'Met televisie bereik je meer Leusdenaren' 'Er blijft een ruïne over' Anabolen-handelaar in hoger beroep Houbee terug uit de 'Golf 1 Isssissertjes Leusdens echtpaar in de prijzen Langer open ■eiBder kmnt Gemeente pleit voor lokale radio, maar omroep wil niet Gemeente wil ondanks verzet eigenaar afbraak van woning Prijswinnaars de lucht in mep heropent Dronkenman in de sloot Kettingbotsing Auto door tuin plaatselijk nieuws WOENSDAG 24 APRIL 1991 ïjflJSDEN - Het Leusdense echtpaar Vos is tijdens de vakantiebeurs, die onalngs in Utrecht werd gehouden, in de prijzen gevallen. De eusdenaren wonnen het groot Duist vakantiespel, waaraan niet min er dan 36.000 mensen deelnamen. Uit handen van Knut Blatermann regen de prijswinnaars een cheque overhandigd, die goed bleek ior een geheel verzorgd weekeinde 'Berlijn'. LEUSDEN/AMSTERDAM - „Dit is echt een hele slechte zaak", aldus vice-president van het Amsterdamse gerechtshof mr R. Herrmann na het aan ho ren van de grieven van advo caat mr P. Bovens, die in hoger beroep een 33-jarige sport schoolhouder uit Leusden ver dedigt. De man wordt ervan verdacht op grote schaal ana bole steroiden te hebben ver handeld. De rechtbank in Utrecht veroordeelde de man in oktober 1989 tot achttien maan den cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De klachten van raadsman Bo vens, die de zaak van de sport schoolhouder in hoger beroep van een collega heeft overgeno men, behelsden het feit dat hem pas onlangs een schaduwdossier (zo'n tweeduizend pagina's dik) ter hand is gesteld, terwijl hij er in november van het vorig jaar bij de strafgriffie van het hof om had gevraagd en dit verzoek nadien enige malen telefonisch heeft herhaald. Ter zitting verscheen de raadsman met een doos die het dossier bevatte. Toen bleek echter dat hi] het nóg niet com pleet had: het uitgewerkte vonnis van de rechtbank, waarin is aan gegeven hoe de rechters tot hun veroordeling zijn gekomen, ont brak. De mond van mr Herrmann viel open van verbazing, waarna hij het stuk hoogstpersoonlijk aan de advocaat overhandigde. Omdat mr Bovens dus pas smds kort kennis heeft kunnen nemen van het dossier, legde hij het hof donderdag een lijst van getuigen voor die hij in de zaak van de sportschoolhouder wil doen horen. Het hof schrapte zes van de elf personen van die lijst. In januari werden in hoger be roep in het kader van deze zaak al twee mensen uit Leusden en een man uit Utrecht veroordeeld. De sportschoolhouder wordt aange merkt als de hoofdverdachte. De man zou per postorder voor zo'n dertigduizend gulden aan anabo le steroiden hebben verkocht. Hij ging in appèl omdat hij meent onschuldig te zijn. De zaak wordt op 25 juni voortgezet. LEUSDEN - Op de Roo van Alde- wereltlaan in Leusden-Zuid heb ben omstanders vrijdagavond een fietser uit de sloot gehaald. De man was daar in beschonken toestand terecht gekomen. De man, een Amersfoorter, kreeg ene proces-verbaal wegens openbare dronkenschap. De politie heeft op de Asschat- terweg een automobilist aange houden, die beduidend te diep in het glaasje bleek te hebben ge keken. Het duurde geruime tijd voordat de politie de flink slinge rende bestuurder kon aanhou den. LEUSDEN - Op de Arnhemseweg raakten drie automobilisten be trokken bij een kettingbotsing. De veroorzaker sorteerde ter hoogte van de Leusbroekerweg voor om af te slaan, maar bedacht zich en stuurde de weg weer op. De man, een inwoner van Hars kamp, had niet in de gaten dat er inmiddels twee andere auto's ge naderd waren. Een botsing was het gevolg. Er was geen persoon lijk letsel. LEUSDEN - Groot feest was het afgelopen vrijdag in huize Houbee aan de Kwintlaan Op die dag keerde Pim Houbee terug m Leusden, na afwezigheid van een aantal maanden Houbee was, als sergeant in het korps Mariniers, opvarende van het fregat Jacob Heemskerck, dat in verband met het conflict in het Midden-Oos ten in de Perzische Golf aanwezig was. Door middel van een groot spandoek, dat gevelbreed aan het huis was bevestigd, lieten de gezinsleden van Houbee er geen twijfel over bestaan dat men opgelucht wa over de goede afloop van het oorlogsavontuur. Op de foto een overgelukkige Pim Houbee met vrouw en kinderen. LEUSDEN - „Met een bedrag van 240.000,-- voor een perio de van 2 jaar kunnen wij televi- sieprogamma's maken," zegt Ago