Panorama Lisiduna Petra Smal, „We hebben geleerd te zweven" leusder krant Geen parkeervergunning voor bewoners rond SBBO Kinderjury aan het werk Leerlingen van 't Palet en de Klimrakker maken dansvoorstelling [offie- en theeconcert in muziekschool Achtervolging Autokrakers gepakt Fles door ruit ^Nieuws uit de verenigingen Aantal inwoners per woning gedaald Verkeerslicht vernield „Een mooi voorbeeld van toegenomen sociale veiligheid" ACHTERVELD - Een achtervol ging op Leusdens grondgebied heeft in de nacht van dinsdag op woensdag tot de nodige onrust gezorgd. De achtervolging be gon in Amersfoort, waar de al daar gealarmeerde poolitie rea geerde op een melding van een auto-inbraak. Op de plaats des onheils trof de politie een automobilist aan, die het hazepad koos. In de omge ving van Leusden, omstreeks kwart voor dne, raakte de politie het spoor bijster. Later die nacht werd de auto van de vluchter, die in Nieuwegein gestolen bleek, op de Asschatterweg nabij Achter veld terug gevonden. De auto was tegen een boom gereden, waarbij de bestuurder gewond moet zijn geraakt. In Achterveld is kort daarop twee keer geprobeerd een auto te stelen. In het eerste geval, op de Julianaweg, mislukte de poging. Een deur- en het stuurslot werden vermeld. In de auto werden bloedsporen aan getroffen. Op de Hessenweg had de dief meer succes. Daar werd een auto gestolen. Van de dief ontbreekt elk spoor. AMERSFOORT/LEUSDEN - Het aantal werkzoekenden in de ge meente Leusden is in de maand april constant gebleven. In et rayon Amersfoort, waaronder Leusden ressorteert, viel een lichte daling te constateren. De daling, m totaal 180 geregistreer de werkzoekenden, was het grootst m de gemeente Amers foort (-120). In Eemnes (+5), Leusden (0 en Woudenberg (+5) waren de cijfers min of meer sta biel. De daling in de gemeente Soest (-30) betrof alleen mannen. In het rayon trok in april het aantal geregistreerde vacatures aan. Bij het arbeidsbureau ziujn 308 vacatures aangemeld. In de LEUSDEN - Surveillerende agen ten hebben m de nacht van maan dag op dinsdag een-tweetal auto krakers m de kraag gegrepen De inbrekers waren gesigna leerd op een parkeerplaats aan de Larikslaan, waar een gepar keerde vrachtwagen het mikpunt vormde. Een gealarmeerde buurtbewoner werd door het vluchtende tweetal bijna aange reden. De politie, die de inbre kers later aanhield, vond m de auto, naast inbrekersgereed schap, twee autoradio's, die van diefstallen m Amersfoort afkom stig bleken. LEUSDEN - Een onbekende heeft in de nacht van maandag op dins dag een lege jeneverfles door een etalageruit van een boekhan del in De Hamershof gegooid. Over de omvang van de schade is verder mets bekend. Voor zover kon worden nagegaan is er mets weg. eerste vier maanden werden er op het arbeidsbureau 770 vacatu res geregistreerd. Live-muziek in De Hamershof LEUSDEN - In het kader van de live-muziek op de vrijdagavond treden vrijdag 7 juni 'The Ham- merfield Stompers' op in winkel centrum De Hamershof. De groep is een Leusdense jazz-band. Met de optredens van artiesten wil de winkeliersvereniging het winkel centrum aantrekkelijker maken voor het winkelende pubhek. Het optreden van de band begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Aantal werklozen stabiel ENSDAG 5 JUNI 1991 JSDEN - In 1990 zijn er 170 ningen gebouwd in Leusden betekent dat het totaal aantal rongen per 1 januari 1991 9751 Het gemiddeld aantal bewo- peer huis daalde van 2,85 ir 2,82. Dat zijn enkele gege- is uit de brochure 'Gemeente Leusden in cijfers', die vanaf deze week beschikbaar is op de afde ling voorlichting van de gemeen te Leusden. De brochure is een samenvatting van het Statistisch Jaarbooek van Leusden, dat ook verkrijgbaar is op het gemeente huis. LEUSDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 16-jange Leusdenaar aangehou den, die ervan wordt verdacht een verkeerslicht te hebben ver nield. Een medeplichtige is nog voortvluchtig. Zijn identiteit is be kend. Vernielzuchtigen hebben dit weekeind de voorruit van een op de Bavoortseweg geparkeerde vrachtwagen mgeslagen. hlmgen van 't Palet dansen in slaapzakken. Vormen veranderen, fne/i