'rouwen krijgen eigen rubriek rooronder Werkgroep rouwen in de bijstand Vrouwen voor Vrede Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen NCVB Leusden Centrum ir Duwen nemen redactiepen in eigen handen Contactpersoon /rouwen Raad M I 4DERDAG 11 APRIL 1991 IDEN - Een historische Leusder Krant. Met ingang van maand verschijnt er -vooralsnog- een keer per vier »n een heuse pagina speciaal voor iedere vrouw in den en omgeving. Onder de noemer 'Haar-lijn' zullen >vetenswaardigheden voor wat betreft de vrouwenver- ingen op een van de pagina's in deze krant aan bod en. Nieuwtjes, eigenaardigheden, meningen, columns, ies: kortom datgene wat een moderne vrouw raakt en totale aanbod zal gericht zijn op de belangen van de dense vrouwen met -indien noodzakelijk- een blik naar elijk vrouwennieuws. Dus ook een rubriek voor die wen, die geen lid zijn van een vrouwenorganisatie. ezamenlijk initiatief van de /enraad en de redactie van usder Krant heeft tot deze geleid. Een voorzichtige »en klein stapje op weg naar olwaardig produkt. de bedoeling, dat alle ver- igen -maar ook de onge in vrouwen-, zich in deze ik kunnen vinden. Voor geen sinecure, maar de sa- lellers zijn vol goede moed thousiasme. >rdt het tijd deze samenstel- ven voor het voetlicht te ha- Na rijp beraad is er binnen de jnvenraad Leusden een werk- »p samengesteld, die zich tot heeft gesteld deze rubnek de grond te tillen, werkgroep bestaat uit: Tineke jvstraten (vanuit de bloed- Interkerkelijke Vrouwen jet Groep), Liesbeth Tak- Lchterkamp (Vrouwen in de Geiske Hibma (Rooie ren-PvdA), Ali ruiter (Vrou- ji de bijstand Leusden) en ;n Blom (gemeenteraadslid it in de bedoelmg een keer fraand, en dan in principe de woensdag, de rubriek te laten verschijnen. Niet zoals deze eerste keer altijd een hele pagina, maar gemiddeld een halve pagi na Haar-lijn. boordevol tips en nieuws, vanuit de vrouwen beke ken. Zoals het nieuws zich niet houdt aan bijvoorbeeld kantooruren, zo ligt het nieuws veelal ook niét langs de kant van de weg gedul dig te wachten totdat iemand het oppikt. Met andere woorden: de werkgroep kan het nimmer al leen! een dringend beroep gaat dan ook uit naar de verenigingen, maar ook de particulieren, om bij mogelijke tips de werkgroep op de hoogte te stellen. Speciaal voor deze activiteit is Ali Ruiter benoemd tot contactpersoon. Tot haar kan men zich wenden, ook voor ogenschijnlijk 'onnieuws'. Haar-lijn Zoals reeds aangehaald staat de werkgroep te popelen de redac tiepen ter hand te nemen. Deze eerste pennevrucht is daar al een voorbeeld van. De vrouwen heb ben al een eerste selectie ge maakt van nieuws uit de vereni gingen. Het logo is uitgedacht en de eerste ideeën voor de volgen de 'echte' pagina liggen reeds op tafel. Inmiddels zijn ook alle zeventien vrouwenverenigingen aange schreven met het verzoek de me diagroep vooral op de hoogte te houden van alle activiteiten bin nenskamers. Natuurlijk, ook hier geldt, dat de activiteit een grote groep moet aanspreken. Wat beogen de vrouwen zelf met deze rubnek Haar-lijn? Liesbeth Takken: „Met deze ru briek wil ik met name bereiken, dat er meer duidelijkheid komt voor de vrouwen in Leusden. Ei genlijk een promotie-kans voor alle deelnemende verenigingen en een uitstekende kans voor de niet -georganiseerden te lezen wat er zoal gebeurt. Wat wij alle maal doen m de gemeente en wat wij nog allemaal van plan zijn." Tineke Nieuwstraten wil ook met