leusder Krant. kuishulp biedt beetje vrijheid in gezin iet een handicapte of dementerende ouder' Weinig positiefs et weer in ei Thuishulp Voorbereidingen Midzomerspektakel zo goed als klaar Zes-en-eenhalf jaar het rijbewijs kwijt L E U S D E N luishulpcentrale Eemland zoekt vrijwilligers Man bij verstek veroordeeld Epilepsie- collecte Bibliotheek Karekiet ensdag 26 juni 1991 Pagina 7 [JSDEN/AMERS- )RT - De Thuishulp- ralc Eemland is op zoek tv ir vrijwilligers in Leus- Deze coördinerende en Df elcidende organisatie beert gezinnen met een I® andicapt kind of dc- nterende ouder te ont- !en. De gezochte vrijwil- •rs dienen voorzien te van een goede motiva- veel geduld en een goed rip van de grenzen. Wie wj eid is eens de week in een bij te springen, biedt Iers en kinderen een ije vrijheid en ontspan- g. Hetgeen van een vrij- liger verwacht wordt, heel verschillend zijn. ene keer spelen met een andicapt kind. De vol- hs ide week juist aandacht ir de niet gehandicapte W! deren in het gezin. Op- isen zodat de ouders een weg kunnen of een ndeling maken met een nenterende ouder die ht thuis woont. ondom een gehandicapt en een dementerende ou- die nog thuis woont, zijn mensen, die willen en WAten helpen noodzakelijk: 'oe sen, specialisten, thera- iu: iten. verzorgers, maat- •de appelijk werkers vierentwintig-uurs zorg ouders en familieleden dt daar niet altijd lichter soms zelfs zwaarder door. ili: igezin met een gehandicapt draait niet zelden om dit Soms kan het noodzake voor één gezinslid ten ;te gaan van wat de anderen hebben. Wanneer de te strak gespannen blijft het resultaat het tegen- Tgestelde worden van wat aedoeling was. vii or te grote belasting kunnen problemen ontstaan oorbeeld doordat de ande- inderen in het gezin te wei aandacht krijgen, ouders te of overspannen raken, of eort komen in vrijheid voor zelf. deze mensen zoekt de ishulpcentrale vrijwilli- die bereid zijn wekelijks te springen. Geen extra Ipverleners met een nieuwe ipak of andere therapie. Ge- on lieve mensen die bereid de aandacht voor het ge- idicapte kind, de andere idercn of de dementerende der even over te nemen. Vrij- lligers bereidt tot een aatje, een spelletje, een wan- ling. werkster, ingehuurde of iemand die komt ver ier! hoe het ook zou kunnen moeten, maar een vertrouwd uur aan wie je wat kunt erlaten. Lucie Wildervanck, coördinator van de thuishulpcentrale„Wij zijn het laatste puzzelstukje van hulpverlening bij de zorg voor een dementerende ouder of gehandicapt kind. We bieden geen therapie maar bijstand" (foto Hans Verhorst) lig ?f<5 >g iet Voorwaarden Lucie Wildervanck (40), coördinator van de Thuishulp centrale maakt duidelijk hoe de vrijwilligers worden ont vangen en begeleid Zodra mensen zich aanmelden, praat Jorieke Rijsenbilt of Lucie met ze. Behalve dat men boven de achttien jaar moet zijn, gelden geen bijzondere voorwaarden betreffende vooropleiding, leeftijd of geslacht ..Voor ons is de motivatie be langrijk. Vaak krijgen we men sen die enige ervaring hebben Bijvoorbeeld doordat ze met gehandicapten gewerkt heb ben, nu getrouwd zijn, maar nog iets met hun oude vak wil len doen Of mensen die zelf een gehandicapt zusje of een dementerende ouder gehad hebben. Zij weten wat de zorg kan betekenen en waaraan be hoefte is. Oudere dames, waar van de kinderen het huis uit zijn en die niet voelen voor een baan willen soms graag dit werk doen", aldus Lucie Wil dervanck. De ontvangst gebeurt met de nodige zorgvuldigheid om vraag en aanbod goed op el kaar te kunnen afstemmen en aan beide partijen duidelijk te maken wat verwacht kan en mag worden ,,De grenzen zijn voor zowel de vrijwilliger als het gezin belangrijk Deze moeten duidelijk zijn. Niet veel gezinnen vragen om vrijwilli gers met specifieke kenmer ken, alleen een bepaalde ge loofsrichting komt nog wel eens voor. Maar in wederzijds belang moet het