John Russell start platen laatschappij in eigen studio Leusder Krant. (IMog)geen zomer Nieuws uit de verenigingen DWS de prijzen Autoshow Postzegelbeurs Trekker wedstrijd Autoinbraken LEUSDE n ien platenlabel Space Records in huisstudio Dug out vernield Muziek in De Hamershof msdag 19 juni 1991 Pagina 5 t kan de zon een boel maken Dat was maandag fkjk te merken aan het sur van menigeen. Hoewel mperatuur nou niet direct rse allures had, waren de andigheden zodanig ver- dat de kille douche van dag snel vergeten bleek, wind stond buitensp'el, door het buiten de deur enaam toeven was In het einde beleefden we dan het absolute dieptepunt ieze koudegolf, die nu al D twee maanden duurt dag regende het prak- aan een stuk en de neer- oeveelheden logen er niet n Achterveld en Leusden 27 mm uit het maatglas a'd Een dergelijke et- &ftapping was sedert be- 'nuari niet meer het geval esl Naast nat was het die uitermate kil. Rond het aguur wees het kwik am- 0 graden aan. De oorzaak de opleving begin deze zijn natuurlijk wei dend en daardoor is een lfhand snel gevuld, was DOrt niemandsland waar- vertoefden. Boven Mid- -uropa lag de scheidings lijn tussen de koele lucht waarin wij ons bevinden en belangrijk warmere lucht ten zuidoosten van de Alpen en bo ven de Balkan. In die contreien steeg het kwik de afgelopen dagen tot ruim boven de 30 graden. Langs het genoemde koufront ontstaan gemakke lijk stonngen die het water in die streken met bakken uit de lucht doet komen Tot aan het oosten en zuiden van Duits land regende het maandag uren achtereen. Op enkele plaatsen werd meer dan 40 mm genoteerd. Ook de noordkant van de Alpen kreeg een natte veeg mee. Andere depressies zijn actief in het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen en fronten daarvan reiken tot aan de Britse Eilanden Ook daar betaalt men de tol van enkele mooie zomers op rij Het kwik bleef in de noordelijke gebie den bij 10 graden steken. Van daag kunnen we wat regen hebben meegekregen van een storing boven Duitsland. In de rest van de week verandert er bitter weinig. Het blijft tame lijk wisselvallig en aan de koe le kant. Het Azorenhogedruk- gebied gaat later wel een po ging wagen terreinwinst te boeken boven Frankrijk en de Alpen, maar dat geeft de ther mometer, voorlopig althans, te weinig inspiraties. Bovendien laten de modellen later in de week een westelijke stroming tot ontplooing komen en dat geeft de depressies, inclusief de fronten, wat meer armslag Kortom het blijft voorlopig sukkelen wat de zomer betreft De Pinatuba op de Filipijnen staat op springen. Op 26 en 27 augustus in het jaar 1883 kwam de vulkaankegel Perbu- watan op Krakatau(Indonesie) tot explosie. De rookpluim was bijna 25 km hoog Het dak van de magmakamer, waarop Kra- katau lag, zakte volledig in de zee De explosie kostte 30.000 mensen het leven. De golven die ontstonden, hebben effect gehad tot m de Golf van Bis- caije, bij Frankrijk! Het lawaai werd gehoord in Manilla, Sri Lanka en Centraal-Australie. De gemiddelde temperatuur op het noordelijk Halfrond was in die periode ongeveer 0.5 tot 0.8 graden lager dan normaal. Dat jaar werd gekenmerkt door roodgekleurde zonsondergan gen vanwege al het stof in de atmosfeer. Beenbreek Een plant die bezig is een grote zeldzaamheid te worden is de Beenbreek. In de hele provincie Utrecht zijn ze, volgens een rapport van dc Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische ver eniging, na een zorgvuldig onderzoek in 1984, nog maar op twee plaatsen te vinden en beide plaatsen liggen in onze gemeente. Juist omdat de plant zo weinig eist is hij veelei send geworden. Been breek verlangt een dras sige en zeer voedselarme standplaats. En waar vin den we, met al die overbe mesting, nog vocselarme plaatsen. De meststoffen zijn al in het grondwater doorgedrongen. Ze houden ook van plaat sen met