Spelen met licht op de Amsterdamse manier Leusder Krant Hoe bedrijvig is Leusden? Serie over ambacht en dienstverlening Fotografie Stefan Ammerlaan: Zelfstandig Investeren Modellen Plannen Hulp van alle kanten jdag 26 juni 1991 Pagina 13 LEUSDEN - Dit is in feite pas het egin. De gemeente Leusden, in opper- lakte de grootste van de provincie trecht, is in de afgelopen twintig jaren xplosief gegroeid. Het aantal inwoners met enkele tienduizenden gestegen, aarbij de concentratie heeft plaats ge- iad in het centrum van het voormalige, harmante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herin- leringen en nostalgie liggen (helaas) chter ons, ook al zouden we ze graag [rug willen brengen naar de dag van andaag. De realiteit van alledag is daar. drijven gingen, bedrijven gaan. Van de udjes van weleer hebben wc afscheid loeten nemen. Ambachtelijke bedrijven en om het oude Hamersveldse hebben mder de druk van de financiecl-krachti- ;e ondernemingen van buitenaf helaas oetcn afhaken, maar gelukkig heeft een antal zich kunnen handhaven. Zij krij gen een plaats in de serie, die de Leusder ant presenteert. Historie, ontwikke- ing en hoe het verder zal gaan met de ledrijven, die hun wortels hebben binnen [e gemeentegrenzen van Leusden. Op itlke wijze hebben zij zich kunnen andhaven en welk perspectief bestaat en opzichte van marktpositie en werk- elegcnheid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig n deze snel gegroeide gemeente, zo kan an vele kanten worden vernomen van de :ijde van de „newcomers". Problemen met de werving van medewerkers zijn er liet of nauwelijks, de woningbouw heeft t dt|iagenoeg gelijke tred gehouden met de choeften aan de centrale ligging van de [emeente blijkt in vele gevallen een van de belangrijkste factoren te zijn geweest lij de keuze van de plaats van vestiging. :h«| E°n voornaam aandeel in de ontwik- pat eling van het bedrijvenbestand binnen til 1 k;4 M de gemeente Leusden ligt bij de aktivi- teitcn van de overkoepelende organisatie van de ter plaatse gevestigde onderne mers, de Bedrijvenkring Leusden. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: - de bouw- en aannemingsbedrijven; - commerciële dienstverlening; - nict-commerciële dienstverlening; - (groot)handelsbcdrijvcn; - industrie en ambacht en tenslotte; - leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aangesloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de com merciële dienstverlening. Daartoe beho ren uiteraard de banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed geschakeerd landschap dat zich nog vrij wel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen bin nen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschet ste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale ge meenschap als de onze, waarin de hart slag van de hedendaagse economie wel licht doord e snelle expansie van de laat ste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert maakt een rondje langs de meest uiteenlopende be drijven in Leusden. De lezer wordt mee genomen binnen de muren van een be drijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organi satie en werkkracht schuil gaat. LEUSDEN - 'Ondernemen is d> antwoord risico nemen. Op een laald ogenblik moet je de sprong en, de gok wagen. In ruil voor alle «staande zekerheden van een taalde baan ga je op eigen benen n. Maar na een paar jaar is het me ch gelukt. Alles wat hier staat in eze studio is uit mijn eigen zak aid zonder een cent van de bank', iet zonder gerechtvaardigde trots It de 25-jarige fotograaf Stefan imerlaan het bovenstaande vast. Maar hij wil er wel onmiddellijk aan toevoegen dat het allemaal niet mogelijk zou zijn geweest zonder de hulp van zijn charmante, in Australië geboren maar in ons land getogen vrouw Jackie met wie hij het riante direktiekantoor boven de studio aan aan de Klokhoek op het industrieterrein Paardenmaat deelt. Stefan Ammerlaan is een schoolvoorbeeld van de bedrijvige Leusdenaar. Hij