Panorama Lisiduna Hoe viert Leusden Verrassend zingend binnenkomen met soldatenlied Sportstichting bezint zich op de toekomst Dinsdag 30 april Koninginnedag) Woensdag 1 mei Zaterdag 4 mei Donderdag 2 mei Vrijdag 3 mei Zondag 5 mei (Bevrijdingsdag) „Jé, wat is dat een mooi plekje" Nieuws uit de verenigingen Jubileumconcert Leusdens Mannenkoor De Valleizangers Aanrijding Inbraken Zaterdag 27 april Zondag 28 april kijk op kunst WOENSDAG 24 APRIL 1991 Bp^gflpjl •eusden 17.30 uur: 's morgens: Reveille 19.30 uur: Optocht 10.30 uur: [Aubade bij het gemeentehuis. 112.00-17.00 uur: Braderie bij de |12.00-17.00 uur: Kindermarkt, isfriduslaan/Rozendaallaan |12.00-16.00 uur: Oud Hollandse elen voor de kinderen, |13.00-17.00 uur: Autocross isschatterweg over flfalleikanaal Leusden-Zuid 10.30-12.30 uur: Oud Hollandse spelen (bij de Bieshaar) 14.00-16.30 uur: zeepkistenrace (bij de Bieshaar) 16.30 uur: prijsuitreiking spelen en race Achterveld 19.30 uur: Artiestenavond in Ons Gebouw 20.00 uur: Schut- en klaverjassen (in de Roskam, inschrijven vanaf 19.30 uur) 18.30 uur-20.00 uur: Vosssenjacht voor de jeugd, speelweide Land jonker 20.00 uur: Kaartavond in de Til (klaverjassen, schutjassen). 9.30-11.30 uur: Ochtend voor 50- plussers in de Til. 19.30 uur: stille tocht herdenking gevallenen, opstellen om 19.20 uur bij ingang familie van Room- en, Asschatterweg 217. 12.00-14.00: start toertocht op de fiets door Leusden langs monu menten. „23c maakte zeer toevallig kennis met deze plek. Toen ik hier pas kwam wonen, inmiddels zo'n twintig jaar geleden, fietste ik dagelijks van m'n werk in Amersfoort naar Leusden. Eigenlijk uit nieuwsgierigheid sloeg ik een keer een fietspad in, dat op de Dodeweg uitkwam. De Treek in. De verrassing was zeer groot, toen ik ineens oog in oog stond met dit natuurgebied. „Ik weet het nog goed. Het was net zo'n beetje grauwe dag als nu. Het eerste stuk van het fietspad ging door het bos, dat door het weer extra somber en donker aandeed. En meens zag je dat water. Ik dacht toen 'Jeetje, wat is dit een mooi plekje'. Nu loop ik er elke zaterdag een beetje hard." Eigenlijk heb ik altijd wel iets met 'natuur' en 'milieugehad. M'n vrouw en ik hebben bijvoorbeeld, tot voor kort, bewust geen auto gehad. Nu we wel een auto hebben, proberen we daar toch zo bewust mogelijk mee om te gaan. Vroeger deden we echter alles op de fiets en met het openbaar vervoer. In de periode dat ik nog werkte legde ik denk ik wel 5.000 kilometer per jaar fietsend af. Ik fietste ook graag door De Treek naar Amersfoort. En zonder de fiets was ik misschien ook wel nooit op het Hazenwater gestuit. Na m'n vervroegde uittreding op m'n werk, ben ik me ook daadwerkelijk voor dat soort zaken gaan inzetten. De woonomgeving van de mens heb ik altijd heel belangrijk gevonden. Dat heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat ik in 1988 deel ben gaan uitmaken van een milieugroep, voortkomend uit het conciliair proces van de kerken. Vanuit een gevoel van 'dat moet toch eigenlijk ook in Leusden van de grond komen'. Vanuit die groep hebben we bijvoorbeeld, in samenwerking met anderen, het carpoolproject m Leusden geentameerd. Het idee daarvoor kwam voort uit de actie 'Halveer het autoverkeer" van Milieudefensie. En we hebben plannen voor een retourwinkel. Dat moet een punt worden, waar de consumenten 'recyclebare' spullen kan inleveren. We zouden daar ook aan voorlichting kunnen gaan doen. Maar op dat gebied leven we m Leusden helemaal met zo gek. De gemeente doet er veel aan, kijk maar naar het afvalbeleid. Onlangs is men hier zelfs al begonnen met het gescheiden ophalen van plastic. Maar een 'schone'leefomgeving alleen is naar mijn idee niet alleen zaligmakend als het gaat om het welzijn van mensen. Een schone leefomgeving in meer algemene zin heeft bijvoorbeeld ook betrek king op zaken als veiligheid in de woonomgeving. Vanuit die achtergrond is het te begrijpen, dat ik me w het kader van het buurtpreventieproject