klikken Wildervanck geeft aan hoe een vraag om hulp als deze, dik wijls voortkomt uit een nieuw verworven inzicht in wat nodig is. Het is dan het gevolg van een proces waardoor men leerde inzien dat het zichzelf volko men wegcijferen niet goed is. Men leerde het belang van een beetje eigen vrijheid en daar mee het een beetje moeten los laten van degene die zorg be hoeft Suikeroom Dit betekent niet dat men zit te wachten op een soort 'suike room of tante die eens in de week uitstapjes naar de die rentuin, kinderboerderij of bos op het programma zet, net zo min als zakken snoep, ijsjes of cadeautjes verwacht worden, laat staan op prijs worden ge steld. Lucie. ,,Na het eerste gesprek, gaan de vrijwilligers op ken nismakingsbezoek. Wanneer ze dit willen, gaat een van ons mee. Daarna bellen beide par tijen op over hun ervaring. Meestal zijn beide partijen en thousiast. Vaak groeit na enige tijd een grote vertrouwdheid en vriendschap". Dementie De vrijwilligers worden door de thuishulpcentrale begeleid. Behalve iedere zes weken een evaluatie, geeft men cursussen Daardoor krijgen de vrijwilli gers informatie bijvoorbeeld over wat dementie is, vertelt een hulpvrager over ervarin gen en gaat men een dag op stage in verpleeghuis Birkho- ven waar dementerende oude ren verblijven Mensen, die met gehandicapte kinderen werken leren bijvoorbeeld hoe men spelletjes kan spelen. De meeste vrijwilligers gaan eens in de week naar een gezin toe De contacten betreffen meestal gezinnen met een ge handicapt kind, dat nog niet naar een dagverblijf kan. Meestal omdat het nog te jong is (onder de twee en half jaar). Of een dementerende ouder of partner, die met behulp van enige mantelzorg (zorg van di- rekt betrokkenen) nog thuis kan blijven. Deze mensen gaan na enige tijd meestal naar een verpleegtehuis. Zodra kind of ouder wordt opgenomen in een dagbehandeling stopt de thuis hulp. Hoewel de vrijwilligers het contact niet altijd verbre ken. De meeste vrijwilligers gaan wekelijks naar één adres. Ze krijgen een onkostenver goeding van 2,50 per uur met In Lcusden zoekt: een echtpaar voor hun ver standelijk gehandicapte zoon van 30 jaar, een avond per week oppas op een willekeurige avond. In Leusden zoekt: een moeder voor haar zoontje van 7 jaar een op pas. Voor de donderdagavond en incidenteel in het week end een dagdeel. De jongen is verstandelijk gehandicapt en heeft be hoefte aan beweging. In Lcusden zoekt: voor een lichamelijk ge handicapte heer op leef tijd, wordt gezocht naar ie mand die één dagdeel per week zijn correspondentie Duits en Engels en zijn postzegelverzamcling, sa men met hem, wil bijhou den. een maximum van 12,50 per dag. Vrijwilligers kunnen zich aan melden bij de Thuishulpcentrale Eemland p.a. Maatschappelijke Dienst verlening Eemland (M.D.E.) Blocmendaals Binnenpoort 7 (hoek Havik) 3800 AG Amersfoort telefoon 033-633924 Jorieke Rijsenbilt en Lucie Wildervanck Marianne de Valck AMERSFOORT/LEUSDEN De politierechter van Utrecht mr. A. Scholten heeft woensdag een voormalige in woner van Amersfoort we gens talrijke verkeersdelikten het rijbewijs afgenomen voor een periode van zes en een half jaar. Bovendien werd de auto mobilist (38), die onlangs voor drie jaar naar het buitenland is verhuisd en derhalve bij verstek terechtstond, ver oordeeld tot acht weken cel en 350 gulden boete en ver klaarde de rechter twee in be slag genomen auto's verbeurd. Tussen medio mei vorig jaar en 3 maart van dit jaar wei gerde de automobilist drie maal de ademtest waaronder eenmaal in Leusden, reed hij tweemaal onder invloed van te veel alcohol, en werd hij aangehouden met een verlo pen keuringsbewijs, zonder WA verzekering en met valse kentekenplaten. Bovendien acht de politierechter bewezen dat de voormalige Amersfoor- ter een kennis heeft uitgelokt een Fiat te stelen en drie maal is doorgereden na een aanrij