name duidelijkheid scheppen: „Er is vaak verwarring over bij voorbeeld het verschil tussen 't Vooronder en de Vrouwenraad. Vaak wordt gesproken over het Vrouwenontmoetingscentrum dat het een vrouwencafé zou zijn. Dat misverstand is dus bij deze al uit de weg geruimd. Ik wil brede interesse wekken voor alle vrou wen-activiteiten in Leusden." Evelien Blom ziet als voornaamste taak van de werkgroep het door breken van de hokjesgeest. „De rubnek is een uitstekend podium voor alle verenigingen, buiten de Vrouwenraad om kunnen wij op deze manier hokjes doorbreken. Door een breed assortiment aan te bieden moet het mogelijk zijn voor ieder wat wils, voor iedere vrouw iets te lezen, aan te bie den." Gijske Hibma denkt in de eerste plaats aan de vrouw en haar plaats in de maatschappij. „Naast de aandacht voor de plaatselijke activiteiten, is de rubnek ook bij uitstek geschikt voor andere za ken. Boven het plaatselijk niveau uitstijgende evenementen of bij voorbeeld onderzoeken kunnen op deze wijze de vrouwen m Leusden bereiken. Ook op deze manier is het mogelijk de politie ke bewustwording te stimuleren." Ah Ruiter gaat meer uit van de individuele vrouw. „Wat willen de vrouwen zelf, waar ligt de be hoefte. Dat is voor mij een belang rijk uitgangspunt. De rubnek moet bijdragen leveren op infor matief terrein. Dat kan een cursus zijn, maar ook een boekrecensie of een theatervoorstelling, de Leusdense vrouw moet er zelf ook bij betrokken raken en er over nadenken. Samen moeten wij 'onze pagina' vorm gaan ge ven." Media werkgroep De media-werkgroep is er klaar voor. Zij bruist van goede voorne mens. Zij heeft ook niet de pre tentie in een keer een fhtser.de rubnek met te kunnen zetten, maar de goede wil is aanwezig. 'De vrouwen in Leusden verdie nen een specifieke rubriek m de Leusder Krant'. De mediagroep is er klaar voor en wacht enthousiast op uw in breng en reacties De werkgroep Media, onder auspiciën van de Vrouwen Raad Leusden, bestaat uit de dames: vlnr) Liesbeth Takken, Tineke Nieuwstraten, Evehen Blom, Ah Ruiter en Ceiske Hibma. (Foto: Hans Verhorst) iiiliiiilllililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - Voor het doorgeven van alle nieuwtjes en/of sugges ties is als contactpersoon aan gewezen: mevrouw Ali Ruiter, Ploegschaar 10, 3833 FC, Leus den. telefoon: 943837. Uiteraard is het ook mogelijk kopij ter attentie van de redac tie Leusder Krant te sturen. As- schatterweg 19, bij winkelcen trum De Biezenkamp. DEN - De rubriek Haarlijn |oor deze eerste keer extra jebreid. Alle verenigingen ten aan bod en de werk- lep stelt zich voor. Vanaf i maand, dus elke maand aandacht voor de vrou- It in Leusden. :ouwenontmoetingscentmm 't Vooronder, Burgemees- 'an der Postlaan 2 (achterzijde gemeentehuis), is een ont- hngsplaats voor alle vrouwen uit Leusden. Het is elke dagmorgen van 9.30-12.00 uur open voor iedereen die kopje koffie wil drinken, wat praten met andere vrouwen at lezen. Neem de kinderen gerust mee! Ook op woens- ivond, tussen 20.00 en 23.00 uur zijn de deuren geopend. dan voor informele gesprekken, maar regelmatig ook IJ/\f f H Vvnil WPllhPV/) fï thema-avonen, die van te voren steeds in de krant wor- l 1VU" O. O. Marjan Berk (midden zittend) was onlangs te gast bij de vrouwen. Zij sprak over haar boeken. De belangstelling was groot. langekondigd. te vermelding verdienen de kledingbeurzen die enkele n per jaar plaatsvinden, en waar gebruikte kinderkleding worden ge- en verkocht. Ook hierover verschijnen van te n aankondigingen. t u ook eens een keertje langs. Voor wie het eerst komt is offie gratis! u meer weten, neem dan kontakt op met: Mia van Vuure, 45697. