Van romantiek naar dynamiek Tolboom b.v. Hoe bedrijvig is Leusden? Serie over ambacht en dienstverlening bedrijfsreportage LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De gemeente Leusden, in oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaren explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden geste gen, waarbij de concentratie heeft plaats ge had in het centrum van het voormalige, char mante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnerin gen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we^ze graag terug willen brengen naar de dag van vandaag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrij ven in en om het oude Haxnersveldse hebben onder de druk van de financieel-krachtige on dernemingen van buitenaf helaas moeten afha ken, maar gelukkig heeft een aantal zich kun nen handhaven. Zij krijgen een plaats in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presen teen. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de gemeentgrenzen van Leusden. Op welke wijze hebben zij zich kunnen handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegen heid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze snel gegroeide gemeente, zo kan van Vele kan ten worden vernomen van de zijde van de „newcomers". Problemen met de werving van medewerkers zijn er niet of nauwelijks, de wo ningbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehou den met de behoeften aan de centrale ligging van de gemeente blijkt in vele gevallen een van de belangrijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden lig bij de aktiviteiten van de overkoe pelende organisatie van de ter plaatse geves tigde ondernemers, de Bedrijvenkring Leus den. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciéle dienstverlening; (groot)handelsbedrijven; industrie en ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aange sloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren uiteraard de banken, de advo caten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed gescha keerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen binnen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap als de onze, waarin de hartslag van de hedendaag se economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopen de bedrijven in Leusden. De lezer wordt mee genomen binnen de muren van een bedrijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organisatie en werk kracht schuil gaat. Directeur A. A. Tolboom voor het pand van het gelijknamige bedrijf (Foto Hans- Verhorst) De kalender wees 1 januari 1953 toen Hamersvelder Ian van den Hengel besloot afstand te doen van wat toen nog heette zijn hoef-, grof- en kachelsmederij. De nieuwe eigenaar werd de toen 27-jarige Tolboom, die van diens dertiende jaar in dienst was geweest Deze herinnert zich nog hoe zijn loopbaan m het bedrijf van Van den Hengel is begonnen. 'Ik kwam van de lagere school en moest meteen aan de slag; zo ging het immers in die tijd in de meeste gevallen. Mijn eerste loon bedroeg zes gulden per week en daarvoor werkte ik vijf dagen van 's morgens zeven uur tot 's avonds zes; zaterdags tot één uur 's middags. Dat waren dus m totaal 61 uren. Tegenwoor dig geldt wettelijk een werkweek van 38 uur. Mijn loon van zes gulden was in die tijd niet slecht, ik was er best tevreden mee'. Met een onderbreking van drie militaire dienstjaren in Indonesië bleef Tolboom trouw aan de smedenj aan de Hamersveldseweg. Hij stortte zich niet alleen op nieuw in zijn (zware) beroep, maar ging ook aan de studie. Niet zonder succes overigens, want na twee jaar slaagde hij aan de Veeartsenijschool in Utrecht voor het rijksdiploma hoefsmid. 