Landbouw in de Vallei wil weten waar het aan toe is I Familie Broeder zet de bloemetjes even buiten Koel ritme )ruk bezochte ponydag Meningen Geen behoefte aan grijze gebieden" Puddingpop Echte koekoeksbloem HET WEER IN LEUSDEN 'Tropenkolder in de Julianalaan over parkeren' Radio's gestolen Doorgereden Winkeldiefstal Dronken bestuurder Auto vernield DONDERDAG 23 MEI 1991 bedrijfsreportage BAKNEVELD/LEUSDEN - De mdbouw in de Vallei wil weten aai ze aan toe is. De project- roep moet uitzoeken en aange- en waar precies landbouw mo- •lijk is en waar dat niet kan. In foeigebieden moet bij stimule- van de groei geen onder- iheid worden gemaakt in pro- jrtierichtingen. Dat leidt bij oorbeeld tot concentratiege- ieden met veel varkens en dus erhoogde infectiedruk, het- een de sector naar het graf zal epen." Deze visie van de landbouw- jctie binnen de Vallei commis- werd gisteren tijdens de ver- idenng van de commissie, in gemeentehuis van Leusden, et verve verdedigd door R. C. jbbertsen. Hij kreeg ook uit de jeic van de natuur- en milieube- •herming steun voor dat stand out. „Wel willen we uitgezocht of het loslaten de produktie- chting financieel haalbaar is. anzelfsprekend mag het geen onsequenties hebben voor het reven naar het terugdringen van milieubelasting", aldus ir. W. lein, regionaal inspecteur voor Milieu-Hygiéne. Robbertsen epleitte het aanwerven van gel voor het uitvoeren van het lan van Aanpak. „Het mvullen produktie moet aan de prak- jk dus aan de boer worden over gelaten. Je kunt dat met te eng en te vaag schetsen zoals nu in dat Van Gogh-prentje." Robbertsen doelde daarmee op de veelkleu rige kaart waann de toekomstige verdeling van ruimtelijke functies wordt geschilderd. Ir. Klein gaf evenzeer aan dat het wat hem betreft niet om de zoveelste pro cent achter de komma gaat. „Het gaat erom dat je de gemiddeld voor Nederland geldende verzu- ringsnorm haalt. Een ideale situa tie vanuit milieugebied is niet haalbaar." De projectgroep komt in de volgende vergadering met twee keuzerichtingen: één waarbij in groeigebieden onderscheid wordt gemaakt in produktie- richtingen en één waar dat niet het geval is. Wethouder A. Mos terd van Putten waarschuwde de Valleicommissie voor te groot optimisme. „Je verkeert niet in een situatie waarin alles kan. Daar waar redelijke verplaatsingen mogelijk zijn zal geld op tafel moeten komen. Je hebt er weinig aan de zaken mooier voor te stel len dan ze zijn." RUGGEGRAAT Secretaris Kees de Ruiter van de Commissie kreeg de leden op één lijn bij de constatering dat je niet ineens een voor alle omstan digheden geldend plan van aan pak kunt produceren. „Waar het om gaat is dat we hier met elkaar vanuit inzicht doelstellingen ont wikkelen. Stap voor stap. De in tentie moet zijn een proces van verandering op gang*te brengen; niet je als collectief vastleggen voor een periode van tien tot twintig jaar. Wanneer we het over de keuzes eens kunnen worden, komen we vanzelfsprekend tot een beter Plan van Aanpak." Het doen van die keuzes bleek met zo simpel. Er werden gisteren tal van kanttekeningen geplaatst. Uiteindelijk konden de meeste van de vijftien keuzes ongeschon den over de streep worden ge trokken. Het betekent onder meer dat in het Veluwe-gebied wordt gestreefd om ten aanzien van fosfaat- en stikstofbelasting de basiskwaliteitsnorm te berei ken. In de Randmeren wil de Commissie de bijzondere milieu kwaliteitsnorm zien te halen. Het beperken van het mestoverschot zal primair worden bereikt door maatregelen op bedrijven in de gehele Vallei en door de realise ring van mestmfrastructuur. Bij dat laatste wordt vooral gedacht aan gebieden met een relatief hoog mestoverschot en aan ge bieden