„We willen als mens behandeld worden en niet als een slaaf' leusden krant •1 Roemeens echtpaar klaagt over behandeling asielzoekerscentrum Op de Berg: Asielzoekers? 'OENSDAG 8 MEI 1991 aktueel i In de gemeente Leusden zal binnen afzienbare tijd een asielzoekerscentrum worden geopend. In Amers foort is een dergelijke voorziening al enige tijd opera tioneel. In de voormalige penitentiaire inrichting voor jeugdige delinquenten 'Op den Berg' zitten inmiddels zo'n driehonderd vluchtelingen, op zoek naar een ver blijfsvergunning of de officiële vluchtelingenstatus. Lang niet iedereen ziet zijn of haar verzoek ingewilligd en moet, na een negatief uitgevallen procedure, terug naar het land van herkomst. Dat in een vluchtelingen- centrum niet alles koek en ei is, ondervond Frits Schoenmaker, die in het Amersfoortse asielzoekers centrum het schrijnende verhaal optekende van een Roemeense rechter en zijn gezin. In het Asielzoekerscentrum (AZC) Op de Berg bevin den zich zo'n kleine driehonderd vluchtelingen, die allen hetzelfde lot delen. Zij zijn allen in afwachting van het besluit of zij al dan niet in Nederland mogen blijven. Voor velen een onzekere toekomst: Wordt het Neder land of zullen zij terug moeten naar hun vaderland dat zij om wat voor reden dan ook zijn ontvlucht en waar zij op dit moment zeker niet naar terug willen? Tussen al deze vluchteligen van verschillende natio naliteiten bevinden zich ook Lucian Eremia en Valeria Buzuru met hun twee kinderen uit Roemenie. Hij was rechter in Boekarest en zij was als bouwkundig inge nieur verbonden aan een technische hogeschool. Zij ontvluchtten hun land na de val van Ceaucescu en nadat de huidige president Iliescu de verkiezingen had gewonnen. Rechter Erenia ontdekte dat er met uitslag geknoeid was en toen hij daar tegen protesteerde kreeg hij last met de gevreesde Securitate, de geheime politie van Roemenië. Na een verblijf van zeven maanden in Nederland durven zij nu hun beklag te doen over de manier waarop zij in het AZC worden behandeld. „We weten dat het heel gevaarlijk is wat we doen, maar het is noodzakelijk. Andere Roemenen hebben eerder ge klaagd en die werden binnen 24 uur teruggestuurd. We like to be treated as human beings, not like slaves (we willen graag als mensen behandeld worden niet als slaven)." (Foto: Hans Verhorst) Met de inrichting van het asielzoekerscentrum op Waterloo, aan de Doornseweg, is inmiddels een begin gemaakt. Als alles volgens plan verloopt, nemen de eerste asielzoekers daar begin juni hun intrek. werd Lucian in het gebouw van de rechtbank uit een raam ge duwd. Hij viel drie meter naar beneden en brak zijn hiel en zijn arm. De breuk aan zijn hiel is nog steeds niet goed genezen en lo pen gaat nog steeds moeilijk. „Ik zou in de Lichtenberg geope reerd worden, maar later zei de dokter dat ik eerst een speciale schoen moest proberen. Volgens ons een indicatie dat men van ons af wil; men wil geen extra kosten maken." Lucian heeft waarschijnlijk zijn leven te danken aan de enorme demonstraties die tijdens zijn ver blijf in het ziekenhuis werden ge houden. „De Securitate had het zo druk met het onderdrukken van een meuwe revolutie, dat ze geen tijd voor mij hadden." Ondertus sen werd ook zijn vrouw lastig gevalllen. In het centrum van Boe karest werd zij achtervolgd door mijnwerkers (waarschijnlijk le den van Securitate), die door Iliescu naar de hoofdstad waren gehaald om de demonstraties te breken. Dankzij een oude man, die zijn tussenkomst met een ar restatie moest bekopen, wist zij te ontsnappen. Nog diezelfde dag werd zij opgebeld met de mede deling dat ze de volgende keer niet zou ontsnappen. Deze ge beurtenissen waren voor het echtpaar reden het land te ont vluchten. - Is het een moeihjke beslissing geweest om uit Roemenie te vluchten? Valeria: „Ja, het is heel, heel moeilijk geweest. Maar het ge beurde allemaal in een kort tijds bestek. We hadden gewoon geen tijd om er rustig over na te den ken. Ons leven was in gevaar en het was nu of nooit. Het was de enige kans om het land te verla ten. Daarvoor hadden wij er nooit over nagedacht om ons land te verlaten. We hadden gewoon geen andere keus dan te vluch ten: we hadden een eigen mening en we waren het niet