e zien elkaar op Gaia' »WS verzorgt muzikale reis Panorama Lisiduna a m leu sder kram l; I Boottocht Zonnebloem 1 aatief weekend rond de milieucrisis m De Schuur Valleizangers in De Koningshof mm „Die sporthal is hard nodig" OENSDAG 17 APRIL 1991 kijk op kunst 9 ^DEN - „We zien elkaar op Gaia heeft te maken", zegt jpe Engelen, met Willem Kamper mede-initiatiefneem- van de workshop, „met ons toekomstbeeld dat het op aarde anders kan, dan het op dit moment gebeurt. "We elkaar op Gaia' is iets waar mensen naar toe kunnen een soort houvast, een soort kompas waarop mensen nen richten. Joden in de diaspora zeiden met Pasen i elkaar: „We zien elkaar volgend jaar in Jeruzalem!" berden jaren zeiden Joden dat tegen elkaar, in Rusland fyen, wacir al niet. Niet zozeer omdat dit een concrete tie was, dat wisten ze natuurlijk ook best, maar meer (&n houvast om overeind te blijven in de situatie van de ora, om de eigen cultuur vast te houden en altijd te i hoe dan ook en waar we ook zijn: we zijn wie we zijn. (elfde is de symbolische betekenis van de titel van onze shop 'We zien elkaar op Gaia'. Het is het beeld dat het Jeze wereld zó kan zijn dat mensen goed met elkaar pen communiceren, dat mensen op een goede manier "elkaar omgaan, dat mensen met deze aarde omgaan het ook goed voor deze aarde blijft, en dat de aarde boede plaats is voor planten, dieren en mensen om te even. We hebben maar één huis, en dat is deze pla- Engelen en Willem Kam- iven de workshop voor de Amersfoort van 26 tot en 38 april, in ontmoetingscen- De Schuur, Pachter 16, te en. Van vrijdag 19.30 uur tot »t zondag 16.00 uur. Ze noe- het een kreatief weekend m de milieucrisis, spraak, dat de milieucrisis nu is om een kreatieve k vraagt ligt aan hun initia- i grondslag. Ze zijn beiden (k gegaan naar eigen krea- Ze wilden zelf positief en sch kreatief bijdragen aan ikstelling dat mensen krea- aan de slag moeten met de emen die op hen afkomen. en Willem constateerden lijk dat er wel heel veel over lieuproblemahek wordt ge en vooral geschreven, over nensen zich tot de natuur uden en dat het belangrijk mensen een andere hou- jannemen en kreatief wor maar dat het grotendeels dij erover praten en schrij- m en Louise vinden dat ze er on mee aan de gang moeten kreativiteit te ontwikkelen, beiden vanuit hun eigen achter grond. Door samen overal in Nederland workshops te organiseren ont moeten zij in een trainingssituatie mensen die zij inspireren, die ook elkaar inspireren, aan wie zij hun ervaring kunnen overdragen, en met wie ze hun kreativiteit kunnen delen. Ze be moedigen elkaar, kijken wat vrij er naar hun eigen patronen. Willem is natuurliefhebber en ziet dat de natuur achteruitgaat. Op zijn fietsvakanties in Nederland ervaart hij dat er nauwelijks nog ergens stilte is, dat de lucht steeds smenger begint te ruiken, dat er vnjwel geen plekje meer is waar hij in schoon water kan zwemmen, dat de bossen ziende rogen achteruitgaan en dat er steeds meer natuur wordt ingele verd voor autowegen. Dat irri teert hem, en hij vindt dat het niet nodig is om dat zo te laten blijven. In Zeeland geboren maakte hij op zijn zeventiende jaar mee dat de Oosterschelde dicht moest. Het is nu vijftien jaar later, en ondanks alle milieu-aktivisme is het er nog niet veel beter op geworden. Er moet dus blijkbaar naar diepere oplossingen gezocht worden dan alleen naar oppervlakkige oplos- sinkjes als een katalysator in een auto of een fietspad langs een weg, was zijn conclusie. Dus ging hij op zoek naar zijn eigen kreati viteit en stelde