\utotaal I Lancia Dedra 2000 turbo: staaltje van sportieve luxe Nieuwe Honda Legend: executive car leusder krant: Henk Budding VOLKSWAGEN CrTROEN SEAT NISSAN ISUZU I/OENSDAG 8 MEI 1991 o-'.vAv ng BARNEVELD - Ten bu- van Lancia importeur nim in Vianen is de stem- opgevvekt. Niet :emd als we bedenken dat verkoopcijfers in 1990 opzichte van het jaar arvoor met maar liefst Jb stegen. Die tendens zet h dit jaar voort. Een be- igrijk aandeel daarin •ft de vorig jaar uitste- nd op de Nederlandse xkt ontvangen Dedra. voegt Lancia aan het dra-gamma een 2000 bo toe. Later dit jaar lgt er nog een Dedra Inte- ile. ;et de Dedra 2000 Turbo it Lancia tegemoet aan de sen van uiterst sportieve cers, die toch over een flinke luxe wensen te beschik- Hieraan voldoet de 2000 rbo uitstekend Hij oogt ge- tingeerd met toch dat beetje irtiviteit dat hem onder- leidt van z'n tammere >ertjes. Zo monteert Lancia itlampen in de voorspoiler, •skirts en lichtmetalen vel- voorzien van 195/50 R15V gprofiel banden. Op de hoog dappende achterklep zit de kleur van de koets ;poten (in ons geval knal- id) forse spoiler Indien ge- nst laat Lancia die zonder erpnjs weg. Met een Cw- arde van 0.29 scoort de De- pnma. Verder noteren we ktrisch werkende voorra men en eveneens elektrisch te bedienen en verwarmde zij spiegels en centrale deurver grendeling met infrarood af standsbediening Laatstge noemde moet men in tegen stelling tot bi] veel concurren ten niet boven de voorruit maar naar de achterruit rich ten. Daar zit het ontvangende 'oog' Door het bovenste deel en rechts van het fraaie met leder beklede vierspakig in hoogte verstelbare sportstuur over zien we duidelijk het analoge klokkenspel met ondermeer een toerenteller, olietempera- tuur- en voltmeter. Een turbo- drukmeter ontbreekt Tegen meerprijs van 1010,- mon teert Lancia een elektronisch instrumentarium. Een hele rits controle- c.q waarschu wingslampjes melt het wel en wee van de techniek Uitste kend zittende stoelen, waarvan die van de bestuurder in hoogte verstelbaar bieden veel zijde lingse steun. Delen van het dashboard zijn afgewerkt met houten panelen Uit een vrij kleine console steekt de korte vijfversnellingspook. Het bo venste deel van de veiligheids- gordels is in hoogte verstel baar. Aflegruimte te over on dermeer in een afsluitbaar dashboardkastje en vakken op de deuren. Verder bezit onze testwagen nog een instelbaar en daardoor automatisch werkend verwarmingssysteem en een schakelaar voor instel ling van de schokdempers voor een sportieve of normale rij stijl, beide tegen meerprijs. Onder de ranke motorkap staat een oude bekende die we ondermeer terugvinden in de Thema en Delta, maar ook Fiat gebruikt deze machine in de Tempra en sinds kort in de Tipo. De 2.0 liter viercilinder bezit 'ouderwets' twee kleppen per cilinder en twee bovenlig gende nokkenassen. Als opfok- ker gebruikt Lancia een water- gekoelde Garrett turbocom pressor. Een Weber IAW sys teem verzorgt het complete motormanagement, inclusief de brandstofinspuiting en ont steking. Tevens regelt dit sys teem de turbovuldruk. Hier door wordt de turbodruk over het hele toerenbereik geregeld. De 2000 Turbo beschikt rond om over onafhankelijke wiel ophanging, voor met McPher- son veerpoten en achter ge trokken draagarmen met dem pers en schroefveren. Natuur lijk krijgt zo'n