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Vnjwilligers, Stichting vol wassenen Educatie en Zon nebloem Centrum), heeft tot doel om met m achtneming van het eigen karakter en de zelfstandigheid van de aangeslotenen, de bewust wording van volledige medeverantwoordelij kheid van de vrouw in de samenle ving te bevorderen. EUSDEN - De Vrouwen Raad, een overkoepelend >rgaan van de dertien vrou wenorganisaties in Leusden in Achterveld aangevuld net vier toehoorders (Ge- neentediaconaat Marcus- Tkerk-Dorpskerk, Unie van Éiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilllllllllllllllllllifn f gemeente Leusden bleek een grote behoefte te bestaan pontact tussen vrouwen in de bijstand om ervaring uit te elen Vanuit die behoefte ontstond de werkgroep 'Vrou- l in de Bijstand Leusden', die bestaat uit twee iniüatief- sters en 7 bijstandsvrouwen. Werkgroep heeft zich tot doel gesteld kontakt en opvang trouwen in de bijstand te bevorderen, also het zichtbaar En van knelpunten naar gemeente, kerken en samenle- Ihebben wij in onze bestaansperiode zoal gedaan? ■te beginnen hebben wij ervoor gezorgd dat de leden van VerkgToep een goede basis kregen door: verzamelen van natie, volgen van cursussen, bijwonen van landelijke bij- komsten, verdiepen in de algemene regelstelling, alsook iemeentelijk minimabeleid. jteeft geresulteerd in diverse aktiviteiten, zoals: uitgeven jeen informatieboekje, regelmatig overleg met de ge- hte, organiseren van ontmoetingsavonden, eerste contac- net de kerken. Heel wat dus! En we gaan door! olijven ons inzetten voor een leefbaar bestaan voor de "en in de bijstand in Leusden. |ti contact of meer informatie, bel dan: 943837 of 943890. P olijven proberen! Het CDA-Vrouwenberaad in Leusden-Ach- terveld bestaat uit een groep actieve chns- ten-vrouwen. Samen willen zij zich inzetten «1 om de chnsten-democratische politiek ook rr p vrouwenberaad op gemeentelijk niveau uit te dragen. Vanuit "LI het CDA-Vrouwenberaad willen wij mee ge- «">- stahe geven aan de opbouw van de plaatse lijke afdeling en via ons Beraad meer vrou wen uit verschillende leeftijds- en be- groepsgroepen bij elkaar brengen. Het CDA-Vrouwenberaad vergadert meestal tien keer per jaar. Meestal komt de agenda-orde voor de eerstvolgende vergaderingen van de raadscommissie aan de orde. De be sproken punten werden door de dames raadsleden E. Blom en W. van de Kar meegenomen naar de commissie. Ook na de verkiezingen voor de gemeenteraad in 1990 ble ven van ons Vrouwenberaad de dames E. Blom en W. van de Kar lid van de gemeenteraad. Als leden van de schaduwfrac- tie werken mee: in de commissie Welzijn de dames F. Konij nenbelt en M.A. van Rooijen; in de commissie Ruimtelijke Ordening mw. P.A. van Burgsteden; in de commissie Finan ciën mw. T. de Schepper en in de commissie Onderwijs en Milieu mw. E. Andriessen. Lid van het Algemeen Bestuur van de afdeling Leusden-Ach terveld zijn de dames P.A. van Burgsteden en E. Andnessen. Een goede samenwerking met het Algemeen Bestuur van de afdeling achten wij van groot belang. Mw. N.L. Nieuwenhuize is lid van de redactie van InfoLAS. In het campagneteam hebben zitting de dames van der Schaaf en G. Bergisch. Voor