'Voor 5 gulden van het station in Amersfoort naar Leusden' Gevoelige klap Atax tekent contract met NS voor treintaxi Wat is de treintaxi? ■Eusder krant Nieuws uit de verenigingen Hartstichting Het weer in Leusden Zomertaling gevarieerd allerlei WOENSDAG 24 APRIL 1991 Vanaf 1 mei kan men ook in Amersfoort gebruik maken van de 'Treintaxi'. Het Amersfoortse taxibedrijf Atax gaat voor de Nederlandse Spoorwegen de 'vijf gulden 'ritten verzorgen. De stad, Hoogland en ook Leusden vallen onder het gelchgheidsgebied (foto: Hans Verhorst). MERSFOORT/LEUSDEN - Voor mensen uit Leusden wordt et per 1 mei mogelijk om met de treintaxi voor vijf gulden nn het station naar huis te worden gebracht. Voorwaarde is it men per trein reist, want anders kan men geen taxi-biljet 1 het station kopen. De treintaxi levert een flinke bespa ng op, want een ritje naar Leusden per taxi kost toch gauw rlntig tot 25 gulden. Het Amersfoortse taxibedrijf Atax «ft de slag gewonnen in de strijd om de 'treintaxi' in Amersfoort. Per 1 mei zullen taxi's van de Atax het vervoer gaan verzorgen van treinreizigers die bij aankoop van een treinkaartje tevens voor vijf gulden een taxi vanaf station Amersfoort kunnen krijgen. Het gebied waarbinnen dit geldt is in Amersfoort de stad zelf, Hoogland en Leusden. Amersfoort maakt per 1 mei deel uit van zestig plaatsen waar treintaxi mogelijk is. Daarmee is het aantal met dertig plaatsen uitgebreid. ^flet belangrijkste wat in ons t>ideel heeft gewerkt, is het feit dat wij al met blauwe Mercedes- i's njden," zegt Theo Meijer op ig waarom juist Atax door de lerlands Spoorwegen is uitge- ïn om 'treintaxi' in Amersfoort jtegaan verzorgen. Meijer, de be nde judoka, runt sinds kort sa- met zijn moeder het taxibe- op De Kamp. „Het is een liliebedrijf. Mijn vader heeft bedrijf opgebouwd. Hij is 33 geleden begonnen met één gen op het Havik. Daarna is de Schimmelpeniunckade huisd totdat hij tenslotte ons idige pand op De Kamp kon >en. Momenteel werken hier zo'n 25 mensen, waarvan aalf vaste chauffeurs en tien -time." Meijer's grootste hobby is judo, maar daarmee kan hij geen maat schappelijke carrière opbouwen. „Daarom ben ik mij wat meer met de zaak bezig gaan houden. Ik heb nu samen met mijn moeder de leiding over het bednjf. Ik hou mij vooral bezig met pr-werk- zaamheden en momenteel met het bezoeken van mogelijke klanten voor de treintaxi. Ik werk nu redelijk full-time als parttimer. Want ondanks het taxibedrijf blij ven de Olympische Spelen in Bar celona het belangrijkste doel. Wat judo betreft dan, hè. Wat de Atax betreft is het gewoon zaak dat het loopt en als ik weg ben moet dat doorgaan; kwestie van delegeren." Tijdsdruk De NS heeft in Amersfoort een drietal gespreksronden gehou den met de verschillende taxibe drijven. De Spoorwegen wilde maar met éen bedrijf in zee gaan. In een andere stad heeft men ge probeerd treintaxi met meerdere bedrijven te gaan verzorgen, maar daar heeft de NS volgens Meijer slechte ervaringen mee- gehad. Pas in februari werden de eerste gesprekken gehouden. „De Spoorwegen zijn daar inder daad heel laat mee begonnen. In maart kregen we pas te horen met welk automerk zou gereden De NS is op 1 februari 1990 begonnen met de 'treintaxi'. Daarmee is het mogelijk om met een gel dig 'NS-vervoerbewijs' voor slechts vijf gulden van of naar het station ge bracht te worden. De com- bimatie treinkaartje en ta xikaartje is essentieel bij treintaxi: heeft men geen geldig treinkaartje dan kan men geen taxikaartje voor vijf gulden kopen. 