Panorama Lisiduna „Ook 'n schillenboer wil weieens een vrije dag" op trouwdag lensden krant Nieuwe Kringloopstichting zoekt nog naar voorzitter Muziek Hamershof lito-kraak Nieuws uit de verenigingen Inbraak „Een gebied van absolute tegenstellingen" lENSDAG 8 MEI 1991 plaatselijk nieuws 5 - Zweten geblazen voor het kersverse bruidspaar Zomer- Krogt. Vrijdagmiddag gaven Hannie van de Krogt en Tom elkaar het ja-woord m het raadhuis van Leusden. Kon na de plechtigheid, bij het verlaten van het raadhuis, werd het verplicht een soon examen af te leggen. Collega's van Tom, als docent Groenvoorzienwg bij het Agrarisch Onderwijs- hadden een parcours uitgezet. Tom en Hannie moesten aaien, de kantjes er af lopen en het gazon bijpunten. Het echt- beoordeeld op de 'groene kwaliteiten'. Hannie slaagden met glans, er werd een diploma uitgereikt en wfeest kon doorgaan.(foto: Gerrit Jeuring) De Mixed Hockey wil van de op- van de loterij-actie je rijk' onder andere de van het tweede financieren. Er im drieduizend loten ver- de trekking van de prijs wordt op 12 mei ver- dooreen koe. en) waarvoor de gemeente niung heeft verleend, is op- volgens een origineel idee. eduizend loten zijn door de eden verkocht. Op 12 mei onder toeziend oog van de de koe op een veld losge- ismat van een hockeyveld I verdeeld in drieduizend vakken, waarvan de nummers corresponderen met de nummers op de loten. De koe loopt rond en op het vlak waar zij haar eerste vlaai deponeert valt de hoofdprijs van vijfentwintighonderd gulden. Voorafgaande aan de dag van trekking vinden vanaf 10 uur nog diverse activiteiten plaats. Zo is er een strafbalmarathon en een wedstrijd tussen een Engels gastteam en het 'koeieteam'. Ook is er een 'smijt tegen promi nenten spel', waarbij met eieren en tomaten op bekende mensen kan worden gemikt. De feestelij ke dag wordt afgesloten met een barbeque. Voor nader informatie: Nienke Timmer, telefoon 807676 (over dag), 943373 ('s avonds). )EN - Bij een inbraak in ito op de Valleilaan heb- brekers zondagavond een cassetterecorder wegge- De inbrekers kwamen uto binnen door een je te vernielen. namen de radio met de speakers mee. Een bewoner van Lepelaar vond zijn geparkeerde auto terug met een schuttingwoord in de motorkap gekrast. De schade is aanzienlijk. daarover: „Er zijn binnen de ini tiatiefgroep voldoende ideeën en bovendien worden de initiatief nemers gevoed door een grote mate van betrokkenheid bij de materie en een vorm van idealis me, maar we missen in het voorlo pige bestuur nog een passende voorzitter. Wij vinden het noodza kelijk om de initiatieven, die we willen gaan nemen, te voorzien van een gezonde economische basis. En feitelijk zijn we bezig een bedrijf te stichten, dat ook als een bedijf gerund moet gaan wor den. Dan is het ook noodzakelijk dat er in de leiding iemand komt die bedrijfsmatig kan denken, daarmee ervanng heeft en bo vendien beschikt over een hoe veelheid tijd die erin gestoken kan worden. Wij missen die capa citeiten en hopen nog iemand te vinden die dat wel meebrengt. Een VUTter misschien? Of wel licht een huisvrouw met capaci teiten op dat gebied, Wij houden ons aanbevolen Rolle: „Maar dat betekent niet dat we zullen wachten tot de ge zochte voorzitter zich aandient. We gaan de stichting op korte termijn oprichten. De statuten zullen binnenkort de notans pas seren en in het najaar willen we met de gemeente m onderhande ling over Fokko's activiteiten. Milieuwethouder Corri Ver duin toont zich verheugd met het intitiatief