is Soeste- naar van geboorte maar bracht het grootste deel van zijn leven evenals Jackie in deze gemeente door. Zijn beroepsopleiding genoot hij in Den Haag aan de School voor Fotogra fie en Fototechniek, waar hij na vier jaar zijn diploma behaalde 'Een zware opleiding in op reklame gerichte bedrijfsfotografie van wege de vele taakblokken. Maar ik ben er door gekomen en heb vooral tijdens mijn stages bij Han Snel-in Nieuwegein en Dick van Beurden in Scheveningen, waar ik in beide gevallen een half jaar heb gewerkt, erg veel kunnen leren'. Toen Ammerlaan in 1987 van school kwam kon hij kiezen uit verschillende aanbiedin gen. Er bleek bij de bestaande studio's be hoefte aan jonge dynamische mensen met kennis van de nieuwste technieken Hij koos voor het op Schiphol-Oost gevestigde bedrijf Capitol Press en Fotoservice, waar hij in dienst kwam als vijfde fotograaf en te maken kreeg met accounts als IBM, Martinair, de Amsterdamse Effectenbeurs, maar ook met het Koninklijk Huis. Met plezier denkt hij nog terug aan de fotosessie van de koninklij ke familie tijdens haar wintersportvakantie in Lech. De drang naar zelfstandigheid, zoals hij het zelf noemt en een brok gezonde energie deed hem al na anderhalf jaar besluiten af scheid te nemen van zijn werkgever op Schiphol. Ammerlaan: 'Ik had een kijkje kunnen nemen in de keuken van het be drijfsleven en dacht: wat anderen kunnen kan ik zelf ook. Ik ging een aantal mensen bellen, liet kaartjes drukken en ging links en rechts bedrijven benaderen In juli 1988, ongeveer drie jaar geleden dus, ging ik van start Ik heb daarbij veel steun gehad vaa Philip Noordervliet van het gelijknamige reklame-adviesbureau, die me heeft begeleid en gestimuleerd' Met een map met voor Capitol Press ge maakt fotowerk ging Stefan op pad en de eerste kleine opdrachten kwamen binnen De kwaliteit van het materiaal sprak de klanten duidelijk aan want de orderportefeuille groeide snel. Jackie 'Het was een spannende tijd Ste fan was tenslotte nog maar 23 jaar en dan eigen baas Ik weet wel dat we nachten wak ker hebben gelegen. Maar ik had zelf na mijn Schoevers-opleiding een goede baan en we hadden dus in ieder geval te eten'. Dat eten, maar ook het werken aan het nieuwe bedrijf(je) gebeurde in een kleine huurflat aan de Mulderskolk De woonkamer deed tevens dienst als bedrijfsruimte. Maar toen de opdrachten groter in aantal en volu me werden werd het zaak uit te kijken naar een ruimere behuizing. Die werd gevonden in de Ereprijshof, waar de grootste slaapkamer van vijf bij drie meter als studio werd inge richt. 'Maar ook daar groeide ik uit. Voor op drachten van enige omvang moest ik uitwij ken naar gehuurde studio's, onder andere in Nieuwegein Maar op den duur was dat geen oplossing Ik wilde een eigen, royale ruimte in Leusden en ben toen via makelaar Schoe- man terecht gekomen op de Paardenmaat. waar een gedeelte van een bedrijfshal als gevolg van een faillissement vrij kwam Dat was dan weer een nieuwe gok, maar ook dat risico heb ik maar genomen. Gelukkig maar, want dit is een ideale fotostudio geworden, waar vrijwel alles mogelijk is'. Stefan Ammerlaan beschikt in zijn prak tisch ingerichte studio over de modernste, geavanceerde camera- en lichtapparatuur, in de afgelopen jaren bij stukjes en beetjes op gebouwd. Elke verdiende gulden werd geïn vesteerd in gereedschap 'En dat blijf ik doen. want het gaat tenslotte om de kwaliteit van wat ik aflever. Dat is ook de reden van mijn succes; ik durf gerust te zeggen dat ik in de regio fotowerk lever van de meest hoogwaar dige kwaliteit. Dat moet ook want het we reldje van de fotografie is maar klein en voor je het weet lig je er uit'. De kwaliteit van zijn fotowerk is zoals Stefan het verklaart gebaseerd op 'spelen met licht op de Amsterdamse manier'. Hij bedoelt daarmee dat de belichting de belang rijkste factor moet zijn om te komen tot een creatieve, fantasierijke opname. Of. zoals hij het zelf zegt: fotografie is meer dan het