„In Leusden ruimte voor groei agrarisch bedrijf' Zakennieuws 'Bijdrage aan beter milieu' sssissertjes ■eusaen krant Valleicommissie in notitie: Succes voor Verduin Serie over carpoolers Amerika actie Van Baggum Collecties Autoradio gestolen onken tomobilist Irgernis terecht Inbraken Teleurstelling over De Horst Ree aangereden Autodief aangehouden Co de Rijk zoekt richting Ede WOENSDAG 15 MEI 1991 plaatselijk nieuws 3 SDEN - „In het gebied rond Leusden kan ruimte gevon- worden voor groei van agrarische bedrijven. De groei echter niet ten koste gaan van de doelstelling om de milieubelasting in de Vallei te verlagen." Tot die •lusie komt de Valleicommissie in een notitie, die van- !g het onderwerp van gesprek is in de vergadering van ommissie op het gemeentehuis in Leusden. lewel de notitie van de Val- [tmussie zich daar niet expli- over uit laat, betekent de elling dat er in Leusden ruimte is voor groei van bepaalde bedrijven dat er andere bedrijven zullen moeten sluiten. De pro- duktiecapaciteit van de gesloten bedrijven kan worden gebruikt om andere, potentieel gezonde en niet-milieubedreigende be drijven te laten groeien. De constatering van de Vallei commissie is opvallend, omdat Leusden binnen de Gelderse Vallei wordt aangemerkt als één van de meest zuurgevoelige ge bieden. Verzuring van het milieu, voor een belangrijk deel veroor zaakt door de landbouw, is in het gebied rond Leusden extra voel baar door het ontbreken van na tuurlijke buffering in de grond tegen de verzurende stoffen. Een mogelijke produktiegroei bij bepaalde bedrijven kan der halve waarschijnlijk slechts be reikt worden, als binnen het ge bied andere bedrijven worden gesloten. Het ligt dan voor de hand te denken dat agrarische bedrijven in de onmiddellijke na bijheid van zuurgevoelige gebie den. zoals bossen (Den Treek), ^voor sluiting of verplaatsing in aanmerking komen De Valleicommissie is een re gionaal samenwerkingsverband van gemeenten, provmcies en an dere instanties om voor het gehe le Gelderse Valleigebied een toe komstvisie te ontwikkelen. Het verbeteren van het milieu, maar ook de produktie-omstandighe- den van de agrarische bedrijven m het gebied, vormt een belang rijke doelstelling van de commis sie. De vergadering, die vanmid dag om 14.00 uur in het gemeen tehuis van Leusden is begonnen, zal worden voorgezeten door plaatsvervangend voorzitter Cor- ri Verduin, de Leusdense wethou der van milieu. IDEN - De politie heeft in de van donderdag op vrijdag automobilisten betrapt op ien onder mvloed. Óp de eg werd een vrouwelijke bestuurder uit Leusden aange houden, wegens een defecte koplamp. De vrouw bleek te heb ben gedronken en moest mee naar het bureau, waar een bloed proef werd afgenomen. Op de Noorderinslag werd een automo bilist aangehouden, die eveneens te diep in het glaasje had geke ken. De overtreding was echter van dien aard, dat de man met een schikking van fl. 250,- kon volstaan. •IJSDEN - „Ik vind de ergernis van de ondernemers van de udemaat terecht, "zei wethouder De Jongh maandagavond op commissievergadering Ruimtehjke Ordening. De Jongh rea- $rde daarmee op de commotie die was ontstaan, nadat zeilma- rij VeenendaaJ zaterdagochtend voor de tweede keer binnen ri week overlast op het bedrijventerrein had veroorzaakt. De ilmakerij wordt uitgebreid en het bouwverkeer blokkeert gelmatig de toegangswegen van de Paardemaat. Volgens De ngh had veel ergernis kunnen worden voorkomen, als de idememer eerder overleg had gevoerd met zijn buren. De iouder moest een groot deel van de zaterdag in actie komen, ij de verhitte gemoederen te sussen. Raadslid Kool (Leusden ))zei maandagavond aanwijzingen te hebben, dat de nieuw- van de zeilmakerij groter wordt, dan volgens de bouwver- wingis toegestaan. De