worden zichtbaar, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN/AMERSFOORT - Zo licht als een veertje dansen, terwijl je een kussen knuffelt, bleek moeilijker dan het leek. Maar na een paar keer oefenen, lukte het zelfs de grootste kwajongens. Ingetogen, sierlijk bewegend of met glinste rende pretogen opgaan in brede gebaren ontdekten de leer lingen van twee Leusdense basisscholen wat met een kus sen of een slaapzak onder begeleiding van muziek mogelijk is. Morgen, donderdag 6 juni, zullen enkele kinderen uit de groepen 5 en 6 van basisschool 't Palet eh van de Klimrakker laten zien wat ze zelf verzonnen hebben. In theater De Lieve Vrouw in Amersfoort treden zij op met hun zelfgemaakte danswerkstukken. De zaal zal goed gevuld zijn, want acht basisscholen uit de regio doen mee. Na de leerlingen treedt de professionele dansgroep, Fel Pastel, op. Zelf een dans verzinnen èn uit voeren, doe je met zomaar. Daar voor kwamen twee dansconsu- lenten op school om, samen met de betreffende onderwijzer, 'aan wijzingen' te geven. Naar Leus den kwam Iris van der Boon. Haar 'aanwijzingen' bestonden nooit uit kant en klare opdrach ten. Tot en met de generale repe titie toe, kregen de kinderen een aantal mogelijkheden voorgeschoteld die ze op eigen manier konden uit proberen om daar vervolgens zelfs de leukste uit te kiezen. Iedere groep kreeg dezelfde muziek en hetzelfde the ma 'dromen', maar ieder een an der attribuut. De leerlingen van de Klimrakker moesten met kus sens in de weer, de leerlingen van 't Palet met slaapzakken. An dere groepen doen het met la kens of knuffels. Mede door de attributen ontstonden zeer ver schillende voorstellingen. Het optreden in een heus theater is voor de kinderen het meest be langrijke. De dne weken hard werken die daar aan vooraf zijn gegaan blijken veel, te hebben opgeleverd. De kinderen weten niet alleen dat dansen iets anders kan zijn dan huppelen op tnuziek Ze hebben het gevoeld. Of zoals Michel Rekveld 10) van 't Palet zegt, We hebben geleerd om muziek te voelen en erop te bewegen." Op zijn school was duidelijk te zien wat daarmee be doeld werd. Diep weggedoken in de slaapzak, kun je naar memand kijken, voel je niemands blikken, hoor je alleen de muziek en vol- USDEN-Een dubbelconcert zondag in de Muziekschool aan de Zwarteweg. 's Ochtends trad in de aula op if dwarsfluitkwartet Quadro Traverso, bestaande uit Hetty Mertz, Appelona Klarenbeek, Sonja Ottens, 'onne Schwertzel en pianobegeleiding van Jarune de Leeuw. Het repertoire was een mengeling van barok i romantiek tot het Franse impressionisme. Middags was het de beurt aan Esther de Bruijn. Esther speelde een try-out m verband met het voor de deur lande examen aan het conservatorium te Den Haag. Voor eigen pubhek speelde de Leusdense vioolwer- ?/i van Vivaldi, Beethoven en Samt-Saens. Het concert begon om 15 uur. Op de foto Esther de Bruijn, met op de achtergrond haar begeleidster op de piano, LannyKho. (foto: Jan Pit) plaatselijk nieuws Leerlingen van de Klimrakker dansen met een kussen hun slaap uit. (foto: Hans Verhorst) gen de bewegingen als vanzelf. Voor het pubhek ontstaat daar door een vreemde vloeiende dans van zakken de zich krom men en strekken, en waar af en toe, bij verrassing een arm uit steekt. De kussens nepen bij de Klimrakkers héle andere reakties op. Wakker worden en stoeien met je kussen, leidt niet bij alle kinderen tot een rustige dans. Zelfs niet wanneer het kussenge vecht 'slow-motion' moet. 'Slaap- dansen' blijkt heel anders te gaan als 'slaapwandelen' en moest ex tra geoefend worden. Net zolang tot het 'zwevend' ging. Sommige kinderen bleken helemaal op te kunnen gaan in het luisteren en bewegen. Andere bleven het gek gehuppel vinden, .maar wel leuk. Vol spanningen kijken de leerlin gen uit naar de beslissing welke acht leerlingen het eindresultaat op het toneel mogen laten zien, in pyama, met troetelbeest, voor een volle zaal. De Leusdense groepen treden donderdag 6 juni op, tussen tien en half elf. LEUSDEN - Er komt voorlopig geen parkeerverbod, gekop peld aan een vergunningstelsel voor omwonenden, in de wijk rond de SBBO-school. Een der