'Ouderen willen over toekomst meedenken' Spitman verhuist ■eusder krant 1 Hoge Kley organiseert voor tweede maal IPTMT-toernooi WOL viert 10-jarig bestaan in een te krap 'jasje' uk t opgelet jevoerd Verkeerde pedaal Levensgevaarlijk Achteruit Dronken bestuurder Te jong Zachtjes dollen op de kermis fOENSDAG 17 APRIL 1991 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Wie op een dinsdagochtend het ont moetingscentrum van de WOL aan de Hamersvelds- weg binnenloopt, krijgt be slist een verkeerd beeld van de ouderenorganisatie, die volgende week haar 10-ja- rig bestaan viert. De zaal is maar matig bezet: niet meer dan tien mensen zitten aan twee tafeltjes te kaarten of te praten. Weinig belangstel ling dus. Volgens voorzitter de Schepper-Mul voor ziet de WOl echter wel de gelijk in een grote behoefte onder ouderen. En die zitten volgens haar in de WOL- boom hun tijd zeker niet te versuffen met 'bejaarden- soosachtigeactiviteiten als klaverjassen en handwer ken. Het aanbod van activitei ten is gevarieerd en vooral gericht op bewustwording, zoals voorzitter De Schep per het omschrijft. Haar woordgebruik is wat dat betreft verrassend. Althans voor mensen die een tradi tioneel beeld hebben van ouderen. Dat beeld is dat voor wie ouder is dan 55 jaar, het leven niet veel meer te bieden heeft dan het zo rustig mogelijk slijten van de laatste levensjaren. .Ouderen willen mee denken over de toekomst," is een uitspraak van De Schepper, die dat beeld daarmee behoorlijk over hoop haalt. Zij wil het woord oudere ook niet meer ge bruiken. Zij praat liever over senioren. „Iedereen praat zo gemakkelijk over 'de ou dere', maar er is zo'n grote verscheidenheid in deze groep. Wat dat betreft vind je hier een afspiegeling van de hele maatschappij." Volgens haar zijn de ou deren de afgelopen jaren behoorlijk veranderd, wat 'hun instelling betreft. „Ze staan anders in het leven dan 10, 20 jaar geleden," zegt ze. „De mensen willen bijblijven bij datgene wat er om hen heen gebeurt. Daar om zijn onze activiteiten ook afgestemd op de signalen, die wij van de deelnemers krijgen." Als voorbeeld noemt zij het grote succes van de cur sus Engels. De belangstel ling daarvoor werd door het bestuur van de WOL volle dig onderschat. „Er waren wat mensen, die om een iergelijke cursus vroegen en wij gingen ervan uit dat het om zo'n 20 tot 30 cursis ten zou gaan. Wij zijn nu met het derde seizoen bezig en er doen 125 mensen mee. De lerares, die ermee be gonnen is, kon het niet meer alleen aan en nu doen ze het met z'n drieen." Maar zo gaat het eigenlijk met alles wat de WOL orga- useert. Voor het zwemmen lebben zich 160 mensen in- jeschreven en de uit-en huisbus naar het muziek- :entrum Vredenburg :>rengt 9 keer per seizoen 75 nensen naar klassieke con certen in Utrecht en terug. Het koersballen op donder dag- en zaterdagochtend wordt door twee enthou siaste ploegen beoefend en de cursus geheugentraining sook elk seizoen vol. Bewij- ten dat er in Leusden heel ireel senioren zijn, die actief Het bestuur achter de biljarttafel in de WOLboom. In willekeurige volgorde: J. Everts (penningmeester), T. De Schepper-Mul (voorzitter), H. van der Neut (secretaris), Y. Tombroek-Tol (bestuurshd) en J. Haanstra (bestuurslid). willen blijven en waarvoor ouder worden niet betekent dat ze niet meer zouden meetellen. „Ik moet er met aan den ken dat ik op een klein ka mertje terecht zou komen, waar ik maar een paar men sen kan ontvangen," zegt de WOL-voorzitster, die zich zelf rekent tot de groep jon gere oudere. Dat er veel ani mo bestaat voor de activi teiten van de WOL lijkt ook logisch, gezien het groeiend aantal ouderen in Leusden. Vorig jaar maakte deze groep volgens een opgave van de gemeente 15 procent van de Leusdense bevol king uit. De WOL krijgt daarom elk jaar ruim ƒ40.000,--, die zij mag be steden voor sociaal-cultu rele activiteiten, het flanke rend ouderenbeleid en het secretariaat van de organi satie. Daarboven is bedrag van 