'Zijn vrouwen vrolijker dan mannen?' Meningen Goede en welluidende muziek Fietspad moet blijven! Brandjes Snorfiets gestolen Autoradio gestolen Inbraken Fax-apparaat gestolen Tas leeggeroofd Korenfestival m De Koningshof trekt vijfhonderd luisteraars plaatselijk nieuws LEUSDEN - Onder auspiciën van de Culturele Raad Leus den heeft zaterdagavond in De Koningshof, Hamersveld- seweg, het eerste Leusder Korenconcert plaats gehad. Het concert, waarbij zeven koren het beste beentje en stemband voorzetten, was te vens de afsluiting van het winterprogranuria 'Ruimte'. De deelnemende koren wa ren: Kindercantonj, Leus- dens Vocaal Ensemble, Tie nerkoor Chavenm, Jonge renkoor Leusden, Leusdens Mannenkoor De Valleizan gers, Gospelgroup Reforma tion en Gemengd Koor Leus den. Een sfeerverslag en een re censie. WOENSDAG 5 JUNI 1991 Deze rubriek staat open voor schriftelijke reacties (kort, bon dig en actueel) op artikelen in de Leusder Krant. De redactie be houdt zich het recht voor brieven in te korten of zonder opgaaf van redenen te weigeren. Anonieme brieven verdwijnen in de prulle- mand. Bneven sturen naar Redactie Leusder Krant, t.a.v. Gemt Jeunng, Asschatterweg 19, 3831JT Leusden. Swank, inwoner van Leus den-Zuid, reageert op de beslis sing van het college om het fietspad langs de Roo van Alde- wereltlaan op te heffen, omdat het te duur zou worden om daar verlichting aan te brengen. Wethouder Corri Verduin is het met dat standpunt van haar collega's niet eens en krijgt daarin steun van Swank. Wethouder Mevrouw Corri Verduin van Leusden pleit vol strekt terecht voor handhaven van het fietspad langs de Roo van Alderwereltlaan van Leusden- Zuid: verlicht en wel! Haar colle ga's in het College van B. en W zijn bereid dit pad ui te leveren ten behoeve van een voetpad. En dat, terwijl (op een heel klein stukje na) er nota bene langs die laan een prima trottoir ligt. En de fietsers dan? Wel, die worden verwezen (lees: verbannen) naar een be langrijke verkeersader, die voor letterlijk alle verkeer toeganke lijk is. Nu vraag ik u: „Is het niet van de gekke, dat anno 1991 Leusden seneus overweegt een veel gebruikt fietspad op te hef fen, waar allerwege in den lande om zeer voor de hand liggende redenen wordt gepleit voor meer fietspaden?! De meerderheid van B. en W. moet in dit geval wel verkeerd zijn geïnformeerd. Van onkunde wil ik het college voor alsnog niet betichten. Maar waar om dan niet beter geluisterd naar b.v. collega Verduin, die schier dagelijks dit fietspad gebruikt?! Zeker, de destijds voor heel veel geld aangelegde „snelheids- remmende bochten" waren be doeld om deze laan veiliger te maken. Wel geacht college, ver geet het maar! Tal van automobi listen voelen zich juist uitgedaagd deze slingers met opgevoerde snelheid te nemen en onze wijk slalommend binnen te komen of te velaten. Deze belangrijke in- en uitvalsweg van „Zuid" is er wis en waarachtig onveiliger op ge worden de laatste jaren. Daar is trouwens nog een andere reden voor. De Roo van Alderwereltlaan kent twee uiterst moeilijke en in gewikkelde passeerpunten: le. waar Emmalaan, Kwintlaan en uitrit boerderij „Zuid-Hoek" pal op een veiligheidsbocht uit komen (hoe werd het ooit be dacht?). 2e. waar de Stadhouderslaan pal op nog zo'n slinger staat en wel vlak na/c.q. vóór de T-split- sing D. Scheltuslaan-Roo van Al derwereltlaan (en alweer, wie verzon dat ooit?). Stelt u zich voor hoe dat daar dagelijks toegaat. Lange vracht wagens, niet zelden met aanhan gers voor bevoorrading van de „Bieshaar", dubbele wagens met stro voor de „Zuid-Hoek" school bussen, touringcars (verdwaalde) Duitse opleggers met Audi's enz.) pogen via deze laan practisch da gelijks en zeer frequent met uiter aard heel veel moeite Leusden- Zuid „te doen." Ik beweer, zulk een weg ge schikt achten voor fietsers - jon geren, maar zeker ook vele oude ren, is - ik voorspel het u - om grote moeilijkheden vragen! Beseft men wel hoeveel vooral jonge fietsers tussen thuis en „Centrumscholen" pendelen? hoevelen via dit fietspad het zwembad Octopus bezoeken? Mogen al dezen aan voor de hand liggende risico's