Geen trouwere klanten dan oudere klanten' Woningen duurder Bootje varen... ■eusder krnrit Bij de kachel Spotvogel Marco van Hal (30), kapper van ouderen in 't Hamersveld en Groenhouten OENSDAG 5 JUNI 1991 SDEN - Terwijl mevrouw Maas (80) onder de nieuwe roomlijnde kap zit, drinkt mevrouw Sloof (72) voorzich- iaar kopje koffie. Het is daarbij de kunst haar hoofd zo mogelijk te houden. Ze wil de kapper niet storen bij het aaien van de krulspelden in haar haar. Bij binnenkomst de vreemde mevrouw met haar opschrijfboekje, valt stilte. Niet voor lang. Het gesprek waaraan men bezig kabbelt al snel weer door. Kapper Marco luistert en eert alert met kleine aansporingen; „Is dat zo? En hoe dat dan? Marco van Hal is niet alleen kapper in orgingstehuis 't Hamersveld en bij de serviceflats •nhouten, hij is praatpaal, poort naar de buitenwereld, vertrouwd figuur. kapper is belangrijk in 't irsveld. Mevrouw A. Sloof is elemaai met de wachtende mevrouw G.Berkelo (77) „Goed verzorgd zijn, is belangrijk voor ons. Het je jong en in conditie. Wan- e je niet meer laat verzorgen dat een teken dat je de laat zakken. Dan ben je moet doen, wat je nog ïoen, zeg ik altijd tegen me- !r netjes uitzien hoort daar- )e keurig gekapte grijze ha- geven levensmoed weer. d vult aan: „Vergeet daarbij at de dames elkaar iedere de hele dag zien." dames bevestigen dat ze bij igelijkse kopje koffie dat ze nelijk drinken, er graag uitzien. Ook voor de men ie het huis niet meer uitko- ajn deze dagelijkse ont- ngen reden om zich zorg- I op te knappen. „Daarnaast ng je visite op je kamer, dan toch ook gastvrouw en wil allemaal goed verzorgd aldus mevrouw Berke- >el veel van de bewoners n eens per week, per twee of minstens een per 1 naar het provisorisch in gerichte kamertje voor meestal een wasbeurt en een permanent. Was wande ling Sinds Marco zijn intrede heeft ge daan, is het een en ander aan het veranderen. Hij viel tijdens de feestdagen m voor de ziekgewor- den kapster. Sindsdien is hij ge bleven. Hij betaalt huur, het huis zorgt voor de apparatuur, de da mes brengen zelf hun handdoek mee. Hierdoor kan hij de pnjs betaalbaar houden. Mogelijk zal Marco over enige tijd over een volledig ingerichte meuwe en grotere ruimte kunnen beschik ken. Wanneer de bouwplannen door gaan tenminste. De direktie van 't Hamersveld heeft op zijn ver zoek, nu al, een aantal nieuwe attributen aangeschaft. Wasbak ken, een mengkraan (Marco in kappersjargon 'tot nu toe moet ik continue koud en warm water mengen voor de hele waswande- ling'), een nieuwe kap en (op- )draaibare stoelen m plaats van de oude fauteuils. De nieuwe stoelen blijken gewaardeerd te worden: „Oh, met voetenbankjes. Eindelijk voetenbankjes, wat heerlijk." Zijn mooiste aanwinst is een kap- persfiets. Hiermee kan hij soepel rond de klanten in rolstoel 'fiet sen'. Alle daarbij onmiddellijk op duikende voorstellingen blijken op misverstanden te berusten. Het is geen eénwieier met zij- wieltjes, maar een barkruk op wieltjes. Grijze haren „Het kappen van ouderen is natuurlijk iets minder creatief dan wat je bij jongere mensen kunt doen. Negen van de tien klanten die hier komen, willen een per manent. De meesten houden het bij waarmee ze vertrouwd zijn. Het is klassiek werken. Klanten, die komen voor knippen en föh nen krijg ik hier met. Net zo nun als haar kleuren of allerlei nieuwe behandelingen. Wel in Groenhouten, maar daar zijn de bewoners over het alge meen rond de vijftig, hier rond de tachtig. Daar stem ik ook de pro- dukten die ik gebruik, op af. Het moet allemaal heel mild zijn." Me vrouw Maas: „Lak doet tegen woordig echt zeer bij me. Mijn hoofdhuid is zo gevoelig gewor den." In de loop van het gesprek blijkt, dat Marco zijn klanten heel voor zichtig toch met de mode mee laat lopen. „Kleine wijzigingen, die horen in het tijdsbeeld pas je wel toe. Mensen, die het haar zoals vijf jaar geleden helemaal naar