nneke Scholten, woordvoerder mancipatienota vrouwenraad -Leusder Krant. i gesprek met. imancipatie in de gemeente Leusden: Waarom en Hoe? M I Denkertjes Ervaringen van een bijstandsvrouw KPO Achterveld NCVB afdeling Leusden Interkerkelijke Vrouwen Kontakt Groep CDA-Vrouwenberaad iensdag 26 juni 1991 Pagina 9 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van iedere maand bij Alie Ruiter. Ploegschaar 10, tel. 943837 Alle vrouwen van Leusden. dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren t Anneke Scholten, die mens de afdeling Leusden d de Vrouwen in de WD heeft in de werk- oep, heb ik een poosje zit- V praten over het ontstaan ndeze groep en de manier irop ze de gegevens van Igemeente verwerken. jorgeschiedenis D te weten waar we het over fcben. n.l. gemeentelijk ncipatieproces kunnen we (ar beter bij het begin begin- In 1981 is een emancipa- Jnotitie door de gemeente- Ld aangenomen maar een tdelijk emancipatiebeleid [tbrak. 11990 kwam er hernieuwde ngstelling voor dit onder want 'het raamwerk lor een emancipatienota in [gemeente Leusden' kwam t De Vrouwenraad werd ge laagd zich over dit werkstuk Ibuigen en van commentaar ■voorzien. 1 Vrouwenraad aanvaardde be suggestie en stelde een prkgroep in, die op 13 fe- ijari 1990 van start ging. |ze werkgroep was toen wel fors van samenstelling, fcar een begin was gemaakt, kt wethouder Verduin en |rla Pijlman, die namens de neente aanwezig was en de lördinator voor dit werk jas, werd de nota in grote lij- n doorgenomen. Doel raamwerk Het raamwerk had tot doel lij nen uit te zetten om te komen tot een emancipatienota 1991. In dit raamwerk wordt het be grip 'emancipatie' uiteenge zet: Vrijstelling van het vaderlijk gezag of de voogdij, mondig verklaren - ontheffen van beperkende bepalingen, gelijkstellen voor de wet - vrijmaken van drukkend gezag, zelfstandig maken of verklaren. Door het scheppen van voor waarden en het treffen van ge richte voorzieningen draagt de gemeente ertoe bij dat leden van minderheidsgroepen vol waardig en zonder belemme ringen in onze samenleving kunnen functioneren Hoewel in het Raamwerk de man trouw emancipatie centraal staat gaan we in dit stuk vooral in op het vraagstuk wat er voor vrouwen kan wor den gedaan. Het voeren van een gemeentelijk emancipa tiebeleid is geen luxe maar noodzakelijk n.l. - eei} groeiende groep alleen staande oudere vrouwen zal hulp nodig hebben - een groeiende groep vrou wen - vaak met kinderen - die financieel afhankelijk is van de gemeente wordt gehol pen - een groot potentieel goed opgeleide vrouwelijke ar beidskrachten wordt benut gelaten doordat part-time functies en kinderopvang ont breken. Wordt hieraan voorbij gelo pen dan komen verschillende burgers in de kou te staan. Hiervoor heeft de gemeente Leusden een beleidsnota ont wikkeld die niet een nieuwe beleidssector zal worden. Inte gendeel, het is een extra di mensie, toegevoegd aan het bestaande beleid. Emancipa tie-aspecten komen in ieder fa cet van het gemeentelijk be leid naar voren, zij duiken overal op waar de gemeente als overheid of als werkgever optreedt. Dit bestempelt het voorgenomen emancipatiebe leid tot zogenoemd 'facetbe leid'. Stappenplan Om aan te geven hoe de proce dure 'het totstandkomen van de emancipatienota 1991' er uit zou gaan zien is een stap penplan opgesteld. In januari 1990 lag het Raamwerk er en in april 1991 zou de Emancipa tienota door de Raad moeten worden aangenomen. In