carpet-land 'Thuisbankier' Wim Houtveen sluit definitief dé kas Populaire tuinvuilstortplaatsen brengen politiek in verlegenheid leus—en krant RKELIJKHEDEN. Het weer in Leusden Lente-malaise Kostenoverschrijdmg met een kwart miljoen lfbouwwedstrijd (leurpnjzen Kniep )-Test in Hamershof Bouwsels niet direct weg WOENSDAG 15 MEI 1991 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Wethouder De Jongh is iuet van plan om direct, nadat de Liniedijk eigendom van de gemeente is, actie te ondernemen tegen de illegale bouwsels op de dijk. De gemeente onderhan delt op dit moment met de provincie Utrecht, die eigenaar is van de Liniedijk. Eerder wilde de gemeente de dijk met overnemen, als er mets gedaan zou worden aan de bouwsels. De provincie is echter met van plan de bouwwerken, schuren en hokken, te laten verwijderen. De gemeente heeft nu besloten het hierbij te laten, omdat zij het stuk dijk voor een symbohsche bedrag van 1,~ kan overnemen. Gemeenteraadshd Gert de Weerdt (PvdA) is bang, dat als er niet op korte termijn iets gedaan wordt, het in de toekomst moeilijker zal worden de gebouwtjes te laten afbreken. De Jongh wil echter geen haast maken, maar zei wel dat de bewoners langs de dijk zich uiteindehjk aan de regels zullen moeten houden, die voor anderen ook gelden. Ook kondigde hij aan op te zullen treden, als mocht blijken dat bewoners ten onrechte grond hebben ingenomen, dat eigendom van de ge meente is. Doorwegwerkzaamheden is de route naar Gamma en Carpetland vanuit Soest, Hoogland en Bunschoten-Spakenburg omgelegd. Op de Amsterdamseweg richting centrum mag u niet meer links afslaan naar de Industrieweg. Volg dus tijdig de pijlbordjes met de omleidingsroute. Komend uit de richting centrum Amersfoort kunt u voorbij Gamma direkt rechts afslaan. Zie onderstaande plattegrond. - We hebben gisteren de officiële IJsheiligenperiode afgesloten. Van ouds her is mei berucht geworden door perioden met heldere koude nachten en schadelijke vor sten. Vooral het tijdvak 11 tot en met 14 mei leende zich bij uitstek voor een uitglijden van de thermometer. Aange zien aan de dagen namen van Heiligen zijn gekoppeld, wordt gesproken van IJshei- hgen. De koude fase is echter niet altijd aan de kalender gebonden, want soms wordt de brute ingreep in de natuur wel eens vervroegd of juist uitgesteld. In sommige jaren blijven we van dergelijke ex cessen zelfs verschoond. Nu lijken de weergoden slechts tikkeltje achter op sche ma te liggen, want de komen de dagen staat ons een voor de tijd van het jaar veel te koud v/eerbeeld te wachten. Een depressie is via de Noordzee naar Scandinavië getrokken en daarnaast is bet good-old hogedrukge- bied op de Oceaan nog steeds niet van zijn plek te ssen stelt zich een gure noordelijke cir culatie in, die lucht uit de Poolstreken in onze richting gaat blazen. Dat leidt tot een onvoorwaardelijke overgave van het kwik, want dat zal tot aan vrijdag niet meer dan ongeveer 12 graden bedra gen. Ook worden buien in het circus opgevoerd. Daarnaast gaat de wind af en toe wat opspelen. Nee, de lente van 1991 gedraagt zich heel an ders dan de voorgaande ja ren. Wat te denken van mei 1989. In die maand scheen de zon in de Bilt maar liefst 331 uur. Nu is de 50 net gepas seerd Voor de thermische aftakeling gisteren begon, la gen we maandag in zeer zachte lucht. Die stroomde naar ons toe in de zogenaam de warme sector van de eer der genoemde depressie. Het voelde die dag enigszins broeierig aan. Gisternacht passeerde het koufront en dat gaf neerslag van enige betekenis. In Achterveld