32.000,-- beschikbaar voor een ouderenwerker, die volgend jaar in dienst komt van de WOL. De grote belangstelling voor de activiteiten van de ouderenorganisatie heeft er voor gezorgd dat de WOL na 10 jaar uit zijn jasje is gegroeid. „Eigenlijk heb ben we andere huisvesting nodig," zeggen zowel voor zitter De Schepper als be stuurslid Y. Tombroek-Tol, die ook bij het gesprek aan wezig is. Een vraag die de gemeente van bijna alle ver enigingen en organisaties in Leusden vroeger of later te horen krijgt, maar volgens Tombroek is het in het geval van de WOL zeker ge rechtvaardigd. „Als de 'koerballers' wil len beginnen, moeten ze eerst alle tafels en stoelen aan de kant zetten, voordat de eerste bal over de mat kan rollen. Voor andere ac tiviteiten is er dan geen ruimte meer," legt zij uit. Het spel werd enkele jaren ge leden populair bij ouderen en geniet in Leusden ook grote belangstelling. Het spel lijkt veel op jeu de bou- le, maar het verschil is dat er niet gegooid maar gerold moet worden. Het is echter een 'ruimtevretend' spel. Er zijn volgens Tombroek nog meer reden om naar andere huisvesting om te kijken. „Volgend jaar knjgt Leusden zijn eigen ouderen- werker. Hij werkt tot deze tijd voor meerder gemeen tes in de regio en houdt hier m ons gebouw zijn spreek uur, maar dat is nu al lastig. Wij hebben namelijk maar een zaal en als de ouderen- werker spreekuur heeft, zijn er ook andere activiteiten. Als hij straks in dienst van de WOL is, zou hij zijn eigen kantooortje moeten hebben. Verder moeten de be stuursleden hun administra tie thuis bijhouden. Dat is vaak lastig, want als je wat wilt weten, kun je het niet even snel opzoeken." Het bewijs daarvan wordt direct geleverd door pen ningmeester J. Everts, die naar huis moet om het ant woord op een vraag naar informatie voor dit inter- vieuw moet op te zoeken. De grote wens voor de toe komst van het bestuur van de WOL is dan ook om over enkele jaren een gebouw met meerdere lokalen te kunnen betrekken. Toch is het gebouw aan de Hamers- veldseweg nog niet zolang in gebruik, namelijk vanaf 1984. De WOL bestaat zelf enkele jaren langer. Op 7 januari ondertekenden N. Holl, H. Vrij en A.J. de Vries de opnchtingsacte bij de notaris. Alleen de eerste woont nog in Leusden en is verder niet meer bij de WOL betrokken. De opvol gers van dit drietal hebben geen enkele moeite om de organisatie draaiende te houden. „Bij ons wordt alles gedaan door vrijwilligers. Zonder hen zou ons werk niet mogelijk zijn," wil voor zitter De Schepper bena drukken. De WOL heeft overigens m de tien jaar van haar be staan een deel van het al leenrecht op het ouderen werk moeten delen. De ge meente stelt elk jaar een be drag beschikbaar voor het zogenaamde flankerende ouderenbeleid. Dat is be doeld om ouderen zolang mogelijk te stimuleren zelf standig te wonen. De WOL adviseerde de gemeente bij het toewijzen van het geld aan de diverse projecten, zoals Tafeltje-dek-je, dat overigens door de WOL zelf gecoördineerd wordt. Ook op andere gebieden, die voor ouderen van belang zijn, werd de WOL steevast om advies gevraagd. Sinds vorig jaar bestaat er in Leus den echter een Senioren raad, die de gemeente ge vraagd en ongevraagd ad vies mag geven. Een aantal ouderenorga- nisaties hebben een verte genwoordiger in deze raad, maar de WOL, die op haar beurt deze organisaties als leden m haar administratie heeft staan, bleef zonder ei gen vertegenwoordiger. Voorzitter De Schepper kijkt niet gelukkig als haar gevraagd wordt, waarom dat zo is. Zij schrikt van haar eigen uitspraak dat dit komt door verdeeldheid onder het WOL-bestuur. Onmid dellijk neemt zij dit terug, maar kan ook met uitleggen waarom de Seniorenraad het zonder vertegenwoordi ger van de WOL moet doen. „Wij zijn gewoon niet ge vraagd," zegt zij. „De Senio renraad is voor Leusden een heel nieuw fenomeen, waar niemand nog ervaring mee had." „Nu de Raad er is, staan wij er positief tegenover en willen er van harte mee sa menwerken. De