die tussenliggende tijd moesten alle te schrijven deelnotities worden beoordeeld, be studeerd en mede door de Vrouwenraad van commen taar voorzien. Door allerlei omstandigheden is het stap penplan bijgesteld en thans wordt gedacht aan een eindda tum van december 1991. WerkgToep vrouwenraad Hoe verging het Anneke Scholten en haar werkgroep in de afgelopen maanden? Na dat de eerste grote werkgroep was begonnen met studies - een aantal deelnotities kwam na het Raamwerk binnen nl. personeel, onderwijs, arbeid - werd de werkgroep wat kleiner van omvang. In die tijd kwam Anneke Scholten de groep versterken en zij werd benoemd tot 'woord voerder'. Anneke is een prak tisch ingesteld mens, ze moet ook wel want ze heeft een volle dagtaak buitenshuis en ze begon dus meteen structu reel te werken. Allereerst werd aan de Vrouwenraad toestemming gevraagd het werk van de groep door het dagelijks bestuur van de Vrouwenraad te laten goed keuren. De lange weg die hun werk zou moeten afleggen - het bestuur van de Vrouwen raad komt slechts eenmaal per twee maanden bij elkaar - zou belemmerend kunnen werken op het vlot doorsturen van op- en aanmerkingen van de werkgroep naar de ge meente. Hiervoor werd toe stemming van de Vrouwen raad verkregen, het dagelijks bestuur zou voortaan de stuk ken van de werkgroep be studeren en goedkeuren om het vervolgens naar de ge meente te sturen. De Vrou wenraad krijgt bij de notulen van de gehouden vergaderin gen regelmatig de besluiten lijst van de Werkgroep Eman cipatienota te zien, om ach teraf de besluiten goed te keu ren. Ingesteld werd dat de werk groep slechts dan bij elkaar zou komen als er weer deelno tities door de gemeente te be studering waren aangeboden. Hoe verwerkt de gToep de deelnotities? Ging de hele groep als een troep hongerige lezers op de notities af7 ,,Nee, dat was niet erg praktisch. Er werd ge vraagd wie belangstelling had voor de binnengekomen deel- notitie en een aantal leden ging daarmee naar huis. Op het afgesproken tijdstip kwam hun commentaar om in die vergadering te worden be keken en goed te keuren Het stuk ging dan via het dage lijks bestuur van de Vrouwen raad naar de gemeente, waar destijds Carla Pijlman het be studeerde. Thans is daarvoor Anja Zeekap aangesteld". Wat gebeurde er toen met de deelnotities? Helaas gebeurde het dat door een onduidelijke tijdsinvul- ling van de gemeente het com mentaar van de werkgroep niet op tijd was voor de raads commissie. Toch werden de aantekeningen meegenomen in de uiteindelijke versie. Anja Zeekap is - toen zij de taak van haar voorgangster overnam - begonnen alles te herschrijven. Anneke vindt het nu vrij moeilijk te bekij ken hoe huii commentaar is te recht gekomen in deze nieuwe deelnotities. Op de herschre ven deelnotities geeft de Werkgroep weer commentaar - als dat nodig is. De eerstvol gende die bewerkt moet wor den is: Sociale Voorzieningen en AMW (Algemeen Maat schappelijk Werk). Tot augus tus van dit jaar kan de Werk groep de herschreven deelno tities tegemoetzien. Daarna gaat alles terug naar Anja Zee- kaf om dan uiteindelijk voor het definitieve oordeel te wor den gestuurd naar het College van B en W en de raadscom missie. Eind 1991 wordt ver wacht dat de gemeenteraad de Emancipatienota zal aanne men en verspreiden. Vraag Bij mij kwam de vraag op: realiseert de gemeente zich dat als zij aan de Vrouwen raad advies vraagt, dit moet gebeuren door vrouwen die - binnen- en