viel 4.5 mm. Mede in combinatie met de hoge nachttempera- tuur, het kwik bleef namelijk bij 11 graden steken, was het een groeizaam regentje. Achter het koufront stroomde gisteren de koele re lucht over ons uit. De vol gende dagen blijft het dus te koud. In de nachten is een graadje grondvorst niet ge heel uitgesloten als het lang durig opklaart. De lente zit dus flink in de malaise, zeker als we ons de thermische verwennerij van de eerste helft nog weten te herinne ren. In april wist de- thermo meter tot de 15e regelmatig de. 20 gradengrens te berei ken of te overschrijden. Daarna werd het sukkelen. Tegen de Pinksterdagen mo gen we heel voorzichtig een lichte verbetering in het vooruitzicht stellen. Het wordt ietsje zachter en als het hogedrukgebied op de Oce aan zo vriendelijk wil zijn een uitloper naar onze richting te sturen, kunnen de dagen best aardig verlopen. Een overgang naar zonnig en warm weer is nog niet in zicht. Wolfgang Roder, de Berlijnse meteoroloog, ver wacht een warme en vooral droge zomer. Vooral juli zal warm verlopen. Zelfs mei moet in de plus gaan eindi gen, maar dan mogen de ba kens wel snel worden verzet, wani in Leusden bedroeg het gemiddelde over de eerste tien dagen slechts 8.5 gra- den(vorig jaar 17.1). Er viel 20 mm, tegen 18 in Achterveld. twee weken bebroed, waarbij het mannetje de wacht houdt op zijn uitkijkpost. Maar niet al leen om zijn gebied te bewaken en op gevaren te letten; hij zorgt er ook voor dat zijn vrouwtje haar plicht niet verzaakt. Als ze ook maar even het nest verlaat vliegt hij dadelijk achter haar aan om haar naar het nest terug te drijven. Na ongeveer twaalf dagen ver laten de jongen het nest om, ie der afzonderlijk, zich in de buurt te verstoppen. Ze kunnen dan nog niet vliegen en voor zichzelf zorgen, zodat ze door de ouders gevoed moeten wor den. Dit vroeg verlaten van het nest is een voorzorgsmaatregel die door veel bodembroeders wordt toegepast. Hoe langer de vogels op het nest blijven, hoe meer kans dat ze door een vijand worden gedood. Als bij voorbeeld een vos het nest zou vinden, is het meteen met alle jongen gedaan, maar als de jon gen al vroeg het nest verlaten en elk zich op een andere plaats schuilhoudt, is de kans dat alle jongen worden gedood maar klein. De boompieper broedt tenslotte doorgaans maar ééns per jaar. G. van Leeuwen Nieuws uit het bedrijfsleven LEUSDEN - De fracties in de Leusdense raad lijken in over grote meerderheid niet erg gecharmeerd van het voorstel van b&w om het aantal tuinvuilstortplaatsen in de gemeente te beperken. Zowel de raadscommissie voor milieu, als de commissie ruimtelijke ordening keerden zich tegen die ge dachte. Het voorstel maakte deel uit van een reeks van maatregelen, die werden voorgesteld om de kosten van de verwerking van het afval te beperken. Zoals het er nu naar uitziet, komt de gemeente voor dit jaar ruim een kwart miljoen tekort op de verwerking van het tuinvuil. Eén van de oorzaken van de overschrijding van het budget is volgens wethouder Verduin het feit dat de tuinvuilstortplaatsen met gebruikt worden, zoals ooit bedoeld was. Naast het 'kleine' tuinafval wordt er ook te grof ma teriaal, zoals dikke takken en boomstammen neergegooid. Ook wordt er regelmatig puin en ander tuinmatenaal gestort. Dat heeft tot gevolg dat dure appara tuur, die gebruikt wordt om het tuinvuil te verkleinen, regelmatig in de soep draait. Dat heeft weer tot gevolg dat de kosten van de 'Kompomix', zoals het apparaat genoemd wordt, de pan uit njzen. Daar komt nog bij dat er veel meer gebruik gemaakt