'Ik herinner me die hete zomer van 1952 nog heel goed. We stonden als examenkandidaten aan twaalf vuren op een rij paar den te beslaan. Iedereen moest twee hoefijzers sme den; dat betekende dus per paard twee man. Ik slaag de en mocht mij van toen af gediplomeerd hoefsmid noemen' Als gezegd werd het aan het emd van de zestiger jaren een uitstervend beroep. Er zijn op het ogenblik nog maar enkele hoefsmeden, die als 'rijdende sme den' door het land trekken om rij-, draf- en ringpaar- den te beslaan. NIEUWE WEGEN Was het op een gegeven moment afgelopen met de hoefsmederij, ook aan het beroep van de kachelsmid, zoals dat in het bednjf van de voormalige eigenaar Jan van den Hengel werd uitgeoefend, kwam op zekere dag een einde. Voor het beslaan van de paarden kwam het constructiewerk in de plaats en toen de gemeente Leusden in 1968 werd angesloten op het aardgasnet was er ook voor de kachelsmid geen emplooi meer. Tolboom: 'We hadden de bui zien hangen en inmiddels had binnen het bednjf de om scholing plaats gehad tot gasfitter. De centrale ver warming deed zijn intrede en dat zou wat betreft werkpakket en omzet de belangnjkste plaats gaan innemen binnen het bedrijf. Op dit moment is er dus sprake van twee sectoren: 1. de verkoop en service van centrale verwarmings ketels, die de plaats heeft ingenomen van de vroegere kachelsmedenj en 2. het constructiewerk en de apparatenbouw, in de voormalige bedrijf van Van den Hengel aangeduid als de grofsmederij. In het eerste geval gaat het om zestig procent van de totale bedrijfsvoering. In beide gevallen heeft het bedrijf Tolboom bewezen op tijd en plaats de juiste, nieuwe wegen te hebben gevonden om de zich snel wijzigende maatschappijvormen op een verantwoor de zakelijke wijze het hoofd te bieden. Een anticipatie die blijk geeft van een gezond on- dernemersbeleid. UITBREIDING Het mag duidelijk zijn dat een en ander eveneens heeft moeten leiden tot uitbreiding van het bestand van medewerkers en de noodzaak tot een verbeterde, modernere behuizing. Tolboom daarover: 'Ik heb het eerst gezocht in het huren van panden links en rechts, een schuurtje hier, een leegstaande garage daar. Maar op den duur, als het steeds beter gaat met het bednjf en als gevolg van de techniek ook de werkomstandig heden zich wijzigen, blijkt dat met alleen inefficiënt, maar ook volstrekt onvoldoende. De oude smidse van Jan van den Hengel was nog altijd het centrale punt. Daaromheen wilde ik een nieuw bedrijf, een pand, WOENSDAG 29 MEI 1991 LEUSDEN - 'Aan het einde van de zestiger jaren ben gestopt als hoefsmid. Dat vond ik eigenlijk erg mmer, want het was een prachtig beroep Per slot an rekening is het vaak gemakkelijker om met dieren m te gaan dan met mensen. Als je met een paard oed werkt en er mee spreekt zal hij je nooit iets doen; net een mens is dat met altijd het geval. Met de oefsmederij is een mooi stuk van het bednjf verloren egaan. Voor het mooie vak met levend matenaal is et dooie werk in de plaats gekomen'. Peinzend over het verleden gaat Antonius Adnanus Tolboom, direkteur van het gelijknamige bednjf aan de Hamersveldseweg terug in de geschiedenis. Als in elke bednjfstak is er m de loop der jaren, met name in de afgelopen drie decennia, veel veranderd. De romantiek van de oude smidse heeft moeten wijken voor de dynamiek van het constructiewerk van van daag. De kachel m de woonkamer moest plaats maken voor de radiator van de centrale verwarming. 'Maar ach', geeft de 65-jarige Tolboom toe, 'de maatschappij verandert en het zou niet goed zijn als men met met zijn tijd zou meegaan'. Tolboom b.v. van romantiek.