ach teren gegolfd dragen, de 'Bea- trix-look', zie je nog maar weinig." Mevrouw Sloof heeft tegenwoor dig een veel dunnere pony en mevrouw Berkelo is zelfs een beetje opgeknipt. Daar is ze het niet mee eens. „Wat je vorige keer gedaan hebt, dat wil ik niet meer hoor", zegt ze lachend. „Het lijkt wel of ik een hippie ben. Nee, het moet tot onder aan toe krullen. Een commentaar dat ik van ieder een gehad heb De klant, die inmiddels onder de kap uit is, verkiest al jaren de Grace Kelly rol. Haar lange, prachtige grijze haren worden eens in de twee weken door de kapper bijzonder zorgvuldig op gekapt. Zelf kan ze het zo al lang niet meer doen. Meer dan wat losgeraakte plukjes vaststeken is tussen de kappersbezoeken met gebruikelijk. Tegenover de ge ringe ruimte voor experimenten, staat de grote gemoedelijkheid, de vertrouwdheid met de klanten en de trouwheid van de klanten. „Ik hoef niet bang te zijn, dat ze snel naar een concurrent gaan", weet Marco. Waarmee niet ver ondersteld mag worden, dat hij dus met de Franse slag kan werken. Zijn chèntele is bijzonder kritisch, de opmerkingen komen met alleen van de klant, maar ook nog eens van iedereen die haar met het gekapte hoofd dagelijks meemaakt. Marco beseft hoe groot de kans is dat zijn trouwe klanten op een dag niet meer in staat zullen zijn naar hem toe te komen. Tot nu toe heeft hij daar weinig eraring mee, maar hij denkt het daar wel moeilijk mee te kunnen hebben. „Het is natuurlijk een lo gisch gevolg van het werken met ouderen, maar wel een trieste achterkant van de grote ver trouwdheid die je met deze men sen krijgt." De dames praten meestal graag. Over de andere bewoners 'ze wordt niet oud, ze is oud maar ik wou dat ik zo kon lopen' over de kinderen 'mijn kin deren zijn trots op mij, gek hè als ze dat zeggen, voel ik me zo ge lukkig' en de kleine en grote zor gen over gezondheid, dagelijkse zaken in verleden en toekomst. „Sommige mensen kunnen echt heel boeiend en interessant ver tellen", verklaart Marco enthou siast. Hij geeft geen signalen door maar leert zelf wel rekening te houden met wat voor zijn klanten belangrijk blijkt te zijn. „Bijvoor beeld hoezeer men er aan hecht, dat er geklopt wordt voor je er gens binnenkomt." De dames zijn tevreden met hun kapper en Marco is tevreden met zijn nieuwe functie. Hij is te rug m zijn oude vak. Tot 1989 was de Leusdenaar kapper bij Peter Dekens. Hij was bedrijfsleider van een salon van deze gerenom meerde keten. Toen werd hij ziek. Het ergste wat een kapper kan overkomen: kapperseczeem. Hoewel de aandoening van tijde lijke aard bleek, was het erg moeilijk daarvan de instanties te overtuigen. Het zag er lange tijd naar uit, dat hij een ander beroep zou moeten kiezen. Hij werd barman bij De fensie, maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. En 't ging goed. Sinds eind vorig jaar is hij weer aan de slag, nu bij de oude ren. Zijn creativiteit en vaardig heid houdt hij in conditie door het trainen bij de technische kap persclub. waar hij met collega's de nieuwe lijnen instudeert. Of hij altijd bij de ouderen zal blijven werken weet hij nog niet. De dames zien hem niet graag vertrekken. „Geen kwaad woord over zijn voorgangster hoor, maar een man is wel anders. Hij pakt de zaken stevig aan. Heerlijk ge woon." Marianne de Valck e kaart DEN - Onder het motto t de stoep vrij voor voetgan- gaat de Voetgangersvereni- de week van 8 tot 15 juni ichuwingen, in de vorm van ele kaart, uitdelen aan men- iie obstakels plaatsen op ingersroutes. In Leusden t name de Duwgroep Leus- en belangengroep van ge- capten, actief aan de actie erken. gaat daarbij om verkeerd keerde auto's, slordig weg fietsen, maar ook om inIfcgen van winkeliers rond nkels. Met name voor rol- t E| rs leveren dit soort obsta- oms onoverkomelijke pro- inop. Dierenweidedag LEUSDEN - De Valleischool orga niseert voor vrijdag 14 juni de jaarlijkse dierenweidedag. Van 