jonge mensen blijft noodzakelijk'. Paul Bloemendal leidt zijn bednjf in nauwe samen werking met bedrijfsleider Wim Hovenkamp, een man van het eerste uur en Gemt Noorlander, die de buitendienst coördineert. Het aantal medewerkers m vaste dienst fluctueert tussen de twintig en dertig, afhankelijk uiteraard van de uit te voeren projekten Wat vindt hij het meest interessante van zijn beroep? Paul: 'Het creatieve. Een architekt ontwerpt, maar jij moet het als bouwer realiseren, zorgen voor een goed eindresultaat, eventuele problemen oplossen en dat gene ontwikkelen, wat de mensen willen hebben. En gelukkig kan ik zeggen dat wij vakmensen zijn, die alle factoren van het bouwen volledig beheersen' Tenslotte: 'Ik ben gelukkig met wat mijn vader heeft opgezet en nuj heeft overgedragen, maar uiteindelijk zijn het de mensen in het bedrijf, die het moeten doen'. LEUSDEN - Dne jaar na de opnehtmg van het bedrijf besloot Joop Bloemendal tot de totstandko ming van een eigen timmerfabriek achter het kantoorpand aan de Ambachtsweg. Hij deed dat omdat een aannemer bij de uitvoering van bouw- projekten vaak afhankelijk is van de leverantie van materialen van derden, waarbij tijd een be- langnjke factor is. In de eigen timmerfabnek kunnen deuren, ra men, kozijnen en dakspanten geprefabriceerd worden, waarmee de efficiency tijdens de reali satie van bouwprojekten aanmerkelijk kan wor den bevorderd. Direkteur Paul Bloemendal: 'Maar ook voor het onderhoudsbedrijf is een eigen timmerfabriek van vitaal belang. We zouden de fabriek met meer kunnen missen'. Joop Bloemendal semor voor één van de projecten, die de aannemer in Leusden realiseerde: Bejaardenhuis 't Hamersveld. (Foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5