zuinigen WVC treft >usdense organisaties o .HSBB*. .Leusder Krant. ttmers weer Scholen zamelen batterijen in wr ft Ter zake Dronken Leusdenaar is rijbewijs kwijt sssissertjes L E U S D E N t weer in eigen regio mm Meningen De Wegwijzer WOIMIIMGRUIL Stinkende Gouwe wl* i; r- f g» %0S Studio Broekhuijsen sdag 3 juli 1991 Pagina 3 DEN - Minister d'Aneo- het ministerie van WVC gend jaar 25% bezuini- de subsidie van Scou- pderland, dat het hoofd- ir in Leusden heeft. Dat jeer op een bedrag van Daarnaast heeft de r aangekondigd de sub- 1993 helemaal te stop ping Nederland ont- jaarlijks 3.2 miljoen van WVC. Ook de Gereformeerde oor samcnlevingsaan- iheden, eveneens ge in Leusden, ontkomt niet aan het bezuinigingsmes van de minister. Vanaf 1 janua ri wil de minister de subsidie stroom voor het ouderenwerk geheel afsnijden. ,,De beslissing van de mi nister zou kunnen betekenen dat de organisatie van de World Jamboree, die volgend jaar in Dronten wordt gehou den, in gevaar komt. We snap pen het ook niet goed. Vorig jaar hebben we van Den Haag nog 5 miljoen subsidie gehad om het terrein voor de Jambo ree in orde te maken en nu krij gen we een bezuiniging voor de pu.ni waar Van den Hengel en Gorter een maaltijden |nkei willen beginnen, (foto: archief Leusder Krant). vervolg van pagina 1 uppel. Een paar huizen rderop probeert de vi- otheek toestemming te ijgen voor uitbreiding, aar tot nu toe bleek het met in de gemeenteraad groot Bij het Chinese itaurant enkele honder- n meters verder klagen omwonenden over par- ero verlast. Gorter en Van den Hen- Izijn zich er daarom van vust dat zij het risico m dat hun plannen niet or de buren met gejuich tvangen zullen worden. )e mensen moeten vooral eten dat het niet om een ickbar gaat," zegt Van in Hengel. ,,Er zal na- irlijk wel wat extra ver- er komen, maar er zijn irkeervakken en we den- n dat onze klanten rede lijk gespreid over de dag in onze zaak zullen komen En als bijvoorbeeld Lies hout (de meubelzaak er naast red.) om 18 00 sluit, komen bij ons de mensen voor de avondmaaltijd. Verder is er in de buurt nog voldoende parkeerruimte, bijvoorbeeld langs de Ha mers veldseweg. Moeten door bezwaren uit de buurt de twee onder nemers onverhoopt toch afzien van de bouw van hun maaltijdenwinkel aan de Hamersveldseweg. dan geven zij hun plannen toch niet op. ,,Wij zijn nu vooral georiënteerd op Leusden, waar wij graag willen be ginnen. Lukt het hier ech ter niet dan gaan wij ge woon ergens anders kij ken," zegt Gorter. ,,Als het moet bijvoorbeeld in Amersfoort." jaar zit er al weer voor de )p, maar veel goeds heeft 'at het weer betreft, nog 'oortgebracht. Alleen de d maart was puik Toen n de Bilt een gemiddelde Itemperatuur gemeten '8 graden, de warmste •e lentemaand uit de kli- ogische geschiedenis, af half april ging het mis. rf dat moment tot maan- eleefden we een misera- lenode, die best eens de te m deze eeuw kan zijn [den De slechtste maand ini. De gemiddelde tem- lur bedroeg in Leusden rdan 12 9 graden, ter- 2 normaal is. Naast bi- •ud was de maand ook somber en kleddernat iterveld werd de afgelo- iaand maar liefst 181 mm regenmeter gehaald, ter- |5 normaal is. In Leusden [totaal 173 mm afgetapt, wonder, want er waren compleet verzopen da- ij Juni 1991 heeft tevens de op een na somberste zomermaand van deze te zijn geworden In de •heen de zon slechts 96 dat is maar 19,36% van 'taal. Nog erger verliep 1987, want toen was de tebron 93 uur actief. Op egbasis Deelen werd 105 genoteerd. Juli kwam tag bepaald niet enthou- iit de startblokken en liet geen indruk na een meer ^e lijn in petto te hebben, ranen kregen opnieuw ehoots de vrije loop. In "■'erd de hooimaand opge- met de kille erfenis van Een front, dat de in