Leusder Krant, 'Door verschraling nog grotere rijkdom bereiken' gj ylutotaal Eerste bewijs? Het weer in ei Grote belangstelling voor nieuw parochiecentrum Nieuwe opzichter Schoolsteegsbosjes Marnix Werkmeester (26): Nieuws uit de verenigingen Clubavond 'De Loupe' Kindercircus Springi Dingi ensdag 12 juni 1991 Pagina 9 nuc Werkmeester voelt zich goed thuis in de Schoolsteegbos- iIs nieuwe opzichter. „De natuur is erg belangrijk, we moeten ook zorgen dat deze bosjes blijven bestaan Sterker nog, de en fauna moeten nog uitgebreid worden" De Schoolsteeg bosjes worden illegaal gebruikt door zowel aanwonenden als huisdieren „Af en toe wordt er wel eens een verwilderde kat afgeschoten" (foto Hans Verhorst) ISDEN - Even wandelen in erboden tuin. Dit voor had bij uitzondering on betekende tijdens de ken- naking met de nieuwe op- ter in de Schoolsteegbos- Marnix Werkmeester is 1 april van dit jaar in ist bij Landgoed de Boom. alve de Schoolsteegbosjes het Landgoed de Boom erschillende kleine bosper- binnen de gemeente sden onder zijn toezicht, verantwoordelijkheden in de eerste plaats bij het oud en beheer van deze ike stukjes natuur. „Daar- iroberen we het milieu ver te verbeteren. Met name zoveel mogelijk kwade in den buiten te houden", al- Marnix Werkmeester. De de invloeden bestaan niet en uit vervuild water en regen (waardoor de grond Tuchtbaar dreigt te wor den), maar vooral uit de aan wezigheid van mensen. De Schoolsteegbosjes zijn sinds 1984 erkend als natuur gebied Geen mens mag er in Een verboden tuin in de direk- te nabijheid van een nieuw bouwwijk De Leusdenaren moeten het in hun woonomgeving doen met het uitzicht op een stukje prachtig natuurgebied. De dijk achter de Schoolsteegbosjes blijkt ook van Staatsbosbe heer. Het uitlaten van de hon den daar, wordt door Werk meester noodgedwongen toe gestaan, maar liever zou hij ook daar de mensen weghou den ,,Het is eigenlijk tegenstrij dig", bekent hij..enerzijds zou je het iedereen gunnen om hier van deze natuur te genieten. Anderzijds weet je dat zodra je dit toestaat, de stilte en daar mee de flora en fauna ver stoord raakt" Jachtopzichter Tijdens de wandeling met de nieuwe opzichter blijkt dat deze de liefde voor de natuur paart aan een praktische geest De mooiste plekjes wijst hij zonder mankeren aan Bij een fris groen veldje, verstopt tus sen hoge bomen, slaat het ver langen toe om hier uren van het zonnetje te liggen genieten. Be halve dat het op dat moment zachtjes begint te regenen, lijkt het de opzichter niets, want daar heeft hij absoluut geen tijd voor Zijn werkzaamheden bestaan dan wel voor een ge deelte uit het rondwandelen door de percelen, maar daar naast draagt hij verantwoor delijkheid voor werkzaamhe den, die een goed beheer vra gen Het uitdunnen van bomen, het onderhouden van paden en het beheersen van de wildstand. Wie zich een opzichter voor stelt met een grasje tussen de lippen, geleund tegen een boom. heeft het verkeerd. Al hoewel, zijn kleding blijkt ge kozen op schutkleuren Een ge mêleerde bruine trui, bruin groene corduroy broek ('Nog liever draag ik een groene spij kerbroek, maar daar heb ik er maar één van en die zit in de was Die broeken zijn al weer uit de mode helaas en daardoor moeilijk te krijgen'). De uitmonstering blijkt niet zozeer te zijn samengesteld ter voorkomen van het opschrik ken van de dieren. ,,Nee, ik heb gezocht naar kleding waardoor mensen weten dat ik hier iets te vertellen heb. Een uniform draag ik niet. Ik kan de mensen ook alleen maar vriendelijk en dringend verzoeken om te ver trekken". Alleen de onbezoldigd jacht opzichter heeft de bevoegdheid om bekeuringen uit te schrij ven Voor de Schoolsteegbosjes is dat Dick Meerveld. de fiet senmaker uit de Hamershof Marnix Werkmeester weet, dat niet iedereen zich aan de ver bodsbepalingen houdt en kan niet iedereen dit kwalijk ne men. .,Ach, ik weet best hoe ik zelf als jongetje was Niets was in teressanter dan heel stilletjes dieren te observeren vanaf plekken waar je niet komen mocht' Hij heeft zich dan ook voorgenomen om samen met de rentmeester iets te verzinnen waardoor oprecht belangstel lenden zonder schade aan de natuur, de Schoolsteegbosjes