15.00 tot 18.00 uur is er ook een fancy fair. De opbrengst daarvan is bestemd voor de kinderboer derij van de school. De school krijgt daarvoor geen subsdidie en moet sinds kort ook de opbrengst van het ingezamelde oud papier missen. Volwasseneneducatie LEUSDEN - De stichting Volwas seneneducatie Leusden start in september met diverse cursus sen. Op het programma staan on der meer 'Open school', waarin het bijspijkeren van algemene ontwikkeling centraal staat, 'En gels voor beginners', 'Kennisma ken met computers' en 'Taalles sen voor buitenlanders'. Belang stellenden kunnen zich nu al op geven of voor meer informatie bellen met: Els Vink, telefoon: 946551 of Doortje Caspers, tele foon: 943894. Sponsorloop LEUSDEN - In de wijk Zwanen burg wordt zaterdag 8 juni de jaarlijkse sponsorloop van de Leusdense muziekvereniging Li- siduna gehouden. Een dertigtal leden zal zich in het zweet werken om zoveel mogelijk geld binnen te halen voor de aanschaf van meuwe uniformen. De lopers zul len muzikaal worden onder steund door de blaaskapel van de vereniging. Het streven is de op brengst van vorig jaar, 3.800.-, te overtreffen. Caribean Night LEUSDEN - Traditiegetrouw sluit jongerencentrum De Geut het sei zoen af met een speciaal pro gramma. Dit jaar, zaterdag 8 juni, is dat een Caribean Night. Er is live-muziek en het jongerencen trum is speciaal voor de gelegen heid omgetoverd in een tropische ambiance. Ook de temperaturen zullen tot tropische hoogten stij gen, zodat bezoekers wordt aan geraden aangepaste kleding te dragen. Het feest begint om 21.00 uur en de entree bedraagt 7,50. Fancy fair ACHTERVELD - Leerlingen en leerkrachten van de Achterveld- se bassischool 'De Regenboog' in Achterveld houden zaterdag 8 juni in en om het gebouw van de school een fancy-fair. De op brengst van de markt is bedoeld voor de aanschaf van een paard ten behoeve van een manege voor gehandicapte kinderen in Bennekom. De fancy-fair begint om 10.00 uur en duurt tot 13.00 uur. De Regenboogschool probeert via allerlei activiteiten geld m het laatje te krijgen voor het goede doel. Enkele weken geleden heb ben leerlingen van ded boven bouw een manege in Nijkerk schoongemaakt en opgeruimd. Dat leverde een bedrag van 250,- op. Later in de maand werd een Soort sponsorloop gehouden. Daarbij werd een parcours met lopend, maar op minder conven tionele wijze afgelegd. Bijvoor beeld op rolschaatsen en met trapkarren. De dag was goed voor een opbrengst van 1.600,-. Het resterende bedrag hoopt de school met de fancy-fair binnen te krijgen. Als het benodigde geld bij elkaar is gebracht, zullen de leerlingen het paard persoonlijk gaan overhandigen op de mane ge in Bennekom. Culturade LEUSDEN - De Culturade 1991 van de Culturele Raad Leusden zal dit jaar op 14 september op 't Erf m winkelcentrum De Hamers hof worden gehouden. Bij slecht weer zal worden uitgeweken naar de zalen van sporthal De Korf. Op de Culturade zullen ver schillende verenigingen, groe pen en individuele deelnemers, die iets op het culturele vlak doen, zich presenteren op een markt. Voor meer informatie kun nen geïnteresseerden bellen met Truda Henselman, telefoon: 952091 (na 18.00 uur). Patiëntenvereniging ACHTERVELD - De Patiëntenver eniging Achterveld/Leusden houdt dinsdag 11 juni een bijeen komst in gezondheidscentrum De Heelkom in Achterveld over 'de ontwikkeling van de gezond heidszorg in Achterveld'. Men hoopt in contact te komen met geïnteresseerden, die actief wil len meewerken m de patiënten vereniging om de doelstelling te bereiken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Jan Burger (voorzitter van de patientenbelangenvereniging Leusden/Achterveld), telefoon: 944131. LEUSDEN - De 32 sociale huur woningen, die op het terrein aan de Valleilaan worden gebouwd, worden duurder dan was voor zien. De huur van de huizen ruim dertig gulden per maand omhoog, onder meer omdat