Blijde uitstraling doet publiek mee wiegen Mandaten moeten ambtelijke dienstverlening verbeteren teusder kmnt Vrouwen advies commissie voor de woningbouw Vrouwen in de WD fir Unie van Vrijwilligers afdeling Leusden Stichting Volwassenen Educatie Katholieke Plattelands vrouwen Organisatie Gemeentediakonaat Leusden Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep^ "i Silvia Droste schittert in De Hakhorst Vernielingen gevarieerd allerlei DONDERDAG 11 APRIL 1991 Leusden - In de sfeervolle ambiance van restaurant De Hakhorst te Leusden waren zeer velen op zondag 7 april getuige van een door de Leusdense Jazz Sociëteit georgani seerd concert, waarin optraden de Duitse zangeres Silvia Droste, de pianist Lex Jasper, de bassist Edwin Korzilius en de drummer John Engels. De door de Leusdense Jazz Socië teit gehanteerde formule werpt al geruime tijd zeer goede vruchten af. Door de gezamenlijke sponsoring weet de Jazz Sociëteit Leusden steeds opnieuw musici van groot, van wereldformaat, naar Leusden te krijgen, terwijl de goede service van De Hakhorst er borg voor staat dat het publiek het aan niets ontbreekt. Silvia Droste verheugde zich er de maal gast was bij de Leusden- duidelijk op, dat zij voor de twee- se Jazz Sociëteit. De eerste maal Silvia Droste in close-up in de Hakhorst.(foto:Hans Verhorst) betrof het haar eerste optreden in Nederland, terwijl zij naderhand diverse gastoptredens heeft ge had in ons land. Wie de lijst van concerten, radio- en TV-optre- dens en muziekprijzen bekijkt, kan niet aan de indruk ontkomen hier met een der groten op jazz- gebied te maken te hebben. Ook in Leusden liet zij haar publiek - onder wie een aandachtig luiste rende Conny van den Bos, be kend van radio en televisie - waanzinnig genieten van haar uit gesproken grote muzikaliteit die zij combineerde met een perfect gevoel voor vocale mogelijkhe den. Zij heeft een zeer blijde uit straling, wiegt heerlijk mee op de schier oneindige golven van het muzikale water in een volledig ontspannende concentratie. Zij is in staat om van uitermate gevoelig tot woest onstuimig te zingen in een bijzonder groot stembereik. Volkomen begrijpelijk is het dan ook dat zij zich juist laat be geleiden op drums door memand minder dan John Engels die door de Telegraaf onlangs geroemd werd als de absolute wereldtop op slagwerkersgebied. Voor het publiek niet in het allerminst was het dan ook uitermate plezierig, dat de geluidsversterking be scheiden afgesteld stond, waar door met pianist Lex Kasper en bassist Edwin Korzilius met alleen een voortreffelijk onderling sa menspel kon worden gereali- gen werd, waarbij het alleen jam- seerd, maar tevens dynamische mer was, dat de prachtig glanzen- hoogstandjes neergezet werden, de vleugel een vnj dof geluid pro- Het gevolg was dat er een schitte- duceerde, waardoor het uitgeba- rende spanningsopbouw verkre- lanceerde pianospel van Lex Kas per met volledig tot zijn recht kon komen. Het ten gehore gebrachte reper- toir bewoog zich van easy liste ning tot mainstream, terwijl onder andere de volgende nummers gebracht werden: 'Exactly like you', 'Teach Me Tonight', 'Jazz Friends', 'It might as well be Spnng' en 'Feeling in Love with Love'. Jaap Riewald Een volle bak voor de Duitse jazz-zangeres.