ding waarbij schade aan voer tuigen was toegebracht. Bij één zo'n aanrijding liep ie mand aan gebroken sleutel been en een scheur in het borstbeen op. Begin maart werd het rijbewijs van de au tomobilist ingevorderd, ter wijl daarvoor reeds tweemaal zijn wagen in beslag was geno men. De waarde van één van deze auto's werd destijds ge schat op 75 gulden. De voormalige Amersfoorter is in het verleden reeds vele keren eerder veroordeeld voor verkeersdelikten. De feiten waarvoor de man woensdag is veroordeeld werden door raadsman mr. T. van Blok land in verband gebracht met problemen die voortkwamen uit de verkoop van een garage bedrijf. De officier van justitie vroeg de rechter om twee auto's ver beurd te verklaren en de ex- Amersfoorter te veroordelen tot vier jaar rijontzegging en 350 gulden boete. Mr P. Frie- link erkende kort voor de uit spraak dat de vrijheidsstraf die hij daarnaast gevorderd had - een jaar cel - onmoge lijk door de politierechter kon worden opgelegd. De wet bindt de vrijheidsstraf die een politierechter kan opleggen aan een maximum van zes maanden. LEUSDEN - In de week van 30 juni tot en met 6 juli wordt in Leusden en Achterveld huis- aan-huis gecollecteerd ten be hoeve van het nationaal Epi- lepsiefonds. Onder het motto „Maak epilepsie niet erger dan het is" bellen collectanten in Leusden aan met het verzoek een bijdrage te storten. Bijdra gen kunnen ook gestort wor den op giro: 34781. Voor meer informatie kunnen geïnteres seerden bellen met het Epilep sie Informatiecentrum, tele foon- 06 - 8212411 ACHTERVELD - Het orga nisatiecomité van het Midzo merfeest 1991 maakt bij monde van secretaresse Anja van Mid delaar bekend dat het er weer veel werk van heeft gemaakt. Het organisatiecomité biedt voor elk wat wils met een goed programma. Op vrijdag 5 juli 1991 barst vanaf 18.00 uur het tweede midzomerfeest los in De Klaveet aan de Postweg. Rond 18.00 uur wordt gestart met een daverende disco, om 18.15 uur gevolgd door een playbackshow. Het geheel zal worden gepresenteerd door de spraakwaterval van Achter veld, de 12-jarige Dirk-Jan Koch. Dirk-Jan zal de Achter- veldse playback-artiesten aan kondigen en tussentijds de jury, bestaande uit Gijs Hil- horst (direkteur van Huize Sint Joseph), Ria Vos en Cor Hoog land (prins Carnaval van de Achterveldse Puupenkoppen), informeren over het hoe en wat van het wedstrijdverloop. Omstreeks 19 45 uur ver wacht de jury de uitslagen van deze playbackshow bekend te kunnen maken De winnaar ontvangt een prachtige wissel beker terwijl er voor iedere deelnemer een aandenken is. Deze playbackshow wordt rechtstreeks uitgezonden op het interne televisiecircuit van De Klaveet en zal tevens te zien zijn op het ..megascherm" dat in De Klaveet aanwezig is Dit om het allemaal nog professio neler en aantrekkelijker te ma ken. Op de scholen en ook thuis wordt al enthousiast geoefend, dus het belooft een heus spek takel te worden Op dit interne TV-circuit en op het mega scherm" worden later op de avond diverse keren de recla mefilmpjes vertoond van Ach terveldse, maar ook niet-Ach- terveldse ondernemers Op deze wijze steunen de onderne mers het feest Om 20.00 uur treedt de Bel gische zesmansformatie ..Par ty Sound" op Ook het zangduo ,.Mike Ellen" zal deze avond het beste beentje voorzetten Als het weer het toelaat zullen Mike en Ellen buiten de op het terras zittende feestgangers muzikaal gaan bezighouden. Na 20.00 uur zijn de officiële Valleikampioenschappen .spijkerslaan" Iedereen kan meedoen om deze titel in de wacht te slepen. Degene die het snelst een spijker kan in een blok hout kan slaan is de kam pioen. Voor een gulden per spijker kan men zijn geluk be proeven. In één worp rijk Dit is ook mogelijk deze avond. Degene die met een kwartje op een streep gooit mag al het geld dat voor de streep ligt houden. Het geld achter de streep is voor