Een ronde om de groeistad .Leusder Krant. I Met Aat Daale de komende weken op de pedalen msdag 3 juli 1991 TOTiTa ^■ERSFOORT - Na al de jaren dat ik voor u ^Ketsroutes in onze regio uitzet moet ik, Amersfoort zelf betreft, elk jaar zelf ■r de weg zoeken. Althans wat de nieuwe een aangaat. Het is onvoorstelbaar wat er en jaar weer veranderd is in een gebied ir nog niet zo lang geleden de vogels on- immerd kwetterden en eenzame landbou- 5 hun noeste arbeid in de vredige sfeer het landelijk leven verrichtten Stadbe- irders zullen met trots het resultaat van 9i bureauwerk aanschouwen maar na- rliefhebbers kunnen alleen met weemoed ■en naar de gebieden vol rijtjeshuizen en bouwsels die nog maar kort geleden .tilde landschappen waren, waar nie- id zich behoefde te haasten Het zij zo. :e fietstocht is bestemd voor hen die toch eens een kijkje willen nemen in het jüilende Amersfoort vol nieuwe wegen en iten die namen dragen die aan de fantasie een gemeentelijke commissie ontsproten Oen waar men zich als het ware in een tal vreemde plaats waant We beginnen imaar eerst als aanloop langs een andere it van de stad. Op het Borneoplein in het aisderkwartier. We rijden om de rotonde aar (goed opletten, want daar hebt u geen rrang) de Pasteurstraat op en vervolgen e weg over de Jan van de Heydenstraat (op de hoek rechtsaf te slaan over de Kee- istraat. Met de klemtoon op Kéés, want naam wordt nog weieens verkeerd uitge- jken. Als u de Keesomstraat uit bent en het grote parkeerterrein belandt (die ou- enwoningen komen daar dus niet!kunt u :een links het bos in via een leuk ouder fietspad Officieel heet dat pad de ïrtweg maar wie weet dat9 Het kronkelt r het bos Nimmerdor waar dartele hon- I i, soms in trossen uitgelaten, alle ruimte iben om de restanten van hun kostelijke ikjes neer te laten. Het pad komt uit bij een irt col. Dat betekent klimmen, en wel over wandel- en fietsviaduct over de A28. On- u loeit het nimmer aflatende verkeer. Aan overzijde dient u na de afdaling linksaf r het fietspad van de Dodeweg (enge im met al dat verkeer) naar het kruispunt f tde Arnhemseweg te rijden. Na de stop- I iten moet daar worden overgestoken naar l Lockhorsterweg, waar het fietspad u voert tr het kruispunt Heiligenbergerweg/De lufortweg. Weer even wachten tot het it groen wordt aldaar en dan aan de over- le linksaf weer stadwaarts rijden, dus niet Leusden. Vlak voor het viaduct over de gaat u rechtsaf en u moet er dan voor jgen dat u parallel aan de autoweg blijft n. Dat wil zeggen dat u de Driftakker- blijft volgen en niet de Ursulineweg ;t Ondanks de verkeersdrukte op de weg iet daar wel aardig fietsen. U komt onder Inieuwe afslag naar Leusden door en aan einde van deze parallelweg komt u weer op een grote weg, namelijk op de oude (sweg naar "Nijkerk. Daar ziet u de nog ijd fraaie Max-hoeve. U moet weer rich- Amersfoort en blijft even links rijden iplichten), gaat het viaduct onderdoor en ekt daarna over om uw weg stadwaarts hts te vervolgen. Dat duurt maar even nt al na een goede 100 meter kunt u rechts wijk Rustenburg in. Daar ziet u een geel rdje met de tekst „plattegrond na 150 me- met eveneens een verwijzing naar het iterbedrijf. Het pad rechts leidt naar een nntje met parkeerplaatsen en daar moet u hts, steeds evenwijdig aan de geluidswal, jven rijden. Er zijn wat lichte stoepjes ar u mag daar rijden. Achtereenvolgens st u de namen van Sikkema, Schrijverhof Ds, Rijperstraat, allemaal mensen uit het rzet in de oorlog. Opvallend is het frisse >en op en langs de geluidswal, waar men (s een eigentijds hunebedje heeft neerge- U belandt op de Rustenburgerweg en u int deze weg te blijven volgen. Dus met ar rechts naar Hoevelaken of naar links er de Van Randwijcklaan U hoeft dus niet arde richtingwijzers te kijken De Rusten- rgerweg heeft een scherpe bocht west- larts en u komt halverwege dat westelijke deelte vlak na de bushalte en de vijver hts op de