Tekort gemeente stijgt door groeiende tuinvuilberg Een derde van ongevallen gebeurt op rijkswegen Waterzuivering flink duurder sssissertjes 'Het scheelt brandstofkosten' EHBO-diploma's uitgereikt lEusilen kifit LEZERSSERVICE TEL. 945272 Serie over carpoolers Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden. Dick Hartog zoekt richting Gouda Vechtende honden Opslagruimte Bangladesh DONDERDAG 23 MEI 1991 plaatselijk nieuws Gemeente vraagt Rijkwaterstaat om maatregelen LEUSDEN - Het aantal ongeluk ken in Leusden is het afgelopen jaar weer fors gestegen. Vorig jaar waren er 472 ongevallen. Een jaar daarvoor waren dat er oog 414. Dat is een stijging van 14 procent. Dertig procent daar van gebeurt op weggedeeltes, die eigendom zijn van Rijkswa terstaat. De gemeente heeft daarom deze dienst gevraagd aandacht te besteden aan de LEUSDEN - Als Provinciale Staten op 19 juni instemmen taet het verhogen van het tarief zui veringsheffing met 8,5 procent gaat een gezin in de provincie Utrecht volgend jaar 237,60 gul den zuiveringsheffing betalen. Dat is 27 gulden meer dan nu. Een éénpersoonshuishouden moet dan volgend jaar 79,20 gulden betalen. Huishoudens van 2 of meer personen betalen voor drie vervuilingseenheden (3 maal 79,20 gulden). Bednjven krijgen een aanslag, die is gebaseerd op de wer kelijke vervuiling. GS hadden vorig jaar bij de besprekingen over het tanef zuiveringsheffing voor 1991 al een verhoging van 8,5 procent per jaar aangekon digd voor de komende vier jaar Om de zuiveringsheffing niet meer dan 8,5 procent te laten stij gen heeft de provincie ten op zichte van 1991 m het budget voor onderzoek naar de water kwaliteit moeten snoeien. De opbrengst van de zuiverings heffing gebruikt de provincie om het afvalwater in Utrecht te zuiveren en de waterkwaliteit te verbeteren. De vervuiling van het oppervlaktewater wordt via twee sporen aangepakt. Aan de ene kant wordt het afvalwater op noolwaterzuiveringsinstallaties (rwzi's) gereimgd voordat het op oppervlaktewater wordt ge loosd. Daarnaast worden er plan nen gemaakt om kwetsbare ge bieden te beschermen tegen verontreinigd water. Verder hebben GS gekozen in principe voor biolgosiche defos- fatenng in plaats van het op che mische wijze verwijderen van fosfaten. De eerste methode is aanzienlijk goedkoper dan de chemische defosfatering. GS melden in hun voorstel over de verhoging van het tarief zui veringsheffing, dat er een aantal forse tegenvallers te verwachten is. Zo vallen bijvoorbeeld de kos ten voor de slibverwerking aan zienlijk hoger uit dan aanvanke lijk geschat. In totaal zal het waterkwaliteits beheer in 1992 ruim 95 miljoen kosten. Er is in vergelijking met dit jaar ongeveer 3 miljoen extra nodig voor het beheer en onder houd van de zuiveringsinstalla ties (defosfatering, slibafvoer en slibverwerking). Ongeveer 17 miljoen is nodig voor de appa raatkosten (personeel, huisves ting, automatisering en der- geljke), 22,5 miljoen voor het be heer en onderhoud van de rwzi's. Bijna de helft van de op brengst van de zuiveringsheffing gaat op aan investeringen en af schrijving voor de installaties. Binnen enkele maanden worden de resultaten bekend van doel matigheidsonderzoeken naar de besteding van de zuiveringshef fing. Een aantal onderzoeken wordt op dit moment uitgevoerd door externe bureaus Daarmee is gehoor gegeven aan een ver zoek van Provinciale Staten bij de behandeling van het tarief zuiveringsheffing 1991. Aan de motie om het kwijtscheldingsbe- leid te verruimen hebben GS al eerder gevolg gegeven. verkeersveiligheid op Arnhem- seweg en de A 28. Verder verwacht wethouder De Jongh