SB Vijf Leusdense scholen in gevarenzone W allagenorm idrukwekkend afscheid an pastor Ter Bekke Midzomerfeest Echtpaar Veenendaal 50 jaar lief en leed BDU SERVA VOLVO OPGAVEBON Deze week in de Leusder Krant IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WATJE PERSOONLIJK RAAKT DAAN VAN DE K00Y Konijntje in de Wetering Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 5 juni 1991 - 23e jaargang no. 6 Directeuren tussen hoop en sluitingsvrees Fietsers gewond HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 leusder hp ;v> "y:- Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wi| u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen Onze nieuwe abonnees verrassen wi| met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker. Vul dus snel de onderstaande opgavebon inl JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: kwartaal 13,50 half jaar 26.25 jaar 49.90 l Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar BDU bv, Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 21,3770 VB Barneveld OPEN DAG donderdag 13 juni 10.00-12.00 uur 19.00-21.00 ur Amersfoort Leusderweg 249. tel. 033-631668 Zeist: Hogeweg 45-47 Amersfoort Esso - LPG Geopend 6.00-24 00 uur Sissssssertjes, de spraakmakende rubnek op de dne, in deze krant. Van verkeersongevallen tot de gevulde koek. En fietsen voor ontwikkelingslanden, aangeboden door gemeente Leusden Pag. 3 Balletschool Uonka Bakker blikt terug op tien jaar 'pas de deux- '.Met name de kleine kinderen zijn vertederend bezig. Donka over het onderwijs en de rek- en strekoefeningen Pag. 3 Trekkertrekwedstnjden blijven in de belangstelling staan. Het zag er korte tijd naar uit, dat door milieuoverwegingen de wed strijden met meer door zouden gaan. De gemeente velde deze week een Salomonsoordeel: dit jaar nog volop strijd, maar vol gend jaar gaat de bijl enn Pag. 3 Deze week in Panorama Lisiduna het mooie stekje van Geiske Hibma. Geiske is actief binnen de Leusdense Vrouwenbeweging en maakt zich tevens sterk voor de sociale veiligheid, speciaal voor vrouwen, m de gemeente. Geiske kiest voor een plaats waar verbetering op dit terrein duidelijk zichtbaar zijn. Pag. 7 De Avondvierdaagse voor het eerst m Leusden., en meteen al een daverend succes. Puim veertienhonderd wandelaars zetten het beste beentje voor. De route vóert de deelnemers langs de mooiste natuurstekjes, vanavond Den treek, morgen het défi lé Pag. 11 En natuurlijk ook deze week weer een mininatuurtje, het weer in Leusden, de puzzel en de servicerubrieken met informatie over allerlei diensten m de ganse gemeente en meuws uit de vereiu- gmgen Scholen: •Aan lager Wal(lage)". ACHTERVELD - Een speciaal organisatiecomité heeft in Ach terveld voor de tweede keer in successie een Midzomerfeest georganiseerd, waarvan de op brengsten ten goede komen aan de Trienden van Huize St-Jo- seph'. Het doel is van de ingeza melde gelden een piano te ko pen voor het Achterveldse ver- zorginsgtehuis. Het feest zal vrijdag 5 juli wor den gehouden in partycentrum 'De Klaveet' aan de Postweg in Achterveld. Dat maakte de orga nisatie dinsdagavond bekend. Het feest, dat om 18.00 uur be gint en doorgaat tot in de kleine nachtelijke uurtjes, omvat een groot programma met onderde len voor jong en oud. Zo is er een kinderdisco, een optreden van een Zuid-Amerikaanse dans groep, een lotenj, een barbecue met 'iive-muziek'. Daarnaast wor den de Valleikampioenschappen 'Spijkerslaan' georganiseerd. Ook een tafelgoochelaar zal de festiviteiten met zijn aanwezig heid opluisteren. Eén en ander zal worden afge sloten met een groot slotevene- ment, waarvan de inhoud voorlo pig nog geheim blijft. Belangstel lenden kunnen gebruik maken van speciaal vervoer tussen Ach terveld en De Klaveet (heen en terug) voor de bescheiden pnjs van 1,- per persoon per rit. Op stapplaatsen zijn gecreëerd bij Huize St-Joseph en café De Hes- senkar. LEUSDEN - Echtpaar Veenendaal is vijftig jaar getrouwd. Een bekend gezicht m Leusden is de heer Rijk Veenendaal. Rijk is op zestienjarige leeftijd begonnen als trappenmaker in Amersfoort, daarna als timmer man bij firma Pothoven en later bij firma De Smalen in Leusden. Na de timmerwerkzaamheden is Rijk 36 jaar werkzaam geweest bij de PTT-Leusden. De laatste zestien jaar heeft Veenendaal het postkantoor in Leusden-Zuid beheerd. Mevrouw Veenendaal heeft voor haar hu- wehjk een betrekkmg gehad bij de familie Gillissen. Hendrika, geboren op 16 oktober 1918 te Eek en Wiel, en Rijk, geboren 12 