snelle rakker uitstekend werkende remmen Vóór zijn het geventileerde schijven en achter gewone. Het STRAPPORT luiders/inhoud ax vermogen kW(pk)tpm ax.koppel Nm/tpm psnelheid km/u :celeratie 0-100 km/u itverbruik L/100 km ikinhoud liter :ieradius km dstof lodvrij talysator igte cm wicht leeg kg trekgewicht kg andnjving andenmaat BS tonng testwagen bjzen Dedra 1.6 i.e 36.995,- Dedra 1.8 i.e Dedra 2.0 i.e Dedra 2000 Turbo flevermgskosten pmerkingen Lancia Dedra 2000 Turbo 4/1995 119(162)5500 274/3000 215 8.0 12.8 63 492 Eurosuper ja ja 434 1230 1300 voor 195R15 meerprijs geen ƒ58.605,- 41.175,- ƒ44.995,- 57.995,- ƒ610,- Prijs geteste uitvoering 67.835,- (ABS, Opel Vectra 2000 4/1998 110(150)6000 196/4800 217 8.5 9.8 65 663 Eurosuper ja ja 443 1200 1250 voor 195R15 ja 55 495,- Nissan Primera 2.0 GT 4/1998 110(150)6400 181/4800 210 90 9.3 60 645 Eurosuper ja ja 440 1190 1400 voor 195R14 ja ƒ56.410,- Peugeot 405 MI 16 4/1905 108(148)6400 166/5000 214 9.0 9.8 70 714 Eurosuper ja ja 441 1085 1000 voor 195R15 ja ƒ493,- ƒ460,- 465,- aut.verwarming en instelbare schokdempers) op onze testwagen aanwezige /^BS-remsysteem kost 3.995,- meer. Rijden Terug tot de orde van de dag, Dedra 2000 Turbo. Rijgedrag en wegkarakteristiek van deze Dedra-versie staan op hoog ni veau De wagen is een onge looflijk bruiijzer. Er staan meer dan voldoende peekaas aan de voorwielen te trekken. Een 'visco-dnve' in de vooras zorgt er voor dat de wielen bij het optrekken niet als een gek gaan spinnen Want als een speer er van door gaan wil de 2000 Turbo best. Van 0-100 km/u lukt in precies 8 secon den. Maar ook daarna blijft de motor stevig doortrekken om uiteindelijk een topsnelheid van 215 km/u (opgave fabriek) te realiseren. De turbo start vrij onopmerkzaam zijn werk zaamheden. Veel schakelen hoeft niet al laat de vijfbak dat ongestraft toe. Wie echter op wil schieten moet het toerental boven de 3000 tpm houden. Maar ook 'onderin' gedraagt de motor zich soepel. Er dringt te allen tijde een sportief klin kende motorronk naar binnen door. Van windgeruis blijven we praktisch gevrijwaard Dankzij de prettig werkende stuurbekrachtiging hoeven we niet aan het stuur te sjorren Tijdens snel bochtenwerk helt de koets een beetje over. In deze 'curven' vertoont de wa gen iets onderstuur De voor wielen willen als het ware een beetje de buitenzijde opzoe ken. Met de rechterpedaal laat dit karaktertrekje zich moei teloos corrigeren Oneffenhe den in het wegdek en zijwind hebben wat invloed op de koers Grote hobbels in het wegdek verwerkt de vering zonder wanklank. Kleine kos ten wat meer moeite Over de remmen geen kwaad woord Met een snelheid van zo'n 120 km/u trappen we een paar maal stevig de middelste pe daal in. Kaarsrecht en zonder blokkeren komt de leeg 1230 kg wegende massa telkens tot stilstand Op de stoelen zitten we als een vorst Ruimte genoeg voor hoofd en benen Ook achter heeft men op de geprofileerde zetels niets te klagen In de kofferbak kunnen we 480 liter bagage kwijt. Een nadeel, de achterbank of alleen de leu ning daarvan laat zich niet naar voren klappen Knoppen, hendels en schakelaars staan prima onder hand bereik. Staan we na enkele dagen ste vig doorrijden bij de pomp, dan zoeken we ons wezenloos naar de hendel of schakelaar om het klepje van de brandstoftoe gang te vinden. Ook de pomp