Geen subsidie voor oud papier: droefenis bij verenigingen wordt de grond ingeboord Er komt veel minder oud papier bij Euro Grondstoffen binnen SE is Wethouder Corn Verdum denkt ook aan oliebollen DWS: een traditie van 25 jaar Teleurstelling groot bij scholen en clubs over standpunt van gemeente Droefenis rond oud papier plaatselijk nieuws r WOENSDAG 24 APRIL 1991 °ud-papiercon tam er van DWS op het Groot Achterveldplein behoort inmiddels tot het verleden. ACHTERVELD - Het ophalen en inzamelen van oud papier is in Achterveld uitgegroeid tot een ware traditie. Van jong tot oud deed men altijd erg veel moeite om zoveel mogelijk oud papier bijeen te brengen voor de mu ziekvereniging DWS. Ouderen die steevast elke maand hun doosje oud papier kwamen brengen, boeren uit het buiten gebied, die trouw al het oud pa pier kwamen brengen en uiter aard de leden van de muziek vereniging zelf. DWS is een be grip in Achterveld waar ieder een warm hart voor heeft. Kreten als 'gemeente Leusden laat DWS in de steek' zijn dan ook regelmatig te horen bij de inwo ners van Achterveld. De heer Van de Hengel van DWS zegt hier over: „We zijn tijdelijk gestopt, omdat we een bnef kregen van Eurogrondstoffen, dat we 4 cent per kilo moeten gaan betalen. We vinden het heel erg, zeker ook omdat de organisatie zo goed liep. De wethouder heeft ons ge zegd, dat we geen subsidie kun nen krijgen op oud papier. We hadden gevraagd om een over- brugginssubsidie, een tijdelijke regeling dus, maar daar voelde de gemeente niks voor. Zo'n 10 tot 12 ton haalden wij per maand op, dus het wegvallen is voor ons een flinke aderlatmg. We hadden in komsten van gemiddeld Q 4.000,- per jaar". De muziekvereniging betaalde van de opbrengst meuwe unifor men, instrumenten en de oefen ruimtes werden daar gedeeltelijk mee betaald. „Het geld wat nu wegvalt kunnen wij helemaal met missen. Daarnaast als je naar het milieuoogpunt kijkt, denk ik dat dat gedeeltelijk ook verloren gaat. Ik denk niet dat de boeren uit het buitengebied het apart naar de gemeentewerf gaan brengen. Het oud papier kan daar niet langs de kant van de weg gezet worden, dus het is met on denkbaar dat men het gewoon verbrandt. DWS krijgt het finan cieel niet gemakkelijk de komen de tijd, we zullen nog zuiniger moeten zijn. Uniformen moeten nog langer meegaan, instrumen ten kunnen niet worden vervan gen of nieuw aangeschaft. We hebben uiteraard nooit geld over de balk gegooid, we zijn altijd al heel erg zuinig. Zowel op de ma terialen als op de centjes. We hopen dat er mensen zijn, die ons een idee aan de hand kunnen doen om een ander soort actie op te zetten. Eigenlijk doet het ge woon pijn, dat we een traditie van 25 jaar zo moeten stoppen". Het ophalen van oud-papier m Achterveld (foto archief DWS) LEUSDEN- De inzameling van oud papier staat momenteel volop in de belangstelling. Verenigingen klagen steen en been, nu de papierprijs keldert en de gemeenten de prijs niet willen garanderen. De kille feiten op een rij: Door het groeiend milieubesef, ook mternationaal, wordt nu ook elders (bijvoorbeeld Duitsland) het oud papier gescheiden ingezameld. Door het ontbreken m die landen van verwerkingscapaciteit komt een deel van die stroom naar Nederland. Hier veroorzaakt dat een prijsdaling, met naar het zich laat aanzien een structureel karakter. Gemeenten, zoals Leusden, die in een vroeg stadium al zijn overgegaan op het gescheiden inzamelen van huisvuil tot het ver doorgevoerde systeem in Leusden van oud papier, glas, organisch en anorganisch materiaal), krijgen nu te maken met boze' verenigingen, die de rekningknjgen gepresenteerd. De gemeente staat voor het dilemma milieu-principes te handhaven of de verenigingen in de kou te zetten. Leusden kiest vooralsnog voorde principes, er vanuitgaande dat de verenigingen andere bronnen kunnen aanboren om de clubkas te spekken! LEUSDEN - De kelderende