Panorama Lisiduna Kubushuizen in goudgeel land Meningen Symposium met Hugo en driaan in de Zonnehof jieuws uit de verenigingen Anabole steroïden Oud papier Beelden Kunstveld mag Lucas Craamer exposeert bij 't Verstek Schutting- brand Gedenksteen „Hier mag je door rood rijden!" )NDERDAG 2 MEI 1991 kijk op kunst iwtrappen !DEN - KPJ-Achterveld houdt lerdag 9 mei een dauwtrap- s Morgens tussen vijf en bur vertrekken de deelne- vanaf de Moespot voor een van ongeveer vijfendertig leter. KS erdag 2 mei geven twaalf •ren van de cursus 'toneel' atent Talent een opvoering iet toneelspel 'De heks, die uter werd'. Alle kinderen die esse hebben zijn welkom. De n en de regie zijn in handen 'hea Roest. nette iEN - Basisschool De Klim- heeft het monument aan ichatterweg geadopteerd, i mei is er rond de plaquette et monument in de hal van hooi een viering (11 uur), 's ags gaan leerlingen uit de ibouw bloemen naar het ment brengen, mei leggen de leerlingen rans bij het monument. Itsnutten DEN - Van 9 mei tot 12 mei is i het Koetshuis van Stouten- ieen weekend 'nietsnutten'. Veer eens lekker aan jezelf [te komen in een meditatieve Het nietsnutten staat open mensen vanaf 21 jaar. Infor- bi) Guy Dilweg, telefoon tocht DEN - Donderdag 16 mei de Nederlandse Christen en Bond, afdeling Leusden urn, een dagtocht. De bus rijdt naar Delden en Deventer. In Delden staat het zoutmuseum en een oude kerk op het program ma, in Deventer het speelgoed museum en de Deventer Koek. Vertrek 8.30 uur vanaf het post kantoor Leusden. Er is nog plaats in de bus: meer informatie bij de reiscommissie: telefoon 942437 of 943560. Wereldmars LEUSDEN - Deelnemers aan de 'Wereldmars voor een leefbare wereld' logeren op kasteel Stou- tenburg van 7 op 8 mei. De deel nemers zijn twee Amerikaanse vrouwen en een Boeddistische monnik uit Frankrijk. Deze we reldmars door Europa is een ver volg op de wereldmars door de Verenigde Staten en eindigt op 6 augustus 1993 in Hiroshima. De doelstelling is werken aan een wereld waar mensen elkaar en het milieu niet uitbuiten. Op 7 mei is er een wake bij vlieg basis Soesterberg. Vrouwen voor Vrede Leusden roept een ieder op, die wil meelopen of de deel nemers wil bemoedigen middels een brief contact op te nemen met Betty Dirks, tel. 946494. De wake is van 13.30-14 uur, daarna is er een ontmoetingsbijeenkomst in Amersfoort op het plaatselijke se cretariaat, Korte Bergstraat 10. Op 8 mei lopen de deelnemers van Amersfoort naar Barneveld en op 9 mei van Barneveld naar Harder wijk. Inwonertal gedaald LEUSDEN - Leusden telde op 1 maart van dit jaar 27.504 inwo ners. Dat is dertien minder dan een maand eerder. De daling kwam vooral doordat 124 Leusde- naren verhuisden naar elders. Daar stonden slechts 96 nieuwko mers tegenover. In februari wer den 32 Leusdenaren geboren. Er stierven er 17. Op 1 januari van dit jaar telde Leusden 27.468 inwoners. AMERSFOORT - Het is de twee de expositie, die lijstenmaker Jos Peysel in zijn gezellige gale rie-werkruimte 't Verstek aan de Hamersveldseweg 4D in Leusden-centrum organiseert. Op zijn eerste tentoonstelling van het werk van de Leusdense Tekenakademie kwamen maar liefst 900 bezoekers af van wie velen van buiten Leusden. Nu toont Peysel het werk van de Amersfoorter Lucas Craamer: schilderijen en mozaïeken. Het is te zien tot en met 25 mei. Van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur. Op vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur, en op zater- dag van 10.00 tot 17.00 uur. 