een fout is gemaakt bij de bereke ning van de funderingskosten. Tegenvallende subsidie, door bezuinigingen op het ministerie van volkshuisvesting, droegen eveneens bij tot stijging van de kosten. Dat bleek donderdag avond bij de behandeling van de bouwaanvraag in de ge meenteraad. De huizen gaan nu, in plaats van 623,- per maand ruim 653,- per maand kosten. De fout in de begroting van de fundering is volgens wethouder Verduin ontstaan onder tijds druk. Toestemming voor de bouw van de huizen moet voor 1 juni worden aangevraagd. Er was uitgegaan van heipalen ter lengte van negen meter lengte. Dat bleek veel te weinig. De palen zouden minstens twee keer zo lang moeten zijn. In overleg met een ingenieursbu reau is toen gekozen voor een hele andere wijze van funderen. De behandeling van het aange paste voorstel zorgde in de raadsvergadering van donder dag voor de nodige opschud ding. Er waren twee schorsin gen voor nodig, voor het voor stel met algemene stemmen werd aangenomen. LEUSDEN - ,Juf, heb je nog spijkers." „Ik moet een hamer.",Jouw vader kan er ook niks van, de mijne is een veel goeiere botenbouw- man.Deze en vele andere kreten waren zaterdag te horen op de Doe Dag' van basisschool De Bongerd, 's Morgens om tien uur was het al zoeken naar een plaatsje, om een boot te bouwen. Vaders, moeders en kinderen gingen enthousiast aan de gang. En diegene die bedenkehjk nepen met handig te zijn maakten met zelden de leukste constructies. Er waren kinderen die al met een thuis gebouwde boot aankwamen, die dan op school nog mooier gemaakt werd. Er waren boten a la Thor Heyerdal, klompen met een zeiltje, de meest ingewikkelde zeilboten en catamaran's. Zelfs bootjes met inge nieus gebouwde motortjes waren te zien. Plastic flessen werden veelvuldig als drijvers gebruikt en als zeil waren ook de meest prachti ge dingen te zien. Pond het middaguur gingen tientallen boten en bootjes te water en dreven in alle kleuren en maten op de vijver. En hoewel sommige boten met echt stabiel waren en steeds omvielen, bleken de meeste echter zeer zeewaardig. Terwijl men zich aan de I Westkust van Groenland in I een subtropisch oord waan- I de bij temperaturen die fandag voorde vierde op eenvolgende dag boven de graden uitkwamen, be dden wij die dag een ab- "fout dieptepunt in de kou- >9olf van de laatste tijd. In B tniddag wees de kwik- "Md nauwelijks 10 graden ft, de helft van het norma- P niveau. Een meevallertje tonnde de neerslag, die 1 in de ochtend van west naar oost over uns yttuiea uitbreidde. De grootste af tappingen werden gemeld uit de noordelijk Nederland. Daar viel lokaal meer dan 18 mm en dat zet tenminste eni ge zoden aan de dijk. Bij ons was de oogst geringer. Achterveld noteerde 6 mm. De oorzaak van de belab berde situatie was een klei ne depressie, die via ons land naar het noordoosten koerste. Veel ouderen die ik spreek kunnen zich een dergelijk langdurig koud en vooral ook opvallend droog scenario niet herinneren. De hoop wordt gevestigd op de langste dag. Dat zal vol gens die groep ervaren volksgenoten een soort D- day moeten worden. In veel opzichten deel ik die me ning. Al eerder vreesde ik voor een voortzetting van het kille circulatiepatroon tot diep in juni. Ook in som mige voorgaande jaren, waarin mei nadrukkelijk weigerde zich als bloei maand te manifesteren, lukte het ook de eerste zo mermaand niet om de ba kens te laten verzetten. Na tuurlijk zijn er ook uitzonde ringen. Neem 1983, toen m mei de plassen op de wei landen stonden en vanaf juni het roer om ging. Juli werd toen met 20.3 graden de warmste hooimaand m deze eeuw. Voorlopig moeten we de warmte bij de kachel zoeken. In de afgelopen nacht kan het tijdens opkla ringen flink zijn afgekoeld. Grondvorst was niet uitge sloten. Voor vandaag zag het er tijdehjk iets vriende lijker uit. Het kwik kan een graadje winst hebben ge boekt. Donderdag nadert vanuit Frankrijk