Nederlands Culinair Museum komt eraan! BDU-TV J Kabelkrant BDU TV brengt Autotaai, informatieve commercial nieuwe auto's c BDU-TV kijkers leusder k Restauran t combma tie met museum CORNER Kijkers helpen kijkers: zomerpauze Nieuwe kabelkranten BDU TV Personeel werven via de kabelkrant Berichten voor de kabelkrant naar lokale redaktie sturen! KIJKKRANT Zomerspecial: nieuwe trends Gestoorde ontvangst kabelnet? Bel de exploitant! Dronken bestuurder Gokkasten leeggehaald Teveel gedronken IENSDAG 5 JUNI 1991 ISFOORT - Het Nederlands Culinair Museum staat er aan te n. In de Marienhof wordt druk gehakt, getimmerd en ver- el, en zoals het zich laat aanzien kan het in zijn soort absoluut e museum daar na de zomervakantie van start gaan. Het heeft vat voeten in de aarde gehad, maar nu is de lang verbeide aak van de Raad van State een feit, en wat zo'n jaar of vijf »n begon als idee van Flehite-bestuurslid Drs C.Kamerbeek ert nu in het stadium van een reeds gestarte restauratie van de nhof en ver gevorderde onderhandelingen met diverse be- »n instanties en personen. middels door Museum Flehite :ces geexperimenteerd met de e menu's en menukaarten van Ver om te zien of culinaire be- aardigheden aanslaan. Jaren tad de heer W. te Meij ook al iet het idee van een culinair museum gespeeld, en deze verzame laar ziet nu zijn oude ideaal verwezen lijkt en zijn culinaire bibliotheek een waardige plaats knjgen. Waar moest het museum komen? Op een gegeven moment verhuisde de ROB definitief naar de nieuwbouw in de Kerkstraat en kwam het uit 1479 daterende kloostertje Marienhof be schikbaar. Flehites directeur Drs B.E- lias ging met de gemeente praten of deze er iets in zag om m dit fraaie gemeentelijk eigendom het Neder lands Culinair Museum te vestigen. „Prachtig, prachtig, prachtig, prima aanwinst voor de stad, maar het mag geen cent kosten!" Restaurant Wat lag méér voor de hand dan zo'n museum te combineren met een res taurant? Zo ontstond de opzet om beneden het restaurantgedeelte te creeren met op de eerste en tweede verdieping het museum. Al filosoferend kwam de ge dachte op dat het plezierig zou zijn als men óók over de aangrenzende kerk zou kunnen beschikken. Men hoorde dat de Gereformeerde Kerk in Nim- merdor wilde gaan bouwen in hetzelf de projekt waar senioren woningen gepland waren. Er brak echter op stand in de buurt uit: men wilde daar geen woningbouw en weigerde bo men van het landgoed op te offeren. Het werd een emdeloze procedure bij de Raad van State, en de kerk wilde zolang er geen zekerheid bestond geen zaken met het museum doen. In februari zou de Raad uitspraak doen, dat werd dus vorige week. De woningen mogen er niet komen, de Informatie-rubriek van de BDU-Kabelkrantkombinatie Midden-Nederland Redaktie Bert Vos. algemeen hoofdredakteur BDU-TV. Reakties naar Redaktie BDU-TV-Corner. Postbus 67. 3770ABBarneveld In de maanden juni, juli en augustus brengt BDU TV op donderdag en vrijdag een speciale commercial: „Autotaai" Een advertentie-ru- bnek. waarin elke keer een bepaald model personenauto extra aandacht krijgt. Op donderdag 13 en vrijdag 14 juni wordt gestart met de Alfa 33 4x4. Daarna komen de volgende auto's aan bod 20/21 juni: Ford Escort Cabriolet 27/28 juni: Mitsubishi Pajero 4/5 juli Nissan 100 NX 11/12 juli: Fiat Croma Tb 18/19 juli Chrysler Voyager 25/26 juli: Lancia Dedra 2000 Turbo 1/2 aug.: BMW 316i 8/9 aug Renault Espace Wie belangstelling heeft voor een bepaalde auto en er graag meer van wil weten, doet er goed aan om op donderdag of vrijdag even naar de kabelkrant te kijken. Voor kleurige auto-informatie in tekst en beeld hun koelkast wilden slijten of, sterker nog, een aardige mevrouw aan hun „verzameling" toe wilden voegen Het spreekt vanzelf, dat de redaktie al deze advertenties zonder meer