Eerste winst voor Red Caps Sport in cijfers 'Geen uitvallers, geen ongelukken m niemand is verdwaald' Blijf van m'n Lijf-huis Amersfoort na elf jaar nog steeds hard nodig leusder krant Iraniër Shahrizadeh snelste snelschaker LEZERSSERVICE uim 1400 deelnemers maken van eerste vierdaagse een succes Iel bij klachten over de bezorging an de Leusder Krant direkt onze oofdagent in Leusden Aanrijdingen Fiets vernield Ossendrijver tweede Roda grijpt naast titel KIJKKRANT WOENSDAG 5 JUNI 1991 plaatselijk nieuws LEUSDEN - In een sterke wedstrijd heeft het mannen-honk balteam van The Red Caps afgelopen zondag in Amersfoort tegen Quick de eerste winstpartij binnengehaald. Hoewel dit team in een oefenwedstrijd al was verslagen, werd er toch meer tegenstand verwacht. Uiteindelijk werd de wedstrijd eenvoudig afgesloten met een 8-15 uitslag in het voordeel van de Leusdenaren. Direct in de eerste slagbeurt werd de Quick-werper flink on der druk gezet. Honkslagen van Geke Koelink en Brian Barends en enkele veldfouten leverden 6 punten op. Red Caps-werper Geke Koelink was beter op dreef. Hij kreeg weliswaar 2 honkslagen tegen, maar dit le verde de Amerfoorters maar 2 punten op. In de volgende slag beurt kwamen beide teams niet aan scoren toe. Echter de derde inning bracht weer eens spekta kel. Vier honkslagen, waaronder en twee-honkslag van Edwin Veroonk, op nj, zorgden voor vijf punten. De Quick slagploeg zette daar 2 honkslagen en 2 punten tegenover zodat de tus senstand 4-11 was. In de vierde slagbeurt konden beide teams weer met één honkloper over de thuisplaat krijgen. Dat Quick niet tot scoren kwam was vooral, te danken aan een prachtige vang- bal vlak voor de home-run af scheiding van outfielder Gmdo van Dijk. In de volgende inning kon LEUSDEN - Een door rood rij dende fietser heeft vrijdagoch tend op de kruising Lockhor- sterweg/Heiligenbergerweg voor de nodige opschudding ge zorgd. Een 83-jarige Leusdense automobilist moest voor de fiet ser remmen en werd daarbij door twee achteropkomende auto's aangereden. De schade was aanzienlijk, er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Op de kruising Burgemeester Van der Postlaan/Clarenburg raakten twee automobilisten vrij dagmiddag betrokken bij een aanrijding. Een 43-jange Leusde- naar kreeg geen voorrang van i een 21-jarige plaatsgenoot. De schade was groot. Van éen van de auto's werd het kenteken inge nomen. Er was geen persoonlijk letsel. Uitslagen veldhandbal, eerste klasse (vrouwen) BHC-HvBS 6-6 ASV-EMM 9-6 Limvio - BSV 6-17 HVN/Attila - LHV 13-16 Eindstand, eerste klasse vrouwen 1. BSV 14-24 2 EMM 14-16 3 HVN/Attila 14-15 4 HvBS 14-15 S. LHV 14-14 6. BHC 14-11 7.ASV 14-9 8 Limvio 14-8 BSVkampioen.ASV en Limviogede- gradeerd Quick 2 punten van de achter stand inlopen. De laatste slag beurt was het weer raak voor The Red Caps. Marcel Kruyt knalde de bal weer het outfield in, en Guido van Dijk en Geke Koelink volgden dit voorbeeld. Door attente honklopers konden er 4 punten bij het totaal worden toegevoegd. Inmiddels had er pitchers-wissel bij The Red Caps plaatsgevonden. Eli Blom mocht de laatste inning afmaken. Hoe wel hij 4 maal 3 slag op een rij gooide, moest hij toch 2 punten incasseren. Eén van de keren drieslag liet de catcher namelijk de bal doorschieten, zodat de slagman alsnog kans zag het honk te bereiken. Het honkbalteam van The Red Caps heeft aankomend week end geen kompetitie wedstrijd, maar is deelnemer in het softbal- toemooi waarvan zij zelf organi sator is. Zondag 9 juiu wordt "Het Leusder spul"-toemooi ge speeld op het