'Het treintaxi-biljet is ver krijgbaar bij vrijwel elk NS-loket.' Men kan het biljet kopen als men een treinkaartje koopt. Het kan op de plaats van bestem ming worden gekocht, maar dan dient men wel het treinkaartje te tonen. In de taxi kan dus niets worden gekocht. Reizi gers die in het bezit zijn van een jaarkaart kunnen Tjoekjes kopen van tien ongedateerde en niet op plaats afgegeven treinta xi-biljetten (lOx treintaxi).' Op vertoon van de jaar kaart kan een ingevuld biljet aan de taxichauffeur worden gegeven. Theo Meijer van de Atax - de Amersfoortse treintaxi - noemt nog de mogelijk heid tot het sluiten van een grootverbruikerscontract met de NS speciaal voor bedrijven. „Ik benader momenteel bedrijven in Amersfoort en wijs ze op de mogelijkheid dat ze zelf biljetten kunnen inkopen voor klanten of voor het eigen personeel. Ze krij gen daarvoor goed ver voer wat bijna niets kost." De standplaats voor de treintaxi is herkenbaar aan een ruim drie meter hoge blauwe zuil. In Amersfoort zal de stand plaats bij de telefooncel len op het Stationsplein ko men. De taxi's zijn donker blauw en voorzien van een geel treintaxi-bord. Meij er: „Ik liefst zou ik zien dat de standplaats recht voor de uitgang van het station zou komen, maar mis schien kan dat bij de herin deling van het Stations plein en de bouw van het nieuwe station alsnog wor den geregeld." Men kan ook zich naar het station laten vervoeren. Men dient dan wel in bezit te zijn van een taxibiljet en men moet minimaal één uur vantevoren met de centrale bellen. Daarover is Meijer niet erg tevreden over: „Klanten moeten al een taxi-biljet in huis heb ben, want bij de taxichauf feur kan niets worden ge kocht. Ik heb begrepen dat de NS daar ook niet zo te vreden mee is, dus mis schien komt daar in de loop van de tijd nog veran dering in." Tot slot: 'De treintaxi rijdt van of naar het NS- station en alleen binnen het geldigheidsgebied. Het is niet mogelijk, ook niet tegen bijbetaling, met de treintaxi een andere rit te maken.' Voor informatie over de Treintaxi in Amersfoort kan men bel len met de Atax, telefoon 033-753333 (tevens hèt treintaxi-telefoonnummer voor Amersfoort, Hoog land en Leusden). Voor alle informatie over trein taxi kan men bellen 06- 8991121. gaan worden. Nu was dat voor ons geen probleem, omdat we al Mercedes rijden, maar hadden we een aantal nieuwe auto's moe ten bestellen dan hadden we die op 1 mei nog niet gehad. Er zit een levertijd van drie maanden op een Mercedes." De tijdsdruk heeft waarschijn lijk in het voordeel van de Atax gewerkt, daar het bedrijf reeds blauwe Mercedessen in gebruik had. „Het voordeel daarvan is dat we uniform kunnen blijven. We starten met twee speciaal uitge doste treintaxi's, die herkenbaar zijn aan het bord bovenop de wa gen. Zijn deze twee wagens een keer bezet, dan kunnen wij vrij eenvoudig een andere blauwe taxi uizetten. Dat is voor de men sen, de klanten, duidelijk herken baar. Het is toch een bepaald stukje uitstraling." Ook Leusden Met de treintaxi in Amersfoort kan men voor vijf gulden naar elke plek in Amersfoort, Hoog land en ook Leusden. De vijf gul den-biljetten kunnen alleen aan een NS-loket, in combinatie met een treinkaartje, worden ge kocht. „Ja, Leusden moesten we er bijnemen van de NS, omdat ze daar veel reizigers van verwach ten. Als taxibedrijf ben je daar niet zo blij mee, want een ritje Leusden kost toch gauw twintig tot 25 gulden. Maar we hebben zelf ook wel grenzen gesteld, want Hooglanderveen en Hoeve laken vallen