gelijke oplossing hadden bewo ners geopperd om de parkeer problemen in de wijk op te los sen. Wethouder De Jongh toonde zich van meet af aan geen enthou siast voorstander van het idee. De Jongh werd echter door de leden van raadscommissie ruimtelijke ordening op andere gedachten gebracht. De Jongh zegde toe een parkeervergunningstelsel in Zwanenburg te zullen onderzoe ken. Het college is nu tot het stand punt gekomen dat het niet wen selijk is met parkeervergunnin- gen te starten. „Het is te duur en het geeft teveel administratieve rompslomp", aldus het college. Bovendien heeft de politie te ken nen gegeven met voldoende mankracht beschikbaar te heb ben om naleving van het parkeer verbod te kunnen controleren. Het voorstel van het college wordt de komende maand door de raad besproken. LEUSDEN-In de tijdehjke vestiging van de bibhotheek aan de Asschatterweg werd vorige week de uitslag van de lokale kinderjury bekend gemaakt. Vele Leusdense kinderen lazen zich de afgelopen weken een ongeluk, om het beste kinderboek van het afgelopen jaar te selecteren. Een kleiner aantal haalde ook daadwerkehjk de norm, om een meetellend oordeel te kunnen vellen. Die bevmdingen zullen ook worden meegenomen in het oordeel van de landehjke Kinderjury, die het beste kmderboek zal gaan kiezen. Naam: Geiske Hibma Achtergrond: Sociaal-pedagoge Bekend van: Voorzitterschap PvdA Leusden, bestuurslid 'Vrouwenontmoetinqscentrum', lid dagelijks bestuur Vrouwenraaa Leusden Favoriete plek: „Openbaar groen in Alandsbeek nabij de Goudplevier" „Ten eerste vind ik dit een ontzettend mooi plekje. Helemaal zo vroeg in het voorjaar, met het bloeiende Fluitekruid en de enorme bladeren van het Groot Hoefblad, die m deze tijd langs het water boven de grond komen. Lekker ruig en wild. Het heeft iets natuürhjks. Ik bedoel, het zijn gelukkig met van die truttige perkjes. „Het is wat mij betreft een prachtig voorbeeld van het groenbeheer in deze gemeente, wat mij erg aanspreekt. Maar die invalshoek is in deze rubriek geloof ik al eens eerder gebruikt om een bijzondere plek m Leusden te behchten. Daarom wil ik hier ook wijzen op een ander aspect dat deze plaats bijzonder maakt. Het is voor mij een mooi voorbeeld van de toegenomen sociale veiligheid in Leusden, zeker voor vrouwen. Het is een teken dat er ook daaraan aandacht wordt geschonken. Dat ruige openbaar groen had namelijk ook als nadeel dat er veel donkere en ongure plekken ontstonden, waar lang niet iedereen zich in het donker prettig zou voelen. Het bruggetje hier, bijvoorbeeld, was een groot donker gat. Op deze plaats is daar wat aan gedaan. Zo is een flink aantal bomen onlangs gekapt of ngoreus teruggesnoeid, waardoor het veel lichter en opener is geworden. En ik weet niet of je dat op de foto kan zien, maar op het fietspad bij het bruggetje is verhchting gekomen. Ik vind dat een hele vooruitgang." „Maar er zijn veel meer plaatsen in Leusden waar op het gebied van de sociale veiligheid nog een hoop verbeterd kan worden. Een aantal doorgaande fietspaden, naar Leusden-Zuid of langs de Noorderinslag bijvoorbeeld, kan nog de nodige aandacht gebruiken. Een regelrechte ramp is het stuk fietspad tussen Noordennslag en Alandsbeek, zo tussen het cafetaria op de Lepelaar en De Hakhorst. Het is daar erg donker en dichtbegroeid. Daar zou iets aan moeten worden gedaan. „Ik ben erg betrokken bij het wel en wee van de vrouwen. De sociale veiligheid is binnen mijn partij een belangrijk item, maar uiteraard nog veel meer binnen de vrouwenbeweging m Leusden. Ik hou me op verschillende fronten in de samenlevmg met dit soort zaken bezig. „Ik denk dat die actieve opstelling m de pohtiek en andere maatschappehjke groeperingen voor een deel terug te voeren is op m'n opvoeding. Ik ben opgegroeid in Friesland m een Hervormd gezin en vanuit die achtergrond was het traditie om in allerlei maatschappelijke verbanden actief te zijn. Beroepsmatig heb ik, na een m.o.-opleiding sociaal-pedagogiek. altijd m het vormingswerk gezeten. Vandaar dat ik ook nog steeds vwd dat vorming en scholing voor vrouwen erg belangrijk is."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7