ter zijde heeft gelegd Wie geen verzamelaars- item vraagt, krijgt daarvoor tegen betaling alle ruimte in onze advertentie-rubriek „Kabel tjes" De succesvolle verzamelaars-rubriek „Kijkers helpen kijkers" begint aan een zomerpauze De vakantieperiode breekt aan en ook de ver zamelaars zoeken de zon op Voor BDU TV een reden om de rubriek voorlopig stop te zetten In het afgelopen winterseizoen hebben hon derden verzamelaars de mogelijkheid gekre gen om hun verzameling uit te breiden door middel van een gratis „advertentie" Wie daarvoor in aanmerking wilde komen, moest wel voldoen aan een aantal voorwaarden Niet alle lezers van onze kranten hebben de regels goed gelezen, want de redaktie werd nogal eens gekonfronteerd met echte advertenties van mensen, die graag een huis willen ruilen, Overigens hoeft u ondanks het stoppen van deze rubriek met uw aankondigingen van rom melmarkten niet in uw maag te zitten. De redaktie van onze plaatselijke krant verzorgt ook de lokale redaktie van de desbetreffende kabelkrant van BDU TV U kunt voor de plaat selijke berichten voor de kabelkrant bij haar terecht! Na de zomervakantie start BDU TV met de exploitatie van twee nieuwe kabelkranten De kabelkrant voor de gemeenten Ermelo en Put ten start medio augustus. Zowel de gemeente raden van Putten als Ermelo gingen akkoord met een desbetreffende voorstel Een kleine maand later is de kabelkrant voor Dronten aan de beurt. Voor Putten en Ermelo is inmiddels een redak- teur aangesteld, de heer Hans Papenburg, die zijn kantoor in Putten heeft en van daaruit ook alle aandacht aan de berichtgeving van Ermelo gaat schenken in samenwerking met corres pondenten in de verschillende plaatsen In Dronten zal de redaktionele invulling worden verzorgd door redakteur Gerald Bruins van het Drontens Nieuwsblad, ook een uitgave van de BDU Krantenkombinatie Met deze twee nieuwe kabelkranten erbij ex ploiteert BDU TV in totaal 9 kabelkranten in midden Nederland met een totaal aantal aan sluitingen van 65.000. Personeelsadvertenties7 De kabelkrant is hier voor een uitstekend medium. Snel (vandaag vóór 12 uur opgegeven, vanaf middernacht geplaatst), en effectief. En dat tegen een aan trekkelijk tarief Alleen tekst, zonder logo, kost 75,- per dag ex btw Een complete ad vertentie (hele pagina) met logo kost 100,- per dag ex btw. In dit geval dient u de adver tentie wel 2 dagen voor plaatsing in te leveren Voor een klein bedrag per kabelkrant extra kan men deze advertentie doorplaatsen naar andere kabelkranten van BDU TV in de hele regio. Vooral de zaterdagen zijn in trek vanwege het sportprogramma en de uitslagen van die dag. Dat mist vrijwel nooit Meer weten7 Bel onze advertentie-informa- tie-lijn: 03420-94888 (tijdens kantooruren). Veel plaatselijke verenigingen sturen nog steeds hun berichten naar de centrale redaktie van BDU TV in Barneveld. Dat is niet de bedoeling. De lokale berichtgeving wordt ver zorgd door de plaatsleijke redakties van onze kranten. Wilt u er zeker van zijn, dat uw bencht ook op de kabelkrant verschijnt, dan doet u er goed aan uw berichten bij de plaatse- Ü)ke redaktie in te leveren, met vermelding van „Voor de kabelkrant". Hieronder volgt een lijst met adressen. Noteert u deze? Bameveldse Kabelkrant Redaktie Barnevcldse Krant Postbus 67 3770 AB Barneveld Leusder Kabelkrant Redaktie Leusder Krant Postbus 11 3830 AA Barneveld Edcsc Kabelkrant Redaktie Ede Stad Stationsweg 50 6711 PS Ede Kabelkrant Geldermalsen Buren Redaktie Nieuwsblad Geldermalsen Marktplein 14 4191 AC Geldermalsen Nijkerkse Kabelkrant Redaktie De Stad Nijkerk Singel 30 3861 AE Nijkerk Kabelkrant RSWM Redaktie Woudenberg/ Scherpenzeelse Krant Postbus 67 3770 AB Barneveld Doornse Kabelkrant Redaktie Doornse Krant Boslaan 1 3941 HM Doom (ook voor nieuws uit Maarn) w