Zakennieuws 'Efficiënt gebruik van de auto' 'ij willen zo niet behandeld worden' 'Wij worden ten onrechte als kwaaie pier gezien' Burgervaders voorop bij dodenherdenking Eerste paal Mountainbike voor Ingrid Serie over carpoolers e Klimrakker staat il bij monument Peter Ytsma zoekt richting Rijswijk 'WOENSDAG 8 MEI 1991 plaatselijk nieuws noodzakelijk geacht, omdat de relatie tussen de jongeren en de omwonenden steeds moeilijker werd. De buurt klaagde al jaren over overlast door hememaken- de jongeren, die van het centrum gebruik maakten. De voorwaarde van de buiten wacht schoot het bestuur van JUID m het verkeerde keelgat. Mede op aanraden van jongerenwerker Ringers werd besloten af te zien van verlenging van net nuurcon- tract. Ringers schreef ondermeer in zijn verslag aan de gemeente raad dat door het accepteren van de voorwaarde de jongerenver eniging aansprakelijk gesteld kon worden voor elk mcident in Leusden-Zuid, waar jongeren bij betrokken waren. Daarna trok de vereningen uit Leusden-Zuid m bij de jongeren van de Geut. Dit jaar fuseerden beide verenigin gen en gingen op in een Stichting. I Die werd opgericht met het oog I op het nieuwe jongerencentrum, dat dit jaar gebouwd zal worden. Die ontwikkeling is voor Rin- gers de reden om niet te lang bij de kritiek van het SOCCLE-be- I stuur te willen stilstaan. „Voor mij is het iets uit het verleden en ik ben nu bezig met de toekomst. Ik i heb overigens in een bnef aan het SOCCLE-bestuur geschreven, dat er waardering is bij de jonge ren voor de bemiddelingsrol die het bestuur in het conflict heeft gespeeld. Voor mij is de zaak daarmee afgedaan." vervolg van pagina 1 plannen, omdat hij vreesde dat de overlast van de geparkeerde vrachtauto's alleen nog maar zou toenemen. Hij eiste dat m de bouwvergunning een oplossmg voor dat probleem zou worden gezocht. Veenendaal echter be weert in de nieuwe gebouwen juist nieuwe ruimte te creëren om de vrachtauto's op eigen terrein nee* te kunnen zetten. De ergernissen van de onder nemers hebben inmiddels geleid tot overleg met wethouder De Jongh van ruimtelijke ordening. De Jongh erkent dat er sprake is van een moeilijke situatie en zeg de toe met oplossingen te zullen komen. De Jongh denkt daarbij aan het creëren van extra par keerplaatsen in het gebied, waar de vrachtwagens van Veenen daal geparkeerd kunnen worden. Tot die tijd vroeg De Jongh begrip voor de situatie en voor de extra Sissers is een rubriek voor het Ideine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '...Het zou eigenlijk niet mogen, maar soms kunnen kranten een mens tot wanhoop brengen. Bijvoorbeeld als het gaat om meer dan één krant. En stapels maken een mens hele maal gek. Vooral als die regelmatig achteloos worden ach tergelaten in een of ander bosje of op een achterafpacL Mevrouw Vast woont vlakbij de Liniedijk en ergert zich al een tijdje aan de pakken kranten, die door krantenbezorgers daar worden achtergelaten. Deze week was de maat vol.. '...Twee fietstassen vol kranten en folders waren in de Gk gestoken. Er bleef voor haar niets anders over dan om de geblakerde resten op te ruimen. Volgens haar gaat het om een huis-aan-huisblad. „Op die manier gaat er een kapitaal aan advertentiegelden verloren,denkt zij. Over de uitge ver van het blad is zij niet ontevreden, want na elk telefoon tje van haar worden de kranten keurig opgehaald. Maar of bezorgers, die de kranten achterlaten, die titel wel verdie nen, betwijfelt zij. Wat ons betreft hoeft mevrouw Vast hen dan ook geen krantenbezorgers meer te noemen. Lastbezor- gers is een betere naam... '...Nog een ontevreden mens deze week in Sissers. Het gaat in dit geval om iemand uit Leusden-Zuid. Die maakt zich zorgen over de