zich de vragen: hoe kun je met weinig geld toch milieu-vriendelijke produkten kopen? Hoe kun je kreatief om gaan met je eigen mobiliteitsbe hoefte? Hoe kun je het zonder auto doen? Bestaande patronen moeten daarbij doorbroken worden. Per soonlijke energie moet ingezet worden, er moet kreatief worden nagedacht. Vredesopvoeding Louise Engelen is ook al sinds jaar en dag met het milieu en later met vredesopvoeding bezig. Zij stelde zich de vraag: hoe komt het toch dat mensen laten gebeuren wat ze eigenlijk niet willen? Men sen moeten weer leren om het heft in eigen handen te nemen, was haar conclusie. Hoe klein schalig dan ook achtte ze het tóch belangrijk om m het eigen leven te kijken wat ze ging doen om het milieu te helpen verbeteren. „We geloven haast niet meer in onze eigen mogelijkheden", zegt ze. „Als je dat weer kan gaan voelen: we kunnen het best ook al zijn we met een klein groepje. Onze mogelijkheden zijn echt veel groter dan we zelf denken. Dat kun je via zo'n workshop men sen inderdaad laten ervaren. Als je ziet wat er uit mensen en hun handen komt, en wat voor ideeën er ineens uit mensen komen: dat is zó indrukwekkend! Er wordt ruimte gemaakt om weer vrij en vol ideeën naar elkaar te luiste ren, heel associatief en heel kreatief daarin te zijn. Het ene idee na het andere komt. Het is enorm belangrijk dat mensen denken: tsjonge, dat kan ik alle maal! Zo komt de bal aan het rol len, en kunnen mensen zich in eens aansluiten bij een milieuver eniging of ze gaan inderdaad heel bewust hun levensmiddelen ko pen." Als voorbeeld hoe iemand zich ontplooit noemt Louise de boer die meedeed aan de workshop waar ook gewerkt wordt met klei. Die man maakte een schitterend- beeld, zó geschikt voor het mu seum volgens Louise. Vanaf zijn kleuterschooltijd had hij nooit meer een snik klei m zijn handen gehad! Welke talenten laat je nog meer liggen, vraagt Louise zich daarbij af. Ja, zei die boer, ik denk erover om mijn bedrijf ecologisch te maken, maar het tekort aan zelfvertrouwen weerhoudt mij daarvan! „Als je mensen laat voelen wat ze kunnen en welke hun mogelijk heden zijn, en hoe scherpzinnig bijvoorbeeld zo'n man over zijn eigen bedrijf praat, dan kun je iemand zijn zelfvertrouwen laten ervaren, waaraan hij weer kracht ontleent om inderdaad méér ecologisch te gaan boeren. Dat is heel practisch wat er ge beurt in zo'n workshop. Mensen komen tot de conclusie dat ze méér kunnen, en ze steunen el kaar daarin. Er ontstaat een band tussen mensen. Er is een heel po sitieve sfeer. Mensen bellen el kaar na afloop en vragen hoe het gaat. Het is ook zo bevestigend en dragend naar elkaar toe!" Ecologisch boeren Pratend over de industrie, die de consument steeds weer nieuwe technische producten opdnngt waarbij veel energie verloren gaat en een aanval op het milieu wordt gedaan merkt Willem Kamper op dat de uitspraak dat de industrie alle macht heeft en wij als consumenten daar weinig aan kunnen veranderen maar betrek kelijk is. „Uiteindelijk bestaat de industrie ook uit mensen, en moeten er mensen zijn, die de producten afnemen. Wij kunnen ook zorgen dat er zich nieuwe industrieën ontwikkelen, zoals bijvoorbeeld de windenergie. Die heeft zich dankzij de consu menten ontwikkeld. Wij hebben dus best wel macht!", stelt hij. Louise voert aan, dat er langzaam maar zeker ook andere produc ten verschijnen, zelfs in de zelfbe dieningswinkels. Een aantal jaren geleden kon je daar geen volko- renmeel krijgen: dat is nu overal te koop. Er zijn ook grote bedrij ven van naam die het meel