horizontaal bewe gend grondwater, 's Win ters dient het grondwater op, of iets boven het maai veld te staan en 's zomers niet meer dan een meter er onder. Ook die plaatsen zijn, door de steeds lager wor dende grondwaterstand, zeldzaam geworden. Al leen die plaatsen waar zich in dc bodem, op vrij geringe diepte, oerbanken of leemlagen bevinden, kunnen nog aan dit ver langen voldoen. In de tijd, voor de komst van de kunstmest en hei- deontginning op grote schaal, kwam beenbreek op veel plaatsen in grote getale voor. De beenbreek kleurde, op sommige plaatsen, in juli en augus tus de heide goudgeel met zijn welriekende bloemen. Uit de wortelstok komen zwaardvormige bladeren tevoorschijn. De stengels dragen elk een tros stervormige, van bin nen fel-gele, bloemen met wollig behaarde helmdra- den en oranje helmknop pen. Aan die wollig be haarde helmdraden is te zien dat we te maken heb ben met een lid van de le liefamilie. Na de bloei ontwikkelen zich, in doosvruchten, ver scheidene spaanvormige zaden met aan beide zij den een staart, dit om het drijfvermoen te verhogen. Als in het najaar de groei plaatsen overstroomd worden, zorgt zo het water voor de verspreiding van het zaad. Ook plant de beenbreek, en zelfs wel in hoofdzaak, zich voort door middel van de onder gronds kruipende wortel stok. In de geneeskunde is nooit gebruik gemaakt van de beenbreek, integendeel, men was er van overtuigd dat de plant bij het weide- vee de botten brosser maakte. Hirmee is tevens de herkomst van de naam beenbreek verklaard. Ook de wetenschappelijke soortnaam Ossifragum heeft deze betekenis. Het groter aantal botbreuken bij vee, op plaatsen waar beenbreek groeit, hangt echter samen met zijn voorkeur voor een mine raal- en kalkarme bodem. Het vee, dat op die plaat sen hun voedsel moesten vinden, leden daardoor aan kalk- en mineraalge brek. De soort staat ook bekend als zwak giftig. Rest mij nog te melden dat de beenbreek een wette lijk beschermde plant is; dus afblijven!! G. van Leeuwen ACHTERVELD - Het majo- retten-peloton van de Achter- veldse muziekvereniging DWS heeft tijdens een muziekfesti val in Cothen de eerste prijs gewonnen. De vijf Achterveld- se majorctten scoorden 244 punten en waren daarmee on bereikbaar voor de concurren tie. De Achterveldse mmirettes haalden 225 punten in hun ca tegorie en verdienden daarmee een tweede plaats. Het mini- retten-peloton B. dat in de open lucht debuteerde, werd voor een verdienstelijk optre den beloond met 214 punten, eveneens goed voor een tweede prijs. De Achterveldse groepen stonden onder leiding van Ste- velien Bokkers, Helga Hout veen en Janine en Danielle Tol boom. Het muziekfestival, dat za terdag 1 juni plaatsvond, werd georganiseerd door de Cothen- se muziekvereniging Excel sior, in samenwerking met de muziekbond voor Midden- en Oost-Nederland 'St-Willi- brord'. Er deden m totaal der tien groepen, waaronder drumbands, mini- en majoret- tenpelotons, aan het festival mee LEUSDEN - Voor de vierde keer in successie is sporthal De Korf het decor voor een grote regionale show van gebruikte auto's. De show wordt georga niseerd door Nefkens Opel uit Amersfoort. Er bestaat de mo gelijkheid om de eigen auto te laten taxeren De show wordt gehouden op 20 juni (van 10.00 uur tot 18 00 uur). 