't Verstek vindt u als u het wentel trapje opgaat naar de etage bo ven de Brezan Automaterialen- zaak. De nu uitgebrachte expositie is een kleunge homogene tentoon stelling van werk, dat vooral in zijn zuidelijke landschappen een heel eigen markante uitstraling heeft. Als Lucas Craamer de sfeer en het licht van Provence of Ardè- che uitbeeldt is hij voortreffelijk op dreef. Op kleung goudgeel land Bij atelier 't Verstek aan de Hamersveldseweg exposeert Lucas Craanen.(foto Hans Verhorst) drapeert hij een losse opstelling van kubusachtige huisjes. Met hoekige toets treft hij feilloos een schilderachtig uitwaaierend Frans dorp temidden van glooi ende landerijen. Tegen een be wogen donkerblauwe lucht plaatst hij een enkel huisje op de top van naar boven stromende gele akkers. Op de vloer van de eigenlijke galerieruimte staat een oningelijst doek met een fraai uitgebalan ceerd landschap in genuanceer de en doorwerkte partijen met op de horizon schuilgaande sma ragdgroene heuvels en een warm gevarieerde lucht. In de lichte werkruimte van Jos Peysel, verlevendigd met diverse bloemboeketten, hangt een sene landschappen uit Provence en Ardèche. Bomen weeldeng uit groeiend boven een behuizing midden m het land, blon de landerijen tegen een intens blauwe hemel. Warmte en zuide lijke zmderende sfeer stralen van dLie landschappen af. Universum In verscheidene schilderijen in de galerieruimte werkt Lucas Craamer naar het abstraheren- Deze rubriek staat open voor schriftelijke reacties (kort, bon dig en actueel) op artikelen in de Leusder Krant. De redactie be houdt zich het recht voor brieven (Foto: Hans Verhorst) hfoort - Vrijdagavond in De Zonnehof was er een symposium over het werk en de visie van de Belg 1 Claus. Na een veelzijdig portret van de kunstenaar in de afgelopen dagen door exposities en Iwtvoenngen kwam onder andere de schrijver vrijdag zelf aan het woord. [ievoelig en strijdbaar literair gigant Huog claus gaf openhartig en ontspannen antwoord aan de ige symposiumvoorzitter Adriaan van Dis. De prikkelende vragen kwamen vooral van de kant van Ülmiecensente Joyse Roodnat, museumdirecteur Jan Hoet en regisseur Ton Lutz. De laatste was de leur van de in 1954 verfilmde 'Een bruid in de morgen'. in te korten of zonder opgaaf van redenen te weigeren. Anonieme brieven zullen ongelezen m de prullemand verdwijnen. Brieven dienen gestuurd te worden naar Redactie Leusder Krant, t.a.v. Cemt Jeuring, Asschatterweg 19, 3831JT Leusden. De directie van Sport 2000 wil voor eens en altijd onduidelijk heid rond anabole steroiden uit de wereld helpen. Door de lo pende rechtzaak tegen een sportschoolhouder kan de in druk ontstaan dat het om een Leusdense sportschool zou han delen. De directie van Sport 2000 wenst zich bij deze te distanciëren van de regelmatig in de pers verschij nende artikelen over de al of met veroordeling van een Leusdense sportschoolhouder vanwege -al of niet- verkoop van anabole ste roiden. De indruk wordt in deze artikelen gewekt, dat het hier om een Leus dense sportschool gaat: dit is echter NIET het geval. Het betreft een sportschoolhou der, woonachtig in Leusden. Wij hopen, dat hiermee duidelijk is geworden, dat Sport 2000 met deze zaak niets van doen heeft. Sport 2000 was en is en blijft clean!! Directie Sport 2000 Leusden Naschrift redactie: Uit de recht bankadministratie blijkt mder- daad, dat het om een inwoner uit de gemeente Leusden gaat, die een sportschool elders heeft (ge had). Milieuboer Fokko Tilma rea geert op de themapagina (LK, 24 april) over oud papier. En het zal de milieuboer niet zijn of er komt een aantal alternatieven voor het voetlicht. De oplossing voor de inzameling van karton en papier kent twee sleutels. De eerste - en oudste! - sleutel is de continuering van de inza meling door het particulier irutia- LEUSDEN - Op Vlasland is in de nacht van woensdag op donder dag een tuinschutting afgebrand. De schade beloopt ongeveer 150,-. Over de oorzaak tast de politie nog in het duister. ACHTERVELD - De gedenk steen, die vorig jaar tegenover Ons Gebouw werd onthuld, is en kele maanden daarna door van- tief. In navolging van het Samen- dalen vernield. Om herhaling te werkingsverband Twente. 