Inkooporganisatie voor meubelen en woningtextiel BECO Hoe bedrijvig is Leusden? Serie over ambacht en dienstverlening WOENSDAG 24 APRIL 1991 bedrijfsreportage LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De gemeente Leusden, in oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaren explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden geste gen, waarbij de concentratie heeft plaats ge had in het centrum van het voormalige, char mante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnerin gen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we ze graag terug willen brengen naar de dag van vandaag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrij ven in en om het oude Hamersveldse hebben onder de druk van de financieel-krachtige on dernemingen van buitenaf helaas moeten afha ken, maar gelukkig heeft een aantal zich kun nen handhaven. Zij krijgen een plaats in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presen teen. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de gemeentgrenzen van Leusden. Op welke wijze hebben zij zich kunnen handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegen heid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze snel gegroeide gemeente, zo kan van vele kan ten worden vernomen van de zijde van de „newcomers". Problemen met de werving van medewerkers zijn er niet of nauwelijks, de wo ningbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehou den met de behoeften aan de centrale ligging van de gemeente blijkt in vele gevallen een van de belangrijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden lig bij de aktiviteiten van de overkoe pelende organisatie van de ter plaatse geves tigde ondernemers, de Bedrijvenkring Leus den. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciële dienstverlening; (groot)handelsbedrijven; industrie en ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aange sloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren uiteraard de banken, de advo caten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. j Het is alles bijeen een boeiend, breed gescha keerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen binnen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap als de onze, waarin de hartslag van de hedendaag se economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopen de bedrijven in Leusden. De lezer wordt mee genomen binnen de muren van een bedrijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organisatie en werk kracht schuil gaat. De centrale hal van het Leusdense Bednjf. Foto Hans Verhorst LEUSDEN - Het ligt er (nog) een beetje verloren en rlaten bij, het van de buitenkant weinig imposante drijfsgebouw van de BECO. De contouren trekken ittemin de aandacht temidden van de landerijen aan periferie van het centrumdorp nchting Stouten- rg. Binnen de muren is sprake van een welhaast ijestueuze architectonische schoonheid, waar het hoogtijdagen, als er beurs is en vooral eens per jaar bonusdag' gonst van de aktiviteiten. Maar deze dag is het stil in het labyrinth van de :CO en tikken in de royale ontvangstfoyer alleen aar de hakjes van de nijver passerende dametjes op e in stijl ontworpen vloer. Tijd voor een gesprek met drs J.P. Karelse, eco noom van huis uit en sinds een handvol jaren algemeen direkteur van de BECO, een mysterieus handelshuis, waarvan vrijwel elke Leusdenaar zich het hoe, wat en waarom meent te moeten afvragen. Verloren en verlaten, jawel. Direkteur Karelse, peinzend vanuit zijn raam in de richting van de A 28, waar hij onderweg in zijn blik nog een paar grazende paarden ontmoet: 'Maar dat hoeft met lang meer te duren. Wij zijn hier een kleine vijf jaar geleden als eerste bednjf begonnen op het industrieterrein De Horst, maar ik hoop en heb goede verwachtingen, dat het hier een hoogwaardig bednjvenpark gaat worden, een zogenaamde B-lokatie met een behoorlijke be stemming. Daar hoort een bedrijf als de BECO in thuis. Wat ons betreft hadden we ons geen betere lokatie kunnen wensen'. Brengt ons op de vraag wat de BECO precies is en wat er in dat immense gebouw aan wat officieel de Plesmanstraat heet - de Leusdenaar die dat wist mag zijn vinger opsteken - zoal gebeurt. De geschiedenis leert daaromtrent het volgende De naam BECO staat voor Belangen Combinatie, het laatste woord m de moderne versie geschreven als Kombinatie. De oprichting had plaats op 6 augustus 1948; tien woninginrichters stonden aan de wieg van de nieuw gevormde inkoopverenging. Het begon alle maal met karpetten, zoals blijkt uit een ledenvergade ring in Utrecht in het eerste jaar. Maar ook het jaar daarop, als er al 22 leden zijn, staan de notulen voor het belangrijkste deel in het teken van