met veel fosfaatverzadig de gronden. In het Plan van Aanpak wordt - door analyse onderbouwd - de extensivering van het agrarisch gebruik van gronden langs de Heuvelrug en de Veluwe bevor derd. Voor alle produktietakken samen wordt er landelijk naar ge streefd om 70 van de reductie vein de ammoniak-emmissie te bereiken. Dit is in het Valleige- bied niet voldoende om de depo sitienormen te halen. Inspannin gen voor een mestinfrastructuur zijn met name gericht op gebie den met veel intensieve veehou derij. Om zo snel en zo veel mo gelijk produktiemiddelen vrij te kunnen krijgen voor gewenste landbouwkundige ontwikkelin gen (de totale produktiecapaci- teit in het gebied moet overeind blijven), zal ernaar worden ge streefd om bedrijven die willen stoppen, daarbij de goede weg te wijzen. Op het vlak van natiiur- en bos gebieden wordt gekoerst in de nchting van versterking en ont wikkeling van natuurwaarden m belangrijke kwelgebieden en in het stroomgebied van Veld- en Schuitenbeek en Appelsche Beek, versterking van de land schappelijke en ecologische structuur in de landgoederenzó- ne en realisering van aanvullende ecologische verbinding tussen Veluwe en Heuvelrug ter hoogte van bijvoorbeeld de Lunterense Beek. Nieuwe bosaanleg wordt bevorderd. Tenslotte: in een gebied waar sprake zal zijn van een krimpend produktievolume worden ruime mogelijkheden gegeven voor hergebruik van vnj komende agrarische bebouwing. Daar waar de agrarische hoofdfunctie ook in de toekomst centraal staat worden beperkte mogelijkheden voor hergebruik gegeven. De heer Broeder tussen zijn bloempotten op de parkeerplaats voor zijn huis: „Ik heb gehandeld uit onvrede met de toenemende milieuvervuiling." (foto: Hans Verhorst.) LEUSDEN - Bloempotten op de parkeerplaats, een boze buurman en uiteindelijk de politie, die ingrijpt en de bloem bakken in beslag neemt. Vorige week speelden deze tafere len zich af in de Koningin Julianalaan in Leusden-Zuid. Rust is het eerste dat opvalt als men door deze buurt rijdt. In de dagen voor Pinksteren sloeg echter de vlam in de pan. 'Tropenkolder' zegt één van de betrokkenen over het inci dent. „Ik heb gehandeld uit onvrede met de toenemende milieuvervuiling," geeft de hoofdrolspeler als commentaar. IJSDEN - Naar schatting enkele duizenden bezoekers bezochten eerste Pinksterdag het paarden- en onycentrum Den Treek, waar de uitgever van het ponyblad 'Penny' een feestehjke dag voor de lezers Eorganiseerd had. Lezers van het blad, die zelf geen paard of pony kunnen bekostigen, waren nu m de tegenheid zelf te rijden. Leden van de plaatsehjke vereniging De Treekerruiters leidden een en ander in dede banen. Maar er was meer. Er reed een paardentram op het terrem, een ruitergroep demonstreerde in cowboy- utfit Western ridwg', er waren spring- en voltigedemonstraties en circusnummers. Het geheel werd yjeluisterd door de aanwezigheid van tal van kraampjes LEUSDEN - Op de Duinroos werd in de nacht van woensdag op donderdag uit een geparkeerde auto een radio gestolen. De die ven gooiden de ruit van het rech- tervoorportier in. Op deze manier werd er ook een radio gestolen uit een auto, die geparkeerd stond op de Dode- weg. Dat gebeurde donderdag ochtend tussen 1.30 uur en 6.30 LEUSDEN - Op de Henegouwen vond een bewoner zijn auto be schadigd terug. De schade is waarschijnlijk ontstaan, doordat een onbekende automobilist bij het wegrijden tegen bumper aan de voorkant opreed. Die werd daardoor aan de linkerkant ont zet. LEUSDEN - Een 17-jarig meisje uit Leusden werd donderdagmid dag bij supermarkt C 1000 betrapt op winkeldiefstal. Zij had voor 15,-- aan spullen in haar tas ge stopt. Op het politiebureau be kende zij dat zij vaker