van het stichtingsbe stuur. Verduin: „Ik heb dit idee zelf gestimuleerd in het overleg met de organisaties en particulie ren, die met de milieuproblemen begaan zijn. En ik ben blij dat het van de grond lijkt te komen. Met name in het kader van de sociale vernieuwing zijn er wat subsidie mogelijkheden gekomen, die juist voor dit soort initiatieven in teressant kunnen zijn. Er zijn bij voorbeeld zogenaamde 'banen pools' m het leven geroepen, waaruit arbeidskrachten kunnen worden geput voor dit soort acti viteiten. Op basis van die regeling kunnen organisaties voor 2.500,- per jaar over een volledige ar beidskracht beschikken Dat kan in de aanloopfase van dit soort projecten een belangrijke steun in de rug zijn." „De gemeente Leusden zal niet actief m het initiatief participeren, maar we juichen het wel van harte toe. In de voorwaarde scheppen de sfeer zijn we bereid om alle medewerkmg te verlenen. We willen bijvoorbeeld graag mee denken als er gezocht moet wor den naar een geschikte lokatie voor een eventuele kringloop winkel." Recordopbrengst collecte LEUSDEN - De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten heeft in de gemeente Leusden het recordbedrag van 11.648,45 opgeleverd. Dat is ruim 1.500,- meer dan vong jaar. Van de opbrengst komt 15% ten goede aan de gehandicapten sportvereniging GSVA in Amers foort, waarbij ook Leusdenaren zijn aangesloten. Jazz Barbeque LEUSDEN - Ook dit jaar zal er weer een Jazz Barbeque worden georganiseerd, ditmaal op de langste dag van het jaar namelijk op vrijdagavond 21 juni in de Hak- horst. Op deze avond zal Little Willie Littlefïeld, Amerikaans en tertainer-pianist optreden met in het voorprogramma The Blue Monday Seven. Tijdig reserveren bij Mieke Fokke, Esdoornhof 10, telefoon: 033-950637. De toe gangsprijs voor de barbeque en muziek is voor leden 27,50 per persoon en voor met-leden 32,50. Kinderboerderij De Glind DE GLIND - Op zondag 12 mei is het weer open dag van 14.00 tot 17.15 uur op de kinderboerderij in De Glind. Er is mogelijkheid tot paardrijden, maar ook de konij nen m de knuffelbak kunnen wor den vertroeteld. Mochten er nog mensen zijn die een paar uur per week hand en spandiensten willen verlenen op allerlei gebied dan kan men zich vervoegen bij de Bameveld- se Vrijwillige Vakature Bank (BWF). Toys speelt in The Wish LEUSDEN - De band 'Toys' opge richt in 1984 door een zestal en thousiaste muzikanten speelt za terdag 11 mei in Cafe The Wish op de Zwarte weg. Het repertoire van de band bestaat uit zelfge schreven nummers en covers, funky popsongs en gevoelige ballads. 'Toys' brengt populaire muziek voor een breed publiek. Het optreden zal om 21.00 uur beginnen. lp de Vogelwikke en de ESsrak hebben autokrakers iekeinde toegeslagen. Op tiwikke verdween een ra- ssetterecorder, nadat een iémiit was ingeslagen om de open te maken. Croessrak gingen inbre- p dezelfde wijze te werk en LEUSDEN - Op Patrijzenhoeve hebben inbrekers uit een woning geluidsapparatuur, een compu ter, geld, cheques en sieraden meegenomen. De inbrekers kwa men het pand binnen door de achterdeur open te breken. Naam: Ton Geijsberts Beroep: Hoofd uitvoering AVO Bekend van: Raadslid voor D66 Favoriete plek: „Het Ponlijn-gebied" stichting straks zal gaan, is het scheiden van afval zoveel moge lijk te stimuleren en mogelijk te maken. De andere weg is de af valpreventie. Via voorlichting en onderhandelingen proberen te voorkomen dat er afval ontstaat." Voorzitter Toch kampt de meuwe 'stich ting in opnchtmg' m de