er bijvoorbeeld niet onder." „Het voordeel bij treintaxi is dat je meerdere klanten kan meene men, maar als je één peroon moet wegbrengen moet er geld bij. Je moet treintaxi ook met zien als een winstgevende zaak; het is kostendekkend. Waar je het als treintaxi-bedrijf van moeten heb ben, is klanten die bij jou een andersoortig taxiritje bestellen. Dus buiten het treintaxi-gebeuren om. Als je het goed doet komen treiriklanten voor een andere nt ook naar je toe. Dat is dan de winst." Is treintaxi geen oneerlijke concurrentie ten opzichte van de ander taxi-ondernemingen, want voor vijf gulden kom je voor een gewone taxirit niet ver „Nee, ik denk dat wij potentiele buspassagiers als klant zullen krijgen, want de bus wordt toch ook steeds duurder. En met de taxi ben je toch sneller op de plaats van bestemming. Ik denk dat klanten die haast hebben toch een gewone taxi nemen, want de treintaxi mag tien minuten wach ten op eventuele andere klanten. Verder moet je van tevoren al een treintaxi-biljet hebben gekocht. Er zijn mensen die zeggen dat ze problemen verwachten met andere taxibedrijven. Ik geloof daar niet in; de samenwerking met andere bedrijven is juist heel goed. We hebben nooit proble men met andere taxibedrijven gehad, want je hebt elkaar juist nodig. We hebben allemaal onze specialiteiten. De Atax verzorgt samen met W-tax het ziekenver- voer in Amersfoort. Verder doen we contractvervoer (bijvoor beeld koerierswerk), gewoon ta- xiwerk en nu dan de treintaxi. Wij doen bijvoorbeeld geen trouwe rijen of groepsvervoer, dat doen weer anderen." Koffieconcert LEUSDEN - Het Hathor-strijk- kwartet, bestaande uit Hans van Haarst, Tonnie Groeneveld (viool), Hedwig Smulders (alt viool) en Frank de Gee (cello), verzorgt zondag 28 apnl een kof fieconcert in de aula van de mu ziekschool. Op het programma Natuurwandeling LEUSDEN - In het kader van het thema 'Ruimte' van de Culturele Raad houdt de werkgroep mi lieu-educatie van het Comité Mi lieuzorg Leusden zaterdag 27 april een natuurwandeling in het park Princenhof. Onder leiding van leden van de werkgroep kun nen belangstellenden gewezen worden datgene wat er te zien is in het park. De werkgroep gaat de komen de weken ook met basisscholie ren op pad in het park. Die excur sies worden gegeven in de perio de van 29 april tot en met 15 mei. De wandeling van aanstaande zaterdag begint bij de ingang van het park aan de Zwarteweg (naast de rijwielhandel). De wandeling duurt ongeveer 1,5 uur. Voor meer informatie kunnen belang stellenden bellen met Annemarie Flipse, telefoon: 947126. Rommelmarkt LEUSDEN - De Leusder Handbal Vereniging (LHV) houdt zaterdag 27 april een rommelmarkt. De markt, waar allerlei snuisterijen te koop zijn, begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Plaats van han deling is een parkeerterrein naast sporthal De Korf. De op brengst komt ten bate van de ver enigingskas. ACHTERVELD - De jaarlijk se collecte ten behoeve van de Vrienden van de Hart stichting heeft m Achterveld en Stoutenburg een bedrag opgeleverd van 3319,05. staan onder meer werken van Jo seph Haydn (het strijkkwartet m G grote terts, opus 77 nr. 1) en Ludwig von Beethoven (strijk kwartet in G grote terts opus 59 nr. 3). Het concert begint om 20.00 uur. De kaartverkoop start om 11.15 uur. De toegang bedraagt 7,50. Jeugd tot 18 jaar en 65-plus- sers betalen 5,- (inclusief een kop koffie). Bestuurswisseling ACHTERVELD - Ben van Beekho ven is onlangs benoemd tot voor zitter van het Feestcomité Achter veld, dat onder andere de Oran jefeesten organiseert. Va Beek hoven volgt daarmee Wim van Middelaar op, die na een penode van 12V2 jaar de voorzittershamer m de wilgen hing. