De vergaderfabriek van een nationale organisatie Hoofdkantoor Astmafonds in Leusden I leus—en krant Hoe bedrijvig is Leusden? Collecte van 12 tot 18 mei Serie over ambacht en dienstverlening Astma, erger dan u denkt WOENSDAG 15 MEI 1991 bedrijfsreportage Directeur Astmafonds Bunt voor zijn 'vergaderfabnek' in Leisden op de Princenhof: Wij zijn een voorbeeld van een non-profit organisatie binnen de Leusder veste", (foto Hans Roggen) LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De gemeente Leusden, in oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaren explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden geste gen, waarbij de concentratie heeft plaats ge had in het centrum van het voormalige, char mante agrarische dorp Hamexsveld. Maar de dagen van historische herinnerin gen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we ze graag terug willen brengen naar de dag van vandaag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrij ven in en om het oude Hamersveldse hebben onder de druk van de financieel-krachtige on dernemingen van buitenaf helaas moeten afha ken, maar gelukkig heeft een aantal zich kun nen handhaven. Zij krijgen een plaats in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presen teen. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de gemeentgrenzen van Leusden. Op welke wijze hebben zij zich kunnen handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegen heid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze snel gegroeide gemeente, zo kan van vele kan ten worden vernomen van de zijde van de „newcomers". Problemen met de werving van medewerkers zijn er niet of nauwelijks, de wo ningbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehou den met de behoeften aan de centrale ligging van de gemeente blijkt in vele gevallen een van de belangrijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden lig bij de aktiviteiten van de overko* pelende organisatie van de ter plaatse geves tigde ondernemers, de Bedrijvenkring Leus den. De branche-indeling van het ledenbestaiu leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciële dienstverlening; (groot)handelsbedrijven; industrie en ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktobe vorig jaar tussen de zestig en zeventig aange sloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft ij de sector van de commerciële dienstverlening Daartoe behoren uiteraard de banken, de advo caten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs ei restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed gescha keerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijki blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan eej beeld schetsen en dan met name de lezen meenemen binnen de muren van de bedrijven Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetst facades wordt geleefd en gewerkt aan wal onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap al<P| de onze, waarin de hartslag van de hedendaag- se economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten ii den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopen de bedrijven in Leusden. De lezer wordt mee genomen binnen de muren van een bedrijf e: dan blijkt dat achter soms sobere gevels eet complete wereld aan organisatie en werk kracht schuil gaat. LEUSDEN - „Wij bakken geen brood en maken geen scheepsramen, maar zijn een voorbeeld van een non-profit organisatie bin nen de Leusder veste. Het Astma Fonds ves tigde zich in 1972 als eerste bedrijf op het bedrijventerrein „Princenhof'; de band met Leusden is dan ook al behoorlijk oud". Met deze charmante uitnodiging meldde het Astma Fonds zich bij deze redaktie als kandidaat voor een plaats in de bedrijvenserie en een bezoek aan het pand aan de Larikslaan leverde het overtuigend bewijs dat het fonds die plaats alleszins toekomt. Het doelmatig ingerichte kantoorgebouw, dat plaats biedt aan een staf van een kleine vijftig full time medewerkers, is letterlijk het kloppend hart van een bedrijf met belangrijke landelijke uit straling. Of, zoals direkteur E.R. Bunt het pleegt te noemen, de „vergaderfabriek" van een vooraanstaande nationale organisatie. CARA luidt de wetenschappelijke verzamelnaam voor de ziekten, waaraan anderhalf miljoen Nederlan ders in meerdere of mindere mate lijden: astma, chro nische bronchitis en longemfyseem. De term CARA vormt de afkorting van Chronische Aspecifieke Respi ratoire Aandoeningen en dat alles heeft te maken met ademhalingsproblemen. Van