pnlle fase van het embryonale bestaan nog wel met een paar praktische pro bleempjes. Bestuurslid Tijs Rolle ..Er zullen absoluut mooiere plekken bestaan m Leusden, maar ik vwd dit wel een heel karakteris- eke. De spoorweg is een symbolische lijn, waar heel verschillende kanten van Leusden, in meerdere pochten, bij elkaar komen. En dat maakt het ook tot een heel boeiende plaats. ..Om een voorbeeld te noemen; de oude bebouwing van Leusden, Leusden-Zuid, raakt hieraan het ieuwe deel van de gemeente. Aan de ene kant het oude deel, gebouwd volgens de traditionele eusdense opvattingen over de ruimtelijke ordening met relatief weinig, maar forse huizen op een ecfare bouwgrond. En aan de andere kant Leusden-Centrum, de wijk Claverenblad/Wildenburg met ime, waar de verdichting al veel groter is. Meer en kleinere woningen per hectare. Ook een snmerk van de tijd, waarin de opvattingen over de inrichting van de ruimte zijn veranderd. ..Dit gebied heeft ook een belangrijke rol gespeeld in de discussie rond het structuurplém, die nlangs in Leusden is gevoerd over de toekomstige uitbreiding van de gemeente. Aan de ene kant de genaamde Pon-driehoek, die vanwege de hoge natuurwaarde m het geding was en aan de andere de westflank, die om economische redenen is afgevallen als mogelijke uitbreidingslokatie." ..Maar de Pon-hjn is ook een symbolische barrière, die de geïsoleerdheid van Leusden-Zuid ten 'zichte van 'Centrum' benadrukt. Ik vind het een beetje paradoxaal dat 'Zuid' wel de verantwoor- ■lijkheid heeft gekregen voor een stukje ontsluiting van 'Centrummaar dat 'Zuid'zelf nauwehjks van if soort voorzierungen profiteert. De bewoners in het Maanweggebied bijvoorbeeld hebben wel xincomfort moeten inleveren, maar een goede openbaar vervoersvoorziening is er in dat stuk van 'isden nog met. En dat is eigenlijk een schande. De Pon-hjn zeifis in dat verband natuurhjk ook meer m symbohsch; een weimg functionele, haast 'dode' spoorlijn, die de afwezigheid van openbaar ■tvoer in dit gebied karakteriseert. Ik denk eerhjk gezegd dat dat ook met zal veranderen. Alle chtfietsenj om die hjn nieuw leven m te blazen zal waarschijnhjk geen reahteit worden. [■kortom, we hebben hier te maken met een gebied van absolute tegenstelhngen. Waar vmd je 'voorbeeld op één kruispunt industrie, met één van de belangrijkste werkgevers en het grootste latsehjke complex voor ontspanning, het Burgemeester Buiningsportpark? Dat maakt het voor de 'kliek tot een spannend gebied, dat vraagt om de ontwikkeling van een mtegrale beleidsvisie om iets zinnigs mee te doen." Schaakweekend voor Vrouwen LEUSDEN - Eén dezer dagen wordt in Leusden een stichting in het leven geroepen, die zich intensief gaat bezighouden met alternatieve manieren van afvalverwerking. Eén van de eerste doelstellingen van de nieuwe stichting is de activi teiten van milieuboer Fokko Tilma over te nemen. Tilma die financieel gesteund door de lokale overheid schillen op haalt bij Leusdense gezinnen, opereert nu nog als een soort éénmansbedrijfje. De stichting wil als werkgever van de milieuboer gaan optreden, om zijn werk in de arbeidsvoor waarden- en sociale sfeer van een steviger basis te voor zien. „Want ook een schillenboer heeft recht op vrije dagen en een normale vakantie." Als alles loopt zoals de initiatief nemers zich dat voorstellen, moet de nieuwe stichting (voorlopig nog zonder naam) op 1 januari 1992 operationeel zijn. „Maar liever eerder. En we denken ook dat het eerder kan", zeggen Tijs Rolle, bestuurslid, en