uit winkels had gestolen. Het begon een paar maanden geleden, toen de bewoner van nummer 73, de heer C. Broeder, zijn auto van de hand deed. „Uit milieu-overwegmgen," zegt hij nu. Na enkele weken kregen zijn buren in de gaten, dat hij zijn par keerplaats, die deel uitmaakt van de openbare weg, met meer ge bruikte. De plek was tot ergernis van Broeder snel mgenomen. „Mijn beslissing om mijn auto weg te doen heb ik genomen om mee te helpen het autogebruik te verminderen. Het was met mijn* bedoeling het voor anderen ge- j makkelijker te maken door een parkeerplaats vrij te maken," licht hij zijn actie toe. Nadat een van de buren een caravan voor zijn raam had gezet, vond Broeder dat het genoeg was. „Het raam is mijn grote uit zicht op de wereld. Zelf heb ik in de 24 jaar dat ik een auto heb, deze nooit voor iemands deur ge zet. Als er geen plaats meer was, zette ik de auto in de straat hier naast." Met een aantal bloempot ten, die hij omgekeerd op zijn oude parkeerstek zette, blok keerde Broeder de mogelijkheid voor zijn buren om hun auto voor zijn deur kwijt te raken. In een brief, die hij bij zijn bu ren in de bus deed, legt Broeder het waarom van zijn actie uit: „Een belangrijke overweging was, dat je nog zoveel kunt gnepen over teveel autoverkeer, maar dat er je alleen bij jezelf iets aan kunt doen," schnjft hij daarin. „Absurd," zegt zijn buurman J.G. Vos van nummer 75. Vos twij felt aan de oprechtheid van zijn buurman en kwalificeert diens actie als 'tropenkolder'. „Hij stapt wel bij zijn broer in de auto, dus ik vraag me af hoe eerlijk hij is. Hij maakt zich gewoon belachelijk. Jarenlang reed hij zelf auto en nu is hij in één keer omgeslagen en haalt hij zulke streken uit. Maar hij is al jaren zo. want toen hij nog auto reed, eigende hij zich ook al een eigen parkeerplaats toe." Vos kan daarom geen enkel be grip opbrengen voor de 'milieu motieven' van zijn buurman. Mevrouw Den Hartog, die en kele huizen verder woont, vmdt Broeder nu met bepaald een ge makkelijk heerschap voor zijn buren. „De buurt heeft al jaren problemen met hem," zegt ze. Zelf wil ze nog wel aannemen, dat hij het eerlijk meent, als hij zegt dat zijn actie te maken heeft met zijn zorg voor het milieu. „Maar je gaat het toch met meens de buren lastig maken, als je zelf besloten hebt om geen auto -meer- te rij den," zegt ze. „Als de plek voor zijn huis de enige parkeerplaats is, die nog vrij is, zal ik geen mo ment aarzelen om mijn auto daar neer te zetten," zegt zij daarom beslist. De afwijzende houding van zijn buren is voor Broeder de aanlei ding geweest zijn brief te schrij ven. „Wij zijn kennelijk niet met onze tijd meegegaan en hebben, niet begrijpend, aangezien dat ook in dit opzicht andere tijden andere zeden met zich meebren gen," schrijft hij teleurgesteld. „Een zeer doortastende buur heeft, onmiddellijk na een vroege thuiskomst de politie gebeld," laat hij beschuldigend weten. Die politie verscheen na het telefoontje en sommeerde Broe der om de bloempotten weg te halen. „Hij kreeg van ons een paar uur de tijd om dit te doen, maar weigerde dit. Toen hebben wij de potten in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Hij zal zich daarom waarschijnijk voor de rechter moeten verant woorden," zegt een woordvoer der van de politie. Veel kans dat Broeder in het gelijk wordt gesteld, is er overi gens niet. Volgens de politie en de gemeente gaat het om een stuk openbare weg, dat als par keerplaats is ingericht en geen andere bestemming heeft. „Het gaat om een parkeerplaats en als de heer Broeder bijvoorbeeld toestemming zou vragen om het voor iets anders in te richten, denk ik dat hij weinig kans maakt," zegt gemeentelijk Woord voerder