papierprijs is voor een aantal clubs en scholen in Leusden een probleem. Omdat de gemeente Leusden geen subsidie wil geven aan de desbetreffenden, is door het stoppen met inzamelen het inkomen flink gedaald. De scholen en clubs krijgen geen geld meer voor hun inzamelingsakties van oud papier, waardoor het voor hun zinloos is geworden. De consequenties hiervan zijn dat het zo moeizaam opgebouwde systeem van inzamelen verloren gaat. )p de scholen betreurt men de ang van zaken zeer. De heer onneveld van de Klimrakker •gt: „Het is voor ons heel verve nd, ten eerste omdat de kinde in heel erg gemotiveerd waren m het oud papier in te zamelen, hadden het gevoel een klein ije mee te werken aan de be- teiming van het milieu. Ten ITOieede werd door ons de BHBO-les er mee gefinancierd, jfls ie bedenkt dat wij ruim fl 350,- §fler jaar ontvingen voor het oud ipier en daar de gehele EHBO- is inclusief het materiaal en de kjes mee financierden, be- ijpt u wel wat het voor ons bete- int. De EHBO-lessen moeten rgaan vinden wij. Nu moeten maar zien waar we dat van italen. Het inkomen van een :hool is al zo weinig, nu moeten Jij nog meer bezuinigen op ande- i zaken om de EHBO-les te kun- Kinderen van basisschool De Vallei bezig met het inzamelen van oud papier. (Foto: Hans Verhorst) nen betalen. Dat is heel moeilijk. Je moet al zo veel beknibbelen. We blijven uiteraard het oud pa pier uit de klassen apart inzame len. Iedere klas heeft daarvoor een doos klaar staan. We zetten de dozen nu gewoon aan de straat voor Spitman. Zonde hoor". Vrijwilligers Ook op De Bongerd is men er niet blij mee. Men had ook daar een prima werkend systeem. „De container, die Eurogrondstof elke maand neerzette werd de ene keer door vrijwilligers van De Bongerd en de andere keer door vrijwilligers van de Vallei be mand. De opbrengst werd naar het aantal leerlingen verdeeld. De Vallei kreeg dus iets meer als wij. Ook bij ons werd de EHBO- les ermee bekostigd. Ik vind het zo jammer, dat de gemeente niks wil doen. zeker ook omdat als de papierprijs weer omhoog gaat het nog te bezien is of wij de mensen weer zo gemotiveerd krijgen om voor ons oud papier op te sparen. Tevens moet je de organisatie van vrijwilligers weer opnieuw op starten. En dat is weer een heel werk", aldus Marian Bode van de Bongerd. Sportwereld Ook de sportwereld krijgt een gevoelige klap door het wegval len van een extra bron van inkom sten. Korfbalclub Antilopen: „De contributie zal omhoog moeten om het verlies aan inkomen op te vangen. Er valt niet te praten met de gemeente. De gemeente kijkt niet naar de problemen, die het wegvallen van het oud-papier- geld voor de diverse clubs of scholen met zich meebrengen", aldus de heer Mulder. Nanda van Oort, penningmeester van de Antilopen, voegt daar aan toe:-,,Wij ontvingen plusminus fl 1.500,- per jaar voor het oud pa pier. Dat geld besteden wij aan zalenhuur, onderhoud van mate rialen en velden en ook voor cur sussen voor scheidsrechters en trainers. Het gemis van dit geld moeten wij opvangen via een contributieverhoging, of iemand moet nog een ludiek idee hebben om geld binnen te halen. Contri butieverhoging zou betekenen minstens twee gulden per maand per lid meer. We kunnen mis schien naar kleinere zalen verhui zen voor de trainingen, maar dat heeft als consequentie, dat er met IFOORT - Het verwer- igsbednjf Eurogrondstoffen in lersfoort betreurt de houding gemeente Leusden over het iven van subsidie. Het bedrijf is lencht op het plaatsen en op- len van papiercontainers. Het ift er chauffeurs voor m dienst er zijn speciale vrachtwagens De aanvoer van papier is foor het bedrijf een stuk minder worden. len zegt dat het bedrijfstech- :h veel slimmer zou zijn het ipier in Duitsland te kopen. Het ld papier is daar goedkoper, en doet dit met omdat dat de fndel hier niet ten goede komt. - gev^ Er bestaat ook nog zoiets als een morele