Henk Ruijgrok, waarnemend voorzitter van de stichting in oprichting trap pelend van ongeduld. Het idee van een Kringloop stichting is ontstaan m het samen- verwerkingsverband tussen het Comité Milieuzorg Leusden (CML) en de milieuwerkgroep van de Raad van Kerken. Tilma zelf promootte de gedachte van een particuliere stichtmg als werkgever voor mensen, die zich bezighouden met alternatieve af valverwerking in een lijst met voorstellen voor het zogenaamde Ideeënboek van het ministerie van VROM. Ook de gemeente sti muleerde de gedachte voor de oprichting van een onafhankelij ke stichting. Er werd een voorlo pig bestuur gevormd, bestaande uit Ary de Koning, Anton Munni- ke, Tijs Rolle, Fokko Tilma en Henk Ruijgrok, dat zich ging be zinnen op de rol, die men zou kunnen spelen om de afvalver werking in Leusden verder te verbeteren en van alternatieven te voorzien. Als belangrijkste doel ziet het voorlopige bestuur de taak om het werk van milieuboer Fokko Tilma te verbeteren. Henk Ruijg rok: „Het CML heeft, jaren gele den, het idee van een schillen boer in Leusden gestimuleerd en gepromoot. Dat heeft ertoe geleid dat Tilma m de gemeente met zijn werk kon beginnen. Dat project heeft m de afgelopen jaren bewe zen levensvatbaar te zijn. Alleen wordt het naar ons idee nu eens tijd om dat werk in de personele- en sociale sfeer kwalitatief te ver beteren. Dat moet steviger in el kaar komen te zitten. Net als ieder ander heeft Tilma bijvoorbeeld recht op vrije dagen en vakanties. Daar is het de afgelopen jaren nauwelijks van gekomen. Boven dien is er behoefte aan uitbrei ding van het werk en dat kan Tilma niet aan. Het eerste doel is nu dat de stichting op gaat treden als werkgever van de schillen boer, zodat dat soort dingen beter geregeld kunnen gaan worden." Daarnaast wil de stichting be zien of de exploitatie van de schillenophaaldienst verbeterd kan worden. Ruijgrok: „Leusden staat bekend als een gemeente, die landelijk voorop loopt als het gaat om het gescheiden ophalen van afval. Maar dat wil nog niet zeggen dat daarmee het rende ment ook maximaal is. Op dit mo ment wordt nog maar 30% van het groente-, fruit- en tuinafval via de schillenboer buiten de vuilniszak gehouden. Maar dat percentage zal verder omhoog moeten. Dat moet makkelijk 60% a 70% kun nen worden. Zeker als je bedenkt dat het groente-, fruit- en tuinafval 50% uitmaakt van de afvalstroom. Maar het is doodzonde als dat wordt verbrand. Het is per slot uitstekend opnieuw te gebruiken. Alleen als je dat percentage om hoog wil krijgen, is daarvoor wel uitbreiding gewenst van de orga nisatie. Meer personeel, bijvoor beeld. En het is naar onze mening noodzakelijk daarvoor eerst een professionele basis te creëren." Schillen Voor de Kringloopstichting ligt in de eerste fase van het bestaan de nadruk op het ophalen van de schillen (of beter: het 'groente-, fruit en tuinafval'; de 'gft-fractie' m milieujargon). Ruijgrok: „We be ginnen met het bestaande. De eerste stap is het 'overnemen' van Fokko's werk en daar een gezon de baan van maken. Daarna gaan we kijken of we het rendement van het schillen ophalen niet kun nen verhogen. Als dat eenmaal op de rails staat, willen we bezien of we ons ook op andere terrei nen kunnen gaan begeven. Zoals het stimuleren van hergebruik van afvalmateriaal of het geven van voorlichting over afvalpre ventie, bijvoorbeeld. Of. het inza melen van glas, batterijen en der gelijke. Maar we willen met te hard van stapel lopen. Het zal stap voor stap moeten