wordt van de tuinvuilstortplaatsen, dan oor spronkelijk was geraamd. Moge lijke oorzaken daarvan zijn dat professionele tuinlieden, zoals hoveniersbedrijven en particulie ren van buiten Leusden dankbaar van de stortplaatsen gebruik ma ken. Om die problemen te kunnen beheersen, moeten de tuinvuil stortplaatsen volgens een evalua tienota van de gemeente worden aangepast. Zo zou de bereikbaar heid met auto's moeilijker moeten worden gemaakt en is het wense lijk het toezicht op het gebruik ervan te verscherpen. Volgens de notitie kan dat alleen op een ver antwoorde manier als het aantal stortplaatsen wordt terugge bracht. De leden van de raadscommis sie milieu vonden dat geen goede gedachte. Men veronderstelde dat het succes van de stortplaat sen voor een belangrijk deel te danken is aan het feit dat vnjwel iedere Leusdenaar op loopaf stand van een stortplaats woont. De commissie vreest dat de be reidheid om het tuinafval apart te storten sterk zal afnemen, als die afstand wordt vergroot. Een be langrijk deel zal dan weer via de vuilniszak worden afgevoerd en juist die wijze van afvalverwer king is kostbaar en milieu-on vriendelijk, zo redeneerde de commissie. Kruiwagen Ook de leden van de commis sie ruimtelijke ordening vinden dat het aantal tuinvuilsortplaatsen niet minder mag worden. „Als we een aantal stortplaatsen opheffen, zullen de mensen met meer be reid zijn het tuinafval naar de stortplaatsen te brengen. Ik kan me moeilijk voorstellen dat ie mand 1,5 kilometer met een krui wagen wil lopen om zijn afval weg ter brengen," verwoordde Ton Voortman (WD) maandagavond de bezwaren. Wethouder De Jongh had de commissie opge roepen de discussie uitsluitend te beperken tot de 'ruimtelijke as pecten' van het probleem. Vol gens De Jongh hoefde de com missie alleen maar te praten over het aantal stortplaatsen en de lo- katies. Over de noodzaak van de stortplaatsen was in de commis sie Milieu al uitgebreid gediscus sieerd. Joop Kool van Leusden '90 wenste zich daar echter met aan te houden en begon over de Kom pomix. Deze tuinvuilvergruizer kost volgens hem de gemeente veel te veel geld. Gert de Weerdt (PvdA), die enkele dagen daar voor in de commissie milieu zich had geergerd aan de lengte van de discussie, die bijna 2 uur in beslag nam, liep daarom demon stratief weg. Volgens hem was alles al aan de orde geweest en was verdere discussie nauwelijks nog zinvol. Komen we tijdens onze wan deling vanuit het bos op een open terrein, bijvoorbeeld een heideveldje met hier en daar een vliegden, dan kan het ge beuren dat we plotseling menen een weggevlogen kanarie te ho ren. Gaan we op zoek naar de zanger, dan blijkt het geen ka narie te zijn, maar een boompie per. De naam boompieper is niet be paald een goed gevonden naam voor zo'n uitstekende zanger. Het geluid dat hij voortbrengt is bepaald geen piepen. In letter grepen omgezet klinkt het onge veer als 'tsie-tsie-tsie-tsie, wiet- wiet-wiet-wiet, tserrr' en aan het einde van elke strofe klinkt steeds een in langzamer tempo gezongen 'tsia-tsia-tsia'. Dit lied wordt vanaf het bovenste topje van een boom of struik ge zongen. Tijdens de balts zingt hij gedu rende de rituele vlucht. Hij flad dert op van een vaste uitkijk post, recht omhoog, eerst zwijg zaam om dan uit te barsten in zijn luid gezang. Daarbij keert hij met half gesloten vleugels en uitgespreide staart, als een val scherm, in een kromme of spi raalvormige daalvlucht op de oorspronkelijke uitkijkpost te rug. Precies bij de laatste tonen van zijn welluidend liedje maakt hij de landing. Iets om