de anderhalf miljoen landgenoten met CARA-klachten zijn er ongeveer 300.000, die een specialistische behandeling behoe ven. Jaarlijks hebben zo'n 26.000 ziekenhuisopnamen plaats. Het Astma Fonds stelt zich ten doel het bevorderen van de CARA-bestrijding en de zorg voor de patiën ten. Van de laatsten verwacht men op grond van een recent rapport, uitgebracht door de commissie chro nische ziekten van de stuurgroep toekomstscenario's gezondheidszorg, dat het aantal in de komende vijftien jaar fors zal stijgen. Men spreekt m dat verband van maar liefst zeventien procent. Hoe belangrijk het werk is van het Astma Fonds, dat zich dus duidelijk met uitsluitend met astma-patiënten bezig houdt, maar qua naamsbekendheid als „CA- RA-fonds" beduidend minder zou scoren, blijkt uit de wijze, waarop men te werk gaat. Men kent daarbij twee belangrijke taakstellingen: 1. het verwerven van fondsen om het brede scala van aktiviteiten naar vermogen te kunnen financieren en 2. de besteding van de verworven (geld)middelen via de uitvoering van eigen aktiviteiten en het subsidiëren van waardevol werk van anderen. Miljoenen nodig In beide gevallen zijn jaarlijks miljoenen guldens nodig om als fonds overeenkomstig de doelstellingen naar behoren te kunnen functioneren. Voor de eigen aktiviteiten dient men te kunnen beschikken over zo'n vier miljoen.Tot dat pakket behoren voorlichting, (bij scholing van o.a. huisartsen en verplegenden m oplei ding, alsmede vakantie-aktiviteiten. Wat de subsidië ring vanuit het Astma Fonds betreft moet nog eens vijf miljoen gulden op tafel komen. Daarbij gaat het om wetenschappelijk onderzoek, patiéntenbegeleidings- projekten en therapeutische zomervakantiekampen voor jongeren. Vooral het wetenschappelijk onderzoek heeft hoge prioriteit. Men weet namelijk nog steeds niet wat de echte oorzaak van CARA is. Wel staat vast dat CARA de derde doodsoorzaak is en dat er in de komende vijftien jaar een toename zal zijn van zo'n 75.000 CARA-patiënten. Die groei gaat voor het grootste deel in de richting van chronische bronchitis en longemfy seem en dat komt weer door de vergrijzing van de bevolking. Het aantal astmapatiënten zal slechts met vier procent (ongeveer 5000 gevallen) stijgen en dat houdt verband met het feit, dat astma vooral voorkomt bij jonge mensen en het aantal jongeren naar verhou ding minder stijgt. Verder waren vroeger tal van CARA-patienten niet bij de artsen bekend, eenvoudig omdat men niet met zijn of haar klachten naar de dokter ging. Tegenwoordig is dat wel het geval; de arts herkent de klachten dan als CARA en registreert deze. Het tellen van de opbrengst van de jaarlijkse Astma-collecte is altijd een spannende gebeurtenis, (foto: Hans Roggen) Stapels projekten Een belangrijke taak binnen het Astma Fonds is weggelegd voor de Wetenschappelijke Adviesraad, een breed samengesteld college van hoofdzakelijk medici. Deze adviesraad krijgt jaarlijks een stapel van zeventig tot tachtig aanvragen te verwerken voor het subsidiëren van onderzoeksprojekten. Aangezien ui teraard met alle aanvragen kunnen worden gehono reerd moet er na grondige studie en overleg een selektie worden toegepast. Dat alles gebeurt dan in de vergaderzaal aan de Larikslaan, waar bovendien tal van andere besprekingen, vergaderingen en bijeen komsten van werkgroepen van medici worden gehou den. Vandaar de opmerkingen van direkteur Bunt over de Leusdense „werkfabnek". In de sfeer van de eigen aktiviteiten van het Astma Fonds speelt voorlichting een belangrijke rol. Ir. Thijs Rolle, die als hoofd publiciteit fungeert: „Er worden jaarlijks zo'n miljoen folders, brochures en voorlich tingsbladen voor het onderwijs verspreid. Verder wordt viermaal per jaar onder eindredaktie van drs Diena Halbertsma een verenigings- en voorlichtings magazine samengesteld onder de naam Contrastma mmet lezenswaardige artikelen, interviews en o.a. een vragenrubriek". LEUSDEN - Volgende week wordt de jaarlijkse nationale collecte van het Astma Fonds gehouden. In totaal komen daarvoor tweeduizend collecte-organisatoren en meer dan vijftigduizend collectanten in het gehele land in aktie. De inzameling wordt dit jaar gehouden onder het motto „Astma. Erger dan u denkt." Op de STER wordt een aantal ma len een spotje vertoond, gesponsord door het Automobielbedrijf Pon. Verder zal via Socutera een kort, indrukwekkend filmpje worden vertoond. Vanzelfsprekend verwacht men zeker in Leusden, waar sinds enkele tientallen jaren het Astma Fonds is gevestigd, dus in