21 voorkomen is de steen extra gemeenten, dienen de zeven j zwaar verankerd. De kosten hier van bedragen 2200,--. De Groep Achteveld, die de steen heeft ge plaatst, heeft het geld hiervoor niet. Daarom vraagt het comité om financiële bijdragen. Het geld kan gestort worden op giro 1750609 of Rabobank 300753373 ten name van groep Achteveld 1939-1945. gemeenten in de regio Eemland één subsidieregeling vast te stel len. Maximaal zes cent per kilo voorkomt wildgroei. De tweede sleutel is de additio nele inzameling in opdracht van de gemeente door beroeps krachten. Deze duurdere aanvul lende methode kan ook in regio naal verband worden besproken en geoptimaliseerd. Er was eens iemand die stelde dat de glasbakken niet nodig zijn omdat er een huis-aan-huis-inza- meling is... Nu zien we een ont wikkeling van monopolisering ten koste van de amateur-inza melaars. Iedereen weet dat een prof-liga het niet zonder ama teurs kan stellen. Deze twee lijnen-inzameling heeft de instemming van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, de Ned Vereniging van Reinigingsdirecteuren en het ministerie van Milieu. He midden (le milieu) van ons land dient zich bestuurlijk in te spannen tot coördinatie en uit voering. Zo mogelijk in Eem land-verband. Fokko Tilma Leusden de toe. Zo zijn zijn zonne-en veldbloemen en zijn herfstbla deren opgezet. Levendig en kleurig zijn ze niet in vazen ge groepeerd maar vrij als impres sie over het vlak verdeeld. Zo zijn ook Craamers tropenfanta- sieën over vegetatie en vogels in een exotisch oplichtend land schap en zijn diepzee-weerga ven tot stand gekomen. Daarnaast zijn er fantasieën over het universum, fragmenta risch opgebouwd, met donkere accenten om struc turen aan te brengen. Van Craamers mozaïeken vind ik die in de werkruimte van Jos Peysel het meest geslaagd. Ze tonen een compositie met wat grotere elementen die in har monie van kleur en vlak bij el kaar zijn gebracht. Lucas Craamer genoot zijn op leiding aan de Amsterdamse Akademie voor Beeldende Kunst. Hij emigreerde naar Zuid-Afrika en studeerde in Jo hannesburg. Zijn belangstelling voor Byzantijnse kunst gaf hij impulsen door in Ravenna te studeren aan de Akademie voor Mozaïekkunst. In 1980 ontving hij de gouden medaille van de Akademie van Schone Kunsten in Italië. Sedert 1987 vestigde hij zich in Amersfoort. Zijn werk bevindt zich onder andere in kathedralen en ambassades. Anco Mali De gedenksteen na de vernieling. Een van de tentoongestelde werken van de kunstenaar Lucas Craan- en.(foto Hans Verhorst) LEUSDEN - De Stichting Kunstkwartier knjgt van de gemeente een bedrag van f 20.000,— voor de aanschaf van een beeld voor winkelcentrum De Biezenkamp. Het beeld wordt gemaakt door de Amsterdamse kunstenares Glandorf en kost f30.000,-. Het ontbrekende bedrag is door de de Stichting Kunstkwartier door eigen fondswerving bijeengebracht. Het beeld zal in december 1991 worden geplaatst in de Biezenkamp. Het winkelcentrum wordt op dit moment opgeknapt. De beeldend kunstenaar Peter de Leeuwe uit Almère is benaderd voor het maken van een beeldje bij de meuwe brandweerkazerne. Het beeld kost de gemeente Leusden f 12.500,-. Dat is ongeveer 1 procent van de bouwkosten van de brandweerkazerne. Het beeld van ongeveer 40 centimeter hoog, stelt twee brandweerlieden voor die een slachtoffer in de zogenaamde 'Rautekgreep' wegdragen. Voor dit onderwerp is gekozen, omdat daarmee volgens de