buitenshuis wer ken - kinderen verzorgen - ook de leuke kant van het leven, zoals sport en vereni gingsleven willen meemaken dus dit werk doen, niet geze ten aan een groot bureau met medewerking van een achter ban (ambtenaren), niet de be schikking hebben over ge avanceerde techniek (b.v. computers met tekstverwer king) enfin vult u maar in le zer van dit stuk en toch ie dere keer weer in de spaar zame momenten die overblij ven enthousiast blijven mee werken en meedenken over de gemeentelijke stukken. Ze spelen het klaar, maken hun commentaar en vinden het nog leuk ook Anneke blijft het een boeiende taak vinden om op deze manier in Leusden de emancipatie voor vrouwen te bevorderen. Liesbeth Takken-Achterkamp EUSDEN - In een gesprek et Corrie Verduin, wet- uder in onze gemeente, die emancipatie in haar porte- uille heeft, heb ik over het [derwerp emancipatie van dachten gewisseld. Jorrie Verduin is sinds 1976 (etrokken bij het besturen de gemeente. Zij was ge- enteraadslid voor de Partij de Arbeid. De crisistijd Ie raad en college in 1987 heb- ]tn moeten doormaken - het le wethouderscollege trad was moeilijk. ;Raad besloot dat de Partij de Arbeid deel zou gaan Jtmaken van het College en zien het feit, dat ze fractie- orzitter van haar partij was Ig het voor de hand dat zij de prste vrouwelijke wethouder pi zijn voor haar partij 1987 als wethouder begon- jen wilde zij in ieder geval nancipatie" in haar taak- chrijving zien en waarom las dat toen en ook nu nog zo pangrijk? Jvoor de eerste emancipatie- ota was geschreven, hebben de 70er en 80er jaren ae ouwelijke raadsleden aan drongen op een emancipa- iebeleid in de gemeente en zij ebben toen ook met elkaar arover een beschouwing ge- ?ven. Aan het college ferd gevraagd daarop een nancipatiebeleid te voeren, ttgeen niet tot stand kwam. Paarom emancipatie? pij haar aantreden als wet- ouder stond haar dan ook el duidelijk voor ogen dat bt onderwerp zo spoedig mo- püjk ter hand moest worden nomen. omdat het al zo lang de la" lag. evraagd naar haar visie op ïet begrip emancipatie vol- paat ze met te zeggen dat het Q breed begrip is, zowel toe- sbaar op vrouwen als op annen. Maar vooral wil zij «t toespitsen op vrouwen om- [j31 juist deze groep mensen in "•Maatschappij de kans moet Ngen zich zelfstandig te ont plooien naar hun aanleg en u'°gelijkheden. Gelijkwaar- ^gheid staat daarbij voorop, baarbij ieder naar haar/zijn ^Pariteiten moet worden ordeeld, niet gehinderd Wethouder Corri Verduin. (foto archief Leusder Krant) door het al zo lang bestaande "rollenpatroon". Emancipatie begint bij de op voeding van kinderen, krijgt gezicht in de keuze van oplei ding en wordt werkelijkheid wanneer de loopbaan begint in de maatschappij, jongens en meisjes met evenveel kan sen. Emancipatie bij de gemeente Toen Corri Verduin in 1987 aantrad als wethouder bleek dat daar - evenals in de ge hele maatschappij - vrouwen nog een grote achterstand had den. vooral op het gebied van die functies waar de wer kelijke beslissingen werden genomen Sinds die tijd zijn er op zeer veel afdelingen vrouwelijke beleidsmedewerkers be noemd. Onlangs kwam er een eerste vrouwelijke chef voor de afdeling welzijn en dat kan als voorbeeld werken, omdat het nog altijd zo is dat vrou wen die een hogere functie be kleden voor andere vrouwen een voorbeeldfunctie hebben. Deze visie spreekt mannen hen is het vaak vanzelfspre kend dat ze op die baan te rechtkomen. Is het nu - de