van de politie heb opgeworpen als buurtcoördinator. Naam: Henk van Heusden Beroep: Oud-docent natuurkunde Bekend van: lidmaatschap milieugroep van de raad van kerken, coördinator buurtpreventie in Leusden-Zuid Favoriete plaats: „Het Hazenwater in de Treek" Thema-ochtend over fotograferen LEUSDEN - In vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder word woensdag 1 mei een thema-och tend gehouden over 'fotografe ren'. Over dit onderwerp za Leusdenaar Peter Noorland eei inleiding houden. Noorland is on der meer redacteur van 'Fotohan del', een vakblad voor de foto branche. De bijeenkomst begini om 9.00 uur in 't Vooronder (Bur gemeester Van der Postlaan 2 aan de achterzijde van het gemeente huis). Er is voor kinderopvang gezorgd. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Mia van Vuure, telefoon: 945697. Opbrengst collecte LEUSDEN/ACHTERVELD - De collecte ten behoeve van het na tionaal fonds voor de kinderbe scherming heeft in Leusden- Centrum 7.327,90 opgebracht. Dat is een kleine tweehonderd gulden meer dan vong jaar. De organisatie spreekt van een mooi resultaat, omdat dit jaar door een gebrek aan collectanten niet in alle straten huis-aan-huis gecol lecteerd kon worden. De collecte voor de Hartstich ting, die onlangs is gehouden, heeft in Achterveld en Stouten- burg 3.319,05 opgebracht. Dat is driehonderd gulden minder dan vorig jaar. Dimitn Shapko LEUSDEN? - In het kader van de Srrut&Dorlas jazzconcerten is er zondag in de Hakhorst een optre den van de Russische saxofonist Dimitri Shapko, begeleid door het combo Jan Reinen. Aanvang 14.30 uur. Jeugddienst LEUSDEN - Zondag is er om 17 uur een jeugddienst in de Dorps kerk Leusden. Het thema 'Geloof in ontwikkeling' zal door dominee Ridderbos worden uitgewerkt. Michel Patty zal muzikale mede werking verlenen. Spontaan werd een staande ova tie in ontvangst genomen. Aan het slot van het concert, als hommage aan het eerste lustrum van De Valleizangers, werden door de vier koren gezamenlijk twee werken uitgevoerd. Uniek omdat er 200 mannen met een korte repetitie vooraf tot een geheel moesten worden ge smolten. Het was verrassend dat het "Chor der Priester" van Mozart zonder interpretatieverschillen goed werd uitgevoerd. Klimax was een door dingent Joop Schnjer strak ritmisch uit gevoerd "Jagerchor" van C.M. von Weber. De 200 jagers hiel den zich keurig in toom, hetgeen door het publiek werd beloond met staande ovaties. De afge dwongen toegift werd met v elan gebracht Na het slotwoord van de voor ter werden bloemenhulden a dirigenten, pianisten, soliste beschermheer en enkele gei digden uitgedeeld Al met al kan het Leusdens M. nenkoor met trots terugzien een uitstekend concert, waar als pluspunt mag worden op< merkt dat door een goede or< nisatie het gevaar van uitlo niet aanwezig was. Exact 22 uur verlieten de toehoorde "De Koningshof'. De Valleizangers zingen uit volle borst, de zaal was een en al aandacht.ffoto Jan Pit) LEUSDEN - Het Jubileumconcert bij gelegenheid van het le lustrum van het Leusdens Mannenkoor "De Valleizan gerskan als zeer geslaagd worden gekwalificeerd. Het jubilerende koor kwam onder het zingen van "Stouthar- ted men" (uit de musical "The new moon") exact 19.30 uur de bomvolle kerkzaal van "De Koningshof' binnen. Het veroverde daarmee gelijk haar eerste open doekje. Nadat de voorzitter van het koor, dhr. F. Schonewille, de be schermheer van het koor, burge meester mr. A. Panis, diens echt genote en de wethouders Vroon en De Jong met echtgenoten, als mede de overige genodigden had welkom geheten, zette het koor haar optreden in met "Lau- date Dominum van J. Nieland". In deze lofzang werd het man- nenkoorregister volledig benut. Van een robuust inleidend ge deelte tot een zeer meditatief Gloriagedeelte, waarin de solo werd vertolkt door koorlid Jan Huurdeman. De negro-spintuals "Soon ah will bedone" en "Deep River" wer den met veel zeggingskracht uit gevoerd. Het mannenkoorwerk bij