ïL: Veelzijdige Hugo Claus verovert Amersfoort leningen Roer om Exposities en toneel met Claus in de hoofdrol Kievitsei Witte Klaverzuring plaatselijk nieuws Van donderdag 18 tot en jt vrijdag 26 april 1991 idt op diverse locaties in nersfoort een festival lats rond de veelzijdige nstenaax Hugo Claus. lERSFOORT - Hugo Claus is •r, toneelschrijver, roman filmer, beeldend kunste vertaler en bewerker. Tij- dit bijzondere festival wor- tl deze aspecten van Claus tit. ugtepunt van het festival is reldpremière 'Richard het jvvijn' van het Nederlands il Gent. rder zijn er twee nieuwe icües: twee éénakters uit de llenbundel 'De zwarte kei- Van Claus tot Claus' een programma van Wim ;en en is er de eerste ichtstentoonstelling van het lend werk van Claus, is de eerste maal in Neder- Bn Vlaanderen dat een der- e veelomvattende manifes- lan Hugo Claus wordt ge- De Vlaamse cultuurminister el opent het festival. Claus kl enkele evenementen bij- Het festival is het eerste »n reeks van in totaal drie nten van het 'Cultureel Festi- jnersfooit'. jaar en de daarop volgende jaren zullen dergelijke ma- aties worden gehouden, ■erband met het Claus festi- lag het voor de hand even te lien met de directeur van de Jsfoortse Culmrele Raad, die stival organiseert: de heer M. Zetz. ijn kamer op De Zonnehof ik hem wat hij met een der- groots opgezet festiviteit b eerste om de stad Amers- iiltureel te profileren. Ten rubriek staat open voor 'elijke reacties (kort, bon- in actueel) op artikelen in de \er Krant. De redactie be lt zich het recht voor brieven ^korten of zonder opgaaf van nen te weigeren. Anonieme ten zullen ongelezen in de mand verdwijnen. Brieven 5ii gestuurd te worden naar ctie Leusder Krant, t.a.v. 'tjeuring, Asschatterweg 19, JT Leusden. OENSDAG 17 APRIL 1991 ICMSllEl* Ni* fit tweede om grensoverschrijdend te werk te gaan. We hopen dat de ogen van andere landen, met name van België, op Amersfoort gericht zullen zijn. Het is natuurlijk een giganti sche organisatie, temeer daar we het naast onze andere werkzaam heden moeten doen. Financieel is het ook een grote opgave. De DHV groep Amersfoort wil geluk kig de hoofdsponsor zijn en de Gemeente subsidieert natuurlijk. En daarnaast hebben we een aantal subsponsors gevonden die ons willen helpen. Ik ben blij dat we, ondanks een paar tegenslagen in het begin, toch de wereldpremière in Amersfoort hebben. Toen de Flint vanwege de brand met meer toe gankelijk was, moesten we een andere accomodatie vinden. Het stuk wordt nu gespeeld in een grote theatertent, bij de Abraham Kuyperlaan. De tent is voorzien van 375 theaterstoelen die allen goed zicht bieden op de voorstelling. Het grote speelvlak is voorzien van alle gewenste technische ou tillage, vergelijkbaar met een re gulier theater. De theatertent geeft een toege voegde waarde aan dit festival, immers de theatertent werd van oudsher gebruikt op pleinen bij regen en wind toen er nog geen houten of stenen theaters in ge bruik waren. Na afloop vindt in een aparte grote party tent het festivalsouper plaats. De ogen van Ad Zetz glansden. Hij had er veel plezier in. Hij stond op en het foto's zien van de inrichting van de feesttent: Tafeltjes met stoelen in festival sfeer. 'We krijgen nog mooiere stoelen hoor. Om het geld hiervoor bij elkaar te krijgen proberen we ta fels te verkopen aan het bedrijfs leven. Op die manier creëren we De heer Visser wil een aantal correcties aanbrengen. Naast ergernis over het taalgebruik reageert Visser ook op de inge zonden brief over de keivitseie- ren. In de Leusder Krant van vorige week heb ik mij een aantal malen geèergerd. De dne dingen zijn: a. taalgebruik. In een artikel 'Pa norama Lisiduna' staat: 'ik heb 25 een relatiegeschenk. Door dit hele gebeuren krijgen we wel weer aandacht van de media en dat is meegenomen. Waarom de voorkeur voor Hugo Claus? 