eens met de regenng Iliescu. Daardoor kre gen wij de Securitate op ons dak." Ondertussen is er in Boekarest, in de omgeving waar zij woon den, nog niets veranderd. Voor de vier vluchtelingen reden ge noeg om nog niet terug te gaan. Lucian: „De belangrijke posities worden nog steeds bekleed door dezelfde mensen als toen wij zijn gevlucht. Nee, ik wil geen Ne derlander worden. Ik weet dat ik dan in Nederland kan blijven, maar ik wil gewoon terug naar mijn land als het daar weer veilig voor ons is. Ik hou van Roeme nië." Volgens de twee vluchtelingen is het nu veel gevaarlijker in hun land dan onder het regime van Ceaucescu. „Toen wist je dat je je mond moest dichthouden. Mo menteel wordt er gezegd dat je vrij je mening mag en moet ge ven, maar de geheime politie is nog steeds bijzonder actief." In het Asielzoekerscentrum wach ten zij, zonder hoop, verder af hoe de procedures verlopen. Zij ken- Asielzoekers zijn men sen die zeggen te vallen onder de definitie vluch teling ("iemand die afkom stig is uit een land, waarin hij gegronde reden heeft te vrezen voor vervolging wegens godsdienstige of politiek overtuiging of na tionaliteit, dan wel wegens het behoren tot een be paald ras of tot een bepaal de sociale groep'). Het is echter nog niet zeker of zij in ons land erkend en toe gelaten zullen worden als vluchteling c.q. asielge- rechtigde. Zij zullen daar voor eerst een juridische procedure moeten doorlo pen. Tot zolang is hun juri dische status die van een asielzoeker. nen het standpunt van de Neder landse regenng, die vindt dat Roemeense vluchtelingen zonder gevaar terug kunnen naar hun ei gen land. De Verenigde Naties heeft een rapport geschreven over de situatie in het Balkanland. Daarin wordt geschreven dat al les in orde is. „Men heeft alleen president Iliescu en zijn mede standers daarnaar gevraagd en die zeggen natuurlijk niet dat er iets rrus is m hun land. Vandaar dat het voor ons zo moeilijk te bewijzen valt dat het er voor ons juist niet veilig is. In Nederland geloven ze ons niet. Wij begrijpen ook heel goed dat het voor Ne derland moeilijk is het verschil te zien tussen ons en iemand die alleen maar zijn positie wil ver beteren. Daar zijn wij niet op uit, integendeel. Wij willen dolgraag terug naar ons land, mits het er veilig is voor ons." Vioolleraar Lucian speelt om de tijd de do den viool in de Orkestvereniging Amersfoort. Hij is gediplomeerd vioolleraar. Hoewel geld verdie nen hier verboden is, zouden Lu cian en Valeria toch graag iets willen doen. „We krijgen nu twintig gulden per persoon per week. Als we wat geld kunnen verdienen, zouden we in België of Frankrijk een kamer kunnen hu ren en daar naar werk kunnen zoeken." Als de Roemenen Nederland moeten verlaten, weten zij niet waar ze heen moeten. „We den ken dagelijks aan dit probleem, maar we weten het gewoon niet." Lucian geeft, door middel van een citaat van de Italiaanse dichter Dante Alighien, uiting aan hoe hij zich voelt in het AZC: 'hij die hier binnen treedt, laat alle hoop va ren' (uit een verhaal over de hel). Frits Schoenmaker (met dank aan Herman Smitskamp) het centrum slechts één stukje zeep en één flesje shampoo krij gen, wordt door de directie afge daan met dooddoener dat het hier geen hotel is. Toen Valeria een aanval van hooikoorts kreeg, werd er geweigerd een dokter te bellen. „Na twee uur zei men dat we zelf maar een dokter moesten gaan zoeken. Dus zijn Lucian met zijn moeilijke voet en ik naar een dokter gelopen." Lucien: „Het is iedere dag weer een gevecht om eten, een ge vecht om het gebruik van de was machine, een gevecht om jezelf schoon te houden; voor alles moet je vechten. Wat wij willen is vrede en rust. Wij willen niet in de posi tie zijn elke dag vernederd te worden, dat hebben we in Roe menië al te vaak meegemaakt. Het is niet leuk mensen te moeten beschuldigen, maar het is ook niet leuk te moeten aanvaarden dat vernedering je weer over komt. Iedereen vindt het ook steeds nodig te zeggen dat je maar een asielzoeker bent. Ik ben in de eerste plaats mens en als zodanig wil ik ook behandeld worden." Na de revolutie begon de ellen de voor Lucian. Als rechter was hij altijd kritisch geweest ten aan zien van de regenng en het juridi sche