het itzicht gestelde warmere ingen ook bij ons op de moest gaan zetten, werd golfvorming nagenoeg lamgelegd Het ontmoetings punt met koudere lucht lag heel dichtbij ons in de buurt, waardoor flinke schermutse lingen voorkwamen. Er viel opnieuw enkele millimeters re gen. De warmere lucht won wel terrein en gisteren kwam het kwik al ruimschoots boven de 20 graden. Misschien dat de zo merse grens van 25 graden bin nen handbereik heeft gelegen Ons geduld werd in eerste in stantie dus flink op de proef gesteld, maar vanaf vandaag gaat het licht voor de zomer definitief op groen. Zoals het er nu naar uitziet, zal de eerste zomershow geen haastklus worden. Onder pressie van een krachtig hogedrukgebied, dat zich boven Scandinavië gaat nestelen, wordt het eerder ge noemde front nu langzaam maar zeker over de grens gezet. Vanaf morgen schakelen we over op droog en vrij zonnig zomerweer bij temperaturen boven de 25 graden Vrijdag kan de 30 gradengrens heel dicht worden genaderd. In het weekeinde zal de onstabiliteit in de atmosfeer weer iets gaan oplopen. De oorzaak is een de pressie in de Golf van Biscaije, die zich laat verenigen met een ander lagedrukgebied nabij Ierland. Dat kan leiden tot een lokale warmte-onweersbui, maar het weerbeeld zal daar door niet van slag raken De zomer wint in grote delen van Europa flink terrein. Ook in de Scandinavische landen zullen de kille en natte toestanden verdwijnen, vooral in het zuiden Ook de Britse Eilanden gaan meeprofiteren. Onsta bieler wordt het in Portugal en westelijk Spanje Zeer warm blijft het in de landen rond de Middellandse Zee. kiezen die de organisatie op losse schroeven zet. 800.000,- is niet niks Martijn Lamme, hoofd p.r. en voorlichting van Scouting Nederland, vindt de voorgestelde bezuiniging bui ten elke proportie. ,,Ik snap best dat ook wij aan een bezui nigingsronde niet zullen ont komen, maar 25% inleveren is wel erg veel. Maar zover is het ook nog niet. De Tweede Ka mer moet de voorstellen nog goedkeuren. Voor die tijd zul len we er alles aan doen duide lijk te maken dat dit niet kan Over de voorgestelde stop zetting van de subsidie in 1993 maakt Scouting zich voorlopig niet zo druk. Lamme. ,,Die dreiging is alleen maar een stok achter de deur. WVC wil dat we fuseren met 'Jong Ne derland', een jeugd- en jonge renorganisatie met 18.000 le den, die vooral in het zuiden veel aanhang heeft. De over koepelende organisaties moe ten volgens de minister gaan samenwerken. Dat kan, alleen rechtvaardigt dat nooit een korting van 800.000,-. Dat kunnen we niet goedmaken door efficiënter te gaan werken. Er is al veel gedaan op dat gebied, bij eerdefe bezuini gingsronden Scouting Nederland is een organisatie met 125.000 leden. Op het hoofdkantoor in Leus den werken in totaal 60 men sen, waarvan een groot deel in full-time functies. Ook de Landelijke Gerefor meerde Raad voor samenle vingsaangelegenheden, dat in Leusden is ondergebracht in het Gereformeerd Diensten centrum aan de Burgemeester De Beaufortweg, ontkomt niet aan de bezuinigingsdrift van WVC. In een voorstel van mi nister d'Ancona wordt de sub sidie per 1 januari voor het ou derenwerk geheel gestopt en wordt op het maatschappelijk activeringswerk van de orga nisatie 25% gekort. In totaal gaat het om een bedrag van ƒ250.000,-. Volgens een woordvoerder van de organi satie komt daarmee het voort bestaan van een aantal forma tieplaatsen in gevaar Op dit moment zijn er 8 banen De Gereformeerde Raad voor sa menlevingsaangelegenheden is voor 80% afhankelijk van sub sidie uit Den Haag. LEUSDEN - Wethouder Corri Verduin heeft de afgelopen dagen prijzen uitgereikt op scholen, die zich het afgelopen jaar hebben onderscheiden in het gescheiden inzamelen