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: Rika van Middelaar (secreta ris), Thea Hak (penningmeester), Jan van Rijsoever, Alfons van 't Klooster, Wim Schouten en Ria Kok. Secret Warrior in De Geut LEUSDEN - De uit de regio Amersfoort afkomstige band 'Se cret Warrior' treedt zaterdag 27 april op in jongerencentrum De Geut. De nad heeft uitsluitend ei gen nummers op het repertoire staan, in een stijl die zich beweegt tussen stevige hardrock en. melo dieuze 'wave'. De deur van het jongerencentrum gaat zaterdag om 21.00 uur open en de entree bedraagt 5,-. Postzegelveilmg LEUSDEN - De Leusdense vereni ging van postzegelverzamelaars 'De Loupe' houdt maandag 6 mei een grote ruil- en veilingavond m De Til aan de Hamersveldseweg. Er zullen 190 kavels in diverse prijsklassen onder de hamer ko men. Daarnaast is er ruime gele genheid om postzegels te ruilen. Leden en andere belangstellen den zijn vanaf 19.30 uur van harte welkom. De jeugdafdeling van De Loupe heeft zaterdag 4 mei een clubbij eenkomst (aanvang: 13.00 uur). Jeugdleden en jeugdige belang stellenden zijn daar welkom. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met al gemeen secretaris Co de Vnes, telefoon: 946274 (na 19.00 uur). Wat kunnen de seizoe nen zich in ons land toch grillig gedragen. Zo herin ner ik me van het vorige jaar, dat het kwik in de nacht van 8 februari plus 15 graden aanwees. Nu de lente er al voor de helft opzit en een warme ouver ture kende, deelde de na tuur dit weekeinde een ge- voelige klap uit met een a- nachtvorst, die in januari zeker niet zou hebben mis staan. De thermometer I1 gleed voor de tijd van het jaar bijzonder ver onder uit. Zaterdagochtend werd te Leusden een minimum van -1.4 graden afgelezen, maar in Bameveld vroor het 5 graden op normale hoogte. Zondagnacht deed het kwik het nog eens dun- 1 netjes over en toen werd er op de vliegbasis Twente zelfs -7.2 graden geno teerd en dat is voluit mati ge vorst. Die temperatuur betekende een evenaring van het record voor de derde decade, want op 29 april 1976 werd in Deelen ook -7.2 waargenomen. De late winterse show be zorgde de regeninstalla ties van de fruittelers overuren. Veel particulie re teelt mag als verloren worden beschouwd. De oorzaak van de schadelij ke nachtvorst was een ho- gedrukuitloper die uitge rekend in de nacht over ons gebied neerstreek. Daardoor kwam de atmo sfeer geheel tot rust en kon de temperatuur in de dro ge en koude lucht onge stoord het vriespunt pas seren. Maandag kregen we een meevallertje van de natuur aangeboden. Nadat in de nacht een front slechts 1 mm had afgele verd, trok overdag een buienlijn over ons gebied en dat leverde in Achter veld 8 en in Leusden 7 mm neerslag op. De droogte in ogenschouw genomen mag dit als een geschenk uit de hemel worden be schouwd. De komende da gen ondergaat het weer een opknapbeurt. Een de pressie trekt langzaam van Denemarken in zuid oostelijke richting via Duitsland weg en een ho- gedrukgebied gaat de weerzaken in een wat sta bieler vaarwater zetten. Gisteren lukte dat nog niet helemaal, want de aange voerde lucht liet een enkel buitje toe, aangezien de bovenlucht nog altijd een zeer koude lucht uitadem de. Het kwik kroop heel voorzichtig naar de 11 gra den. Vanaf vandaag wor den de perioden met zon talrijker en blijft het droog. Het hogedrukgebied heeft zich