VOOH MIDDEN NEDERLAND Wie regelmatig naar de kabelkrant van BDU- TV kijkt, weet het. De service-rubrieken van de kabelkrant helpen de kijkers op weg met allerlei nuttige en interessante informatie. Als geheugensteuntje een opsomming van de ru brieken met verschijningsdag(en. Vrijdag, zaterdag en zondag: Medische week enddiensten Vrijdag: Sportprogramma's Zaterdag en zondag: Sportuitslagen Donderdag: Video-nieuws Vrijdag: Bioscoopnieuws met nieuwe films Zaterdag en zondag: Kijkers helpen kijkers Elke dag: Lokale en regionale agenda, Filmagenda Regelmatig of dagelijks: Gemeentelijke voor lichting (verzorgd door de gemeente) Advertentie-service: Elke vrijdag: Occasions van regionale autobe drijven Op 12,13 en 14 juni brengt BDU TV op al haar kabelkranten een zomerspecial, waarin de trends voor het zomerseizoen op het gebied van bijvoorbeeld video-camea's, kapsel, badkleding, cosmetica, zonnecrèmes in het kort worden belicht Informatie over adverte ren in deze special 03420-94888. Het kan gebeuren, dat de doorgifte van een programma via de kabel niet altijd even per fect is. Atmosferische storingen kunnen daar van o m. de oorzaak zijn. Daar is niets aan te doen Vallen zenders uit zonder dat dit door de exploitant is gemeld of zijn de storingen fre- kwent, dan kan het zijn, dat er iets in de aanvoerlijnen niet in orde is. Als uw buren hetzelfde verschijnsel op hun TV konstateren, dan doet u er goed aan om kabelexploitant te bellen. Omdat kijkers regelmatig ONS bellen in plaats van de kabelexploitant, wat uiteraard niet de bedoeling is, volgen hier nogmaals de juiste namen en storingsnummers van de des betreffende exploitanten. Gemeente Barneveld Casema bv - Utrecht. 030-898080 (9-22 uur) Gemeente Ede: Media Netwerk. Ede. 08380-52000 Gemeente Leusden: de firma Kroon, 02152-55789 (Let op inwoners van de wijk Rozendaal die nen een ander nummer te bellen Zie het eigen infokanaal van Rozendaal) Gemeente Geldermalsen: Antennebeheer Midden-Nederland, Veenen- daal: 08385-31500/31531 Gemeenten Rcnswoude. Scherpenzeel en Maarn: Antennebeheer Midden-Nederland, Veenen- daal 08385-31500/31515 Gemeente Nijkerk: Gamog Cai - Zutphen: 05750-41100 Gemeente Doorn: Antennebeheer Midden-Nederland, Veenendaal 08385-31500/31515 kerk en de school wel. Nu ligt de weg voor het museum open om met de kerk te onderhandelen. Er zijn een paar kandidaten voor het restaurant, maar ook die wilden wachten tot de Raad uitspraak had gedaan en er een definitief plan voor restaurant en mu seum op tafel zou komen. Rond de zomer moet de bouw klaar zijn, In de zomer kan het restaurantge deelte worden mgencht, zodat dit in het najaar in ieder geval open kan. Na het verdwijnen van De Witte zijn er langzamerhand verscheidene goede restaurants in Amersfoort versche nen. Maar er is in Amersfoort zeker behoefte aan nóg een klasserestau rant. Het bedrijfs- en horecaleven is zéér geïnteresseerd in het culinaire projekt van het museum. De Marien hof ligt mooi centraal in Nederland, je zult er goed kunnen eten, je hebt er ruimten waar iets gelanceerd kan worden, en er is een museum bij dat in de nchtmg van de horecasector ope reert. Het bedrijfsleven beschikt over moderne kantoren, maar als men een product wil presenteren of een avond wil organiseren met een Franse kok moet men elders iets zoeken dat wat allure en liefst extra meerwaarde heeft. „Wij dachten", aldus een geestdriftige heer Elias, „dat als dit allemaal zo goed loopt als het zich nu voordoet het mogelijk moet zijn om dit museum budgettair neutraal te laten verlopen. De verbouw wordt met een geleend bedrag gefinancierd, en dat bedrag zal in de loop der jaren terugverdiend en -betaald moeten worden uit de op brengsten van het museum." Culinair Eten en drinken is een doodnormale zaak, waar ieder museum wel