'Ik kan jaren teren op deze huldeblijken' Minder kantoren op De Horst Leusden koopt Liniedijk Eerste steen bibliotheek Het weer in Leusden Droge zomer? Nieuws uit de verenigingen Nieuws uit de verenigingen Huisarts Wouter van den Berg viert jubileum Lieve vrouwebedstro plaatselijk nieuws Inwonertal gedaald LEUSDEN - Leusden telde op 1 maart van dit jaar 27.504 inwo ners. Dat is dertien minder dan een maand eerder. De daling kwam vooral doordat 124 Leusde- naren verhuisden naar elders. Daar stonden slechts 96 nieuwko mers tegenover. In februari wer den 32 Leusdenaren geboren. Er stierven er 17. Op 1 januari van dit jaar telde Leusden 27.468 inwoners. PCOB LEUSDEN - Protestants Christelij ke Ouderenbond houdt 15 mei een jaarvergadering in verzor gingshuis 't Hamersveld. Op de agenda staat het jaarverslag, voorlichting over de Solidariteits- winkel en een optreden van het fluittrio Pieterse, Van Leeuwen en Van der Tang. Op deze vergadering zal voorzit ter Warmenhoven afscheid ne men. Meer inlichtingen: E. van Khn- ken-Venema, tel. 944440 of voor zitter Warmenhoven, telefoon 942300. Dauwtrappen LEUSDEN - Jongerencentrum De Til houdt op Hemelvaartsdag (donderdag 9 mei) het tradtionele dauwtrappen. Er is een 10 kilo meter lange wandeltocht en een fietstocht van 30 kilometer uitge zet. De start is 's morgens tussen 5.00 uur en 6.00 uur. Deelnemers betalen 2,50. Belangstellenden kunnen na afloop in De Til, tegen betaling van 2,50, een ontbijt ge bruiken. Daarvoor dient men zich wel uiterlijk dinsdag 7 mei op te geven bij De Til (telefoon: 941826) of H. Bokkers (telefoon: 941916). Bustocht LEUSDEN - Donderdag 16 mei houdt de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Leusden Centrum, een dagtocht. De bus rijdt naar Delden en Deventer. In Delden staat het zoutmuseum en een oude kerk op het program ma, in Deventer het speelgoed museum en de Deventer Koek. Vertrek 8.30 uur vanaf het post kantoor Leusden. Er is nog plaats in de bus: meer informatie bij de reiscommissie: telefoon 942437 of 943560. Thema-avond KPO LEUSDEN - De afdeling Leusden van de katholiekee plattelands vrouwen organisatie (KPO) houdt dinsdag 14 mei een thema-bijeen komst over ■ballonvaart'. De Leus- dense ballonvaarder Joop de Wil de zal het onderwerp, aan de hand van verschillende attribu ten, komen toelichten. De bijeenkomst wordt gehou den in De Kom, naast de Jozef kerk aan de Hamersveldseweg. Aanvang: 20.00 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellen den contact opnemen met me vrouw Nelissen, telefoon: 942622. ets-inn IJSDEN Op 29 mei leert Dick erveld van de 'Fiels-mn' vrou- zelf eenvoudige reparaties hun fiets te verrichten, zoals iden plakken, ketting omleg- i en licht repareren. De avond Vooronder begint om 20 uur. chtingen: Mia van Vuure, tele- 945697. ;z Barbeque USDEN - Ook dit jaar zal er een Jazz Barbeque worden organiseerd, ditmaal op de gste dag van het jaar namelijk vnjdagavond 21 juni in de Hak- st. Op deze avond zal Little ie Littlefield, Amerikaans en- iainer-pianist optreden met in voorprogramma The Blue mday Seven. Tijdig reserveren Mieke Fokke, Esdoornhof 10, ifoon: 033-950637. De toe- igsprijs voor de barbeque en iek is voor leden 27,50 per i en voor met-leden 2,50. nderboerderij ;Glind GLIND - Op zondag 12 mei is weer open dag van 14.00 tot [l5 uur op de kinderboerderij Glind. Er is mogelijkheid tot dnjden, maar ook de konij- de knuffelbak kunnen wor- vertroeteld. [ochten er nog mensen zijn lie een paar uur per week hand- n spandiensten willen verlenen p allerlei gebied dan kan men ich vervoegen bij de Barneveld- e Vrijwillige Vakature Bank WB). rN USDEN - Zondag 12 mei houdt timut voor Natuurbescher- ngseducatie afdeling amers- >rt een wandeling in Den gebied Vieweg. Het thema 'voorjaar en bloemen', wandeling start om 14 uur bij lel Den Treek, Treekerweg 23. r bus bereikbaar met lijn 82. pchrijving erdaagse IDEN - De inschrijving voor [avondvierdaagse is