Salverda, voorzitter van de Lokale Omroep Lensden. „Met televisie kunnen wij meer Leus denaren bereiken en wij heb ben de mensen die televisiepro gramma's kunnen maken. Dat hebben wij vorig jaar bij de ge meenteraadsverkiezingen nog bewezen. Toen hebben wij twee marathon-uitzendingen ver zorgd, die zeer geslaagd wa ren." Salverda reageert daarmee op de resultaten van het onderzoek naar de haalbaarheid van lokale omroep in Leusden. Tot echte conclusies komt dit onderzoek overigens niet. „Op dit moment kunnen wij onvoldoende overzien of lokale omroep in Leusden in een behoefte voorziet," staat in het rapport aan de gemeente raad. Om tot dat inzicht te kunnen komen, zou er eerst een kijk- en luisteronderzoek moeten worden verricht en dat heeft pas zin als de Leusdenaren hebben kunnen kennis maken met de uitzendin gen van de omroep. Die omroep bestaat in Leusden al 10 jaar, maar heeft de politiek nog steeds niet kunnen overtui gen van haar bestaansrecht. Op het gemeentehuis ziet men het liefst dat de omroep begint met het maken van radio-uitzendin gen. Dat vergt niet zoveel investe ringen en is dus financieel beter beheersbaar. Dat wil overigens nog niet zegge, dat de omroep kan rekenen op een gemeentelij ke subsidie, als zij kiest voor ra dio. Daarover zou volgens een gemeentelijk woordvoerder nog over gepraat moeten worden. Sal verda blijft er echter bij dat de omroep de meeste levenskansen heeft bij het verzorgen van televi sie-uitzendingen. „Wij hebben op dat paard gewed, omdat dit vol gens ons het meest verantwoord is. Als de gemeente bij het stand punt blijft dat radio de beste mo gelijkheid is, moet een ander om- roepbestuur dan het huidige zich daar maar mee gaan bezighou den." Salverda belooft dat zijn orga nisatie binnen een jaar met ra dio-uitzendingen zal beginnen, als er eerst gestart mag worden met televisie. Ook dan kunnen volgens hem de kosten laag blij ven, omdat de omroep de appa ratuur zal huren van derden, zoals de Stadsomroep in Amersfoort. Als de lokale omroep er met de gemeente niet uitkomt, zal het moeilijk worden om door te gaan. Er bestaat een goede kans dat reclame bij de lokale omroepen dit jaar zal worden toegestaan, maar dat biedt volgens Salverda voor zijn organisatie weinig soe laas. „Ik denk niet dat er adver teerders in Leusden zullen zijn die bij ons reclame willen uitzenden, zonder dat zij iets van ons hebben gezien. Verder denk ik niet dat er veel ondernemingen zijn, die voor reclame bij ons in aanmer king komen. Zo groot is die markt hier met." De omroep blijft dus voor een belangrijk deel afhankelijk van gemeentelijke subsidies. „Laat de gemeenteraad eindelijk maar eens een uitspraak daar over doen. Ook als die negatief voor ons uitvalt zal er in ieder geval duidelijkheid zijn. Dat is iets dat wij de afgelopen 10 jaar nog niet hebben gekend," zegt Salverda. LEUSDEN - Op de Koningin Wü- helminalaan onstond vnjdag eni ge commotie toen een automobi list dwars door een tuin de Arn hemseweg wilde bereiken. Vol gens de politie was op die plaats vroeger een doorgang naar de Arnhemseweg, maar bestaat die situatie al lang niet meer. Er sneu velde een heg en een gazon. Op basis van de sporen denkt de po litie zelfs dat twee auto's door de tuin zijn gereden. Op Salamander reed zaterdag avond een automobilist achteruit een tuin m, nadat de man eerst in de berm een jong boompje pla- treed. Omwonenden hebben een groot deel van het kenteken kun nen noteren. De politie stelt een onderzoek m. De politie is in verband met de twee incidenten op zoek naar ge tuigen. Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '...Wat hebben olie's, Chineesjes, kofTiestxepen, katteno- gen, bonkers, superbonkers, keizerbonkers, spikkelbon kers, spikkeltjes en twintigjes met elkaar gemeen. Ingewij den weten dat het gaat om waarde-aanduidingen uit de wereld van de knikkeraars. Het knikkerspel is van alle tijden en heeft vele generaties stand weten te houden. Uit het jargon dat in die jaren is ontwikkeld, blijkt dat er een eigen 'marktmechanisme' is ontstaan. De ene knikker is nu eenmaal begerenswaardiger dan de andere... '...Het spel kent zijn eigen golfbeweging van populariteit. In Leusden is op dit moment sprake van een hoogconjunctuur. Er is nauwelijks meer een straat of plein in Leusden, waar geen kinderen