afgelopen jaren bekijkend - voor ambtenaren moeilijk te aanvaarden dat vrouwen op hun niveau of ho ger worden ingeschakeld? De wethouder kan daarover niet veel zeggen omdat er nog te weinig vrouwen op belang rijke plaatsen zijn ingezet. Wel wordt er steeds meer bij sollicitatie-procedures ge tracht geschikte vrouwen aan te nemen. De moeilijkheid bij het wer ven van sollicitanten is om in een algemene advertentie de nadruk te leggen op hogere functies die vrouwen kunnen vervullen. Daarom heeft de gemeente gekozen voor een andere manier van werving. Er bestaat een Headhunters bureau speciaal met in de kaartenbak goed opgeleide vrouwen. Natuurlijk werd er intern de mogelijkheid tot sol licitatie geboden, maar uitein delijk is er toch voor gekozen dit bureau in te schakelen. Wat stimuleert de wethouder? Hoe krijgt Corrie Verduin de stimulatie om steeds weer door te gaan vrouwen op die plaatsen te krijgen, die voor heen door mannen werden in genomen7 Dat krijgt ze door te lezen wat er in andere delen van de maatschappij op dit gebied aan de hand is De uitgaven van de Emancipa- tieraad, Nederlandse Vrou wenraad etc zijn een grote sti mulans. Er is binnen de Partij van de Arbeid een vrouwelijk wet houdersnetwerk én eenmaal per jaar komen de vrou welijke wethouders en burge meesters van alle politieke partijen bij elkaar. Uit deze overlegsituatie put ten alle vrouwen die daarbij betrokken zijn, elke keer weer moed om door te gaan de emancipatie van de vrouw te bevorderen. Ze vertelt ook nog enkele aar dige ervaringen die zij heeft in haar vak. Hoe weinig men ge wend is aan vrouwelijke inlei ders blijkt uit het volgende. Zij was naast mannelijke in leiders gevraagd om een inlei ding te houden over milieu vriendelijk bouwen. Terwijl bekend was dat zij als enige vrouw daar het woord zou voeren, kwamen de brie ven toch binnen met het op schrift. "Aan de heer..." Het overkwam haar ook eens op een symposium waar ze het woord zou voeren, dat een be zorgde heer haar kwam waar schuwen, dat het damespro gramma zou beginnen dat die dag was opgesteld voor de vrouwen van de vergaderende mannen! Dit alles beschouwt zij met een milde glimlach omdat ze er van overtuigd is, dat "emancipatie" niet op één dag, in één week en zelfs niet in een aantal jaren gemeen goed is. Maar ze gaat gewoon door! De verstandhouding in het college is goed, ieder benadert de onderwerpen vanuit een ei gen invalshoek. En zelfs zoals bij de emancipa tienota, die vanuit hóór opzet krachtig begon en zowel amb telijk als door het college werd afgezwakt om daarna in de raadscommissie te worden aangescherpt, dan is ze daar erg blij mee. Voor haar hoeft een nota niet zo uitgebreid te zijn als er al werkend maar goede gevolgen uitkomen. Is emancipatie bedreigend? Voelen mannen zich bedreigd door het emancipatieproces dat vrouwen sterker doet staan in diverse functies7 Soms wel en dat is te begrij pen, zegt Corri Verduin. Ze moeten een stukje van hun macht afgeven, macht die tot dan toe zo heel vanzelfspre kend bij mannen lag Vrouwen werken ook anders, formuleren kort en krachtig, mannen hebben de neiging met een omhaal van woorden hun gedachten en begrippen aan elkaar te vertellen. Ze hebben al eeuwenlang een an der ritueel, terwijl vrouwen een ander taalgebruik hebben, ze komen anders over. Vrou wen willen samenwerken en delen, mannen hebben de nei ging het voor zich zelf te hou den, de macht vast te houden. Een voorbeeld van