op 14, 15 16 mei van 19.00 tot 21.00 uur in [Korf. Het is de eerste keer dat vierdaagse m en rond Leus- Centrum gelopen zal wor- Tot vorig jaar was dit evene- in Achterveld en omgeving, n kan in Leusden inschrijven irde afstanden 5, 10 en 15 kilo- Ier. De vierdaagse is van 3 tot met 6 juni. De start is elke dag af de Roda-kantine m het Bur neester Buiningpark. idnjfen BV IERSFOORT - De Kamer van Dphandel voor Eemland orga- eert voor maandag 13 mei een irlichtingsavond met als thema BV, een alternatief voor uw lerneming'. De avond is be- ild voor ondernemrsr met een imanszaak of firma die voor de ag staan hun bedrijf om te zet- in een BV. De avond is in igrescentrum De Eenhoorn, ungin Wilhelminalaan 33 ik Stationsplein) en is van uur tot 22.30 uur. De kosten :agen 75,-- per deelnemer. Leusden - Het was zaterdag 27 april een onvergetelijke dag voor huisarts Van den Berg en zijn vrouw. Hij kreeg van zijn patiënten en collega's een bal lonvaart en een 'gouden' pen ning aangeboden, omdat hij al meer dan twaalf jaar huisarts is in de wijk Groenhouten. De huisarts was onder de indruk van de waardering van zijn pa tiënten. Volgens zijn patiënten gaat de dokter 'nog ouderwets voor zijn mensen door het vuur'. De huisarts ervaart de waarde ring zeer positief: 'Ook een huisarts heeft af en toe een klopje op de schouder nodig'. Wouter van den Berg begon zijn camere als arts-assistent bij dokter Den Toom in Leusden- Zuid. Na zijn opleiding tot huisarts startte hij een eigen praktijk in Leusden. In het begin heeft hij wel heimwee gehad naar Utrecht, waar hij woonde in de Korte Nieuwstraat vlak naast de Dom. „Een echte historische omgeving en dan kom je hier. Je hebt hier mooie weilanden, maar voor de rest was het uit de klei getrokken nieuwbouw. De oudste boom, die je hier had was een populier van 25 jaar oud. Dat historische miste ik hier heel erg. Aan de andere kant, toen wij hier kwamen wo nen hadden wij een dochtertje, voor haar hadden wij de keus uit negentien lagere scholen. Dat is weer een voordeel van een meuwbouw-gemeente. Voor Ion- deren is het hier natuurlijk heer lijk". Feestcomité Het feest was georganiseerd door een speciaal comité, bestaande uit patiënten, praktijkgenoten en vooral de assistenten. „Vooral de laatsten hebben daar de hand in gehad. Ik heb een ballonvaart aangeboden gekregen. Ze had den mij vaak horen zeggen, dat ik dat eens wilde doen. Die ballon vaart was in een woord gewel dig!" „Als ik op de Dom in Utrecht sta, heb ik de neiging om mij tegen de muur te drukken, een beetje last van hoogtevrees dus. Het gekke is, dat je daar in een ballon hele maal geen last van hebt. Ik vond het zo leuk, dat het mij zou verba zen als het bij deze ene keer blijft. Ik denk, dat ik nog wel vaker ballonvaarten ga maken. Het is zo'n fantastische belevenis. Door dat je geen enkel punt hebt waar je je hoogte aan kan meten, is het helemaal met eng. Als op een galerijflat staat, kan je je eigen hoogte meten. Je weet, ik sta nu zo hoog als een boom en dat is ont zettend hoog en dus eng. Dat rea liseer je je goed, dat je eraf kan vallen. Maar als je tweehonderd meter hoog zit, is dat geen hoogte meer". „De piloot zei ook, dat mensen in een ballon nooit last hebben van hoogtevrees. Het is ook helemaal met koud, je gaat namelijk net zo snel als de wind, je voelt dus geen wind. Het is een prachtig gezicht, je ziet de hazen lopen in het veld. Het was net een dag waarop de grote Russische transportvliegtui gen over Leusden vlogen. Geluk kig heb je radio aan boord, en wij hoorden dat een zo'n vliegtuig zijn aanvliegroute op Soesterberg had germst. Dat vliegtuig moest toen rondjes gaan vliegen. Het vliegtuig zou dat doen op 1000 voet, wij vlogen op dat moment op ongeveer 700 voet. De piloot van de ballon liet toen heel snel de ballon zakken naar 500 voet. Dan val je heel snel meters naar beneden, maar daar voel je niks van. Ik denk ook dat dat komt, omdat een ballon heel stabiel