dan aangemeld boven Scandinavië en dat geeft de wind de gelegenheid de oost tot zuidoosthoek op te zoeken. Er wordt geleide lijk wat zachtere lucht aangevoerd, waarin het kwik schoorvoetend rich ting 14 graden stijgt en dat is normaal voor de laatste tien dagen van april. Het zal in de nachten geleide lijk wat zachter worden. Tegen het weekeinde trekt een depressie via de Golf van Biscaije naar Frank rijk. De zuidoostenwind gaat dan wat aanwakke ren, maar of het tot regen van betekenis gaat komen is nog onzeker. De tweede tien-daagse periode van april kende wel een heel bijzonder verloop. De eer ste vijf dagen waren warm op rij, maar de laatste vijf waren duidelijk te koud, inclusief hagel en sneeuw. De gemiddelde tempera tuur bedroeg in Leusden 9.7 graden. Er viel meer neerslag dan in de eerste decade. Achterveld kreeg 28 mm, Leusden slechts 16 mm. De zomertaling is een trek vogel. Sommige vogels van deze kleine eenden- soor brengen de winter door in het Middellandse- Zeegebied, maar het groot ste deel gaat door naar tro pisch Afrika. De trek be gint al vroeg, eind juli gaan de eerste al op weg en in de loop van augustus zijn ze alle vertrokken. In maart of april, soms pas in mei, komen ze in paren te rug naar de broedgebie den. De woerd heeft een witte wenkbrauwstreep en in zijn prachtkleed een bruine kop en borst en lange, afhangende, zwart witte schouderveren. Om het wijfje het hof te maken zwemt hij achter haar aan, met zijn kop ter hoogte van haar staart, zijn snavel in het water en zijn kop- en schouderveren uitgezet, ondertussen zijn kop rit misch op en neer bewe gend. Van tijd tot tijd gooit hij zijn kop achterover en laat vibrerende, ratelach- tige geluiden horen. Ook vliegen ze soms op karak teristieke wijze vlak over het water, waarbij ze da delijk na de landing hun veren opzetten. De zomertaling is een be woner van ondiepe plas sen en meren met een rijke bodemvegetatie, maar ook van vochtige weilanden en natte heidevelden. Het vrouwtje bouwt het nest, goed verstopt, in enigszins ruige, moeilijk te door dringen vegetatie, tussen hoog gras, struiken of riet, bij het water of in een wei land. Het is een ondiepe kuil, bekleed met planten- materiaal uit de onmiddel lijke omgeving. Tijdens het broeden is het bekleed met dons. Aan dit dons kan men het verschil herken nen met het nest van een wintertaling. Hiervan is het dons onopvallend ge vlekt terwijl het dons van de zomertaling duidelijk één donkere vlek heeft in het midden. De acht of elf geel- of bruinachtige eieren wor den over het algemeen tus sen april en juni gelegd en worden door het wijfje vastberaden in 23 dagen uitgebroed. Binnen een dag, nadat ze zijn uitgeko men, worden de jongen meegenomen naar het wa ter. Het voedsel, zowel plantaardig als dierlijk, wordt gezocht door de bo venste laag van het water te filtreren. In juli verza melen de families zich in kleine groepen. Ze vormen nooit zulke grote troepen als de wintertaling. Gedurende de eerste helft van deze eeuw breidde de zomertaling rijn leefge bied in noordelijke rich ting uit, mogelijk door het warmer worden van de zo mers. Daarna ging het minder goed en namen de aantallen af. Vooral de achteruitgang in de zeven tiger jaren waren schrik barend. Was de zomerta ling daarvoor een bekende verschijning in onze wei degebieden, nu is hij ta melijk zeldzaam. Moge lijke oorzaak hiervan is misschien dat hij zich moeilijk aanpast aan de veranderingen in het land schap. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7