uitstek "Ol'man river" uit de musical "The Snowboat" en "Landerken- nung" van Edward Grieg, waarin solist Henk Huurdeman een knappe vocale prestatie neerzette waren absolute hoog tepunten. Een niet genng aan deel om de laatste compositie tot een unieke klankvorm te bren gen had pianist Wim Wakel- kamp. Tijdens het wisselen met de ko ren stelde mevr. A. van der Jagt elk koor kort voor. Het le gastkoor, het Weesper Mannenkoor, o.l.v. dirigent Wim Kloek, zette in met een sonoor en evenwichtig "Donune Salvam Fac" van A. Giessen. Wybe Kooijmans begeleidde daarbij verrassend met het kerkorgel om daama weer pijlsnel naar de piano terug te keren. Dat "Stay with me" geen man nenkoorwerk is, was te merken in de uitvoering; verfrissend was echter het Ned. Volkslied "Drie Schuintamboers" waar een trom pet en trommel het koor goed ondersteunden. Men nog drie Zingend de kerk binnenkomen met een soldatenlied was een van de hoogtepunten tijdens het jubileumconcert van de Valleizangers.(foto Jan Pit) LEUSDEN - In een speciale ver gadering buigen de leden van de Raad van Advies van de Sportstichting zich donderdag over de nota 'Een gezamenlijke keuze', die een ambtelijke werkgroep over de toekomst van de sport in Leusden vorige week publiceerde. De nota is een reactie op de eisen van de Sportstichting, waarin alle Leusdense sportclubs zijn ver enigd, om de taken die statutair tot de bevoegdheden van de LEUSDEN/ACHTERVELD - Be vroren ruiten waren in de nacht van zaterdag op zondag de oor zaak van een aanrijding op de kruising Postweg/Asschatter- weg. Een bezoeker van de Kla- veet probeerde al rijdende de ruiten van zijn auto van ïjsaanslag te ontdoen. Het gebrekkige zicht had tot gevolg dat de bestuurder niet merkte dat op de Asschatter weg nog een auto reed. Een aan rijding was het gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Demogyjada m De Korf LEUSDEN - Gymnastiekvereni ging Impala houdt zondag 28 april in sporthal De Korf een demon stratie jazzgymnastiek en jazz- dans. Onder de noemer regionale 'Demogyjada' zullen verschillen de groepen, zoals Jazz Step Weesp, KDO Apeldoorn, BAS Biddinghuizen, SV Hoogland, Nij- kerk en Impala de mogelijkhe den van de jazzgymnastiek en - dans demonstreren. De demonstratie begint om 13.30 uur en de zaal is vanaf 13.00 uur open. Belangstellenden bo ven de 13 jaar betalen 5,- entree. Kinderen onder de dertien en 65- plussers betalen een gulden min der. stichtng behoren terug te ge ven. Ruim een jaar geleden stelde het bestuur van de Sportstichting zich op het standpunt dat een deel van de bevoegdheden, die van oorsprong bij de stichting be rustten, maar successievelijk naar het gemeentehuis verdwe nen, terug moeten naar de sport- i stichting. In de visie van het be stuur, dat daann werd gesteund 1 door de verenigingen, zou de Sportstichting daarnaast voor een belangrijk deel geprivatiseerd moeten worden. In de nota van de ambtelijke werkgroep wordt een aantal modellen gepresenteerd voor een Sportstichting 'nieuwe stijl'. Voorzitter Cees Coenen heeft de indruk dat op het gemeente huis afwijzend wordt gereageerd op het idee van de Sportstichting. Coenen: „Hoewel in de nota geen duidelijke keuzes worden ge maakt. proef ik uit het stuk dat de voorkeur van de gemeente uit- I gaat naar het publieke model. Dat I houdt in dat de bevoegdheden van de Sportstichting verder wor- den ingeperkt en sportzaken j meer een dienst van het gemeen telijk apparaat zal worden. Ik blijf bij het standpunt dat de taken, die ons ooit statutair zijn toegedacht, terug moeten naar de Sportstich ting. Bovendien past in dat model de privatisering van de Sport stichting. Concreet denk ik dat die constructie voor de verenigin gen drempelverlagend zal werken. Clubs stappen makkelij ker naar een sportstichting dan naar het gemeentehuis. Boven dien zijn de lijnen korter en is de organisatie daardoor minder bu reaucratisch. Dat vergroot de fle xibiliteit van de organisatie, maar ook de