van Verkeer dat het aantal ongelukken volgend jaar zal zijn afgenomen. In de cijfers over 1990 zijn namelijk volgens hem nog ruet de effecten van de aan sluiting van Leusden op de A 28 opgenomen. Verder wordt er op dit moment gewerkt aan de re constructie van een aantal ge vaarlijke punten in Leusden. Een daarvan is het kruispunt Maan- weg/Arnhemseweg. Verder zullen er op een aantal punten nog aanvullende maatre gelen worden genomen, zoals aanpassing van de verkeerslich ten bij de kruising van de Groene Zoom/Burgemeester de Beaufort- weg en omlegging van het fiets pad langs de Groene Zoom bij de Zuiderinslag. Een wens van De Jongh is ook om de Hamersveldseweg 'ver keersluw' te maken. Verminde ring van het verkeer op deze weg kan volgens hem bereikt worden door de aanleg van verkeers drempels en wegversmallingen. Geld voor Halt LEUSDEN - Leusden gaat mee doen aan een project om jongeren, die met de politie in aanraking zijn geweest, uit handen van justitie te houden. Jongeren die een strafbaar feit hebben ge pleegd, zullen werk moeten doen dat met hun misdaad te maken heeft. Op deze manier kan strafvervolging worden voorkomen. Jongeren die weigeren hieraan mee te werken, lopen alsnog de kans voor de rechter te moeten verschijnen. Om het project mogehjk te maken, zal er een regionaal bureau worden opgericht, die door de deelnemende gemeentes van het gewest Eemland, zal worden betaald. Er zijn inmiddels m Neder land al 43 van dergelijke Halt (Het Alternatief)-bureau's in Ne derland werkzaam. Burgemeester en wethouders stellen nu voor om het bijdrage aan het project van gemiddeld 10.000,-- per jaar met te wachten tot er op de begroting geld beschikbaar voor is. Het bedrag zou betaald kunnen worden uit de pot sociale vermeuwmg. TEVENS OPGAVE NIEUWE ABONNEES. ACHTERVELD - In Achterveld zijn gisteren negentien EHBO-diploma 's uitgereikt aan evenzoveel cursisten, die de cursus het afgelopen seizoen met goed gevolg hebben afgesloten. De theone werd verzorgd door huisarts Schaeffner, terwijl Peter Vromen de praktijklessen gaf. Begin april werden de deelnemers geèxammeerd door dokter Van de Waart en Piet Nierkens. Gedurende de cursus was er tevens gelegenheid om reammatielessen te volgen. Deze lessen stonden onder leiding van Fons de Jonge, hoofd van de afdelmg haitbewaking'intensive care in het St-Elisabethzie- kenhuis. Tijdens een feestelijke bijeenkomst m Ons Gebouw werden gisteren de diploma's uitgereikt door dokter Van de Waart. De geslaagden zijn: Gerda van den Akker, Coruue de Bakker, Monique Blotenburg, Machteld Dee, Henny van der Goes, Myra Hietkamp, Silvia Kiewiet, Mieke Kits, Lida van Middelaar, Carla Ribbennk, Bianca Tolboom, Roberto de Vlugt, Jan Wadners, Marja de Wild, Marian Zwanenburg, Charlotte Koreman, A. Kuik, R. van de Graaf. (Foto: Hans Roggen) LEUSDEN - Het tekort van de gemeente Leusden is weer ge stegen. Dat blijkt uit de Voor jaarsnota, die deze week werd gepubliceerd. Het tekort ging met een bedrag van 458.000,-- omhoog en steeg van 291.000,» naar 749.000,--. In dit bedrag zijn nog niet de ge volgen van de Tussenbalans verwerkt. Eigenlijk zou Leus den dit jaar een bedrag van 175.000,minder krijgen uit Den Haag, maar deze ombui ging is uitgesteld tot volgend jaar. De komende jaren krijgt Leusden per jaar gemiddeld 400.000,-- minder uit Den Haag als gevolg van de bezuini gingen van het kabinet. Uit de Voorjaarsnota blijkt onder meer dat met name de kosten van de verwerking van tuingroen zeer sterk zijn gestegen. Dat komt omdat het gebruik van de Kom- pomix, een machine die het tuin- vuil kleiner maakt, duurder is dan was