Jongh beloofde daarom de bouwwerk- ümheden scherp m de gaten te houden. LEUSDEN - Inbrekers hebben op de Heetvelderweg uit eens chuur een motorveegmachine ter waarde van fl. 3.400,- weg genomen. In sporthal De Meent worden na een inbraak in de nacht van 7 op 8 mei 40 cd's vermist. In de wijk Groenhouten vorm den twee woningen, op Vlasland en Roggeland, het mikpunt van inbrekers. De ongenode gasten kwamen op Vlasland binnen door met een schroevendraaier een slot open te breken. Op Rogge land was de achterdeur vermoe delijk met goed afgesloten. Er werden waardepapieren ont vreemd alsmede respectievelijk 600,- en fl. 140,- aan contanten. Bij een benzinepomp aan de Doornseweg heeft een onbeken de getracht in te breken. De in breker wierp een boomstam door de ruit van de deur. Omdat de benzinepomp vaker het mikpunt is geweest van inbrekers, was de deur echter bewapend en kon de inbreker met binnen komen. De politie heeft een dader op het oog. Een garagebedrijf aan de Zwarteweg werd in de nacht van woensdag op donderdag bezocht door inbrekers. Het gehele pand werd aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, maar behalve wat kleingeld en snoepgoed is er niets gestolen. LEUSDEN - Teleurstelling over het nieuwe beleid van het ministe rie van VROM overheerste maandagavond bij de bespreking van het bestemmingsplan van De Horst. Op het bedrijventerrein mogen minder kantoren gebouwd worden, dan aanvankelijk de bedoelmg was. De reden hiervan is, dat Den Haag1 het gebruik van de auto wil terugdrmgen. Op bedrijventerreinen, die volgens het ministerie ruet voldoende bereikbaar zijn voor het openbaar vervoer, mogen alleen bedrijven, die weirug werknemers nodig hebben. Volgens Harm Offereins van de GPV/SGP is dat echter m stnjd met het uitgangspunt om op de Horst zoveel mogehjk werkgelegenheid te creeéren. Offereins vroeg zich zelfs af of door de nieuwe ontwikkeling het nog wel zinvol is De Horst als bedrijventerrein in te richten. LEUSDEN - Uit een personenau to, die geparkeerd stond op Kar per, is in de nacht van zaterdag op zondag een radic^cassette- recorder weggenomen. De dief sloeg een portierraampje in om de auto binnen te komen. Op een parkeerplaats op De Bie- zenkamp hebben onbekenden zaterdag van twee geparkeerde auto's de achterruit ingeslagen. De auto's werden doorzocht, maar er is niets weggenomen. Een bewoner van Croessrak deed dit weekeinde aangifte van het feit dat van zijn geparkeerde auto twee banden waren lek ge stoken. Op Toermalijn en Roggeland hebben auto-inbrekers vannacht hun slag geslagen. In beide ge vallen werd een ruitje ingeslagen om de auto open te breken. Er werden twee radio/cd-spelers weggenomen. De waarde van de gestolen goederen is niet be kend. LEUSDEN - Op de Schutterhoef- laan heeft een automobilist don derdag 9 mei een overstekend ree aangereden. Het mcident ge beurde omstreeks half elf 's avonds. Het ree overleefde de aanrijding niet. De auto van de automobilist liep aanzienlijke schade op. LEUSDEN/AMERSFOORT - De politie in Amersfoort heeft dit weekeinde een man uit De Meern aangehouden, die ervan wordt verdacht in Leusden een auto te hebben gestolen. De auto, die in de nacht van woensdag op don derdag aan de Waterloo weg werd ontvreemd, is eerder dit weekeinde m Baarn teruggevon den. De aangehouden man reed in een auto, die in Kerkrade bleek te zijn gestolen. LEUSDEN/DEN HAAG - Het be zoek aan de Tweede kamer van wethouder Corri Verduin heeft, hoewel het er eerst anders naar uitzag, toch tot een voorlopig succes geleid. Vorige week leek het erop dat de Defensieno ta, waarin de Leusderheide als Compagnie Oefenterrein is aangewezen, zou worden vast gesteld, zonder dat de natuur- en milieugroepen hun bezwa ren hierover kenbaar konden maken. Je