van batterijen. Het project voor de gescheiden inzameling is gestart in het schoolseizoen '88-'89, om schadelijke batterijen buiten de afvalstroom te houden. De scholen zijn daarbij ingeschakeld om het project gestalte te geven. En met succes In twee jaar tijd is via de scholen bijna 1500 kilo batttrijen ingezameld. In totaal is in die periode ruim 6500 kilo afgewerkte batterijen verwerkt. Drie scholen hebben zich in die periode bijzonder onderscheiden. De Holm, De Bongerd in Leusden en de Jozefschool in Achterveld haalden per leerling de meeste batterijen binnen De Holm was met 980 gram onbetivist winnaar. De Bongerd en de Jozefschool waren twee en drie met respectievelijk 800 gram en 720 gram per leerling. In absolute aantallen gemeten was De Holm winnaar met 243 kilo. De Bongerd en St Jozef deden het met 145 kilo en 113 kilo iets rustiger aan. De scholen kregen ieder een boek, een spel en een oorkonde. (Foto: Hans Verhorst) Leusdeo. De openbare scholen reageren op het commentaar in deze krant van vorige weck. Met name 'niet kies' wordt als sto rend ervaren. De scholen vin den ook de term 'schoolstrijd' verkeerd gekozen. De openbare scholen. De Wegwijzer, de Bongerd, de (advertentie) Aangeboden in het landelijk gelegen Zwaag bij Hoorn een mooie eengezinswoning met voor- en achtertuin Wij zoeken i.v.m. mijn werk een zelfde woning in Leusden. ini. G. Langedijk Zwaag, 02290-6I884 Hcerd, de Hobbit, Het Start- hlok. Het Palet. "Leusden Naschrift redactie. Het is be vreemdend, dat de scholen nu opeens aan de bel trekken. Steeds werd het geven van commentaar afgehouden, maar als de vinger op de zere plek wordt gelegd, staan zij opeens vooraan. Op ons verzoek dan werkelijk opening van zaken te geven, feitelijk aan te geven waar de nuances liggen, is ook met ingegaan. En als er leerlin gen bij andere scholen worden ingeschreven door de beroe ring op de Wegwijzer (geza menlijk probleem?) is er dan met een smeulende school strijd? Waar rook is, is vuur. Maar het is vaak de boodschap per, die de schuld in de schoe nen krijgt geschoven Als openbare scholen van Leusden willen wij reageren op het redactioneel commentaar dat geplaatst is in de Leusder Krant van 26 juni De schrijver geeft er blijk van slecht geïnformeerd te zijn over de problematiek De schrijver suggereert daar naast, met de verkeerd ge bruikte term schoolstrijd", dat er een concurrentiestrijd gaande is over de leerlingen van de Wegwijzer. Niets is minder waar. Het openbaar onderwijs in Leusden heeft de problematiek rond de Wegwij zer tot haar gezamenlijk pro bleem gemaakt Vanaf het eer ste moment, na de bewuste in formatieavond, is er contact geweest tussen de scholen on derling en tussen de scholen en de gemeente, om te proberen alles in zo goed mogelijke ba nen te leiden. Daarom is het des te vervelender dat de scho len door de redacteur als ,.niet kies" worden bestempeld. Dat doet de oprechtheid, de inzet en de collegialiteit van de scholen op een enorme wijze onrecht aan Het zal alle betrokkenen ten goede komen, als de redactie in het vervolg wat minder onge nuanceerd commentaar zal ge ven op deze, op zich al zeer gecompliceerde, problematiek. Het is niet alles goud wat er blinkt, zegt een Neder lands spreekwoord en ik zou hierop willen aanvul len: en ook niet alles aan de Gouwe stinkt. Het is eigenlijk alleen de dikke penwortel van de Stin kende gouwe die, als je hem opensnijdt, een min of meer onaangename lucht verspreidt. Maar om daarom die plant een stinkerd te noemen, nee. Dan verdient hij het tweede gedeelte van de naam meer. In de eerste plaats wel om de prach tige goudgele bloemen, maar daarop duidt de naam niet, die heeft hij gekregen om het gele melksap dat in alle delen van