begroot. De verwerking van het groen afval bij de 35 stortplaatsen in Leusden kost de gemeente dit jaar een bedrag van 248.700,-- extra, omdat er meer tuinafval wordt gestort dan de gemeente aanvankelijk dacht. Stoppen met het gebruik van de machine die het vuil verkleint of een forse ver hoging van de afvalstoffenheffing zijn de keuzes waar de gemeente raad nu voor staat. Vong jaar al kondigde wethou der Vroon van Financien een ver hoging van deze heffing met ruim 30 gulden. Met de opbrengst van De mensen, die nog een meerijder zoeken op een rijtje. Van links naar rechts: Rick Odolphij, Peter Ytsma, Co de Rijk en Dick Hartog.(foto Jan Pit) LEUSDEN - Sinds begin van dit jaar beschikt Leusden over een heuse carpoolplaats, nabij de aansluiting op de A28. Er kunnen op de parkeerplaats 22 auto's wor den neergezet. Via een vrijliggend fietspad langs de Randweg is de carpoolplaats voor fietsers goed bereik baar. Er is een overdekte fietsenstalling, die tevens dienst kan doen als een beschutte wachtruimte. Met de carpoolplaats hopen de gemeente Leusden en de pro vincie Utrecht het selectief autogebruik te bevorderen en daarmee gelijktijdig een bijdrage te leveren aan de vermindering van het energiegebruik. In Leusden zet de werkgroep Milieu van de Raad van Kerken zich in voor carpooling, door gegadigden bij elkaar te brengen; contactpersoon is Henk van Heus- den, telefoon 94 10 65. Op de carpoolplaats hangt ook een mededelingenbord waar men de interesse voor carpoolen kan aangeven. Mensen rijden het liefst alleen naar him werk; meerij den tast mensen in hun vrijheid aan? Wat beweegt bepaalde automoblisten dan toch te proberen het mee rijden te bevorderen? In de komende weken laten wij vier Leusdenaren, die veel met de auto rijden, aan het woord. Zij leggen uit waarom zij achter het idee van carpoolen staan. LEUSDEN - Dick Hartog is de enige in deze serie, die succes heeft met het car poolen. Het feit dat hij al een collega onderweg oppikte en de werkgroep van Henk van Heusden waren voor hem aanleiding te gaan car poolen. Het mededelingen bord op de carpoolplaats deed de rest. Hartog is le raar handvaardigheid op een lagere technische school in Gouda en gaat drie dagen per week met de auto naar school. „Ik heb het geluk, dat ie mand die vlak bij mij woont ook die kant op gaat. Ik denk, dat wij gemiddeld toch twee van de drie keer met elkaar kunnen meerij den. En dan rijdt mijn colle ga uit Woerden ook nog mee. Het gaat perfect." De voordelen van car poolen zijn volgens Hartog talrijk. „Mijn vrouw kan nu ook wat meer gebruik ma ken van de auto. Het is goed voor het milieu. Het scheelt fors in de brandstofkosten. Verder is het makkelijker je auto bijvoorbeeld naar de garage te brengen." De baan in Gouda werd door de Leusdenaar aan vaard, omdat de banen in het onderwijs niet voor het oprapen liggen. „Zeker niet wat handvaardigheid be treft. Ik ben, toen ik de baan aanvaardde, er wel achter heen geweest om in Gouda woonruimte te vinden, maar dan kom je al gauw op een flat terecht. Terwijl ik hier gewoon schitterend woon. En in het onderwijs weet je natuurlijk nooit hoe lang je ergens kan blijven. Ik heb het in Gouda trouwens goed getroffen. Ik heb een uitste kende regeling, want ik werk 23 uur in drie dagen. Het is meestal al heel moei lijk om twintig uur werk ver deeld over vijf dagen te krij gen. Dus wat dat betreft is het een ideale baan." Het openbaar vervoer is ook voor Hartog geen goed alternatief. „Nee, dan ben ik zeker twee uur onderweg. Eerst van Leusden naar het station in Amersfoort, dan de treinreis en dan m Gouda ook nog een stuk lopen. En echt