'In de staf van de Amersfoortse Culturele Raad (ACR) ontstaan de ideeën. Die dan later door het bestuur bekrachtigd worden. We organiseren een festival dat ge stoeld is op een thema, een per soon of een historisch feit. Dit keer is het een persoon. Er is in Nederland niemand te vinden die zo'n duivelskunstenaar is als Claus. Dichter, romancier, filmer, toneelschrijver, beeldend kun stenaar. Al die facetten - en daar ben ik heel trots op - komen aan bod. Dat vind je niet bij Wolkers, Cremer of Lucebert. Je wilt een multidisciplinair festival en dan kom je onherroepelijk bij Claus terecht. Op zondag 21 apnl zal in Thea ter De Lieve Vrouw het nieuwste stuk van Hugo Claus 'Winter avond' worden uitgevoerd. Met als spelers onder andere Kitty Courbois en Huib Rooymans. In hetzelfde theater vinden trou wens tal van andere activiteiten plaats. Onder meer: De opvoe ring van 'Pheadra' door het Vlaams conservatorium in een re gie van Dora van der Groen. Een nieuw theatraal poëzie program ma van Wim Meuwissen die een selectie heeft gemaakt uit 100 ge dichten van Hugo Claus. Er zal op donderdag 25 april, ook in theater De Lieve Vrouw, een poëzie-avond zijn, waarbij de dichter Rein Bloem de poëzie van Claus onder de loep neemt. De bekende acteur Jacques Commandeur zal de verzen van Claus voordragen.' Hopelijk ook het volgende ge dicht: jaar raadslid geweest'. Het is haast net zo erg, als iemand zegt 'ik gaat naar de stad'. b. typefout. In hetzelfde artikel staat 'ik denk dat de tijp er best'. c. ingezonden brief over kievit seieren. De heer Van Leeuwen maakt zich daar druk over. Nou, er zijn belangrijkere dingen om je druk over te maken, die eerste keivitseieren of de vroeg gebo ren kieviten gaan toch meestal overstuur door de maaimachines of de natuurlijke vijanden van de vogel. J.J. Visser Leusden 'Op Thomas zijn vierde verjaar dag* met de prachtige regels: 'Later, mijn jongetje, word je een man, later reikhals je als een giraffe naar het hoe en het waarom. Men zal je stempelen als bagage. Men zal je kwetsen om je wens en je droom. En jij zal trachten eens en voor goed te fotograferen het hoe en liet waarom van de vrouw die kantelt in je lakens die zingt naarmate je ontdubbelt in haar vel. En nog later, jongetje, wordt je leven een plakboek. Maar nog lange niet, nog lange niet.' Zetz: 'Een cyclus bestaande uit films van en door Claus en een geza menlijke theaterproductie van amateurs en semi-professionele acteurs uit Amersfoort, staan ook op het programma. Als sluiting van het festival zal op vrijdag 26 april, in De Zonne hof een symposium worden ge houden over het veelzijdige kun stenaarschap van Hugo Claus. Het symposium staat onder lei ding van A dn a an van Dis. Alles bij elkaar een magnifiek festival, met de wereldpremière en het nieuwste stuk van Claus!' Eén van de hoogtepunten van het Claus Festival is de over zichtstentoonstelling van het beeldend werk van deze Vlaam se kunstenaar, in De Zonnehof. Vlaams schrijver, dichter en criti cus Freddy de Vree, werkzaam bij de BRT is Claus-kenner bij uitstek. Freddy heeft de begeleidende tekst, die De Zonnehof uitgeeft, bij het beeldend werk van Claus geschreven. Ook stelde hij, samen met au teur Daan Cartens 'Het spiegel- paleis' van Hugo Claus samen, dat door De Bezige Bij wordt uitgege ven ter gelegenheid van de ma nifestatie. Het bevat gesprekken van Hugo Claus met mensen die hem goed gekend hebben, waar onder Ton Lutz en Fons Radema kers. Op gebied van