Senioren raad is nog nieuw en zit nog in haar aanloopperiode. Hoe het zal functioneren, moet de tijd leren. De con tacten zijn goed en dat zal in de toekomst ook zo blijven." Volgende week zal de WOL met een feestweek haar 10-jarig bestaan vieren. Ook dan is er over belang stelling niet te klagen, want er kan voor geen enkele ac tiviteit meer worden inge schreven. „Alles zit vol," zeggen de twee bestuursle den. Alleen op de receptie op zaterdag 20 april kunnen belangstellenden tussen 14.00 en 15.00 uur het be stuur feliciteren in het ge bouw van de WOL aan de Hamersveldseweg 2 A. «DEN - Een bewoner van de •sherder deed zondag aan- ?an de vernieling aan zijn Zaterdagmiddag tussen an 18.00 uur had een onbe- een deuk in zijn auto ge- ERVELD - Een automobilist lersfoort lette even niet op, ii) achter een inwoner uit en over de Hessenweg teze moest plotseling rem- De Amersfoorter reageerde en reed tegen zijn voorgan- eide auto's liepen aanzien- chade op. DEN - Op de Middenweg pe politie vnjdag W.A. uit jen aan. Hij reed te hard op jomfiets. Ook bleek hij geen gering te hebben. De politie P na of het voertuig is opge ld Het vermoeden bestaat JPflJ vermogen te groot is. Het Jlan niet gaan om een brom- ar om een motor. In dat eft A. een rijbewijs nodig, pon hij bij zijn aanhouding f Wet tonen. LEUSDEN - Op de parkeerplaats bij de Boni vergistte de 79-jarige mevrouw R. uit Amersfoort zich in de bedieningspedalen van haar auto. Zij trapte op het gaspedaal in plaats van op de rem. De gevol gen waren desastreus. De vrouw reed met haar auto in een fietsen rek, door een heg en uiteindelijk in de er achter gelegen sloot. Zij kwam met de schrik vrij. De auto moest uit de sloot getakeld wor den. Ook bleek dat er tien fietsen zwaar beschadigd waren. De ei genaren meldden zich later allen op het politiebureau. De vrouw is verzekerd. LEUSDEN - Een onbekende 'zon dagsrijder' terroriseerde zondag middag automobilisten op de aansluiting van Leusden op de A 28 en op de rijksweg zelf. De heer S. uit Leusden meldde op het po litiebureau dat hij op de aanslui ting was ingehaald door een on bekende automobilist. Deze pro beerde hem de kant in te druk ken. Op de snelweg moest hij enkele keren voor hem remmen. De Leusdenaar kon het kenteken noteren. Later op de middag kwam een inwoner uit Papen- drecht vertellen dat hij op de A 28 dezelfde ervaringen had. ACHTERVELD - Twee tractoren liepen vrijdagmiddag schade op na een aanrijding op een uitrit bij de Jan van Arkelweg. De bestuur der van de voorste trekker, de heer A. uit Achterveld, reed plot seling achteruit tegen de tractor van de heer L. uit Renswoude. EUSDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft zich donderdag, met uitzonde ring van de fractie van Leusden'90, positief uitgelaten over de voorgenomen verhui zing van Spitman Milieu naar een lokatie bij de A28. Om die verplaatsing mogelijk te ma ken, heeft de gemeente inmid dels de kwekerij van N. Spek snijder aan de Ursulineweg op gekocht. De kwekerij wordt binnen het kassengebied aan de Driftakkerweg elders opnieuw opgebouwd. Volgens wethouder De Jongh kunnen met de verplaatsing van Spitman een aantal knelpunten in één keer worden opgelost. „Zo raken we in ieder geval verlost van die grote vuilnisauto's op de Hamersveldseweg", aldus de wethouder. Bovendien komt Spit man nu in de directe nabijheid van de nieuwe gemeentewerf, waar onder meer de afvalverwer king gaat plaatsvinden. „De toegang wordt de weg naar de carpoolplaats, zodat we ook verkeerstechnisch geen pro blemen hoeven te verwachten", aldus wethouder De Jongh. Spit man zit nu op een industriegebied aan de Ambachtsweg. Het bedrijf is daar uit zijn voegen gegroeid en veroorzaakt bovendien nogal wat overlast voor omwonenden. LEUSDEN - Een 39-jange inwo ner van Achterveld is dinsdag door de politierechter van Utrecht, mevr. mr. P. Huijbers, veroordeeld tot 750 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. De automobilist was m de nacht van 