vestiging van een nieuw café in winkelcen trum De Bieshaar. „fk vind het zeer vreemd en absoluut niet ten voordele van de bewoners van Leusden-Zuid, dat er een tweede horecagelegenheid (er is al een snackbar, red) komt in het winkelcentrum," schrijft hij bezorgd aan de gemeen teraad. „Welke maatregelen gaan er genomen worden om rust en vrede te handhaven in mijn dagelijkse leefomge ving, vraagt hij zich af... '...De briefschrijver is een oude bekende voor de redactie. Vorig jaar verscheen in deze krant een interview met hem, waarin hij een aantal van zijn grieven en zorgen aan de wereld kenbaar maakte. Ook toen al dreigde bet in Leus den-Zuid falikant mis te gaan. „Ik zie de buurt achteruit gaan,was de noodkreet van oud-leraar S. Fokkema vorig jaar maart. Toen ging het ondermeer om de verwaarlozing van een basketbalveld, defecte verkeerslichten en het mis bruik van tuin vuilst ortpla a tsen. De verloedering, die Fok kema toen constateerde, is dus volgens hem met de komst van het café doorgewoekerd en nadelig voor zijn woonge not Toch kunnen wij het niet eens zijn met de heer Fokke ma. Een goed café geeft geen verloedering, maar verbroe dering... '...Het is voorjaar, boewei je het aan het weer nog niet kunt merken. Toch laten veel mensen zich er niet van werhouden om druk in de tuin aan de slag te gaan. De Leusdense tuincentra zorgen voor de aanvoer van de benodigde ge reedschappen en materialen. Daarbij wordt de concurrentie niet uit de weg gegaan en de prijsbewuste consument kan hiervan profiteren. Zo dacht een tuinliefhebster uit de Euro woningen dat zij bij de aankoop van wit zand bij bet ene tuincentra voordeliger af was dan bij het andere. Alleen kwam zij daar pas achter, toen zij bij het eerste bedrijf al een bestelling had gedaan... '...Toen zij het prijsverschil in de gaten kreeg, annuleerde zij snel de bestelling en plaatste deze bij de concurrent. Een verschil van bijna 150,— laat je immers niet zomaar lopen. Enige dagen later werd zij echter op een bijzondere manier verrast. Bij thuiskomst bleek dat bij het eerste tuincentrum de annulering niet was doorgekomen. Vier kubieke meter zand was in de achtertuin gestort. Nog nauwelijks van de schrik bekomen, ging de deurbel. En ja hoor, daar stond de chauffeur van bedrijf 2. Dus wie nog dringensd wit zand nodig heeft.. overlast die de bouwactiviteiten van Veenendaal voor het gebied met zich mee zouden brengen. De ondernemers toonden zich in schikkelijk, totdat er bij de bouw problemen ontstonden die men onaanvaardbaar vond. Van Ga len: „De grens is nu wat ons be treft bereikt. Tot nu toe hebben we het op een nette manier ge probeerd, maar er is geen nor maal gesprek mogelijk." Op de vraag welke maatregelen hij overweegt, zegt Van Galen: „Er loopt nog steeds een bezwaar procedure tegen de bouwver gunning van Veenendaal. Ik heb nu het bestemmingsplan gezien en dat bevestigt nog eens extra dat er volgens mij niets klopt van de plannen. Dat is overigens de schuld van het gemeentebestuur. Tot nu toe heb ik echter nog niet bij de Raad van State gevraagd om de bouwactiviteiten op te schorten, tot er een uitspraak is in de bezwaarprocedure. Ik over weeg dat nu wel te doen. En dat vind ik jammer, omdat ik altijd de overtuiging heb gehad dat we er op een andere manier uit zouden kunnen komen. En ik sluit niet uit dat er nog naar andere wegen gezocht zal worden om dit pro- j bleem op te lossen. Maar we zijn I het wel zat." LEUSDEN - Aan de Speelkamp in het Ruige Veld is dinsdag 7 mei de eerste paal geslagen worden voor het nieuwe gebouw van Bestuur en Management Consultants. Dit bednjf houdt zich onder meer bezig met het bevorderen van een bedrijfsmatige cultuur bij gemeenten. Bij de ondememeing