Leusden Leusden 'EVEN LANG SCHOON ALS EEN NIEUW TAPIJT' gemeente dag en nacht paraat bijstand voor bijzondere kosten vergaderagenda GEMEENTE FA. F. V.D.LAGEMAAT Elk vuil weg met Chem-Dry methode LEUSDER KRANT Van 't Erf informatierubriek van de gemeente Leusden nr. 75, 29 mei 1991 Met ingang van 1 juni 1991 komt er een belangrijke verbetering in de gemeentelijke dienstverle ning. Via telefoonnummer (033-) 961710 is de gemeente dan dagen nacht, ook gedurende de week einden, bereikbaar voor het mel den van noodgevallen op het ge bied van publieke werken Te denken valt hierbij aan bomen die op de openbare weg zijn ge vallen of dreigen te vallen, over last door verstoppingen in de openbare riolering, wegverzak- kingen en andere situaties die in ernstige mate gevaar of hinder opleveren Inwoners die hiermee worden geconfronteerd kunnen via num mer 961710 hun boodschap in spreken op een telefoon- beantwoorder. Daarbij is het van belang dat men naam en adres vermeldt, een korte, duidelijke beschrijving geeft van de zaak waarvoor de hulp van de ge meente wordt ingeroepen en - vooral niet te vergeten - het tele foonnummer noemt waarop men kan worden teruggebeld. De telefoonbeantwoorder wordt frekwent afgeluisterd door de dienstdoende ambtenaar. Deze belt terug om de melding te be vestigen en zo mogelijk de beller te informeren over de te treffen maatregelen. Het nummer 961710 is niet be doeld voor het melden van sto ringen en klachten over onder werpen die buiten het arbeidster rein van publieke werken vallen Voor het inroepen van politie- of brandweerhulp en voor het mel den van gas-, water-, elektnci- teits- en cai-storingen moet men de gebruikelijke nummers blij ven bellen Op werkdagen van 8.30 uur tot 17.30 uur kan het nummer 961710 ook gebeld worden voor het melden van storingen in ver keerslichteninstallaties of de straatverlichting, illegale vuil- stortingen en vernielingen van straatmeubilair. speel- en groen voorzieningen In het algemeen hebben dit soort meldingen een minder spoedeisend karakter. Hierover zal men dan ook als regel met worden teruggebeld Bijna ieder die 18 jaar of ouder is, heeft eigen inkomsten. Dat kan loon zjjn, of een uitkering of b. vstudiefinanciering. Met dit inkomen zal hij of zij moeten voorzien in de gewone, algemene kosten van levensonder houd. Zulke algemene kosten zijn: de uitgaven voor wonen, voor voeding, voor kleding, voor ontspanning, enz. Maar het betreft ook uitgaven, die slechts zo nu en dan voorkomen, zoals belastingen, vervanging van meubilair en stoffering, kosten van verhuizing, e.d. Daarnaast kan men bijzondere kosten hebben. Voor zulke kosten kan soms een beroep op büstaiid worden gedaan. Van bijzondere kosten is sprake worden vergoed door b.v. de wanneer er extra uitgaven zijn ziektekostenverzekering. Af gedaan in verband met ziekte hankelijk van het eigen inko- (o.a.: reiskosten van en naar spe cialist en ziekenhuis, bepaalde dieetkosten) of omdat speciale hulpmiddelen noodzakelijk zijn (zoals: eigen bijdrage in de kos ten van een gebitsprothese, van een noodzakelijke bril, van or thopedisch schoeisel) Maar ook proceskosten in verband met ali mentatie, kosten van gezinshulp, kosten van noodzakelijke aan sluiting op een alarmeringssys teem kunnen tot dergelijke bij zondere bestaanskosten beho ren. Een belangrijk deel van deze bij zondere uitgaven zal als regel men, het vermogen en de nodige uitgaven zal mogelijkerwijs een deel of het totaal van de kosten zelf gedragen moeten worden. Er is dan sprake van een zoge naamde eigen draagkracht. Wanneer extra uitgaven, zoals boven bedoeld, noodzakelijk zijn, en hiervoor geen vergoe ding door verzekering of anders zins kan worden verkregen en wanneer de eigen draagkracht onvoldoende is om deze kosten uit het