de verkiezingen van de Provinciale Staten in 1991 stond mw. E. Blom kandidaat. Zij bezet de vierentwintigste plaats op deze lijst. Mw. van A. Hasselt is vertegenwoordigster in de Vrouwen raad Leusden. Aan de voorbereiding voor de gemeenteraadsverkiezingen werd door een groot aantal vrouwen meegewerkt. Met het resultaat van deze verkiezingen waren wij ook zeer content In de loop van het afgelopen jaar hebben wij ons gerealiseerd dat het erg belangrijk is onszelf meer te gaan richten op de inhoud van verschillende onderwerpen. Verdieping van in zichten en kennen van de achtergronden vinden wij een goede zaak. Een jaarprogramma zal er dan ook anders uit gaan zien. Vooralsnog richten wij ons op een aantal onderwer pen, zoals Volkshuisvesting, Verkeer en Vervoer en Vrouw en inkomen (een thema dat landelijk behandeld wordt). Naast discussies hierover willen wij ook door bezoeken aan rele vante instellingen ons inzicht verdiepen. Wij menen daardoor een betere bijdrage te kunnen leveren aan de politieke ideeën binnen Leusden. Aan het Algemeen Bestuur geven wij het idee mee dat deze werkwijze betekent dat ook man nen aan onze gesprekken zullen kunnen deelnemen. N.L. Nieuwerihuize-Verkamman - secretans iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vrouwen voor Vrede. Leusden bestaat in september 7 jaar en de groep is sinds vorig jaar aangesloten bij de Vrouwenraad Men probeert te werken aan bewustwor ding van mensen over wat geweld en on derdrukking doen met mensen en met name met vrouwen. De groep komt gemiddeld lx per maand bij elkaar bij een van de vrouwen thuis. We be spreken de lopende zaken en/of behande len een speciaal onderwerp Voor dit laatste nodigen we graag iemand uit. Vong jaar hebben we bij ons op bezoek gehad: Hans van Dam over Albert Schweizer, zijn leven, zijn werk. Ria Abbring over de positie van vroedvrouwen in Bangla desh. Joke Schravesande over de situaüe van straatkinderen in Brazilië. Al deze gasten wonen in Leusden. We organiseren af en toe een avond in 't Vooronder; vong jaar b.v. over de 'Kemproeven in de Nevada-woestijn' en dit jaar over 'Macht en onmacht in de Golfoorlog'. Verder voeren we acnes tegen de kemproeven en doen mee aan demonstraties tegen het oorlogsdenken en oorlogsge weld Ook gaan we naar speciale activiteiten of lezingen over onderwerpen aangaande oorlog en vrede en alles wat daarbij komt. Vrouwen voor Vrede wil zo middels vorming en acties in vloed uitoefenen op de plublieke opinie en op de politieke en militaire besluitvorming, opdat menswaardiger en gelijkwaar diger verhoudingen ontstaan tussen mensen en tussen man nen en vrouwen. Wij nodigen Leusdende vrouwen van harte uit om eens bij ons te komen kijken. Contactadres: Betty Dirks, Kornoelje 61. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen is een landelijke oganisatie en werkt met provinciale en plaatselijke afdelingen. jÊ Opgenchtin 1930. Zo zijn er in Nederland 715 plaatselijke afde- lingen met in totaal plm. 76.500 leden. (Leus- den 82 leden.) De NBvP is de grootste vrouwenorganisatie van Nederland en zet zich in brede zin in voor de belangen van de vrouw. Samen met andere organisaties laat zij haar stem horen bij zaken als: gelijke behandeling van mannen en vrouwen: meer werkge legenheid voor vrouwen meer en betere kinderopvang - huisvesting van éénoudergezinnen - zorg voor het milieu - positieverbetering van agrarische vrouwen - beïnvloeding