de woonplaats van het fonds, royale financiële steun. Direkteur Rob Bunt van het Astma Fonds: „Wij allen, met onze hardwerkende club van mensen hier in de Lankslaan, voelen ons na al die jaren sterk verbonden met de plaats. We zijn blij dat we hier voor ons kantoorgebouw een plek hebben gevon den. We gaan ook niet meer weg, ook al wordt het gebouw langzamerhand te klein en moeten we langzamerhand uitzien naar een nieuw te bouwen pand. Maar het Ast ma Fonds en Leusden is één. En dat weten ze allemaal in het hele land!" Belangrijk is ook de informatietelefoon van het Ast ma Fonds met een apart nummer 06-8991191, speciaal bestemd voor degenen, die meer over CARA willen weten of iets over hun eigen klachten kwijt willen. Duizenden maken jaarlijks gebruik van deze speciale info-lijn. Ir. Rolle: „Tot dusver staat de lijn alleen open op maandag, dinsdag en woensdag van 's middags een uur tot half vijf, maar we overwegen om per 1 september de telefoon op alle werkdagen en dan de gehele dag te laten bezetten. Een „luisterend oor" blijkt voor veel mensen uitermate belangrijk". Eigen reisbureau Vakantie gaat in het leven van de gezonde mens een steeds grotere rol spelen. Vandaar dat het Astma Fonds in dat opzicht ook voor de CARA-patiënt in toenemende mate aktiviteiten ontwikkelt. Voor hen is met vakantie gaan uiteraard moeilijk; ze zijn voor het verkrijgen van zuurstof vaak afhankelijk van anderen of zijn bang om tijdens een vakantie bepaalde medi sche problemen te krijgen. Geldgebrek speelt ook vaak een rol. Met het oog op dit alles heeft het Astma Fonds zelf voorzieningen getroffen. Direkteur Rob Bunt: „We hebben langzamerhand een eigen reisbureau. Er worden groepsreizen in eigen land en naar het buitenland georganiseerd on der medische begeleiding; m Nederland naar Lunte- ren en Zeist, buiten de grenzen naar Davos (Zwitser land), Bad Ems (West-Duitsland) en Hvar (Joegosla vië). De accommodaties zijn alle specifiek geschikt voor CARA-patienten. Verder subsidiëren wij vakan tie-aktiviteiten, die door anderen worden georgani seerd, zoals therapeutische vakantiekampen". En vervolgens: „Bij dat alles staat voorop dat het alleen maar mogelijk is dank zij de steun van talloze vrijwilligers. Dat geldt ook voor het werk in de afdelin gen". Het werk m de afdelingen vraagt om een nadere verklaring. „Het Astma Fonds is een particuliere vere niging", aldus de heer Bunt. „Het ledenbestand neemt jaarlijks toe met 1500 a 2000 en bedraagt thans tussen de 26 en 27.000. We groeien gestadig, maar we heb ben natuurlijk veel en veel meer leden nodig. Hk Leusden, waar we ons zo'n twintig jaar gelede: Utrecht hebben gevestigd, bestaat niet eens een e! ling. Misschien komt die er nu na dit verhaal is Leusder Krant..." De werkzaamheden van de lokale afdelingen staan uit het organiseren van aangepaste en begel; sportbeoefening, zoals zwemmen en het houden kontaktbijeenkomsten en deelname aan gespn groepen. Wie geeft wat? Als eerder gezegd zijn er miljoenen nodig on omvangrijke werk van het fonds, dat nog jarenlar.; moeten worden verricht en alleen nog maar in omv kan toenemen, naar behoren uit te voeren. Vai zijde van de rijksoverheid is met meer te verv/ac dan de jaarlijkse bijdrage van f 22.000. „Bij V noemen ze het een „waarderingssubsidie" en d het dan ook. Maar we hebben met het ministene een goede samenwerking en blijven verder onaü kelijk, wat ook zijn voordelen heeft", aldus de d; teur. De financiën moeten dus langs andere wegen: Leusden komen. Om te beginnen is er de jaarü nationale collecte, waarover elders meer. Dan: een giro-mailing, die een kwart miljoen gifter. enkele tientjes oplevert, evenals de collecte c voor zo'n vijf miljoen gulden. Verder zijn er conc ties .donaties,een deel van de toto-lotto-opbre: speciale giften en nalatenschappen. Voor dit lope kalenderjaar wordt een totaal van zeventien mi!: aan inkomsten verwacht. „En daarmee moeten we dan maar zien uit ie men. Uiteindelijk kunnen we als fonds niet meert ven dan er binnenkomt", meent de heer Bunt is nuchterheid. „Het belangrijkste is dat wij kunnei doen aan onze belangrijkste taak: werken aan v tering van de levensomstandigheden van onze tiënten door een goede therapeutische behande en betere medicijnen. En als het even kan ook de mogelijkheden schaffen voor een fijne vakantie". Een patientje knjgt instructie over het inhaleren door Lidy Bierlaagh, verpleegkundige van de VU-zieker- huis Amsterdam, (foto Astmafonds)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8