anders werken is wel het feit, dat zij een hoge subsidie van het Rijk heeft kunnen krijgen voor de opzet van een kinderdagver blijf. Ze is er van overtuigd dat als er géén vrouwelijke wethouder was geweest, daar door mannen niet snel over zou zijn gedacht. Vrouwen kunnen eigenlijk goed bui tenshuis hun taak vervullen als er een goede oppas is voor de kinderen. Mannen behoe ven niet te kiezen tussen car rière of kinderen krijgen, zoals tot nu toe toch de over weging is geweest voor vrou wen. Ook vrouwen zouden een stukje van hun macht kunnen afstaan en wel door het werk binnenshuis aan de man over te laten en dan niet steeds te vertellen hóé het moet gebeu ren. Kortom emancipatie be tekent in deze tijd voor vrou wen en mannen een andere manier van omgaan met werk binnens- en buitenshuis en een ieder moet dét werk verrich ten waartoe zij/hij de kans toe krijgt. Emancipatie is mogelijk door man en vrouw, meisje en jon gen te overtuigen van het feit, dat beiden economisch zelf standig moeten zijn. dat bei den verantwoordelijk zijn voor de zorgkant en dat naar ieders geaardheid. Liesbeth Takken-Achtcrkamp Als je doet wat je graag doet. is de rest ook leuk. Een compromis sluiten kan alleen maar als men sen het gevoel hebben ge lijkwaardig te zijn. Voor ik trouwde had ik drie theorieën over het op voeden van kinderen. Nu heb ik drie kinderen en geen theorieën meer. Het is niet omdat de din gen moeilijk zijn. dat wij niet durven, maar ze zijn moeilijk omdat wij niet durven. De mens die de berg ver plaatste begon met kleine stenen weg te dragen. Vrouwen hebben geleerd zich te verdiepen in gevoe lens van anderen, hetgeen niet helpt als je voor jezelf moet opkomen. Eerlijk gezegd i$ dit de eerste keer dat ik een co lumn schrijf. Maar als bijstandsvrouw heb ik veel ervaringen in 'dingen doen voor de eerste keer', zoals lampen ophangen. Ik ben niet meer bang voor kroonsteentjes. Ban den plakken. Leuk is an ders. Weten dat ik lekker kan koken. Kon ik altijd al. allen wist ik dat niet Tuinieren, dat is m'n hobby geworden Gaten boren, maar ik blijf ont zag houden voor die ma chine en ben daarom nog niet verder gekomen dat vijf gaten, maar die vijf gaten zijn wel mooi in het bijstandsleven gebeurd en ik voel me over die presta tie zeer trots. We gaan door. Alleen met de kinde ren naar de Efteling. Vol gende keer vraag ik wel een vriendin mee. In m'n eentje een fietstocht ma ken Maar dat is niets voor mij. Ik krijg dan last van een zielig gevoel Met al leen winkelen heb ik geen moeite Dat ik dat niet vaak genoeg kan doen. heeft een andere reden. Zelf m'n huis verven en behangen, wat geniet ik ervan om m'n smaak te kunnen volgen. De buur man bewondert me om wat ik in m'n eentje voor elkaar krijg en dat is toch mooi even meegenomen, die mannelijke bewonde ring. Voor mensen die nu even schrikken, ik heb een zeer trouwe buurman. Of ik ook wat mis? Ja. een klusjesman, want om nou alles zelf te moeten kun nen zie ik ook niet zitten. Daar ben ik te lui voor of om het anders te zeggen, dat kost me te veel ener gie. Die energie gebruik ik liever voor onze vrouwen pagina PUUS Dinsdag 13 aug. maakt de K.P.O. een strand wandeling van Kijk duin naar Schevenin- gen. U kunt zich hiervoor nog opgeven bij Riek Petersen, Klettersteeg 6, tel: 03425-1637. Kosten 15,- kinderen t/m 12 jaar 10,-. Vrijdagavond 6 sept. gaan we de bakkerij bezichtigen bij Kletersteeg in Stoutenburg. We vertrekken om 19.30 uur