te bekennen zijn, die fanatiek de glazen balletjes laten rollen. Daarbij gelden strikte regels. Door vaardigheid en handelsgeest is het mogelijk om het knik- kervermogente vergroten. '...Maar wat dat betreft is de knikkerwereld een getrouwe afspiegeling van de grote mensenmaatschappij. Er zijn kin deren, die zich niet aan de knikkerwetten willen houden. Zij zijn er op uit zich op een gemakkelijke manier te verrijken. Op de pleinen van de Eurowoningen heerst op dit moment een ware knikkeroorlog. Daarbij geldt het recht van de sterkste. De kleine knikkeraars worden door grote lummels van 13,14 jaar gedwongen hun bezit af te staan. De knikker- terroristen hebben eén regel niet begrepen. Het gaat om het spel en niet om de knikkers... '...Het blijft een rare club, die gymnastiekclub 'de Gymclub'. Wordt de redactie beticht van subjectieve berichtgeving, maar dan blijkt dat de opgegeven referenties voor geen meter blijken te kloppen. De Gymclub start een cursus in een der lokalen van de Hoge School Midden Nederland en verwijst voor lovende woorden naar wethouder Vroon. Deze ontleent echter zich als referentie te hebben opgegeven: Van de gemeente krijgt de club op deze wijze geen enkele medewerking. Zij levert een produkt en hebben geprobeerd te vallen in de termen van gesubsidieerde instellingen. Het blijkt echter puur commercieel te zijn en daar doen wij dus niet aan mee. Het is dan ook niet netjes mij nu als referentie te noemen en daarbij termen te gebruiken als helpen, onder steunen en aanmoedigen". Rare bokkesprongen '...Wij kondigden het al eerder aan, maar vorige week werd het dan toch werkelijkheid. In Leusden zijn op de markt van de Biezenkamp Vietnamese snacks te koop. Onmiddellijk groeiden de rijen aan, want Leusden heeft al te lang deze lekkernijen moeten ontberen. Onbekend maakt echter on bemind en wat de boer niet kent dat lust hij niet, om maar eens een paar spreekwoorden aan te halen... '...Enkele mensen op de markt gaven er blijk van een zwak ke neus te hebben. Met hun reukorgaan in de hoogte gesto ken, lieten zij merken dat de Vietnamees wat hen betreft maar beter zo snel mogelijk een andere standplaats mag zoeken. Gelukkig blijken de meeste Leusdenaren een fijner ontwikkeld reukvermogen te hebben. De nieuwe snacks bleken na de eezste dag een groot verkoopsucces...' '...De politie is niet altijd je beste vriend. En heeft niet altijd een sterk ontwikkeld onderscheidingsvermogen. Dat vindt een Leusdense familie, die op haar eigen manier een bijdra ge wilde leveren aan het milieuprobleem. De zoon des huizes had voor zijn fiets een nieuw onderdeel nodig en kreeg van zijn vader een geld- en milieusparend advies. „Ga eens bij het station in Amersfoort kijken, "zeipa, die dat zelf elke dag doet, omdat hij voor zijn werk met de trein reist. Daar stonden volgens hem al maandenlang enkele oude Getsen, die kennelijk niemands eigendom waren. Dus waarom niet even op zondag met de auto op en neer naar Amersfoort en zo'n oud wrak meegenomen... '...Bij terugkomst thuis stond echter de Leusdense politie op de stoep, die was gewaarschuwd door haar Amersfoortse collega's. Die was op haar beurt weer ingeseind door een oplettende voorbijganger, die de twee Leusdense milieu-ac tivisten voor ordinaire Getsendieven aanzag. Ook de politie was niet te overtuigen van de goede bedoelingen. De Gets werd in beslag genomen. „Uhoort hier nog meer van," was de dreigende opmerking waarmee de ontdane afvalschei- ders achterbleven... LEUSDEN - „Waarom een goed huis afbreken, terwijl er in Leusden een woningtekort is," vraagt Henk Hogeveen zich af. Zijn vader liet op de Ooievaars- horsterweg, in een gebied met een agrarische bestemming, een nieuwe woning bouwen. Om van de gemeente medewer king te krijgen bij de aanvraag van een bouwvergunning moest hij een overeenkomst tekenen, waarin de afbraak van zijn oude woning aan de Arnhemseweg is geregeld. Het beleid van de gemeente is namelijk om in het gebied langs de Arnhemsweg geen uitbrei ding van de woningvoorraad toe te staan. De oude wonrng moest dus wijken voor de nieuwe. Ho geveen senior heeft nu echter spijt van zijn handtekening en heeft een bezwaarschrift bij de gemeenteraad ingediend tegen het voorbereidingsbesluit, die de afbraak van het huis mogelijk moet maken. Ook zijn zoon heeft