de plant aanwezig is. Dat melksap heeft een scherpe smaak en een bij tende werking. Verschil lende alkaloïden, die in het sap voorkomen, doen denken aan die van opium. Dat klopt ook wel, want de Stinkende gouwe is familie van de Papaver, de leverancier van opium. De stoffen die de plant bevat hebben een kalme rende werking. Ook wordt het uitwendig ge bruikt voor behandeling van wratten en andere huidziekten. Als zodanig werd het reeds in het be gin van de Chinese be schaving toegepast. De wetenschappelijke naam Chelidonium bete kent zwaluwkruid. Vol gens sommigen omdat het begin en het einde van de bloei samenvalt met de komst en het ver trek van de zwaluwen. Volgens anderen zouden de zwaluwen het gele melksap aan hun blinde jongen geven om hen weer ziende te maken. Zelfs de grote Boerhaave zei: ,,dat het geacht wordt de vlekken van de ogen te nemen", wat hij daar ook mee bedoeld mag hebben. De alchemisten gebruik ten het goudkleurige sap bij hun experimenten om goud te maken en meen den dat het Chelidonium een verbastering was van 'coeli donum', wat he melse gave betekent. Elke bloem van de Stin kende gouwe telt vier blaadjes. Nog voor de bloemblaadjes afvallen begint de stamper zich te verlengen en groeit uit tot een vier centimeter lange, hauwachtige doos vrucht. Als het zaad rijp is gaat de vrucht open. vr' yry/': -> 1/ iTDIKCti OIZ maar niet met kracht om het zaad weg te slinge ren. Ook hebben de za den geen pluizen om zich door de wind te laten meevoeren. Om het zaad toch te verspreiden be schikt de plant over een ander middel. Elk zwart zaadje heeft een wit, vle zig en olie bevattend aan hangsel, waar mieren dol l op zijn, het zogenaamde mierenbroodje. Door het wegslepen van het be geerde voedsel zorgen ze voor de verspreiding van het zaad. Als loon voor de sleepdienst mogen ze het voedzame knobbeltje op knabbelen. G. van Leeuwen LEUSDEN - Hansje de Roode en Joke Broekhuijsen vormen de nieuwe directie van het Leusdense bureau voor com municatieconcepten 'Studio Broekhuijsen bv* Het tweetal volgt eigenaar/directeur Cees Broekuijsen op, die 11 juni na een langdung ziekbed over leed. Studio Broekhuijsen is gevestigd aan de Buurtweg 2. LEUSDEN - ,,Ik vraag me af wanneer er een reclamespotje komt met de tekst. De taxi is altijd goedkoper." Dat merkte de Utrechtse officier van justi tie mr A Schotman op kort voordat hij zijn eis formuleer de tegen een 24-jarige Leusde naar die met veel alcohol op tegen de lamp was gelopen. De automobilist was halver wege november vorig jaar aan gehouden op de Heiligenber- gerweg in zijn woonplaats. Volgens het proces-verbaal vertoonde hij de uiterlijke ken merken van dronkeschap. Agenten constateerden bloed doorlopen ogen en hoorden de man met dubbele tong praten. Een ademanalysetest bevestig de dat de man met teveel alco hol op was gaan rijden 645 microgram, terwijl maximaal 220 microgram alcohol per li ter uitgeademde lucht toege staan is De officier van justitie wilde voor dit delict twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. duizend gulden boete en negen maanden rijontzegging opgelegd zien. Politierechter mevrouw mr P. Huijbers zag geen reden daarvan af te wij ken en vonniste conform de eis. Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's och tends van 11-12 uur). "...De brandweer moet 'knuffelstages' organiseren. Dat vindt mevrouw Ien Dales (u weet wel, die van de nieuwe fanclub), minister van Binneulandsc Zaken. Om meer vrouwen te interesseren voor het braiidweervak zouden korpsen kenoismakingscursussen móeten organisereu. Volgens Dales is er voor vrouwen bij de spuitgasten ecu 'gat in de markt'. Hoeveel vrouwelijke vrijwilligers telt bet team van Leusden eigenlijk...?