Valleisportpark, waaraan 6 teams zullen deelne men. Aanvang 10.00 uur. Een 34-jarige Leusdense, die haar auto vrijdag parkeerde op de Mulderij, vond haar voertuig beschadigd terug. De auto is ver moedelijk aangereden. De dader van het ongeval maakte zich niet bekend. LEUSDEN - In een flatgebouw naast het postkantoor m Leusden is donderdagavond een fiets compleet vernield. Het rijwiel werd, na vakkundig te zijn ge sloopt, in de brand gestoken Een getuige vertelde de politie eerder die avond een jongen te hebben weggestuurd uit de hal van de flat. Uitslagen veldhandbal, tweede klasse A, mannen Baarn'70 - LHV 15-13 Fortissimo 2 - Celentas 2 14-12 Fidelitas - BSV 2 24-17 Eindstand tweede klasse A, (man nen) 1. Fidelitas 12-22 2. Fortissimo 2 12-18 3. Celeritas2 12-12 4. BSV 2 12-11 5. LHV 12-9 6. Baarn'70 12-7 7. Laren 2 12-3 Fidelitaskampioen, Laren 2gedegradeerd ACHTERVELD - Paul Ossendrij ver is tijdens een wielerwedstrijd voor B-amateurs in Putten tweede geworden. De Achtervelder Fi nishte achter Venendaler Frank Rijkhof. Hans Versteeg, eveneens uit Achterveld, werd in diezelfde koers zevende Een dag later herhaalde Ossen drijver zijn prestatie tijdens een wedstnjd in Utrecht. Hans Ver steeg werd daar vijftiende. LEUSDEN - De zaterdagelf van Roda'46 is er zaterdag in Vleuten niet in geslaagd de distnctstitel in de wacht te slepen. Een aanvechtbare 1- 0 nederlaag tegen de latere kampioen Opperdoes uit de afdeling Noord-Holland deed de Leusdenaren m de eerste wedstrijd, m een reeks van drie, al de das om. Opperdoes zal het district nu vertegenwoordigen tijdens de nationale afdelingskam pioenschappen. Roda werd uiteindelijk derde, achter Al- phia uit Alphen aan de Rijn. W voon MIDDEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet. Öarneveld - 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties. voor alle informatie: 03420-94888 Adverentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eersti 2 regels 6.-, elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek MET foto 25.- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info: 03420-94888 LEUSDEN - Hesmatollah Shari- zadeh is de nieuwe clubkam pioen snelschaken van Leusden. Donderdag toonde hij zich met een straatlengte verschil de sterkste van de kampioenschap. De Iraanse vluchteling begon al gelijk goed met een overwin ning op de nieuwe clubkam pioen ('gewoon' schaak) Hans Peperkamp. Daarna stokte het even; een nederlaag tegen Bert Uneken en een remise tegen Vincent van de Bilt volgden. Dat was echter het laatste halfje dat Shahnzadeh afstond. Met een prachtige 'slotsene' van tien uit tien bleef hij ver buiten het be reik van de concurrentie. De tweede plaats werd gedeeld door Hans Peperkamp, Rene Stienen en Bert Uneken. In gun stige zin viel het spel van de jonge Vincent van de Bilt op. Be halve tegen Shahnzadeh speelde hij ook nog remise te gen zware tegenstanders als Jan van Baardewijk, Arnold Peper kamp en Egbert Moed. En met enig geluk had hij duidelijk ver der kunnen komen dan de vier punten die hij nu behaalde. In de reservegroep werd via een getrapt systeem gespeeld. De voorronde was duidelijk voor Bert Kampes (acht uit acht!), maar in de Play-off A liet hij toch net André Rietveld voor zich ko men. In Play-off B werd Johan Gerrits afgetekend overwinnaar. Eindstand Kampioensgroep: 1 Shahnzadeh 11,5 2H Peperkamp 9 Stienen 9 Uneken 9 5 A. Peperkamp 6 Agterberg i Elschot 8 Van Baardewijk Moed 10 Van der Harst 11 Boemaars 12 Van de Bilt 13 J. Nijhof Wisman Reservegroep: 1 Kampes 2 Aghlaru Rietveld 4 Meylof 5 