Alleen je bedje is niet gespreid Leusder Krant 'Houten tent' maakt trekken voor iedereen mogelijk en makkelijk: Maximaal drie nachten per hut Tijs van den Brink Aangeklede houten tent is misschien de beste typering Woensdag 12 juni 1991 <V -j De Hertshoorn was het eerste reisdoel. Vo rig jaar is de camping door de ANWB uitge roepen tot camping van het jaar. Aan de hut zelf merk je dat eigenlijk niet. Of het moet de kleine verwarming zijn die de twee hutten op dit kampeerterrein hebben. Het is meer de camping zelf, daar kijk je de ogen uit. Sani tair dat je zelfs in de gemiddelde woning met tegenkomt. Verder heeft de camping een heerlijk overdekt zwembad, perfecte spee- lattributen, een kinderboerderij met paar den, geiten, duiven, cavia's, konijnen en ga zo nog maar even door. De hutten mogen dan sober van inrichting zijn, op de camping kun nen de kinderen zich te buiten gaan aan alle voorzieningen. Trekkershutten zijn, de naam zegt het al, bedoeld voor trekkers. In de praktijk zijn het vooral gezinnen met jonge kinderen die een dergelijke hut boeken. Ze worden daarbij (in het hoogseizoen) verplicht te trekken, want stelregel is maximaal drie overnachtingen op een plek en dan weer verkassen Voor veel gezinnen is trekken te voet of met de fiets niet haalbaar met een tent. Zeker niet met kinderen die op de fiets van pa en ma mee moeten. Die gezinnen zijn veroordeeld tot de auto. Je moet met een gezin gewoon veel te veel meenemen. Waar léót je op de fiets een tent, luchtbedden, slaapzakken, kookattri- buten, speelgoed, kleding en weet ik wat al met meer, als je ook al een kinderzitje aan het stuur hebt? Daarbij komt nog dat het hele maal geen pretje is om de tent na drie nachten steeds weer te moeten afbreken en elders weer op te moeten opbouwen. Voor de trekkende gezinnen, die met de fiets of zelfs wandelend door Nederland rei zen, zijn de hutten een ideaal onderkomen. De huisjes staan werkelijk overal in de twaalf provincies (in Gelderland alleen al in 44 plaatsen) waardoor je nooit grote afstan den hoeft te fietsen. Voor de wandelaars zijn de wandelroutes tussen de onderkomens goed te overbruggen. In een kwartier heb je de hut in je eentje ingericht. De andere ouder kan zich in de tussentijd met de kinderen bezighouden Dat lukt je niet als je met een tent trekt. Vier handen zijn doorgaans al te GARDEREN - Temidden van kampeerders met hun tent of caravan voelt het wat onwennig. Je bent een vreemde eend in de campingbijt als je de sleutel van de trekkershut omdraait. Hoor je nu wel of niet tot het gilde van de kampeerders? Die vraag bleef me achtervolgen tijdens een korte huttenvakantie in het pinksterweekeinde. Met vrouw en twee zoontjes trok ik langs drie trekkershutten in Gelderland. De tocht begon bij De Hertshoorn in Garderen en voerde ons via De Leemkule in Ermelo naar de Bilderberg in Oosterbeek. Het was even wennen in zo'n houten hut. Met een kampeervakantie in een échte tent in het achterhoofd, is het een luxe om geen tent op te hoeven zetten en geen zweetdruppels te laten op de blaasbalg voor de luchtbedden. Gemakkelijk zijn de hutten zeker: Even melden bij de receptie „U bent meneer Van den Brink? Dit is uw sleutel, veel plezier." Eenvoudiger kan bijna niet. Alle rompslomp van het boeken heb je normaal gesproken al gehad. In 'no time' laad je de bagage uit en klaar is kees. De vakantie kan beginnen. Je gaat je bijna schuldig voelen als je anderen bezig ziet, die tent en halve huisraad uitpakken. Die vervolgens moeizaam het tentdoek om de stokken heentoveren om zich vervolgens te storten op het opblazen van de luchtbedden. weinig bij het opzetten van de tentstokken en het spannen van het tentdoek Bedenk daar bij, dat het in ons kikkerlandje 's zomers wel eens wil regenen, dan is het opzetten van een tent helemaal geen pretje. De Stichting Trekkershutten Nederland (STN) speelt met de houten blokhutten han dig in op al de minpuntjes van de tent voor trekkers. Door heel Nederland staan op zo'n 250 kampeerbedrijven ongeveer zeshonderd hutten klaar om hen op te vangen. De gasten kunnen de grootste pakketten uit hun bagage thuis laten liggen Al die huisjes van zo'n tien vierkante meter zijn identiek van inrichting. Er kan wat verschil zitten in de kleur van de gordijnen en dergelijke, maar ze zijn alle maal voorzien van twee stapelbedden met matrassen en kussens (je vindt je bedje dus nog net niet gespreid), een tweepits kooktoe- stel met gasaansluiting, een eettafel met vier stoelen of krukken, een lamp en stopcontact, stoffer en blik, emmer, dweil, bezem, afwas teiltje, vier kleerhaken en een jerrycan. Za ken die lang niet allemaal op de bagagedra ger van je fiets passen. Als extraatje hebben enkele hutten ook een verwarming. Voor de deur van de hutten staat in sommige gevallen (bijvoorbeeld bij De Hertshoorn in Garde ren) een picknicktafel met banken klaar. Alles is nèt even wat luxer dan voor de kampeerder met de tent. Je hebt gewone stoeien om op te zitten. Geen leunstoelen natuurlijk maar toch een stuk beter dan die klapstoeltjes, die de gemiddelde trekker mei de fiets of rugzak al helemaal niet mee kan slepen. De trekkers zijn meestal veroordeeld tot zitten op de grond. Dat kèn heel lekker zijn op warme zomeravonden maar niet op een nat grasveld op een avond die meer aan een winter- dan zomeravond doet denken. Voor een nachtje in een trekkershut betaal je 44 gulden. Die prijs is overal in Nederland hetzelfde, of je er nu met één of met vier personen intrekt. Als je die prijs afzet tegen die van een normale staplaats voor een tent (met vier personen en een auto) ben je niel eens zoveel meer kwijt. Ik vraag me zelfs af of je er verstandig aan doet een tent te kopen als trekken je manier van vakantievieren in ei gen land is. Hét grote nadeel is natuurlijk dat je wel moet boeken omdat de meeste kam peerterreinen slechts enkele hutten hebben Maar voor een goede camping is reserveren eigenlijk ook noodzaak. Navraag bij de pro vinciale VW leert, dat de hutten medio mei nog lang niet allemaal volgeboekt waren Toestanden als bij sommige luxe bungalow parken met boekingen tot een jaar in hel voren kom je hier niet tegen. Met bungalows zijn de hutten niet te ver gelijken. Zo staan ze vrijwel allemaal op een camping. Daardoor heb je als trekker toe gang tot de voorzieningen van de kampeer terreinen. De voorzieningen in de hut leggen het totaal af tegen die in een bungalow. Maar een trekker zit waarschijnlijk niet om echte luxe te springen. Misschien is een 'aangekle de houten tent' wel de beste typering. Dat het meer een tent is dan een bungalow bleek de eerste twee nachten van onze tocht overdui delijk. Totaal verkleumd werden we wakker Zelfs het kachteltje in de eerste hut was niet meer dan een doekje voor het bloeden: de kou bleef ons eigenwijs pesten tot de zon voor zichtig boven de boomtoppen verscheen. Wat moeten de tent-kampeerders het koud heb ben gehad. Tys van den Brink

Leusder Krant | 1991 | | pagina 10