toneel, film, proza, poezië en beeldende kunst. Freddy: 'Claus is niet te analyseren. Hij is alleen te duiden in de verschillen de fasen van zijn leven, waarin hij zich op specifieke wijze kenbaar maakt. Hetzij in proza, poezië, to neel, schilderkunst, hetzij m een combinatie van al deze uitings vormen. Hij probeert elke keer mensen van de Cobra beweging en vond zijn eerste tentoonstel ling in 1949 plaats, in een boek handel m Oostende. Dat werk werd opgemerkt door Christian Dotremont, de theoreticus van de Cobra-beweging. Sedertdien gmg Claus ook in deze geest werken en sloot zich aan bij de Cobra-beweging. Vanaf 1950 had hij ook regelmatig contact met de Nederlandse schilders Appel en Corneille. In zijn eerste collages gebruikt Claus een surrealisti sche techniek, nameUjk het sa menbrengen van elementen, die normaal niet samenhoren, waar door een verrassingseffect ont staat. Hij heeft ook toneelstukken ge schreven en films gemaakt. Hij is vooral geïnteresseerd en gericht op het beeld. En heeft een voor- hefde voor het samengaan van (1949-1955) en werd in 1950 als schilder lid van Cobra. De man die veel van het beeldend werk van Claus weet is Willem Rogge man, Vlaams schrijver en journa list. Hij is adjunct-directeur van het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond te Amsterdam en redacteur van de 'Vlaamse Gids'. Ik zocht hem op in Amsterdam. In een lekker rommelige werkka mer kwam het gesprek losjes op gang. Is Claus begonnen als schrijver of beeldend kunstenaar? 'Als schrijver, maar daarnaast maakte hij tekemngetjes en schil derde hij, maar vertelde dat aan niemand. Zelfs niet aan de schil der Roger Raveel, die hij leerde kennen en bewonderde. Zij wer den vrienden voor het leven. Een aantal jaren later ontmoette hij Claus vindt zelf zijn beeldend werk van veel minder belang dan zijn literaire activiteiten. Vandaar de schaarse exposities van zijn beeldende kunst. Hoe komt dat, denk je? 'Daar spelen een aantal psycholo gische aspecten mee, die ik niet kan achterhalen. Misschien komt het omdat er lange tijd geen vraag was naar het beeldend werk van schrijvers. Momenteel duikt de belangstelling voor zijn penseel streken op. De expositie op De Zonnehof zal menig toeschouwer versteld doen staan, denk ik. Hugo Claus werd op 5 April 1929 geboren te Brugge. Hij behoorde tot de redactie van het tijdschrift 'Tijd en Mens' iets nieuws te doen. Op hem past geen etiket.' tekst en beeld. Om die reden gaan zijn poëzie, proza, films, to neelstukken en schilderijen hand m hand. Heeft hij een bepaalde stijl? 'Hij heeft zich nooit gebonden gevoeld aan één bepaalde stijL En heeft ook nooit gestreefd naar continuïteit, maar mtegendeel naar een zo groot mogelijke di versiteit van stijlen, zoals hij dat ook in zijn hteraire werk heeft. Want 'het leven zelf is divers en breed' en zegt Claus: zowilik het schilderen. Natuurhjk komen dan de grote levensthema's aan de orde die hij schilderend vastlegt. Claus werkt m zijn beeldend en hterair werk graag naar voor beelden, waarbij hij een voorlief de heeft voor persiflage en paro die. Er ontstaan vormen, die men in latere werken herkent, vooral omdat Claus vaak in seriever- band werkt, waarbij hij telkens een bepaald thema behcht: strandgezichten, schepen, da ken, krijgers. Sommige tekeningen zijn sur realistische imitaties of stijlcita ten, beïnvloed door Picasso, Max Ernst of Jean Dubuffet. Het spel element is zeer belangrijk. Schil deren is voor Claus een spel met de verf. De tekeningen zijn vaak onaf, zonder verbeteringen, vol ledig overgelaten aan het mo ment van de inspiratie. Claus had ook contacten met leden van de Experimentele Groep in Neder