onderhandelingen met voornamelijk fabrikanten van karpetten. In dat zelfde jaar 1949 bleek de BECO een omzet te hebben geboekt van 372.000. Een groep van gelijkgestemde inkopers op het gebied van woninginrichting met daar tegenover een groep van leveranciers, dat is dus in feite de gedachte achter de inkoopcombinatie van oorsprong in deze branche. In een speciale uitgave onder de titel 'Veertig jaar verder' ter gelegenheid van de opening van de nieuw bouw in Leusden meldt de heer W.Baalbergen, lid van het eerste uur en jarenlamg voorzitter van de vereni ging, dat enerzijds een heldere visie, een enthousiaste inzet en een gezond beleid opmerkelijke resultaten moeten opleveren en dat aan de andere kant toekom stige ontwikkelingen onder de loupe moeten worden genomen. Maar hoe ging het nu verder met de BECO smds de oprichting? ONDER ZIJN BED Het blijkt interessant de succes-story van de BECO via het geschiedenisboek van Baalbergen uit 1986 te volgen want hij verhaalt dat m het jaar 1950 de toenma lige secretaris Overzee, tevens de eerste BECO-admi- nistrateur, de boekhouding onder zijn bed bewaarde- De historie levert vaak interessant memorabel ma teriaal op; belangrijk lijkt de verdere voetstappen van de vereniging te volgen. Die leiden dan in 1968 naar een nieuw te openen BECO-centrum in Hoevelaken. En verder: 'Eigenlijk heeft de organisatie nooit aan aktieve ledenwerving gedaan. De BECO-ledengroei - op dit moment bedraagt dat 320 - is toe te schrijven aan de goede naam van de organisatie en aan de vrijheid en de inspraak, die nog steeds kenmerkend zijn'. Het geschiedenisboek 'Veertig jaar verder...' van drie jaar geleden schetst de periode Hoevelaken via herinneringen van adjunkt-direkteur Willem Schuijt. Deze meldde de volgende feiten: 'In mei 1968 werd het Beco-centrum in Hoevelaken geopend. Met het groeien van de Beco en haarledental kwam er steeds meer behoefte aan groepsvorming. Immers, leden van diverse pluimage willen zich thuis voelen in hun eigen sfeer, hun eigen assortimentstype'. Over die groepsvorming verder: 'Van Royen - de eerste direkteur van de Beco van 1965 tot 1982-GT - drukte zijn stempel op alle belangrij ke initiatieven en beslissingen. Zijn filosofie was: de commisieleden zijn de inkopers. Zij kennen het vak, staan aan het 'verkoopfront' en kennen derhalve de markt. Een prima gedachte dus om zo goed gebruik te maken van de know how van de groepsvertegen- woordigers'. Tot zover het jubileumboek. BECO VANDAAG Eind 1985 werd drs J.P.Karelse benoemd tot direkteur. Daarvoor fungeerde hij als intenm-direkteur van de in moeilijkheden verkerende, landelijk bekende Pan der-onderneming, naar bleek een uitzichtloze situatie voor de man, die orde op zaken zou moeten stellen. De Beco bood en biedt nog steeds een vruchtbaar werk terrein voor de aktieve, ambitieuze econoom,die zijn benoeming aanvaardde op een moment, dat de Beco nog slechts beschikte over een tijdelijk onderkomen. De tiende december 1984 was namelijk letterlijk een zwarte dag in de geschiedenis van de inkoopver eniging. Het pand in Hoevelaken met een oppervlakte van 17.000 vierkante meter brandde die nacht tot de grond toe af. Men vond vervolgens tijdelijk een onder komen in de gemeente Ede, maar intussen werd ener giek uitgekeken naar een nieuwe, definitieve plaats van vestiging. Het werd Leusden. Waarom juist in deze gemeente, lijkt een voor de hand liggende vraag. Drs Karelse: 'Leusden bood ons alles, wat een on dernemer zich wenst. Er werd in het midden van de vijftiger jaren een aktief beleid gevoerd met betrek king tot het aantrekken van bedrijven. Bovendien bestond de mogelijkheid voor een aansluiting op het njkswegennet m de onmiddellijke nabijheid; daartoe werden toen door de gemeentelijke overheid al en thousiaste pogingen m het werk gesteld. We hebben die gok erbij genomen en als je nu uit het raam kijkt blijken we goed te hebben gegokt: de aansluiting is er en als alles goed gaat met de verdere ontwikkeling van dit industrieterrein knjgt de Beco een rechtstreek se verbinding met de toegangsweg naar de A 28. De verkeerssituatie is voor ons dus ideaal'. MARKTAANDEEL De Beco heeft zich een prominente plaats verworven op de nationale markt in de sector van meubelen en woningtextiel. De coöperatieve vereniging telt thans 320 leden met een totaal bestand van 380 winkels in het land. Met zes k zevenhonderd leveranciers m de bran che worden commerciële en financiële afspraken ge maakt. Goederen en facturen gaan rechtstreeks van de leverancier naar de afnemer; kopieen worden verzonden naar de Beco en via dit coöperatieve insti tuut hebben de betalingen plaats, alles binnen tien dagen. Algemeen direkteur Karelse: 'We hebben dus te vens een bankfunctie. Wekelijks worden er tiendui zend facturen verwerkt. De inkoop-omzet van de Beco-leden beliep in het afgelopen jaar 1990 een bedrag van vierhonderd miljoen gulden, exclusief BTW!' Dat moet duiden op een met onaanzienlijk markt aandeel? 