Panorama Lisiduna Pinksterfestival in Park Randenbroek leusder krant agend 't Palet voor Bangladesh Festival tijdens de Pinksterdagen sfilm, Duidelijkheid gevraagd Groepswonen in 't Ruige Veld Leusden vreest hondeninspectie 'Bob Marley- memorial' Nieuws uit de verenigingen .Trimmen in een historisch gebied" DENSDAG 15 MEI 1991 plaatselijk nieuws [S V >/c van Kanna Gompelman. SFOORT - Voor de achtste maal een groots Pinkster- 1 in Park Randenbroek. Elk jaar neemt het bezoekers toe. De een zegt tegen de ander hoe gezellig en leerd het is, en uit vele delen van Nederland komen lousiaste dans-, muziek- en keramiekliefhebbers toe- >md. Park Randenbroek met zijn hoge oude bomen, ijver en statig huizenbestand is een ideale omgeving Lns en spel in de open lucht. De entourage is al volop zig en er is een vanzelfsprekend abonnement geno- p stralend Pinksterweer. dag 19 mei, eerste Pink- brandt het festival los: Otot 18.00 uur. Het festival eorganseerd door de vo- jestructureerde 'Stichtmg festival', vijf mensen die poten zetten. Dit jaar is val meer dan ooit een ver ding van muziek en dans. hele dag niet alleen natio- intemationale muziek op ia, maar er wordt ook e hele dag door gedanst liding. st zijn er weer de tussen >liek rondlopende bac- speellieden, gooche- ngleurs, koren. Nieuw dit loor de allerjongsten: de rmuziek. Een groep on- ing van Henk t/m 23 mei THEATRE KAERTLAAN 4 900/614632 S WITH WOLVES 13.30-17.00-20.30 uur. vr. wo. do. 13.30-20.00 uur. I WHO'S TALKING TOO 45-19.15-21.45 uur. zo. ma. 15 uur. FATSOENLIJKE na. wo. 19.15-21.45 uur. vr 13.45-19.15-21.45 uur. CARD na. wo. 19.15-21.45 uur. vr. 3.45-19.15-21.45 uur. NG WITH THE ENEMY 30-18.45-21.15 uur. zo. ma. DO uur. E OF THE LAMBS 30-18.45-21.15 uur. zo. ma. 00 uur. IV 30-18.45-21.15 uur. zo. ma. 00 uur. VOOR DE HELE FAMI- TALES na. wo. 13.45 uur. zo. ma. 15 uur. BINE ZEEMEERMIN ma. wo. 13.45 uur. zo. ma. 15 uur. Waardenburg en Annemies Tam boer gaat kaboutermuziek ma ken, iets heel bijzonders. Honderd jaar Belangrijk om te vermelden is dat het een festival is bestemd voor mensen van twee tot honderd jaar. Nog meer dan de voorgaan de jaren is het een festival voor iedereen. Iedereen die een leuke dag wil hebben, die het goed meent met de andere aardbewo ners, zegt organisator André van Vuure, is van harte welkom. Iedereen ook die vindt dat de leukste dingen in het leven bijna altijd gratis zijn en die gevoel heeft voor saamhorigheid en die een warm gevoel knjgt bij de fijne dingen die mensen gemeen kun nen hebben. „Ondanks het feit dat we verschillende ideeen heb ben over hoe de maatschappij eruit moet zien zijn er toch ge noeg raakvlakken tussen men sen, en dat willen we op deze dag een beetje uitdragen." Dit jaar is geen sponsor als Grolsch bij het festival betrokken. De stichting wilde vrij zijn. Men is zeer blij met de grotere subsidie die de gemeente via de ACR dit jaar aan het Pinksterfestival wilde toekennen. Volgens de uitspraak van de commissie die de subsi dies verleent is het mveau goed, wordt er hard voor gewerkt, stijgt het mveau elk jaar, en trekt men een steeds groter pubhek. Er is 50% meer subsidie gegeven: van f 5.000.- steeg het bedrag naar f 7.500.