Hans Hermans. „Het aantal parkeerplaatsen in Leus- den-Zuid is aan de krappe kant, dus de gemeente zal met bereid zijn een parkeerplaats op te hef fen," denkt hij. Weinig hoop dus voor de actie voerende buurtbewoner, die in de brief aan zijn buren schrijft: „De mens achter het raam vinden wij belangrijker dan onze auto voor dat raam. En wat je dan zelf voor je raam neerzet, moet je ten slotte zelf weten." LEUSDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een dronken automobilist van de weg gehaald. De man, een Amers- foorter, reed op de kruising Groe ne Zoom/Noorderinslag door het rode licht en werd om die reden aangehouden. Toen bleek de man te diep in het glaasje te heb ben gekeken. Na het afnemen van een ademanalyse op het bu reau kreeg de bestuurder een proces-verbaal en een rijverbod van zes uur. LEUSDEN - De politie heeft zater dag een Leusdenaar ingerekend, die bekend heeft eerder die dag een auto van een plaatsgenoot te hebben vernield. Van de auto, die geparkeerd stond op de Vlist- wijk, werden een ruitenwisser en de antenne afgebroken. Tegen de dader is proces-verbaal opge maakt. Deze rubnek staat open voor schriftelijke reacties (kort, bon dig en actueel) op artikelen in de Leusder Krant. De redactie be houdt zich het recht voor brieven in te korten of zonder opgaaf van redenen te weigeren. Anonieme brieven verdwijnen m de prulle- mand. Brieven sturen naar Redactie Leusder Krant, t.a.v. Cerrit Jeurmg, Asschatterweg 19, 3831 JT Leusden. De heer Kleter reageert op het artikel over de Puddingpop- problemen. (LK 15 mei 1991) Enkele buurtbewoners hebben geklaagd over geluidoverlast van het festijn, met name de harde muziek is een doorn in het oog. Kleter vindt het alle maal wel meevallen. De Leusdense tolerantie kent grenzen: Eén keer per jaar is er een Puddingpopfestival en daar maakt de buurt al bezwaar tegen. Geluidhinder Waar blijven de actiegroepen te gen: de jaarmarkt, de braderie, de wielerronde, de batavus-toer- tocht, de reveille op Koninginne dag, de kermis, de carnaval, de avond-vierdaagse, het vuurwerk met oud en nieuw, carnaval, bouwdorp en de voorjaars schoonmaak van de buren. T. Kleter Leusden at te denken van het vol gende: in Leusden waren de eerste 20 dagen van mei kouder dan de vergelijkba re periode van maart. Het werd nu gemiddeld 9.4 gra den, terwijl de eerste lente maand een score haalde van 9.6 graden. In de afge lopen tien dagen bedroeg de gemiddelde etmaaltem- peratuur 10.4 en dat was ruim beneden de normale waarde. Mei is tot op heden bepaald niet scheutig met zonneschijn. Nu de laatste tien dagen zijn ingegaan, lijkt het welhaast een on mogelijke klus het normale aantal uren, dat 197 be draagt, in de wacht te sle pen. Daartoe zou de warm tebron de komende dagen alle mogelijke speelruimte moeten krijgen aan een strak blauwe hemel. Dat zit ar echter niet in. Tot nu toe is slechts ruim 80 uur ge klokt. Als het zo doorgaat zal 1983, dat met 103 uur rode lantaarndrager van deze eeuw is, misschien wel concurrentie van het huidige jaar gaan krijgen. Absoluut recordhouder is nog altijd 1989 met 331 uren!. Geen enkele maand heeft die score ooit kunnen bereiken, ook de zomer maanden niet. Naast som ber is het nog altijd erg droog. Tot en met gisteren is er in Leusden en in Ach terveld 35 mm meiwater ge vallen. Veel plaatsen heb ben weliswaar de 30 mm overschreden, maar nor maal moeten we 60 mm in de meters krijgen. Het ziet er naar uit dat het met de neerslag voorlopig sukke len geblazen blijft. Ook de temperatuur heeft de nei ging, na een uitstapje in de richting van de normale waarde, snel weer in het vertrouwde koele ritme te vervallen. Achter een zwak koufront, dat gisteren