houder bracht geen uitkomst. Dan maar verder en straks even bellen, dachten we. Maar enkele tellen later vonden we het toch van de gekke. Uitein delijk troffen we twee minus cule schakelaars aan in het dashboardkastje Eén voor de kofferklep en jawel één voor het bewuste klepje. Natuurlijk handig, omdat het kastje op slot kan, maar je moet het maar weten Wat betreft het brand stofverbruik lust de 2000 Tur- bo wel een slok. Zeker als men er net zo als wij fors aan trek ken. Wij verstookten tijdens de testweek 12.8 liter per 100 ki lometer (1 op 7.8). Kort samengevat brengt Lan cia met de Dedra 2000 Turbo een bijzonder fijn scheurijzer op de weg, maar waarvan we ons afvragen wat we er op onze overvolle wegen mee aan moe ten. Hij biedt veel rijplezier voor z'n geld en is luxueus uit gerust MARSEILLE - Precies ier jaar na de introductie au de eerste Legend brengt londa een sterk gewijzigde «gend op de markt. Met We Legend anno 1991 die tl als voorheen zowel als tdan als coupé wordt gele- wd wil Honda zich gaan anifesteren in de presti- t-klasse. In deze top hou- tn zich dikke jongens op Is Mercedes (300), Cadil- »e. Citroën XM (V6 24V), iguar, Lexus, Opel (Sena- Peugeot (605 SV 24) om Ernaar enkele te noemen. No's die uitzonderlijk wl comfort en rijgenoegen leden, maar waar wel zo'n ln of meer voor moet wor- kn neergeteld. Honda verlegde net als de l(kre Japanse merken de !nzen in de loop der tijd Lstisch Een kleine 34 jaar tden presenteerden de Ja- Aners op de Parijse 'Salon de ulomobile' haar eerste auto stemd voor de Europese Jkt Het was de Prince Kline'. Niemand kon toen hoeden welke gevolgen dat »[de hele auto-industne zou 'ben. Er volgde een tot op n. noch door Europese, door Amerikaanse auto- ucenten te stuiten opmars, jaren '70 deed Honda een in het zakje met piepklei auto's Later werden ze er en in Nederland ver en de kleintjes helaas De nieuwe Honda's wor den steeds groter, met als laat ste resultaat de nieuwe Le gend. Eén brok hoogwaardige techniek die menig techneut doet watertanden Zowel in techniek als uitvoe ring zijn de Legend sedan en coupé op enkele details na identiek. Beide volgen een uniek, nieuw concept, waarin Honda diverse bijzondere con structies toepast. Zo staat de nieuw ontworpen 3.2 liter V6- motor 24-kleppen in lengte richting boven de vooras, maar hij drijft wel de voorwielen aan. Toegepaste technieken als directe ontsteking per cilinder en Honda's eigen volledig elektronische multi-point in jectiesysteem PGM-FI vonden hun oorsprong in Honda's in tensieve Formule I race-acti viteiten. Al deze technieken dragen bij tot de bijzonder soe pele ontwikkeling van vermo gen en koppel. Bij 2000 tpm overschrijdt het koppel 250 Nm en pas bij 5700 tpm zakt de koppelkromme onder die waarde, terwijl het vermogen op dat punt al ruim 100 kW bedraagt. Elke cilinder be schikt over een kleine zeer sterke bobine. Door de unieke motorplaatsing ontwikkelde Honda een nieuwe handge- schakelde vijfbak Eveneens leverbaar is een nieuw ontwik keld elektronisch geregelde automatische transmissie met vier versnellingen voorruit. Deze automaat beschikt over een grote koppelomvormer voor een nauwkeurige dose ring en een minimale doorgifte van geluiden en trillingen. De tandheugelstuurinrichting be zit een variabele bekrachti ging. Voor het nodige ho- houw-werk staan