Koerierstersweg. Koeriersters iren oorlogsheldinnen, voor het geval dat u tniet zou weten. Deze weg heeft even voor- het Boerspad rechts een verbinding met wijk Liendert via een gravel-fietspad, lai gelegen in een gordel vol groen en rusti- paden. Weldra bent u bij een van de hoge endertflats, en wel de Arendshorst U gaat htsaf over de Trekvogelweg en vervolgt fietstocht op de dan volgende Liendertse- naar rechts om richting station Schot- irst/Zielhorst te rijden. Bij de overweg ziet v... Een kijkje op de nieuwste wijk van Amersfoort: Kattenbroek. Vanaf de weg. die je per auto vanaf de Heideweg kunt bereiken (foto Hans Verhorst) ROUTEBESCHRIJVING: 1. Starten op het Borneoplein en daar linksaf door Pastcurstraat en Jan v. d. Heydenstraat. 2. Rechtsaf door de Keesomstraat en op het grote parkeerterrein meteen linksaf over het bospad (Buurtweg) naar het viadukt over de A-28 (fietspad!). 3. Na viadukt linksaf over het fietspad van de Dodeweg naar het kruispunt Arnhemseweg en daar bij de stoplichten oversteken naar de Lockhorsterweg. ■I. Lockhorsterweg uitrijden tot aan kruispunt Heiligenberger weg/De Beaufortweg en bij stoplichten oversteken. 5. Aan overzijde linksaf stadwaarts maar vlak voor het viadukt over de A-28 rechts over dc Driftakkerwcg parallel aan de auto weg blijven rijden (onder viadukt nieuwe afslag Leusden door). 6. Aan het einde van de Driftakkerwcg bij Hogewcg (Max-Hoeve) linksaf bij stoplichten (linkcrfictspad aanhouden), viadukt on derdoor en verderop bij stoplichten naar overzijde van de weg en aldaar op rechterf ietspad richting stad rijden. 7. Na ca. 100 a 150 meter bij geel bord met opschrift „plattegrond na 150 meter" en verwijzing naar waterbedrijf rechtsaf pad op naar pleintje Sikkcmapad en daar rechts aanhouden (dus niet links Bevrijdingswcg op). 8. Evenwijdig aan de geluidswal steeds rechts blijven houden bij Schrijverhof en ds. Rijperstraat en Rustenburgerweg blijven vol gen, ook bij afslag Hoevelaken en Van Randwijcklaan. 9. Na scherpe bocht naar links Rustenburgerweg blijven volgen tot voorbij bushalte en vijver cn aldaar de Koerierstersweg op. 10. Koerierstersweg na Boerspad (rechts) verlaten en gravelpad voor fietsers nemen door rccreatiegordcl naar flat Arendshorst in de wijk Liendert. 11. Na flatgebouw rechtsaf over de Trekvogelweg naar hoekpunt met Liendertseweg en aldaar rechtsaf naar spoorwegovergang. 12. Na spoorwegovergang linksaf via Liehtpcnweg en Inputplein door tunnel bij nieuwe station Schothorst en daarna rechtsaf richting Zielhorst. 13. Albert Sehweizersingel klein stukje volgen maar bij nieuwe schoolgebouw en openbare bibliotheek rechts de Trompetstraat geheel uitrijden. 14. Rechtsaf over speciaal fietsgcdcclte de Bombardonstraat volgen, ook bij volgende bocht naar links (dus niet Trombonestraat vol gen!). 15. Bij eerstvolgende brug de Bombardonstraat links langs de vijver volgen (dus niet over Ccllostraal) maar bij verderop gelegen brug rechtuit rijden via Duikcrcrf en Van de Vlugtstraat. 16. Op het hoekpunt aldaar bij einde vijver linksaf over de Dudok- straat cn die geheel uitrijden. 17. Op volgende hoek klein stukje links De Vitriviusstraat inrijden en na ca. 50 meter rechtsaf de Mcrkelbachstraat nemen en ook die geheel uitrijden. 18. Bij volgende hoekpunt linksaf de Springerstraat in (bij no. 55) en ook die straat geheel uitrijden (heeft een bocht naar rechts). 19. Aan het einde van dc Springerstraat rechts klein stoepje op en naar links dc Van Ecsterenstraat volgen (dus niet linksaf door de Berlagestraat!). 20. Aan het einde van de Van Ecsterenstraat klein stukje naar rechts en daar naar links het Zochcrpad op. Zoehcrpad heeft bocht van 90 graden naar linksen daar het pad ook geheel uitrijden. 21. Vanaf het Zocherpad rechtsaf over gravel-fietspad over het En- keerpad achter de sportvelden. 