van ecologische boeren betrekken en die zelfs ecologische melk verkopen. Met hun workshops proberen Louise en Willem daar aan kleine impulsen te geven. Ook al zijn die impulsen beperkt: ze zijn ervan overtuigd dat als ieder vanuit die beperking het zijne doet die kleine bijdragen bij elkaar toch heel groot kunnen worden.. „Zoals we de aarde met elkaar vervuilen, zo kunnen we de aarde ook weer anders maken.", zegt Louise. „Het is geen natuurramp, het is mensenwerk. Als iedereen de plastic tasjes weigert is er al weer een vervuilend facet geëli mineerd. Daarom houden wij onze workshops opdat mensen de innerlijke kracht kunnen op brengen om dingen te weigeren en zich te onderscheiden. Want dat doe je natuurlijk: je loopt niet met de kudde mee. Ik denk dat het ontzettend belangrijk is om weer bij je eigen kracht te komen en te zeggen: ik kan niet leven met het idee dat straks mijn kin deren en kleinkinderen geen aar de meer hebben waar het aange naam vertoeven is. Dan moeten mensen maar zeggen dat ik gek ben maar ik doe het zo. Mensen moeten weer dat stukje ondeu gendheid krijgen: ik ben die ik ben, ik ben een mens met eigen gaven en ik hóéf met zo in dat gareel. En daar kun je als mens nog plezier aan beleven ook!" NMP In Ontmoetingscentrum De Schuur in Leusden wordt een weekend-workshop gehouden onder de titel 'We zien elkaar op Gaia'. foto; Hans Verhorst Tijdens de workshops houden Louise en Willem af en toe een korte inleiding en gaan ze op zoek naar ieders eigen verhaal ten aanzien van het milieu. Vanuit hun kreativiteit treden ze de mi lieuproblematiek tegemoet en gebruiken daar middelen voor als visualisaties, spontaan teke nen, boetseren, rollenspelen en gedichten schrijven. Over wat er uiteindelijk gemaakt is komt dan weer een verhaal. Mensen wor den in een beeldend proces ge bracht en gaan er zelf op zoek naar hoe Gaia er voor hen uitziet. Veel in dat verhaal is voor men sen hetzelfde, maar iedereen geeft er zijn eigen kleur, sfeer en accenten aan. De een vmdt het fijn om een prachtige tuin aan te leggen. Voor de ander is het op een bepaalde manier omgaan met kinderen belangrijk. In het Nationaal Milieu Plan wordt van belang geacht dat, wil er werkelijk iets aan het milieu ge daan kunnen worden, het milieu vraagstuk verinnerlijkt, en dat ie dereen bij zichzelf te raden gaat wat hij er persoonlijk aan kan doen. Wat Willem en Louise be treft is hun workshop daar een invulling van. Wie belangstelling heeft voor de workshop 'We zien elkaar op Gaia' kan zich opgeven en na dere inlichtingen vragen bij Willem, telefoon 020 - 6 94 51 63 en Louise, telefoon 033 - 94 20 36. Anco Mali ER VELD - De muziekvereniging DWS heeft zater- voor een goed gevulde zaal in "Ons Gebouw" jaarlijkse uitvoering gegeven. Het was een ge va- de uitvoering waaraan door alle afdelingen van de ver ing, inclusief de leerling Minirettes, leerling muzikan- leerling Van Huurdeman van de drumband werd benomen. Na het openingsnummer "Arioso" van G.F. Hel, dat van oorsprong een vocaal werk is, maar op uit ende wijze geïnstrumenteerd is voor fanfare door Jan de en op goede wijze werd vertrolkt door DWS onder |ng van dirigent H. v. Loo, sprak voorzitter H. v.d. Hen- |en openingswoord en verwelkomde iedereen die geko- om de uitvoering bij te wonen en de presentator Heze avond, C. Does Sr. uit Putten. thema van deze avond was |DWS de wereld rond". De Does wees er op dat het pu- een wereldreis ging ma- i de muzieksfeer, waarbij i landen zouden worden M 'ueenspark Melody" wer- ie bezoekers meegenomen