land en hij voelde zelf ook veel voor het experiment, waardoor hij binnen de Cobra-groep een buitenbeetje was. In de jaren zes tig legt Claus zich vooral toe op collages. De vermenging van realistische foto's, symbolische elementen, autobiografische fragmenten en geometrische vor men gaf de indruk van een non chalante opbouw, maar zou later gemeengoed worden in de inter nationale kunstwereld. Claus heeft altijd zeer veel van zijn beeldend werk vernietigd, of wel bewerkt. In sommige series van tekeningen heeft hij een soort abstract schrift toegepast, dat be staat uit slangvormige lijnen, ruitjes of cirkeltjes. Als zoon van een drukker is hij ook steeds ge boeid geweest door de mogelijk heden van de typografie. Dit ver klaart ook zijn belangstelling voor de techniek van het fotocopiëren, die toen nog vrij nieuw was. Hij maakt graag werken naar klassieke voorbeelden. En ook portretten als: Nieuwe versies van Swift, Que vee o en Gongora. In 1979 hield Claus te Hasselt de grote tentoonstelling 'Claus- trum' waarop 333 tekeningen en aquarel/en werden getoond. In 1981 was er bij Anny de Gryse te Gent de expositie Ordinaire Te keningen': een hulde aan het vrouwehjk naakt. In 1986 hield Claus zijn tentoon stelling 'Evergreens' in het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond te Amsterdam. Deze bevatte mutaties van door Claus gewaardeerde kunste naars als Francis Picabia, Roger, Raveel, Roel D'Haese en R.B. Ki- tajj.' Wat een veelzijdig man met een enorme inspiratie. 'Zeer zeker en dat komt omdat hij alles gezien, gedaan en beleefd heeft. Ellen de Jong-de Wilde door Jan Versteegt April heeft ons vorige week en ook in het afgelo pen weekeinde op prach tig, bijna zomers weer ge trakteerd. De temperatuur was stevig in vorm en de zon maakte de nordige overuren. Zoals vaker het geval kan april zich echter heel grillig gedragen. Het is immers de overgangs- maand bij uitstek en zo han je de ene week in zo- mertenue op de terrasjes neerstrijken, terwijl een P^ dagen later de sneeuwvlokken om de oren dwarrelen. Niet voor niets hebben onze voorou ders aan de maand enkele otinder plezierige gezeg den gewijd. Maandag was er nog geen vuiltje aan de lacht. De zon scheen volop en de natuur ademde op nieuw een lenteachtige sfeer uit. Velen hadden zich buiten in de korte broek gehesen. Geen won der, want het kwik wees in ons gebied opnieuw 20 graden aan, de vijfde war me dag op een rij. De lucht die naar ons gebied stroomde was gortdroog. De luchtvochtigheid daal de beneden de 30%. Inmid dels was april voorberei dingen aan het treffen om het roer drastisch om te gooien. De luchtdruk op IJsland schoot als een ra ket omhoog. Het kondigde de komst aan van een krachtig hogedrukgebied, dat een reisje naar het rui ge eiland had geboekt. Te gelijkertijd wandelde een diepe depressie Scandina vië binnen en een sterke noordenwind deed het kwik op het eiland Jan Mayen tot -18 graden tui melen. De koudere lucht drong snel op in zuidelijke richting, voorafgegaan door een zwak koufront. Dat passeerde opnieuw zonder enige neerslag van betekenis ons gebied en daarachter kreeg het ther mische verval zijn beslag. Het kwik lag gisteren, bij veel minder zon, ongeveer 8 a 10 graden lager dan maandag. De temperatuur zal de komende dagen moeite hebben de normale waarde op de thermome terbuis te laten verschij nen en dan moet de trui weer uit de kast. Naast la gere temperaturen steekt ook de wind de kop op en dat geeft het weerbeeld al gauw een guur karakter. Het blijft voorlopig aan de koude kant, waarbij zon en wolkenvelden elkaar af wisselen. Donderdag kan een storing de buienactivi teit wat stimuleren. Een korrel