een fron tensysteem. Dat geeft later meer bewolkmg en naar vrijdag toe een grotere re genkans. De afgelopen meimaand heeft in alle opzichten flink teleurgesteld. Het aantal zonne-uren was ruim bene den normaal. In de aanhou dende noordehjke circula tie was er voor de warmte bron soms dagenlang wei nig of helemaal geen brood te verdienen. In de Bilt werd 155 uur geregistreerd, te gen 197 uur normaal. In de meimaand van 1989 moch ten we maar liefst 331 uur bijschrijven, een gemiddel de van 10 uur per dag. Naast somber was de bloeimaand veel te koud. De maand werd met een gemiddelde van 10.0 gradenfde Bilt), de op drie na koudste in de twintigste eeuw. Nog erbar- mehjker verliep mei in de jaren 1902, 1941 en 1962. De regenwaarnemers kenden een rustige penode, dat is trouwens al sedert medio januari het geval. Ettehjke avonden en ochtenden werd de nt naar de maatbe ker zonder enig succes ge maakt. In Leusden viel bijna 37 mm, tegen 60 normaal. Achterveld kreeg 35.5 mm in de meter. Voor het eerst sinds tijden is de lente weer eens gemiddeld dichtbij normaal verlopen. Natuur lijk heeft de extreem warme maart(8.8 graden!) en deels april hieraan een flinke steen bijgedragen, anders was het voorbije seizoen bij zonder koud de geschiede nis ingegaan. Er zijn maar weimg plaatsen in Nederland waar de spotvogel niet als broedvogel voorkomt. Ze kunnen overal worden aange troffen waar enkele dichte strui ken aanwezig zijn, ofschoon ze wel eruge voorkeur vertonen voor een enigszins vochtige om geving. De spotvogels brengen de win ter door in Midden- en Zuid- Afrika en in mei keren zij terug naar hun broedplaatsen in open loofbossen met onderbe groeiing, op dichtbegroeide oe vers van beken en rivieren, in parken en tuinen. Hun aanwezig heid valt snel op door de aan houdende en luide zang van de mannetjes. De spotvogel is een uitstekende zanger. Zijn gezang bestaat uit fluitende en wellui dende maar ook scherpe klan ken met drievoudige motieven. De zang is zo kenmerkend dat de vogels er altijd aan herkend kunnen worden Ze zijn ook meesters in het imiteren van an dere vogels. Hun menu bestaat voornamelijk uit kleine insekten, later in de zomer aangevuld met bessen en andere vruchten. De volwassen spotvogels heb ben een bruinachtig-groene rug, een gele onderzijde en blauw grijze poten. Ze hebben een kenmerkend profiel, een vrij lange snavel met brede basis, een hellend voorhoofd en een hoge kruin. Op z'n vroegst aan het eind van mei, maar meestal later, begint de broedtijd. Het nest wordt op een hoogte van een tot twee me ter boven de grond gebouwd. Er wordt wel beweerd dat het nest van de spotvogel het mooiste is van alle zangvogelnesten. Als dat met zo is dan is het ongetwij feld éénWan de mooiste. De part ners bouwen het samen, altijd in loofbomen of struiken. De tak ken, waaraan het wordt beves tigd, worden stevig verweven in de wanden van het nest dat een solide constructie is van droog gras, wortels, mos. pluisjes en spinrag. Het wordt aan de bui tenkant bekleed met stukjes schors waardoor het, als het ware, een geheel vormt met de omgeving Aan de binnenkant bestaat de bekleding uit haar en donsveertjes. De vier of vijf eieren zijn rozeach- tig en getekend met donkere stippen en vlekken. Bij het broe den wordt de hoofdrol door het vrouwtje gespeeld, maar om trent de middag wordt ze door het mannetje afgelost Zoals bij de meeste zangvogels komen de eieren uit nadat ze dertien da gen zijn bebroed. Dan worden de jongen, door beide ouders, ongeveer twee weken in het nest gevoed. De tijd dat ze in hun broedgebied verblijven staat met toe dat een tweede broedsel volgt want eind augustus vertrekken ze weer naar hun winterkwartier in Afrika. G. van Leeuwen ibPOT VOQ E. L Marco van Hal permanent met de oudjes in de weer: 'De grootste verandering bestaat uit kleme verschillen- '.(foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5