-! Vooral ook gezien in het licht van de bezuinigingen en de krappe gemeentekas is men daar heel erg gelukkig mee. Aange zien de kostenpost zo klem mo gelijk blijft, omdat het vrijwilli gers zijn die zich voor het festival inzetten, kan él het geld besteed worden aan een steeds betere kwalitiet muziek- en dansgroe pen en los lopende gToepen die die dag het zout m de pap zijn. Op elke plaats kan het pubhek een koortje ontmoeten, vuurspuwers, Morrisdansers, acrobaten en noem maar op. Groepen Er zal eén groep optreden met Nederlandstalige muziek, SIM PELHOUT uit Geldermalsen die het festival om 12.00 uur opent. De Hongaarse dansgroep BuZAVIRaG öRDöNGóS bestaat uit zes paren en vier musici op diverse instrumenten. Het is geen zigeunermuziek die ze spelen, maar echte Hongaarse muziek. Op eerste Pinksterdag brengt deze groep de première van een nieuwe Hongaarse flessendans. Of de flessen gevuld zijn en waar mee is met bekend! De Portugese groep AS CEIFEI- RAS, wat betekent 'Vrouwen op het land', bestaat mt 30 personen. Acht maken muziek en zingen (dne accordeons, een yukkehlle, drie zangers en een slagwerker), de rest danst. De groep MOIRA brengt Ierse muziek. Het is een nieuwe band op het gebied van de Ierse traditionele volksmu ziek, waarin ze proberen de tra ditie hand in hand te laten gaan met meuwe invloeden. Binnen hun repertoire is een goede ver houding gevonden tussen de snelle jigs en reels enerzijds en de hederen en slowars ander zijds. Deze Ierse muziek is vooral bedoeld als luistermuziek. De groep bestaat uit 5 musici: de be kende Julian pipes, viool, bezuki enzovoorts. De groep DOCTOR BROCCOLI richt zich voornamelijk op de blue grass muziek, die zowel Ameri kaanse als Europese en Indiaanse invloeden verenigt, en die vooral in de Verenigde Staten tot grote bloei is gekomen. Jazz, blues, volksmuziek, country en rock. Deze bijzondere mix wordt ge speeld op akoestische instru menten. Op deze muziek worden clogging dansen uitgevoerd, dan sen met houten schoenen. Daar zitten een Engelse traditie in, Lan caster clogging, American squa re dancing en motieven uit de oude Indiaanse cultuur en dan- straditie. Van 12.00 tot 18.00 uur is de mu ziek van de vijf groepen op de podia te beluisteren, en zijn hun dansen te zien. Door heel Park Randenbroek heen kan er ge danst worden door het pubhek onder leiding van verschillende dansleidsters. Rondlopen optreden zijn van een volksdans- kindergroep. Tenslotte is er nog een optreden van het koor van de NEDER LANDSE VOLKSLIED VERENI GING. Kramen met hapjes, Vietnamese loempia's, poffertjes, drankjes, ijs, volksmuziek, instrumenten, poppen, kleine kunst, schminken omzomen op feestelijke manier het park. Keramiekmarkt Verder lopen er rond de SPEEL LIEDEN VAN VOORNE, een groep die muziek uit Middeleeuwen en Renaissance speelt, en de muziekgroep KNIJN met volksmuziek uit Vlaanderen en Nederland. De commedia del- l'arte groep TEATRO OBSTINA- TO uit Amersfoort zal eveneens een aantal optredens verzorgen. Zoals reeds vermeld brengt Henk Waardenburg kaboutermuziek voor heel jonge kinderen. Van 13.00 tot 13.30, 14.00 tot 14.30, 15.00 tot 15.30 uur. Henk Schelling gaat theater spelen met kinderen en volwassenen. Voor alle leeftij den van 12.30 tot 13.00 en 14.30 tot 15.00 uur. 4 tot 7 jaar: 13.30 tot 14.00 uur, 8 tot 12 jaar: 15.30 tot 16.00 uur, 12 tot 14 jaar: 16.30 tot 17.00 uur. Marlies Juffermans gaat volks dansen met kinderen van 8 tot 12 jaar van 13.30 tot 14.00 uur, en met kinderen van 4 tot 7 jaar van 15.30 tot 16.00 uur. Van 13.20 tot 13.30 en van 15.20 tot 15.30 uur zal er een Ook dit jaar organiseert Laune Playsier een keramiekmarkt. Wa ren er vong jaar 15 kramen, dit jaar zijn er maar hefst 45 kera- miekkramen. Er wordt met een groter formaat kramen gewerkt dan verleden jaar. De keramiekmarkt slaat aan. Het is een mooie symbiose tussen mu ziek en dans en een uiting van beeldende kunst als keramiek: allerlei soorten keramiek komen aan bod, van