* *...Tien, negen, acht, zeven Oh schande, er is niet één Leusdense dame in het korps. Dus is het idee van Dales zo gek nog niet. Commandant Blokker was deze weck helaas niet voor commentaar bereikbaar, maar het lijkt ons sterk, dat de I^eusdense brandweer er niet bijzonder positief tegenover staatDus Leusdense vrouwen, verenigt u...* Chaotische taferelen bij de Total-benzinepomp zon dagavond. Drommen automobilisten verdringen zich, zo vlak tegen de prijsverhoging aan. rond de brandstofkra nen. Een drukte van jewelste en dan blijken er opeens drie pompen defect te zijn. Zo was er helemaal geen loodvrije benzine te krijgen. 'Maken ze mij niet wijs, nooit zijn deze pompen kapot en nu opeens alledrie? *...Dc auto's stonden schots en scheef, maar dat hinderde op een gegeven moment niemand meer. De discussie ging over de betrouwbaarheid van de mededeling over de staat van de pomprevolvers. Velen keerden, met nog slechts een klein bekertje brandstof in de tank, huiswaarts. Vooreen grote groep heeft de pomphouder voorlopig afgedaan... Weet u nog. raadslid Wil van de Kar met het ficts-plei- dooi over de verkeerslichten van Stoutenhurg? Wil mag dan in deze contreien niet helemaal op de hoogte zijn, maar toi over zee en oceaan gaat de fiets mee. Onlangs heeft haar fiets zelfs de luchtdoop gekregen; op Buli-Indonesië wer den driftig de pedaaltjcs rond getrapt. Op en top fiets-min- ded dus. die Wil...* *...Het asielzoekerscentrum Waterloo is eindelijk gaan draaien. De eerste asielzoekers zijn reeds binnen de ge meentegrenzen. Dat is merkbaar aan de toestanden rond De Wegwijzer, maar ook aan de bedrijvigheid rond het centrum. De keuken is nog niet klaar, dus is voorlopig gekozen voor een tent als noodoplossing...* Deze gang van zaken is voorde bewoners van het buurt schap aanleiding zich terug te trekken uit de overlegcom missie. Evenwel, met een slag om de arm. Meer dreiging dan daadwerkelijke stappen, want men blijft wel bij de gesprekken, maar dan uitsluitend als toehoorder. Zo blijft Kritiek mogelijk vanaf de zijlijn...* '...Maar waar blijft Leusden nu eigenlijk met de goede voornemens. Het centrum draait, maar er is een groot tekort aan vrijwilligers. Een deel wordt nu opgevangen door uitzendkrachten, maar directeur mevróüw Wonder- gem blijft goede hoop houden op de verenigingen en in stanties in Leusden. Wij hopen, dat de gemeenschap de asielzoekers niet in de kou laat staan...* *...AC-restaurant Leusden. bij de snelweg richting Utrecht, serveert baby's en peuters een gratis menu. Ten minste wanneer bet met een volwassene komt dineren of lunchen. En af en toe morsen is geen enkel probleem, want de baby krijgt een grote slab en een vrolijke onderzetter. Nu hebben we dus naast een supermarkt ook al een restau rantketen, die op de kleintjes let... *...AIs het even kan zou Leusden 16. 17 en 18 juli eigenlijk massaal op vakantie moeten zijn. Dan vliegen de straalja gers van het type F-15 van het Tactical Fighter Squadron weer af en aan. En wel tot 20 uur. De vliegbasis Soester- berg is officieel de thuishaven, maar gevoelsmatig lijkt het vaak uw achtertuin waar de straaljagers het op gemunt hebben. Sterkte alvast en veranker de spulletjes in buis... 'Wat mij vreselijk dwars zit, is het voetbalveld bij de eurowoningen. Dc afgelopen weken heb ik met watten staafjes de hondepocp uit de oren van mijn kind moeten halen. Vreselijk smerig karweitje!' Met z'n twaalven ma ken de kinderen voor hun spel het veld zoveel mogelijk drol vrij. 'Laten de mensen hun hond niet op het veld uitlaten', smeekt deze moeder. Een wens. die toch in ver vulling moet kunnen gaan. Kom op, Euro-hondcn-mensen, stop die bruine boltissenreeks!

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3