26 oktober vong jaar in zijn wagen gestapt, terwijl hij van te voren gedronken had. In zijn woonplaats werd de man door de politie aangehouden en verzocht mee te werken aan de blaastest. Die bracht aan het licht dat de man met een alcoholgehalte van 380 microgram achter het stuur zat, terwijl maximaal 220 is toege staan. Dat hij slechts even wat weg had willen brengen, zoals de Leusdenaar zei, maakte voor de officier van justitie geen verschil. „Of u nu honderd meter of hon derd kilometer moet njden, de gevolgen van rijden onder in vloed zijn altijd buitengewoon ernstig," stelde mr. B. Swager- man. Die zag zijn eis tegen de reeds eerder voor alcoholdelic- ten veroordeelde automobilist overgenomen. LEUSDEN - Op zaterdag 13 juli en zondag 14 juli zal opnieuw op de golfbaan van de Leusdende Golfclub "De Hoge Kleij" om de INTERNATIONAL PROFES SIONAL TEAM MATCHPLAY TROPHY (IPTMT) gespeeld worden door een team van Ne derlandse goliprofessionals te gen een team van buitenlandse, in Nederland werkzame golf- professionals, allen behorend tot de top van de Nederlandse "Order of Merit". Door dit eve nement voor de tweede keer te organiseren wordt de Neder landse professionals een kans geboden zich te revancheren voor de in 1990 geleden neder laag. Als non-playing captain respectievelijk playing captain zullen, evenals vorig jaar, op treden Hans Stevens en Gary Davidson. Voorafgaande aan dit toernooi zal op vrijdag 12 juli een PRO- AM worden verspeeld waaraan 30 teams, bestaande uit 1 profes sional en 3 amateurs, zullen deel nemen. Het evenement wordt mede mo gelijk gemaakt door de mede werking van een aantal van de clubsponsors De hoofdspon sors hebben besloten dit toer nooi voor een periode van maar liefst 3 jaar financieel te steunen. Hierdoor is een gezonde finan ciële basis gelegd voor de conti nuering van dit voor zowel spe lers als toeschouwers uiterst spectaculaire toernooi. Ter verhoging van de attractivi teit zijn er enkele wijzigingen aangebracht Zo zullen de teams niet uit 8 spelers bestaan maar uit 10 spelers en zal een single matchplay wedstrijd aan het pro gramma worden toegevoegd. Op zaterdag 13 juli zullen 5 four somes en 10 singles worden ge speeld en op zondag 14 juli, 5 four-balls en 10 singles. De organisatie van het evene ment is in handen van: Dirk van Es, Jules Hoefnagels, Hugo de Kanter, Eric van der Lande en Jan Ru Wijk. De algehele leiding berust bij Eric van der Lande. Namens de toernooi-commissie zijn aanspreekbaar Eric van der Lande, tel. 020-231591 (tussen 20.00-22.00 uur), 020-5211581 (tus sen 10.00-16.00 uur); Hugo de Kanter, tel. 033-631311 (tussen 20.00-22.00 uur), 030-354679 (tus sen 10.00-16.00 uur). LEUSDEN - De politie haalde vrij dag de 15-jarige B.M. uit Wou denberg van de weg af. Hij reed op de Asschatterweg tussen Leusden en Achterveld op een bromfiets. Hij kon geen verzeke ringspapieren tonen en bleek te jong te zijn voor het rijden op een bromfiets. Informatie op de SBBO LEUSDEN - De SBBO organiseert voor woensdag 24 april een infor matie-avond. Daarbij zal informa tie gegeven over de 21 opleidin gen van de school. De SBBO Mid den-Nederland is de enige oplei ding m Nederland met cursussen als optiek, audiciens en tandtech- niek m het pakket. De avond is van 19.00 tot 21.00 uur. De SBBO is aan de Clarenburg 1. LEUSDEN - Het wordt zachtjes dollen op de voorjaarskennis van 16-21 april bij winkelcen trum Hamershof. Op last van de gemeente is er op de geluidsin stallatie van de kermisklanten een begrenzer aangebracht, die het niveau tot redelijke propor ties moet terugbrengen. De kermis is dagelijks geopend van 15-22 uur, maar op de laat ste dag (zaterdag) mogen de ex ploitanten de attracties tot half twaalf 's avonds laten draaien. Fotograaf Hans Roggen nam op de eerste avond alvast een kijkje. Botsen en scheuren op de voorjaarskernus foto: Hans Roggen Zwieren en zwaaien, dollen en draaien. foto: Hans Roggen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5