iets van in huis heeft. Dat staat dan in de kel der. Volgens de heer Elias is het der halve onzinnig om zélf een uitgebrei de collectie op te bouwen. Bepaalde elementen kunnen wel eigen bezit zijn zoals de grote culinaire bibliotheek Te Meij die is aangekocht. Het past echter m de politiek van de minister om museumkelders leeg te halen en spullen aan anderen uit te lenen die er iets mee kunnen. Wat zal er te zien zijn? Uitgaande van smaak, reuk en zintuigen wordt gea nalyseerd hoe het komt dat de mens het één lekker vindt terwijl het andere hem niet smaakt. Er wordt gekeken naar wat een mens nodig heeft aan voedingsstoffen om redelijk te kun nen bestaan. Het historisch gedeelte begint met de mens die het vuur ontdekt waardoor opeens van alles mogelijk is, en die met landbouw begint, waardoor hij zich op een vast punt vestigt, gewas sen verbouwt en beesten houdt. „Dan maken we een sprong, ik denk naar de Romeinse tijd, ook omdat we daar het nodige van af weten. Het was een belangrijke fase in de ontwikke ling van de keuken. Het oudste re ceptenboek van Apicius levert re cepten uit de 4de eeuw, maar is van origine nog ouder en laat iets zien van de verfijning van de Romeinse keuken beïnvloed door spijzen uit diverse windstreken. Daarna zakt de keuken m Europa in de 'duistere' tijden ineen, maar blijft sluimeren onder invloed van de kloosterlingen met hun kennis van kruiden. Dan wil ik iets laten zien van de keu ken in de Middeleeuwen. Laatst zag ik op een tentoonstelling m het meuwe paviljoen van Boymans dat het aarde werkkeukengerei van 1100 tot 1800 nauwelijks verandert van hoofdvorm. In de 17de, 18de eeuw knjg je kope ren kookpotten en in de 19de eeuw krijg je een omslag door het gebruik van aluminium en geemailleerde pan nen. De keuken was tijdenlang heel simpel: een plek met vuur waarboven gekookt en gebraden werd. Pas in de 19de eeuw met de fornuizen ontstond iets heel anders." Keuken apart Maakte de keuken eeuwenlang deel uit van het woonvertrek, m de 16de, 17de eeuw wordt de keuken apart gebouwd. Het bestek is vnj simpel gebleven: een bord, mes en lepel: dat was het zo'n beetje. Verder was het tot in de 18de eeuw met de handen eten. En waar deed de mens zijn inkopen? Het platteland verzorgde zichzelf. Wat er aan voedsel over was ging naar de stad. In de stad op de markt kocht de stadsbewoner vlees, vis, groente. Pas aan het eind van de vorige eeuw kwa men de winkels ten tonele. Ondanks gewijzigde mechanismen heeft de markt tot heden toe stand weten te houden. De verbindingen van Nederland met de oosterse wereld (specerijen!) wa ren heel belangrijk. Het oosters por selein had grote invloed op het tafel dekken, en na de 18de eeuw wordt er gedekt met glas, zilver, porselein en bestek en zette men m de betere krin gen mooie dingen op tafel. Men ken de twee maaltijden per dag. In de 18de eeuw ontstaat het ontbijt. Koffie, thee, chocola, wijn worden geser veerd. Daaraan wordt radikaal een eind ge maakt door de Franse Revolutie. Enerzijds was er een zekere nivelle ring, de bourgeoisie ging zich met culinaire geneugten bezig houden, veel Franse koks die bij de adel had den gewerkt werden werkeloos en begonnen om aan de kost te komen een restaurant, waar de bourgeoisie kwam eten. Wat ook m zwang kwam was de 'servi ce a la Russe'. Voordien kwamen heel veel gerechten tegelijkertijd op tafel, waardoor de gasten vaak koude spij zen kregen. Aan het begin van de vonge eeuw was het de Russische gezant in Panjs die gang voor gang, gerecht na gerecht, liet opdienen. „Daarnaast", aldus de heer Elias, „ko men de aardappeleters aan bod Wij moeten laten zien dat er voor grote delen van de bevolking van emge va riatie in het voedsel nauwelijks sprake was. De eeuwen door werden er door het volk bnjen, pappen en stoofpotten