gebruiksvoorwer pen tot kunstobjekten. Er zullen ook demonstraties worden gege ven. „Keramiek is een gangbaar arti kel", zegt Laurie. „Zijn er mensen die kunstkeramiek ruet zien zit ten, want wat moet je er ermee, dan zijn er zoveel bruikbare din gen bij. Door de entourage is het een heel aantrekkelijke markt, en dat blijkt wel gezien het enorme aantal gegadigden. Voor het pu bhek valt er in de keramiekkra- men heel veel te zien. Het demon streren is niet verplicht gesteld. LEUSDEN - De commisie Ruimtelijke Ordening ml dat er duide lijkheid komt over het gebruik van artikel 19 bij de verlening van bouwvergunningen. Dit artikel van de wet Ruimtelijke Ordening maakt het mogelijk af te mjken van een bestemmingsplan als de situatie dit toelaat of als er een nieuw bestemmingsplan in voor bereiding is. Volgens de leden van de commissie wordt dit artikel de laatste maanden teveel gebruik en is het voor de burger niet altijd duidehjk wanneer wel en waneer niet een beroep op dit artikel gedaan kan worden. Wethouder De Jongh beloofde de commissie in september met een nota over dit probleem te komen, waarin het gemeentehjk beleid beschreven zal worden. LEUSDEN - Leerlingen van basisschool 't Palet, Willem de Zwij gerlaan, hebben naar aanleidmg van de televisiebeelden van de overstroming in Bangladesh een collecte gehouden. Samen met de ouders is geld ingezameld voor het getroffen gebied. Sommi ge leerlingen gaven hun zakgeld en anderen hebben allerlei klussen uitgevoerd tegen betaling. De leerlingen hebben stoepen geveegd, honden uitgelaten, au to's gewassen en boodschappen gedaan. Iedereen was een aantal dagen volop in de weer om geld op te halen voor de daklozen. In vier dagen tijd werd ruim elfhonderd gulden opgehaald. LEUSDEN - Er is overeenstem ming bereikt tussen de gemeen te en 'Groepswonen voor oude ren' over een plek, waar de or ganisatie een experimenteel woningcomplex wil realiseren. Wethouder Corri Verduin maakte vorige week woensdag in de commissie volkshuisves ting bekend dat een plek in 't Ruige Veld voor beide partijen aanvaardbaar is. De voorkeur van 'Groepswonen' ging aan vankelijk uit naar een lokatie aan de Torenakkerweg, in de nabijheid van verzorgingste huis 't Hamersveld. De Stichting Bejaardenzorg Leusden bleek echter andere plannen met dat terrein te hebben, waardoor die optie verviel. Daarna is lange tijd gezocht naar alternatieve mogelijkheden. Naast 't Ruige Veld werden onder meer ook het Lisidunahofcomplex, de uit breiding van winkelcentrum De Hamershof en een lokatie in de wijk Munnikhove genoemd als mogelijkheid. Als alles volgens plan ver loopt moet het complex wonin gen met gemeenschappelijke ruimten medio 1992 zijn gereali seerd. LEUSDEN - Aan de vooravond van een bezuinigingsoperatie van meer dan 1 miljoen gulden kan de gemeente een onverwachte meevaller van bijna f 40.000,- noteren. Vorig jaar kondigde de gemeente aan het bezit van honden strenger te gaan controleren. Alleen al door die aankondiging werden er meer dan 600 Leus- denaren toe aangezet hun nog ruet geregistreerde huisdier vrij- wilhg op het gemeentehuis aan te geven. Door controle van ambtenaren konden er nog eens 98 honden genoteerd worden. Hun eigenaren zullen een boete moeten betalen van 100 procent van de aanslag. Het succes is voor de gemeente aanleiding in de toekomst meer controles te houden. Elk jaar zal 20 procent van het adressenbe stand in Leusden worden gecontroleerd. Dat betekent dat elk Leusdense huishouden eens in de vijf jaar bezocht zal worden door een ambtenaar. LEUSDEN - In Leusden-Zuid, in de nabijheid van de kruising Arn- hemseweg/Prinses Margnetlaan, is de pohtie zaterdagavond in ac tie gekomen omdat een groep jongeren in de berm een brandje stichtte, dat nogal wat overlast veroorzaakte in de buurt. Desge vraagd gaven de jongeren als re den op bezig te zijn een Bob Mar- ley-memorial festival te organise ren. Dit weekeind werd herdacht dat de reggae-artiest tien jaar ge leden overleed. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen De mensen mogen nauwelijks met hun auto het terrein op, en dan is het wel moeilijk om draai schijven mee te torsen. Het is ook sterk afhankelijk van het weer. Als je een raku-stoker hebt moet het wel droog weer zijn, anders sist het de pan uit!" Natuurlijk doet Karina Gompel man uit Sprang Kapelle mee. Met haar kleine schopschijf demon streert ze het pot draaien. Met name in de gebruikskeramiek heeft zij in de tien jaar dat ze met klei werkt een eigen stijl ontwik keld. Ze werkt met verschillende kleisoorten, vervaardigt Keuls aardewerk, stookt raku in een buitenoven, maakt Frans geïnspi reerde schalen met gekartelde randen. Vertrouwde gezichten zijn ook: Ane Fonk uit Rolde, die mooie kleden zal laten zien en een over gangsgebied vormt naar de an dere kramen, Bep Franzel uit Krimpen aan de IJssel, Trudy Hansen uit Woerden met gedeco reerde vazen en schalen, Wy- brich van 't Verlaat uit Baarn met 'inkrastechniek', Barbara Biasing uit Amersfoort (combineert vond sten uit de natuur met keramiek) en de 'club' van Jane Bisschop uit Amersfoort. Wie nog wil meedoen of nadere informatie over onderdelen van het Pinksterfestival wil hebben kan zich voor de keramiekmarkt wenden tot: Laurie Plaisier, tele foon 033-72 99 49, voor het Pink sterfestival tot: Annie den Uyl, te lefoon 033-72 69 29 en André van Vuure, telefoon 033-72 99 49. Anco Mali Astma LEUSDEN - De jaarlijkse collecte ten behoeve van het Astmafonds wordt deze week gehouden on der het motto 'Astma, erger dan u denkt'. Het Astmafonds is geves tigd aan de Larikslaan 1 te Leus den. Meer info: telefoon 941814. Joukje Bosch LEUSDEN - CDA-vrouwenberaad Leusden/Achterveld houdt woensdag 22 mei een openbare bijeenkomst in De Kit, Geertru- dishof. Op deze avond zal Joukje Bosch, voorzitter van de sectie Vorming, spreken over 'Vrouw en inkomen'. Met name de onder werpen pensioen, individualise ring en meewerkende vrouwen zullen aan bod komen. Voor meer informatie: mevrouw Andnessen telefoon 942364. Jazz barbeque LEUSDEN - De Leusdense Jazz- I sociëteit heeft voor de langste dag (vrijdag 21 juni) een Jazz-bar- I beque op het programma staan. I Onder het genot van een hapje en I een drankj e treden die avond The Blue Monday Seven en de Amen- kaanse meester-entertainer/pia- rust Little Willie Littlefield op. Ge zien de belangstelling voor het evenement vong jaar, wordt be langstellenden aangeraden tijdig te reserveren. Gemteresseerden kunnen daartoe contact opnemen met Mieke Fokke, Esdoornhof 10 (telefoon: 950637) of met een be- I stuurslid. De prijs voor het evenement bedraagt 27,50 voor leden. Niet-leden betalen 32,50. Er zijn maximaal 120 plaatsen. Groepshuis heropend j LEUSDEN - Het groepshuis van scoutinggroep 'Manitoba' aan de Dodeweg is afgelopen zaterdag feestelijk heropend. Het onder komen van de groep, die de af gelopen jaren een forse groei doormaakte, was te klein gewor den. Het gebouw werd in december van het afgelopen jaar casco door de aannemer opgeleverd, waar na er door de groep, onder lei ding van Bert Kaal en Henk de Ruig, hard gewerkt werd om de accommodatie af te bouwen. Het tweetal heeft zaterdag als