(foto:Hans Verhorst) LEUSDEN - Het college van bur gemeester en wethouders is van plan een deel van haar be voegdheden te delegeren aan het ambtelijk apparaat. Het gaat daarbij om zaken, die nn veelal een routinematig karak ter dragen, zoals het verlenen van vergunningen. Tot nu toe moest het college elke vergun ning goedkeuren. In een groot aantal gevallen zal dat straks niet meer nodig zijn. Volgens b&w zal de nieuwe werkwijze onder meer beteke nen dat de dienstverlening naar de burger zal verbeteren. Zo zal de termijn voor afhandeling van een groot aantal zaken aanzienlijk kunnen worden bekort. „Dat kan in bepaalde gevallen makkelijk oplopen tot een tijdwinst van één a twee weken", aldus een ge meentelijk woordvoerder. Een ander effect van de maat regel is dat b&w zich minder met de uitvoerende kant van de ge meentelijke werkzaamheden zal hoeven bezig te houden. Het col lege kan zich meer bezighouden met het "besturen op hoofdlijnen'. Bovendien komt de maatregel te gemoet aan de wens om de ver antwoordelijkheid zo laag moge lijk in de organisatie te li Bovendien is met zelden ju die plaatsen de deskundu het grootst. In de praktijk zal er over wel regelmatig aan het o worden gerapporteerd ovi sluiten, die zijn genomen. LEUSDEN - In de maand zijn bij de politie tal van me gen binnengekomen over nielingen. Zo verdwenen oj Driftakkerweg vier afscheidj paaltjes, werden op de Lani stenen uit de straat gehaald, een verkeersbord op de kroj bogen en en werd op de Vi wikke een straatnaambord stolen. Op de Ambachtsweg werd putdeksel uit de straat ges n,op de Esdoornhof werdes gels uit de straat gehaald ene Elatinehof werd een geleide je in een fietssluis vernield. 0 Kooikersgracht werden 25 st uit de straat gehaald, terwijl c Vrijhoef/Duiker een paaltje grond werd gereden. De da bleven onbekend. vervolg van pagina 7 LEUSDEN - Een doorlees van de rubriek Haarlijn. Een nieuw begin, een verse start van de vrouwenrubriek. De vrouwen gaan er direct stevig tegenaan. Niet een halve pagina, zoals in principe de bedoeling is, maar gelijk anderhalve pagina. Hoewel het in principe de bedoeling is, dat de nieuwe rubriek Haar-lijn per keer ongeveer een halve pagina zal beslaan, is voor de primeur van deze lijn afgewe ken. Alle vrouwenverenigingen willen zich graag de eerste keer presenteren, vandaar ruim anderhalve pa gina. De werkgroep Media van de Vrouwenraad is overigens al druk doende met de voorbereiding van de mei-pagi- vrouwen wj/ b De Unie van Vrijwilligers, afdeling Leusden, is aangesloten bij de Landelijke Unie van Vnjwüligers, een organisatie van ruim twintigduizend vrijwillige medewerkers, welke werd opge richt tn 1945. Hare koninklijke hoogheid Pnnses Juliana is bescherm vrouwe. De Leusdense afdeling is met haar bijna tweehonderd mede werkers een van de grotere plaatselijke afdelingen in de pro vincie Utrecht. De afdeling werd opgencht in januan 1970. Haar medewer kers verrichten hun werk belangeloos, desondanks met een hoge mate van plichtsbetrachting. "Het werk is vrijwillig, maar niet vrijblijvend", is de slogan, welke door de U.V.V. wordt gehanteerd. De doelstelling van de U.V.V. is het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers met menselijk kontakt en continuïteit in het werk als voornaamste kenmer ken. Het werk van de U.V.V. beoogt een aanvulling te zijn op de zg 'mantelzorg' en heeft geenszins de bedoeling om het werk van beroepskrachten over te nemen. Vertaald naar de praktijk betekent dit, dat de Leusdense U.V.V. haar diensten verleent in een breed scala van projek- ten in: Lisidunahof; in het St Elisabeth Ziekenhuis m Amers foort en in het ouderenwerk en uitvoering geeft aan het pro- jekt 'Luisterlezen' van