werken 35 mensen. Het nieuwe pand wordt gebouwd door Bloemendal Beheersmaatschappij en is ontworpen door Dick Opstelten uit Achterveld. Na de ingebruikname zal er ruimte zijn voor 40 werknemers. LEUSDEN - Vrijdag werd in de Spar Biezenkamp aan Ingrid Bergman een tracking-bike uitgereikt. Ingrid was één van de honderd de winnaressen van de landelijke Hero-actie. Zij werd geslecteerd uit vele inzendingen door het goede antwoord op de vraag waar de Olympische zomerspelen 1992 worden gehouden en de meeste origi nele slagzin. Samen met de twee Hero-wikkels was de mzendmg goed voor de fiets. De prijsuitreiking werd gedaan door Spar-bedrijfsleider Ruus Alden- zee en Hero-vertegenwoordiger Van Mounk. Namens de Spar kreeg Ingnd ook nog een speciale feesttaart van de huisbanketbakker, (foto Jan Pit) LEUSDEN - De burgemeesters van Amersfoort en Leusaen hebben zaterdag deel genomen aan de herdenkingstocht naar het oorlogsmonument de Stenen Man. In een miezerig weer trok de stoet in gepast tempo naar het monument, alwaar een krans werd gelegd. De Stenen Man is een beeld, dat een man in het aanschijn van de dood (op de fusilladeplaats), voor het vuurpeloton weergeeft. Het monument staat op de plek waar in de Twee de Wereldoorlog gevangenen uit het Kamp Amersfoort wer den gefusilleerd. 'Wat staat die man daar te kijken, hij staart recht in de ogen van het vuurpeloton'. Op deze plaats zijn driehonderdvijftig mensen dood geschoten. De officiële kransleggmg met de Leusdense burgemeester Panis (rechts achter de Stenen Man) en burgemeester Schreuder (links), (foto Hans Ver horst) De angst om gepasseerd te worden is bij de 'Leusderheige- meentes' des te groter, omdat het ministerie van VROM ook weigert een Milieu Effecten Rapportage over het natuurgebied uit te voe ren. Daaruit zou kunnen blijken hoe kwetsbaar het gebied is, dat ligt ingeklemd tussen de A 28 en vliegbasis Soesterberg. Intensiever gebruik van de hei de door tanks zou volgens de ge meentes desastreus zijn voor het gebied, dat nu nog deel uit maakt van de ecologische hoofdstruc- ^rduin moet bezwaren COT in Haagse postkamer achterlaten fSDEN - Wethouder Corri [duin van Milieu heeft deze een vergeefse reis ge- t naar Den Haag, waar zij standpunt wilde verdededi- van de 5 zogenaamde ["•gemeentes. Maandag was i hoorzitting van de vaste tnercommissie voor Defen- r de Defensienota. Daar- ook de aanwijzing van de Verheide als Compagnie Èfen Terrein (COT) aan de de komen. Dat betekent dat Ioefenterrein intensiever ge- t mag worden. De 5 omlig- gemeentes, Leusden, Bt, Woudenberg, Amersfoort t zijn daar fel tegen. Het was de bedoeling dat wethou der Verduin tijdens de hoorzit ting namens de vijf gemeentes het woord zou voeren. Bij aan komst in Den Haag bleek echter dat de bezwaren van de milieu- en natuur groepen niet behan deld zouden worden. „Dat is geen manier om men sen te behandelen," zei een te leurgestelde Verduin, die niets anders kon doen dan de nota, die zij voor de commissieleden had meegebracht, achter te laten bij de postkamer van de grifier van de Tweede Kamer. Eerder al had zij zich gestoord aan de wijze, waarop de inspraakprocedure voor de Defensienota was gere geld. „Toevallig las een opletten de ambtenaar in de Staatscourant in een klein berichtje dat de par tijen die wilde deelnemen aan de hoorziting over de Defensienota binnen enkele dagen zou moeten reageren. De nota was toen zelf slechts enkele dagen oud." De betrokken gemeentes zijn nu bang dat de defensienota wordt vastgesteld, zonder dat de milieugroepen gehoord zijn. Op 10 juni zal namelijk een uitgebrei de kamercommissie zich over de nota buigen, die dan in zijn geheel wordt vastgesteld.