leen drukbezocht stadspark Jt 2onnige zuiden. Dit sfeer- Itadspark in het voorjaar, hergoten en vriendelijk, in- lerde de componist Jan de J tot het schrijven van een bende compositie met on- fenbare barok-invloeden. DWS maakte er echt wat moois van en het pubhek genoot ten volle. Vervolgens was er het optreden van de leerling-Minirettes. Een groep van elf meisjes in de leef tijd van 5 tot 8 jaar, waarmee Ja- nine en Daniëlle Tolboom vorig jaar september zijn begonnen. Op muziek van Champs Elyséé voerden zij een dansje uit, dat zij snel hadden aangeleerd. Het pu bhek had er veel waardering voor Vervolgens bracht de muziek vereniging DWS de nummers "Check Point Mars" van R. Besk en'Tour Characters" van H. v. Lijnschoten. Een paar zware werken, maar de muzikanten sloegen zich er goed door heen. De tambours onder leiding van C. Does jr. uit Putten brachten een viertal nummers ten gehore, waaronder "Trommelend Ne derland", dat als inspeelwerk is gebruikt op het drumbandfesti val te Uddel, waar men een fraaie eerste prijs wist te behalen en "Ricordanza" dat door in- strukteur C. Does jr. zelf is ge schreven. Ook de andere num mers "Jeugdige tamboursohsten no. 8" en "Drummy" van A. No- wee waren van goede kwaliteit en DWS beschikt over een goede drumband, welke binnen afzienbare tijd nog zal worden aangevuld met een drietal leer lingen in opleiding. Jan Huurdeman die snelle vorde ringen had gemaakt, speelde sa men met de instrukteur een stukje uit "Simpel Com Bon- sjoer". Hij deed heel leuk. Ook de leerling-muzikanten onder leiding van dirigent H. v. Loo presenteerden zich aan het pu bhek en waren suksesvol bezig. De drumband kreeg uit handen van voorzitter H. v.d. Hengel meuwe stokken aangeboden, omdat zij op het festival in Uddel het hoogste aantal punten in de Jeugdklasse had behaald Daar de techniek het optreden van de miniretten in de weg stond, volgde dit optreden direkt na de pauze. In stukjes ondergebracht in "Everybody in Babylon" volgde een dansje dat aller be wondering afdwong Hoofd-mi- rurette was Astrid Horst. Instruk- trices zijn Helga Houtveen en Stevehen Bokkers. De Majoretten en het muziek korps traden op met het nummer "Instant Concert van Harold Walters, waarbij de meisjes zich uitstekend manifesteerden Dit nummer bracht een flink aantal korte fragmenten uit hedjes en operette-muziek en de thema's volgden elkaar snel op. Voor het pubhek was er een aardige ver rassing aan dit nummer verbon den, want degene die wist te ra den hoeveel melodieën er in dit nummer werden gespeeld kreeg een pnjsje, bestaande uit een klokje, het aantal nummers bedroeg 29. Ook in het tweede optreden van de tambours wist Kees Does met zijn leden goed voor de dag te komen. Zeer goed werden gespeeld "Rub a Dup" van K Smits en "Pa trouille", "De Komische Mars" en "In Hollandse Gewesten" van S. Egberts DWS nogmaals ver schijnend op het podium, was met muziek in een ander genre ook suksesvol. Helder en zuiver klonken de akkoorden en er werd goede aandacht besteed aan de dynamiek. De gespeelde werken waren de "All-in mars" (T. Kotter), "Moment voor Mom- cone" in een arrangement van J. de Mey en de "New Baroque Suite van T. Huggens. De majoretten traden nogmaals op en brachten de zaal in ver voering toen zij in "Amenca" een dans uitvoerden op mecha nische muziek. Er werd gedanst en gezongen. De muziek klonk iedereen welbekend m de oren. Eén van de hedjes was uit de be kende film "The West Side Story" Invaller was deze avond Juliette van Dijk die hiervoor dank werd gebracht. Met een