Gerrits Van Kleef 7 Van de Pol Verschuur 9 Veenendaal Play-off A: 1 Rietveld 2 Kampes Meylof 4 Aghlaru Play-off B: 1 Gerrits 2 Veenendaal 3 v d. Pol Verschuur ISDEN - Ondanks het slechte >r lopen er in de eerste editie de Leusdense avondvier- gse 1450 wandelaars mee. umee heeft dit kersverse nement haar bestaansrecht lelijk bewezen. De organi- »ien spreken daarom terecht een groot succes. „Op de ïte dag hadden we geen uit ere, er zijn geen ongelukken eurd en niemand is ver- ialtL Wat wil je als organisa- nog meer," zegt commissie- T. Boekhout over de vuur- op van hem en zijn 5 collega- iunissieleden als vier- igseorganisatoren. Niemand B de commissie heeft erva- gmet de organisatie van een igelijk wandelevenement en t maakt hun prestatie des te lerkelijker. ih is het de organisatie niet iakkelijk gemaakt, want op twee avonden moet de commis sie de assistentie van de politie ontberen. „De politie heeft te kampen met onderbezetting," legt Boekhout uit. „Daarom kon den zij alleen oop de eerste en de laatste avond mensen beschik baar stellen." „Volgend jaar zullen wij met de politie om de tafel zitten om dit probeleem te bespreken." Het ziet er overigens niet naar uit dat dit tot extra inzet van politiemen sen zal leiden, want de 25 mensen die bij de organisatie betrokken zijn, weten de zaken tot nu toe zonder problemen m goede ba nen te leden. De eerste avond liepen de ruim 1400 wandelaars de Valleiroute. Deze voerde de lopers vooral in de omgeving van Leusden-Zuid. De volgende avond had de vier- daagsecommissie een route iuit- gezet in de omgeving van Stou- AMERSFOORT - Het Blijf van m'n Lijf-huis Amersfoort blijkt elf jaar na oprichting dag in dag uit continu vol te zijn. Zes tot zeven vrouwen met hun kinderen (met Venlo en Apeldoorn behoort Amersfoort tot de kleinste Blijf-huizen) worden er dagelijks opgevangen. Nog altijd is het in Nederland, ook in al die andere eenentwintig Blijf van m'n Lijf-huizen, nodig om onderdak te bieden aan mishandelde en met mishandeling bedreigde vrouwen en kinderen. i er dan nog steeds mets veran- I derd aan de bestaande structuren in de man-vrouwverhouding en in de i mentaliteit van mannen? Dat is moei- l lijk te zeggen, want je hebt de mannen I met m een groepje bij elkaar om ze I aan de tand te voelen. Blijf van m'n Lijf I Amersfoort heeft wel het gevoel dat I door de op gang gekomen publiciteit vrouwenmishandeling veel meer m I de aandacht is gekomen. Het opvang bieden aan mishandel de vrouwen is de eerste prioriteit van de Blijf van m'n Lijf-huizen, maar daar naast proberen de medewerksters ook iets aan mentaliteitsverandering Ie doen. De laatste jaren is vrouwen mishandeling steeds meer in the pic ture gekomen mede door het werk van de Blijf van m'n Lijf-huizen en an dere vrouwencentra. Er wordt ook steeds meer samengewerkt op dit ge bied. Sinds kort is er een Landelijk Meldpunt, waaraan opvangadressen kunnen worden gevraagd indien m de Plaats van melding geen plek voor vrouw en kinderen vrij is. Weliswaar is elk Blijf-huis autonoom in die zin dat mende eigen organisatie structureert, maar er is meer dan voorheen sprake van overleg en samenwerking met de ^dere huizen. Een andere vooruitgang is dat alle Blijf van m'n Lijf-huizen, inclusief Amersfoort, sinds 1989 gesubsidieerd worden door WVC. Dat betekent dat vrouwenmishandeling als een lande- Jk probleem wordt gezien. Ook daar door is samenwerking makkelijker geworden: Alle huizen hebben dezelf de subsidiegever. Het is belangrijk om gezamenlijk door te gaan alle huizen krachtig te doen zijn, en op