over ons gebied trok, stroomt weer belangrijk frissere lucht naar onze omgeving. Het front heeft wel voor en kele wolkenvelden ge zorgd, maar neerslag van enige betekenis zal het niet hebben opgeleverd. Ier land lijkt zich als ideale thuishaven te hebben opge worpen voor het hogedruk- gebied op de Oceaan. Ook de volgende dagen worden de ankers in die omgeving uitgeworpen en daardoor zal de noordwestelijke cir culatie onverminderd ener gie kunnen opdoen. Beter af is men in delen van Rus land. Daar is een ander ho- gedrukgebied operationeel en er wordt tamelijk warme lucht aangevoerd. Moskou kwam de laatste dagen her haaldelijk dichtbij de zo merse grens van 25 graden. Voorlopig komen wij daar niet aan toe, want tot en met het weekeinde liggen de kaarten voor de zomer be paald ongunstig. Over de voorbije Pinksterdagen moet het oordeel gematigd zijn. Vooral de zon vormde een zeer zwakke schakel, maar de thermometer deed gelukkig betere zaken. In de nacht van zondag op maandag stroomde zachte en vochtige lucht over ons uit en daarbij bleef het kwik bij 11 graden steken. En dan te weten dat zaterdag in de vroegte op een enkele plaats in ons land vorst in de weerhut werd gemeten. Aan de grond kwam het uit gebreid tot vorst. Maart is tot op heden de warmste maand van dit jaar (8.8). April wist de thermische uitspattingen van de eerste lentemaand niet te verbete ren. Het gemiddelde in de Bilt kwam officieel uit op 8.5 ^aden. Mei kent tot en met de 20e op ons hoofd kantoor een tussenstand van 9.1 graden... Er zijn veel planten die koe koeksbloemen worden ge noemd, zowel officieel als in de volksmond. Daarom heet deze de Echte koekoeks bloem. Ook de wetenschaj> pelijke naam van de emge echte, flos-cuculi, betekent, letterlijk vertaald, koekoeks bloem. De plant zou deze naam gekregen hebben om dat de hoofdbloei samenvalt met de periode waarin de roep van de koekoek veel vuldig wordt gehoord; in mei en juni. Een andere mening is dat de naam slaat op het zo genaamde koekoekspog (spuug) dat vaak op het kruid voorkomt. Dat spog wordt veroorzaakt door de larve van de schuimcicade, welke men kan vinden tus sen het door hem zelf ge maakte schuim. Daar is hij veilig voor belagers. De geslachtsnaam Lychnis is uit het grieks afkomstig en wat licht of lamp betekent. Dit zou duiden op de gelij kenis die de zaaddoosjes vertonen met de olielampen uit de oudheid. De koekoeksbloem kon men vroeger algemeen m de weilanden vinden, maar door de moderne manier van landbouw is de plant verbannen naar de slootkan ten en (vochtige) wegber men. In de bloem wordt, aan de voet van de meeldraden, nectar afgescheiden die on der in de kroonbuis opge slagen wordt. Alleen insek- ten met een lange tong zien kans om de nectar te berei ken Daarom worden ze na genoeg uitsluitend bezocht door vlinders. In sommige streken wordt de plant, door de kleur van de bloem, ook wel Vlees- bloem genoemd. In Brabant en België spreekt men van Hanepoten, wat duidelijk wordt door een blaadje van een bloem af te plukken. Dat blaadje vertoont veel gelijkenis met de vorm van een hanevoet. In de geneeskunde, ook in de volksgeneeskunst, is nooit of nauwelijks gebruik gemaakt van de plant. Wel is de bloem met menig bij geloof verbonden. In som mige streken plukten de meisjes een aantal bloemen in de knop en gaven die alle een naam van een mogelijke huwelijkskandidaat. De bloem die het eerst open ging zou aangeven met wie ze zouden trouwen. Ook werd aan de kinderen ver teld dat het zou gaan onwe ren als ze de bloemen pluk ten. G. van Leeuwen .nvcenti leusde IPaard' h///////,/, door Jan Versteegt. o Xoo oJ? /po 0°0°o(b bon Oouo°o°"

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7