verplichting, die je hebt tegenover de handel", aldus de heer Langeraar van Eurogrond stoffen. „Ook de scholen en clubs zijn daar niet mee gebaat. In wezen is het geen stijl, hoewel ik het stand punt van de gemeente wel be grijp. Toch blijft dat er jaren werk zit in het opzetten van het inzamel systeem, dat nu goed werkt goed en een uniek systeem mag wor den genoemd. Het is belachelijk hoe dat zo maar aan de kant wordt geschoven. Als de papierprijs omhoog gaat moet er weer hele maal opnieuw begonnen worden met het opzetten van dit systeem. Er gaat een gerucht dat de ge meente 2 cent per kilo zou willen subsidiëren, maar wat daar van waar is weet ik niet". „Spitman levert ons nu wel een gedeelte, maar het blijft veel min der. Ik denk, dat er nu toch veel in de afvalzak verdwijnt waardoor het gewoon bij de vuilverbran ding terecht komt. Dat is toch doodzonde". De heer Kleinsmit van Euro- grondstoffen heeft ook nog con tact gehad met de gemeente Leusden, ook dat mocht niet ba ten. meer op de korf geschoten kan worden tijdens de trainingen. De plafonds van kleinere zalen zijn daar namelijk te laag voor. En als korfbalvereniging is het natuur lijk te gek, dat je niet op het schieten op de korf kan trainen. Of er een contributieverhoging komt hangt nog wel af van de ledenvergadering, het bestuur kan dat wel willen maar als de ledenvergadering het er met mee eens is gaat dat met door. Hoe het dan verder moet weet ik op dit moment nog met. Ik vind het wel verschrikkelijk jammer dat er niet over te praten is met de ge meente, men kijkt niet hoe hoog de nood is bij de verschillende clubs en andere gedupeerde, Zelfs Eurogrondstoffen is met ons meegeweest om met de ge meente te praten maar er is zelfs geen discussie mogelijk. Men zegt dat de ophaaldienst in Leus den prima werkt, dus men ziet geen enkele reden om daar ver andering in te brengen. Wat ook niet vergeten mag worden is, de oude kranten inzameling bracht ook een binding met de ouders. Ouders betrekken bij de club door ze iets te laten doen wat de club ten goede komt, versterkt de buiding met de club. En dat maakt weer de sfeer in een club". Dierenweide De fraaie dierenweide bij basis school De Vallei wordt groten deels betaald door het oud pa piergeld. „Er moeten nu geen dieren ziek worden, of zich ande re calamiteiten voordoen, want wij zijn potje los", aldus direkteur Kooiman van de Vallei. „Wij zijn vorige maand maar ge stopt met het inzamelen van oud papier, we moeten er nu voor gaan betalen, inplaats dat we er wat mee verdienen. Het is zo jam mer, we zetten alles wat nu op school in de oud papierbakken komt aan de straat voor Spitman. Een paar jaar geleden hebben wij speciale kunststof papiercontai ners aangeschaft voor de school. Alles was daar netjes in opge ruimd en wij konden ze zo de grote container inrijden. Nu mo gen wij deze containers niet eens aan de straat zetten. Hoewel het papier dan bij regen droog blijft, niet weg kan waaien of anderzins overlast kan bezorgen, moeten wij het in kartonnen doosjes bui tenzetten. Als wij de containers willen gebruiken moeten wij voor het legen ervan extra betalen. De kinderen vinden het heel raar, dat alles in dozen moet, het geeft trouwens ook een vreselijke rom mel in de school. Ik weet echt niet waar ik de dozen moet laten. Daarbij komt, dat het motiveren van de kinderen moeilijker is. Thuis letten ze er ook op of het papier apart werd gehouden, ik denk niet dat ze daar nog naar kijken." „Wij hadden afspraken met de Bongerd, over het bemannen van de container, dat werkte prima. Jaarlijks verdienden wij met het oud papier ruim fl 1.000,- gulden. Wat gebruikt werd voor het on derhoud van de dierenweide. Ook de voeding van de dieren betaalden wij er gedeeltelijk van. We hebben nu pas een meuw hekwerk laten zetten. Dat was heel erg duur, dus dat moest m gedeeltes gedaan worden. Ver der is onze school