kunnen komen bekijken. Orchidee Marnix Werkmeester heeft van jongs af aan een grote be langstelling voor alles wat bloeit en groeit. „Toen ik een kleine jongen was stond mijn kamer vol opgezette dieren. Mijn mooiste exemplaar was een klem ransuiltje." In de di- rekte omgeving van zijn ou derlijk huis in Culemborg was met veel natuur te vinden Dat hij desondanks veel te zien kreeg, dankt hij aan zijn moe der1 ..Zij is echt zo'n mens dat bij ieder plantje stilstaat en daar enthousiast over kan vertellen." Het enthousiasme werkte aan stekelijk Marnix Werkmeester volgde de Middelbare school voor Bosbouw en Cultuurbe heer Van een baan als opzich ter in de Schoolsteegbosjes kon hij alleen maar dromen. „Zo veel opzichters zijn er niet in Nederland en zeker niet in zo'n uniek en prachtig gebied." Hij kwam richting Leusden, door dat hij werk vond bij de Heide maatschappij waar hij als bos- arbeider op de Leusderheide aan de slag ging Na nog een half jaar als milieudeskundige bodemonderzoek in heel Ne derland gedaan te hebben, kwam de positie in Leusden vacant. Tot zijn grote vreugde werd hij niet alleen aangesteld, maar kreeg hij ook boerderij Zuidwind (einde Hamersveld- seweg, zo ongeveer aan de oprit naar landgoed de Boom) toege wezen als zijn woning. Hakhout De Schoolsteegsbosjes be slaan 35 hectare Tussen hak hout. enige stukken opgaande bos waarin vooral eiken staan, liggen bijzonder stukjes wei land Vooral deze weilandjes hebben de belangstelling van de opzichter Het is zijn voor nemen om de plantengroei hier te verbeteren. Door regelmatig maaien hoopt hij de bodem te verschralen waardoor plan tensoorten die hier van ouds her voorkwamen, maar die nu verdwenen zijn, terug kunnen komen. Zoals bijvoorbeeld or chideeën- en biestsoorten. Een van de verrassendste plekjes wordt gevormd door een rij beuken. Waarom en wanneer dit laantje hier werd aangelegd weet de kersverse opzichter (nog) niet. ,,Dit gebied is van oudsher een jachtgebied. Hier werd vroeger gejaagd ten dienste van het huis. Heel het landgoed de Boom draaide van oudsher om de jacht. Nog steeds zijn hier en daar de schietlaantjes te zien welke door de jagers gebruikt werden. Nog steeds heeft een jagerscombinatie het recht hier te schieten". Schoten zijn regelmatig te ho ren. Is het verhaal waar, dat de jagers niet schromen huiskat ten neer te leggen, die ook in de Schoolsteegbosjes willen dwalen? ,,Er wordt wel eens een kat geschoten, maar dat zijn verwilderde exemplaren. Wanneer wij een paar keer een kat hebben zien rondsluipen en sterk de indruk hebben, dat hij hier zo ongeveer is komen wo nen, dan wordt wel eens inge grepen. Natuurlijk een discu tabele zaak voor iedere kat tenliefhebber, maar noodza kelijk in het kader van fauna beheer". In de Schoolsteegbosjes leeft een rijke fauna. Behalve zeven acht reeën, ('een rijk reeënbe- stand, ik heb nog geen kalfjes waargenomen maar sluit niet uit dat ze er al zijn'), fazanten ('deze horen hier niet van oor sprong, ze worden uitgezet. Ik ben daar niet helemaal voor. Hier is toch sprake van een ze kere faunavervalsing'), klein wild en vooral heel veel vogels zoals holenduiven, tortels zo wel de inlandse als de Turkse, bosuiltjes, buizings, en heel veel klein spul. Staande bij een van de ver scholen wellanden, die nodig gemaaid moet worden ('de brandnetels groeien weer, dat is een slecht teken') horen we de wielewaal. „Ondanks zijn gele kleed is hij maar moeilijk te zien. Ze moeten hier ergens nestelen, maar ik heb nog niet kunnen ontdekken waar. Het is tamelijk bijzonder om hier, zo vlak bij bewoning, enige wiele waalnesten te hebben". Storing Hoewel het stil is in het bos, dringen de geluiden uit de be woonde wereld storend door. Ergens in de omgeving van de Benedictijnehove is iemand aan het timmeren. De vracht auto's, die bij de uitbreiding van het winkelcentrum bezig zijn, denderen zwaar langs, kinderstemmen dringen tot hier door. „We hebben zelfs overwogen de weilanden, die als buffer dienen tussen de bosjes en de bebouwing, te be planten en daarna open te stellen voor publiek. Daardoor zou een geluidsbuffer ontstaan tussen dit stiltegebied en de wijk. Maar daarvoor moet grond