geventileer de schijfremmen vóór en gewo ne schijfremmen achter werkend via Honda's ALB anti-blokkeersysteem borg Binnen zien we een bijzon der fraaie en luxueuze inrich ting. Het bovenste deel van het interieur benadrukt vooral de functionaliteit van het dash board, terwijl het onderste deel vooral is gericht op comfort Deze verdeling wordt onder streept door het gebruik van twee kleurschakeringen, met donkere tinten boven en lichte beneden Het met leder bekle de vierspakig stuur laat zich verstellen. Walnotehouten pa nelen geven het interieur een warme en sfeervolle uitstra ling. De kuipvormige stoelen laten zich elektrisch verstellen, terwijl de bestuurdersstoel twee geheugens kent, waarin twee regelmatige bestuurders hun voorkeursafstelling in kunnen opslaan Nog enkele details: hi-fi-installatie, beide zonnekleppen met verlichte make-upspiegel, interieurver lichting met verschillende lichtbronnen, centrale portier vergrendeling met infrarood afstandsbediening en natuur lijk airconditioning Achter de centrale armsteun van de ach terbank bevindt zich een ski luik. Een waterdichte be- schermhoes voor ski's behoort tevens tot de standaarduitrus ting. Eerste indruk In het fraaie achterland van het Zuid-Franse Marseille re den we met de sedan de eerste honderden kilometers. Het prijslijstje van de nieuwe Le gend start bij 103.000,- voor de sedan en 119.000,- voor de coupé. Bijna 20 mille meer dan zijn voorganger. Een enorm bedrag, maar éénmaal in de leeg meer dam 1500 kg wegen de Legend gezeten vergeten we dat snel De wagen biedt echt alles wat de meest verwende automobilist zich kan wensen. Daarnaast levert hij ook nog een enorm rijgenoegen gecom bineerd met veel comfort. Vooral het geluidsaspect nam Honda goed onder handen. Rust is namelijk een hoog ge waardeerd comfortonderdeel. Ondanks de soms grote kracht- explosies van de zespitter blijft de hooggeroemde rust in het interieur bewaard. Zowel op de snelweg als op een bochtig traject geeft de 495 cm lange wagen geen krimp. Zowel de uitvoering met vijfbak als met automaat houdt het even bo ven de 220 km/u voor gezien. Een sprint van 0-100 km/u in 8 1 seconden voor de handge- schakelde versie en 8.8 secon den voor de automaat liegt er ook niet om. De vierversnel- lingsautomaat schakelt vrijwel onmerkbaar Dankzij de ex cellente wielophanging heb ben we over de vering mets dan lof Kleine en grote hobbels in het wegdek worden soepel ver werkt. In de Legend sedan vin den de inzittenden voor en achter voldoende hoofd- en beenruimte. Achter is de been ruimte niet overbemeten Kortom Honda schiet met de nieuwe Legend wat comfort, uitrusting, afwerking en pres taties betreft weer pal in de roos Maar dat mag ook wel in deze 'Executie Car' klasse. Im porteur Honda Nederland denkt er dit jaar 100 stuks van te verkopen Vanaf 1 mei aanstaande gaat Volkswagen in de seriepro- duktie van personenauto's bumpers toepassen die zijn vervaardigd van gerecyclede kunststoffen. Voor deze gere cyclede bumpers worden oude kunststoffen bumpers verza meld, gesorteerd op de toege paste kunststof soort, vervol gens uit elkaar gehaald en ver malen. Het kunststofgranulaat dat hieruit ontstaat wordt ge schoond en geschikt gemaakt voor hergebruik. Daarbij gaat geen materiaal verloren. Uit- Met de Progress voegt Ci troen een speciale versie aan