opdracht gevers het meest belangrijke aspect van het brandweerwerk naar voren komt. LEUSDEN - De hockeyclub knjgt een tweede kunstgrasveld. De gemeente zal daarvoor een bedrag van f350.000,- beschikbaar stellen. De resterende f83.000,- moet de club zelf bij elkaar brengen. Dat besliste de gemeenteraad donderdagavond. Leus den '90 en de PvdA waren tegen het voorstel. Beide partijen vinden dat de gemeentehjke bijdrag ten koste gaat van andere sportclubs in Leusden, die ook om nieuwe sportaccomodaties verlegen zitten. Zo heeft de voetbalclub Roda ook een aanvraag gedaan voor een kunstgrasveld. Wethouder Vroon stelde echter dat de voetbalclub voorlopig gebruik mag maken van het hoc keyveld. Verder stelde hij dat de aanvraag van de hockeyers al een aantal jaren m voorbereiding is. Ook vond hij het voorstel financieel niet wankel, zoals Leusden '90 had gesteld. Naam: Wil van de Kar Openbare functie: Raadslid CDA Ook bekend van: lidmaatschap vrouwen adviescommissie (VAC) Favoriete plaats: „Het Jachtpad" I „Ik ben een verwoed fietser en ik vind dat Leusden hele mooie fietspaden heeft. Dit stukje is in dat fpzicht heel representatief, al heb ik het gevoel dat het Jachtpad een tamehjk onbekend stuk fietspad Voor deze afspraak heb ik het nog eens op willen zoeken op de kaart van Leusden. En tot mijn komme verbazing heb ik gemerkt dat het er niet eens op staat! Daar moeten we toch eens wat aan poen. „Het is zo'n mooi stukje omdat je hier, zonder ander verkeer in de buurt, prachtig langs de rand van eusden kan fietsen, met een schitterend gezicht op de Schoolsteegbosjes. Daar kun je op deze plaats i een afstandje van genieten. Het is trouwens ook een heel geschikte plaats voor een fraaie ndeling. l.Maar Leusden is helemaal goed voorzien van mooie fietspaden. Zoals het Karrepad. Die is jpeüswaar niet naar mij genoemd, maar ik ben er wel blij mee. Ha, ha. Of de Cohensteeg. Dat is een 'stekende verbindingsroute. Alleen de Hamersveldseweg: dat is een rotweg om te fietsen, met dat ke autoverkeer. Dat blijft voor nuj ook het heetste hangijzer m de verkeerssituatie in Leusden. fijn partij pleit er dan ook voor om er een woonerf of een winkelerf van te maken, gekoppeld aan een [0 kilometer-zoneVerder zal het hetspadennet, als het aan mij hgt, verder moeten worden uitgebreid. N 1 verschillende routes beter op elkaar te laten aansluiten. En ik vind het ook belangrijk dat die pufes goed in kaart worden gebracht. Ik heb net weer eens gemerkt dat dat hard nodig is. «Wij komen oorspronkelijk uit Enschede. En ik weet nog dat het ons opviel dat er hier zo je*schrikkelijk veel stophchten waren. Het eerste wat mijn kinderen zeiden was dat ze hier 'lekker 10r rood' konden rijden. Een grapje natuurlijk, maar het geeft wel aan dat het opviel. Ik vind het ook 7 steeds belachelijk. Zoveel stophchten m zo'n relatief klein en rustig dorp. Overdreven regeldnft ifld ik dat. Maar daardoor is wel mijn belangstelling voor de ruimtehjke ordening gewekt. En dat ft ertoe geleid dat ik m de plaatsehjke pohtiek terecht ben gekomen. Rond de feestehjkheden nwege het 1200-jarig bestaan van Leusden, dat was ook de tijd dat we hier zijn komen wonen, heb ik fc/ifer een stand van Veihg Verkeer Nederland gestaan. Dat was eigenhjk het begin. Nu zit ik ook in de ouwen adviescommissie. En in de provinciale planologische commissie, die adviseert aan de Zologische dienst. [••We wonen hier overigens heel plezierig. Op het moment dat m'n man elders, m het wekten, een vond hebben we toch besloten hier te bhjven. Ondanks het feit dat we tot nu toe al op meer atsen hebben gewoond. We wilden hier niet weg, terwijl we echte 'zwervers' zijn."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7