„Tegen ons is gezegd, dat het nog niet nodig is om de bezwaren uit die hoek mee te wegen, omdat die later, na de vaststelling van de nota aan de orde zullen komen," zegt een be trokken ambtenaar. „Maar het lijkt ons moeilijk om dan nog be paalde beslissingen terug te draaien. We zouden er wel vrede mee kunnen hebben, als de nota exclusief het 'milieuhoofdstuk' wordt vastgesteld." tuur van de provincie Utrecht. Ook de provincie is daarom te gen de aanwijzing van de Leus- derhei als COT. Com Verduin is overigens met helemaal tevergeefs naar Den Haag afgereisd. Zij heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar partijgenoten van de PvdA, die in de Tweede Kamer zitten, voor haar zaak te winnen. Ook de andere kamerfracties zullen voor 10 juni door politieke vertegenwoordigers van de COT-gemeentes worden 'be werkt'. SOCCLE boos over verslag ruzie JUID en Woelige Hoek e mensen, die nog een meerijder zoeken op een rijtje. Van links naar rechts: Rick Odolphij, [Peter Ytsma, Co de Rijk en Dick Hartog.(foto Jan Pit) LEUSDEN - Sinds begin van dit jaar beschikt Leusden over een heuse carpoolplaats, nabij de aansluiting op de A28. Er kunnen op de parkeerplaats 22 auto's wor den neergezet. Via een vrijliggend fietspad langs de Randweg is de carpoolplaats voor fietsers goed bereik baar. Er is een overdekte fietsenstalling, die tevens dienst kan doen als een beschutte wachtruimte. Met de carpoolplaats hopen de gemeente Leusden en de pro vincie Utrecht het selectief autogebruik te bevorderen en daarmee gelijktijdig een bijdrage te leveren aan de vermindering van het energiegebruik. In Leusden zet de werkgroep Milieu van de Raad van Kerken zich in voor carpooling, door gegadigden bij elkaar te brengen; contactpersoon is Henk van Heus- den, telefoon 94 10 65. Op de carpoolplaats hangt ook een mededelingenbord waar men de interesse voor carpoolen kan aangeven. Mensen rijden het liefst alleen naar hun werk; meerij den' tast mensen in hun vrijheid aan? Wat beweegt bepaalde automoblisten dan toch te proberen het mee rijden te bevorderen? In de komende weken laten wij vier Leusdenaren, die veel met de auto rijden, aan het woord. Zij leggen uit waarom zij achter het idee van carpoolen staan. LEUSDEN - Peter Ytsma is een wat lastige kandidaat voor het carpoolen. Zijn kantoor bevindt zich in Rijs- I wijk, maar een aantal dagen van de week reist hij het hele land door. Ytsma is or- I ganisatie-adviseur bij de Arbeidsvoorzieningsorga nisatie. Dat is een hele mond vol. „Voorheen vielen wij onder het ministerie van So ciale Zaken, maar we heb ben nu een bestuur bestaan de uit werknemers, werk gevers en de overheid. De zogenaamde tri-partisenng. Naast het geven van advies aan de interne organisatie ben ik veel onderweg naar de verschillende arbeids bureaus. Door het vele rei zen ben ik er nog niet inge daagd carpoolers te vinden. Eén keer heb ik iemand in Gouda afgezet, maar dat was niet zo'n succes." Ytsma oppert het idee om een rubriek op de kabel of jj1 de krant te zetten met daarop kandidaten voor het carpoolen. Vroeger zat het I *®®toor van Ytsma in Den Haag en hij ging toen ook regelmatig met de trein.Ja, dat beviel goed. De reistijd naar Rijswijk is nu toch gauw twee uur en dat is te lang. Dat is ook één van de reden, dat ik niet dichter bij Rijswijk woon. Als ik naar collega's kijk, scheelt het maar een half uur. De tijds winst is dus maar dertig mi nuten. Ik heb er wel overge- dacht om te verhuizen, maar dan zou ik dit huis moeten verkopen. Ik ga dan duur der wonen en zo'n uniek plekje als waar ik nu woon vind je niet gauw. Als ik op fietsafstand zou kunnen wo nen zou ik het misschien wel doen. Aan de andere kant ligt Leusden midden in Ne derland en voor mijn bezoe ken in het land ligt het na tuurlijk mooi centraal." Efficiënter gebruik ma ken van de auto is voor Yts ma een belangrijke drijf veer voor het carpoolen. „Er rijden zo verschrikkelijk veel auto's op de weg en ze rijden allemaal dezelfde kant op. Als je meer effi- Peter Ytsma: „Als ik op fietsafstand zou kunnen wonen, zou ik het misschien wel doen".