vanaf het Groot Achterveld Plein per fiets. In verband met de rondleiding wordt u ver zocht zich op te geven bij Riek Petersen, tel: 03425-1637 voor 30 aug. Op donder dag 16 mei 1991, '2 mor gens om half negen vertrokken wij uit Leusden. We reden langs mooie dorpjes, o.a Vorden, Wamsveld en Lo- chem. Omstreeks tien uur wa ren we in Delden bij het zout- museum. In Delden vindt geen zoutwinning meer plaats. In 1866 liet de eigenaar van het landgoed 'Twickel' boringen naar vers water verrichten Het water dat naar boven kwam was zout en deze ge beurtenis vormde het begin van de zoutindustrie. Het zoutmuseum geeft een veelzij dig beeld van zout, de ver schillende methoden van win ning, het vervoer, milieu en chemie. In Delden bezochten we nog een kerk uit de 13e eeuw. Heel mooi zijn de fres co's (muur- en plafondschilde ringen, die bij de laatste res tauratie in 1959 te voorschijn kwamen na eeuwen onder de kalk te hebben gezeten. In res taurant 'Hoogspel' genoten we van een heerlijke lunch) Hierna kregen we een rondlei ding door de tuin van het kas teel. De gids liet ons de Franse tuin, de rotstuin en de ijskel der zien. In die tuin staan ook heel bijzondere bomen, o.a. een eik van plm. 300 jaar oud; een beuk en een eik helemaal in elkaar verstrengeld. Hierna gingen we naar het speelgoed museum in Deventer en dron ken we koffie in het Bussink winkeltje. Om zes uur waren we weer terug in Leusden. Namens de reiscommissie. Co van der Schaaf Elk jaar sparen de le- den van de Int. Vr. Kont. Groep met elkaar voor een speciaal doel, dit jaar voor vakantie voor vluchtelingen kinderen. De (landelijke) Ger. Vr. Bond nam hiertoe een ini tiatief en wij deden daaraan mee. Zo hopen we dit jaar kin deren van vluchtelingen een fijne week te kunnen bieden. O.a. zal er ook in Leusden zo'n week zijn. De kinderen kun nen dan met elkaar samen zijn in een omgeving die erom vraagt om te spelen en kind te zijn. Thuis zijn er veel zorgen en is de toekomst onzeker. Ou ders leven onder voordurende stress en hebben weinig/geen tijd voor de zorgen van hun kinderen. Maar zo'n week va kantie kost geld en wel 100,00 per kind per week. Ook u kunt meedoen... giro 3336259 t.n.v. aktie Kruis en Munt te IJmuiden. Wat is het CDA-Vrou wenberaad? Het CDA- Vrouwenbe raad is een bijzondere organisatie in het CDA waarin vrouwen in verenigingsverband de uit gangspunten ondersteunen die van wezenlijk belang zijn voor de christen-democratie. Vrouwen die nog geen lid zijn van het CDA kunnen twee jaar aspirantlid zijn van een plaatstelijke of regionale af deling van het CDA-Vrouwen beraad. Het CDA-Vrouwenberaad heeft bestaansrecht zolang vrouwen op een groot aantal terreinen in politiek en sa menleving een achterstand hebben in te halen. Doel Inbreng leveren in het poli tieke beleid van het CDA over actuele politieke en maat schappelijke vraagstukken. Dit vereist: discussie op alle niveaus van het CDA-Vrouwenbe raad; bevorderen van politieke bewustwording bij vrou wen omdat politieke be- slissngen een ieder aangaan; bevorderen dat meer vrou wen actief CDA-lid worden en bestuurlijke en vertegen woordigende functies ver vullen om hun denkbeelden over christen-democratische politiek beter vorm te kun nen geven. Meer weten? Stelt u zich dan in verbinding met het CDA- Vrouwenberaad van onze CDA Leusden/Achterveld mw. N.L Nieuwenhuize-Ver- kamman, Marterhove 68, 3831 TB Leusden.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9