worden aangekocht". Wanneer hem verteld wordt van andere vage plannen zoals het bestemmen van een stuk wei als kermisterrein, laat hij bij voorbaat weten hartgron dig tegen te zullen stemmen. „De Schoolsteegbosjes liggen er mooi bij. Een dergelijke rijk dom moet behouden blijven". Marnix Werkmeester maakt er niet veel woorden aan vuil. maar laat duidelijk merken waar de belangen in het alge meen en de zijne in het bijzon der. liggenbij de rust in de Schoolsteegbosjes. LEUSDEN - Op de laatste clubbijeenkomst van de Leus- dense, postzegelverzamelaars vereniging 'De Loupe', op don derdag 13 juni, is een grote veiling, waar circa 250 kavels onder de hamer zullen komen. Geïnteresseerde niet-leden zijn eveneens welkom. De bij eenkomst, die gehouden wordt in De Til aan de Hamersveldse- weg, begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.15 uur open De jeugdafdeling van de ver eniging besluit het seizoen za terdag 15 juni met een postze gelveiling. zonder dat daar geld aan te pas komt De vei ling begint om 13 15 uur en wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldseweg. LEUSDEN - Leerlingen van de groepen 1 tot en met 8 van de christelijke basisschool De Brink treden woensdag 19 juni op in het gelegenheidskinder- circus 'Spnngi Dingi'. Het cir cus heeft zijn tenten symbo lisch opgeslagen op het school plein aan de Lijsterbeslaan 54. Er staan onder meer optredens op het programma van clowns, acrobaten en goochelaars. Be zoekers betalen een kwartje entree. Bij slecht weer wordt het circus verschoven naar woensdag 26 juni ACHTERVELD - Voor de ope ning van het nieuwe parochie centrum van St Joseph in Achterveld was zo'n grote be- De heer Wormgoor was zeer tevreden over het parochiecen trum. (Foto: Hans Verhorst) langstelling dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. De bouw en inrichting van het centrum werden door Achterveldse bedrijven uitge voerd Na de hoogmis was er zon dag open huis. Namens het kerkbestuur bracht de heer L Wormgoor naar voren dat ie dereen met vreugde het paro chiecentrum kan verwelko men Bouwkundig gezien is het een grote aanwinst voor het dorp. Verder is het als ontmoe tingscentrum „een sterk bastillon voor het samen ëén zijn". De heer Wormgoor noemde ook de heer H.J. Baai man die met veel inzet aan het parochiecentrum heeft ge werkt maar zondag helaas niet aanwezig kon zijn. „Een paro chiecentrum waar wij lerend, gelovend, luisterend elkaar be hulpzaam kunnen zijn," aldus Wormgoor. ELKE DONDERDAG EN VRIJDAG OP DE KABELKRANT 13 en 14 juni Alfa 33 16V 4x4 Kattestaart De natuur kent verschil lende manieren voor de planten en de bomen om het stuifmeel, noodzake lijk voor de bevruchting, op de stamper over te brengen. Zo zijn er die gebruik maken van de wind en anderen van in- sekten. Er zijn nog tal rijke andere manieren, maar dit zijn wel de meest voorkomende. Om zelfbestuiving te voorkomen en kruisbe stuiving te bevorderen zijn er ook verschillende mogelijkheden. De meest doeltreffende ma nier is natuurlijk aparte mannelijke en vrou welijke exemplaren. In die gevallen wordt meestal gebruik ge maakt van de wind om het stuifmeel te verplaat sen, wat echter de kans dat een stuifmeelkorrel zich precies op het vrou welijk orgaan zal neer zetten, bijzonder klein maakt. Het enige ant woord hierop is het ont wikkelen van ontzettend grote hoeveelheden stuifmeel. Om zich zo lang mogelijk in de lucht zwevende te houden zijn de korrels of heel klein, of aan beide zijden uitgerust met kleine blaasjes, waar door een groter opper vlak ontstaat en de wind hen over grote afstanden kan meevoeren. Bij tweeslachtige bloe men, dat wil zeggen bloe men die zowel meeldra den als stampers bezit ten, is in veel gevallen zelfbevruchting moge lijk, zelfs nog voor de bloem zich opent. Om dat te verhinderen zijn er verschillende systemen, onder andere ongelijktij dige rijping van meel draden en stampers. De kattestaart heeft hier voor een eigen, bijzon dere en doeltreffende manier. De Gewone kattestaart (Lythrum salicaria), met zijn purperrode bloeia- ren, kunnen we binnen kort weer overal zien aan de waterkanten en op andere vochtige plaat sen. De geslachtsnaam Lythrum is