natuurlijk uniek door zijn dierenweide. De kinde ren verzorgen de beesten zelf, leren daar heel veel van. We heb ben zelfs waterschildpadden met een buiten en een binnenverblijf. Alles is gelukkig nu in prima staat van onderhoud, dus daar hebben we voorlopig geen omkijken naar. Maar we hadden altijd een potje voor calamiteiten. Dat is er niet meer. Dat baart mij uiteraart best wel zorgen, je moet niet ver geten als ik een dierenarts moet laten komen, kost dat op het mo ment dat hij over het hek kijkt al fl 40,- gulden. Gelukkig is dat het laatste jaar niet nodig geweest. Maar je weet maar nooit. Ook voor de dierenweide krijgen wij geen enkele subsidie, we moeten zelfs huur betalen voor de grond aan de gemeente. Gelukkig heb ben wij de jaarlijkse fancy fair nog. Met de opbrengst daarvan moeten wij het het komende jaar met de dierenweide gewoon red den. Dat zal uiteraard betekenen dat we nog meer moeten beknib belen, en nog langer moeten na denken voor we een dubbeltje uitgeven. Kijk, wij kunnen als een dier ziek is, het niet gelijk weg doen. Dat doet een boer meestal wel, maar wij moeten rekening houden met de gevoelens van de kinderen. Die hebben vaak een band met een beest. Als het te duur is om het dier te genezen moet dat uiteraard wel. Er is nog geprobeerd om met de gemeente te praten, maar dat heeft geen zm gehad. Heel, heel tnest. Zeker als je hoort dat Woudenberg en Amersfoort wel oor hebben voor de problemen van de getroffe nen. Men wil er niet eens over praten in Leusden". Kerken Ook de kerken in Leusden voelen zich slachtoffer van het beleid van de gemeente. Men haalt nog wel oud papier op, maar hoe lang nog weet men niet. Bij de Gerefor meerde Kerk blijft men nog even doorgaan, niet uit financieel oog punt, maar omdat men het mi lieu-aspect van het inzamelen ook niet uit het oog wil verliezen. De heer Upperman. voorzitter be heerscommissie van de Gerefor meerde Kerk, steekt zijn mening met onder stoelen of banken: „Tien a twaalf jaar zijn wij al bezig met de bekende OPA-akties. Dat leverde gemiddeld 30 ton oud pa pier per jaar op. Dat is toch geen kleinigheid. Natuurlijk verdien- Papier langs de kant van de weg: (foto archief DWS) den wij daar als kerk een leuk bedrag mee in de afgelopen ja ren. Dit geld werd gebruikt voor extra uitgaven voor het pastoraat en extra uitgaven voor het jeugd werk. De gemeente Leusden moet zich wel realiseren, dat als wij er mee stoppen er zo'n slordi ge 30 ton papier meer te verwer ken is per jaar op de gemeente- werf. En wat kost de gemeente dat wel niet....?" „De gemeente heeft zolang wij nog doorgaan geen verwerkings kosten en dat lijkt mij toch wel belangrijk. Ik wil ook niet stop pen, omdat het hele circuit van ophalen, niet meer in gang te brengen is als je eenmaal gestopt bent. Het standpunt van de ge meente is kortzichtig en ongemo tiveerd. Als men ons met goede redenen duidelijk kan maken waarom men met wil bijspringen is het voor ons beter te verteren. Financieel hebben wij er niet echt problemen door, omdat de op brengsten van de collecten ge lukkig niet tegenvallen. Als wij in onze kerkgemeente vertellen waar wij geld voor nodig hebben, knjgen wij dat altijd nog van onze kerkleden. Dat neemt niet weg dat het erg jammer is. De ge meente Leusden wil in Leusden een klimaat van zorgzame sa menleving, maar dit noem ik geen zorgzaam samenlevingsbeleid. De gemeente stimuleert sport en noem maar op in het kader van stimuleren van saamhongheid. Men vergeet daarbij dat het inza melen van oud papier voor veel mensen heel belangrijk is gewor den in de loop der jaren, men had contact met elkaar. Er zijn zelfs in Leusden mensen die er zo veel voor deden, dat men er dagelijks werk aan had en nu niks meer om handen heeft. En wat is voor de gemeente nu 4 cent per kilo, als je daar zovelen een plezier mee doet. Als men wel zoveel geld uitgeeft voor een kunst grasveld, waarom