normale inkomen te kun nen betalen, is het mogelijk hier voor een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet. Aan de hand van de verstrekte gegevens zal op de afdeling sociale zaken worden bezien of in verband met de bijzondere kosten aanspraak bestaat op bijstand. Een dergelijke uitkering wordt echter niet gegeven wanneer in het kalenderjaar de extra kosten lager zijn dan 177,-, het zoge naamde drempelbedrag. Zijn er in het kalenderjaar verschillende bijzondere uitgaven, dan worden deze kosten bij elkaar opgeteld. Over het meerdere boven 177,- kan bijzondere bijstand worden gegeven, uiteraard reke ning houdend met de eigen draagkracht. Ieder, die denkt in aanmerking te komen voor bijzondere bijstand of meer informatie over dit on derwerp wil, kan hiervoor op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur contact opnemen met de afdeling Sociale Zaken. De afdeling is te- lefonsich te bereiken van de' nummers (033) 961680, 961682 en 961656. In de raadsvergadering van 30 mei zal ondermeer een besluit worden geno men over de aankoop van de Linie- dijk. donderdag 30 mei 1991, raads vergadering De raad krijgt in deze vergade ring 14 voorstellen voorgelegd. De belangrijkste daarvan betref fen de notitie over de haalbaar heid van lokale omroep, de aan koop van de Liniedijk van de provincie Utrecht, de verkoop aan de WSL van bouwterrein be stemd voor de bouw van 32 so ciale huurwoningen aan de Val leilaan, het plegen van rioolon- derhoud voor een bedrag van 175.000,- en het vaststellen van een destructieverordening waarin de aangifte, het bewaren en het transport van kadavers wordt geregeld. De vergadering begint om 20.00 uur. De agenda en de stukken liggen ter inzage bij het bureau Voorlichting. actuele folder: Kopen met het koppie Veel mensen denken dat ze pas na het zetten van hun handtekening iets echt gekocht of besteld hebben. Maar zo is het niet Wanneer u ,,ja" zegt, hebt u iets gekocht. Ook als u dat telefonisch doet. U kunt zelfs eige naar van een huis worden "zonder een handtekening te zetten. Wanneer ko per en verkoper het eens zijn over de koop. is de zaak rond. U kunt daar later niet meer van terug komen Dit is een van de nuttige aanwijzingen uit de bro chure ..Kopen met 't koppie, een boekje vol tips voor consumenten" In deze brochure worden allerlei moeilijkheden en problemen besproken met betrekking tot zaken als koopcontracten, susgelden. kortinge garanties. Ook hierover veel nuttig formatie gegeven. Wist u bijvoorbeeldd in plaats van een ,,g mixer t.w.v. 50,- aankoop van een gas nuis" ook 25,- va prijs mag vragen? neer u liever geld dan een cadeautje, n de leverancier u namt minstens de helft vai waarde daarvan als l ting geven op de koopprijs. Een winke of fabrikant is vrij mensen te verleiden een ,,bij-aankoop-vaj dootje", maar u heef recht om in plaats d van geld te vragen. Kopen met 't kopjB kunt u gratis halen bij Bureau Voorlichting cursus looptraining Veel mensen joggen of trimmen tegenwoordig. Zij doen dit om de condi tie op peil te houden, om af te vallen of voor de gezondheid. Een kwart van deze hardlopers raakt jammer genoeg wel eens geblesseerd. De oorzaak daarvan is vaak overbelasting. Vooral knieën, voeten en achil lespezen moeten het nog al eens ontgelden. De commissie Stimule ring Sport Deelname or ganiseert een cursus ver antwoord lopen, ter voorkoming van dergelij ke blessures. Cursusleid ster is Trix van de Kar, gediplomeerd looptrain- ster. sportfysiotherapeu- te en actief midden- en lange-afstandsloopster Het is een cursus vam woensdagavonden- mei, 29 mei, 5 juni e: juni. De cursus bestaat uil klein deel theorie en groot deel hardlooppr tijk. Aan de orde k< onder meer: - warming-up en ling-down; - trainingsopbouw beginners en voor ge\ derden; - eisen