alle manieren te laten merken: Het is nog steeds nodig, hoe droevig dat ook is! Wat steeds opmeuw terugkomt is de mogelijkheid dat subsidiegeving bij de gemeente komt te üggen, dat er weer sprake is van decentralisatie, een mogelijkheid die eind vorig jaar ook weer aan de orde was. Toen eind 1989 landelijk voor alle huizen geld vrij kwam waren de vrouwen enorm blij en opgelucht. Dat geld kwam vrij vanuit WVC om betaalde krachten aan te trekken. Het was al lange tijd een strijdpunt dat vrouwen onbetaald werk op vrijwillige basis in de huizen moesten doen. In Amersfoort konden zeven betaalde krachten voor zestien tot vierentwintig uur per week wor den aangesteld. De term onbetaalde kracht werd afgeschaft. Er werd naast de betaalde krachten gewerkt met stagiaires, vrouwen vanuit een opleiding en met vrijwilligsters, die echter geen deel van het team uitmaakten. Drastisch veranderde de organisatie structuur. Heel lang werd er vanuit het jaren '70-idee, vanuit het horizontale, gewerkt. Iedereen was even verant woordelijk. Nu is er een heel duidelij ke fijn-structuur: Algemeen bestuur (3 externe leden), een algemeen coordi nator, 2 coördinatoren Pand en Publiciteit, met daaronder de vrouwen- en kinderwerksters, plus een administratief en een technisch medewerkster. Vrouwen kunnen net zo lang of kort als ze zelf willen in het Amersfoortse Bfijfhuis wonen. Per individu is dat heel verschillend. Vrouwen geven dat zelf aan. Zelfhulp is de in Amersfoort gebezigde hulpverleningsmethodiek. Elke vrouw heeft een mentrix of be geleidster. Als deze bij intake merkt dat de vrouw in kwestie meer thera peutische of structurele begeleiding nodig heeft verwijst Amersfoort door naar andere vrouwenhuizen die wel die hulp kunnen bieden. In Amers foort stippelen de vrouwen hun eigen fijn uit. De begeleidsters hebben een signalerende functie, en werken ver der ondersteunend, voorwaarden scheppend en adviserend. Soms twijfelen vrouwen sterk of ze misschien toch weer naar huis terug moeten gaan. Het is een heel moeilijke beslissing die de vrouwen zelf moeten nemen. Bekend is wel dat als vrouwen teruggaan vaak na enige tijd het leed weer van voren af aan begint. Hebben ze echter eenmaal de beslissing geno men om terug te gaan, dan is een hernieuwde opname in het vluchthuis vanwege de anonimiteit en de veilig heid uitgesloten. Hetzelfde geldt voor vrouwen uit Amersfoort en directe omgeving. Die kunnen desnoods één nacht of één dag m het huis blijven, maar omdat Amersfoort klem is moe ten ze daarna elders worden ge plaatst. Mannen slaan, maar vrouwen laten zich slaan. De Bfijf-huizen geven daar om hierover bijvoorbeeld op middel bare beroepsscholen voorlichting en zijn bezig voorlichting voor basis scholen op papier te zetten. Reclame in de media houdt bestaande rollen patronen in stand, zoals het door de industrie voorgehouden schoon heidsideaal voor vrouwen en mannen. Voorlichting daarover is ook belang rijk. Dat vrouwen naar een vluchthuis gaan is een ontzettend ingrijpend iets in hun leven. Ze vluchten weg uit hun vertrouwde omgeving. Ze zijn heel kwetsbaar. Na verloop van tijd wor den ze, door hun verblijf in het huis, echter duidelijk weerbaarder. Ze ko men beter op voor zichzelf, en ontwik kelen een bepaalde strijdvaardig heid. Ze zitten in het huis met vijf of zes andere vrouwen, ze horen over el- kaars problematiek en herkennen veel. Ze geven elkaar advies. Als een vrouw eigenlijk weer terug wil gaan adviseren ze vaak dat niet te doen. Tussen het moment dat vrouwen bin nenkomen en uit het huis weg gaan vindt