juni 1917 te Leusden, hebben samen negen kinderen. Vijf zonen en vier dochters. Inmiddels heeft het echtpaar 22 kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Het echtpaar heeft de laatste jaren veel met ziekte te kampen gehad, maar volgens de kinderen 'is er niemand zo vrolijk en opgewekt als onze ouders'. „Onze ouders houden altijd de benen eronder en daarom is het ook zo leuk deze mensen eens een keer compleet te verrassen (foto Hans Verhorst) 'SDEN - Bel afscheid van de in Leusden en Achterveld geliefde pastor Bernard ter keis meer dan indrukwekkend geworden. Niet alleen uitzijn eigen gemeente, maar iet gehele land zijn honderden bijeen gekomen om de man, die niet alleen vidueel als priester, maar ook in verenigings- of ander organisatorisch verband tel heeft betekend, ten grave te dragen. Velen hebben gisteren hun emoties daarbij welijks kunnen verbergen en bleken daarmee ook geen moeite te hebben. Ter ke overleed afgelopen donderdag bij werkzaamheden in zijn tuin plotseling na een verlamming. t parochiekerk St Jozef aan de Hamersveldseweg bleek nauwelijks voldoende ite te bieden aan de tallozen, die van heinde en verre de allerlaatste gang van een bare vriend en pastor wensten te begeleiden. De indrukwekkende dienst werd id door de pastores Goes, Bloem, VanHattem, Van Os en Overbeek, die zonauw Bekke met hebben samengewerkt en daarvan in treffende woorden getuigenis jden. Zij werden daarbij geassisteerd dooreen aantal parochianen. !tgemeentebestuur van Leusden wasruim vertegenwoordigd. Onderhen, diede ste eer bewezen was tevens oud-burgemeester Rademaker. Voorts waren aanwezig lardigingen van de ABTB, de in Nederland aanwezige Vietnamezen, voor wie pastor Bekke zich bijzonder heeft ingespannen en bestuursleden van Rotary enProbus, welke laatste organisatie Bernard ter Bekke initiatiefnemer en voorzitter is 'eest. el gemengd parochiekoor luisterde de dienst op. De teraardebestelling werd een vkwekkende, sobere plechtigheid. Pastor Bernard ter Bekke had tevoren de plaats laJd, waar zijn laatste rustplaats zou moeten zijn: temidden van zijn eigen xhianen met wie hij zich altijd verbonden heeft geweten. ehonderdendie op die plaats op de intieme, vreedzame dodenakker achter de k,waar hij zovelen dan weer met de blijdschap van zijn hart, dan weer loedigend heeft mogen toespreken, namen geroerd afscheid op een onvergetelijke lag, waarin de zon van tijd tot tijd het vergeefs moest afleggen tegen de barbaarse lenten van een herfstachtige dag. Bsschien heeft pastor Bernard ter Bekke het zo wel gewild. (foto: Hans Verhorst (advertenties) het verleden zijn er voor ons ten onrechte allerlei problemen ont staan," zegt hij. „De leerkrach ten van deze school moesten daardoor minder uren maken, wat ten koste gaat van de kwali- tiet van het onderwijs. De 'Walla genorm' is feitelijk ook een bezui nigingsmaatregel, die der staats secretaris van minister Kok van Financiën moet uitvoeren. „Ei genlijk zijn wij helemaal niet zo klein, want het aantal leerlingen schommelt al jaren tussen de 80 en 90 en blijft vrij stabiel. Daarbij komt dat wij in dit gebied de laat ste openbare school zijn. Een mo gelijkheid voor 't Startblok, waar ook de Regenboog niet aan de norm voldoet, zou volgens Huls hof een fusie van die twee scho len zijn, waarbij de identiteit van de twee stromingen, protestants christelijk en openbaar onderwijs gewaarborgd zou zijn. „Ik denk echter niet dat we m Achterveld zover zijn." Directeur G.H. Broekhuizen van de protestants christelijke school De Regenboog m Achter veld staat aan het hoofd van de school met de minste leerlingen (42). „Wij werken al een aantal jaren met dispensatie, omdat wij eigenlijk een te klein aantal leer lingen hebben. Ons bestaan is in ieder geval tot 1994 gegaran deerd," zegt hij. „Het is moeilijk om nu al een uitspraak te doen over ons voortbestaan. Er veran deren steeds dmgen en de staats ecretaris komt ook steeds met andere uitspraken," Net als 't Startblok is de Regen boog de enige school in haar 'soort' m Achterveld. Broekhuizen denkt dat samenwerking met 't Startblok wel mogelijk zou zijn, I maar niet zonder problemen. „Dat zou waarschijnlijk ten koste gaan van de signatuur van de school," denkt hij. Hij rekent er daarom op dat zijn school buiten schot blijft, omdat er binnen een straal van 6 kilometer geen alter natief is. LEUSDEN - Twee Scherpenzeel- se scholieren raakten woensdag middag omstreeks kwart over twee gewond bij een flinke val partij