kan men dan voor het oud papier mets doen. Als we nu een arme gemeente waren, maar Leusden is met arm". Penningmeester Zevenboom is dezelfde mening toegedaan als Upperman. Onbegrijpelijk is ook voor hem het standpunt van de gemeente. Als penningmeester beaamt hij, dat het financieel geen problemen oplevert voor de kerk. „Het gemis aan inkomen wordt opgebracht door onze ge meente-leden". een triest gezichtzeker in het buitengebied Leusden.' LEUSDEN - Wethouder Corn Verduin is bij de meesten de gebeten hond. Zij is immers bij de gemeente de eerste, die op het oud papierbeleid is aan te spreken. Al jaren staat Verduin zich graag -en veelal terecht- voor op het milieubeleid. On langs kreeg de wethouder van de VÉtA nog het Vroege Vogels Groene Lint voor haar afvalbe leid. Het gescheiden ophalen van het huisvuil staat momen teel sterk in de belangstelling. Corri Verduin voelt zich ook niet aangesproken door de kri tiek van de clubs en verenigin gen: „Ik vind het niet terecht, dat de gemeente de extraatjes van clubs en scholen zou moe ten subsidiëren". De wethouder stelt allereerst, dat bij de gemeente Leusden het be lang van het milieu voorop staat. „Dat is altijd zo geweest en zal ook zo blijven. Wij vinden, dat als clubs inkomsten missen door het ophalen van oud papier, dat zij maar zo inventief moeten zijn iets anders te zoeken. Bijvoorbeeld oliebollen bakken of planten ver kopen." Daar komt volgens Verduin nog bij, dat de gemeente door het ge ven van subsidie in feite de pa pierindustrie ondersteunt. „Het aanbod voor de industrie blijft door de gemeentelijke subsidies gehandhaafd, dus het marktme chanisme verliest zijn werking." De dreiging van contributiever hoging bij sportclubs vindt Corri Verduin een schrijnende zaak: „Als er inder daad clubs in het gedrang ko men, dan moeten deze zich op het normale terrein van subsidiever lening tot de gemeente wenden. Het kan niet zo zijn, dat een vere niging de begroting baseert op inkomsten van oud papier. De extra's, die men nu met het oud papier binnenkrijgt moeten dan op een andere manier worden geregeld. Maar daar ligt geen taak voor de gemeente." De wethouder zegt met name de muziekvereniging DWS een al ternatief te hebben geboden. „Er zijn mogelijkheden voor die ge bieden waar de gemeente zelf niet ophaalt. Indien de vereniging deze taak over wil nemen, dan zijn er mogelijkheden. Maar ik heb begrepen dat men dat ruet wil. Overigens, dat de verenigin gen papier ophalen is niet beter uit milieu-oogpunt, omdat het pa pier m Leusden al gescheiden wordt opgehaald. Wij hebben nu last van de wet op de remmende voorsprong. Met andere woor den, omdat wij m het verleden de zaak energiek hebben opgepakt komen wij nu zelf in het gedrang." De gemeente heeft een contract met Eurogrondstoffen en ophaal dienst Spitman. Emd dit jaar loopt dit contract af en zal de gemeente bekijken of er wijzigingen m aan gebracht moeten worden. De ge meente knjgt drie cent per kilo ingezameld papier. De kosten van de ophaaldienst komen ech ter veel hoger uit. Door meer pa pier binnen te krijgen, nu de ver enigingen het af laten weten, kan de prijs-opbrengstverghouding voor de gemeente zelfs gunstiger komen te liggen. „De vaste kos ten voor de ophaaldienst blijven gelijk, maar de papieropbrengst wordt dan hoger." Wethouder Verdum wijst er op, dat minister Alders en de Vereni ging Nederlandse Gemeenten, inmiddels hebben besloten dat de verenigingen geen geld hoe ven toe te leggen op het ingeza melde papier. Enigszins gênant vindt de wet houder de opstelling van het be drijf Eurogrondstoffen uit Amersfoort. „Het bedrijf wil tus sentijds het contract openbreken, omdat de papierprijs zo ontzet tend is gedaald. Daar kan natuur lijk geen sprake van zijn, een contract is een contract. Aan het emd van het jaar komt dit pas aan de orde."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5