de Nederlandse Blindenbibliotheek. In principe kan iedereen tussen achttien en vijfenzestig jaar zich bij de Leusdense U.V.V. aanmelden voor werk op 1 dag deel per week. In overleg met de kontaktvrouw wordt dan een geschikt projekt uitgezocht. Onderdelen van de verschillende projekten zijn: binnen het projekt 'ouderenwerk'; - Aktiviteitenbegeleiding in de sociëteiten 'Buiningpark' en 'Centrum'; - Begeleiding bij het bewegen in het water voor ouderen; - Vriendschappelijk kontakt t.b.v. ouderen die dreigen te vereenzamen; - Aktiviteitenbegeleiding in de verzorgingstehuizen ,,'t Ha- mersveld" in Leusden en 'St. Joseph' in Achterveld. binnen het projekt 'luisterlezen': - het distribueren van cassettebandjes, waarop gesproken boek, kranten en tijdschriften, alsmede het behulpzaam zijn bij de installatie en uitleg van apparatuur. binnen het projekt 'Lisidunahof - Aktiviteitenbegeleiding van patiënten van.dit psychogeria trisch verpleeghuis. binnen het projekt 'St. Elisabeth Ziekenhuis'; - De gastvrouwfunktie bij opname; - Het verzorgen van bloemen en fruit op de afdelingen; - Het gastvrouw- of gastheerschap op de afdelingen; - Het uitdelen, verwisselen en ordenen van tijdschriften; - De patiëntenbegeleiding naar andere ziekenhuizen of poli's; - Hulp bij de afdeling aktiviteitenbegeleiding. De U.V.V., afdeling Leusden, beschikt over een hechte orga nisatie: het bestuur bestaat uit negen leden. Daarnaast wordt elk projekt geleid door een projektleider en plaatsvervan gend projektleider, ondersteund door de diverse werkob- jektleiders. Aan de onderlinge verstandhouding wordt veel aandacht besteed. Medewerkers betalen een jaarbijdrage van 7,50, waarvan de helft premie is voor een ongevallenverzekering op weg naar of van en tijdens de werkzaamheden en van het reste rende deel een aandeel wordt betaald in de organisatiekos ten van het landelijk bureau. Mocht u na de lezing van het bovenstaande interesse hebben om aan ons werk mee te doen, dan kunt u zich telefonisch aanmelden bij de kontaktvrouw van de afdeling:'Mevrouw E. Montenberg-Waal, telefoon 946320. Secretariaat: U.V.V. Afd. Leusden: Postbus 312 - 3830 AJ Leusden. Nadere inlichtingen over dit bericht worden verstrekt door de voorzitter Mevr Th.M. Gijsen-Helsloot, Eikenlaan 20, 3831 XG Leusden, telefoon: 942406 of vice-voorzitter mevr. I. Bakker, tel: 941956 Vrouwen uit alle geledingen van de samen leving die zich inzetten voor verbetering van het bouwen, het wonen en de woonomge ving hebben zich al jaren geleden gebun deld in VAC's. In Leusden bestaat de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw 11 jaar. De landelijke VAC bestaat 25 jaar, terwijl er vlak na de tweede wereldoorlog al individuele VAC's zijn opgericht. Het doel van de VAC's is met en namens de woonconsument gesprekspartner te zijn van opdrachtgevers, ontwerpers en uitvoerders: - bij de procedure van een bestemmingsplan; - gedurende de voorbereiding en de bouw van een woning; - bij de verdere inrichting van de woonomgeving. In meer dan 250 gemeenten in ons land werken deze commis- sies. HOE DE VAC'S WERKEN De VAC beoordeelt in de eigen gemeente nieuwbouw- en vemieuwbouwplannen en toetst die vooral op praktische woonbaarheid in samenhang met de kwaliteit. Daarnaast wor den stedebouwkundige- en bestemmingsplannen beoor deeld. De VAC brengt vervolgens advies uit of rapporteert bij diegenen die het aangaan, zoals het gemeentebestuur, ge meentelijke diensten, woningbouwverenigingen, architec