21 juni (van 10 00 uur tot 21 00 uur) en 22 juni (van 10.00 uur tot 17.00 uur). LEUSDEN - De Woudenberg- se Postzegel- en Muntenvber- eniging 'Onder de Loep' orga niseert voor maandag 24 juni een beurs in De Til Deze is van 19.00 tot 22 00 uur De beurs wordt georganiseerd in samne- werking met de pv Lisiduna. LEUSDEN - De afdeling Leus den van de plattelandsjonge- rengemeenschap Utrecht (PJGU) houdt, voor de eerste keer in het bestaan van de ver eniging, een trekkertrekwed- strijd. De wedstrijd, waaraan alleen standaardtractoren mo gen deelnemen, wordt gehou den op zaterdag 6 juli op een weiland aan de Horsterweg Het evenement begint om 13.00 uur en de toegang kost 5,-. Md nt LEUSDEN - Autokrakers heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag flink huisgehouden in de wijk Munnikhove. Tot nu toe is bij de politie, zes keer aangifte gedaan van inbraken in geparkeerde voertuigen. De auto's stonden geparkeerd op Mariënhove. Benedictijnenho- ve en Vicanshove. In alle ge vallen werd de geluidsappa ratuur weggenomen. LEUSDEN - Op het hockey- complex aan de Valleilaan is in de periode tussen 5 en 12 juni een dug out vernield De scha de bedraagt circa drieduizend gulden. LEUSDEN - In het kader van de live-muziekoptredens op de vrijdagavond treedt 21 juni in winkelcentrum De Hamershof de Leusdense groep 'Brand New Cadillac' op De band be staat uit. Jan-Willem van Wijk (bas en zang). John Hijmering (sologitaar), Flip Mijzen (slag werk) en Boudewijn van Wijk (slaggitaar, zang). Het optre den begint om 19 00 uur en duurt tot 21.00 uur dochter Lilly (26), is hij aan het terugkomen. Zijn huis aan dé Finnmark kocht hij terug Volgens Big John, omdat de nieuwe eige naar niet rustig kon wonen, doordat iedereen vroeg waar Russel zat. Discotheek Daar groeide het initiatief om van het kleine 'demo'-stu- diootje voor eigen gebruik, een professionele studio te bou^ wen Goed genoeg voor een ei gen platenlabel: Space Re cords. Platenmaatschappij CNR zorgt voor de distributie. Zestig centimeter dik isolatie materiaal moet geluidsoverlast voor de buren voorkomen Dat is wel nodig. De boxen van 2 x 350 Watt vergen een koeling die, eenmaal op dreef, het ge luid maakt van een stevige stofzuiger. Big John Russell kan zich nau- welijk keren in zijn domein. Hij blikt tevreden rond- ,,Dit is een verwezelijking van een droom. Dit is helemaal echt en het wordt mooier, nog veel mooier." Hij geeft toe, dat de overgang van achter de microfoon naar achter de knoppen, niet mak kelijk was. De in Suriname ge boren zanger begon zijn carriè re als zestienjarige knaap door een talentenjacht te winnen met een Elvis-imitatie „Het was een geintje. Eeen jongen vroeg mij even mee te zingen, terwijl hij speelde en onmid dellijk werd de radio gebeld, omdat ik mee moest doen met een bepaald programma. Zo begon het en het ging direkt hard. Mijn moeder moest niets hebben van een showbizz-car- rière voor haar zoon. Daarom werd ik naar Nederland ge stuurd. Ik had gezegd, dat ik wilde studeren voor anatoom patholoog Want dat vond ik zo'n mooi woord Zodra ik ont dekte wat dit betekende hoefde ik niet meer, maar toen zat ik al in de muziek." Zijn moeder wende aan een zoon als hitmaker. Tussen 1976 en 1986 volgden de platen el kaar op. 'I never loved a wo man', 'Hoki Poki', 'Party Time' Big John schreef ontel bare nummers voor discothe ken en carnaval. Twintig 24- sporenbanden vol eigen songs en gouden platen in de hal ge tuigen van zijn succes Het hiermee verdiende geld werd gestoken in veertien hui zen in Amsterdam en de disco theek in Amersfoort met op de bovenverdieping piraat Super- Radio ,,Ik hou van radio Ik zou best een eigen legaal radio station willen hebben" droomt hij even hardop. Volgens John Russell maakte de belasting in samenwerking met een groot bier consern een einde aan zijn rijkdom. John werd failliet verklaart en zal dit voorlopig blijven. Zijn dochter Lilly, voorlopig nog secretaresse bij het Ziekenfonds, nam het roer over. Big John zegt zijn lesje geleerd te hebben- „Voortaan maak ik alleen nog muziek. Muziek, muziek en nog eens muziek In zijn studio staat genoeg om een technicus te doen kwijlen. Zelf kan John goed met de hon derden knoppen op het meng paneel met 24-kanalen over weg, net als zijn dochter.