22. Op volgende hoekpunt Enkeerpad/Hoolcsteeg achter sportvel den rechtsaf over asfaltpad (zonder naam) richting Kattenbroek. Het asfaltpad geheel volgen tot aan het begin van de nieuwe huizen links (witte gebouwen), die aan dc aldaar gelegen straat „Het Masker" (naam staat op de huizen!) liggen. 23. Weg langs nieuwbouw geheel blijven volgen, ook na kruispunt waar „autoweg A-l volgen" vermeld staat. Weg daarna bestaat uit twee banen, is nog niet geplaveid. 24. Deze weg komt uit op de Heideweg en aldaar linksaf, kruispunt met de autoweg naar de A-l oversteken en daarna meteen linksaf over geasfalteerde oud fietspad richting kerk Hoogland, dat uit komt bij restaurant „In den Gloeiende Gcrrit". 25. Linksaf over de Oude Kerklaan en Engwcg. bij tuincentrum Hoogland even links afslaan over zandpad om te kunnen kijken naar nieuwbouw Kattenbroek, weer terug en via Engweg en Sportlaan naar hoofdweg in Hoogland (Zevenhuizerstraat). 26. Na Zevenhuizerstraat linksaf door dorp via Hamseweg cn naar eigen keuze huiswaarts. Voor mensen in het Soesterkwarticr na het dorp vlak voor Schothorsterlaan rechtsaf over de Van Boet- zelacrlaan en over dc nieuwe brug over dc Eem naar Industrie- kwartier. Geschatte afstand: 25 km. u zowel het verleden als het heden: een man die in zijn volkstuintje de spade hanteert en rustig grazende koeien, maar ook links en rechts het massale grijs van nieuwe woonge bieden en kantoorreuzen De rustieke weg 'tzicht op nieuwbouu Kattenbroek Op de voorgrond de fameuze brugwoningen naar Hooglanderveen is meedogenloos uit het beeld weggerukt Via de Lichtpenweg en het Inputplein (niet in de put zitten maar) gaat u het tunneltje onder de spoorweg door en gaat u daarna Zielhorst een stukje binnen over de Albert Schweitzersingel (Das hatte der Albert mal wissen müssen!) Niet te ver. want u moet op de hoek waar het fraaie schoolgebouw en het massieve grijze sport gebouw niet onaardig ogen, de Trompet straat in. Op de hoek is de openbare biblio- t ïeek. De Trompetstraat is niet lang. U hoeft dus niet lang te blazen en kunt op de hoek rechts afslaan, de Bombardonstraat (met ei gen fietspad) op. Overigens ook een blaasin strument, dus de adem blijven gebruiken. De Bombardonstraat heeft een wat grillig ver loop. U moet verderop niet de Trombone straat rechts inrijden maar u gaat links door waar u op een huis een viool aan de muur ziet hangen. Een viool dus in de Bombardon straat Al snel daarna moet u de brug over om aan de linkerzijde de Bombardonstraat langs de vijver te blijven volgen Intussen zult u hebben gezien dat daar twee kolossale pan den gedeeltelijk in het water staan Dat is weer eens wat anders. De Bombardonstraat gaat bij de volgende brug rechts van het wa ter weer verder, maar u kunt na die brug gewoon rechtuit gaan. Het pad is er wat smaller en u bent daar op het Duikererf, dat het einde van de vijver met de Van der Vlugt straat uitmondt bij de Dukostraat links Gaat u daar maar even kijken naar de toren van Hoogland. Die is nog zichtbaar en zal dat wel blijven, maar wel omringd door talloze huizen met groeistedelingen. Linksaf dus over de Dudokstraat, die op haar beurt weer eindigt op een hoekpunt, waar de Vitruvius- straat begint Dat is geen vuurspuwende berg maar een roemruchte bouwkundige. Links is al een bordje aangebracht van een nostal gisch fietspad ter herinnering aan de eens zo unieke landelijke Emiclaerseweg. In de Vi triviusstraat behoeft u niet lang te vertoeven want na circa 50 meter dient u rechts de Merkelbachstraat in te rijden en geheel uit te rijden Dan komt u in een straat die Sprin gerstraat blijkt te heten en opvalt door zijn karakteristieke parkeerplaatsen voor de hui zen. Bij no 55 linksaf en na de bocht naar rechts niet linksaf de Berlagestraat in maar rechtsaf (stoepje op) naar de Van Eesteren- straat, waar u een groot groen veld zult zien Het is daar echt Nieuw-Amersfoort Het ziet er allemaal nog wat onwezenlijk uit Maar alles went. dus ook dat nieuwe woongedeelte, ver van de binnenstad. U rijdt