ten. bouwondernemingen, aannemers en beleggers. De VAC vemcht een woongeriefonderzoek als de woningen enige tijd bewoond zijn. De VAC stelt zich voortdurend op de hoogte van de woonont- wikkelingen en verdiept zich in de woonwensen. De techni sche aspecten die de bouwwereld biedt, gezien binnen het kader van de financiële mogelijkheden, hebben daarbij de voortdurende aandacht. De VAC zet zich in voor de praktische bewoonbaarheid van alle woonvormen zoals woningen voor ouderen, gehandicap ten, jongeren, alleenstaanden, (onvolledige) gezinnen en woongroepen. ORGANISATIE De plaatselijke VAC's zijn provinciaal gebundeld. De provin ciale besturen wijzen uit hun midden vertegenwoordigers aan die het algemeen bestuur vormen van de Stichting Landelijk Contact van de Vrouwen Advies Commissies. Door het alge meen bestuur wordt het dagelijks bestuur gekozen. Dat de landelijke Stichting algemene erkenning heeft gevon den, blijkt wel uit het aantal organisaties en commissies waarin zij is vertegenwoordigd. In Leusden proberen we het flexibel bouwen te stimuleren en de aandacht te vestigen op het binnenmilieu. Momenteel zijn er 10 vrouwen actief binnen de VAC (wat vol doende is op dit moment), die elke maand vergaderen. Secretariaat: Mevr. N.S. Ochse-Post Ruige Velddreef 66 3831 PG Leusden De Stichting Volwassenen Educatie in Leusden geeft lessen basis-educatie aan mensen, die vroeger door allerlei omstan digheden weinig kans hebben gekregen om een verdere opleiding te volgen. De lessen zijn bestemd voor mensen die bijvoorbeeld een paar jaar op de huishoudschool, technische school of op de mulo hebben gezeten, maar die het diploma niet hebben kun nen halen. Ook voor mensen die uit het buitenland naar Nederland zijn gekomen, zijn er lessen om het Nederlands aan te leren. Bovendien biedt de Stichting lessen aan om een begin te ma ken met Engels en worden er lessen gegeven in kennisma ken met de computer. Voor de mensen die moeite hebben met lezen en schnjven in het Nederlands worden er cursussen alfabetisering aangebo den. De Stichting Volwassenen Educatie is in 1987 ontstaan uit de spontane Open school groep m Leusden en uit de groep taal lessen voor buitenlanders. Vele cursisten hebben al met veel enthousiasme de lessen gevolgd en zijn daama doorgegaan met verdere opleidingen en/of (vrijwilligers) werk De nieuwe cursussen starten weer in september van dit jaar. Wilt u inlichtingen over alle genoemde cursussen, dan kunt u opbellen naar Els Vink, telefoon 946551of Frieda Noorlander, telefoon 943426, (cursussen voor buitenlanders). "Vrouwen in de WD" is een organisatie binnen de WD, opgericht in 1948. Aanvan kelijk behoorde ieder vrouwelijk lid van de jWD automatisch tot onze organisatie. In 1984 is dit gewijzigd in die zin, dat vrou welijke WD-leden die dit wensen zich kun nen aansluiten bij de bovengenoemde orga nisatie. Onze organisatie stelt zich ten doel: "Het bevorderen van de politieke bewust wording van vrouwen; het bevorderen van de integratie van vrouwen in de maatschappij; het bevorderen van de integra tie van WD-vrouwen in eigen landelijke organisatie WD in alle naar binnen en buiten tredende groeperingen". Ook al functioneren vele vrouwen binnen de verschillende commissies en de organisatie als vertegenwoordigend li chaam bijvoorbeeld in het hoofdbestuur van de WD toch is de organisatie Vrouwen in de WD alert op een intensievere vertegenwoordiging daar waar dat maar mogelijk is. De Leusdense afdeling is