m de lucht hangt. Het vliegtuig vloog over, maar het was helaas een beetje heiig. We hoorden hem wel, maar zagen hem niet. Dat vond ik wel jammer". De ballon is ook over de Leusder Hei gekomen. „We zijn over Leusden-Zuid, de Leusderhei langs Austerlitsz en over Zeist ge varen. En vlak voor Odijk zijn we geland. De wind maakt namelijk uit waar je heen gaat. Dat vind ik zo leuk, je gaat daarheen waar de Huisarts Wouter van den Berg (midden) proost samen met ballonvaarder Joop de Wilde (rechts) op een behouden ballonvaart. wind je brengt. Je kunt wel een beetje sturen door af en toe wat te spelen met je hoogte, maar veel kun je niet doen. De volgende keer hoop ik, dat de wind de an dere kant op staat. Dan zie ik Leusden-oost ook eens vanuit de hoogte". Na de ballonvaart kreeg de jubi lerende huisarts nog een feest aangeboden. „Toen wij daar kwamen waren er zo'n tweehon derd mensen aanwezig. Die men sen waren een lied aan het zingen en op het podium stonden twee stoelen voor mijn vrouw en mij. Ik vond het eigenlijk heel moeilijk en moest even slikken voor ik op dat podium ging zitten. Maar men maakte het mij makkelijk door gelijk met het programma te be ginnen." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - De gemeente zal de Liniedijk van de provincie Utrecht kopen. De provincie is overigens niet van plan iets te doen aan de illegale bouwsels en annexaties op en rond de dijk. De gemeente had in eerste instantie de voorwaarde ge steld, dat de illegale bouwsels in de tuinen van de omwonen den verwijderd zouden worden. De provincie vindt echter dat zij daar geen belang bij heeft en wei gert om actie te ondernemen te gen de bewoners. De gemeente verwacht niet dat hierover nog overeenstemming bereikt zal worden en neemt de gebouwtjes daarom maar op de koop toe. Het stuk Liniedijk bij de Horst mag afgegraven worden ten behoeve van het bedrijventerrein. Het ge deelte bij de Horst en 't Vliet kost de gemeente een bedrag van 198.000,-. Voor het overige deel betaalt Leusden het symboli sche bedrag van 1,—. LEUSDEN- Wethouder Vroon heeft vandaag de eerste steen gemetseld in de hal van de nieuwbouw van de bibhotheek 'Nieuw Langenbeek'. De eerste steen is ontworpen door een Leusdense kunstenaar. De wethouder werd bij de verrichting van de officiële handeling bijgestaan door drie winnaars van de wedstrijd die de bibiotheek heeft uitgeschreven onder de jeugdleden. Eerder deze week werd het hoogste punt bereikt. (Foto: Gerrit Jeurwg) Dokter Den Toom, de praktijk opleider, heeft op de feestelijke bijeenkomst het een en ander verteld over de beginperiode van Van der Berg. „Men had een aan tal kinderen opgespoord, waar van ik de bevalling had gedaan - kinderen tussen de twee en elf jaar- die een heel mooi lied zon gen. Dat was zo leuk, ze kenden allemaal de tekst perfekt uit hun hoofd, dus daar moet flink op geoefend zijn. Het is hartverwar mend als je ziet dat mensen dat alllemaal voor je over hebben. Heel ontroerend. Eeen patiente uit mijn praktijk heeft een toe spraak gehouden en mensen uit mijn praktijk hebben ook een lied gezongen. Wat ook een hoogte punt voor mij was, was het optre den van twee huisartsen, die bij mij hun opleiding hebben ge daan. Zij hebben de "Vereniging van Arts-Asssistenten Wouter van den Berg" opgericht. Daarvan hebben ze mij ere-voorzitter ge maakt. Ik kreeg een gouden plak aangeboden met inscriptie. Dat is voor mij een heel dierbaar kado geworden, ondanks dat deze ver eniging maar twee leden heeft. Maar die leden betekenen voor mij heel veel". Tijdens de pauze van het feest kon iedereen meegenieten van de ballon vlucht. Een patient had alles opgenomen op video. Men had een tv en video gehuurd en draaide de film voor iedereen af tijdens het handen schudden. Na de pauze was er nog een optre den van Cabaret Prisma. „Wij zijn 's avonds nog met vrienden en familie lekker gaan eten. Het was voor mij een geweldige en ont roerende dag die ik niet zal