Hoe bedrijvig is een Leusder Krant Hoe bedrijvig is Leusden? Drank- en horecawet per 1 juni gewijzigd Serie over ambacht en dienstverlening Max van Holst Pellekaan, eigenaar van Het Ros Beyaart: Woensdag 12 juni 1991 Pao LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De gemeente Leusden, in opper vlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaren explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaats ge had in het centrum van het voormalige, charmante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herin neringen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we ze graag terug willen brengen naar de dag van vandaag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrijven in en om het oude Hamersveldse hebben ortder de druk van de financieel-krachti- ge ondernemingen van buitenaf helaas moeten afhaken, maar gelukkig heeft een aantal zich kunnen handhaven. Zij krij gen een plaats in de serie, die de Leusdcr Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkelingen hoe het verder zal gaan in de serie, die de Leusdcr Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de ge meentegrenzen van Leusden. Op welke wijze hebben zij zich kunnen handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegenheid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze snel gegroeide gemeente, zo kan van vele kanten worden vernomen van de zijde van de „newcomers". Problemen met de werving van medewerkers zijn er niet of nauwelijks, de woningbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehouden met de behoeften aan de centrale ligging van de gemeente blijkt in vele gevallen een van de belangrijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwik keling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden ligt bij de aktivi- teitcn van de overkoepelende organisatie van de ter plaatse gevestigde onderne mers, de Bedrijvenkring Lcusden. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciële dienstverlening; (groot)handelsbcdrijven; industrie en ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aangesloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de com merciële dienstverlening. Daartoe beho ren uiteraard de banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed geschakeerd landschap dat zich nog vrij wel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen bin nen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschet ste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale ge meenschap als de onze, waarin de hart slag van de hedendaagse economie wel licht doord e snelle expansie van de laat ste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopende bedrijven in Leus den. De lezer wordt meegenomen binnen de muren van een bedrijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organisatie en werkkracht schuil gaat. LEUSDEN - Max van Holst Pelle- kaan is een drukke, dynamische man. Vandaar dat deze aflevering met een variant op de gebruikelijke titel van de serie zou kunnen heten: 'Hoe be drijvig is een Leusdenaar?' Zeer bedrijvig als het gaat om de 29-jarige direkteur-eigenaar van re- taurant Ros Beyaart aan de Hamers- veldseweg, een etablissement van al lure, dat sinds Van Holst Pellekaan het vier jaar geleden overnam van de toenmalige eigenaar John Visser zich tot in wijde omtrek een ongekend goede reputatie heeft verworven. Maar de jonge ondernemer heeft zich daarmee niet tevreden gesteld. Een half jaar geleden nam hij het bekende café De Swartesteegh over van de familie Van Maanen. Maar daarmee is aan de plannen nog geen einde ge komen. De familie Van Holst Pellekaan. een be kende, voorname naam in Indonesië, vestig de zich in het begin van de zeventiger jaren in Leusden De jonge Max koos na zijn middel bare school voor het Midland College in Amersfoort, waar hij een middelbaar-com- merciele opleiding volgde en in 1983 zijn diploma in ontvangst kon nemen. 