aan kledi schoenen en voeding De cursus begint ste om 19.30 uur en wo gehouden vanuit clubgebouw van de taj tennisvereniging TT in het Burg. Buinin portpark De deel merskosten zijn avond 2,50 bekendmakingen GEMEENTE verleende vergunningen diverse vergunningen Schuitema B.V diverse vergunningen sportdag en feestavond Mw. T. van 't Slot, Pleinfeest Dhr A. B van Laar. Straatfeest K.M.T.P Mw. Schippers, Geraniummarkt Dhr. P. Caminada, Pleinfeest kapvergunning Dashorst 28, kappen van een berk bezwaren Belanghebbenden die door een vergunning rechtstreeks in hun belang zijn getroffen, kunnen daartegen binnen 30 dagen na het verschijnen van deze bekendmaking be zwaarschriften in dienen bij het college van burgemeester en wethouders. Postbus 150, 3830 AD Lcusden. inlichtingen Nadere informatie over voornoemde ver gunningen is na telefonische afspraak op werkdagen van 08 30 tot 12.30 uur in het gemeentehuis, 't Erf 1, te verkrijgen bij de afdeling ruimtelijke ordening en algemene zaken, kamer 208, telefoon 961727 (bouw vergunningen) en kamer 209, telefoon 961729 (diverse vergunningen) en bij de af deling Groen, Hamersveldseweg 105 tele foon 961752 (kapvergunningen). HOUTHANDEL TUINDECORATIES. Zeisterweg 55 Woudenberg Tel. 03498-1268/3600 hekwerken, vijvers, picknickbanken regentonnen (eiken en grenen) diverse dierenverblijven 's maandagsochtends gesloten KIPLOEMPIA'S en 30 soorten thee. Poelier Brons. Hamershof. OPHEFFINGS UITVERKOOP 30% korting op alle stoffen ook op patchworkstof- jes. Minimarkt, Lan- gestr. 13, Nijkerk. T.k. STAPELBED z.g.a.n. d.blauw met spi ralen en matrassen ƒ150,- Tel. 033- 948758 na 18 00 uur. Met enkele simpele handelingen maakt Ronald Blom van Chem-Dry een einde aan de illusie dat het tapijt er nog redelijk schoon bij ligt. De demonstratie is overtuigend. De oplossing van reinigingsmiddel en koolzuur heeft maar enkele seconden nodig om haar werk te doen. Met een katoenen doek wrijft Blom het middel in de vloerbedekking, die steeds schoner wordt. Uiteindelijk krijgt het tapijt de kleur weer terug, die het had bij de aanschaf. ,,Het blijft nu even lang schoon als een nieuw tapijt," zegt Blom's collega Gerard Veenendaal. Het procédédat door Blom wordt gedemonstreerd, werd 15 jaar geleden bedacht door de Amerikaan Robert Harris, toen nog werkstudent, nu aan het hoofd van een zeer snelgroeiende onderneming, met vestigingen in 22 landen. Gerard Veenendaal vertelt het verhaal van de uitvinding Harris was nog werkstudent, bezig met zijn rechtenstudie. Hi j moest zijn studie betalen met een baantje als schoonmaker. Daar zag hij hoe tapijten schoongemaakt werden. Eerst werden deze kletsnat gemaakt en daarna werd de vloerbedekking bewerkt met zeep. Het drogen duurde daarna nog een aantal uren. Een omslachtige methode, die in sommige gevallen zelfs ten koste ging van de levensduurxvan het tapijt." Harris kwam op het idee van zijn methode, toen hij in het rARP£> In dit artikel is een aantal dingen genoemd die met de Chem-Dry methode gereinigd kunnen worden Het aantal mogelijkheden is echter nog veel groter. Zo kunnen bijvoorbeeld originele Perzische tapijten schoon gemaakt worden. Het kan daarom de moeite waard zijn, Ronald Blom of Gerard Veenendaal naar de mogelijkheden te vragen. Zij werken allebei onder de naam Chem-Dry. Veenendaal, die zijn klanten heeft in Amersfoort, Nijkerk, Bunschoten. Spakenburg, Hoevelaken, Hoogland en Zeewoldc, heeft zijn bedrijf geregistreerd onder de naam Chem-Dry Keistad. Het adres van het bedrijf is Postbus 1449, 3800 BK Amersfoort, telefoon; 033-562696. Ronald Blom werkt in Baarn, Woudenberg. Scherpenzeel. Leusden, Soesterberg, Soest, Soestdijken lage Vuursche. Zijn adres is Chem-Dry Ronald Blom, Laanstraat 52A, 3762 KB Soest, telefoon: 02155- 17616. vliegtuig