dank voor de investeringen de zilveren Scoutingspeld ontvangen. PJGU-fietspuzzeltocht LEUSDEN - De plattelandsjonge renorganisatie PJGU houdt twee de Pinksterdag (maandag 20 mei) de traditionele fietspuzzeltocht. De tocht, die ongeveer twee uur zal duren, voert door de fraaiste plekjes van de gemeente en de directe omgeving. De start is tussen 13.30 uur en 14.00 uur bij cafetaria 'De Boog schutter* in Leusden-Zuid. Leden van de vereniging kunnen koste loos meedoen, niet-leden betalen 2,50. Naam: G.J. Boven Beroep: Advocaat Bekend van: Mede-organisator jubileumviering dokter Van den Berg Favoriete plek: „Het landgoed De Boom" „Dit gebied heeft om meerdere redenen mijn bijzondere belangstelling. Op de eerste plaats kom ik hier regelmatig om de conditie op peil te houden. Het is heerhjk om hier zaterdagsmorgens om half negen trimmend hard te lopen. Het is een perfecte plek, je komt er geen mens tegen rond die tijd. Je bent vlakbij huis m een schitterend stukje natuur; alleen met de vogels. En m het land staan zie je rond die tijd regelmatig reeen. 't Barst hier van het wild in dit deel van Leusden en dat begint eigenlijk al bij de Langesteeg. „Aan de andere kant is het een gebied met histone en ook dat aspect intrigeert me. Die prachtige bomenlaan met dat smeedijzeren hek aan het begin op de Leusbroekerweg en dat landhuis vertellen iets over een voorbije tijd. Het maakt herinneringen los aan de familie De Beaufort, die in Leusden zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. „Alleen de naam al, 'De Boom', roept vragen op. Waar komt zo'n naam vandaan? Heeft dat bijvoorbeeld te maken met die eeuwenoude eik bij Huize Den Treek, die elk jaar haast ritueel werd gemeten, ter afsluiting van een familiebijeenkomst? Ik heb het speciaal voor deze gelegenheid nog eens in het archief opgezocht. En volgens een oud krantenartikel heeft de naam inderdaad te maken met een markante boom, die hier ooit gestaan heeft. Dat moet bij de toegangsbrug geweest zijn. Die boom werd volgens de overleverwg sinds mensenheugenis gebruikt om aankondigen aan te plakken. 'De Boomwas ook de naam van een oude boerden) m het gebied, die na aankoop van het terrein door de familie De Beaufort werd afgebroken. De buitenplaats die er later, m 1879, werd gebouwd heeft die naam overgenomen." „Maar behalve de historie, vind ik het gewoon een fraai stukje natuur, waar ik graag kom. Ikga toch graag de natuur in om bij te komen van de dagehjkse beslommermgen. Ik nj ook regelmatig naar de Oostvaardersplassen. Om vogels te kijken. Niet fanatiek, hoor. Ik ben niet zo'n 'vogelaar', die stad en land afreist om een zeldzaam dier te gaan bekijken. Maar ik vmd het wel mooi. Ik denk dat dat ontstaan is in m'n jeugd. Ik ben opgegroeid m Wassenaar, waar ik menig uurtje spijbelend in de Scheverüngse duinen heb doorgebracht. „Ik ben hier in Leusden terecht gekomen, omdat mijn vrouw uit Amersfoort komt. Nadat ik anderhalfjaar een praktijk heb gehad op Marterhoeve, ben ik verhuisd naar het pand, waar vroeger het oude winkeltje van Van de Tweel aan de Hamersveldseweg zat. Ik huurde een deel van Reimus Snel, die daar hun bedrijf vestigde. Later ben ik naar m'n huidige praktijk aan de Hamersveldseweg gegaan. Ik zit alweer geruime tijd in Leusden. In de tijd dat ik hier begon, was er nog sprake van dat Leusden enorm zou groeien. Dat is helaas niet uitgekomen. Aan de andere kant heeft de plaats nu ook zijn charme en voel ik me er best thuis. Knijn, een van de straatgroepen, die op het Pinksterfestival optreden.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5