ver geten. De waardering voor mij, waar de mensen blijk van gaven heeft mij zo goed gedaan, daar kan ik jaren op teren". Anjo Obbens LEUSDEN - Op bedrijventerrein De Horst zullen minder kanto ren gebouwd mogen worden, dan aanvankelijk de bedoeling was. De reden hiervoor is dat het terrein op dit moment niet voldoende bereikbaar is voor het openbaar vervoer. Dat is de eis die het ministerie van VROM stelt aan bedrijventer reinen met hoogwaardige werkgelegenheid, zoals kanto ren. In het gebied zou ruimte zijn voor 200.000 m 2 kantoor ruimte. Door de verscherping van de eisen door 'Den Haag1 wordt dit nu 100.000 m 2. De rest van het gebied zal bebouwd die nen te worden met bedrijven, die minder werknemers nodig hebben of ondernemingen die zich bezighouden met weg transport. Vanuit Den Haag wordt een be leid gevoerd dat gericht is op vermindering van het autover voer en stimulering van het open baar vervoer. In Leusden wordt op dit moment hard gewerkt aan de verbetering van het openbaar vervoer, onder meer door wijzin- ging van de lijnvoering, beïnvloe ding van de verkeerslichten ten gunste van de bussen, invoering van de spitsbus en het opstellen van een vervoersplan. Leusden is door de provincie Utrecht aangewezen als lokatie met een regionale opvangfunctie als het gaat om de vestiging van meuwe bedrijven. Dat kan alleen als er op meuwe bedrijventerrei nen kantoren gebouwd mogen worden. De bedrijven, die VROM op het oog heeft, kunnen ook te recht op de industrieterreinen De Isselt en Nieuwland in Amers foort, zegt het college van burge meester en wethouders in een toelichting op het ontwerp-be- stemmingsplan De Horst, dat deze week gepresenteerd werd. Het beleid van de gemeente Leusden is er echter op gericht om voor zoveel mogelijk werk gelegenheid te zorgen. Daarom houdt de gemeente vast aan het uitgangspunt om zoveel mogelijk kantoren te bouwen in De Horst. Gisteren kreeg ik de zo- merprognose van Wolf gang Roder vanuit Berlijn binnen. Het seizoen van 1991 krijgt een droog en warm karakter, aldus de Duitse meteoroloog. Als de berekeningen kloppen, wordt juli de warmste maand. Als vergelijkingsja ren werden genoemd: 1947, 1982 en ....1976. Meer de tails volgen later. Maandag liet de Meteosat-4 ons van af 36000 km boven het aard oppervlak een prachtig beeld van Europa zien. Als een soort slang kronkelde een be wolkin gszone vanaf Frankrijk via ons land rich ting Duitsland en zo verder tot aan de Baltische Staten. Ten noorden ervan lag Scandinavië er vrijwel on bewolkt bij. De genoemde lijn was een weergave van oen zeer langgerekt front, dat met geen mogelijkheid vooruit te branden was. Het "Vsteem was juist in onze omgeving pal op de hoogte stroming komen te liggen en in dat soort gevallen is de treksnelheid nog trager dan de term sloom kan ver dragen. Het gevolg daarvan was veel bewolking, waar uit wat lichte regen viel. In Achterveld leverde dat slechts 1 mm op. Het noor den van Europa lag onder beheer van een hogedruk- gebied, waarlangs aan de oostflank drogere lucht naar het zuidwesten stroomde. Langzaam maar zeker zullen de opklarin gen dinsdag enige terrein winst hebben geboekt. Op de Atlantische Oceaan luiert het koppige hoge- drukgebied braaf door. Het heeft de ankers iets verlegd en de kern ligt nagenoeg boven de Azoren. Een uitlo per ervan reikt tot over Schotland en het ziet er naar uit dat wij daarvan ko mende Hemelvaartdag iets positiefs van kunnen mee pikken. De kans op zon wordt wat groter en met een beetje geluk houden we het droog. De nachten worden dan wel weer wat kouder en op beschutte plekjes is een graadje vorst aan de grond niet geheel uitgeslo ten. Maar een volgende de pressie ligt donderdag bo ven IJsland op de loer en die zal naderhand fronten op ons gaan afsturen. De tem peratuur gaat geleidelijk iets omhoog en het lijkt mij toe dat we, na drie weken veel te koud weer, eindelijk wat betere tijden gaan bele ven. Maar de huidige maand