het doel van deze avond. Ook zal deze avond een heuse tafelgoo chelaar aanwezig zijn De feestvierder die zich wil meten met deze weergaloze vinger vlugge goochelaar kan zijn hart ophalen. Aan uw tafel komt hij zijn goochelkunsten tonen. De onvervalste Achter veldse ..Raad van Elf" van de carnavalsvereniging ,,De Puu penkoppen", zal onder bege leiding van de hofkapel het feest muzikaal komen opvro lijken. De gezellige muziek zal menig handje de lucht in doen gaan en de polonaise mag ook gelopen of gedanst worden Een tropische verrassing zal als klapstuk van deze avond worden gepresenteerd. De Ca- ribean Group ..Rossa Nova", bekend van radio en televisie, zal met een wervelende show een Zuidamerikaanse sfeer scheppen Een muzikaal spek takel. mooi om te zien en te horen, dat met Zuidameri kaans vuur zal worden gepre senteerd. Na het optreden van Rossa Nova wordt de Vallei kampioen" spijkerslaan gehul digd. Ook zullen dan de prijs winnaars van de verloting be kend worden gemaakt. De prachtige prijzen van deze verloting zijn beschikbaar ge steld door de ondernemers uit Achterveld. Het „Midzomer feest" wordt georganiseerd on der verantwoordelijkheid van de „Stichting Vrienden van Huize Sint Joseph' te Achter veld, met als doel Het bevor deren dat ouderen een onder deel zijn en blijven van de Achterveldse samenleving en het verzamelen van fondsen teneinde wensen van deze ou deren te realiseren die buiten de gewone zorgverlening val len, maar wel het welzijn van de ouderen bevorderen Het doel van dit feest is realiseren van een piano voor de recrea tiezaal van Huize Sint Joseph. LEUSDEN - De bibliotheek Nieuw Langenbeek, tijdelijk gevestigd aan de Asschatter- weg, is gedurende de zomer maanden niet op zaterdag ge opend De zaterdagsluiting gaat in op 13 juli en duurt tot en met 10 augustus. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen Het jaar 1991 doet het tot den niet best. Mei was een gehechte sof en eigenlijk is aart de enige maand die een pst met gouden rand verdiend 'eft, maar daar heb je nu wei- aan In de eerste lente- aand stroomden de terrasjes »1 en schoot het kwik voort trend uit de slof Nu juni bij- afzwaait, geeft de thermo- eter de komende dagen eer- ■t een dalende dan een stij fde lijn te zien. Sommige 'nsen die ik spreeek zien ereenkomsten met het be- 'chtejaar 1956. De cijfers lie- n er zeker niet om In de Bilt erd in dat zomerseizoen een 'node van 27 dagen aaneen sloten genoteerd, waarin het vik beneden de 20 graden eef In 1962 was dat een reeks >n 1" dagen. Ook toen waren aan heel bizarre grillen van natuur overgeleverd, vooral juli Nota bene de gehele 'aand bleven we verstoken zomerse dagen Destijds ras dat uniek over een periode "Ut 70 jaar Bar en boos was Plop de 4e, toen ons landelijk "'fdkwartier slechts een ma ximum van 11 graden op de thermometerbuis geserveerd kreeg, zacht winterweer dus. Ja, als het eenmaal fout gaat in ons kikkerlandje, dan wordt het van kwaad tot erger. In het weer heerst een soort persis tentie, hetgeen wil zeggen dat eenmaal ingezette stromingen langdurig kunnen aanhouden. Vanaf half april dit jaar is die koppigheid wel heel luguber aan het worden. Want ook op de meest verre computerkaar- ten zie ik nog weinig positieve ontwikkelingen Mogelijk dat in het komende weekeinde een lichte verbetering op het menu wordt gezet, maar tijdens de opmaak van dit verhaal was dat nog allerminst zeker Dus is voorzichtigheid geboden. Maandag bevond zich boven de Britse Eilanden en westelijk Frankrijk bijzonder vochtige Oceaanlucht Die werd op transport gezet in onze rich ting en gisteren drong die lucht ook ons gebied binnen Dat ging gepaard met veel bewol king en er viel lichte regen en motregen We bevonden ons nog eventjes in een zwoele sieer Helaas is die thermische opleving van tijdelijke aard ge weest. want in de afgelopen nacht en vanochtend