in drukken van een knopje op de camera; dat kan tenslotte iedereen. Speciaal voor die op timale belichtingsmogelijkheden heeft hij boven de set een plafonddoek gespannen In de loop van de afgelopen jaren heeft Ammerlaan de meest uiteenlopende objecten voor zijn camera's gehad: van sieraden tot computers en zelfs auto's. Maar niet alleen in de studio, ook op lokatie werden tal van op drachten uitgevoerd. Tot zijn klanten rekent Stefan onder meer Shell, de verzekerings maatschappij AMEV en Johnson Johnson Sinds 1 oktober van het vorig jaar neemt ook Jackie volledig deel aan de bedrijsvoe ring Jackie: 'Ik denk dat we in zo'n korte tijd zoveel succes hebben omdat we niet alleen kwalitatief zulk goed werk leveren, maar vooral omdat we service verlenen, eerlijk zijn en vooral onze afspraken correct nakomen. Dat maakt indruk op de klanten. We doen alles zelf; we halen en brengen bij wijze van spreken. Het gaat niet alleen om een goed produkt, ook de nazorg moet perfekt zijn' De cameralenzen van Stefan Ammerlaan ontmoeten niet alleen dode objekten, ook de mens staat van tijd tot tijd centraal in de fotostudio Daarvoor worden als het zo uit komt modellen ingehuurd bij daartoe gespe cialiseerde bureaux, waarvan de meeste in Amsterdam zijn gevestigd Die voor de opna men gewenste dames en heren worden ge vonden via een modellenboek. Het toeval wil dat Stefan zelf onlangs de opdracht kreeg tot het fotograferen van een veertigtal modellen ten behoeve van een nieuw samen te stellen boek, zodat geduren de twintig dagen elke keer twee fotogenieke lieden de Leusdense studio betraden Overigens haalt Ammerlaan voor zijn foto-opdrachten de modellen niet altijd bij een modellenbureau vandaan; soms komt hij ze zomaar op straat tegen. Dat gebeurt overi gens bij toeval en uitzondering. Stefan: 'Het wil wel eens gebeuren dat je iemand tegen komt, die past bij een bepaald foto-onder werp. En dan zijn er daarnaast mensen, die zichzelf of hun kinderen aanprijzen 'omdat ze zo mooi zijn' of zichzelf zo mooi vinden Maar ze vergeten dat fotogeniek iets anders is dan mooi' Over mooi gesproken, natuurlijk is spe ciale make up ook in de fotostudio Ammer laan onontbeerlijk. Daarvoor is in de recep tieruimte een set ingericht, waar Jackie, die een opleiding tot visagiste heeft gevolgd, de modellen opmaakt. Denk niet dat de Ammerlaans. die hun jeugdige ondernemerszin en energie in dienst stellen van hun bedrijf, zich tevreden stellen met wat zij in slechts enkele jaren tijds heb ben bereikt Stefan: 'Wij willen verder doorgroeien. Ik denk dat ik binnen een jaar een full time-as- sistent zal moeten aanstellen. En daar zal het niet bij blijven. Verder is de studio op dit moment een perfekte werkruimte, maar we denken nu al weer aan een eventueel nieuw te bouwen grotere studio. En als we die een maal hebben gaan we kijken of we op den duur ook niet bioscoop- en televisiecommer cials kunnen produceren'. Waarop Jackie aanvult: 'We zijn jong en flexibel, dat is een pré ten opzichte van de opdrachtgevers. Daarom willen we best gro ter worden, een team opbouwen van zo'n zes acht mensen Maar wel met behoud van wat onze grote kracht is: het leveren van kwali teit'. LEUSDEN - Voor het uitvoeren van foto-opdrachten zijn vaak requisieten nodig, hulpstukken die in het vakjargon props' worden genoemd. Dat kunnen planten zijn, tafelkleedjes, kantoormeu belen, een aanrecht of andere attributen, die de opnamen beter tot hun recht kun nen laten komen Om daarover te kunnen beschikken moet Stefan Ammerlaan vaak een beroep doen op zakenmensen in Leusden als Coen van den Berg, B-design van Betty de Groot en tal van anderen. In alle gevallen blijkt men graag bereid de jonge fotograaf van dienst te zijn. Stefan: 'We zijn die mensen ontzettend dankbaar, want ze stellen wat we vragen belangeloos ter beschikking. Ze helpen ons waar ze kunnen. Ook wat dat betreft zouden we niet weg willen uit Leusden'.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 13