'Maar voordat ik aan het werk ging in de horeca- sector wilde ik eerst op avontuur en trok gedurende een maand of vier door Afrika Toen ik terug kwam in Leusden kwam ik bij John Visser in dienst en werkte afwisselend in het Ros Beyaart en de Korf' In 1985 werd het bij het zalencomplex aan palende café Monet opgezet. Max kreeg de opdracht een plan te ontwikkelen en gaf aan de opdracht inhoud in samenwerking met wat later zijn compagnon zou worden, het toenmalige hoofd van de stedebouwkundige dienst van de gemeente Leusden Ton van der Horst. 'De opzet was een café op te zetten voor een bepaalde doelgroep, in dat geval dertig plussers, die in een bepaalde ambiance een drankje en een hapje zouden kunen nut tigen. Ik was verantwoordelijk voor de aan gepaste entourage.de kleurstelling enzo voort De bedoeling was dat het zou neigen in de richting van een 'grand café'. Later heeft de doelgroep zich gewijzigd en heeft een jon ger publiek bezit genomen van Monet'. Naar het ros Anderhalf jaar heeft Max van Holst Pelle kaan zelf gewerkt in het door hem vorm ge kregen Monet. Vervolgens ging hij voor een periode van drie maanden werken in het eveneens door John Visser geëxploiteerde restaurant Ros Beyaart. Daar leerde hij het gastenbestand kennen en rijpte bij hem het plan tot overname van het pand Dat gebeur de in maart 1987. Ook daar kon Max, nauwe lijks 25 jaar jong, zijn jeugdig enthousiasme en creativiteit de vrije teugel geven. 'Er moest verbouwd worden, dat stond voor mij vast. De voorgevel moest een meer uitnodigend karakter krijgen, maar ook het interieur had een face lift nodig. Voortreffe lijk werk werd geleverd door architect Jan den Hartog uit Leusden-Zuid en diens ge niale zoon Jaap. Er werd een nieuw stijlvol a la carte-restaurant ontworpen en een ont vangsthal van allure met veel marmer. Op 10 april kon het nieuwe Ros Beyaart worden geopend'. Inmiddels was de vraag naar de nieuwe, moderne accommodatie gecreérd. Dank zij een goed gerichte acquisitie bestond er bij de opening reeds een aardig pakket opdrachten voor bruiloften en partijen in de toen nog kleine achterzaal. Maar wat nog veel hoop voller bleek: de eerste zeven weken was het restaurant voor de volle honderd procent be zet. De achterzaal met het podium bleek een jaar later al te klein om aan de vraag naar grotere partijen te kunnen voldoen. De capa citeit van honderd personen bleek ontoerei kend en weer moesten vader en zoon Den Hartog in aktie komen. Er kwam een fraaie moderne zaal voor honderdvijftig mensen op papier, de toegang van restaurant en keuken naar de nieuwe zaal behoefde dringend ver betering en in oktober 1989 kon het ver nieuwde gedeelte feestelijk in gebruik wor den genomen. Catering Inmiddels diende zich een nieuwe aktivi- teit aan: catering. Het bedrijfsleven groeide met grote regelmaat - Leusden is immers bedrijvig - en de vraag naar goede en redelijk betaalbare maaltijden in de eigen werkom geving hield daarmee gelijke tred. Max: 'Het viel gemakkelijk te combineren met de keu- kenaktiviteiten in het restaurant. Dat het allemaal soepel loopt is voor een belangrijk deel ook al te danken aan de uitstekende staf onder leiding van Jan van den Brink. Het is een groep van vakbekwame mensen, onder wie drie leermeesters met certificaat. Zo- LEUSDEN - Met ingang van 1 juni jongstleden is de drank- en horecawet gewijzigd in die zin dat para-commer ciële aktiviteiten ernstig kunnen worden bestraft. Max van Holst Pellekaan, die als werkgeversvertegenwoordiger lid is van de commissie uit de Horeca Federatie en mede belast is met de controle op de nale ving vande wet: 'De commissie moet na gaan of de wet wordt overtreden. Om duidelijk te maken wat die para-com- merciële aktiviteiten kunnen inhouden het volgende voorbeeld. Een speeltuin vereniging - of elke andere willekeurige vereniging - organiseert voor haar leden in de kantine een feestje. Dat mag. Maar als die vereniging haar lokaal verhuurt voor een bruiloft of partij is zij in overtre ding; dan is er namelijk