hagel of een ver dwaalde sneeuwvlok zijn niet ondenkbaar. De kouinval zal ook gevolgen hebben voor de nachtelij ke temperaturen. Tijdens heldere perioden kan het aan de grond gemakkelijk tot vorst komen, misschien zelfs wel in de weerhut. Beschermingsmaatrege len zijn zeker te adviseren. Overdag valt het kwik te rug naar ongeveer 12 gra den en dat is iets beneden normaal. De droogte duurt echter onverminderd voort, want de depressies zijn niet van zins ons met bezoeken te vereren. Het zal ook de komende dagen bij een enkele bui blijven en dat is veel te weinig om met de nu al drie maanden durende droogte af te re kenen. Ook april heeft zich tot nu toe nog weinig van de natte kant laten zien. Dat is overigens niet abnormaal, want de gras maand heeft zich wel va ker schraal gedragen. De eerste tien dagen van april waren in Leusden warm en droog. De gemiddelde etmaaltemperatuur be droeg 10.1 en er viel slechts 7.5 mm neerslag. Achterveld kreeg 10 mm. Witte klaverzuring vinden we in loofbossen. Daar wortelt ze in de losse, zure en vochthoudende bodem laag en kan grote opper vlakten bedekken. Vlak onder het aardoppervlak heeft zij roodachtige, ver kruipende en vertakte wortelstokken. Hieruit ontspringen de blad- en bloemstelen. Witte klaverzuring is een zeer lage, overblijvende en altijd groene lente- bloeier. De tweeslachtige bloemen zijn wit tot licht roze met paarse, soms blauwe verkleurende ade ren en aan de voet van elk der vijf bloemblaadjes een dooiergele vlek die de in- sekten de weg moet wijzen naar de nectar, maar be zoekers zijn schaars. Het is een uitgesproken scha- duwplant die zich nog weet te handhaven bij en kele procenten van het daglicht. Door direct zon licht wordt de plant ge makkelijk beschadigd. Op kapvlakten zijn ze dan ook spoedig verdwenen. De klaverbladvormige bladeren bestaan uit drie, onderling evengrote, hart vormige deelblaadjes. Deze staan haaks op een lange bladsteel waarmee ze met gewrichtjes zijn verbonden. Om zich tegen zonlicht en regen te be schermen kunnen ze, dank zij deze gewrichtjes, de 'slaapstand' aannemen. Dan vouwen de helften van de deelblaadjes zich tegen elkaar en die deel blaadjes drukken zich te gen de stengel, waardoor het oppervlak wordt ver kleind. Witte klaverzuring dankt de zure smaak aan oxaal zuur, dat zijn naam ont leent aan oxalis, de weten schappelijke naam van de plant. Oxalis is afgeleid van de Griekse woorden oxis en hali. Oxis betekent zuur en hali zout. Dat laat ste omdat de zure smaak ook iets zoutigs heeft. De soortnaam acetosella duidt eveneens op de smaak en wil zeggen: zwak naar zure wijn smakend. De Nederlandse naam vraagt weinig betoog: de gelijkenis van de blaadjes met die van klaversoorten en de smaak die veel weg heeft van die van zuring. Het 'witte' wijst op de kleur van de bloemen, om onderscheid te maken met de Stijve klaverzuring, waarvan de bloemen geel zijn. In sommige streken van ons land heet de plant ook wel Hazeklaver. Dat zou op een oud Germaans volksgeloof berusten dat gewonde hazen dit kruid gebruiken om er hun ver wondingen mee te behan delen. Het is niet verwonderlijk dat volgens de signatuur leer, de leer die zegt dat aan het uiterlijk van de plant is te zien waarvoor het in de geneeskunst kan worden gebruikt, aange wend kon worden bij hart kwalen. Dit vanwege de hartvormige blaadjes. Ook kon men zich be schermen tegen liefdes dranken door het sap van de Klaverzuring te drin ken. Tegen heksen en gif tige dieren was het een probaat middel en om wa pens onfeilbaar te maken had men niets anders te doen dan het wapen met het kruid te bestrijken. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11