gegeten. Wie op het platteland woon de had het wat beter dan in de stad, maar er werden overwegend aardap pels gegeten, vaak met alle gevolgen van dien. In de tweede helft van de vorige eeuw komt er een omslag op divers gebied. De industriële moge lijkheden brengen voedsel m blik, de conservering wordt beter, men kan méér variéren. Er komt een demo- kratisenng tot stand. Van Kempen en Begeer maken het mogelijk dat mensen die het iets minder kunnen betalen ook hun tafel aardig kunnen dekken. Naast de overdaad op tafel met voor alles een apart lepeltje, vorkje, mesje ontstaat deze tendens eveneens in de keuken. De keuken van 1900 laat een waanzinnige overdaad aan potjes en schoteltjes zien. (Nu hebben we één keukenmachine die mengt, klopt, hakt, en hebben we al dat gedoe met meer nodig). De democratisenngsontwikkeling die ik net noemde zet zich dóór, en je krijgt huishoudscholen en kookboe ken. De warenkennis wordt steeds beter, en dat houdt in dat iedereen door de hele bevolking heen zich een gezonde manier van eten kan permit teren. Alle zaken worden voor ieder een bereikbaar. De laatste ontwikke ling is dat op dit moment overal en in elk seizoen alles verkrijgbaar is, en dat er een grote invloed is van de uitheemse keuken. Dat begon met de Indonesische restaurants vóór WOII met wat later de Chinezen die restau rants begonnen. Momenteel kun je gemeten van allerlei exotische keu kens!" Het museum zal een grote tentoon stelling zijn, die intensief bekeken, de bezoeker veel over de voedings-en tafelgewoonten vertelt. Er zit een dui delijk verhaal in. De ingang van het restaurant komt aan de Stadsring, waar de oude ingang was. De ingang naar het museum komt aan de Grote Haag. Verscheidene ruimten beneden worden momenteel dóórgetrokken en zullen het restau rantgedeelte vormen. De zijkamer kan voor aparte groepen gebruikt worden. De keuken is al een eind op streek. Tegen de kerk komt een gale rij, en daarmee wordt de oude kloos tertuin afgesloten. Twee ruimten (de oude kamer van Prof. Van Es en de bibliotheek) zullen voor exposities worden gebruikt, en daarin kunnen ook ontvangsten plaats vinden. Dat zelfde geldt voor de kelder. Boven komen de bibliotheek en de kamer van de conservator. In de grote bovenruimten komt het eigenlijke mu seum. Op de verdieping van de kerk kan een gehoorzaal worden gepland, maar daarover moet nog met de be langhebbenden van gedachten wor den gewisseld. Het Nederlands Culinair Museum zal gesitueerd zijn vlak bij de binnenstad, de rondweg en één der parkeergara ges, en biedt fraaie perspectieven aan het bedrijfsleven. Amersfoort kijkt er verlangend naar uit! Anco Mali Flehite-directeur Elias: „E- ten en drinken is een dood normale zaak, waar ieder museum wel iets van in huis heeft". De heer Ehas voor een schilderij van Marienhof, waar het museum komt. (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - De verkeersgroep van de Rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Leusden een 24-jange Groninger aangehouden, die te diep m het glaasje bleek te hebben geke ken. De man kreeg een rijverbod van 5 uur opgelegd. Er is proces verbaal opgemaakt. LEUSDEN - In het café-gedeelte van sportzaal De Meent m de wijk Groenhouten is. naar nu eerst be kend geworden is, in de nacht van zondag op maandag een tweetal gokkasten leeggehaald. De inbrekers kwamen binnen door een zij- en een tussendeur te forceren. De totale schade wordt geschat op 1.100,-. LEUSDEN - Een Leusdense auto mobilist heeft donderdagavond een boete gehad van 250,- we gens rijden onder invloed. De man werd aangehouden omdat hij te snel reed. De blaasproef en de ademanalyse-test wezen uit dat de man teveel gedronken had. De Leusdenaar moest zijn auto een uur laten staan.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 13