goedkoop is het open baar vervoer ook niet. Nee, zoals het nu gaat, is prima. We moeten, omdat we el kaar meerijden, allebei wat inleveren. De éen moet wat eerder weg, de andere moet wat langer wachten, maar dat heb ik er graag voor over. Ik hou een staatje bij wie er gereden heeft. Met geld hebben we dan mets te maken. Het gaat al lemaal met gesloten beurs en dat is het beste. Carpool en is geven en nemen." Dick Hartog: (foto Jan Pit) ,,Het gaat allemaal met gelsoten beurs en dat is het beste!" deze heffing wordt onder meer het ophalen van de vuilniszak be taald. Het tarief zou met eenzelfde bedrag verhoogd moeten wor den, als de gemeente de verwer king van het tuinvuil kostendek kend wil maken. Het begrotingstekort van Leus den zal de komende jaren oplo pen van 1.193.000,-- in 1992 naar 1.249.000" in 1994. Een belang rijke oorzaak daarvan zijn de be zuinigingen die door Den Haag worden opgelegd. Burgemeester en wethouders zullen zich daar om begin juni buigen over een voorstel om de tekorten te dek ken. „Alles is daarbij bespreek baar," zei wethouder Vroon van Financiën bij de toelichting op de Voorjaarsnota. Ambtenaren zijn daarom de afgelopen weken met een stofkam door de gemeentelij ke financien gegaan op zoek naar mogelijke bezuinigingen. LEUSDEN - Twee vechtende hon den op de Hamersveldseweg hebben zondag een van de baas jes het nodige ongemak bezorgd. De honden raakten met elkaar in gevecht, toen ze elkaar passeer den. Eén van de eigenaars viel door de vechtpartij op de grond en raakte daarbij licht gewond. Een gouden horloge werd door de val zwaar beschadigd. LEUSDEN - Kerkvoogdij Leus- den-Zuid is op zoek naar een grote loods voor de spullen van de in september te houden rom melmarkt. De loods wordt dan voor enkele weken gebruikt. De kerkvoogdij organiseert de rom melmarkt om geld bmne te krij gen voor de restauratie van de toren en het uurwerk van de kerk. Het muustene draagt zestig pro cent bij m de ko9sten, maar de rest moet de gemeenschap zelf op brengen. De totale kosten be dragen ruim honderdduizend gulden. Voor meer informatie kan men bellen met de heer Bos, tele foon 940423. LEUSDEN - Onder het motto "Bangladesh: toekijken of storten' is de Leusdenaar Twilhaar een eenmansactie gestart om de mensen aldaar te helpen. Getroffen door het leed dat de mensen moeten doorstaan besloot Twilhaar een bakrekeningnummer m het leven te roepen. De gel den die hij op dit nummer hoopt binnen te krijgen wor den doorgesluisd naar 'Art sen zonder grenzen'. Het intitiatief wordt onder steund door de Rabobank in Leusden. Het speciale reke ningnummer is: 33.59.77.634. Sissers is een rnbriek voor het Tdeine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '...Gemeenteraadslid Ton Voortman (WD) voorspelde bet al enkele weken na de officiële ingebruikneming en her haalde zijn waarschuwing vorige week tijdens de vergade ring van de commissie Verkeer. De trots van Leusden is niet alleen een aanwinst, maar ook een gevaar. Enkele dagen later kreeg Voortman gelijk. Garage Buitenhuis had het vrijdag druk met de eerste auto, die sinds de opening in november, total loss moest worden afgevoerd. De bekende Leusdenaar en oud-tuinder J.J. Visser zag het allemaal ge beuren. Visser woont al jarenlang aan de Driftakkerweg, maar verkocht zijn huis en bijhorende grond aan de ge meente ten behoeve van de aansluiting van Leusden op de A 28 en de toekomstige verbreding van de snelweg... Tot augustus woont Visser nog op zijn oude stek en hij ziet dus dagelijks het verkeer de aansluiting op- en a/razen. De steile op- en afritten zijn niet beveiligd met vangrails, maar