een stewardess een vlek van een kledingstuk van een passagier zag verwijderen met bronwater. Later kwam hij erachter dat het koolzuur dat daarin zitervoor zorgt dat het vuil snel oplost en gemakkelijk verwijderd kan worden De methode bleek zeer goed bruikbaar te zijn voorde reiniging van tapijten, meubels en allerlei soorten gordijnen. Nederland is volgens Blom het tweede land in Europa, waar het procédé werd geïntroduceerd..Vanuit het hoofdkantoor in Geldermalsen worden de ondernemers, die gerechtigd zijn het procédé te gebruiken, begeleid. Van daaruit worden ook de laatste ontwikkelingen in Amerika gevolgd. Wij werken op franchise-basis, waarbij we de machines, de materialen en de schoonmaakmiddelen kopen van het kantoor in Geldermalsen," legt Blom uit. Veenendaal en Blom werken beiden in de regio Amersfoort, maar hebben wel hun eigen gebied. Bij grote karweien werken de twee ondernemers samen. Kortgeleden hebben wij samen de vloer van het restaurant van tennishal De Inslag in Leusden schoongemaakt," geeft Gerard Veenendaal als voorbeeld van die samenwerking. Geen gemakkelijk karwei, want de tennissers lopen met hun schoenen zeer hardnekig vuil, bijvoorbeeld plakken kauwgom, naar binnen. Ronald Blom legt uit hoe zon klus wordt aangepakt. „Eerst bekijken we het tapijt om te zien wat er allemaal moet gebeuren. Zo kijken we ondermeer naar de kleurechtheid van het materiaal, waar we een speciale test voor hebben. Daarna 'harken' we het tapijt op. Daardoor komt de pool en het vuil los. Dat 'harken' gaat in twee richtingen." ,,De volgende bewerking is die met een grote industriële stofzuiger. Dan begint het echte schoonmaken door middel van het opsproeien van het reinigingsmiddel op koolzuurbasis. Aan de hand van het vuildat wij in het tapijt aantreffen, bepalen wij welke vlekkenverwijderaar opgesproeid wordt. We kunnen alle vlekken aan: inkt, teer, bloed, olie, wijn, of kauwgom, het maakt niet uit." We kunnen de vlekken verwijderen zonder de vezel van de vloerbedekking te beschadigen," zegt Gerard Veenendaal. ,,Het schoonmaakmiddel borstelen we met een speciale machine in, waarna wij het vocht met een katoenen onderlegger opnemen. Het tapijt moet daarna nog nadrogen, maar dat duurt niet langer dan een uur. Als de klant dat wil, brengen wij nog een beschermlaag aan, waardoor het tapijt lange tijd vuilafstotendis." Volgens Ronald Blom neemt de hele behandeling meestal niet langer dan een ochtend of middag in beslag. ,,Dat is natuurlijk wel afhankelijk van het materiaal, de mate van vervuiling en de oppervlakte." Ook meubels **en kunnen volgens op identieke ïigd worden, waarbij natuurlijk niet de grote machines gebruikt wordendie voor de tapijtreiniging wel nodig zijn. „Meubels konden eigenlijk tot nu toe alleen door gespecialiseerde bedrijven gereinigd worden, maar met onze methode is het mogelijk bij mensen thuis de bekleding schoon te maken. De overlast is daarbij tot een minimum beperkt, want wij hoeven nauwelijks de stoelen en banken te verplaatsen. Dat is vooral voor bedrijven aantrekkelijk, want daar moet het werk vaak gewoon door kunnen gaan. Overigens werken we ook voor particulieren en winkels." De flexibiliteit van de twee ondernemers blijkt ook uit hun bereidheid om hun werktijden aan de wensen van de klanten aan te passen. Desnoods rijden zij in hun bedrijfswagens met het karakteristieke beeldmerk van Chem-Dry, in de vroege ochtend-of de late avonduren naar de opdrachtgever om het werk uit te voeren. „De eigenaar van tennishal De Inslag in Leusden wilde het tapijt gereinigd hebbenvóórdat de eerste tennissers om 9.00 uur 's ochtends naar de hal kwamen. We zijn daarom om 4.00 uur 's ochtends begonnen en waren klaar, vóórdat de hal weer open g»ng"

Leusder Krant | 1991 | | pagina 4