„Voor het fijnere werk komt een tech nicus. Eerst had ik een hekel aan techniek. Ik wilde alleen zingen en spelen op mijn gi taar. Langzaam maar zeker ontdekte ik hoe je goede mu ziek. beter kunt maken met be hulp van techniek. Vroeger was goed muziek maken vol doende Tegenwoordig is de geluidskwaliteit zo belangrijk dat de techniek de meeste aan dacht krijgt Iemand met erva ring in muziek kan achter dit paneel van iets goeds, iets prachtigs maken." Henk Overloop De artiestenstal van Big John Russell bestaat vooral uit nieuwkomers. In principe kun nen ze bij hem alle muziek op- Big John Russell leeft en heeft weer volop trek in de toekomst, (foto Hans Verhorst) nemen. In de voormalige gara ge staat een microfoon. De muur omvat het dubbele glas waarmee de zanger(es) ge scheiden wordt van de opna me-techniek. „Voorlopig heb ik alleen nog solozangers en zangeressen. Aan groepjes be gin ik liever niet. Daarbij is de continuïteit altijd onzeker. De hoofdmoot van wat ik hier op neem bestaat uit discomuziek, Hip-Hop, Raggae en Rap De namen van de artiesten, die hij onder contract heeft zijn nu nog onbekend maar volgens Big John Russell zijn allen een belofte voor de toekomst. Rin- go, Lilly Pinas, John Russell, Daimyo Jackson, Fat City, Ro- sio, Claudia, Jeremaya en dochter Priscilla. Allemaal namen ze in het af gelopen half jaar, in Leusden hun eerste plaatje op De enige zanger met Nederlandstalig repertoire is Leusdenaar Henk Overloop. Een onterecht standje aan zijn dochter resul teerde in een contact met Big John en zijn studio. De eerste single van Henk Overloop met het gevoelige nummer ..Mijn beste vriend" is in augustus te verwachten Een oud nummer, opnieuw gezongen. ,,Ik vind het uitstekend wan neer zangers beginnen met het imiteren van grote sterren. Zo doen schilders het ook Wan neer ze Elvis Presley goed na kunnen doen, hebben ze een stevige basis om een eigen stijl te vormen Zo ben ik ook be gonnen. Ik won alle talenten jachten Als je net speelt wat een ander niet doet wil dat niet zeggen dat het goed is." De eerste Leusdens Platen- studio Space Records heeft geen officiële opening gehad Video Daarvoor zijn de plannen nog te groot. Eerst nog even dit en dan nog even dat, klinkt het voortdurend. ,,Over drie maanden en een paar maal dui zenden gulden verder begin ik aan de video's. Gegarandeerd, die komt er ook." Dochter Pris cilla (bijna 16) zit te glimmen. Zij wil, net als haar vader vroe ger, filmster worden. De plan nen voor haar eerste plaatje liggen klaar. ,,Ik denk dat ik het kan", geeft ze bescheiden toe Met Big John Russel als vader en met een platenstudio in huis, heeft ze in ieder geval een aardig opstapje. Marianne de Valck grote plannen met zijn huisstudio in Leus- Nog even dit en dat en vele duizenden guldens verder en omt er een officiële opening." Leusdenaar Henk Overloop staat bij Russell onder contract: in augusuts komt zijn eerste plaatje uit, Nederlandstalig met de gevoelige titel 'Mijn beste vriend' (foto Hans Verhorst) IB SDEN - Big John Russell s springlevend en zit vol ien. De benedenverdie- van zijn Eurowoning her- een complete 24-spo- 'l tudio. De geavanceerde ratuur maakt het moge- ng irofessionele muziekban- amen te stellen, die regel de op de plaat kunnen. De mi bouwde ruimte staat in iol en oogt indrukwek- iVoor ongeveer 300.000 n is inmiddels geinves- c en het einde is nog niet in Met nog een paar appa- zoals samplers, is de stu- ki ompleet. 2 kan gewerkt worden aan ul re uitbreiding van de ak- rg: iten Het moet mogelijk en zelf videofilmpjes sa- e stellen Want bij platen i clips. Hoewel nog maar "n egonnen telt 'de stal' van ohn Russell nu al twaalf iten Inclusief hijzelf en nieuwe sterren, zijn er Priscilla en Leusde- Henk Overloop osant John Russell is niet dood. eeft Even leek de ïmpo- figuur van het toneel ver en. Het faillissement van lisco in Amersfoort sloeg iepe bodem. Alles was hij Met behulp van vrien- n familie, met name zijn

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5