gezamenlijk optreden van de muziekvereniging DWS en de Majoretten waarbij gespeeld werd de Eurovisie Mars. kwam met deze finale het einde aan de avond. Het gebodene stond op hoog peil. een teken dat er door de muzikanten goed is gestudeerd op de hoeveelheid nummers Filmagenda Amersfoort 19 april t/m 25 april GRAND THEATRE SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 LOOK WHO'S TALKING TOO Dag. 13.45-19.15-21.45 uur. Te vens zo. 16.15 uur. GREEN CARD Dag. 13.30-18.45-21.15 uur. Te vens zo. 16.00 uur. SLEEPING WITH THE ENEMY vr. ma. di. do. 13.45-19.15-21.45 uur. za. zo. wo. 19.15-21.45 uur. THREE MEN AND A LITTLE LADY Dag. 13.45-19.15-21.45 uur. Te vens zo. 16.15 uur. SILENCE OF THE LAMBS vr. ma. dl do. 13.30-18.45-21.15 uur. za. wo. 18.45-21.15 uur. zo. 16.00-18.45-21.15 uur. DANCES WITH WOLVES Dag. 13.30-20.30 uur. Tevens zo. 17.00 uur. KINDERGARTEN COP Dag. 13.30-18.45-21.15 uur. Te vens zo. 16.00 uur. FILMS VOOR DE HELE FAMI LIE DUCK TALES za. zo. wo. 13.45 uur. Tevens zo. 16.15 uur. DE KLEINE ZEEMEERMIN za. zo. wo. 13.30 uur. ^Illlllll IIIllllllllll llllll llll lllll llllllllllllllllllllllllllll III llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ LEUSDEN - Door de Zonnebloem afdelingen Achter- E veld en Leusden wordt in onderling samenwerking op maandag 13 mei weer de jaarlijkse dagboottocht voor ouderen en gehandicapten uit Achterveld en Leusden georganiseerd. 1 Zowel van Achterveld als van Leusen zullen ongeveer 60 gasten meegaan. Onze gasten zullen per bus of per- sonenauto naar Amersfoort gebracht worden, waar we E aan boord van de "Grevelingen" voorheen de "Maas- vallei" zullen gaan. Ca. negen uur vertreken we vandaaruit richting Baarn- Eemmeer en zullen 's middags om ca. half vijf in Amersfoort terug zijn om weer af te reizen naar Achter- E veld en Leusden. I Aan boord zal de koffie of thee al klaar staan. Na het bekende drankje en hapje zijn we alweer rond het mid- daguur beland en krijgen onze gasten een luxe brood- maaltijd geserveerd. Hierna nemen we even een kleine pauze om daarna met volle overgave aan een bingo te beginnen. Om drie uur is het tijd voor de laatste thee ronde en zijn we voor we het weten aan het afmeren in Amersfoort. E De kosten voor de hele dag zijn 30, - per persoon. Zich aanmelden kan men bij mevr. Mentink op dinsdag E 16 april tussen 14.30 en 15.00 uur in de Kom of op don- I derdag 18 april tussen 15.00 en 15.30 uur in de Wol of op vrijdag 26 april tussen 9.00 en 9.30 uur in 't Hamersveld of uiterlijk 30 april op onderstaande adressen; i Mevr. B. Mentink, Croessrak 9, 3833 KN Leusden, tel. 948088. Mevr. Fr. Schunselaar, Hoefijzer 34, 3833 XB Leusden, E tel. 947937. TlMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIIMIIIIr LEUSDEN - Ter gelegenheid van de eerste-lustrum viering van het Leusdens mannenkoor "De Valleizangers" verzorgt dit koor een concert in "De Ko ningshof' in Lensden op 20 april a.s., aanvang 19.30 uur. (entree 10 gld.). Aan dit concert werken drie an dere mannenkoren mee, name lijk "ApoUo" uit Soest, het "Weesper Mannenkoor" en "Zanglust" uit Linschoten. Deze vier koren werken samen in het Gemako (Gemeenschap pelijke Mannenkoren), een alter natief voor de grote bond, omdat men in de praktijk beter met "buren" kan samenwerken. Een of twee keer per jaar komen de besturen bij elkaar om de geza menlijke zaken te bespreken, hoe men elkaar kan helpen, er varingen uitwisselen, voorberei dingen treffen voor gezamen lijke optredens. Een vijfde koor uit de regio zal binnenkort zich er bij