het stukje Van Eesterenstraat af en dan moet u, weer rechts afslaand, links het Zocherpad op De huizen met hun hoge pettendaken zien er fraai uit maar het landschap er vóór moet nog uit de verf komen. Een boom staat er opvallend te verpieteren. Het Zocherpad heeft een bocht naar links van 90 graden en daar hebt u uitzicht op het sportcomplex van VVZA en het tennispark van Randenbroek Aan het einde van het pad nodig ik u uit om naar rechts te gaan, dwars door het open land over het Enkeerpad, achter de voetbalvelden. Het is er alleen geschikt voor fietsers en wande laars. Op het volgende hoekpunt ligt in het verlengde van de Hoolesteeg (het pad langs de speelvelden) naar rechts een geasfalteerd pad het land in. Een naam heeft dit pad niet maar u kunt er gemakkelijk fietsen. Aan het einde van dit wat slingerende asfaltpad moet u even met horten en stoten de weg op die langs de gloed nieuwe panden van „Het Masker" voert Het zijn inderdaad hypermoderne panden, met veel glas en heldere kleuren De straatnamen in de hele buurt daarachter zijn nog niet aangebracht, maar het gaat om namen als Haardonk, Hooidonk en nog vele ander don ken Verderop links is de vijver langs de toe komstige „Bruggensingel" al een beetje zichtbaar De hele bouw heeft het aspect van een nieuw oriëntaals getint woonoord. Filo soferen heeft verder geen zin, we moeten dóór. Bij de kruising met de toekomstige sin gel staat een bordje „Rondweg Al rechtuit" maar als fietser hebt u daar niets mee te maken. U gaat gewoon rechtdoor over het uit twee paden bestaande zanderige weggetje De rustieke sfeer van vroeger is er nog tast baar zolang de formidabele heftrucks even uit het gezicht zijn verdwenen. Ergens rechts bevindt zich nog een manege, die ongetwij feld vroeger diep in het land heeft gelegen Rechtuit dus en maar niet meer kijken naar de nieuwe huizen links, die aan een vijver liggen met een bruine beschoeiing. U komt dan op de aloude Heideweg, als altijd nog slecht bestraat. Daar gaat u linksaf richting Hoogland De wilgen staan er meewarig te treuren Links ligt de stad van de toekomst met een koepelvormig bouwwerk als sluit stuk Het dorp Hoogland is aan die kant nu volledig geannexeerd U dient op de Heide weg het kruispunt van de autoweg, die naai de Al voert, over te steken en al gauw daarna ziet u links een pad tussen bosschages, dat in de richting van de steeds weer genoemde toren van Hoogland voert. Het is een slecht onderhouden pad maar het is gewoon leuk om daar weer eens te fietsen Bij de kerk is men overigens ook aan het bouwen maar dat doen de Hooglanders zelf. Het is net naast de Gloeiende Gerrit, die waarschijnlijk gloeien- der is dan ooit te voren. Daar gaat u linksaf over de Oude Kerklaan, waar onze kunstena res Joke Varkevisser knipt en schildert. De Oude Kerklaan gaat over in de Engweg en daar ligt op een gegeven moment links het Tuincentrum Hoogland Daarnaast ligt een hobbelig pad en ik geef u het advies dat pad even op te gaan, want daar bent u in de onmiddellijke nabijheid van het allernieuw ste stukje Kattenbroek, waar fantasierijke architecten zich aan het uitleven zijn. Neem voor de zekerheid een fototoestel mee. Weer terug naar Hoogland en dan toch maar eens huiswaarts Via de Engweg naar de Sport laan en over de Zevenhuizerstraat naar het kruispunt waar u het dorp in kunt rijden over de Hamseweg. Een écht dorp, dat zich on danks alle omringende nieuwbouw nooit zal laten verdringen, omdat sfeer nu eenmaal iets ondefinieerbaars is. Aan u de keus om op de gewenste manier rechtstreeks naar huis terug te gaan. Wij adviseren na het dorp rechtsaf de Van Boetzelaerlaan te volgen en dan via de brug over de Eem het industrie kwartier binnen te rijden. De tocht duurt niet zo lang omdat de afstanden hemelsbreed niet zo groot zijn. Karren maar! De oude treurwilgen langs de Heideweg, (foto Hans Verhorst).

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9