vertegenwoordigd in de Vrouwen raad Leusden, in 't Vooronder (Vrouwen Ontmoetingscen trum) in de VAC en in de emancipatiewerkgroep van de Vrouwenraad Leusden. Het bestuur van de afdeling Vrouwen in de WD Leusden wordt gevormd door: Marrie van Dijk - voorzitter Hedy Koelmans - secretaris Anneke Scholten - penningmeester Janneke Engelsman - lid Elly v.d. Hoeve - lid Liesbeth Takken als afgevaardigde in de Vrouwenraad Leus den. Wilt u meer informatie over onze Leusdense organisatie neemt u dan contact op met Marrie van Dijk, tel. 033-943371. Vrouwen in de WD Op zaterdagochtend 16 maart 1991 ging een vertegenwoordi ging van de Vr. i.d. WD naar een radio-uitzending van de Tros: TROS KAMERBREED, in Hilversum. Het onderwerp voor die ochtend was de nota van de Commis sie Deetman over bestuurlijke en staatsrechtelijke vernieu wing. Een debat vond plaats hierover tussen de Tweede Kamerle den Wim Mateman (CDA), Piet van Stoffelen (PvdA), Gerrit Jan Wolffensperger (D66) en Jan Kees Wiebenga (VVD), terwijl David van Ooijen, vice-voorzitter van de Eerste Kamerfractie (PvdA) eveneens hieraan deelnam. Nadat ieder forumlid zijn zegje had gedaan, viel het accent bij dit onderwerp op het al of niet voortbestaan van de Eerste Kamer. David van Ooijen vond het onderwerp moeilijk, ener zijds omdat hij als PvdA-lid de Eerste Kamer nutteloos vond, anderzijds omdat hij daar zitting in had. Hij zag liever een éénkamerstelsel. Toevoegingen uit de nota Deetman dat de Eerste Kamer - indien die zou worden aangenomen - nota' van de Tweede Kamer zou kunnen terugsturen, vond hij ge zien in het licht van het feit, dat thans de Eerste Kamer wetge ving kan terugsturen niet urgent. Het welles en nietes vanuit de diverse politieke standpunten vlogen over de tafel, dit alles geleid door twee politieke jour nalisten. Al met al een interessante ochtend, vooral omdat het voorstel in de week daarop zou worden behandeld in de Kamer. De Tros onthaalt op deze zaterdagochtenden zijn gasten heel ple zierig. Wij WD-vrouwen hebben dit al eens een paar jaar eerder gedaan en het is voor politiek-geïnteresseerde vrouwen heel gunstig de eigen "man of vrouw" van zo dichtbij het politieke standpunt te zien verwoorden en verdedigen. HE. Takken-Achterkamp De KPO heeft in Leusden een afdeling die 32 jaar bestaat en waar 140 vrouwen lid van zijn. Zo'n lang bestaan en zoveel leden, dat komt met vanzelf, daar is door de jaren heen aan gewerkt. De KPO is met haar tijd meege gaan - zij heeft de problemen opgepakt - zij heeft de vrouwen bij het gebeuren pro beren te betrekken - zij heeft ze mee laten denken en mee laten praten over de proble matiek van iedere tijd. Zo is er een vereniging ontstaan, waar vrouwen zich thuis voe len en waar ze bijgepraat worden, zonder dat ze ondersneeu wen en... wat misschien wel het voornaamste is, waar je de vrouw kunt zijn, die je zelf bent. Informatie over de KPO kunt u krijgen door te bellen naar onze secretaresse mevrouw Tin Nelissen, telefoon 942622. An Boersen, voorz. KPO gemeentediakonaat Het Gemeentediakonaat Leusden gaaf van de Hervormde Gemeente en de leusden formeerde Kerk. Er zijn twee groepen| beide bestaan uit vrijwillig(st)ers van divj leeftijden, met zowel vrouwen als en jeugdigen. Gemeentediakonaat Dorpskerk bei Leusden ten zuiden van de Noordei De leiding berust bij de dames E. van wen, Kon. Julianalaan 41tel. 942466 en G. Slotboom, Pr. laan S2, tel. 947330. Gemeentediakonaat Marcuskerk bestrijkt Leusden ten den van de