(foto Jan Pit) ciënt gebruik maakt van de auto krijg je minder wagens op de weg. De wegen raken niet meer verstopt en dan is er ook nog de factor milieu. Nee, geld speelt met zo'n grote rol. Je moet wel goede afspraken maken als je aan carpoolen doet." Volgens Ytsma komt car poolen nog niet zo van de grond, omdat mensen daar bij iets van henzelf moeten mieveren. „Je moet reke ning houden met een an der." Gemakzucht is vol gens hem ook een belang rijke factor. rlingen van de katholieke Isschool De Klimrakker ben bij het monument van chat op 4 mei een krans ge il. Wethouder Vroon sprak leerlingen toe: „Laten we vreugde over de vrijheid vergeten, dat er voor die leid vele mensen het leven in verloren". de leerlingen beter te betrekken bij de geschiedenis. Wethouder Vroon legde in zijn toespraak de link naar de huidige tijd: „Vijfenveertig jaar geleden is natuurlijk voor jullie een hele lan ge tijd terug. Vele moeders en vaders waren toen nog niet eens geboren. Wij kunnen ons eigen lijk heel moeilijk voorstellen dat we m ons land niet vrij zouden zijn. de angst van die mensen toen is helaas vandaag de dag ook nog concreet. Mensen worden zo maar omgebracht, omdat ze tot een bepaald vfolk horen of een bepaalde overtuiging hebben. Ons herdenken heeft hierdoor een extra dimensie, als we den ken aan al die mensen die nu nog moeten leven in onvrijheid en angst." De leerlingen hebben op school een tentoonstelling gemaakt over de oorlogstijd. Nietsnutten LEUSDEN - Van 9 mei tot 12 mei is er m het Koetshuis van Stouten- burg een weekend 'nietsnutten'. 'Om weer eens lekker aan jezelf toe te komen in een meditatieve sfeeri. Het nietsnutten staat open voor mensen vanaf 21 jaar. Infor matie bij Guy Dilweg, telefoon 945500. ppde plaats aan Asschat werden ReTV/eede Wereldoorlog vier ■sen vermoord: Bertus Her- N® Nico van der Salm en Jan en ■®Wessels. De Klimakker heeft ■monument geadopteerd, om LEUSDEN - Het bestuur van SOCCLE is verbolgen over de verslaggeving van gemeentelij ke jongerenwerker Frits Rin gers over het conflict tussen de jongerenvereniging JUID en de beheerscommissie van de Woelige Hoek. „Uit het verslag van Ringers zou de conclusie getrokken kunnen worden,.dat wij de schuld hebben voor de problemen tussen de jongeren vereniging uit Leusden-Zuid en de Woelige Hoek. Wij hebben juist alles geprobeerd om te be middelen in het conflict en we hebben intensief naar een op lossing gezocht," zegt SOCCLE vice-voorzitter M. Bremer. Zijn handtekening en die van secre taris J. Verduin staan onder brief gericht aan de gemeente raadscommissie Welzijn en On derwijs. Daarin wordt om een correctie van het verslag ge vraagd. Het gaat vooral om de passage waarin het SOCCLE-bestuur en de beheerscommissie van de Woelige Hoek onverzoenlijkheid en halstarrigheid worden verwe ten. Het conflict onstond vorig jaar zomer, toen de beheerscom- misie van het sociaal-cultureel centrum aan de Prinses Irenelaan het huurcontract met JUID alleen wilde verlengen onder een aantal voorwaarden. Die waren bedoeld om de vermeende overlast van de bezoekers aan de JUID-bijeen- komsten tegen te gaan. Een ervan was het instellen van een zogenaamde 'buitenwacht' die er op zou moeten toezien, dat onrust buiten het gebouw onmid- delijk aan de politie zou worden gemeld. Die voorwaarden wer den door de beheerscommissie

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3