aansluiten. Het was dan ook niet zo moeilijk een feestprogramma samen te stellen met een evenwichtige verdeling van religieuze compo sities, liederen uit musicals en opera's, volksliederen, ever greens en hedjes met grappige arrangementen. Dit alles in het Latijn, Frans, Duits, Engels, Ita liaans, Russisch en Nederlands, reikend van de 16e tot de 20e eeuw. De wieg van de "Valleizangers" stond 5V4 jaar geleden in een op trekje aan het Valleikanaal, te midden van volkstuintjes. Geen wonder dat dit koor in vijf jaar tijd is gegroeid tot een volwas sen koor, onder de bezielende leiding van dirigent Joop Schrijer. Het is al verschillende keren opgetreden in de regio, heeft bewezen kwaliteit te bezit ten, zodat na afloop steeds ge vraagd wordt: "Wanneer zien we jullie weer?" Het koor telt momenteel 53 enthousiaste le den. maar verwelkomt iedere man uit Leusden e.o. die graag in een mannenkoor zingt en ook anderen wil laten gemeten. Naam: Theo Geerding Beroep: Eigenaar van een schoenenzaak Bekend van: Handbaltrainer bij LHV Favoriete plaats: „De plek voor een sporthal op het sport park" „Ik wil op deze plaats graag van harte het initiatief van een aantal vererugmgen ondersteunen om op het Burgemeester Buuungpaik een sporthal neer te zetten. En voor zover ik geïnformeerd ben, heb ik begrepen dat deze plek een van de mogehjke lokaties voor een dergehjke hal is. Ik vind het een uitstekend initiatief en ik zou graag willen dat de pohtiek m Leusden dat zou ondersteunen en daar met het volle gewicht achter gaat staan. „Ik heb weieens de indruk dat er teveel vanuit een ivoren toren wordt geregeerd in Leusden. Zou men wel weten wat er leeft m de verenigingen? Ik denk dat die hal gewoon heel erg hard nodig is m Leusden En dat geldt niet alleen voor de handbalvererugmg, waar ik bij betrokken ben. Ik weet bijvoorbeeld zeker dat de voUeybalvererugmg, LEOS, op dit moment evenmin uit de voeten kan. Maar kijk eens naar Roda. Die club barst op het Buirungpark helemaal uit zijn voegen. Mijn eigen club, LHV, zit gewoon met een middeleeuwse behuizing. Je schaamt je om hier je gasten te moeten ontvangen. En als ik dan zie dat de hockeyclub tonnen sudsidie krijgt, vraag ik me weieens af of men wel beseft hoe hard deze accommodatie nodig is. Juist de kleinere clubs zouden eens een wat ruimere bijdrage moeten knjgen. „Ik kom zelf uit Amsterdam en ben hier m 1987 komen wonen. En ik vind het een prima gemeente om in te wonen. Ik vind het een verschrikkehjk leuk dorp. Juist omdat het zo'n vergaarbak is van mensen, die uit alle delen van het land hier terecht zijn gekomen, heeft het zo'n eigen karakter. De mentahteit van de mensen staat me aan." Maar Leusden is ook een dorp dat 'sport-minded'is. Ik merk dat bijvoorbeeld inm'n eigen winkel. Toen ik hier kwam maakte de markt van het sportschoeisel en aanverwante artikelen 20% van m'n omzet uit. Nu is dat 35%. Dat betekent volgens mij dat steeds meer mensen aan sportieve recreatie doen. Bovendien wordt dat van overheidswege ook gestimuleerd. Ik denk dan dat je als gemeente de verantwoordehjkheid hebt om de voorwaarden te scheppen om dat ook mogehjk te maken." „Sport neemt een belangrijke plaats in in het leven van de gemiddelde Leusdenaar. En Leusden is bepaald geen noodhjdende gemeente. Daarom vind ik het een schande dat Roda nog steeds niet geholpen is. En ik ben ervan overtuigd dat LHV ook beter uit de verf kwam als de accommodatie hier niet zo slecht zou zijn. De aanwas zou dan veel groter zijn."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9