worden blootge steld? Neen en nog eens Neen Toegegeven, bedoeld fietspad is nu te smal en in de wintermaan den 's morgens en 's avonds te donker. Daarom zegt wethouder Verduin terecht: het fietspad moet blijven en bovendien wor den verlicht! Maar zelfs, ja-aeUs, indien de LEUSDEN - Baldadige jeugd heeft het afgelopen weekeinde op verschillende plaatsen in de gemeente brand gesticht. De schade bleef beperkt. Vrijdagavond moest de brand weer uitrukken om een berm- LEUSDEN - Onbekenden hebben dit weekemde op Bruinhorst een snorfiets gestolen. De brommer was eigendom van een Leusde- naar, die zijn voertuig afgesloten had weggezet. Raad van Leusden voor dit essen- tiele „Zuid-probleem" geen geld kan vinden, ja heus, dan nog pleit ik - en velen met mij - vurig voor handhaving van dit onmisbare - zij het gebrekkige - fietspad; dus desnoods onverbreed, maar dan wél verboden voor bromfietsen. J. Swank, Leusden-ZuicL brandje aan de Burgemeester Van der Postlaan te blussen. De daders bleven onbekend. Onbekenden staken in de om geving van de Waterlooweg een bus afgewerkte olie in brand. De bus was bij een woning in de om geving weggenomen. Bezoekers van jongerencen trum De Geut staken op het in dustrieterrein 't Ruige Veld een vuilniscontainer in brand. De brandweer heeft het vuur ge doofd. In de nacht van zondag op maandag werd in de Claveren- bladstraat een aantal vuilniszak ken in de brand gestoken. De rookontwikkeling en de stank veroorzaakten rond 3.00 uur veel overlast. Te hulp gesnelde politie doofde het vuur met behulp van een poederblusser. Later die nacht brak de brand opmeuw uit. De brandweer heeft het vuur defi nitief geblust. begonnen is als een vriendenclub een jaar of acht geleden, en dat is nog steeds zo. De leden voelen zich aangetrokken tot de muziek uit de 19e en 20e eeuw Zij stellen hun concerten zo samen, dat het publiek een afwisselend pro gramma wordt geboden van so nore sereniteit tot uitbundige mu zikale grappen. Het -geheel a capella gezongen- repertoire was een lust voor het oor. Het is heel aardig om te zien dat mensen met zulk uiteenlopen de leeftijden zo'n schitterend ge heel weten te brengen. Met begeleiding van Gertjan Vis op de gitaar zongen 25 tieners van het tienerkoor 'Chavenm'een viertal liederen in de stijl van ne gro-spirituals en pop-songs. Hier na kwam het Jongerenkoor Leus den aan de beurt, die begeleid door een toetsenist, slagwerker, gitarist en basgitarist tegenwoor dig ook vaak concerten.geeft met bekende artiesten. Na dit concert gaat men zich voorbereiden op een concert met Vicky Brown op 10 september ten behoeve van de Helen Downing Stichting ter on dersteuning van wetenschappe lijk onderzoek naar kankerbe strijding. Het Jongerenkoor had het niet makkelijk, de dirigent was helaas door omstandigheden niet aan wezig. Toetsenist Ton Beckers verving hem, maar moest tevens de toetsen bespelen, wat geen makkelijke opgave was. Deson danks was deze handicap niet te merken bij de uitvoering. Waaruit mag blijken dat men zich heel professioneel opstelde. De Valleizangers Na de pauze was het de beurt aan 'De Valleizangers' die van hun optreden een hele act hadden ge maakt, wat bij het publiek in zeer goede aarde viel. De solo-zanger kwam eerst als rover en later als monnik het toneel op. Toen daar na een jager op humoristische wijze een lied ten gehore bracht, was het publiek ingepakt. Het ovationele applaus wat 'De Vallei- zangers' ten deel viel, was dan ook zeer verdiend. Hierna bracht Reformation nog gospelsongs ten gehore en sloot het Gemengd Koor Leusden de avond af. Tenslotte nep Conny Vandenbos alle dingenten op het toneel om deze mensen nog extra met een bloemetje te bedanken voor een prima avond. Al met al een geslaagde afsluiting van het winterprogramma, met het motto Ruimte. De spits werd deze avond afge beten door de Kindercantorij. Ongeveer 18 kinderen in de leef tijd van 7 tot 11 jaar lieten een sprankelende voorstelling zien, Duidelijk was dat de kinderen er Een bijna volle bak voor de zeven koren m De Koningshof te Leusden. Ruim vijfhonderd mensen kwamen luisteren naar een gezamenlijk