mensen, die nog een meerijder zoeken op een rijtje. Van links naar rechts: Rick Odolphij, Iwer Ytsma, Co de Rijk en Dick Hartog.ffoto Jan Pit) LEUSDEN - Sinds begin van dit jaar beschikt Leusden over een heuse carpoolplaats, nabij de aansluiting op de A28. Er kunnen op de parkeerplaats 22 auto's wor den neergezet. Via een vrijliggend fietspad langs de Randweg is de carpoolplaats voor fietsers goed bereik baar. Er is een overdekte fietsenstalling, die tevens dienst kan doen als een beschutte wachtruimte. Met de carpoolplaats hopen de gemeente Leusden en de pro vincie Utrecht het selectief autogebruik te bevorderen en daarmee gelijktijdig een bijdrage te leveren aan de vermindering van het energiegebruik. In Leusden zet de werkgroep Milieu van de Raad van Kerken zich in voor carpooling, door gegadigden bij elkaar te brengen; contactpersoon is Henk van Heus- den, telefoon 94 10 65. Op de carpoolplaats hangt ook een mededelingenbord waar men de interesse voor carpoolen kan aangeven. Mensen rijden het liefst alleen naar hun werk; meerij den tast mensen in hun vrijheid aan? Wat beweegt bepaalde automoblisten dan toch te proberen het mee rijden te bevorderen? In de komende weken laten wij vier Leusdenaren, die veel met de auto rijden, aan het woord. Zij leggen uit waarom zij achter het idee van carpoolen staan. LEUSDEN - Co de Rijk is een geboren Hamersvelder en hij is begaan met het mi lieu. Hij en zijn vrouw probe ren dan ook zo min mogelijk met hun auto te njden.Ja, in het weekend doen we alles zo veel mogehjk op de fiets. Uitgezonderd de famihebe- zoekjes, natuurlijk. Maar voor mijn werk heb ik hem echt nodig, maar als ik sa men met iemand kan rijden ben ik daar voor. Vandaar dat ik geïnteresseerd ben ik carpoolen. Tot op heden weinig succesvol overi gens." l^e Rijk rijdt vier en halve dag op en neer naar Ede. Hij werkt daar sinds acht maan den als instructeur tuin- bouwtechniek bij de Cen- trale School. Cursisten van ■agrarische scholen krijgen ■daar hun praktijklessen. ■Met het vinden van een car- ■pool-partner is hij druk be- geweest. Hij heeft ad vertenties in kranten gezet en beeft in de omgeving van ajn werk geinformeerd. donder succes. „Ik heb wel enkele reacties gehad, wooiden teveel uit de route. Ik ben op zoek naar mensen uit Leusden of Amersfoort. De ander moet ook een auto hebben, want dan kun je gewoon sam-sam doen." Het openbaar vervoer is voor De Rijk geen goed al ternatief. „Ik heb het nog niet geprobeerd, maar ik denk dat ik toch wel twee uur onderweg ben." Dichterbij bij zijn werk wo nen wil het gezin De Rijk niet, omdat zij in Leusden gewoon te mooi wonen. Bo vendien heeft de instructeur zijn levenlang in Hamers- veld gewoond. „De familie woont hier natuurlijk ook in de buurt. Verder vind ik dat half uurtje rijden wel ver kwikkend. je hebt even tijd om om te schakelen. Ik zie het wat betreft carpoolen somber in, want Ede blijkt toch de verkeerde kant op te zijn. Hoewel het wel de rustige kant is. De Rijk hoeft niet het on derste uit de kan te hebben als het gaat om carpoolen. Het belangrijkste is volgens hem dat het tussen carpoo lers klikt. Tot op heden is hij nog niet van plan om langer dan drie kwartier te rijden m plaats van dertig minuten. „Als de autokosten nog ver der worden opgeschroefd, ben ik misschien wel bereid om een uur te njden om an dere mensen op te halen. Maar nu nog niet." Voor De Rijk is voorlopig het belangrijkste te probe ren zo min mogehjk gebruik een bijdrage te leveren aan een beter milieu. (Voor het maken van de foto kwam De Rijk op de fiets naar de car poolplaats: selectief autorij- te maken van de auto en zo den ook op zaterdag.) Co de Rijk: „Dat half uurtje rijden vind ik wel verkwikkend".