afgeleid van het Griekse woord lyth- ron; met bloed bevlekt, vanwege de kleur der bloemen. De soortnaam salicaria wil zeggen: op een wilg gelijkend (salix wilg), vanwege de wil gachtige bladeren. De lange, aarvormige bloei- wijzen staan op stevige, rechtopstaande, weinig of niet vertakte stengels. Die behaarde stengels bereiken een hoogte van 60-120 cm. Bekijken we de bloem eens goed dan zien we dat die van één plant alle gelijk zijn, maar dat er tussen de bloemen van verschillende planten verschillen bestaan in de plaatsen van de meeldra den en de stampers. De stampers kunnen even- hoog zijn als de kelkbla den, maar ook in de kelk verscholen zitten. Of er boven uit steken. De plaatsen van de twee kransen van meeldra den, die op ongeijke hoogte zitten, verschilen eveneens. De bij, vlinder of hommel die de ene plant bezoekt, wordt op twee plaatsen met stuif meel bestoven. Dit stuif meel komt dan op de stempels terecht van de twee andere soorten van bloemen. Een unieke en doeltreffende manier van kruisbestuiving. G. van Leeuwen Is dit het eerste bewijs? In het midden en westen van India is zondag meer dan 630 millime ter water gevallen (bij ons ruim 700 in een heel jaar) Het waren de ergste regens aldaar sedert tenminste 40 jaar. Zouden de Engelse klimatologen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de gevolgen van de Olie- branden in Koeweit gelijk krij gen? Hun conclusie was dat de temperatuur in de regio van de Perzische Golf gedurende eni ge tijd belangrijk te laag zou zijn Tevens zouden de atmos ferische storingen kunnen lei den tot ernstige afwijkingen van de moessonactiviteit in Azie Terug naar eigen land. De watersporters zullen de dag van maandag met plezier heb ben beleefd De zeilen werden flink gebold onder invloed van een vrij straffe zuidwestelijke wind, die het weerbeeld buiten de deur eerder aan de herfst dan aan de zomer deed denken. Verantwoordelijk voor de on rustige sfeer was een diepe de pressie, die via Schotland noordoostwaarts trok. In zijn kielzog werd onstabiele lucht aangevoerd, waarin enkele buien voorkwamen. Dezelfde depressie was ook verantwoor delijk voor een tegenvallende zondag. Een front ervan was zo onvriendelijk al vroegtijdig aan de bel te trekken, zodat het reeds in de ochtend begon te regenen. Van de verwachte temperatuurstijging richting 20 graden kwam zodoende weinig terecht. De barometer begon na de passage van een trog van de depressie dinsdag aan een lichte stijging, opge wekt door het naderbij komen van een zwakkke rug van hoge- druk. Daarvan hebben we gis teren geprofiteerd, zodat er even een adempauze werd in gelast. De zon kreeg wat meer speelruimte en de buienacti- viteit verminderde. Lang heeft de opleving niet geduurd, want vandaag al werd de invloed van een volgende depressie merkbaar in de vorm van veel bewolking en wat regen of een enkele bui Op de Oceaan den dert de depressietrein in volle vaart op Schotland af. Stopsig nalen worden nauwelijks gege ven, aangezien het Azorenho- gedrukgebied honkvast is. Daardoor is de hoogtestroming westelijk georienteerd en kun nen fronten vrij gemakkelijk tot over onze omgeving door dringen De temperatuur blijft bij dit alles op een laag pitje Meer dan een graad op 17 krij gen we niet op de thermome terbuis en in de tweede week- helft gaat het kwik eerder iets omlaag dan omhoog. We heb ben dan te maken met een hoogtestoring, die zich boven de Noordzee nestelt. Het ge volg daarvan is een buiig weer beeld met af en toe een flink aantrekkende zuidwesten wind. Zomerweer, met veel zon en temperaturen boven de 20 graden zit er voorlopig niet in. Daarvoor moeten we de ko mende dagen naar zuidelijke streken. Ook boven Rusland is het zomers weer. De eerste tien dagen van juni waren ronduit koud. Het zou mij niet verbazen als de decade de op een na koudste van deze eeuw gaat worden. Negatief koploper is 1914 met 10 4, tweede staat 1989 met 11.2. Erg actief was de zon niet, want veel meer dan 40 uur werd niet geklokt De neer slaghoeveelheden waren gril lig, veelal veroorzaakt door buien. Zo viel in Leusden 27 en in Achterveld 20 mm. KATTCSTAAFT

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9