van het overheidsbeleid ten aanzien hiervan. Doelstelling: Door vorming en ontwikkeling de vrouw, voor namelijk in plattelandsgebieden, beter voor te bereiden op een aktieve deelname aan de samenleving. De NBvP staat open voor iedere vrouw; Ongeacht de leeftijd: werkend in huis of buitenshuis; wonend in dorpen of stede lijke gebieden; van welke politieke kleur dan ook; met of zonder religieuze overtuiging. Het vrouw zijn, dat is eigenlijk de enige voorwaarde. De afdelingen kennen een maandelijkse afdelingsbijeen komst en organiseren daarnaast cursussen, excursies, ge spreksgroepen, discussiebijeenkomsten Voor meer informatie: sekretaresse afdeling Leusden; Evelyn Richter, tel. 946680. De NCVB Leusden-Centrum is een afdeling van de landelijke Nederlandse Christen |I^T[|- Vrouwenbond, die werd opgericht in 1919. H V De afdeling heeft als doel, in overeenstem- ming met de grondslag, aan vrouwen voor lichting te verstrekken betreffende maat schappelijke, culturele en politieke vraag stukken. Als afdeling heeft ze een eigen programma met een verscheidenheid aan onderwer pen. De leden vergaderen 9x per jaar, gewoonlijk de 2e maandagavond van de maand, vanaf september t/m mei, om kwart voor acht in het Dienstencentrum. Burg. de Beaufort- weg 18. Na een moment van bezinning kan worden geluisterd naar hetgeen de spreekster of spreker over het aangekondigde onderwerp heeft te zeggen. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen en/of discussie. Vanuit de bond worden themadagen of cursussen georgani seerd, waaraan de leden kunnen deelnemen De NCVB houdt zich bezig met actuele onderwerpen. Na de actie 'Gezond heidszorg - gezonde zaak?', die in mei 1991 afloopt, volgt de actie 'Vrouwen m Europa'. Een financiële actie loopt momen teel voor 'de opleiding van vroedvrouwen en dorpsgenezers m Bangladesh'. Naast dit alles zorgt de 'reiscommissie' voor de nodige ont spanning, door gezellige uitstapjes te organiseren. Wilt u eens een avond komen kijken? U bent van harte welkom! Voor inlichtingen: mw. L. van Meggelen-Veerman, tel. 948092 of mw. H.J. Lazet-van Lon, tel. 945372. Namens het bestuur, J. Schreuder vervolg op pag. 8 ij mi mi i illinium i lil iiiiiiiiii mm hui in iiiiiiiiiiiiMiiiiiiii in i mm immuun mm Agenda diverse organisaties Vrouwenontmoetingscentrum't Vooronder: 24 apnl 1991: 1 mei 1991: 22 mei 1991: 5 juni 1991: 4 September 1991 18 september 1991 23 oktober 1991: 6 november 1991: In het najaar: spreken in het openbaar praktische tips v/d fotograaf vrouw., mythen en rituelen introductieover de cursus VIDO (vrouwen in doorgaande onwikke- ling) elektriciteit voor beginners klussen in huis zuivelinsütuut vrouw en huwelijksrecht kinderkledingbeurs, rommelmarkt, bloemschikcursus en VIDO-cursus Vrouwen voor Vrede: 11 april 1991 2 mei 1991: 1 1 juni 1991: avond Vrouwen voor Vrede in Soest over de relatie tussen de ara- bische wereld en de westerse we reld. avond bij de Expeditie in Amers foort over ervaringen met geweld loos verzet in de 2e wereldoorlog, dag op kasteel Stoutenburg: ont moeting met Vrouwen voor Vrede uit Drente. Org. Vrouwen in de WD afd. Leusden: Besloten vergaderingen: 11 april 1991jaarvergadenng Ned. Christen Vrouwenbond (NCVB): 13 mei 1991 Op weg naar een zelfstandig be- f staan door mevr. Roeleke de Witte, 1 emancipauewerkster, benoemd i H door de Bond, uit Amersfoort. miniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7