een be zwaarschrift ingediend. Hoge veen junior voert het woord, om dat zijn vader een week op vakantie is. „Waarom mijn vader terugkomt op de eerder gesloten overeenkomst kan ik niet zeggen. Ik wil niet namens hem spreken. Ik heb zelf een bezwaar inge diend, omdat ik het zonde vind om zo maar een goed huis af te breken. Dat is toch een vorm van kapitaalvernietiging?" „Zelf ben ik al een tijd woning zoekende en het zou voor mij een oplossing zijn als ik in het oude huis van mijn vader zou kunnen wonen. Daarbij komt, dat als de woning wordt afgebroken een deel van de gebouwen blijft staan. Er was vroeger namelijk een bakerij en dat deel moet blij ven staan. Dan blijft er een halve ruine over. Dat is toch geen ge zicht. Ik denk ook niet dat de grond op die manier gemakkelijk te verkopen zijn." Naar de reden waarom zijn va der toenertijd de overeenkomst over de afbraak heeft getekend, kan hij naar zijn zeggen alleen maar gissen. „Er is een zekere druk op hem uitgeoefend in die zin dat tegen hem gezegd is, dat wanneer hij de overeenkomst met zou tekenen, hij niet hoefde te rekenen op medewerking van de gemeente bij de nieuwe woning. Waarschijnlijk heeft hij gedacht dat het allemaal wel zou meeval len, als hij later de woning toch zou willen laten staan en dat hij alleen de boete hoefde te betalen die in de overeenkomst was op genomen. Die voorwaarde van af braak kwam overigens in eerste instantie helemaal niet ter sprake, maar is er later bijgevoegd." Hogeveen krijgt steun van de 4 buren, die ook bezwaarschriften hebben ingediend. De heer D.A. Verbeek is een van hen. Ook hij vindt het doodzonde dat een goe de woning wordt afgebroken en dat er volgens hem een ruïne overblijft. De gemeente blijft vooralsnog bij haar standpunt en beroept zich op de overeen komst, die zij met Hogeveen heeft afgesloten. „Zonder het stellen van de (afbraak)voorwaarde zou nimmer planologische medewer king zijn verleend aan het bouw plan voor de nieuwe woning," ge ven burgemeester en wethouders als antwoord op de bezwaren. Die zullen donderdag door de ge meenteraad worden behandeld. De woning aan de Arnhemseweg, die volgens de gemeente moet worden afgebroken (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - De horeca-ondernemers in Leusden mogen rekenen op een verruiming van de sluitingstijden met een uur. Er is een nieuwe Algemene Plaatselijke Verordemng in voorbereidng die dit mogelijk moet maken. Als de gemeenteraad volgende maand wet dwars hgt, mogen de café's van zondag tot en met donderdag m plaats van tot 23.00 uur open blijven tot 24.00 uur. Op vrijdag en zaterdag hoeven de café's pas om 1.00 uur dicht. Volgens de nieuwe APV kan dit met een uur verlengd worden. In de oude regeling was er toestemming om tot 23.00 uur open te blijven met de mogelijkheid van ontheffing. In de praktijk kwam dat er op neer dat de café's van zondag tot en met donderdag tot 1.00 uur en op vrijdag en zaterdag tot 2.00 uur open waren. Een andere 'opmerkelijke' zaak, die in de nieuwe APV wordt geregeld is de regeling voor het uitnjden van mest. Om de stankoverlast te beperken mag dat alleen maar op werkdagen bij temperaturen beneden de 25 C en wanneer de bodem niet bevroieren of met sneeuw bedekt is. Aan het doelloos rondzwerven van winkelwagentjes komt door de nieuwe APV ook een einde. De winkeher is verphcht om zijn naam op het wagentje te zetten en hij moet er voorzorgen dat hij ze terughaalt, als ze ergens worden achtergelaten. tëUSDEN/BARNEVELD - Een tweetal gelukkige Leusdenaren koos ®steren (dinsdag) in Barneveld, onder leiding van Eep van Harten uit bunteren, het luchtruim in een heuse luchtballon. Het ging om de winnaars van een slagzinnenwedstrijd, die een aantal maanden gele den werd uitgeschreven door slagerij Willem Schakel in De Hamers- hof, naar aanleiding van de feestehjke heropening van de winkel. De winnaars waren de heer Matijssen en mevrouw De Wilde. DEN - Na een grondige verbouwing is afgelopen zaterdag in elcentrum De Hamershof drogisterij Kniep feestelijk heropend, heropening werd uitgebreid gevierd met een groot aantal aanbie- Tevens waren in de winkel cosmetica-consulenten aanwezig m belangstellenden uitgebreid te informeren over de produkten van de grote cosmetica-merken.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3