concert van alle koren uit Leusden.ffoto Jan Pit) LEUSDEN - Op Dordogne hebben onbekenden een geparkeerde auto ontdaan van de geluidsappa ratuur. De dieven sloegen een zij- nut in om de auto open te maken. LEUSDEN - Uit een woning aan de Wilgenlaan hebben insluipers in de nacht van vnjdag op zaterdag een portemonnee met 500,- en een envelop met 260,- wegge- LEUSDEN - Een school aan de Heiligenbergerweg mist sinds woensdagmiddag een fax-appa raat. De politie sluit niet uit dat de dader in kringen van leerlingen van de school moet worden ge zocht. LEUSDEN - Een werkneemster van een horecabedrijf aan de Vlooswijkseweg werd het slacht offer van een insluiper. De vrouw miste donderdag 400,- uit haar tas. nomen. Er worden tevens giro-1 kaarte vermist. De inbrekers kwamen binnen door een boven- raampje te forceren. In de nacht van vrijdag op za terdag hebben inbrekers uit een woning aan de Walstro een com puter, betaalkaarten en voor I 300,- aan contanten meegeno- men. Een benzinepomp aan de Doornseweg vormde dit week emde het mikpunt van inbrekers. De ongenode gasten kwamen binnen door een traliewerk kapot te knippen en de ruiten in te gooi en. Vermist wordt snoepgoed en sigaretten. Op de Egger is dit weekeinde een autoradio gestolen. Onbe kenden openden de auto met een valse*sleutel. Op Bohemen werd een radio/cassetterecorder uit een auto gehaald. Er werd een portierraam ingeslagen om de auto te openén. De Kindercantonj opende het programma tijdens het optreden van de gezamenlijke Leusdense koren m de Koningshof. (Foto: Jan Pit) Presentatrice Conny Vandenbos wist het programma overtuigend en vakkundig aan 'elkaar te praten'. Met een kwinkslag stapte zij vaak van het ene koor op het andere koor over. Het pubhek wist haar commentaar te waarderen, (foto Jan Pit) Leusden - In de Marcuskerk was zaterdagavond een uitvoe ring van alle Leusdense koren, onder het motto 'Geef Leus dense koren de ruimte'. Het is de eerste keer, dat de Leus dense koren gezamelijk een uitvoering ten gehore brengen. Het bestuur van de Culturele Raad is best een beetje trots op dit concert, dat door haar is georganiseerd. Voor de koren is dit slotconcert een gelegenheid om zich in totaliteit te pre senteren. Zangeres Conny Vandenbos presenteerde het ge heel gekleed in een strak zwart ensemble met een rood kolbert. Met een hypermoderne leesbril op zag zij er zeer goed uit. Zij stelde de verschillende koren aan het publiek voor. Tijdens een van deze intro's vroeg zij zich af of vrou wen vrolijker zijn dan mannen, omdat er veel meer vrouwen meezingen dan mannen. Ondanks een wat tegenvallende kaartverkoop was de avond een groot succes te noemen. Dirk de Wit van de Culturele Raad hierover: „We hoopten 650 kaarten te verkopen, maar helaas zijn er maar een 500 verkocht". heel veel plezier m hadden. Vol gens Kate 10) en Francien (9), die al twee jaar bij het koor zmgen, is het 'hartstikke leuk om bij het koor te zingen'. „We oefenen lx per week en hebben alleen van middag extra moeten oefenen voor vanavond" A capella Na de kinderen werd het publiek verrast op het Leusdens Vocaal Ensemble. Dit is een koor wat Het Leusdens Vocaal Ensemble, onder leiding van Gerard Wijnands, bracht als vriendenclub een a lend programma ten gehore, (foto Jan Pit) piano en blokfluitiste Jearmette Bloemendal zetten zo'n 15-tal kinderen hun beste beentje voor en konden goed uit de voeten met hun repertoire. Veel indruk maakten de 12 le den van het Leusdens Vocaal En semble onder leiding van Ge rard Wijnands door hun mooie a cappella koorklank en goede in terpretatie van Frühhngsfeier van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy, Goldne Fluren, Wenn du fortgehst en Ein Sommertag van Antonin Dvorak en tenslotte Danza van Hendrik Andriessen. Chaverim onder leiding van Vera Achter en gitanst Gert-Jan Vis had een leuke, vlotte sound. Behalve dat het Listen to the voi ces wat moeizaam overkwam, waren de drie andere nummers (Mensen wordt wakker, Don't weep you after me, Rock 'a my soul) compositorisch stukken beter en daardoor ook qua uit voering. Bij het Jongerenkoor stond meestentijds