uren naar te kijken en te luiste ren. Dicht in de buurt van zijn uit kijkpost bevindt zich het nest. Zoek er maar niet naar want het is buitengewoon moeilijk te vin den. Verborgen in een pol heide, buntgras of andere dichte begroeiing ligt het nest, gemaakt van gras en mos en be kleed met zachte plantedelen en haar. Daarin bevinden zich de vier tot zes eieren, die naar kleur en tekening niet zijn te be schrijven; ze zijn van elk wijfje weer anders. Ze worden door het wijfje gedurende ongeveer LEUSDEN - Met het afscheid van Wim Houtveen als kas sier van de Centrale Volk Bank komt er ook een einde aan een verschijnsel, waar mee heel veel oud-Leusde- naren vertrouwd waren. Je zou het een vorm van 'thuis bankieren' kunnen noemen, maar dan met op de wijze die de Postbank in haar reclame bedoeld. Thuis betekent in het geval van Wim Houtveen bij hem en zijn vrouw thuis. Vanaf 1946 tot begin dit jaar konden de spaarders van de Volksbank twee keer in de week met hun geld te recht in de woning aan de Hamersveldseweg. De ge pensioneerde 76-jarige tim merman en een van de weini ge echte, want autochtone, Leusdenaren maakte bijna 45 jaar deel mt van het korps van 630 CVB-kassiers. Een bank met een bijzondere voorgeschiedenis, die on danks het geweld van de grote commerciële banken, zich nog steeds staande heeft weten te houden. In 1920 werd de bank op gericht door de toenmalige 'werkliedenbonden', omdat de grote banken met geïnte resseerd waren in het geld van de gewone werknemers. Bedragen van enkele gul dens per week waren voor de grote banken niet interes sant. Dat was volgens Wim Houtveen en zijn 73-jarige vrouw Riek ook de reden, dat er in Hamersveld een afde ling van de CVB kwam. „Er was hier vanouds een boe renleenbank, nu de Rabo bank, maar die was vooral voor de rijke boeren. De ge wone werkmensen kwamen daar niet," herinneren zij zich. Daarom nam pastoor Van Wee na de oorlog het initia tief om de bank van de ka tholieke vakbond de KAB, naar Hamersveld te halen. Houtveen, die al actief was als penningmeester van de bond, leek de aangewezen man om de kas te beheren. „Ik heb het altijd leuk gevon den om mij met degelijke za ken bezig te houden," zegt hij nu. Na een aantal cursussen bij het hoofdkantoor in Utrecht op de Maliebaan, kon de tim- Wim en Riek Houtveen m het kantoortje, waar zij jarenlang de bankzaken afhandelden (foto: Hans Verhorst). merman, die overdag werkte bij het aannemingsbedrijf Schoonderbeek, als bank- kassier aan de slag Kantoor hield hij, zoals zoveel CVB- kassiers, bij hem thuis. Eerst in zijn woning aan de Ha mersveldseweg vlakbij de kerk, later toen het gezm te groot werd in het huis waar het echtpaar Houtveen nog steeds woont. Het kassieren ging Wim Houtveen goed af. Tussen de jaren '50 en '70 zorgden 180 spaarders voor een inleg van 11 miljoen gulden. Dat succes zal waarschijnlijk ook te dan ken zijn aan de manier waar op Wim en Riet met hun spaarders omgingen. Per soonlijk contact was daarbij het sleutelwoord. „De men sen konden altijd bij ons te recht. In het begin woonden wij naast de kerk. Na de mis op zondag kwamen de men sen naar ons om hun geld te brengen. Dat was altijd heel gezellig. Soms bleven ze meer dan een uur hier zitten koffiedrinken," vertelt Riek Houtveen. De bank was officieel op dinsdag- en donderdag avond 'open', maar dat weer hield de mensen er niet van om buiten deze tijden naar de Houtveens te komen. „Met de uitbreiding van Leusden groeide ook het aantal spaar ders," vertelt Wim. „Mensen uit andere plaatsen, die hier kwamen wonen en die al