(Foto Hans Verhorst) waarin zowel het constructiewerk, alsook alle werk zaamheden rond de verkoop en service-aktiviteiten met betrekkmg tot de centrale verwarming behoor lijk zouden kunnen worden uitgevoerd'. Dat pand kwam er twaalf jaar geleden. Van de gemeente Leusden werd in de onmiddellijke nabij heid van de oude smidse een perceel grond aange kocht waarop een bedrijfspand van 26 bij 18 meter werd gebouwd. Daarin werden kantoren, magazijnen en een constructiehal ondergebracht. Het moderne, royaal ingerichte bedrijfspand, dat ('ik blijf het nog even zeggen.voorlopig') voldoende ruimte biedt om alle werkzaamheden naar behoren uit te voeren, staat in het hart van het vroegere Hamers veld ingeklemd tussen de woonhuizen en werkpan- den van de Hamersveldseweg en het winkelcentrum De Biezenkamp. Levert dat geen problemen op? Direkteur Tolboom: 'Het is eerlijk gezegd destijd voor nuj vnj verrassend geweest, dat wij een vesti gingsvergunning hebben gekregen voor een con structiewerkplaats zoals die nu bestaat. Men zou kun nen veronderstellen dat zo'n werkplaats, waar met machines wordt gewerkt, toch problemen zou kunnen opleveren voor de woonomgeving. Maar daarvan is nooit sprake geweest; er is in al die jaren nooit een enkele klacht gekomen. Maar daar hebben we zelf natuurlijk ook aan gewerkt. Ik ben er vanuit gegaan, dat mijn bednjf milieuvnendelijk moet zijn m een bewoonde buurt als deze. Daarom zijn er van het begin af afdoende maatregelen genomen, namelijk een opti male geluidsisolatie en Liters voor de afgevoerde lucht om elke vorm van luchtvervuiling te voorkomen' LAGE UITSTOOT Ook in een ander opzicht streeft het bedrijf Tolboom naar een bijdrage tot milieu-bewustzijn. Tolboom na drukkelijk: Bij de verkoop van CV-ketels wijzen wij in de eerste plaats op de noodzaak tot aanschaf van toestellen, waarbij de lucht van buiten af wordt aange zogen en na verbruik ook weer naar buiten verdwijnt, dat wil zeggen: de m de woning aanwezige zuurstof is er voor de bewoners en dient aan hen niet door de ketel te worden onttrokken. En wat de uitstoot betreft: een CV-ketel blaast stikstofoxyde de lucht m. Die stikstofoxyde behoort tot de belangrijkste veroorza kers van zure regen. Er bestaat een aantal ketels, die zodanig zijn geconstrueerd, dat die uitstoot van stik- j stofoxyde met driekwart kan worden verminderd. Dat soort ketels bevelen wij de kopers aan en zo kunnen wij ook in dat opzicht bijdragen tot verbetering en behoud van het milieu'. Als wij samen met de heer Tolboom letterlijk terug keren naar de plaats waar het allemaal is begonnen, de oude smidse van Jan van den Hengel, kan hij niet nalaten nog even het vuur op te stoken en als van ouds I de hamer te hanteren. 'Soms werk ik hier nog wel eens, meer als hobby overigens. Maar voor het uitsme- den en harden van bijvoorbeeld hakbeitels gaat het vuur no g wel eens aan'. Hoe lang zal de nog altijd enthousiaste, dynamische I Tolboom senior nog aan het roer blijven? 'In tegenstelling tot Jan van den Hengel, die het bednjf destijds aan mij verkocht omdat hij geen opvol gers had prijs ik mij meer dan gelukkig, dat ik twee zoons heb, die zich volledig met de bedrijsvoering bezig houden: Ab, die zich met de verwarming bezig houdt en alles, wat daarmee samenhanbt en Antoon, die de leiding heeft over het constructiewerk en de apparatenbouw, dat wil zeggen het maken van machi nes, de vervaardiging van o.a. spiltrappen en contai nersluitingen. Daarmee ben ik erg gelukkig, evenals mijn voortreffelijke ploeg van medewerkers, waarvan er vier al bijna een kwart-eeuw in onze dienst is. Maar het allerbelangrijkste vind ik dat het bednjf m handen van de familie blijft'. En over die familie Tolboom gesproken, dit oerou de geslacht stamt van het begin van de zeventiende eeuw. Rond de Slag van Nieuwpoort waren er al Tolbooms. Vorig jaar hielden de zogenaamde stam houders een reünie in Hoogland. Bij die gelegenheid werd aan de aanwezigen door een van hen, een onder wijzer uit Wychen bij Nijmegen, een zelfgeschreven boekwerkje over het geslacht Tolboom uitgereikt. Hij kon er 750 uitreiken! Antonius Adnanus Tolboom, op 18 augustus 1925 in Asschat geboren: 'Maar de meesten wonen toch hier m Leusden, Achterveld of Hoogland. Inderdaad, hoofdzakelijk landbouwers...' naar dynamiek (Foto Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9