vroeg stond de passage van een kou front op het programma met buien, mogelijk vergezeld van onweer. Daarachter stroomde weer onstabiele en koelere lucht binnen, waarin enkele buien kunnen vallen. Morgen is het ook sterk wisselvallig en daarbij zal de wind gaan op spelen. Al met al lijkt het eer der herfst dan zomer. Het kwik blijft de komende dagen bene den de 20 graden. De boeren klagen natuurlijk steen en been, want na het droge scena rio van weleer, groeit het gras nu gestaag Maar om het droog in de kuil te krijgen is geen eenvoudige klus, gelet op de vele telefoontjes die ik daar over in de weerkamer krijg Een flinke bui kan behoorlijk roet in het 'voer' gooien. Ik kom nog even terug op de neerslag van zondag op maandag. Leus den en Achterveld lagen gro tendeels in de vuurlinie van en kele zware buien, die via Utrecht naar het noordoosten trokken De Bilt noteerde een aftapping van 31 mm, Soester- berg 28, Leusden 27 en Achter veld 25 mm Totaal hebben bei de plaatsen al meer dan 100 mm junineerslag, kleddernat dus "Kare-kare-kiet, mijn nestje zit in 't riet", zon gen we vroeger op de la gere school Inderdaad zullen we het nestje van de Grote zowel als van de Kleine karekiet bijna uitsluitend tussen het riet vinden, ofschoon het in onze omgeving dan meestal wel het nestje van de Kleine karekiet zal zijn omdat die hier veel meer voorkomt dan de Grote karekiet. Het nest wordt door het vrouwtje gebouwd en is een buitengewoon mooi en hecht geweven kom die op kunstige wijze tus sen drie of vier rietsten gels wordt aangebracht. Als materiaal wordt ge bruik gemaakt van bla deren van waterplanten, die uit het water worden gevist. Het natte blad, dat daardoor gemakke lijk is te buigen, wordt om een rietstengel ge wonden waarna het om een tweede stengel wordt getrokken en vervolgens ook daar omheen wordt gedraaid. Op die manier worden de stengels ste vig met elkaar verbon den. Dan wordt de bo dem gevlochten en het nest met gras en vezels verder opgebouwd. Het wordt een diepe, cilindri sche beker die steeds weer met "hengsels" aan de rietstengels wordt vastgevlochten en waarna de bovenrand, naar binnen toe, nog enigszins wordt verdikt om te verhinderen dat bij flinke wind de eieren, en later de jongen, uit het nest worden geslingerd. Het wordt tenslotte be kleed met wol en veren. Het mannetje houdt, tij dens de bouw, het vrouw tje gezelschap en draagt klein materiaal aan. Hoe wel er dus alleen door het vrouwtje aan wordt ge bouwd en gewoonlijk maar een paar uur per dag, is het kunstwerk na vijf dagen voltooid. Het bevindt zich altijd een meter boven de water spiegel. Dat is de veilige hoogte voor water en wind. De beide ouders nemen deel aan het grootbren gen van de jongen. Het voedsel bestaat uit insek- ten, vooral waterinsek- ten. De jongen verlaten het nest al gauw, nog voor ze kunnen vliegen. Ze klauteren dan rond in de stengels van de nabu rige planten. Natuurlijk worden ze dan nog door de ouders van voedsel voorzien Pas als ze drieëntwintig dagen oud zijn kunnen ze zelfstan dig op voedsel uitgaan. Het verschil tussen de Grote en de Kleine kare kiet is voornamelijk het formaat. In de volks mond worden ze ook wel Rietlijster en Rietvink genoemd en dat is de beste vergelijking, of schoon ze beide wel iets kleiner zijn dan een lijs ter en een vink. De Kleine karekiet bijvoor beeld is iets kleiner d^n de huismus met weinig verschil tussen de sek sen. Ze hebben een slanke bouw, zijn van vo ren bruin, van onderen bleek-isabelkleurig met een witte keel. Bij korte vluchten boven water wordt de gespreide staart omlaaggehouden. Ze leiden een verborgen leven en verlaten het riet maar zelden Alleen het aanhoudend gezang ver raadt hun aanwezigheid Jammer dat ze door de Koekoek nogal eens wor den uitgekozen als pleeg ouders. G. van Leeuwen i

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7