dat leverde tot nog toe geen problemen op. Vrijdag vergiste een dronken automobilist zich echter in de breedte van de rijstrook en denderde 3 meter naar beneden. Visser stond beneden met zijn fototoestel, alsof hij er op had staan wach ten. De gemeente is vooralsnog niet van plan de taluds van de aansluiting te voorzien van vangrails. Dat gaf wethouder De Jongh zijn partijgenoot Voortman als antwoord op diens vragen...' '...Leusden is ook trots op zijn afvalscheiding. Wethouder Corri Verduin mocht zelfs vorig jaar het Vroege Vogelslint van de VARA in ontvangst nemen, een onderscheiding die op een opvallende plaats in haar werkkamer in het gemeen tehuis hangt. Tonnen afval hoeven door het Leusdense systeem niet meer op een milieu-onvriendelijke manier vernietigd te worden. Het succes van Leusden als vooraan staande 'afvalscheidende' gemeente is gebaseerd op twee principes: de mogelijkheden om zaken als glaspapier en tuinafval buiten de vuilnisbak te houden en de bereidheid van de Leusdenaren om aan het systeem mee te werken. Maar soms bedriegt de schijn. Want het is de bereidwillig heid van de Leusdenaren, waar het succes uiteindelijk van afhankelijk is, die het bij tijd en wijle laat afweten... '...Zo lopen de kosten van het gebruik van de machine, die het tuinvuil kleiner maakt, door oneigenlijk gebruik van de stortplaatsen inmiddels gierend uit de hand. Maar er zijn nog meer bronnen van ergernis. Het glas wordt in Leusden door Spitman opgehaald. Wie vergeten is zijn flessen en potten aan de straat te zetten, kan nog terecht bij de glasbak, bijvoorbeeld bij winkelcentrum De Biezenkamp. Volgens freelance fotograaf Carel EIemans, die veel door Leusden rondloopt en dus veel ziet, worden de glasbakken echter ook bezocht door 'debielen'. „Want wie zet zijn flessen nu op of naast de bak, als deze vol is," zegt hij. „Die neem je toch weer mee naar huis,vindt Elemans, die zich groen en geel ergert aan het gore aanzicht, die een aan alle kanten uitpui lende glasbak aan het straatbeeld toevoegt... '...Wie overlijdt, doet ook onmiddellijk afstand van zijn aardse bezittingen. Een 61-jarige Leusdenaar, die zijn cara van voor de winter in een stalling in de Glind had opgebor gen, werd onlangs met dit harde feit geconfronteerd. Toen hij zijn rechtmatig bezit weer zomerklaar wilde maken en zich daarvoor meldde bij de beheerder van de stalling, kreeg hij van hem te horen, dat een onbekende de caravan in februari al had opgehaald. Voor de baas van de stalling was diens bewering, dat de eigenaar was overleden, vol doende om de caravan af te staan. Legitimatie en navraag bij de nabestaanden was kennelijk niet meer nodig... Van het uitvoeren van goede voornemens komt niet altijd iets terecht. Gelukkig geldt het omgekeerde ook. Dat is maar goed ook, zoals bijvoorbeeld blijkt uit het wedstrijd verslag uit het clubblad Rodaktueel. Het gaat om de wed strijd van de Rodapupillen van D-Z tegen een elftal van KWA. De Leusdenaren winnen gemakkelijk van de Amen3- foortse voetballertjes, mede dankzij de hulp van de keeper van de tegenpartij, die volgens de verslaggever een goal weggeeft door een blunder. Dat zal waarschijnlijk wel tot frustraties hebben geleid bij de verliezende club, want met de nederlaag wordt geen genoegen genomen. Voorlopig blijven de spelertjes van KWA echter met bun ongenoegen opgescheept zitten. „Na de wedstrijd wou KWA, Henk (de doelpuntenmaker?) in elkaar slaan, maar hij was al weg, hij moest bij de D-l spelen," beschrijft de verslaggever de gebeurtenissen na afloop van de wedstrijd... 1

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5