op een fietspad langs de Arnhemseweg. Een bromfietser wilde een dnetal fietsers inhalen, die naast elkaar reden. De ma noeuvre mislukte. Een 17-jarige bromfietster en een 14-jarige fietster moesten met onbekende verwondingen naar het zieken huis worden afgevoerd. LEUSDEN - Een bezorgd 'we moeten eens kijken hoe we hier uit kunnen komen', een laco niek 'mij kunnen ze niet meer aan het schrikken maken' of een optimistisch 'we zullen het zeker redden'. Dat zijn de sterk uiteenlopende reacties van de directeuren van de vijf Leus dense basischolen, die volgens de 'Wallagenorm' na 1996 hun deuren zouden moeten sluiten. De staatsecretaris van Onder wijs maakte begin dit jaar be kend, dat basisscholen die in oktober van dit jaar minder dan 110 leerlingen hebben, zich vanaf 1993 bezig moeten gaan houden met het afbouwen van hun activiteiten. Volgens een opgave van de ge meente zijn dat m Leusden de basisscholen De Wegwijzer met 57 leerlingen, De Bnnk (97), De Regenboog (42), 't Startblok (85) en De Loysder Hoek (98). Inmid dels heeft de staatssecretaris de norm in een aantal gevallen ver zacht, zodat het nog niet zeker is of alle vijf de scholen over 5 jaar ook werkelijk gesloten zijn. Zo zijn er in Achterveld voor met name de Regenboog mogelijkhe den, omdat het de enige protes tants christelijke school m een straal van 6 kilometer is. Daarbij komt dat de betrokken scholen al eens eerder, bij vonge kabinet ten genoemd zijn als kandidaten voor sluiting en tot nu toe wisten zij nog buiten schot te blijven. Toch zegt directeur M. Boter van protestants christelijke basis school De Bnnk, dat het voorne men van de staatsecretaris voor hem voldoende aanleiding is om overleg te hebben met de ouders en het bestuur van zijn school. „Volgende week sturen wij een brief naar de ouders, waarin wij het probleem uitleggen. Het aan tal leerlingen van De Bnnk neemt al een paar jaar af en wij denken dat die daling de komende jaren zal doorzetten. Als wij niets doen, zal de school zeker moeten slui ten." „Maar dat is natuurlijk ook een keuze die wij kunnen maken. Wij komen dan m een soort 'sterfhuis constructie' te zitten. Een andere mogelijkheid is om te fuseren met een andere protestants christelij ke school in Leusden-Centrum. De derde mogelijkheid is dat we proberen boven de norm te blij ven van 110 leerlingen, maar dat zal zeker met gemakkelijk zijn." Het gebied waar De Bnnk vol gens Boter zijn leerlingen van daan haalt loopt van de Midden weg en de Noorderinslag naar Amersfoort en Stoutenburg. Het Ruige Veld ligt precies achter de school, maar het aanbod uit die wijk blijft beneden de maat. „Het is een wijk met veel mensen, die eerst elders in Leusden hebben gewoond. Hun kinderen blijven op de scholen, waarop zij voor hun verhuizing zaten. En de kin deren van de jonge gezinnen zijn nog te klein om naar school te gaan. Die komen pas over 3,4 jaar op school, maar dat kan voor ons misschien wel te laat zijn." Naast De Brink zit openbare basisschool De Wegwijzer Met een leerlingenaantal van 57 is de situatie er nijpender dan bij de buurman. Schoolhoofd P. van Bekkum bevestigt de uitspraak van zijn collega Boter over het aanbod van kinderen uit het Rui ge Veld. Toch is hij optimistisch. „Natuurlijk valt het aanbod mt het Ruige Veld tegen, maar over een paar jaar zal dit zeker aantrek ken." Hij heeft inmiddels gecon stateerd dat zijn school te weinig bekend is bij Leusdenaren. „Wij zijn de afgelopen tijd bezig ge weest meer aan de weg te timme ren. We zijn met allerlei projecten bezig en de ouders reageren ook positief. Wij zullen ons zeker niet bij de huidige situatie neerleg gen, maar er alles aan doen om boven de norm uit te komen." De reactie van directeur Kel- ler-Drieenhuizen van protestants christelijke school De Loysder Hoek mt Leusden-Zuid is laco niek. „Mij krijgen ze niet meer aan het schrikken," zegt ze. „Toen ik in 1985 hier kwam, hoorde ik ook al verhalen over een dreigen de sluiting van de school. Toen hadden wij nog maar 34 leerlin gen. Dat is inmiddels gegroeid tot 98. Daarbij komt dat er veel leer lingen in de lagere klassen zitten weinig in de hoogste groepen, l^at betekent dat het aantal leer lingen de komende jaren alleen maar zal stijgen, omdat het aantal geboortes m Leusden-Zuid ook steeds meer toeneemt." Directeur A.H. Hulshof van openbare school 't Startblok m Achterveld vindt, dat er voor zijn school wel degelijk bestaans recht is. „Door bezuinigingen in

Leusder Krant | 1991 | | pagina 1