slagvaardigheid en de ef ficiency." „Wij zullen donderdag de aan gesloten verenigingen informe ren over de ambtelijke nota en om advies vragen. Het is afhankelijk van de mening van de clubs hoe we straks verder gaan", aldus Coenen. Pin-upclub LEUSDEN/ACHTERVELD - De ABTB, KPJ en KPO vieren vrijdag het traditionele Isodorusfeest in Ons Gebouw. Het programma be staat onder andere uit een Eucha ristieviering en een toneelstuk door de leden van de dne vereni gingen. De titel is 'De familie Bale en de pin-upclub'. In de pauze is er een verloting, na afloop is er dansen op muziek van het Sun light Tno. Aanvang 19.30 uur. AMBC ACHTERVELD - De autoclub uit Achterveld houdt zondag een puzzelrit over ongeveer 35 kilo meter. Inschrijving vanaf 13.30 uur in De Roskam, Hessenweg 212. Uitzetter van de nt is de heer Duits uit Putten. Er is tevens een gratis kinderbingo. Meer info: 03425-1223. Bingo LEUSDEN - In de Zuidzij, de ont moetingsplaats voor ouderen in de Woelige Hoek aan de Prinses Irenelaan te Leusden zuid, wordt donderdag 2 mei een bingo ge speeld. De heer Kramer zal het spel, met vele prijzen, leiden. Aanvang: 14 uur. LEUSDEN - Onbekenden hebben bij een inbraak in een tankstation aan de Doornseweg snoepgoed ter waarde van 50,- weggeno men. Bij een inbraak in de kantine van een hondenclub aan de Doornseweg hebben onbeken den een hoeveelheid snoegoed gestolen. Tevens sneuvelden een aantal bierglazen en t.l.-verlich- ting. Om binnen te komen ver nielden de inbrekers een deur, een luik en een ruit. andere werkjes sloot het koor, soms wat ondoorzichtig, af. Het 2e gastkoor, het Soester Mannenkoor "Apollo" o.l.v. din gent Gerard van de Schepop en begeleid door pianist Huyp Doyer, wist het publiek te boeien met een harmonieuze uit voering van drie delen uit de Deutsche Messe van F. Schu bert. De uitvoering van "Le Rossig- nol" zou wat doorzichtiger mo gen. De selectie uit "Die Forelle" werd goed uitgevoerd maar om dat het stuk te lang was ging het effect verloren en boeide het minder dan de zangkunst van het koor verdiende. In "Wein, Weib und Gesang" van Johan Strauss revancheerde het koor zich door een perfecte uitvoering. Na de pauze trad het Mannen koor "Zanglust" uit Linschoten op. Alle werken werden A Capella gezongen, wat op zich een felici tatie waard is. Het koor blonk uit in zuiverheid. De interpretatie van "Popule Meus" bloeit op zich weinig, maar dit koor wist het goed uit te voeren. Zang- technische juweeltjes waren "Dobra Noc" van S. Ogur- kowski, "Der rote Sarafan" van X. Imjalof en "Jascha spielt auf van W. Heinrichs. Dingent Joop Schnjer had het voordeel om in twee optredens de volle breedheid van zijn koor te kunnen laten horen. Zijn vak manschap en enthousiasme stuwde het koor tot grote vocale hoogtepunten. Zingend binnenkomend met het Soldatenlied "Izza Lessa" stond het koor weer direct in het brandpunt van de belangstel ling. Het lichtere genre bestaande uit "Oh, what a beautiful morning" en "Oh, I can't sit down" uit de opera "Porgy en Bess" sloeg di rect aan m het steeds enthousias ter wordend publiek. Bariton Jan Vledder wist met een goed timbre en uitstekende voordracht de roverhoofdman uit "De twaalf rovers" neer te zetten. Het Lettische volkslied "Junges madchen sasz am Meere" werd ontroerend gebracht. In sterk contrast stond de Neder landse "Jachtpartij" van Henk Jakma waarin door afwisselend toegepaste melodieën het koor de vrolijkheid van een mislukte jachtpartij vertolkte. Koorlid Chns Stoetman wist als sullige ja ger de toehoorders tot onbe daarlijk lachen aan te zetten. Daardoor aangestoken werd het laatste door "De Valleizangers" gezongen werk het "Chianti- lied" een onvervalste topper Leusden-Zuid. Achterveld 20.00 uur: Lampion-optocht, start bij basisschool Loysden, Prinses Beatrixlaan 11.30 uur: Fruhschoppen, De Peerdestal achter De Roskam 14.00 uur: Puzzeltocht AMBC (inschrijven bij Roskam vanaf 13.30 uur)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9