de BX-sene toe. Importeur Ci- troèn Nederland brengt er 1000 stuks van op onze markt. Deze aparte BX-uitvoering is gebaseerd op de BX 16 TGI. Dankzij de speciale striping en een aantal extra's oogt hij zo- Op de onlangs gehouden au totentoonstelling van Genève liet Seat de gefacelifte Ibiza debuteren Op 10 mei aan staande staat de vernieuwde Ibiza bij de dealers De prijzen van de Ibiza anno 1991 zijn maximaal 2% hoger dan die van het oude model Op 27 april rolde de allereerste Ibiza van de lopende band. Een mijl paal voor Seat Immers, het was het eerste zelfontwikkelde model. Enige weken geleden voegde Seat daar de ook in ei- In het bijzijn van Y Kume, president van de Nissan Motor Company werd onlangs het nieuwe hoofdkantoor van Nis san Europe in Amsterdam ge opend Tijdens de feestelijke gelegenheid maakte de heer Kume bekend dat Nissan twee miljoen gulden stort in een fonds dat jonge onderzoekers in staat stelt studiereizen naar Japan te maken. Nissan is in Amsterdam de grootste inves teerder Enige tijd geleden vestigde Nissan het Distribu tion Service Europe en het Parts Centre Europe in het Amsterdamse havengebied Het honderd miljoen gulden Isuzu levert de Midi Van en personenbus nu ook met een verhoogd dak Hierdoor ver groot de binnenhoogte met 47 cm tot 180 cm. De Midi Van High Roof is leverbaar voor zo wel de korte als de lange wiel basis Het dak bestaat uit met gebreid onderzoek en diverse proefprojecten die in de afge lopen jaren werden uitgevoerd, garanderen dat het gerecycle de materiaal zonder proble men aan alle huidige kwali teitseisen voldoet. Op dit mo ment worden oude bumpers verzameld via de V A.G. dea lerorganisatie in het noorden van Duitsland. In de tweede helft van 1991 wordt het inza melsysteem uitgebreid over heel Duitsland Daarna zullen de andere Europese landen volgen wel chic als sportief. Stan daard beschikt de BX Progress over getint glas, lichtmetalen velgen, speciale velours bekle ding, GTI-stoelen en metal lic-lak in de kleuren donker groen, grijs of zwart De voor- stoelen laten zich bovendien m hoogte verstellen. Hij kost 31.575,- inclusief BTW. gen studio ontworpen Toledo aan toe. Op deze nieuwe mid denklasser gingen we verleden week al uitgebreid in Seat le vert de Ibiza met keus uit dne- en vijfdeurs versies, met een 900 cm3, 1.2 of 1 5 liter benzi nemotor en een 1 7 liter diesel krachtbron en 'kaal' of volle dig aangekleed. Het prijslijstje van de Ibiza start bij 17.795,- voor de 900 Special en loopt door tot 28.495,- voor de 1.5i SXi. Tevens zijn er twee 'Van' uitvoeringen leverbaar. kostende imposante hoofd kantoor is ruim 53 meter hoog en biedt 15 000 vierkante me ter effectief vloeroppervlak. Vanuit dit hoofdkwartier coör dineert Nissan haar activitei ten in geheel Europa. Naast de twee genoemde distributiek nooppunten voor auto's en on derdelen in Amsterdam, be schikt Nissan in Europa ook nog over twee eigen fabrieken. Die staan in het Britse Sun derland en in het Spaanse Bar celona In België bouwde Nis san bovendien een eigen cen trum voor Research en Deve lopment. glas versterkt polyester Bin nenkort voegt Isuzu een type met dubbele achterdeur toe aan de serie. Deze deuren lopen door tot aan het dak, waardoor een betere toegang tot de laad ruimte wordt verkregen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11