een proces van verandering plaats. Eén van de medewerksters van het Bfijfhuis merkt op dat ze het jammer vindt dat ze geen zicht heeft op de situatie in Amersfoort zelf. In Amers foort worden vrouwen van elders op gevangen. Zij is lid van het Platform Vrouwenhulpverlening Amersfoort dat bezig is met een onderzoek dat in juni wordt afgerond, en krijgt alleen daaruit enigszins een beeld van wat zich in de eigen stad afspeelt. Bij de vrouwen die zich komen mel den bevinden zich steeds meer Ma rokkaanse vrouwen. Vaak bestaat de helft van de aanmeldingen uit alloch tone vrouwen. Het taalprobleem le vert dan vaak moeilijkheden op. Me dewerksters moeten heel goed luiste ren om te begrijpen wat de vrouw bedoelt. Voor de Marokkaanse vrou wen is het nóg veel moeilijker om te vluchten uit de strakke structuur waann ze zitten. Deze wouwen kun nen niet terug naar hun familie die hen niet meer accepteert. Die vrouwen beginnen m hun uppie of met kinde ren een heel nieuw leven. Het zijn overigens sterke vrouwen die gewend zijn elkaar te helpen. Het voor elkaar opkomen is voor hen een heel natuurlijk iets. Ze hebben een bepaalde tolerantie naar elkaar toe. In tegenstelling tot wat vaak wordt ge dacht kunnen de vrouwen ook goed voor zich zelf opkomen. Ze weten dat ze wat ze achter de rug hebben nooit meer willen. Ze willen voortaan hun eigen weg gaan. Het merendeel van hen slaagt enn zich m de Nederlandse maatschappij op een goede manier te handhaven. De medewerkster van het Blijf-huis betreurt het dat er geen vrouwencafé meer is waar vrouwen met elkaar over hun problemen kunnen praten. Triest is dat in de gevallen dat vrouwen geestelijk of lichamelijk worden mis handeld zij om te vluchten hun huis moeten opgeven, alles moeten ach terlaten, soms zelfs hun kinderen. Vaak is het een enorm gedoe om spullen uit het eigen huis te kunnen ophalen. Veel vrouwen moeten hele maal van voren af aan beginnen. Ze komen met een zakje 'kleren en de hoognodige papieren het Bfijfhuis bin nen. Dat geeft een groot gevoel van onmacht: waarom gebeurt dat zo? In die zm moet er nog veel in wet- of regelgeving veranderen. Soms staat het huis op beider of zelfs op haar naam, maar het recht dat de man heeft dat zo'n vrouw weg móét omdat ze niet anders kan is zeer onrechtvaardig. In hoeverre neemt de huisarts de vrouw serieus als ze met het probleem van mishandeling bij hem komt? Hoe reageert de Politie? In hoeverre rea geren die vanuit de traditionele op vatting: praat eens met hem? Iedereen heeft zo zijn eigen waarden en normen over de problematiek, en vrouwen worden er nog maar al te vaak met serieus m genomen. Het is een slechte zaak dat anno 1991 Blijf van m'n Lijfhuizen nog altijd nood zakelijk zijn. Het is een goede zaak dat de huizen er zijn en dat ze erkend en gesubsidieerd worden door de Ne derlandse overheid. Anco Mali tenburg. De lange-afstandslopers (15 kilometer) kwamen zelfs in Achterveld uit. Voor een aantal wandelaars ongetwijfeld ver trouwd terrein, omdat de vier daagse tot vorig jaar vanuit Ach terveld startte. Vanavond lopen de volhpuders door de Treek en donderdag is het grote défilé. Die start vanaf 20.00 uur en gaat van het parkeerterrein op De Ha mershof langs het gemeentehuis op 't Erf, Noorderinslag, Hamers- veldseweg, Korte Geer, Land weg, Groenhouten-Zuid en uitein delijk de Roda-kantine in het Bur gemeester Buiningpark. Ruim 1400 wandelaars maken van de eerste Leusdense avondvierdaagse een succes, (foto: Hans Roggen). EVENS OPGAVE IEUWE B0NNEES.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11