bij de CVB spaarden, kwamen naar mij. Zo heb ik een tijd lang een bejaarde mevrouw uit Limburg als klant gehad, die al voor haar verhuizing naar het bejaardentehuis hier, bij de bank zat." Het was voor Wim Hout veen een druk leven. Behalve zijn werk als timmerman en zijn bezigheden voor de bank was hij ook nog be stuurslid van de vakbond en haalde hij de contributie op. „Ik heb heel wat avonden al leen gezeten," zegt zijn vrouw. Na zijn pensionering bleef Wim zijn werk voor de bank doen. De dienstverle ning van de bank is jarenlang beperkt gebleven tot het sparen. Later kwamen daar de hypotheken bij, maar de kassiers, die het werk voor de bank in hun vrije tijd moesten doen, waren met opgeleid voor de afhande ling van ingewikkelde bank zaken. Daarvoor moesten de specialisten uit Utrecht ko men. Door de groei van het aan tal commerciële banken, die steeds meer te bieden had den, werd de CVB gedwon gen einders te gaan werken. Wim Houtveen begon eigen lijk 8 jaar geleden al zijn werk als kassier te verminderen, omdat het allemaal te inge wikkeld werd. Toch bleef hij nog als invaller actief bij de bank. Daar kwam dit jaar een einde aan. Het kassierschap is definitief overgenomen door administratiekantoor Saaltink aan de Spinnerij 4. die in staat is om meer dienst verlening te geven. De nieu we CVB-kassier zegt binnen een jaar als volledige ban kier op een professionele manier te kunnen werken. Het 'handmatige' bankieren, zoals de generatie van Hout veen gewend was, behoort dan definitief tot het verle den. „In het begin vond ik het wel moeilijk om met dit werk te stoppen," zegt hij. „Ik ben er nu wel aan gewend, maar ik mis de contacten met de mensen toch wel." Zij vrouw zegt hetzelfde, maar ziet toch ook de positieve kant. „We hebben nu meer vrijheid en hoeven met meer thuis te blij ven voor de klanten." Boompieper (advertentie) c su WEN - Onlangs zijn bij Foto Muns in winkelcentrum De Biezen de prijzen uitgereikt ui de fotocamera-zelfbouwwedstrijd. De iemers konden het resultaat, op basis van een bouwplaat, ïnleve- de fotozaak. Volgens filiaalhoudster Carla Jonkman was de i/j li er- ons veel groter dan ze had verwacht: „Het was bepaald geen ziekelijke opdracht en toch kwamen er 45 camera's terug." Zes nemers aan de wedstrijd kregen een hoofdprijs, zoals knuffelbe- 53 compactcamera 's en radio's. Alle kinderen kregen een troostprijs. 5^ p de foto neemt onderwijzeres Carla van der Meer, de voorzitter ie de jury, een van de camera's in ontvangst. Fihaalhoudster Carla jnan kijkt toe. (Foto: Foto Muns) *13 10? f EUSDEN - Drogisterij-parfumerie Kniep op het Hamershof heeft ie laandag de prijzen mtgedeeld van de kleurplaatwedstrijd. De edstnjd was uitgeschreven in het kader van de feestehjke mperung van de winkel medio april. Er werd een walkman wonnen door Saskia Fuyn, Margreet de Vries, Alex Ostrowski, elen Koolsbergen en Ian Chnstobal. Het spel Cath Came werd wonnen door Rogier van Dokkum, Maneke van Maanen, 'onique van de Hoven, Charlotte Poppertberg en Roelinke 'immenhove. (foto: Hans Verhorst) Pte nth EUSDEN - Tijdens de koopavond vnjdag in de Hamershof peelde voor de etalages van de wuikels het trio 'D-Test', be nende uit Arthur Rombouts (toetsen), Mark Haanstra (basgitaar) n Marcel Huibers (drums). De drie conservatorium studenten tpeelden funky-jazz. Ondanks de regen werd er door het wmke- ;nd publiek enthousiast gereageerd op de muziek die het tno fen gehore bracht. Onder het overkapte gedeelte werd er zelfs tolop geswingd. Jan Pit)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7