(foto Jan Pit) Verduin heeft echter haar partij genoten van de PvdA in de Twee de Kamerfractie weten te overtui gen van de noodzaak om het hoofstuk over de ruimtehjke en milieu-aspecten nog niet vast te stellen, voordat er een behoorlij ke discussie heeft plaatsgevon den. De andere partijen van de Vaste Kamercommissie voor De fensie konden door de PvdA overgehaald worden de behan deling van het miheuhoofdstuk uit te stellen. De overige hoofdstukken van de nota zulen op 10 juni worden vastgesteld. De 5 gemeentes, die om de Leusderhei heen hggen, hebben nu een jaar de kans om de Tweede Kamer ervan te over tuigen, dat het natuurgebied be ter met als COT aangewezen kan worden Dat zou namelijk beteke nen dat het gebied intensiever gebruikt zou mogen worden voor militaire oefeningen. Volgens de betrokken gemeentes is dat ech ter desastreus voor het gebied, dat volgens de provincie Utrecht deel uitmaakt van de ecologische hoofdstructuur van de provincie. vervolg van pagina 1 ook een prachtig gezicht, Notaris Buters staande naast die enorme koeievlaai, met m zijn hand een stok, die midden in de vlaai was gestoken. Landmeetkundigen bepaalden vervolgens de exacte plaats. En toen was het wachten op de uit slag van de berekening, die ook onder toezicht van de notans stond. Beduusd Tom de Bondt maakte om vier urn- de prijswinnaars bekend. Eerst de prijswinnaars van de kleur- wedstrijd. Dat waren op de derde plaats Marjolijn Stots, op de twee de plaats Carlijn van Hasselt en op de eerste plaats Tom Elvers. Daarna kwam voorzitter Pim Goldsmann er bij om de prijswin naars van de 'Schijt je rijk'-loterij bekend te maken. Er waren drie troostprijzen van fl 120,- voor J. Zwijnenberg, Tim de Bondt en Enk Mark. Daarna de uitreiking van de hoofdpnjs, die gevallen was op het lot van Bart van Dalen. Volgens voorzitter Pim Golds mann, had de prijs met beter te recht kunnen komen. Hij noemde de pnjswinnaar iemand die van kindsafaan enorm veel voor de club heeft gedaan. „Het is hart stikke leuk, dat juist hij de hoofd prijs heeft gewonnen. Ik had hem uiteraard aan iedereen die een lot heeft gekocht gegund, maar Bart heeft hem gewoon verdiend. Lientje had het niet beter kunnen doen". Bart zelf was helemaal door het dolle en daarna eigenlijk een beetje beduusd. „Ik had dne lo ten over die ik niet meer kon ver kopen, ik heb ze toen zelf maar gekocht. En daar zit dan de hoof- prijs bij, ik snap er niks van". Na dit spannende gebeuren kon den de aanwezigen nog genieten van een barbeque en een groot feest om de kampioenschappen van de verschillende teams te vie ren. Alles bijelkaar kan de hoc keyclub terugkijken op een zeer geslaagde stunt. LEUSDEN - Reisbureau Star Travel heeft de Amerika actie afge sloten met de uitreiking van de pnjzen. De gratis ticket naar de USA is gewonnen door de familie H.J. Ippel uit Leusden. Het echtpaar Ippel gaat met zijn twee kinderen een rondreis door de Verenigde Staten maken. Zij reizen via New York naar Los Angeles, waar zij met een auto een 17-daagse rondreis gaan maken. Ook Las Vegas wordt bezocht. Vervolgens vhegen zij naar Florida en bezoeken daar Disney World, Epcot Centre en Seaworld. Op de foto links Star-Travel directeur Verdouw, daarnaast het echtpaar Ippel en rechts Henrike Dekker van het reisbureau.ffo- to Jan Verhoeff) LEUSDEN - Vrijdag 24 mei wordt het meuwe bedrijfspand van Van Baggum Collecties aan Ruigevelddreef te Leusden in ge bruik genomen. De feestehjke opening zal worden verricht door wethouder De Jongh. Sissen is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). "...De jeugdige voetballen van bet Italiaanse AC Gonzaga kunnen zich het komende weekeinde thuisvoelen in Leas den. Het jtmiorenelftal doet mee aan bet Internationale toernooi van Roda van 17 tot en met 20 mei De Italiaanse voetballen