in de zin van de wet sprake van een para-commerciële aktiviteit en dat kan een vereniging haar vergunning kosten'. En hij vervolgt: 'Dat is ook logisch. De wet stelt aan de horeca-ondernemer hoge eisen; hij moet voldoen aan zoveel voor waarden, dat technisch gezien bij ons sprake is van de zwaarste bedrijfstak. Om nu de concurrentie van de (vaak ook nog met gemeenschapsgelden gesubsidieerde verenigingen tegen te gaan wordt het professionele horecabedrijf via de wet nu in bescherming genomen. Dat is een re delijke zaak'. doende kunnen we zelf intern ook het een en ander aan scholing doen. De medewerkers in de bediening moeten zich er constant van bewust zijn dat een kel ner een gastheer is en geen transporteur van eten en drinken'. Catering - ook daar gaat het niet alleen om het brengen van eten en drinken 'We zijn in die sector een 'totaal-leverancier' en bieden volledige service; alles wat tot catering-akti- viteiten behoort. Wil men muziek, mecha nisch of live: wij zorgen er voor, al dan niet met aanvullende entertainment. Ook in dat opzicht vervullen wij waar nodig de functie van gastheer'. Gastheer is men in het Ros Beyaart voor de wekelijks terugkerende bijeenkomsten van de Rotary, de Lions, de Ronde Tafel en de Junior Kamer. Tradities worden in ere ge houden via Nieuwjaarsbijeenkomsten en het jaarlijks 'haring happen', voor velen in de Leusdense gemeenschap niet meer weg te denken sociale samenkomsten. Naar 'De Steegh' Verrassend voor velen was eind vorig jaar het bericht, dat Max van Holst Pellekaan eigenaar was geworden van het sinds jaar en dag door het echtpaar Van Maanen geëx ploiteerde populaire café De Swartesteegh. Daartoe richtte hij samen met eerder ge noemde Ton van der Horst een BV op: Ster renbosch Beheer. Waarom naast de veel zorg en aandacht eisende aktiviteiten in en rond het Ros ook nog eens een eigen café? Max: 'Ja waarom eigenlijk niet. De beide bedrijven verschillen wezenlijk van elkaar en evenals de plaats van het Ros Beyaart is ook die van de Swartesteegh een perfekte lokatie. Daarom hebben Ton en ik niet lang geaarzeld, toen we deze kans kregen. Boven dien was het weer eens een nieuwe uitdaging. De start is uitstekend geweest, we zijn zeer tevreden en zitten boven de lijn, die we voor onszelf hadden uitgestippeld. Natuu vragen beide zaken wel de nodige maar tot dusver is de exploitatie zeer bi digend. En eerlijk gezegd, als zich weer eens superlokatie aandient - en er zijn er nog in Leusden, denk maar eens aan de waar de Wegwijzer staat, een school die schien moet verdwijnen ofwel het jonge centrum De Geut, dat zeker weggaat - we attent zijn'. Met de laatste opmerking sluit Van H Pellekaan aan op de vraag, hoe het staat zijn eerder vermelde plannen voor de et. tuele bouw van een hotel op het industrie' rein De Horst. 'Leusden heeft duidelijk hoefte aan moderne, betaalbare hotel mers. Die vraag bestaat en dat heeft mij leiding gegeven om destijds in te schnj voor een perceel Maar de uitgifte van grond laat nog altijd op zich wachten. D; om haken beleggers, die al geruime tijd den interesse hebben getoond, op een paald moment af; dat is een logische zaak zou dolgraag een hotel als Den Treek wi! overnemen, maar daar valt over de koopp niet te praten In dat geval gaat het om bi chelijke bedragen. Dat is daarom zo jami omdat het ook daar gaat om een droomlo tie. Maar er zal buiten de koopprijs nog veel moeten worden geinvesteerd dat ïl niet eens aan kan denken. Niettemin b! het de meest fantastische plaats voor hotel in Midden-Nederland'. Wat beweegt Max van Holst, die zore enige twijfel nog dagelijks om zich heenki of er ergens nog meer werk aan de winkel: kunnen zijn en wiens verhaal wellicht volgend hoofdstuk zal krijgen om sta weer nieuwe lasten op de toch tengere sok ders te laden? 1 'Ach, misschien kan ik het niet laten weet je, als je jong bent en het aankunt b! er die expansiedrang. Laten we het daï houden.'

Leusder Krant | 1991 | | pagina 6