gaan. En om het mogelijke toekomstige werkge bied van de stichting te explore ren, zal er eerst uitgebreid onder zoek worden gedaan. Dat onder zoek zal moeten uitwijzen waar de kansen liggen." „Om de gedachten zal dat on derzoek bijvoorbeeld moeten gaan uitwijzen of er misschien meer spullen zijn die zich lenen voor gescheiden inzameling en verwerking. Papier, glas en schillen zijn wat dat betreft al aar dig geaccepteerd en ingebur gerd, maar er zijn meer spullen die bij voorkeur niet in de ver brandingsovens terecht moeten komen. Denk maar eens aan het klem chemisch huishoudelijk af val. Er wordt, ook in Leusden, op verschillende plaatsen gepro beerd dat uit de vuilniszak te hou den, maar als dat werkelijk effect wil gaan krijgen, zal er vaker moeten worden ingezameld dan twee keer per jaar. Er moet ge woon meer continuïteit komen." „De gemeente heeft op de ge- LEUSDEN - Vrijdag is er tijdens de wekehjkse koopavond in winkel centrum Hamershof een hve-optreden van het huisorkest van de universiteit Utrecht 'Just friends'. Het repertoire van het orkest bestaat uit jazzmuziek en Latm. De leden van het orkest zijn allen werkzaam bij de Universiteit. LEUSDEN - Het Fenny Heems kerk comité heeft voor de tweede keer een schaaktoernooi voor vrouwen georganiseerd. Het toernooi is van 7 tot 9 juni en wordt gehouden m vormingscentrum De Glind. Er is een eerste prijs van 250,-, een tweede prijs van 150,- en een derde prijs van 100,-. Deelname aan het toer nooi kost 138,50 inclusief maal tijden en overnachtingen. Vrou wen uit de buurt die niet m De Glind slapen, betalen 92,50 in clusief maaltijden. Voor informa tie bellen met Jacqueline Schen kelaars, telefoon: 020-6360153, of met Eus Vlasman, telefoon: 020- 6380159. Opgeven voor het toer nooi kan tot 15 mei. De Kringloopstichting in oprichting, bestaande uit (in willekeurige volgorde) Ary de Kornng, Fokko Tilma, Henk Ruijgrok, Tijs Rolle en An tan Munnike. meentewerf de mogelijkheid ge creëerd om ook andere spullen apart te storten. Maar aan dat systeem kleven naar ons idee te veel nadelen om het echt effectief te maken. Allereerst is de dienst verlening erg ambtelijk (kijk maar eens naar de openingstij den, die lang met altijd publiek svriendelijk zijn). En je moet het altijd nog zelf komen brengen, wat toch drempelverhogend werkt is. Bovendien is het sys teem van de werf nog altijd ge richt op afvoer. Dat wil zeggen op vernietiging van afval. Het is te weinig gericht op hergebruik en dat is nou net van groot belang. De kosten van de afvalverwer king worden zo hoog, dat het ook straks in het belang van de bur ger zelf is dat er zo weinig moge lijk vernietigd hoeft te worden." „Maar ook op het gebied van hergebruik liggen er naar ons idee nog voldoende mogelijkhe den. Zijn afgedankte koelkasten en andere huishoudelijke appa raten nog opnieuw te gebruiken? Is daar een markt voor? En als er een markt blijkt te zijn; hoe breng je dan vraag en aanbod bij el kaar? Met andere woorden, is er in Leusden ruimte voor een Kringloopwinkel? Wij denken bij voorbeeld dat er voor afgedankt tuinmeubilair nog voldoende mo gelijkheden moeten zijn. Met een meuwe bekleding op de oude fra mes moet daar nog heel wat mee te doen zijn. Maar dat soort vra gen zullen m het onderzoek moe ten worden beantwoord. Daann zullen knelpunten m dit vraagstuk moeten worden blootgelegd." „Er zijn overigens meer moge lijkheden om de afvalproblemen te lijf te gaan. De ene weg, die de

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5