worden In bet programmaboekje In hun eigen taal welkom gebeten. Op zich al een aardige geste. Het gebaar krijgt echter nog meer betekenis door de naam, die onder bet welkomstwoord staat. Tutto 11 mondo dlventato un paese," liet wethouder Vroon van Sportzaken ogen schijnlijk moeiteloos nit zijn pen vloeien. „Heel de wereld wordt een dorp,kunnen de Azzurri in bun eigen taal lezen, een zin waarmee bun bezoek aan Nederland tot Leusdense proporties is teruggebracht... '...Wie wethouder Vroon kent, weet dat hij meestal niet om woorden verlegen zit en zeker niet op zijn mondje is geval len. Zijn beheersing van de Italiaanse taal is echter voor Vroonkenners' een volslagen verrassing. Ook voor ge- meentevoorlichter Jan Jaap André, die de Nederlandse ver sie van de Italiaanse tekst, die in het boekje is afgedrukt, onmiddellijk als zijn eigen geestesprodukt herkent. André ontkent in alle toonaarden dat hij het Italiaans machtig is en weet ook zeker dat Vroon niet zover over de grens spreekt. Roda-insider Henk-Jan Westland komt met de oplossing. Volgens hem Is de vertaling gemaakt door de vrouw van Rod a-lid J. Zaal. Deze heeft voor zijn bedrijf veel contacten in Italië en hij en zijn vrouw spreken daarom behoorlijk Italiaans... '...Moederdag zit er weer op. De bevolkingsgroep voor wie dit bedoeld is, heeft weer een dag kunnen genieten van de jaarlijkse blijken van genegenheid en de daarbij behorende, al dan niet zelfgeknutselde, cadeau's. Veel mensen hebben er geen moeite mee om hun wederzijdse schoonmoeders in de hulde te betrekken. En als er in het verleden wat mis is gegaan in de relatie met schoonmama, dan is Moederdag de uitgelezen mogelijkheid om een en ander weer goed te maken... Wat dat betreft staat een 33-jarige Leusdenaar na zater dagmiddag voor een heel moeilijke taak. Na een onenigheid met zijn schoonmoeder werd hij zo kwaad, dat hij op haar inreed, toen zij in haar auto wilde stappen. Zij werd enige meters de Van Diepenheim-Scheltuslaan in Leasden-Zuid ingesleurd. Gelukkig vielen de verwondingen mee en kon zij na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Maar of het tussen haar en haar schoonzoon nog goed is gekomen, valt sterk te betwijfelen. Daarom een advies van ons voorde heethoofd uit Leusden-Zuid: „Probeer het volgend jaar met een speciale schoonmoederdag '...„Ons huis ligt precies in de aanvliegroute," belde een bewoonster van de Pachter ons deze week wanhopig door. De Pachter ligt in de wijk, waarover de F 15's van Soester- berg al jarenlang rechtstreeks naar hun thuisbasis vliegen. Geen mededeling dus, waarmee je de oren van een redac teur van de Leusder Krant op scherp kan krijgen. De 'opbel- ster' had het echter niet over vliegtuigen, maar over bijen. „Onze buren hebben twee korven in hun tuin gezet en zijn van plan om die binnenkort door twee bijenvolken te laten bewonen." Bijen worden doorgaans als nuttig beschouwd, dus op zich niet iets waar je als buren bezwaar tegen zou kunnen hebben. „Mijn man is allergisch voor insektenbe- ten,verklaart zij haar angst. Zij voorspelt voor haar en haar familie een stekelige zomer, vooral omdat de relatie met de buren toch al iets te wensen overlaat... '...„Wij kunnen niets doenwant in de oude Algemene Poli tieverordening staat hierover niets,legt zij uit. In de nieu we verordening, die deze maand door de gemeenteraad wordt vastgesteld, staat volgens haar wel tets over bijen korven en haar bewoners. Die moeten door een bek van enkele meters hoog ervan weerhouden worden, dat zij van het luchtruim van de buren gebruik maken. De nieuwe verordening gaat echter pas in september in en dan is de zomer, het hoogseizoen voor de kleine vliegertjes, al boog en breed voorbij...

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3