Noorderinslag. De leiding berust bij de dames| Nobel, Beekridder8, tel. 941882 enT. Westerveld, Lindei 8, tel. 94S920. Het doel is omzien naar elkaar, zowel binnen als buitei kerken. Taken die met kerkdiensten te maken hebben zijn: vervoer (ook van bewoners van Lisidunahof en de Sti oppasdienst, bloemendienst en koffieschenken. Daarnaast is er het ouderenwerk. Dit zorgt voor bezo bijeenkomsten, een reisje en een Kerstviering met m; Verder verzorgt het Gemeentediakonaat Marcuskerk de| lijkse AVO-kollekte en houdt Gemeentediakonaat Dorpi tweemaal per jaar een kledingbeurs. De opbrengst hit gaat met name naar ontwikkelingslanden. De hulpdiensten van beide diakonaten werken samen me St. Jozefparochie in de Vrijwillige Hulpdienst Leusden. I geeft kortdurende burenhulp ter aanvulling op professio: en andere hulp. Deze hulp is bedoeld voor alle burgers Leusden en kan worden aangevraagd via diverse tele! nummers. De nummers zijn te vinden in o.a. telef.gids (oi Hulpdienst), Wegwijs in Leusden en Service Pagina Leu Krant. Ieder die achter doel en opzet staat kan zich daai als vrijwillig(st)er opgeven. Het Gemeentediakonaat Leusden is van het begin af lid weest van de Vrouwenraad. Later is dit omgezet in een nemend lidmaatschap vanwege het andere karakter va; organisatie. Wat moet je je in 1991 voorstellen bij ki interkerkelijke vrouwen contactgroep? groep vrouwen die tijd over heeft en a^ maar om een praatje verlegen is? Dan 1* u een verkeerde voorstelling van deze: I wengroep Gesprek en contact zijn binnen onze gtfl belangrijke sleutelwoorden. Met elkat gesprek gaan betekent de ander ontt ten, je mening leren vormen en die o;~ woorden brengen, op de hoogte en bij de tijd blijven, elkaar luisteren en de ander helpen een weg te vinden in I wir-war van vragen en problemen, waar we allemaal me I maken hebben of krijgen. In ons gesprek met elkaar w I we ons laten inspireren door de Bijbel als wegwijzer vooi I leven van elke dag. Onderwerpen die op het programma van dit seizoen staar bijvoorbeeld: - een parafrase uit de Bijbel, - dienstplicht, doen of juist weigeren, - delen in een wereldwijde gemeenschap, - hoe kijk je naar de Bijbel, - asielzoekers, - trouw zijn aan de kerk. De onderwerpen worden door de leden zelf aangereij meestal ook zelf behandeld. De zelfwerkzaamheid staat in het vaandel, ook al is dat soms eng of moeilijk. En nattn is het niet zo dat we, als we naar huis gaan zeggen: ziezo, weten we nu of dat is ook weer opgelost. Nee, we zijn aaip denken gezet en praten er thuis of met anderen verder o» I Daarnaast is er gelegenheid om bij te praten op onzal genaamde koffie-ochtenden. Vriendschappen ontstaan ep laties worden nogal eens verstevigd. De Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep is een kleine groep, die echter al jaren bestaat. Op een koffii tend in april 1972 is het allemaal begonnen. Er was bel aan een gespreksgroep in Leusden. In de Leusder Krant een oproep geplaatst waarop ruim 30 vrouwen reagei De vrouwen hadden een hervormde of gereformeerde tergrond. De groep kon gaan draaien. Sindsdien draait de Interkerkelijke Vrouwen Contact! Vanaf begin september tot eind mei komen we ongevee] de 3 weken bij elkaar op maandagavond in de Mari aan de Asschatterweg. Leden betalen een bescheiden i'j-l zo I butie. Heeft u zin om eens mee te komen kijken of u ons thuis voelt, neem dan contact op met de voorzittel onze groep: Nel van den Berg, tel. 945036.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8