'Inderdaad. De Beco bezet nationaal gezien vijftien procent van de markt. Dan gaat het om woon- en slaapkamermeubelen. Onze leden doen mets aan keu kens, badkamers of tuinmeubilair, maar wel aan ac cessoires in ruime zin. De tendens bestaat dat men meer en meer gaat denken in de zm van de Ameri kaanse decoratie van de inrichting, zwaarder dus, ook op het gebied van verlichting. En verder is wat de Beco-leden betreft natuurlijk belangrijk de woning textiel, zoals zachte en harde vloerbedekking, gordij nen, vitrage, dekens, lakens, overtrekken en wat ver der in de slaapkamer nuttig en noodzakelijk is'. VADER EN KIND Vader Beco heeft een kind, een niet onaantrekkelij ke dochter van zeventien jaar. Direkteur Karelse kan zijn trots nauwelijks verbergen als hij erover verhaalt. 'Zeventien jaar geleden zijn wij gestart met Beco Pro jecten BV, een volwaardige, honderd procent dochter, die zich volledig is gaan richten op wat men noemt 'business-to-business'. Vier sectoren waren en zijn daarbij aan de orde: 1. de inrichting van kantoren; 2. hotels en restaurants, 3. recreatie-, c.q. bungalowparken; 4. de sociale sector, dat wil zeggen, bejaarden- en verzorgingshuizen, kerken, politie- en brandweerge bouwen. Dit is een enorm sterk groeiende sector. Aanvanke lijk is deze Beco Projekten BV begonnen met een bezetting van vier personeelsleden; dat is dan nu een groep van twintig medewerkers geworden. De 'vader' is nu 43 jaar oud, de 'dochter' is 17 en ik mag wel zeggen de puberteit ontgroeid en volledig volwas sen!'. Over volwassen gesproken: de Beco zelf, het inpan dig buitengewoon fraaie pand startte m 1986 met ongeveer vijftig medewerkers. In vijf jaar tijds in dat aantal verdubbeld. Vanwaar die expansie? 'Inderdaad werken wij thans met ongeveer honderd medewerkers en dat heeft te maken met het feit dat wij zijn omgeschakeld van een pure inkoopvereniging naar een in- en verkoopcombinatie Voor een goed begrip: de Beco heeft geen eigen winkels; alle leden zijn hun eigen baas. Wat explosief heeft gewerkt m de snelle groei van de Beco is het ontwikkelen van win kelformules. Dat betekent voor bepaalde groepen winkels een zelfde uitstraling geven, een bepaald concept meegeven, unoforme kleding voor winkel personeel. 'Happy Living' is al zo'n concept; we zijn daarmee al gestart met twee winkels en hopen te komen tot een groep van dertig zaken'. Direkteur Karelse is nog lang niet aan het emd van de mogelijkheden wat 'zijn' Beco betreft en blijkt nog tal van ijzers in het vuur te hebben, zeer ten faveure vain de Leusdense bedrijvigheid uiteraard. Hij mag nu al met voldoening vaststellen dat m de afgelopen jaren een 'woonwinkel' tot stand kwam, een woonservice- en winkelgroep, waarbij zich 53 winkels in den lande hebben aangesloten, die hun zelfstandig heid hebben behouden, maar vanwege de uniforme uitstraling meer en meer bekendheid hebben verkre gen en tot een jaarlijkse omzetstijging kwamen van tien tot vijftien procent! Karelse, met gepaste trots: 'Over succes gesproken. Ik weddat we doorgroeien tot een groep van zo'n honderd winkels'. BUITENLAND Het mag duidelijk zijn dat een energieke ondernemer, die kans heeft gezien in betrekkelijk korte tijd een belangenvereniging te tranformeren tot een succes volle onderneming, verder kijkt dan de landsgrenzen. Dat blijkt dus ook het geval. 'Natuurlijk moet je van tijd tot tijd ook eens de blik op het buitenland richten. We hebben inmiddels kon takten gezocht met collega's in Duitsland, Belgie, Frankrijk en Engeland. Met de Duitsers hebben we al wat langer kontakten over inkoop, maar met name wat betreft ideeën over ïm- en export en met betrekking tot de winkelformules worden we de laatste maanden steeds aktiever'. Plannen voor uitbreiding nu de Beco sinds de vesti ging m augustus 1986 zo voortreffelijk functioneert? Direkteur Karelse: 'Ja hoor, we groeien er al weer uit. We hebben nog eens 5000 vierkante meter extra nodig voor een nieuw kantoorblok en meer ruimte voor een showroom. We moeten de mogelijkheid behouden om ons goed te presenterem. We zijn een belangencombinatie en hebben een hechte band met onze leden. Als we een jaarvergadering hebben, op de zogenaamde bonusdag, komen er zo'n vijfhonderd mensen. Welke vereniging heeft dat? We zijn trots op onze club. Ik denk dat dat best mag!' Foto Hans Verhorst Presentatie in de centrale hal voor de project- en consumentenmarkt. Foto Hans Verhorst

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11