de koorklank wat in de schaduw van de instrumen ten (Ton Beckers, electr. piano- /synthesizer; Arno van Pelt, slag werk, Paul Hagenaars, gitaar en Wim van der Ploeg, basgitaar). Onder leiding van Ton Bekers zong het jongerenkoor zeer en thousiast onder meer Stay with me till the morning (W.A Mo zart. an. Tom Parker) en Lord have mercy, een zeer melodieus nummer van Adrian Snell. Na de pauze kwamen eerst al zingend "De Valleizingers" naar voren met Stouthearted men uit the musical The New Moon. Met hun volumineuze zang legde dit koor veel eer in met het Laudate Dominum van Jan Nieland, Land- erkennung van Edvard Grieg (sohst was hier Jan Huurdeman), Die zwölf Rauber(solist Jan Wed der) en voor de komische noot was er De Jachtpartij met sohst Chris Tootman in de outfit van een jagersman. Opkomen is één ding, afgaan is ook een kunst: al zingend onder leiding van Schrijer en pianist Wim kamp verbet en vervolgens de zaal. Vervolgens Reformation leiding van Gert Mannée medewerking van Jan (piano), Astrid (dwarsfluit), John Paul Stam gitaar) en Kees Vaarkamp werk). Moesten de zangers The trust wat te veel tegen de instrumenten waardoo het vokaal-technische gedeelbj waf achteruit ging, in Peace 1 with you kwam daarenfegej zeer melodieus en harmonise over. Verder waren er nog d nummers And in that day val Adrian Snell en Great and wo:-| derful (van Stewar Dauerman). Het Gemengd koor Leusden oil der leiding van Bert Eerden me| pianist Anne Bunt besloot zo'n drie uur durende even*! ment. Het repertoire van /iel GKL strekt zich uit over Enge$\ madrigalen, werken van compt nisten als Mozart, Schuberjj Grieg en Fauré, maar ook neg: spirituals, operakoren en sond uit musical en film. Zaterdac\ avond was dat goed te merker.! Cantique van Jean Racine va:! Gabriël Fauré, Chor der seligeil Geister (Chr. W. von Gluck, anj Jac. Goudappel), Chor der Land! leute uit de opera "Die verkaufel Braut (Smetana), The ExoduJ Song (tekst Pat Boone, m uzelf Emest Gold, arr. Ch.A. Smith) e:l tenslotte Aleanders Ragtime! Band (tekst en muziek Irving J5e; hn). Goede en welluidende nu-I ziek, ook de vele voor-, fussenl en naspelen van de piano kwa l men goed uit ten opzichte varl de koormuziek die eveneens zeer verzorgd was. Ofschoon er nog wel enkele! plaatsen in de kerk vrij warenI was de pubheke belangstelhmm voor dit zangrecital zonder mee:f goed te noemen. B. van Surksua LEUSDEN - In "De Koningshof had zaterdagavond 1 juni het eerste Leusder koren-concert plaats. Achtereenvolgens na men in volgorde van opkomst deel aan dit concert De Kinder cantonj, het Leusdens Vocaal Ensemble, Tienerkoor "Chave rim", Jongerenkoor Leusden, Leusdens mannenkoor "De Val leizangers", Gospelgroup "Re formation" en het Gemengd Koor Leusden. Eén en ander kwam tot stand onder auspiciën van de stichting Culturele Raad Leusden die het afgelopen sei zoen het winterprogramma in het teken had gesteld van het thema "Ruimte". Het was de eer ste keer dat zoveel mogehjk Leusdense verenigingen en groeperingen bij de realisering van een winterprogramma wer- dep betrokken. Ter afsluiting van het seizoen presenteerde de Culturele Raad niet zonder trots in nauwe samenwerking met de zeven genoemde koren dit grote concert. Het was in die zin een unieke gebeurtenis doordat veel variaties van de Leusdense koor zang aan bod kwamen en daar voor gaf de Culturele Raad deze koren afgelopen zaterdag "alle ruimte". Overigens kwam het thema "Ruimte" niet inhoudelijk in de programmering van de di verse koren voor. Namens de Culturele Raad heette Margreet van Galen de talnjke aanwezigen welkom waarna zij snel het woord gaf aan Conny van den Bosch die met haar grote deskundigheid op dit gebied de programmaonderde len aan elkaar praatte Onder lei ding van Rianette Nobel-de Vaal kwamen al zingend over "Wij zijn de kinderen van de Kinder cantonj" deze kinderen het po dium op en hadden verder nog een achttal liedjes met titels als Wij hebben op de Buit ge speeld, Ze zullen altijd tegen je zeggen, en Maak 'n vrohjk ge luid. Met Pieter Leebeek aan de

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8