wetsysteem. Hij schreef veel over sociale problemen. Na de val van Ceaucescu kreeg hij tele foontjes dat hij uit moest kijken voor zijn leven. Ondanks het feit dat hij rechter was, werd hij drie keer door de Securitate onder vraagd. Tijdens de presidentsverkie zingen in mei 1990 ontdekte hij, als hoofd van een stemdistrict in Boekarest, onregelmatigheden tijdens het tellen van de stemmen. Het hoofd is altijd een rechter en is verantwoordelijk voor de gang van zaken tijdens de verkiezin gen. „Bij het openen van de stem bussen bleken er al 2500 stem men in de bus gezeten te hebben: allemaal stemmen voor Iliescu." Biescu's partij is een voortzet ting van de vroegere communisti sche partij. Hij kreeg tachtig pro cent van de stemmen en werd de nieuwe president. Lucian protes teerde tegen de fraude in zijn district, maar hem werd verstaan gegeven zich er met mee te be moeien en alleen maar zijn hand tekening onder de goedkeuring te zetten. „Dat heb ik geweigerd. Ik heb een ander rapport ge schreven, waarin ik melding heb gemaakt dat er geknoeid was met de stemmen. Ik heb ook de werkelijke uitslag vermeld. Dat was vrij eenvoudig omdat iedere kiezer een nummer heeft. De nummers van de valse stembil jetten kwamen niet voor op de kiezerslijst. Daar bleek ook uit dat er mensen opstonden die allang overleden waren en dat er straten werden genoemd, die helemaal niet bestonden." Aanslag Tien dagen na de verkiezingen De Roemeense vluchtelingen Lucian Ermia en Valeria Buzuru bivakkeren al bijna zeven maanden met hun twee kinderen in deze kamer. Zij voelen zich als asielzoekers slecht behandeld m het opvangcentrum Op de Berg in Amersfoort. (Foto: Hans Roggen) ERSFOORT - De aanblik van de voormalige gevangenis de Berg1 is triest. Het contrast met het er naast gelegen hotel is groot. In het sjieke hotel worden dagelijks nlunches geserveerd. Voor het Asielzoekerscentrum J) hangen mannen verveeld rond, terwijl kinderen van chillende nationaliteiten met elkaar spelen. In de hal zit man van een bewakingsbedrijf in zijn kantoortje en kijkt reeld om zich heen. In het trappenhuis en op de gangen Et men uit op de voormalige cellenblokken. De tralies n nog steeds voor de ramen en geven het geheel een Mte en uitzichtloze aanblik. ide kamer van Lucian Erenia Ifalena Buzuru is een poging aan er nog iets van gezelllig- 1 in aan te brengen. De kinde- Indrei (twaalf jaar) en Deana l jaar) hebben aan de wand posters en tekeningen gehan de kamer is ongeveer vier f meter; er staan vier bedden ier grijze kledingkasten lig- lop elkaar en doen dienst als soort scheidingswand. Onder raam liggen er nog twee. Ver staat er een tafeltje, een paar ten, een geleende televisie leen radiootje. Ook zijn wat pn met paaskuikentjes ver- fa. Op de ramen staat nog eds geschreven 'Merry Christ- en de tralies voor de ramen pn het beeld compleet. Niet aald een omgeving om je le- her in te richten of de over- dige vrije tijd in door te bren- Gevecht Ook op de vraag waarom zij )or de duur van hun verblijf in pen Erenia realiseert zich hij een nsico neemt door din- in het Asielzoekerscentrum Ie kaak te stellen. „Ik weet Wt gevaarlijk is het te zeggen, het moet gebeuren. Want ik te (de directie, red.) dingen Natuurlijk zijn we bang, weet wat angst is. Ik heb tenië genoeg in angst ge- Ik ben nu m een vnj land en noet ik kunnen zeggen wat Ik heb niets tegen de rege- ~iar ik heb wel iets tegen ier waarop mensen hier omgaan." lun kamer voelen zij zich aj m een gevangenis zitten, t» de tralies voor de ramen is [heel begrijpelijk. Maar vol- Roemenen behandelt het teel hen ook met minach- ralena vertelt dat de direc- ïrsoonlijk controleert of er t zijn die wat extra brood imen uit de eetzaal. Het loet ook daar worden ge- Ook toen Lucien ziek was vrouw alleen eten mee keer weer een dok- liet zien. kinderen zitten sinds °P de ASV (Amersfoortse de enige de kinderen wilde ac- Kmderen hebben vaak last van veranderende en de twee Roemeense doen het dan ook bij goed op de school. Zij door de weeks echter eten, omdat zij dan op zijn. In het centrum wordt warm gegeten. Op de w waar het eten van hun kin- Pdanblijft, wordt de ouders Pjd dat dat niet him zaak is.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9