heeft voorlopig wei nig zomerse aspiraties, want de wind vertoont later opnieuw belangstelling voor de noordwesthoek. Het voorjaar is na de prachtige start flink in de versukkeling geraakt. Het kwik ligt ruimschoots bene den de normale waarde en de groei stagneert, mede door de langdurige droogte. In het boek 'Les Hivers dans l'Europe, geschreven door C. Easton en hande lend over de strenge win ters en hun nasleep, kwam ik een zeer merkwaardig jaar tegen. We schrijven 1435. Op 12 mei, een van de dagen der IJsheiligen, was er een zodanige ijsvloer in de sloten gevormd, dat er een kraai op kon staan. De maanden maart, april en mei gaven geen neerslag van betekenis en van dauw- vorming was geen sprake. 'Er wies nog lover nog gras, nog koren nog pruimen. De bomen bloeiden niet. Op St Jansdag, 24 juni, zaten de vrouwen met grote lollepot- ten (stoven) in de kerk'. Zo erg is het nu gelukkig niet, maar veel schot zit er ook de komende dagen niet in de thermometer. Ik wens u prettige dagen toe. Lievevrouwebedstro is een lage, overblijvende, groen overwinterende plant die in grote groepen groeit en in de tweede helft van de lente bloeit. De plant is met een krui pende, dunne wortelstok in de bodem verankerd. Vandaaruit worden meer dere stengels gevormd die vierkant en kaal zijn. De bladeren staan in kransen aan de stengel. De boven ste kransen bestaan uit acht lancetvormige blaad jes en de onderste hebben zes spatelvormige blaad jes. De witte bloemen zijn maar klein en stervormig. Samen vormen ze langge- streelde bijschermen. Bij verwelking verspreidt de plant een sterke cumarine- geur, evenals honingkla- ver en reukgras. Oorspronkelijk is de plant inheems in het oosten van ons land. Verspreid door ons hele land is lievevrou- webedstro op allerlei plaatsen aangeplant en verwilderd. Het is een uit gesproken schaduwplant en houdt van vochthou- dende bosgrond. De wetenschappelijke soortnaam, odorata, houdt verband met de geur die de plant in gedroogde toe stand verspreidt. Van wege dit aroma werd het kruid, vooral in het Rijn gebied, in wijnen gedaan om die te kruiden. Ook werd het in wijn getrok ken en deed men dit af treksel in zogenaamde meidranken. Dit gebruik vinden we al terug in het handschrift van een bene- diktijner monnik uit 854. Van het geurige kruid werd ook gebruik gemaakt door het in reukzakjes te verpakken en die tussen het lijfgoed in de linnen kast te lgen. Dit moest ook helpen om de motten te verdrijven. Dit gebruik werd later verdrongen door het nog sterker geu rende lavendel. Het werd door meisjes als een soort parfum bij zich gedragen waardoor het in sommige streken van het land nog altijd 'Kom-lok-me-de- vent' wordt genoemd. In Engeland noemt men de plant 'Kiss-me-quick'. In de germaanse tijd was het kruid gewijd aan Freya, de godin van de ge boorte. Met de kerstening, toen alle heidense namen en gebruiken werden aan gepast aan het christen dom, ging dit over op de heilige Maria. Reeds in de achtste eeuw ontstond de naam: Onze-Lieve- Vrouwe-bedstro, naar aan leiding van de volgende legende: Maria moest, toen ze klein was en haar ouders arm waren, op een zeer hard en ongemakke lijk bed slapen. Haar moe der ging het veld in om een zachter vulsel te zoeken. Ze zag een grote hoeveel heid van dit kruid staan en vulde daarmede het bed van Maria. Nu sliep ze veel gemakkelijker. Vroeger werd het veelzij dig gebruikt; het gold als heilzaam bij leverziekten, darmstoring, kramptoe standen en als slaapmid del, als probaat kalme ringsmiddel en tegen mi graine en zwaarmoedig heid. Men deed het in vee voer want het zou de melk- opbrengst ten goede ko men. Het is ook een goede regenvoorspeller want als er regen in aantocht is gaat het gedroogde kruid, door de hogere luchtvoch tigheid, sterker ruiken. Men gebruikte het ook als smaakmaker in sauzen en salades. G. van Leeuwen WOENSDAG 8 MEI 1991 ICMSlICi* ICFlMlfc

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7